Гестационен диабет - тема 3

  • 33 119
  • 756
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 1 659
Ами моите изследвания са готови и както очаквах, не добри. АГ каза консултация с ендокринолог, което също очаквах.
Имате ли идея до колко лошо може да се е отразило на бебето со момента? На прегледа всичко беше ОК, но знам ли?
Притеснявам се, че досега КЗ винаги беше над 5, трябваше преди месец да пусна, но каквото такова...



Не са ти толкова зле.
Референтните са 5.1; 10.5; 8.50;
Това 10.5 го срещам и като 10.
На гладно ми е 5.10-5.12 и Начев каза, че не може да го приеме за гест.диабет.
На 60 и 120 са ми по-ниски от твоите и ми каза ДИЕТА+движение
Инсулин не се изследва при бременост.

# 61
  • София
  • Мнения: 22 923
При първото ми обременяване ми бяха много по-зле резултатите от твоите. С диета и то не съвсем строга сега да чукна на дърво сутрин си е под 5.00. Аз общо взето си знам защо ми бяха толкова зле преди резултатите де, имах голям проблем с колата. Сега внимавам повече, но и следеейки се всеки ден, знам кое ми вдига захарта и кое не, съответно кое мога да си позволя и кое да избягвам.
 Иначе аз кг си имам в повече и то не малко, но все пак всеки ден се следя вкъщи, а през месец пускам и кръвни. Захарта вървеше така 6.3,5.9,5.3,4.15 резултатите са повече от видими според мен. Дай Боже всичко да е наред ще изчакам по-късното обременяване, за което също знам, че е по-важно.

# 62
  • Мнения: 941
Референтните са посочени в изследването! И стойностите са над тях.
На мен са ми ги искали под 7.8 на първи час и 6.8 на втори.
Не се шашкай обаче. Пълен отказ на бяло брашно, захар, най-вероятно и на картофи и ориз. Плод по 1 на ден, избираш такъв с нисък гликемичен индекс и никога на закуска. Взимаш си глюкомерче и се следиш преди и след ядене, за да знаеш какво можеш да ядеш и какво не. Ако не можеш без хляб -пълнозърнест, ако искаш шоколад - черен. Сладкото е добре да го ядеш в комбинация с протеин, т.е. малко шоколад или плод + парче шунка, кашкавал, яйце. Добре е на всяко ядене да имаш протеин, а сутрин предимно протеин. Ако стигнеш до хапчета или инсулин, не се шашкаш, нищо няма да стане нито на теб, нито на бебето. За твое и негово добро е.

# 63
  • Мнения: 1 659
http://perinatology.com/Reference/Reference%20Ranges/2OGTT.htm

Вижте тук реф.стойности, а написаните от мене са ми казани от доктор Начев.
Нека да се включат и др.жени и да изкажат мнение за реф.ст-сти

Дописано: реф.ст-сти при обременяване с глюкоза в лаборатория и мерене с глюкомер са различни.

Последна редакция: пт, 30 окт 2020, 18:31 от -INA-73

# 64
  • Мнения: 279
Благодаря момичета, ще почвам диета, глюкомер ще гледам да си купя до няколко дни. Но колко време след хранене да проверявам стойностите на КЗ? 5 мин, 10 мин, 30 мин?
Сега съм 29 г.с. Трябва ли пак да правя обременяване след някоя друга седмица или само КЗ да се следи е ОК? Т.е. как се разбира, че диетата действа и не се налагат хапчета например?

# 65
  • София
  • Мнения: 22 923
На 60 мин и на 120 мин меря аз, но не след всяко хранене.

# 66
  • Мнения: 941
Пробвай да мериш на първи и втори час, ако на втори е паднала, може да престанеш. Разбира се, когато кз е в границите, които ще ти посочи ендото. Хубаво е да имаш около 4 часа интервал между храненията, стига да издържаш, за да може КЗ да падне достатъчно, преди да ядеш пак. При мен например от постоянното хапване захарта ми стоеше все над 5 и нещо на гладно. Сега, като изчистих яденето през 2 часа, вече нямам проблем да е под 5. Само че аз вече не съм бременна, когато бях, това нямаше кой да ми го каже.

# 67
  • Мнения: 279
Започнах диета, по-скоро все още се ориентирам какво може и какво не, имам и глюкомер.
Днес сутринта на гладно беше 4.5, закусих с малко кисело мляко и пълнозърнесто мюсли (без да слагам мед и плод) и след час и малко е 7.7. Това сега много ли е или малко?
До тук спирам бяло брашно (хляб, паста, фиде и.т.н.), захар, картофи, ориз, банани, ябълки, сокове и газирано по принцип не пия.
Ще се насоча към мляко - кисело и прясно, яйца и зеленчуци на салата, евентуално манджи (чорби), пълнозърнест хляб, ако намеря. То друго не остана за ядене.
В крайна сметка какви са допустимите стойности 1 час след храна? Защото от 1 кисело мляко с малко мюсли ако 7.7 е високо, направо ще го карам на фотосинтеза както изглежда.

# 68
  • София
  • Мнения: 22 923
Да не би в самото мюсли да е имало добавена захар? Много ми се вижда по принцип за след такава закуска?

# 69
  • Мнения: 16 871
Мюслито не е подходящо. Има добавени захари, а в някои и сушени плодове.
По-добре да го беше заместила с филийка пълнозърнест хляб и нещо отгоре.
7.7 на мен ми се вижда много.
Аз също съм яла мюсли, но си отмервах грамаж и никога не съм вдигала над 6.5 КЗ след хранене. Ако има значение, купувах био мюсли.

# 70
  • Мнения: 279
Да, в самото мюсли имаше много малко корнфлейкс в който пише, че има захар. Но то е толкова минимално, че чак се изненадах да отчете толкова много.
Ясно, ще търся евентуално био или без каквито и да е добавки, ако въобще ще го ям...
Но иначе 1 час след храна, колко е допустомата КЗ, за да се ориентирам и аз по-добре?

# 71
  • София
  • Мнения: 22 923
Добавената захар е най-лошият възможен избор  според мен. Не се притеснявай, лека по-лека ще се ориентираш. Ето сега можеш да си запишеш някъде, че от мюслито ти се вдига повечко захарта. В темата за ИР ме открехнаха да следя как всеки един определен въглехидрат влияе конкретно на мен. Днес например сутринта на гладно ми беше 4.6, закусвах пица с пълонозрънесто тесто от лимец и след 1 час- 6.00.

# 72
  • Мнения: 1 052
Вместо мюсли много по-добре е чия и ленено семе. Мюслито е само въглехидрат, аз така и не можах никога да го харесам - все едно ям фураж. Чията се накисва от предната вечер в малко вода, после си добавяш кисело мляко и каквото друго искаш. Аз включвам ленено семе, което трябва да е смляно. Много са богати на фибри, на омега 3 и на протеин. Засища и помага за редовен стомах.

# 73
  • Мнения: 3 597
На мен 7.7 след час и нещо след храна не ми се вижда високо . Но аз съдя от това , че моя глюкомер дава доста отклонение от стойностите във венозната кръв . Не е лошо да засечете и вашия , защото резултата може да е подвеждащ .

# 74
  • Мнения: 941
Много е, как да не е много, над 3 единици да вдигнеш кз и си направо на горната граница от 7.8. Мюслито не става за закуска. То е само въглехидрат, млякото можеш да го приемеш като равни количества протеин и въглехидрат. Комбинацията ти дава изключително много въглехидрат. Ако държиш да ядеш овес, то по-добре варен и със сирене, като кус кус, или на питка с яйце и сирене. Хапвай повече протеини, особено сутрин. Плод може следобед, в комбинация с протеин, за да не вдигаш много кз.

Общи условия

Активация на акаунт