Пазарът на недвижими имоти, какво се случва реално? -Тема 49

  • 33 871
  • 844
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 168
Сменете си само вашите. Прави се с поцинкована муфа за бърз монтаж.
Сега си правите ремонт, след няколко години някой друг ще иска да си смени щранговете. Вие ще се съгласите ли да си разкъртите? Simple Smile)

# 46
  • sofia
  • Мнения: 419
Резкият спад на наемите,със сигурност ще се отрази негативно на цените на недвижимите имоти.Спадът може да не е толкова рязък като при наемите,но е неизбежен.

# 47
  • Мнения: 6 297
Резкият спад на наемите,със сигурност ще се отрази негативно на цените на недвижимите имоти.Спадът може да не е толкова рязък като при наемите,но е неизбежен.
Това може да важи евентуално за накое малко населно място. За София и големите градове е само мечта! Това, че някой супер скъп имот леко ще свали цената по никакъв начин няма да ползва масовият купувач на имоти.
Тези мантри "чакайте по-добро време, цените ще паднат, чакайте да си стъпите на краката и тогава създавайте семейство и купувайте жилище, сега е криза/имаше политически, банкови и икономически/" сме ги слушали и преди 35 години. Нищо не се е променило. Малко са хората, особено пък млади такива, които имат спестени готови пари за придобиване на имот. Ако нещо ви харесва, не чакайте. Живота си върви и нещата се подреждат едно по едно. Да, със заеми е трудно, но за съжаление в повечето случаи друг начин няма. За мен е безмислено с години човек да плаща наеми, които хич не са малки, вместо тези средства да ги инвестира в собствен имот.

# 48
  • Мнения: 131
Резкият спад на наемите,със сигурност ще се отрази негативно на цените на недвижимите имоти.Спадът може да не е толкова рязък като при наемите,но е неизбежен.
Това може да важи евентуално за накое малко населно място. За София и големите градове е само мечта! Това, че някой супер скъп имот леко ще свали цената по никакъв начин няма да ползва масовият купувач на имоти.
Тези мантри "чакайте по-добро време, цените ще паднат, чакайте да си стъпите на краката и тогава създавайте семейство и купувайте жилище, сега е криза/имаше политически, банкови и икономически/" сме ги слушали и преди 35 години. Нищо не се е променило. Малко са хората, особено пък млади такива, които имат спестени готови пари за придобиване на имот. Ако нещо ви харесва, не чакайте. Живота си върви и нещата се подреждат едно по едно. Да, със заеми е трудно, но за съжаление в повечето случаи друг начин няма. За мен е безмислено с години човек да плаща наеми, които хич не са малки, вместо тези средства да ги инвестира в собствен имот.

Малко за мантрите от една от големите агенции:
"В „Явлена“ наблюдават от началото на кризата тенденция за пренастройка у наемодателите да продадат имот, отколкото да го държат празен и той да трупа разходи вместо да генерира приходи за тях."

https://www.investor.bg/bylgariia/451/a/koronakrizata-udyljava-p … ra-315156/?page=2

Тъй като по всичко личи, че до май месец няма да има промяна в ситуацията можете сами да си направите изводите и мантрите.

# 49
  • София
  • Мнения: 4 668
От статията:
Цитат
...
Съмненията за присъствена или неприсъствена учебна година поставяха спирачка пред търсенето и вземането на решения в много от случаите. И все пак отново регистрираме голям брой чуждестранни студенти от Гърция, Великобритания, а вече и от Германия и скандинавските страни, които идват да учат в София“, отбелязва Венета Янева.
При „Явлена“ обаче през третото тримесечие е регистриран най-висок брой наеми в сравнение с предходните пет години. Реализираните само през септември наеми бележат най-висока стойност на месечна база за последните шест години, казва Изабела Клисарска. „Това, от една страна, може да се дължи на традиционно изразената сезонност, но от друга може да се отдаде и на преразпределение на пазарен дял между участниците на пазара на наеми, продиктувано от оттегляне на част от агенциите от пазара поради ясно изразената в последните месеци тенденция клиентите да се доверяват на утвърдени имена в бранша“, посочва тя.

Дрън, дрън, ярина. Хем така, хем така.
С 2 думи, "пийте само Явлена"!

# 50
  • Мнения: 3 292
Резкият спад на наемите,със сигурност ще се отрази негативно на цените на недвижимите имоти.Спадът може да не е толкова рязък като при наемите,но е неизбежен.
Това може да важи евентуално за накое малко населно място. За София и големите градове е само мечта! Това, че някой супер скъп имот леко ще свали цената по никакъв начин няма да ползва масовият купувач на имоти.
Тези мантри "чакайте по-добро време, цените ще паднат, чакайте да си стъпите на краката и тогава създавайте семейство и купувайте жилище, сега е криза/имаше политически, банкови и икономически/" сме ги слушали и преди 35 години. Нищо не се е променило. Малко са хората, особено пък млади такива, които имат спестени готови пари за придобиване на имот. Ако нещо ви харесва, не чакайте. Живота си върви и нещата се подреждат едно по едно. Да, със заеми е трудно, но за съжаление в повечето случаи друг начин няма. За мен е безмислено с години човек да плаща наеми, които хич не са малки, вместо тези средства да ги инвестира в собствен имот.

И 2008 се говореше същото, но фактите показват, че след толкова години ръст, в момента са изравнени цените с 2008. Излиза, че спад няма никога или е минимален, но има огромен ръст години наред и пак едвам се изравниха и отново се говори как никога няма да пада нищо.
Кой ще купува по 3-4-5 с цел инвестиция и отдаване под наем, не съм чул да отварят нови Университети или да се очакват емигранти от Африка и Азия, които да плащат.

# 51
  • Мнения: 40 834
Аз нямам наблюдение на целия пазар, но гледам офиссградата на половинката (първокласна сграда).  Масово се работи от вкъщи, но никой не се е изнесъл/не е продал офиса си. Всички знаят, че нещата са временни и после пак ще трябва офис. А едно местене, ремонт, свикване, евентуално нови мебели не си струва, ако след година се прибирате. В други градове се договориха да си останат в офисите, но на половин наем. Да, малко загуба за хазяина (пропусната печалба), ама сигурният клиент си остава. Та не знам дали има масово напускане на офиси.  Да не говорим, че хоум или нехоум офис, ама често по някой колега отива за голямо принтиране или по друг повод и до истинския офис.

# 52
  • София
  • Мнения: 4 668
Резкият спад на наемите,със сигурност ще се отрази негативно на цените на недвижимите имоти.Спадът може да не е толкова рязък като при наемите,но е неизбежен.
Къде го тоя рЕзък спад?

От нещата, които много мразя е, когато една лъжа се впрегне да се повтаря 100 пъти, докато си внушат хората, че е истина.

# 53
  • Мнения: 3 292
3 стайни на цена на боксониери преди 1,5 години, ако не е рязък спад, не знам кое е.
Важното е да си вярвате, че ще станат 1000лв боксониерите и поне 2к евро квадрата.

# 54
  • Мнения: 18 495
Simple Smile Тези от Явлена просо сънуват... Колко разходи мислят, че генерира един празен имот, та човек да предпочете да даде 3-4-5 хиляди евро на брокер, който да го отърве от този разход?...

# 55
  • София
  • Мнения: 4 668
Ябълки с круши.
Сравнява се топ гарсониера в добър квартал, която и преди и сега си е около 600лв. и кофти, неремонтиран 3стаен в кофти квартал, далеч от всичко, който и преди и сега не е можел да стигне 1000лв. И е около 800.

Ако покажете апартаменти (или сходни, като локация, квадратура, обзавеждане), където изведнъж има "РЯЗЪК" спад, тогава няма да са празни приказки. В момента нямате ни 1 пример.
Аз със същата подплатеност мога да си говоря за "рязък скок" на цените. И като ме питат за примери, да кажа, "ами, не виждате ли".

# 56
  • Мнения: 3 292
Няма нужда да се доказват нищо, видно е за тези които следят цените и се интересуват, а не пишат само теории.

Аз и поне 5-6 двойки от моето обкръжение сме под наем в последните 3 години в София, как пък всички си сменихме апартаментите тази година или ако не, поне ни свалиха наемите.
Дали сме отишли на по-гадни места?

Който е на зор дава на по-ниска цена, има и такива, които ще затворят кепенците за 5 годи и няма да свалят, но това са по-малката част.

Нека има скок, същия се говори и за цените, нищо, че на всеки един е ясно, че сега сме на нива от 2008.
Много се кефя на този феномен, намаление  няма никога или е символично, но след голямо и продължително увеличение сме на нива 2008.. пълен смях

# 57
  • Мнения: 298
Няма нужда да се доказват нищо, видно е за тези които следят цените и се интересуват, а не пишат само теории.

Аз и поне 5-6 двойки от моето обкръжение сме под наем в последните 3 години в София, как пък всички си сменихме апартаментите тази година или ако не, поне ни свалиха наемите.
Дали сме отишли на по-гадни места?

Който е на зор дава на по-ниска цена, има и такива, които ще затворят кепенците за 5 годи и няма да свалят, но това са по-малката част.

Нека има скок, същия се говори и за цените, нищо, че на всеки един е ясно, че сега сме на нива от 2008.
Много се кефя на този феномен, намаление  няма никога или е символично, но след голямо и продължително увеличение сме на нива 2008.. пълен смях
това доказва само едно,че София е пълна с хора от провинцията,които чакат цените да паднат.Обаче това е нонсенс....За да паднат цените,трябва всички да се върнете по родните си места и София да се изпразни.Но след 2007(откакто ни приеха в ЕС),това е невъзможно.....Напротив,без да обиждам никого,никога не съм слушала толкова мек говор преди в родният си град.....

# 58
  • Мнения: 1 711
Резкият спад на наемите,със сигурност ще се отрази негативно на цените на недвижимите имоти.Спадът може да не е толкова рязък като при наемите,но е неизбежен.
Къде го тоя рЕзък спад?

От нещата, които много мразя е, когато една лъжа се впрегне да се повтаря 100 пъти, докато си внушат хората, че е истина.
Аз също го мразя това нещо. Малко като с "цените се очаква да растат винаги" - същата работа. Е тук се вижда и как тези във форума, които имат материален интерес цените да растат, от 9 кладенеца вода ще донесат само и само да е тяхната мантра.
В интерес на истината наеми отдавна не бях гледал, но като отворих и първото, на което попаднах в Бъкстон е тристаен, обзаведен в панелка за 650 лв. Такива цени отдавна не съм виждал в този квартал. Моят наемател в Павлово по време на извънредното положение също искаше намаляване на наема (не знаел дали нямало да фалира и да се връща в родния си град - Варна).

# 59
  • София
  • Мнения: 4 668
Един друг сте се надъхали и сте тръгнали да търсите под вола теле. Такива хора са изключение.
Аз имам много наематели. Почти всички си стоят и винаги са били на стандартните цени.
Имаше много малка част, която се изнесоха баш в най-смутните времена. Принудих се да падна с 20% само за тия имоти за 2-3 месеца + още 2-3 имота с по-висок от стандартния наем.
След това пуснах предупреждение на "новите" с ниския наем, и септември сложих хора на стандартен наем. Върнах и стандартния наем на тези, които бях намалил по моя инициатива. (студенти и работещи от гърция, македония и украйна)
Така че при мен, намаление няма.
А който търси намаление, е свободен да го търси другаде. Но не знам колко дългосрочно ще се уреди.
Може да си остане само с многото местене. И брокерски комисионни.

Аз също го мразя това нещо. Малко като с "цените се очаква да растат винаги" - същата работа. Е тук се вижда и как тези във форума, които имат материален интерес цените да растат, от 9 кладенеца вода ще донесат само и само да е тяхната мантра.
Разбира се!
И остава всеки път като го срещнеш това "някой да казва, че цените щели да се вдигат", да го цитираш и опровергаваш. Само дето аз не съм срещнал такъв човек, а темата я следя сравнително редовно.
Срещал съм хора, които са казвали "откъде знаете цените дали ще се вдигат, или ще падат".
Само че на "някои хора с материален интерес" това им звучи като "врагове на народа" и "имат интерес да се качват цените".

Общи условия

Активация на акаунт