Шестокласници през 2020/2021 година

  • 19 969
  • 791
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 1 738
Добро утро.
Я да ви пробвам и аз с БЕЛ:
Скрит текст:

Въпросът е от контролно от преди ваканцията. Детето има 6, но верните отговори така и не разбрах кои са, а този въпрос ме измъчва. Аз допуснатата правописна грешка не я откривам. Рових и из google и не успях да се убедя на 100% къде е ключът от бараката. Явно има някоя тънкост, която не ми е известна. Сън не ме лови, много мразя така.

# 721
  • Мнения: 8 265
Според мен във второто изречение между се и са трябва да има запетая. Не ме питай защо. Само по усет го казвам 🤣

# 722
  • Пловдив
  • Мнения: 1 856
Тук май грешките трябва да са свързани с променливото Я.
Верността
Техните
Огрени
и ... на четвъртото не знам Simple Smile изнемощялостта може би
Аз бих посочила - огряни, макар че май информацията в Гугъл е огрени.
Но ми стана любопитно. Който знае да пише Wink

# 723
  • Мнения: 8 265
Да, множественото на огрян е огрени.

# 724
  • Пловдив
  • Мнения: 1 856
Не изключвайте възможността да няма грешка Wink Отново пропуск при съставянето на тест.

# 725
  • Мнения: 1 738
Аз също бих написала огряни, но намерих в нета това:
https://kaksepishe.com/ogreni/, което подсказва, че и това изречение е вярно.
Детето каза, че е посочило първото, което пак не е коректният отговор според мен.
Явно има някакъв много тънък момент, който ми убягва. Дано някой знае отговора, че ще звъня на госпожата накрая да питам:)

Ханна, за варианта да е грешен теста хич и не се замислих. Но пак, искам да знам. Любопитството е гадна работа:)

# 726
  • Пловдив
  • Мнения: 1 856
Да не би да е забелязоха вместо забелязаха?
Хмм, едва ли..

# 727
  • Сф
  • Мнения: 10 749
Я питай първо тук-
Цитат
        https://www.bg-mamma.com/?topic=1222663.270                           
иначе и аз мисля за някоя пропусната запетая, или членуване .
другото си ми изглежда наред. Simple Smile

# 728
  • Мнения: 1 738
Ако е някоя запетая, не трябваше ли да питат за пунктоационна, а не за правописна грешка?
Питах и в темата с експертите по БЕЛ. Да видим те какво ще кажат. Но някак си ми олекна, че не само аз не мога да я открия грешката:)

# 729
  • Сф
  • Мнения: 10 749
Oo, имаме 3 ка по ЧП, не е двойка! хаха.Но пък 6 + по втория чужд език.Досега писах презентация по география за Бразилия.Чак сега се сети нашата мома..Ако на някой му трябва, пращам. : )

# 730
  • в очите на дъщеря ми
  • Мнения: 1 788
Да не Ви изпусна.....учителката по математика е обявила  класно по математика  за петък или понеделник, девойката не е във възторг,  последния ден преди ваканцията се отчете с 6 по математика и е възхитена от себе си, ще видим до кога....

# 731
  • Мнения: 8 265
Аз помагах за Андите в неделя. Общо взето младежът сам си я направи. Аз само давах насоки къде да гледа и редактирах леко.
Не беше презентация обаче, само текст.

# 732
  • Мнения: 8 983
И аз не откривам верния отговор на въпроса по БЕЛ.
Ще ми бъде интересно да го споделите, когато го узнаете.

А сега и аз да ви задам един въпрос по БЕЛ, който ни затрудни :
В коя от изброените думи няма променливо Я : изговаряното, сянката, няколко, голямото.

При нас никакви класни не насрочват. Явно очакват да се върнат в клас и тогава...

# 733
  • Сф
  • Мнения: 10 749
Няколко , мисля
Голям големи
Сянка сенки
Изговарянето изговорени
П.п.ама не съм сигурна де, пробвам се 😄

# 734
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 902
И аз не откривам верния отговор на въпроса по БЕЛ.
Ще ми бъде интересно да го споделите, когато го узнаете.

А сега и аз да ви задам един въпрос по БЕЛ, който ни затрудни :
В коя от изброените думи няма променливо Я : изговаряното, сянката, няколко, голямото.

При нас никакви класни не насрочват. Явно очакват да се върнат в клас и тогава...
Няколко.

Понеже преди време коментирахме ваксините, днес ми се обади педиатърката да ходим в четвъртък за да сложи втората. Мисля, че тази срещу дифтерия, тетанус и коклюш ще слага.

Общи условия

Активация на акаунт