ДЕЦА! - проблем за работодателите!

  • 6 594
  • 155
  •   1
Отговори
  • Мнения: 281
През последните 5 години се занимавах със студентство, 3 години "горчиви" опити да си имаме бебе и от 1г и 9м отглеждането на дългоочакваното  ни детенце. Сега настъпи време да започна работа ( с удоволствие бих си останала вкъщи, но се очертава да я закъсаме финансово през зимата  Rolling Eyes).
Та така- уредихме синчето на ясла (добре че поне на него му харесва там, че иначе ми беше адски гузно и мъчно  Tired).
Тръгвам упорито по интервюта за работа, "кипря се" Crazy, усмихвам се любезно докато ме заболи устата Laughing
Като ме попитат дали имам деца и на каква възраст са и ...разговорът навлиза в глухия тунел!  Close Интервюиращият започва едни тиради  Naughtyза това как фирмата "не толерира"  вземането на болничен  Twisted Evil, дали не смятам че детето ми е твърде малко (твърде малко за какво?  newsm78), ако е болно има ли кой да го гледа... и т.н.
Още преди да е приключило интервюто вече си представям голямото "НЕ" върху автобиографията си  Twisted Evil Twisted Evil
Е, и как трябва да постъпя? Да си остана вкъщи, да я закъсаме финансово, да спра детето от ясла, да чатя по цял ден във форума ( Stopтова е от готините неща), защото работодателите "не толерират" младите майки! #Crazy
Ще си отгледам детето вкъщи, после предполагам ще се решим на второ, ще го отгледам и него с много любов. Ще си постоя още малко вкъщи... и ще чукна 40 години, без никакъв професионален стаж ooooh!
Супер, а?! Crazy
Не толерирали.... Twisted Evil
Ако не беше забранено във форума щях да им тегля една....

# 1
  • Мнения: 2 220
Страх ме е, че напролет ме чака същото... Не знам какво да ти кажа, освен - дано имаме късмет и двете!  Hug

# 2
  • Мнения: 429
Ние с теб сме почти на един същи хал. Аз се върнах тези дни на работа и цяла седмица се мотая като муха без глава и днес ми заявяват, че неможе да си остана в платеният отпуск, защото еди какво си. Това е поредна безсънна нощ, а утре сутрин имаме пак среща с двамата господа и направо ми идва да ги гръмна, заради тяхната нелоялност.. питам се та нали и те са родители, та нима техните деца не са страдали при подобни ситуации, какво толкова им пречи да дадат възможност на майките да си изкарат почивките докрай. Да би да дават тези пари от джоба си.
Днес ме поствиха да се чувствам едва ли не виновна, че съм майка. Това е направо чудовищно, още съм потресена от разговора, който съм провела.
идва ми направо #2gunfire #2gunfire #2gunfire #2gunfire #2gunfire #2gunfire #2gunfire МАЛКО ИМ Е.
Ако си на работа ти пречат да си вземеш полагаемото по закон, а ако си търсиш ти си майка неставаш. Незнам много лошо и двата случая.

# 3
  • Мнения: 2 013
Ситуацията е кофти, но условията в държавата вече са пазарни. Номерът с платения отпуск, натрупан по време на майчинството, минава в държавните организации, на частните фирми понякога може да им дойде нанагорно да плащат 2-3 месеца натрупан платен отпуск. И имат своите си основания - ще получаваш заплата, осигуровки, а няма да си на работа... Трудовият кодекс дава доста добри отпуски - аз имам 30 работни дни, например, но трудно мога да си ги взема в рамките на годината, през лятото за повече от 2 седмици въобще не става въпрос.
Колкото до работата и болничните - в България масово се злоупотребява с болнични листове, всяко джи пи е готово да пише по седмица болничен на майката за всяка настинка на детето. И при все, че държавата ги плаща 90% (май така беше), без първите 2 дни, които се поемат от работодателя, то липсата на работната ръка си се усеща...
На такива интервюта бих казала, че има кой да гледа детето ми, докато е болно. Пък после ще се оправям някак. Лошото е, че не се връщаш на работа след майчинство, а тепърва търсиш работа. Обикновено работодателите са по-разбрани към старите си служители... А така могат да избират...

# 4
  • Мнения: 429
така ме е яд, че ми идва да псувам наред като ги видя.

# 5
  • Мнения: 1 547
На последното (засега) интервю от вчера, ми казаха, че те (3 жени!!!) никога, ама никога не са си взимали болничен, когато дечицата им са били болни. Това, според мен, е супер грубо и гадно и унизително. Също така навсякъде казват, че "там се работи", все едно ти отиваш при тях да чоплиш семки срещу заплащане. Много съм ядосана. И си мисля да им тегля една на тези. Не мога да очаквам различно отношение на този етап в тази БГ толкова пазарна среда, но мисля, че може поне да не го декларират на този етап, защото болнични, ако е много наложително, ще има.
И добре. Частни фирми, които само произвеждат добавената си стойност. Защо никой никъде не е помислил за някакви улеснения за майките с деца? Някакви облекчения? Социални разходи по случая? Съвсем нормално е жените след определена възраст да имат деца. Децата сами ли да се гледат?
Все още вярвам, че е възможно да си намеря свестни работодатели. Ако успея, ще ви разкажа.

Стискам палци и на вас!

# 6
  • Мнения: 9 990
Ситуацията е кофти, но условията в държавата вече са пазарни. Номерът с платения отпуск, натрупан по време на майчинството, минава в държавните организации, на частните фирми понякога може да им дойде нанагорно да плащат 2-3 месеца натрупан платен отпуск. И имат своите си основания - ще получаваш заплата, осигуровки, а няма да си на работа... Трудовият кодекс дава доста добри отпуски - аз имам 30 работни дни, например, но трудно мога да си ги взема в рамките на годината, през лятото за повече от 2 седмици въобще не става въпрос.
Колкото до работата и болничните - в България масово се злоупотребява с болнични листове, всяко джи пи е готово да пише по седмица болничен на майката за всяка настинка на детето. И при все, че държавата ги плаща 90% (май така беше), без първите 2 дни, които се поемат от работодателя, то липсата на работната ръка си се усеща...
На такива интервюта бих казала, че има кой да гледа детето ми, докато е болно. Пък после ще се оправям някак. Лошото е, че не се връщаш на работа след майчинство, а тепърва търсиш работа. Обикновено работодателите са по-разбрани към старите си служители... А така могат да избират...


Най-накрая да видя нормално обяснение на ситуацията.Ами да-масово се злоупотребява с болнични и когато на теб ти се наложи наистина-става като Лъжливото Овчарче...И да, едно е да си стар служител и малко или много да си се доказал и да си бачкал вярно, друго е тепърва да си търсиш работодател.От моята камбанария, като работник-какво получавам аз-имам голям трудов стаж, доказала съм се.Родих, ходих си до края на бременността на работа.Получих си всички обезщетения и майчинство-както си му е редът.Върнах се на работа предсрочно, детето на ясла-знаеха, че може да се налага да отсъствам, но аз се постарах да не го правя.За сметка на това си получих пълният полагаем платен отпуск, за да си поема детето лятната ваканция, която е повече от месец....значи получих и отгоре-защо?Защото съм се доказала и съм коректна и аз.Но около мен са страшно много случаите,в които е точно обратното-забременее-хоп вкъщи.Болничен след болничен.После през седмица се идва на работа.Ами куца работата така, сори.Аз щом мога, смятам че и другите го могат.Тогава, когато се наложи, детето е болно или се налага да излезнеш заради него от работа или да закъсняваш-съвсем различно ще е.
Та ей затова не толерират Майки на много места.Защото се злоупотребява.Съжалявам, но аз така ги виждам нещата и имам примери около мен, не си говоря наизуст.Именно и поради тези причини в едни теми се обявяват за безотговорни майките, които си дават децата на ясла и са със сополи... Crazy

# 7
  • Мнения: X
Дивана, и ти си права, но в една нормална държава не смеят да го кажат това, защото ... отиват направо в съда за дискриминация и от там следват високите глоби - поне едно 20 000 евро
а на всички майчета успех в работата и един съвет - когато ви кажат така някои хора, ето ви примерен отговор: детето е на градина/ясла, но имам подсигурена гледачка в случай на болест, което означава, че и заплатата трябва да е на съответното ниво, т.е. поне 1000 лв
в такъв момент обикновено гузно обясняват как заплатата е 250 лв, ама то само в началото и бла-бла ... , благодаря, господа, но търся сериозен работодател и точка
успех на всички и не им се оставяйте, и знайте, че има и свестни работодатели

# 8
  • Мнения: 281
когато ви кажат така някои хора, ето ви примерен отговор: детето е на градина/ясла, но имам подсигурена гледачка в случай на болест, което означава, че и заплатата трябва да е на съответното ниво, т.е. поне 1000 лв
в такъв момент обикновено гузно обясняват как заплатата е 250 лв, ама то само в началото и бла-бла ... , благодаря, господа, но търся сериозен работодател и точка
успех на всички и не им се оставяйте, и знайте, че има и свестни работодатели
Това е готино, ще го пробвам за да се посмея на физиономиите им  hahaha
Аз не съм се отказала и все така упорито търча по интервюта, просто вчера ми преля чашата от негативни емоции Close

Но трябва да споменем и бъдещите мамчета, тези които само са запланували някъде  в бъдещето да станат родители... моя позната също си търси работа (тя се омъжи преди няколко месеца) и на всяко интервю я питат дали смятат да имат деца. Тя като "прилежна гражданка" казва истината, а именно че по-нататък е нормално да помислят и за това... Работодателя веднага си представя как ще я вземе на работа, тя ще работи  1 год и ще излезе в майчински...

Каквото и да кажеш на интервю, те си го интерпретират през своята призма Crossing Arms

# 9
  • Мнения: 9 990
Akilina, нормално е през тяхната призма да гледат.Ти гледаш през твоята.
И аз казвам-има свестни работодатели, ще намериш своето място. Hug

# 10
  • София
  • Мнения: 6 999
И аз съм на мнението на пенелопа и Divana. На скоро имах нещо като интервю и казах следното по отношение на детето си: Ако ми се налага - отсъствам 1-2 дни, но никога за сметка на работата ми и имам бавачка, която ще я гледа при дълго боледуване.

PetyaL, много ми е интересно кой работодател ще даде на човек без стаж 1 000 лева заплата. Аз във всеки случаи не бих. Да не говорим, че за да кажеш 'дискриминация' трябва и да я докажеш, а това и в 'нормалните' страни не става ей така...

AKILINA, просто намери верните отговори. Никой не изгаря от желание да вземе на работа човек, който после със седмици ще си стои вкъщи. Не е въпрос на толерантност или разбиране, а на интерес. За това и се казва 'пазар'. Ако не кажеш нищо естествено е, че ще разберат общия случай. В общия случай жените отсъстват от работа 2 год. поне - после работните им възможности са намалели поне на 50%. В общия случай жените отсъстват от работа за болни деца ... Покажи, че си отговорна към работата си. Това е всичко.

# 11
  • Мнения: 7 422
Дивана, и ти си права, но в една нормална държава не смеят да го кажат това, защото ... отиват направо в съда за дискриминация и от там следват високите глоби - поне едно 20 000 евро
а на всички майчета успех в работата и един съвет - когато ви кажат така някои хора, ето ви примерен отговор: детето е на градина/ясла, но имам подсигурена гледачка в случай на болест, което означава, че и заплатата трябва да е на съответното ниво, т.е. поне 1000 лв
в такъв момент обикновено гузно обясняват как заплатата е 250 лв, ама то само в началото и бла-бла ... , благодаря, господа, но търся сериозен работодател и точка
успех на всички и не им се оставяйте, и знайте, че има и свестни работодатели
     Подкрепям това мнение.Като искаш да не отсъствам ще ми осигуриш заплата достатъчна да плащам на детегледачка.И това е "пазарна икономика".Добър работник имаш когато плащаш добре.Да искаш да си оставя детето и да не отсъствам срещу заплата от 250 лева съжалявам не се получава. Twisted Evil
                  Чета и си мисля,защо пък аз трябва да съблюдавам САМО интересите на работодателя,а той не с моите.Нещата са двустранни и ако няма разбиране от двете страни просто не става.Така поне е в цивилизованите страни.
                  Пропуснах да кажа,че дори самото заглавие звучи цинично./Не обвинявам авторката ,далеч съм от подобно мислене./ Мисля си за държавата ,в която децата тежат. Mr. Green Нима на друго място хората не раждат деца и работодателите са толкова арогантни? Mr. Green
 
                 

# 12
  • София
  • Мнения: 6 999
 Добър работник имаш когато плащаш добре....

                  Пропуснах да кажа,че дори самото заглавие звучи цинично./Не обвинявам авторката ,далеч съм от подобно мислене./ Мисля си за държавата ,в която децата тежат. Mr. Green Нима на друго място хората не раждат деца и работодателите са толкова арогантни? Mr. Green              

Когато си на интервю съвсем не е ясно още какъв работник си добър или лош... Да не говорим, че това колко добър работник си не е обусловено само от размера на заплатата. Попитай който искаш добър мениджър и той ще ти го каже също. Заплатата е стимулираща само за 1-2 месеца.

Какво общо имат работодателите с раждаемостта? Иди виж в САЩ колко са мили работодателите /да речем/ и колко отпуск ще получиш за раждане, или да си гледаш болното дете... и ако отсъстваш често колко дълго ще се задържиш на работа.

# 13
  • Мнения: 920
А ти би ли наела детегледачка с малко дете, която на третия ден ще ти каже Съжалявам, детето ми е болно, оправяй се.

# 14
  • Мнения: X
Иса, не пречупвай нещата през българската призма, какъв е работникът се разбира през изпитателния срок и се уволнява, ако не отговаря на изискванията на работодателя
но никой няма право да унижава и дискриминира една жена поради факта, че е бъдеща или настояща майка, нито да държи един начинаещ специалист на 100 лв, за да се докажел
крайно време е в БГ заплатите да се изравнят поне с минимума на живот, който е доста над 250лв, тогава всичко ще си дойде на мястото
и при интервю не трябва да забравяме, че продаваме себе си, 10 часа от нашия живот всеки ден и е нормално и ние да имаме изисквания
мен не са ме питали директно, но когато е ставало въпрос винаги съм казвала, че успешно балансирам между работа и семейство, и че в спешни случаи ми трябват пр. 2 часа за да си организирам нещата (имам предвид да се работи извън работното време)
а относно дискриминацията - в скандинавските страни самият факт, че не си избрана ти, а някой мъж е достатъчен за дело, не е необходимо даже да се каже: "ама Вие сте жена и бала-бла", тогава става още по-сериозно, затова моля те не обобщавай, без да си запозната, точно чуждият опит в това отношение ще ни помогне да подобрим ситуацията в БГ, трябва да сме единни, а не да се лаем една друга

успех на всички и се продайте добре

# 15
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Akilina, нормално е през тяхната призма да гледат.Ти гледаш през твоята.
И аз казвам-има свестни работодатели, ще намериш своето място. Hug
Така е.
Аз по същите причини не съм работила вече 9 год. и имам 2 деца. В момента търся работа. Пускам СV-та наляво и надясно, обаждат ми се 30-40% от фирмите. Отивам уверена и със самочувствие, започвам едно убеждаване, че децата ходят на градина, има кой да ги гледа и не са никакъв проблем. Явно се справям, защото от повечето места пак ми звънят. Но мен не ме устройва обикновено- ангажираност през почивните дни, започват в 8 или работят до 10... На едно място ме устройваше идеално работното време, но заплатата беше доста под минималната ooooh! Но да ти кажа с повече упорист се намира. Пък и с това ходене по интервюта с времето така се ошлайфаш, че винаги имаш готови отговори на всеки въпрос Laughing
Ще намерим работа Peace Не всички работодатели са такива цербери Wink
Аз имам нещо като скрит коз- имам предимство пред по-младите момичета... вече съм родила деца и не ми предстои тепърва излизане в майчинство, а на тях може да им се случи във всеки момент Party

# 16
  • Мнения: 4 965
...
Аз имам нещо като скрит коз- имам предимство пред по-младите момичета... вече съм родила деца и не ми предстои тепърва излизане в майчинство, а на тях може да им се случи във всеки момент Party

Рени е права (особено за това последното).
Все пак през майчинството жената също трупа опит.
Много от нас (останала съм с такива впечатления от форума) по време на майчинството си не спират да работят, изкарват още някоя специалност и т.н. (примерно, аз претендирам, че за вече близо 3 г. вкъщи съм напреднала много повече - изкарах 2-ра магистратура, имам още 1 ниво на гръцки, работя 2 неща от вкъщи), а и опитът с децата е неимоверен (реакция при непридвидими ситуации, оцеляване под стрес  Wink и др.).
А и фактът, че децата вече са на градина, е достатъчно силен коз, че се оправят сами (какво означава "щели да боледуват и да си вземаш болнични" - то и без да има човек деца може да си урежда болнични през седмица, а за децата може да имаш бавачка, баби и т.н.). Един вид вече имаме родени и що-годе отгледани деца и няма да отсъстваме по бременност и майчинство (а и в някои страни нямат право дори на интервю да се интересуват дали имаш или планираш да имаш деца - това е част от неприкосновеното лично пространство).
А относно заплащането на труда в БГ, не ми се коментира - имам познати със солидно образование, престижно звучащи професии и хубави длъжности, които за същите тези длъжности получават буквално смешни суми. Но... това е въпрос на политика и дано от другата година нещата се пооправят (реално по света би трябвало с моето образование да вземам парите, които сега изкарвам от 3 места, само с 1 работа на 8 часа и на никой да не ми държи сметка имам ли деца и колко са големи), ама какво да се прави Sad.

# 17
  • Мнения: 7 640
.......... опитът с децата е неимоверен (реакция при непридвидими ситуации, оцеляване под стрес  Wink и др.).
А и фактът, че децата вече са на градина, е достатъчно силен коз, че се оправят сами (какво означава "щели да боледуват и да си вземаш болнични" - то и без да има човек деца може да си урежда болнични през седмица, а за децата може да имаш бавачка, баби и т.н.). Един вид вече имаме родени и що-годе отгледани деца и няма да отсъстваме по бременност и майчинство (а и в някои страни нямат право дори на интервю да се интересуват дали имаш или планираш да имаш деца - това е част от неприкосновеното лично пространство).
..................

много ми хареса това!

# 18
  • Мнения: 2 757
Ами така е бе хора. Вие ако сте работодатели и имате нужда от сигурен човек да ви работи, няма ли да предпочетете да НЕ Е мама с  дете в ясла? Поставете се на мястото на работодателя преди да се възмущавате. Лично право си е на работодателя да назначи когото си иска. Приемете, че и работодателите имат права, не само вие

# 19
  • Мнения: 281
Ами така е бе хора. Вие ако сте работодатели и имате нужда от сигурен човек да ви работи, няма ли да предпочетете да НЕ Е мама с  дете в ясла? Поставете се на мястото на работодателя преди да се възмущавате. Лично право си е на работодателя да назначи когото си иска. Приемете, че и работодателите имат права, не само вие
Така е. Работодателят има права!  Peace
Ама аз също имам такива! Twisted Evil И ако по закон ми се полага да мога да си взема болничен при нужда, то кой има право да ме ограничи в това?
За себе си мога да кажа, че не смятам да си вземам болнични за щяло и нещяло. Мъжа ми работи на смени, а и майка ми също може да помага когато детенцето е настинало и трябва да е вкъщи. Ама ако сина ми е сериозно болен (не дай Боже Praynig) и работодателя ми прави проблем  Rage ако трябва дори и ще напусна, защото семейството ми винаги е на първо място.
Та в този смисъл- да не би работодателя да очаква да предпочета работата пред детето си? И ако "не толерират" болнични, аз какво... да прелитам като пчеличка от работа на работа?

# 20
  • Мнения: 4 965
Ами така е бе хора. Вие ако сте работодатели и имате нужда от сигурен човек да ви работи, няма ли да предпочетете да НЕ Е мама с  дете в ясла? Поставете се на мястото на работодателя преди да се възмущавате. Лично право си е на работодателя да назначи когото си иска. Приемете, че и работодателите имат права, не само вие

Защо пък да не е мама с дете в ясла?
Това не винаги означава, че ще е постоянно в болнични. Имам позната, която няма ни дете (т.е. вече детето й е голямо), ни коте, но пък има позната лекарка и е перманентно "болна". Имам и много познати мами с малки деца, които отсъстват от работа само ако дечицата им са наистина сериозно болни (иначе ги гледат баби, прабабаи, бавачки и др.).
Дори според мен една мама с малко дете би била по-отговорна към работата си, защото за нея работата е сигурност и доходи и би й било много по-трудно често да си сменя работодателя. Един човек без ангажименти гледа основно собствените си интереси, нужди и дори прищевки и му е много по-лесно да поизостави "досадните задължения" и да не се старае много-много.
Че като сме с малки деца, да не би да не трябва да работим и задължително ли трябва да сме по 24 ч. с отрочетата си?!
Нещо логиката на работодателите ми куца  newsm78.
Пък и всеки нормален човек боледува. Дори мамите май боледуваме по-рядко, защото покрай хлапетата не можем да си го позволим като екстра  Laughing.

А и лично за себе си, откакто работя (вече 7-8 г.), съм ползвала болнични само през бременността (трябваше да лежа) и пак работех от вкъщи. Т.е. не съм зачезвала от работа без уважителна причина и не бих го правила, а понеже на този етап нямам намерение да бременея поне 10-тина години, значи съм перфектния кандидат за работа  bowuu. Joy

# 21
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Аз не мога да проумея защо всички смятат, че именно майката ще ползва болнични, ако детето й се разболее - нали има 2-ма родители?! В нашето семейство и мъжът ми ползва болнични и гледа Мони, когато се наложи. Двамата преценяваме ситуацията - когато единият е в невъзможност да отсъства от работа, тогава болнични взема другия. Защо всичките болнични трябва да се трупат на 1 човек?! Естествено, че на работодателя няма да му е приятно, ако служителят му отсъства перманентно.
А това за бременността и болничните е много вярно - постоянно стават злоупотреби! Не говоря за случаите, в които се налага да се лежи, най-често се вземат болнични просто така, "да си почине от стреса" бременната - а после по цял ден се разхожда и седи по кафетата. Ако съм работодател, не бих толерирала такова поведение, нито бих търпяла такава служителка. Предварително ще знам, че когато същата се върне на работа, след като си изкара пълното майчинство, ще намери начини пак да получава болнични, като този път оправдание ще бъде детето.
Когато бях на интервю на настоящата си работа (преди 5 г.) ме попитаха "Планирам ли да имам деца в скоро времи?", на което отговорих съвсем откровено - "Не и в близките 2 години, но след това - да!". Взеха ме на работа, а аз действително изчаках 2 години, преди да почнем с опитите за бебе. След това не са ми правили никакви проблеми по отношение на отпуски, майчинство и болнични.
Коректност и от двете страни е необходима!

# 22
  • Мнения: 3 506
Ами така е бе хора. Вие ако сте работодатели и имате нужда от сигурен човек да ви работи, няма ли да предпочетете да НЕ Е мама с  дете в ясла? Поставете се на мястото на работодателя преди да се възмущавате. Лично право си е на работодателя да назначи когото си иска. Приемете, че и работодателите имат права, не само вие

Това е доста крайно. По тая логика дай да не назначаваме и жени в детеродна възраст с по-малко от 2-3 (или може би 4?) деца. Също и татковци с малки деца, и, разбира се не и хора над 40 примерно, щото там също има риск да ги хванат разни болежки...... Не мисля, че е правилно и редно да се прокарва паралел между детето в ясла и това доколко даден човек е сигурен. Малко са майките, които не са си направили сметка, че ходейки на работа няма да имат възможност да отсъстват за всяко кихване на детето. Другото е теория на вероятностите - винаги може да се случи работодател да попадне на некоректен служител (както и обратното)...

# 23
  • Мнения: 253
....забременее-хоп вкъщи.Болничен след болничен.После през седмица се идва на работа.Ами куца работата така, сори....
  Та ей затова не толерират Майки на много места.Защото се злоупотребява.Съжалявам, но аз така ги виждам нещата и имам примери около мен, не си говоря наизуст....
   
   Подкрепям пенелопа. И при нас са злоупотребявали някои момичета - започва работа, работи един - два месеца и   pregnant Взема си болнични всеки месец и след това е в майчинство 2г  ooooh!
   Ако сте работодател ще я вземете ли после пак на работа? И не е ли нормално, като назначавате  друг на нейното място  да попитате за деца и всичко друго от което сте си патили  Simple Smile
   Относно болничните - при нас, всеки, който има нужда си ги ползва. Отпуска си имат и лятото и зимата.
Ами така е бе хора. Вие ако сте работодатели и имате нужда от сигурен човек да ви работи, няма ли да предпочетете да НЕ Е мама с  дете в ясла? Поставете се на мястото на работодателя преди да се възмущавате. Лично право си е на работодателя да назначи когото си иска. Приемете, че и работодателите имат права, не само вие
   Не Naughty  Предпочитам майка с малко дете, което ходи на ясла, отколкото млада госпожица, която може всеки момент да забременее  Mr. Green
   

# 24
  • Мнения: 3 491
Не приемам нито злоупотребите с болнични, нито презумпцията, че една работеща майка е в ущърб на работодателите. На мене лично ми харесва как са уредени нещата в САЩ - по време на интервю нямат право да ти задават въпроси от личен характер, така че това дали ще казваш имаш ли или нямаш деца си е личен избор.  Аз казвах, след като ме вземат на работа.  Mr. Green Когато една майка реши да работи, тя прави максималното за предварителната подготовка - напр. къде ще са децата, когато тя е на работа, и кой ще ги гледа, ако са болни. На мене лично работодател не ми е правил проблем да си остана у дома за някой и друг ден с болно дете, но все пак се старая да доказвам, че майчинството не дава ефект върху качеството на работата ми.

# 25
  • Мнения: 7 422
Иса, не пречупвай нещата през българската призма, какъв е работникът се разбира през изпитателния срок и се уволнява, ако не отговаря на изискванията на работодателя
но никой няма право да унижава и дискриминира една жена поради факта, че е бъдеща или настояща майка, нито да държи един начинаещ специалист на 100 лв.....
  Иса,мисля,че по този въпрос ти е отговорено точно и така е в цял свят.Минаваш изпитателен срок,ако ставаш получаваш и съответното заплащане,а не мизирни стотинки ,с които просто не можеш да живееш.И каква е ползата да си върхът след като получаваш 100 лв,че отгоре на всичкото и претенции за деца.За сведение ,когато всичко протича нормално, не е необходимо да се излиза в болнични по време на бременността.Защо някои излизат през цялата бременност?Елементарно:Първо защото някои имат проблем и второ и да работят и да не работят взимат 100-200 лв /200 са си направо много/.Да не говоря,че работодателя не плаща болничните и не виждам къде са му загубите.
                      А по въпроса за САЩ няма да коментирам колко болнични ползвам или колко време съм по майчинство .Ще кажа само едно : След като българка живееща там може да си позволи детегледачка от БГ целогодишно и и поема всички разходи /не говоря за екскурзиите ,на които са я водили за да опознае страната  Mr. Green а тя не е колкото БГ/ и са и плащали заплата на месец ,толкова колкото тук и е годишната  СЧИТАМ,ЧЕ СА СИ РЕШИЛИ ТЕЗИ ВЪПРОСИ И РАБОТОДАТЕЛИТЕ НЕ СА УМРЯЛИ ОТ ГЛАД като са наели майка с дете на 1г 7 м.
                    Да дадат на майката /добър работник разбира се / заплата ,която може да осигури стабилен човек за гледане на детето и и няма да отсъства.А то не става "с трици маймуни да ловиш",че отгоре на това да плача,че работодателя трябва да търси заместник.Тези,които познавам /работодатели/ и са дали добро заплащане на подчинените си са напълно спокойни,че служителите им си пазят мястото и намират кой да се оправя в къщи с деца и почистване. Mr. Green Mr. Green Mr. Green
                    Така,че не виждав връзка между майчинството и "лошата работа",а по скоро между мизерното заплащане на труда на майката и желанието на работодателя да те превърне в зависим слуга. Mr. Green
           

# 26
  • Мнения: 3 491
По въпроса за САЩ, Didia: някои работим точно колкото да покрием таксите за частна детска градина на децата поради липсата на държавни такива. Знаем, че започваме "отначало" и нямаме особени претенции за заплащане. Водим на екскурзии само себе си. Е, не стигаме чак до такова разточителство да ходим всяка година в България  Mr. Green. И все пак работим. Въпрос на мотивация. Peace

# 27
  • Мнения: 281
                    Така,че не виждав връзка между майчинството и "лошата работа",а по скоро между мизерното заплащане на труда на майката и желанието на работодателя да те превърне в зависим слуга. Mr. Green
          
Напълно съм съгласна! Peace

# 28
  • Мнения: 603
Би трябвало да има закон, подплатен със солидни глоби, който да забранява на работодателите да задават въпроси за семейно положение /съпруг, деца, планове за деца и т.н/


Така най-лесно ще се избегне дискриминационното отношение към бъдещите и настоящи майки

# 29
  • Мнения: 253
Няма никаква дискриминация! Просто всеки си гледа интересите!  Crazy

# 30
  • Мнения: 4 965
                    Така,че не виждав връзка между майчинството и "лошата работа",а по скоро между мизерното заплащане на труда на майката и желанието на работодателя да те превърне в зависим слуга. Mr. Green
          
Напълно съм съгласна! Peace

 newsm10

# 31
  • Мнения: 603
Няма никаква дискриминация! Просто всеки си гледа интересите! Crazy

Ако нямаше никакво държавно регулиране на тези лични пазарни интереси, щяхме да живеем в джунгла.

Нали се сещате, че никъде няма чиста пазарна икономика. И не би трябвало да има.

# 32
  • Мнения: 2 757
Ами така е бе хора. Вие ако сте работодатели и имате нужда от сигурен човек да ви работи, няма ли да предпочетете да НЕ Е мама с  дете в ясла? Поставете се на мястото на работодателя преди да се възмущавате. Лично право си е на работодателя да назначи когото си иска. Приемете, че и работодателите имат права, не само вие
Така е. Работодателят има права!  Peace
Ама аз също имам такива! Twisted Evil И ако по закон ми се полага да мога да си взема болничен при нужда, то кой има право да ме ограничи в това?
За себе си мога да кажа, че не смятам да си вземам болнични за щяло и нещяло. Мъжа ми работи на смени, а и майка ми също може да помага когато детенцето е настинало и трябва да е вкъщи. Ама ако сина ми е сериозно болен (не дай Боже Praynig) и работодателя ми прави проблем  Rage ако трябва дори и ще напусна, защото семейството ми винаги е на първо място.
Та в този смисъл- да не би работодателя да очаква да предпочета работата пред детето си? И ако "не толерират" болнични, аз какво... да прелитам като пчеличка от работа на работа?


Разбирам те душа и ти вярвам, че няма да вземаш болнични за щяло и нещяло. Но работодателя ако работи само на доверие скоро вече няма да е такъв. Казах, че той има право да си назначава, когото иска и дори законът не може да му каже кой да назначи - това си лично негов избор, даже може да не те назначи само защото си чернокоса, а той предпочита блондинки и никой няма право да му каже нищо. Всеки си има предпочитания  Wink Навсякъде по света е така, всеки се спасява как може. А ти не се сърди на работодателите, а на мъжът ти, че не може да осигури семейството си, а се налага и ти да работиш при малко дете

# 33
  • Мнения: 2 757
Ами така е бе хора. Вие ако сте работодатели и имате нужда от сигурен човек да ви работи, няма ли да предпочетете да НЕ Е мама с  дете в ясла? Поставете се на мястото на работодателя преди да се възмущавате. Лично право си е на работодателя да назначи когото си иска. Приемете, че и работодателите имат права, не само вие

Защо пък да не е мама с дете в ясла?
Това не винаги означава, че ще е постоянно в болнични. Имам позната, която няма ни дете (т.е. вече детето й е голямо), ни коте, но пък има позната лекарка и е перманентно "болна". Имам и много познати мами с малки деца, които отсъстват от работа само ако дечицата им са наистина сериозно болни (иначе ги гледат баби, прабабаи, бавачки и др.).
Дори според мен една мама с малко дете би била по-отговорна към работата си, защото за нея работата е сигурност и доходи и би й било много по-трудно често да си сменя работодателя. Един човек без ангажименти гледа основно собствените си интереси, нужди и дори прищевки и му е много по-лесно да поизостави "досадните задължения" и да не се старае много-много.
Че като сме с малки деца, да не би да не трябва да работим и задължително ли трябва да сме по 24 ч. с отрочетата си?!
Нещо логиката на работодателите ми куца  newsm78.
Пък и всеки нормален човек боледува. Дори мамите май боледуваме по-рядко, защото покрай хлапетата не можем да си го позволим като екстра  Laughing.

А и лично за себе си, откакто работя (вече 7-8 г.), съм ползвала болнични само през бременността (трябваше да лежа) и пак работех от вкъщи. Т.е. не съм зачезвала от работа без уважителна причина и не бих го правила, а понеже на този етап нямам намерение да бременея поне 10-тина години, значи съм перфектния кандидат за работа  bowuu. Joy

Споко. Нямам против мамите с бебета да работят. Като те гледам си готова да убедиш всеки работодател, че си най-удачният му избор. Ами печелиш. Който не успее - губи. Кой как може се оправя и така и трябва да бъде  Wink Но да се олакваме и обвиняваме тоя и оня за нашите неуспехи до никъде няма да ни доведе

# 34
  • Мнения: 2 757
Ами така е бе хора. Вие ако сте работодатели и имате нужда от сигурен човек да ви работи, няма ли да предпочетете да НЕ Е мама с  дете в ясла? Поставете се на мястото на работодателя преди да се възмущавате. Лично право си е на работодателя да назначи когото си иска. Приемете, че и работодателите имат права, не само вие

Това е доста крайно. По тая логика дай да не назначаваме и жени в детеродна възраст с по-малко от 2-3 (или може би 4?) деца. Също и татковци с малки деца, и, разбира се не и хора над 40 примерно, щото там също има риск да ги хванат разни болежки...... Не мисля, че е правилно и редно да се прокарва паралел между детето в ясла и това доколко даден човек е сигурен. Малко са майките, които не са си направили сметка, че ходейки на работа няма да имат възможност да отсъстват за всяко кихване на детето. Другото е теория на вероятностите - винаги може да се случи работодател да попадне на некоректен служител (както и обратното)...

Точно така. А има работодатели, които не обичат да рискуват особено когато пък изобщо не им се налага и могат да изберат по-сигурен вариант. Затова примерно моят мъж не е назначил нито един работник - ни жени ни мъже минават. Всичката му работа я вършат форми, именно поради често срещаните злоупотреби от страна на служители. А в Дания те са много защитени от закона. За да печели човек трябва да знае закона и да има акъл как да го ползва така че законът да работи за него, а не той за закона  Wink

# 35
  • Мнения: 2 757
Би трябвало да има закон, подплатен със солидни глоби, който да забранява на работодателите да задават въпроси за семейно положение /съпруг, деца, планове за деца и т.н/


Така най-лесно ще се избегне дискриминационното отношение към бъдещите и настоящи майки

А трябва ли да забранят на работодателите по други начини да получават информацията, която ги интересува за своите служители или проектослужители. И ако стане дума някъде за техен служител те трябва да бягат за да не чуят случайно нещо относно личният им живот. Я стига глупости - ако някой иска да получи някаква информация и я получи, никой не може да го накаже за това, освен ако тайно не е поставил подлушвателно устройство в къщата на въпросния служител  или не го изнудил или насилил да я каже Laughing

# 36
  • Мнения: 2 757
Няма никаква дискриминация! Просто всеки си гледа интересите! Crazy

Ако нямаше никакво държавно регулиране на тези лични пазарни интереси, щяхме да живеем в джунгла.

Нали се сещате, че никъде няма чиста пазарна икономика. И не би трябвало да има.


А ти би ли си свързала живота с човек, който те убеждава, че е the best, всички казват, че е такъв и той много иска да сe ожени за теб. Нищо лошо не ти е направил, обещава ти всичко, от което имаш нужда. Но въпреки всичко не ти е симпатичен, не ти вдъхва доверие. А той горкия ще бъде толкова разочарован, че не го искаш, ще разбиеш сърцето му, до самоубийство може да се стигне. Защо да не си с него след като всичко му е наред. Това, че не те кефи или нещо те притеснява в него, но и ти не знаеш какво е... оправдание ли е за това, че ще му съсипеш живота? Бедния човечец, как може да си толкова несправедлива към него. Трябва да има закон който, строго да санкционира тези, които разсипват чуждия живот без да имат никаква причина за това  Laughing

# 37
  • Мнения: 7 422
По въпроса за САЩ, Didia: някои работим точно колкото да покрием таксите за частна детска градина на децата поради липсата на държавни такива. Знаем, че започваме "отначало" и нямаме особени претенции за заплащане. Водим на екскурзии само себе си. Е, не стигаме чак до такова разточителство да ходим всяка година в България  Mr. Green. И все пак работим. Въпрос на мотивация. Peace
    Не зная къде си.Аз говоря за мои близки в Канзас сити.Приятелката ми беше там детегледачка на детето им 6 месеца.След това замина друга жена и така смята да си гледа детето до у-ще.Имам приятелка и във Флорида и не съм чула от нея да има нашите проблеми.Даже вече има американско гражданство и беше в изборния щаб на БУш.
                 С една дума където и да са били не съм чула на някого да не стигат парите за ток или парно. Mr. Green Mr. Green даже имат социални придобивки ,за които ние можем да мечтаем най-рано след 100 год.Е,някои се оплакаха,че не могат да ходят с минижуп и блуза с презрамки на работа,но за техните заплати и аз ще хода като монахиня. Mr. Green Mr. Green Mr. Green
                 Разбира се не твърдя,че всички са на този стандарт,но аз говоря за средния американец или чужденец достигнал нивото му.Само ,че и бедния е по-добре от нас.В Канзас ако не можеш да си платиш тока и имаш доход под 1000 ддолара на човек ти го поемат ел.дружествата.За изключен ток не са чули,а за пенсия от 60 лв питаха НА ДЕН ЛИ.Те също имат проблеми,но доста по-различни от нашите.  bouquet

# 38
  • Мнения: 4 965
Споко. Нямам против мамите с бебета да работят. Като те гледам си готова да убедиш всеки работодател, че си най-удачният му избор. Ами печелиш. Който не успее - губи. Кой как може се оправя и така и трябва да бъде  Wink Но да се олакваме и обвиняваме тоя и оня за нашите неуспехи до никъде няма да ни доведе


 Wink
Анджък. Това и аз обяснявах. Оплакването и обвиненията нямат място, когато човек има определени цели.
Иначе, вече съм убедила 2-ма, а единият дори 2 пъти  Laughing - имам една постоянна работа, на която съм през последните 4 г., 1 периодична (вече повече от 6 г.) и още една извънредна от около 2 месеца (при това при първия работодател).
Т.е. "номерът" е да си уверен в себе си и да знаеш какво можеш да предложиш, за да се продадеш по-добре.
Но, за съжаление, много работодатели все още си правят изводи дали ставаш за дадена работа по това как изглеждаш, на колко си години, имаш ли семейство и т.н., вместо да се водят от образование, опит, умения и т.н.  Close
А и често логиката е да "те минат", за да са на печалба (сега в този момент - еднократно), без да съобразяват, че ако са коректни ти можеш да продължиш да работиш за тях и да даваш много повече от себе си. В това отношение съм много възхитена от японците (всички сте чували за фирмената им йерархия и за политиката им на съпричастност), но те са с много различен манталитет и няма смисъл да се опитваме да ги стигнем.

# 39
  • Мнения: 34
Azaf,ужасно много разбирам твоя проблем, защото и аз съм в същата ситуация като теб, но с тази разлика,че не ми се налага от финансова страна да работя. Моят проблем е че като отида на интервю и разберат,че съпруга ми си има личен бизнес започват с една ирония да ме питат,защо искам да работя като имам дете и нямам нужда от пари. Мисля,че никой работодател няма право да се инетресува от личния живот на кандидата, а от неговите качества. Не може на интервю да те питат с родителите си ли живееш,колко е дохода на съпруга ти, има лли кой да гледа детето ти,защото всички във фирмата са едно семейство и ти си длъжен по всяко време да си на разположение на това семейство.

# 40
  • Мнения: 281
А ти не се сърди на работодателите, а на мъжът ти, че не може да осигури семейството си, а се налага и ти да работиш при малко дете
NikiFin, радвам се че си взела присърце темата, но искам да ти кажа че изобщо няма за какво да се сърдя на мъжа си  Naughty  той дава всичко от себе си в работата и за българския стандарт взема сравнително добри пари... но зимата е труден сезон и сме преценили, че е по-добре да работя. Money
Но каква е причината да търся работа няма никакво значение, защото дори и да имахме пари в излишък и детето ми да беше на 4-5 години, заради собственото си самоуважение пак бих си потърсила работа Peace
Да не смяташ, че тогава работодателите ще реагират по различен начин на това, че имам дете? Naughty Пак ще бъдат задавани същите въпроси
Просто работодателят-робовладелец винаги ще си бъде такъв, а а толерантните шефове ще бъдат уважавани от усърдни и мили подчинени   bouquet
Що се отнася до мен, аз вчера попаднах на няколко гадняри, които смятат че мястото на жената е вкъщи между печката и хладилника  #Cussing out та затова два дни мислено ги "благославям" Laughing

# 41
  • Мнения: 4 965
Кристис, само дето не си ме разбрала.
Аз нямам проблем с намирането на работа (точно обратното), нито проблем с финансовата страна на нещата (работя 3 неща, защото за това съм учила, приятно ми е, интересно ми е, а и наистина от 3-те места си докарвам повече от прилични доходи). По същата причина мъжът ми има 2 работи.
Имах предвид, че нещата тук реално не са свързани - т.е. колкото по-високо образование имаш, толкова по-недооценен оставаш (та нали това образование е било вид инвестиция и трябва поне тя да се възвръща Close).
Всъщност, исках да се опитам да помогна на мамчета с проблеми с работодателя. Аз лично не плащам данък обществено мнение и с работодателите си съммного директна (за всяко нещо - от изисквания, през заплащане, до търсене на правата си). Лична информация не давам повече, отколкото преценя за нужно (нали отиваме да работим, а не да си обменяме рецепти за сладко или начини на захранване  Joy).
Иначе, 100% подкрепям написаното от теб.  bouquet

# 42
  • Мнения: 5 370
На 35 съм, с мъж и дете, но това не ми попречи да си сменя работата ПО ВРЕМЕ НА МАЙЧИНСТВОТО.
Смятам, че за жена взимам добри пари, не съм ударила 4-те цифри все още, но не е никак зле.
Работодателят ми знае, че ИМАМ МАЛКО ДЕТЕ.
Но това не го спря да ме наеме и да се съобрази с факта, че юли  НЕ МОГА да започна.
Сега пък аз му се отблагодарявам с коректност , изпълнителност и лоялност.
Е, може би ще се налага на националните празници да работя, защото моята работа е свързано изцяло с външни клиенти-от Западна Европа-но тия дни ще ми се компенсират. Не се страхувам да остана без работа, защото....в бранша, в който се специализирах вече, има нужда от кадри и то с добро владеене на езика.

# 43
  • Мнения: 4 965
А ти не се сърди на работодателите, а на мъжът ти, че не може да осигури семейството си, а се налага и ти да работиш при малко дете
NikiFin, радвам се че си взела присърце темата, но искам да ти кажа че изобщо няма за какво да се сърдя на мъжа си  Naughty  той дава всичко от себе си в работата и за българския стандарт взема сравнително добри пари... но зимата е труден сезон и сме преценили, че е по-добре да работя. Money
Но каква е причината да търся работа няма никакво значение, защото дори и да имахме пари в излишък и детето ми да беше на 4-5 години, заради собственото си самоуважение пак бих си потърсила работа Peace
Да не смяташ, че тогава работодателите ще реагират по различен начин на това, че имам дете? Naughty Пак ще бъдат задавани същите въпроси
Просто работодателят-робовладелец винаги ще си бъде такъв, а а толерантните шефове ще бъдат уважавани от усърдни и мили подчинени   bouquet
Що се отнася до мен, аз вчера попаднах на няколко гадняри, които смятат че мястото на жената е вкъщи между печката и хладилника  #Cussing out та затова два дни мислено ги "благославям" Laughing


Ох, извинявайте, ама и аз почнах да се паля по тази тема.
Защо изобщо намесихте мъжете, издръжката на семейството и т.н.

И аз вярвам, че жената не е родена само да се върти боса и бременна покрай печката. Работата дава съвсем друго удоволствие и най-важното самочувствие и себеуважение, а на това всеки има право.

Браво, Акилина! Моите поздравления за разсъжденията   bouquet.

Всъщност, спокойно мога да си остана вкъщи до живот, но ще се чувствам отвратително. Децата ми след някоя и друга година ще си имат свой живот, а аз искам да постигам нещо, а не да си живуркам по кафета, козметични салони и латино-сериали.
Относно парите - колкото повече, по-добре. Никой лев никога не е излишен и с колкото повече разполагаш, повече и харчиш и няма нищо по-хубаво от това да можеш да си позволиш още дори и едно нещо в повече и да знаеш, че е резултат от собствените усилия, а не подаяние от съпруг, баща, чичо или друг роднина. Peace

# 44
  • Мнения: 7 640
азафsmile3501, абсолютно ме си покрива мнението с твоето относно стоенето вкъщи и особено частта с порастналите деца!
да живея по кафета и салони- перфектно казано

# 45
  • София
  • Мнения: 1 847
В края на миналия септември Сани тръгна на ясла, а аз започнах да си търся работа. Мислех, че ще е много трудно и че ще ми отнеме поне половин година - нямах никакъв опит за позицията за която кандидатствах, а и с това малко дете...... На 25 октомври започнах работа, стана толкова бързо, че дори не можах да се настроя психически за промяната. На въпроса " Кой гледа детето?", отговорих "Ходи на ясла" и точка.

Това лято се наложи пак да си търся работа. Мислех, че този път няма да имам този късмет, но още първата седмица ми предложиха, реших да изчакам до края на август, защото не беше сигурно, че има кой да гледа детето, през тези два месеца продължих да търся и имах няколко сериозни предложения. Новият ми работодател ме чака един месец преди да почна, на въпроса " Кой гледа детето?", отговорих "Ще ходи на градина от септември", коментарът беше "Дано да не боледува често"

Само да отбележа, че в автобиографията си посочих, че имам малко дете.

# 46
  • Мнения: 281
няма нищо по-хубаво от това да можеш да си позволиш още дори и едно нещо в повече и да знаеш, че е резултат от собствените усилия, а не подаяние от съпруг, баща, чичо или друг роднина. Peace
smile3521

# 47
  • Мнения: 2 784
....забременее-хоп вкъщи.Болничен след болничен.После през седмица се идва на работа.Ами куца работата така, сори....
  Та ей затова не толерират Майки на много места.Защото се злоупотребява.Съжалявам, но аз така ги виждам нещата и имам примери около мен, не си говоря наизуст....
   
   Подкрепям пенелопа. И при нас са злоупотребявали някои момичета - започва работа, работи един - два месеца и   pregnant Взема си болнични всеки месец и след това е в майчинство 2г  ooooh!
   
Aми, съжалявам, но не сте прави. Аз, например, карах проблемна бременност в началото. Кървях близо месец на големи съсиреци, имаше опасност да загубя детето. А работех в магазин. Преди да прокървя, шефката ми искаше да ме премести на друго място, с по-малко натоварване. След това сама ми предложи да си вземам болничен до края, само и само с бебето всичко да е наред. За съжаление, номера "до последно на работа" работи само ако си в офис или някъде, където работата ти не изисква кой знае какво физическо натоварване.
Сега Калина тръгва на ясла и аз също ще си търся работа. Не мога да се върна на старата работа, тъй като има човек на моето място, а и не искам, защото планираме второ след година-две. И искам този път да мога и аз да си остана на работа до края, т.е. и аз ще си търся работа на стол. Mr. Green

# 48
  • Мнения: 9 990
Ами прави сме и още как.Пък ти, вместо да търсиш под вола теле, щеше да забележиш, че не говорим за проблемна бременност с риск за плода.Говорим за онези много случаи, в които се остава вкъщи именно за наслада, ходене по магазините и висене по кафетата.Има, има много такива, повярвай.В такива случаи, след като не ти се работи-ми напусни бе.Ама неее- тече ти стаж, взимаш после майчинство, ала-бала.Пак прочети-не осъждам жена, която  е с проблемна бременност. Peace

# 49
  • Мнения: 1 383
А как мислите - струва ли си да се работи само за "реализацията"? Не се заяждам, отдавна търся отговор на този въпрос. Ако работя, заплатата, която ще вземам ще е минимален принос към дохода на семейството ни /част от който е и мой - от наем/. В същото време ще ни е много трудно да се справим физически, децата ще пострадат, семейният ни живот ще пострада, и не на последно място, бизнесът на съпруга ми, тъй като сега помагам в някои области, не съм заета по цял ден, дори не всеки ден, но ако работя тези неща ще "увиснат". Общо взето, по-полезна съм на семейството си ако не работя. Обаче не съм удовлетворена. Мъжът ми не иска да си стоя вкъщи, дори се страхува от момента, когато според него ще дойде кризата на "нереализацията". Но пък той работи по 10 часа, често го викат по спешност нощем, пътува много, с други думи, не мога да разчитам на него. Струва ми се егоистично да тръгна на работа при това положение, а и не съм намерила работа , която да ме мотивира достатъчно. Накратко - предпочитам да си стоя вкъщи. С чиста съвест и неудовлетворена.

# 50
  • Мнения: 9 990
Цвети, това вече е избор.Всеки намира различен стимул в работата.Едни работят за пари, други за кариера и себеутвърждаване, трети-просто защото така трябва, четвърти-защото им е скучно вкъщи.Ти за себе си си си отговорила все пак.Аз предпочетох да работя, за да не излизам от системата.А не за удовлетворение.За да мога, когато детето поотрасне аз да съм на линия, да съм платежоспособна самостоятелно, а не въпреки мъжа ми.Детето толкова бързо израстна, че не усетих даже.Ако трябваше сега тепърва да направя това-първо щях да търся нова работа и второ-стояла дълго вкъщи започвах да губя работоспособността си, щях да започна от нулата пак.Може да ми е било трудно в началото, но не чак толкова.Никой не е страдал от това, че ходя на работа-нито детето, нито мъжа ми.Може би и затова работодателят ми реагира с усмивка на втората ми бременност, а не с притеснение. Hug
Но това е много извън темата май, извинете.

# 51
  • Мнения: 5 370
Не желая ни най-малко да се оправдавам защо съм взимала болнични покрай бременността, само ще добавя, че ако бях ходила, и до осмия месец нямаше да го дотикам даже....и не знам даже дали въобще щях да имам дете.
И работата на стол не гарантира успешно изкарване на бременността, я си представете да ви разрешават в продължение на 3 часа да ви разрешават да станете само за 5  мин. до тоалетна?
Впрочем, въобще не ме касае кой какво мисли, щом мога и щом забременея втори път-пак ще го изкарам в болничен.
Щото дете се прави веднъж-дваж-триж в живота, нали, а работата няма да избяга.

# 52
  • Мнения: 9 990
Абе хора, къде видяхте драма в болничния при нужда Tired?Аз ли не загрявам нещо?Че и подскачате, обяснявате се.

# 53
  • Мнения: 281
...............................
 Струва ми се егоистично да тръгна на работа при това положение, а и не съм намерила работа , която да ме мотивира достатъчно. Накратко - предпочитам да си стоя вкъщи. С чиста съвест и неудовлетворена.
Ти сама си отговорила на въпроса си. Peace
Но съм убедена, че сега си много далеч от неудовлетворението и чувството за непотребност, защото доколкото виждам възрастта на децата ти, то света им се върти около теб и ти си най-важното нещо в живота им. И е нормално да е така. Независимо дали ходят на ясла, детска градина или училище, за по-малките деца майката е от съществена важност. Самото чувство, че някой има толкова силна нужда от теб не ти дава възможност да се почувстваш непотребен.
Да, но идва една възраст на децата, когато приятелите са делеч по-напред от родителите в интересите им. Ето това е истинският момент на непотребност и неудовлетвореност. Както съм писала и в началото на темата - тогава се оказваш на 40 години без нито ден професионален стаж! Shocked
Всеки решава сам за себе си Peace
Аз съм преценила, че трябва да работя и детето ми да ходи на ясла (между другото той си прекарва страхотно там), но не това е темата.
Няма значение кой по каква причина ще започва работа, а как реагират определени работодатели на това, че имаш деца! #Cussing out

# 54
  • Мнения: 4 965
Цвети, зависи от областта, в която работиш. Обикновено с "реализацията" идват и парите. Преди 10-тина години започнах с някакви мижави хонорари от няма и 80-100 лв. Постепенно хората, с които работя, ми се доверяваха все повече и повече. Сега само от основната ми работа (т.е. тази на твърд трудов договор) заплатата ми е с 3 цифри, докато хонорарите ми от около 3 г. са вече с по 4.
Т.е. такова животно като реализация без пари рядко има.

Само дето темата се поизмести. Беше за това доколко трябва работодателят да се влияе от това, че жената е мама на малко дете и доколко това формира решението му.
Отношението го има. Забелязвам, че много клиенти, с които работим (едната ми дейност е консултантска) реагират едва-ли-не с очакване, че няма да смогна да се справя с работата, заради децата и добре, че шефът ми ме познава и ми гласува доверие.

Реално планирам след 5-6 месеца да си сменя постоянната работа и вече се пооглеждам - дори има обяви с условие "жена без ангажименти", което е още по-идиотско. Че аз не отивам да се женя за работата.

Последна редакция: нд, 17 сеп 2006, 10:13 от azaf

# 55
  • Мнения: 1 547
...............................
 Струва ми се егоистично да тръгна на работа при това положение, а и не съм намерила работа , която да ме мотивира достатъчно. Накратко - предпочитам да си стоя вкъщи. С чиста съвест и неудовлетворена.
Ти сама си отговорила на въпроса си. Peace
Но съм убедена, че сега си много далеч от неудовлетворението и чувството за непотребност, защото доколкото виждам възрастта на децата ти, то света им се върти около теб и ти си най-важното нещо в живота им. И е нормално да е така. Независимо дали ходят на ясла, детска градина или училище, за по-малките деца майката е от съществена важност. Самото чувство, че някой има толкова силна нужда от теб не ти дава възможност да се почувстваш непотребен.
Да, но идва една възраст на децата, когато приятелите са делеч по-напред от родителите в интересите им. Ето това е истинският момент на непотребност и неудовлетвореност. Както съм писала и в началото на темата - тогава се оказваш на 40 години без нито ден професионален стаж! Shocked
Всеки решава сам за себе си Peace
Аз съм преценила, че трябва да работя и детето ми да ходи на ясла (между другото той си прекарва страхотно там), но не това е темата.
Няма значение кой по каква причина ще започва работа, а как реагират определени работодатели на това, че имаш деца! #Cussing out


 smile3501

AKILINA, много ми харесва как разсъждаваш и съм съгласна с теб!

Пенелопа, да. Изкарах моята бременност в болнични не защото имах медицински причини, а защото работодателят ми щеше да ме прецака жестоко. Забременях и малко след това съкратиха длъжността ми. Освен това се промени организацията на работа, стана пълен хаос и побеснявах всеки път, когато ме повикваха по спешност, защото дълго време нямаше друг, освен мен, който можеше да се справи със ситуацията в офиса. И не, не бях лоялна, защото след  5 години работа за тази организация, освен буквалното изхвърляне на улицата на двайсетина човека - което беше тотална глупост и недомислица; ужасно тъп начин за икономии от заплати, например, там нещата не се подобриха и пълния хаос продължава. Поради тези причини предпочетох да не бъда там и да гледам всичко, което бях създала през тези години да се руши с главоломни темпове. Ако можех, бях направила много неща, за да променя ситуацията, но на мястото, където работя, освен много некоректност от страна на работодателя, има и нещо, наречено полова дискриминация. С което, мисля, малко жени биха могли да се справят.

Затова сега търся наистина коректен и честен работодател. Защото знам аз какво предлагам и мисля, че е достатъчно в замяна да не бъда поставяна в 9-та глуха, защото имам дете. Очевидно е, че имам повече приоритети, но детето е най-важното нещо в живота ми и няма да позволя да се държат гадно някакви жени на средна възраст и да ми обясняват на интервю, че те никога не са си взимали болничен за дечицата си. Или лъжат, или са плащали на детегледачка, или никога не са отглеждали децата си сами. Така че не става въпрос за самоцелно и безразборно вземане на болнични, защото освен всичко останало, на доста места все още осигуровките са на доста по-малко пари от реалната заплата и на практика нямаш никаква сметка да отсъстваш от работа.


Стана 100 км постинг, но ще ми простите.
И се чудя защо в БГ най-важното нещо за работодателите е спазването на работното време. И защо това е критерият за добре свършена работа? Какво значение има 8-9 часовия престой на работното място,  след като всички знаем колко е реално отработеното време. По целия свят се правят опити работата да се върши дистанционно от дома в търсене на баланс между семейство и работа. А тук никой не си дава сметка, че работно време от 9 до 18 часа означава всъщност заетост от 8 до 19.30, че и до по-късно. С трафика, със задръстванията в София и големите градове, с голямата отдалеченост на офисите от дома...Не знам. Кога ще имаме време за децата си...

Изместих леко темата, но мисля, че това е също толкова важно, нали?

# 56
  • Мнения: 9 990
Ами Смърфиета, не при всички е така.Не за всеки работодател е важно баш работното време и не всеки работодател прецаква.За мен не е проблем да остана и по-докъсно на работа, ако се налага, както и заработодателя не е проблем да ми каже-тръгвай си, вземи си детето и ходете в парка -в 16.00 часа, защото сме си свършили работата за това време.Който търси-намира.Успех и на теб.

# 57
  • Мнения: 281
Който търси-намира.Успех и на теб.
smile3521
Точно върху това смятам да се съсредоча и аз, ако трябва и с лупа ще го търся този коректен работодател!  bouquet

# 58
  • Мнения: 253
  Има коректни работодатели. Може да са малко, но ги има.   bouquet

# 59
  • Мнения: 3 506
... Затова примерно моят мъж не е назначил нито един работник - ни жени ни мъже минават. ...

Niki, що се касае до твоя мъж, щом така може да е конкурентен в бизнеса си, чудесно. Само дето сигурно не е лесно да живееш с мисълта, че всеки ще те прецака.............

# 60
  • Linz
  • Мнения: 11 619
А как мислите - струва ли си да се работи само за "реализацията"? Не се заяждам, отдавна търся отговор на този въпрос. Ако работя, заплатата, която ще вземам ще е минимален принос към дохода на семейството ни /част от който е и мой - от наем/. В същото време ще ни е много трудно да се справим физически, децата ще пострадат, семейният ни живот ще пострада, и не на последно място, бизнесът на съпруга ми, тъй като сега помагам в някои области, не съм заета по цял ден, дори не всеки ден, но ако работя тези неща ще "увиснат". Общо взето, по-полезна съм на семейството си ако не работя. Обаче не съм удовлетворена. Мъжът ми не иска да си стоя вкъщи, дори се страхува от момента, когато според него ще дойде кризата на "нереализацията". Но пък той работи по 10 часа, често го викат по спешност нощем, пътува много, с други думи, не мога да разчитам на него. Струва ми се егоистично да тръгна на работа при това положение, а и не съм намерила работа , която да ме мотивира достатъчно. Накратко - предпочитам да си стоя вкъщи. С чиста съвест и неудовлетворена.
Да, струва си. Второто ти дете е още малко и не си даваш сметка. До преди година и аз си задавах този въпрос (и тема пусках). Получавам приличен наем (мъжа ми също има добри доходи)- все едно взимам една съвсем не лоша заплата без да работя. Е да ама децата ходят на градина, мъжо- на работа... аз ходя на фитнес, домакинствам и затъпявам. Осезателно усещам липсата на социални контакти и не се задоволявам с ролята на домакиня. Искам да харча и пари, които сама съм ги изработила. Вярно, ще е зор вкъщи- няма да мога да поддържам и да готвя всеки ден, но щем съм по-удовлетворена от себе си. Пък и още някой лев никога не е излишен, нали? Надявам се скоро да се реализирам и като човек, не само като майка и домакиня (утре са ми поредните интервюта).

# 61
  • Мнения: 7 640
РЕНИ- поздравявам те и успех!  bouquet

# 62
  • Linz
  • Мнения: 11 619
РЕНИ- поздравявам те и успех!  bouquet
Мерси Hug

# 63
  • Мнения: 4 965
РЕНИ,  newsm10!

# 64
  • Мнения: 281
Осезателно усещам липсата на социални контакти и не се задоволявам с ролята на домакиня. Искам да харча и пари, които сама съм ги изработила. Вярно, ще е зор вкъщи- няма да мога да поддържам и да готвя всеки ден, но щем съм по-удовлетворена от себе си. Пък и още някой лев никога не е излишен, нали? Надявам се скоро да се реализирам и като човек, не само като майка и домакиня (утре са ми поредните интервюта).
newsm10
Успех! И да докладваш как са минали интервютата Laughing

# 65
  • Мнения: 1 383
Благодаря ви за отговорите и съжалявам, че отклоних темата.
Рени, успех!

# 66
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Благодаря ви Hug Ще докладвам Wink Не ми е лесно да намеря нещо подходящо, защото търся работно време, което да ми позволява да водя и взимам децата от детската градина.

Благодаря ви за отговорите и съжалявам, че отклоних темата.
Нищо, важно е да сме си полезни с опита си. Предполагам и ти ще стигнеш до моя извод, понеже дотяга да се чувстваш цял живот единствено като обслужващ персонал.

Последна редакция: нд, 17 сеп 2006, 14:35 от РЕНИ

# 67
  • Мнения: 281
Благодаря ви за отговорите и съжалявам, че отклоних темата.
Ние просто споделяме мирогледа си Peace
Аз до скоро също като теб предпочитах да си седя вкъщи, но незнам какво ми прищрака  Crazy та сега виждам нещата по друг начин
 Stop Никой от нас не осъжда оставането вкъщи, а и щом теб това те удовлетворява и прави напълно щастлива - какво по-хубаво от това! Hug
Поздрави!   bouquet

# 68
  • Мнения: 253
   Честит имен ден AKILINA  cheers Пожелавам ти много хубави мигове. Стискам палци да си намериш коректен работодател и работа, която да ти харесва fingerscrossed   bouquet

# 69
  • Мнения: 281
   Честит имен ден AKILINA  cheers Пожелавам ти много хубави мигове. Стискам палци да си намериш коректен работодател и работа, която да ти харесва fingerscrossed   bouquet
Благодаря! Трогната съм от милите пожелания! newsm03

# 70
  • Linz
  • Мнения: 11 619
AKILINA, сега виждам, че имаш имен ден. Честито  bouquet Жива и здрава и много успехи, най-вече професионални Wink

# 71
  • Мнения: 281
AKILINA, сега виждам, че имаш имен ден. Честито  bouquet Жива и здрава и много успехи, най-вече професионални Wink
Винаги има още успехи , които човек може да постигне  Wink
Смятам се за щастлив човек в личен план, така че сега и професионалните успехи ще ми дойдат добре... Hug

Благодаря за пожеланията!   bouquet

# 72
  • Мнения: 504
Не съм чела абсолютно всичко в предните странички - може и да сте засягали въпроса, а той се състои и в това - работното време .

Аз също си търся работа, детенцето е на 3,8 години, ще тръгва на детска всеки момент и ... обикалям като гледам не толкова пари, не толкова нещо друго, а  работното време .
Нашият татко работи до 19ч. Не би могъл изобщо да взема малката от градина. Тази чест се пада на мен, радвам се, но какво работно време ми трябва? До 17ч! Не бях се замисляла колко малко работни места предлагат тази екстра.
Как се справяте с това?
Мислех да взема жена да гледа Карина от 17,30 след детска до 20, но ... Чисто и просто е неудачно и неизгодно...

# 73
  • Мнения: 9 990
Аз затова съм избрала градина до работата ми.Така винаги мога да си я прибера на време, ако трябва си я водя в офиса и довършвам каквото имам.Понякога не се налага да се връщам-просто съм отметнала всичко и съм свободна-зависи как съм се организирала през деня.Т.е-моето работно време по договор е от 9.00 до 18.00, но в реалността е много по- гъвкаво.Благодаря на работодателя си за което Hug

# 74
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Не съм чела абсолютно всичко в предните странички - може и да сте засягали въпроса, а той се състои и в това - работното време .
Да, аз се спрях на този момент- търся работно време, съобразено с воденето и взимането на децата в ДГ. За това и вече отказах на няколко места- единствено работното време не ме устройваше. Имам късмет, че не ми се налага на всяка цена да започна работа и мога да отлагам до безкрай. Но не знам как се оправят майките, които са принудени да работят и няма на кой да разчитат Rolling Eyes

# 75
  • Мнения: 6 998
Когато бях на интервю на настоящата си работа (преди 5 г.) ме попитаха "Планирам ли да имам деца в скоро времи?", на което отговорих съвсем откровено - "Не и в близките 2 години, но след това - да!". Взеха ме на работа, а аз действително изчаках 2 години, преди да почнем с опитите за бебе. След това не са ми правили никакви проблеми по отношение на отпуски, майчинство и болнични.
Моля , посъветвайте ме Grinning Във вторник съм на интервю за работа,която много ми харесва, а на предното казах, че съм омъжена. Все пак ме извикаха за второ...Ако сега ме попитат, да им кажа ли,че планираме бебе за след 2 - 3 години? Ние наистина за тогава го планираме, но пък не е ли прекалено далече във времето,че да го казвам, при положение че може да ми струва работата (съдейки по горните ви мнения?). Благодаря Hug

# 76
  • Мнения: 281
......................
Ако сега ме попитат, да им кажа ли,че планираме бебе за след 2 - 3 години? Ние наистина за тогава го планираме, но пък не е ли прекалено далече във времето,че да го казвам, при положение че може да ми струва работата (съдейки по горните ви мнения?). Благодаря Hug
Аз бих казала, защото ако е коректен работодателя, то няма да ти направи проблем (нали все пак ще работиш 2-3 години преди да излезеш майчинство newsm78). А ако започне да го увърта че ще е проблем.... значи е от "гаднярите", а такъв не ти трябва- все се чудят как да те прекарат  Twisted Evil
Аз съм на мнение, че щом искаме работодателите да са коректни, то и ние трябва да сме честни, нали? Peace
Успех!

# 77
  • Мнения: 504
Когато бях на интервю на настоящата си работа (преди 5 г.) ме попитаха "Планирам ли да имам деца в скоро времи?", на което отговорих съвсем откровено - "Не и в близките 2 години, но след това - да!". Взеха ме на работа, а аз действително изчаках 2 години, преди да почнем с опитите за бебе. След това не са ми правили никакви проблеми по отношение на отпуски, майчинство и болнични.
Моля , посъветвайте ме Grinning Във вторник съм на интервю за работа,която много ми харесва, а на предното казах, че съм омъжена. Все пак ме извикаха за второ...Ако сега ме попитат, да им кажа ли,че планираме бебе за след 2 - 3 години? Ние наистина за тогава го планираме, но пък не е ли прекалено далече във времето,че да го казвам, при положение че може да ми струва работата (съдейки по горните ви мнения?). Благодаря Hug
Аз не бих казала. Две- три години са си доста напред във времето. Всичко се случва, не дай Боже вече да не сте заедно, да промените плановете си и другите сакатлъци хич не ща да ги изброявам. Не предизвиквайте съдбата с нещо толкова несигурно. Нали за момента не си бременна и това е важното за работодателя.

п.п. И ние нашето го планирахме така, а то съвсем друго стана...

# 78
  • Мнения: 281
... обикалям като гледам не толкова пари, не толкова нещо друго, а  работното време .
.............. но какво работно време ми трябва? До 17ч! Не бях се замисляла колко малко работни места предлагат тази екстра.
Как се справяте с това?
Мислех да взема жена да гледа Карина от 17,30 след детска до 20, но ... Чисто и просто е неудачно и неизгодно...
До 17 ч?!  #Crazy Да не те отчайвам, ама няма да намериш офис с такова работно време! Стандартно работното време е до 18ч, а в най-добрия случай до 17.30!
Аз също се съобразявам много с това и най-вече предпочитам работата да ми е възможно най-близо да яслата.

Желая ти успех в търсенето!   bouquet

# 79
  • Мнения: 2 641
Привет мами,
Темата е много тягостна поне за мен. Омъжих се на 26 години и оттогава не съм работила свястна работа. Стигах на 3 интервю и за да ми кажат кога ще родя 1,2 ,3 дете  Shocked Останалите мацки незнам какво са казвали но след 3 месеца излизаха в отпуск по майчинство, а азоставах без работа, щото не им казвах това което исках ада чуят.
Е родих на 29. Точно след една година си намерих работа - не беше мечта, но в моята област /HR/ и шефа ми се стори свестен, немец беше. С него се разбрах перфекто, намерих си детегледачка, справих се с родата и мъжа ми, които неискаха да почвам работа, а да гледам Ема - и то при положение че имаме огромен заем и тогава мъжа ми взимаше доста по малко пари отсега. Отделно че вече щах да лудна сама в къщи, в нов квартал и с бебе.
Работих 4 месеца - защо - защото всички останали момиченча дето работеха за по 300 лева си нямаха семейства и деца, някои и гаджета си нямаха. Можеха да си ходят и остават колкото искат. А да и се оказа че се познават. Та шефа ми под тяхно влияние бързо си смени мнението и ми каза че с дете не се вписвам в фирмата му  #Crazy
Незнам дали вече ще работя при работодате и ще ходя на 1000000000 интервюта за да се побъзикат с мен. Искам да си отворя фирма и да работя за себе си - който направи това ще е най добре според мен.

# 80
  • Мнения: 281
Привет мами,
Темата е много тягостна поне за мен..............
............................


Много съжалявам за неприятните ти емоции!
Убедена съм, че ти предстои нещо много по-добро!
А що се отнася до идеята сам да си си работодател- защо не! newsm78...
Стига да имаш добра идея за реализация и достатъчно средства да го постигнеш
Е, тогава вече се оказваш на другия бряг на реката - ти ще си търсиш служители   Mr. Green

# 81
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Моля , посъветвайте ме Grinning

Моето мнение е, че трябва да постъпиш коректно и да кажеш какви са ви плановете. Те не те питат "ще имаш ли деца в скоро време?", а "какви са ти плановете?". Мисля, че има разлика.

# 82
  • София
  • Мнения: 2 896
На интервюто за последната ми работа ме питаха "Как смятате да се справяте едновременно и с работата и с отглеждането на малко дете?" (Ема тогава беше на 11 месеца)
Казах "Имаме си детегледачка"...и това беше. Досега, слава Богу, не ми се е налагало да отсъствам и съответно не съм имала проблеми.

# 83
  • Мнения: 504
... обикалям като гледам не толкова пари, не толкова нещо друго, а  работното време .
.............. но какво работно време ми трябва? До 17ч! Не бях се замисляла колко малко работни места предлагат тази екстра.
Как се справяте с това?
Мислех да взема жена да гледа Карина от 17,30 след детска до 20, но ... Чисто и просто е неудачно и неизгодно...
До 17 ч?!  #Crazy Да не те отчайвам, ама няма да намериш офис с такова работно време! Стандартно работното време е до 18ч, а в най-добрия случай до 17.30!
Аз също се съобразявам много с това и най-вече предпочитам работата да ми е възможно най-близо да яслата.

Желая ти успех в търсенето!   bouquet

Благодаря!
То за съжаление не ми трябва и офис... А ветеринарен кабинет, клиника, аптека... Което е още по- лошо, обикновено в нашата сфера работното време е поне до 19ч.
Като чета постовете ви май ще започна каква да е работа, само да е до 17. Просто няма и няма кой да взема малката.
Между другото, на интервю миналата седмица нищо не казаха за детето, само казаха : Ще й трябва време, за да свикне в детската.
Та сега чакам обаждане. То не че друг път не съм чакала, но дано поне се обадят и кажат започвам ли или не. newsm78

# 84
  • Мнения: 281
Благодаря!
То за съжаление не ми трябва и офис... А ветеринарен кабинет, клиника, аптека... Което е още по- лошо, обикновено в нашата сфера работното време е поне до 19ч.
Като чета постовете ви май ще започна каква да е работа, само да е до 17. Просто няма и няма кой да взема малката.
Много хора не работят по специалността си, а това, което им е изгодно в момента. Ако си намериш работа, която да те устройва и като раб. време и с умерено заплащане, защо не  Peace Ако пък работиш по-докъсно и получаваш по-добро заплащане, ще трябва да наемаш детегледачка и като й платиш.... напрактика допълнително заработените пари ще отиват в джоба на бавачката, а пък ти ще си по-малко време с детето си  Thinking Сякаш няма смисъл  Naughty
Но ти си прецени! Аз се опитвам да балансирам
Да- дадох си детето на ясла (въпреки мнението че е малък)
Да - търся си работа
Но- работното време и местоположение на работата не трябва да ми пречат, а да са в услуга на личния ми живот!
Семейството е най-важно! Peace

Поздрави!  bouquet

# 85
  • Мнения: 4 965
Замислих се сериозно относно въпросите на интервюта относно личния живот.
Ние го приемаме за дискриминация, защото ни държат сметка дали сме бременни, колко деца искаме и кога, но се замислих за жените, които не могат да имат деца.
Имам позната, която от години знае, че не може да бъде майка и на едно подобно интервю си беше изпуснала нервите. Работодателят започнал да й обяснява как еженена вече от 3 г. и вероятно гледа да си намери работа, за да си подсигури майчинството и т.н. Момичето се разплакало и му обяснило как стоят нещата. Най-интересното е (но не ме учудва), че таднярът веднага поискал да я назначи, но пък тя му отказа.
Изобщо, защо е нужно това ровене. Нали подписваме договори - ако някоя от страните не ги спазва, те се прекратяват и готово.
 Thinking

# 86
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Има и сериозни фирми, за които децата не са проблем. Не се отчайвай.
Аз фирма имам отдавна, както и много идеи. Но не ми стиска да поема такъв риск и ангажимент (още повече сега, когато толкова малки фирми затварят, погълнати от големите)... поне в началото трябва много яко бачкане и инвестиции, а дали ще има печелба (или още по-лошо - само загуба) е отделен върос... Направи си добре сметката.
Аз сега търся фиксирано работно време и твърда заплата.

# 87
  • Мнения: 281
Замислих се сериозно относно въпросите на интервюта относно личния живот.
Ние го приемаме за дискриминация, защото ни държат сметка дали сме бременни, колко деца искаме и кога, но се замислих за жените, които не могат да имат деца.
Имам позната, която от години знае, че не може да бъде майка и на едно подобно интервю си беше изпуснала нервите. Работодателят започнал да й обяснява как еженена вече от 3 г. и вероятно гледа да си намери работа, за да си подсигури майчинството и т.н. Момичето се разплакало и му обяснило как стоят нещата. Най-интересното е (но не ме учудва), че таднярът веднага поискал да я назначи, но пък тя му отказа.
Изобщо, защо е нужно това ровене. Нали подписваме договори - ако някоя от страните не ги спазва, те се прекратяват и готово.
 Thinking
Много неприятна случка (представям си колко е било разстроено момичето!), но за съжаление изобщо не съм учудена от отношението на интервюиращия  Twisted Evil
А относно договорните отношения - напълно подкрепям! Peace

# 88
  • Мнения: 2 757

Ох, извинявайте, ама и аз почнах да се паля по тази тема.
Защо изобщо намесихте мъжете, издръжката на семейството и т.н.

И аз вярвам, че жената не е родена само да се върти боса и бременна покрай печката. Работата дава съвсем друго удоволствие и най-важното самочувствие и себеуважение, а на това всеки има право.

Браво, Акилина! Моите поздравления за разсъжденията   bouquet.

Всъщност, спокойно мога да си остана вкъщи до живот, но ще се чувствам отвратително. Децата ми след някоя и друга година ще си имат свой живот, а аз искам да постигам нещо, а не да си живуркам по кафета, козметични салони и латино-сериали.
Относно парите - колкото повече, по-добре. Никой лев никога не е излишен и с колкото повече разполагаш, повече и харчиш и няма нищо по-хубаво от това да можеш да си позволиш още дори и едно нещо в повече и да знаеш, че е резултат от собствените усилия, а не подаяние от съпруг, баща, чичо или друг роднина. Peace

Намесвам мъжете защото те са част от семейството и защото повечето от жените работят, понеже не им достига семейният бюджет, каквото и да приказват. Не веднъж съм казвала, че седенето в къщи за мен не е скука или затъпяване - напротив - разполагам с времето си за да се обогатявам както намеря за добре. Срещам се с  когото ми е приятно, а не съм принудена да търпя един и същ колектив от когото вече няма какво ново да чуя, а само едни и същи изтъркани лафове се въртят. От как си седя в къщи съм се обогатила многократно повече отколкото когато ходех на работа.
Не съм комплексирана от това, че съм домакиня, не ми се налага да се доказвам нито пред себе си, нито пред другите защото се чувствам добре такава каквато съм. Който не се чувства достатъчно пълноценен, нямам нищо против да се доказва.
Лично аз живея за удоволствие и ще работя за удоволствие. Имам планове за работа в бъдеще която ще върша единствено за кеф. Но ще е когато децата вече нямат голяма нужда от мен. И аз ще съм си шеф - за работодатели не ми е удоволствие да бачкам просто. Да работи или не си е личен избор на всяка жена. Както и си е личен неин проблем как и дали ще успее да си задоволява капризите и да си постига целите. Работодателите не са длъжни да помагат на някой си да се реализира - всеки се оправя сам според възможностите си.
И до кога ще подценявате труда си като домакини. Мисля, че с чиста съвест трябва да си харчите парите от съпрузите, защото те са си ваши, изработили сте си ги сами и сте си ги залужили. "Подаяние от съпруг" не съществува защото вие сте едно семейство и всичко е общо. Чаткаш ли?

# 89
  • Мнения: 504
Благодаря!
То за съжаление не ми трябва и офис... А ветеринарен кабинет, клиника, аптека... Което е още по- лошо, обикновено в нашата сфера работното време е поне до 19ч.
Като чета постовете ви май ще започна каква да е работа, само да е до 17. Просто няма и няма кой да взема малката.
Много хора не работят по специалността си, а това, което им е изгодно в момента. Ако си намериш работа, която да те устройва и като раб. време и с умерено заплащане, защо не  Peace Ако пък работиш по-докъсно и получаваш по-добро заплащане, ще трябва да наемаш детегледачка и като й платиш.... напрактика допълнително заработените пари ще отиват в джоба на бавачката, а пък ти ще си по-малко време с детето си  Thinking Сякаш няма смисъл  Naughty

Радвам се, че мислите ти повтарят и моите. Така се убеждавам, че съм на прав път. Благодарности  bouquet

Има само едно "но", че за да отворя собствен кабинет или друго вет. заведение трябва да имам две години стаж по специалността си. Това малко обърква горните ми мисли, които са досущ като твоите. Ще ми се час по- скоро да имам тези 2 години зад гърба си, за да мога да започна собствен бизнес и да се стигне до това "сам да си си шеф" , което всички мечтаем.
Но няма да се изтормозвам и да тормозя детето си, за да постигна това веднага. Така съм решила.
Пък и много често ритаме, скачаме срещу възможностите и съдбата, а накрая тя пак си прави каквото е решила...

# 90
  • Мнения: 281
Ще ми се час по- скоро да имам тези 2 години зад гърба си, за да мога да започна собствен бизнес и да се стигне до това "сам да си си шеф" , което всички мечтаем.
Понякога е много по-трудно да си шеф (има много повече отговорности и ангажименти и постоянно трябва да мислиш за бизнеса си), отколкото да работиш на фиксирано работно време

Но няма да се изтормозвам и да тормозя детето си, за да постигна това веднага. Така съм решила.

Браво!     bouquet
За всяко нещо си има време, а сега е времето за децата! Heart Eyes

# 91
  • Мнения: 281
Айде мамчетата, които ходиха днес на интервюта за работа да разкажат как са минали, плийз  Rolling Eyes
Много ми е интересно Laughing

# 92
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Докладвам... счупиха ми се краката от обикаляне днес (утре продължавам  ooooh!). Срещнах достатъчно работодатели, който да не смятат, че децата ми са проблем. Но аз намирам проблем в работното време  Tired Много сложен момент... Само офисите имат нормално работно време- от 9.00 до 18.00 ч. и почивни дни събота и неделя. А офис в моя район не мога да намеря. Само разни магазини, които работят до късно и в почивните дни.
Между другото намерих нормално работно време- от 11.00 до 16.00 ч. (от понеделник до петък)- устройваше ме идеално и работа почти нямаше, но... заплащането беше 1,20 лв. на час  ooooh!
Та моят извод е, че проблемът не е толкова в работодателите, колкото в майките и невъзможността им да работят, когато децата не са на градина.

Е, AKILINA, ти ме скивА в темата  Joy

# 93
  • Мнения: 281
Та моят извод е, че проблемът не е толкова в работодателите, колкото в майките и невъзможността им да работят, когато децата не са на градина.
Нормално е изискванията да са двустранни - както от работодателя, така и от нас!  Peace
Дано утре да имаш повече късмет! Praynig

Нали пак ще докладваш! Joy

# 94
  • Мнения: 281
И до кога ще подценявате труда си като домакини. Мисля, че с чиста съвест трябва да си харчите парите от съпрузите, защото те са си ваши, изработили сте си ги сами и сте си ги залужили. "Подаяние от съпруг" не съществува защото вие сте едно семейство и всичко е общо. Чаткаш ли?

Щом ти си го чаткаш, значи всичко е О.К.!!! Peace

С най-добри пожелания!  bouquet

# 95
  • Linz
  • Мнения: 11 619
И до кога ще подценявате труда си като домакини. Мисля, че с чиста съвест трябва да си харчите парите от съпрузите, защото те са си ваши, изработили сте си ги сами и сте си ги залужили. "Подаяние от съпруг" не съществува защото вие сте едно семейство и всичко е общо. Чаткаш ли?
А какво прави една съпруга-домакиня, ако съпругът, който я е издържал години, я напусне в един момент?... На възраст, без трудов опит, без социални осигуровки... без доходи и перспективи newsm78
А според мен липсата на развитие води до затъпяване.


Ще докладвам пак Laughing Утре съм на втори кръг от един конкурс в Бизнес парка- голям подбор, голямо нещо... Но работното време пак не е това, което бих искала Tired

# 96
  • Мнения: 1 517
И до кога ще подценявате труда си като домакини. Мисля, че с чиста съвест трябва да си харчите парите от съпрузите, защото те са си ваши, изработили сте си ги сами и сте си ги залужили. "Подаяние от съпруг" не съществува защото вие сте едно семейство и всичко е общо. Чаткаш ли?
А какво прави една съпруга-домакиня, ако съпругът, който я е издържал години, я напусне в един момент?... На възраст, без трудов опит, без социални осигуровки... без доходи и перспективи newsm78
А според мен липсата на развитие води до затъпяване.


Ще докладвам пак Laughing Утре съм на втори кръг от един конкурс в Бизнес парка- голям подбор, голямо нещо... Но работното време пак не е това, което бих искала Tired
Извинете за офф-а: РЕНИ, я кажи нещо повече за Бизнес парка, какво търсят и т.н. Нали става въпрос за този на входа на Варна?
А по темата: и аз съм горе-долу на същия хал. СЪЧУВСТВАМ искрено на всички мами, четейки се убедих, че има и мноооого по-зле от мен. Мами:   bouquet  Hug  bouquet   Hug   bouquet
Като имаме деца, да не сме прокажени!!!  #Cussing out  #Cussing out  #Cussing out
Но проблема мисля, че не е толкова в работодателите, колкото в самото устройство на държавата ни. Проблема е, че майките са принудени да си дават децата от малки на ясли и градини, защото на тати паричките на стигат.
Абеее, не ми се говори.
УСПЕХ НА ВСИЧКИ МАМИ, КОИТО СИ ТЪРСЯТ РАБОТА! ДА СИ НАМЕРИТЕ ИДЕАЛНОТО РАБ.ВРЕМЕ ЗА МНОООГО ПАРИ!!!  Wink

# 97
  • Мнения: 281
Извинете за офф-а: РЕНИ, я кажи нещо повече за Бизнес парка, какво търсят и т.н. Нали става въпрос за този на входа на Варна?
Не съм сигурна, но мисля, че с.Симеоново е до София, така че може би РЕНИ няма как да ти даде тази информация.
А може и аз да се бъркам newsm78
Delta, ти за кой център говориш, че не се сещам? Thinking

# 98
  • Мнения: 1 517
Ама голяма съм кифла  Blush хич и не погледнах от къде е РЕНИ; сякаш само до Варна има Бизнес парк.
Говоря за този, дето е на входа на града, на магистралата. Някой има ли инфо за там.

# 99
  • Мнения: 2 757
А какво прави една съпруга-домакиня, ако съпругът, който я е издържал години, я напусне в един момент?... На възраст, без трудов опит, без социални осигуровки... без доходи и перспективи newsm78
А според мен липсата на развитие води до затъпяване.


Всеки си преценява за себе си. И гаранция за нищо няма. Все пак в тъпо да пропускаме настоящето, докато работим за неясното бъдеще. Аз лично не искам животът ми да зависи от работодатели и обмислям как да оцелея без тях.  Wink

# 100
  • Мнения: 1 517
Всеки си преценява за себе си. И гаранция за нищо няма. Все пак в тъпо да пропускаме настоящето, докато работим за неясното бъдеще. Аз лично не искам животът ми да зависи от работодатели и обмислям как да оцелея без тях.  Wink
И аз напоследък обмислям разни идеи, как сама да съм си началник и да нося прилични доходи. Стискайте палци  Praynig , ако я сколасам някакси, ще се похваля.  Hug

# 101
  • Мнения: 5 178
Това е готино, ще го пробвам за да се посмея на физиономиите им  hahaha
Аз не съм се отказала и все така упорито търча по интервюта, просто вчера ми преля чашата от негативни емоции Close

Но трябва да споменем и бъдещите мамчета, тези които само са запланували някъде  в бъдещето да станат родители... моя позната също си търси работа (тя се омъжи преди няколко месеца) и на всяко интервю я питат дали смятат да имат деца. Тя като "прилежна гражданка" казва истината, а именно че по-нататък е нормално да помислят и за това... Работодателя веднага си представя как ще я вземе на работа, тя ще работи  1 год и ще излезе в майчински...

Каквото и да кажеш на интервю, те си го интерпретират през своята призма Crossing Arms


Akilina, аз пък познавам много майки дето не дочакаха и 1 година за да имат детенце - общата схема е като направи 6м стаж за да може да взима майчински и се почва бременеенето. Не че е лошо да имаш дете, но все пак трябва да има и някаква отговорност към работата и поетия ангажимент към работодателя..За твоята приятелка зависи в кой бранш е, защото има фирми в които първата една година няма как да ти се гласува доверие и само се учиш и си взимаш заплатата..

За злоупотребата с болничните е друг фактор, защото аз познавам мами, които по 10 дни всеки месец си стоят у дома, защото децата са болни.. толкова болни, че ги водят по заведенията, плажа и безкрайни разходки

# 102
  • Мнения: 1 381
ами за съжаление има много работодатели,  за  които това е "проблем". Търсила съм си сериозно работа преди 4 години, Тогава нямах още дете, бях женена от 1 година макар че с мъжа ми бяхме заедно от 3) и тогава въпросите бях естествено "смятам ли да има деца?" Чудила съм им се на простотията как се задава такъв въпрос и какво очакват да отговоря- о не ... само работа, или ако недай си Боже имах някакъв проблем на тази тема - с какво право ми задават този въпрос и какво общо има с професионалните ми качества.
Ставала съм най-безцеремонно и съм си тръгвала от интервю като почнат да ми задълбават в тая тема.... какъв е смисъла да ми губат времето и аз не бих искала да работя при такива хора.

Сега като си търсих пак когато Калоян беше на 1 год, ( не исках да се връщам на страта работа) пак същата работа ... хем им казвам имам майка безработна ще го гледа и друга баба ( свекърва ми) ще се пенсионира - вече е и пак продължата ... Ама ако се разболее по -сериозно , ама това, ама онова .... И аз им казах ами благодаря ви, че така мислите за сина ми, но се надявам да не боледува често, пък ако аз се разболея какво ще правите вие....
Благодарна съм на кантората в която работя, изобщо не ми зададоха този въпрос. Много напредничави млади хора, които разграничават личното от професионално пространство.

Пожелавам ти успех, да намериш желаната работа и атмосфера, не е невъзможно просто трябва повече търпение. 

# 103
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Ама голяма съм кифла  Blush хич и не погледнах от къде е РЕНИ; сякаш само до Варна има Бизнес парк.
Аз ще ходя в Бизнес парка в Младост 4- София (той е по пътя за ДГ на децата и работата на мъжа ми и ми е много удобно мястото, но имат доста изисквания- освен висше образование, компютърна грамотност и приличен чужд език, правят и едни психо-тестове...  Crazy).

# 104
  • Germany
  • Мнения: 1 262
NikiFin,


Ти май си човек, който не вижда по-далеч от носа си  newsm78. Случайно да си чувала за жени, които имат професия и имат стремеж за професионално развитие и изпитват удовлетворение от това??? Май не си!! И на всичкото отгоре,  hahahaСкъпа, са подкрепяни и мотивирани от мъжете си.

Само едно ще ти кажа Crossing Arms: в голяма заблуда си, че седенето в къщи като слугиня на датското си мъжле, което я изкарва... я не изкарва достатъчно, ще ти донесе нещо кой знае колко положително. Да не би да искаш детето ти да расте хванато за полата ти - хич не е от полза такова възпитание.Вземи и си признай, че си човек без всякаква амбиция и мотивация; не искаш да се доказваш на никого, защото не можеш и не умееш.

BTW: От постингите ти лъха жестоко отчаяние и злоба...

Поздрави на всички майчета, които имат някакви стремежи Hug  bouquet  bouquet

А на Niki - дано мъжа ти хареса "манджата"/цитирам те - тази дума не е в моя речник!!/ и те похвали - така ще си още по-удовлетворена от живота  bouquet

# 105
  • Мнения: 504
На мен още не ми се обаждат за онази аптека с кабинетче, които бях харесала... Не мисля, че е свършен факт, ама вече се поотчаях специално за там...

Утре съм на интервю на друго място и в друга сфера. Ще видим...
Ще отговарям само на въпроси, които ми зададат Wink

# 106
  • Мнения: 863
не мога да из4ета цялата тема,за което съжалявам,но съм съгласна,4е за пове4ето работодатели децата са проблем(само докато го пиша и  не мога да повярвам какъв абсурд е това)именно затова съм избрала за себе си, поне докато са малки,да си остана в училището,където преподавах,преди да забременея.Парите са смешни,няма какво да си говорим за това,но пък си има и доста други предимства-мога да си взема болни4ни по всяко време,отпуската през лятото също не е за пренебрегване,да не говорим,4е никой не ме юрка по време на май4инството да се връщам на работа(то и без това няма кой да ми гледа детето).Та  за момента си оставам само учител по испански език,въпреки 4е докато следвах имах съвсем други планове за себе си bowuu bowuu bowuu

# 107
  • Мнения: 1 030
Привет по темата.Според мен опитай щом съпругът ти е на смени а майкати ще се вкючва така,че пробвай.Не се отчайвай аз за 7години взех 5дена болничен защтото бяхме в болница,и нямаме баби все сами с моят съпруг се разбираме.Понягога са корекни спрямо нашите деца,не могат да ни заличат нас мамите.Успех! Hug

# 108
  • Мнения: 4 965
Намесвам мъжете защото те са част от семейството и защото повечето от жените работят, понеже не им достига семейният бюджет, каквото и да приказват. Не веднъж съм казвала, че седенето в къщи за мен не е скука или затъпяване - напротив - разполагам с времето си за да се обогатявам както намеря за добре. Срещам се с  когото ми е приятно, а не съм принудена да търпя един и същ колектив от когото вече няма какво ново да чуя, а само едни и същи изтъркани лафове се въртят. От как си седя в къщи съм се обогатила многократно повече отколкото когато ходех на работа.
Не съм комплексирана от това, че съм домакиня, не ми се налага да се доказвам нито пред себе си, нито пред другите защото се чувствам добре такава каквато съм. Който не се чувства достатъчно пълноценен, нямам нищо против да се доказва.
Лично аз живея за удоволствие и ще работя за удоволствие. Имам планове за работа в бъдеще която ще върша единствено за кеф. Но ще е когато децата вече нямат голяма нужда от мен. И аз ще съм си шеф - за работодатели не ми е удоволствие да бачкам просто. Да работи или не си е личен избор на всяка жена. Както и си е личен неин проблем как и дали ще успее да си задоволява капризите и да си постига целите. Работодателите не са длъжни да помагат на някой си да се реализира - всеки се оправя сам според възможностите си.
И до кога ще подценявате труда си като домакини. Мисля, че с чиста съвест трябва да си харчите парите от съпрузите, защото те са си ваши, изработили сте си ги сами и сте си ги залужили. "Подаяние от съпруг" не съществува защото вие сте едно семейство и всичко е общо. Чаткаш ли?

Ти сериозно ли говориш/пишеш?!
Не, определено не чаткам подобна логика. И ще обясня набързо защо:
1. Всичко е въпрос на лично мнение, възприятие и амбиция. Да, мъжете са част от семейството и двамата партньори трябва да са равностойни във всичко (от домакинстването до работата и изкарването на пари).
2. Аз не ходя на работа, за да си говоря с колегите и да им слушам лафовете. Работя, защото съм си поставила определени цели, учила съм за това (имам 1 специалност, 2 бакалавърски степени, 2 магистратури и сега искам да изкарам докторантура) - определено искам да си използвам знанията, а не просто да си държа дипломите в рамка. Обожавам работата си - интересна ми е, приятна ми е, всеки ден научавам нещо ново.
3. Чрез работата ми се обогатявам, а и тя не ми е пречка почти постоянно да посещавам и допълнителни курсове. За мен това е обогатяването - да трупам опит и познания, които да използвам, доказвайки на себе си (не на някой друг) на какво съм способна. Може би съм работохолик, но ми доставяудоволствие (а и работата ми е такава, че съм достатъчно равностойна със шефовете си, за да им кажа кога нещо ме дразни или да си споделя претенциите). Че дори понякога намирам време и за козметик или фитнес.
4. Искам да възпитам децата ми също да са амбициозни и упорити и най-вече да постигнат нещо, а това определено няма да стане, виждайки ме как се въртя около печката (просто това не ми е достатъчно и няма да се уважавам ако се занимавам само с това).
5. За мен едно дете няма вече толкова голяма нужда от майка си, когато вече може да ходи, да говори, не трябва да се храни в устата или да му се сменя памперс. Тогава то има нужда от себеподобни (връстници), с които да общува. Претендирам, че съм грижовна майка и затова не искам да "връзвам" децата ми за себе си, нито си се представям някой ден как ще си стоя самичка вкъщи, те ще си имат семейства, а аз ще се чудя у коя да се натреса на гости, че да не умра от скука.
6. Да, права си - въпрос на личен избор е дали да работиш или не. Аз съм го направила за себе си и се гордея с това.
7. Трудът като домакини - направо ме втриса от този израз. В нашето семейство няма мъжка и женска работа - всеки прави необходимото, за да ни е добре вкъщи (уютно, сготвено и чисто). Прислужниците също си "заслужават" парите за чистенето, проститутките - за секса и т.н. Е, не искам да се приравнявам с тях, нито да си изработвам по този начин парите.
Да, ние сме едно семейство и имаме една каса (харчим общи пари), но и двамата даваме принос към нея (мъжът ми също работи на 2 места, а в момента кара втора специалност, за да може да "се продаде" още по-високо). Точно, защото никой не е длъжен да мисли за нашата реализация, ние го правим сами.
А и за нас това е начин да си позволиммного неща, които нямаше да можем ако аз по цял ден пържех мекици, а той работеше само на едно място. Пък бих умряла от срам, ако аз цял ден се въртя от кълка на кълка, а той изнемогва. Всеки си има приоритети.
Съжалявам, ако на места съм по-остра, но ме хванаха дяволите, защото не мисля, че трябва да се оправдавам какво мисля, казвам, чувствам и най-вече за своя личен избор.

Пак напомням: темата беше друга, а не "Какво предпочитате да сте: домакиня или работещо момиче?". Между другото, някой не иска ли да пусне в Клюкарника една подобна тема с анкета (просто от любопитство).

# 109
  • Мнения: 3 929
Да чукна на дърво, нямам такива проблеми засега. Но за всички подобни неуредици се надявам, че нещата ще се променят в положителна насока с влизането ни в ЕС.

# 110
  • Мнения: 3 777
От всичко прочетено и от моите наблюдения мога да кажа, че който търси намира, останалите се оправдават.
И аз търсих работа по време на майчинството, намерих, страхотни работодатели, но както те са коректни към мен така и аз към тях.
Днес съм болнични с детето у дома, за утре ще намеря човек, защото в офиса имат нужда от хора и работата е много. И знам, че това ще бъде оценено.
Трябва разбирателство и компромиси и от двете страни.

# 111
  • Linz
  • Мнения: 11 619
azaf, евала! smile3501

Моето интервю мина добре, чакам резултати.

# 112
  • Мнения: 4 965
Моето интервю мина добре, чакам резултати.

РЕНИ, стискам палци. Дано резултатът да е максимален и после да имаш повод и да почерпиш  Wink.

# 113
  • София
  • Мнения: 2 901
Аз пък изчетох цялата тема. Много подтеми са приключили обсъждане, но:

Още мога да напиша за нетолерирането на майки (въпреки, че и аз съм майка, и аз проявявам разбиране пред обективните неща) – Вие знаете, как е с яслите (имаше го диплено в една друга тема тук), децата почти от болест в болест влизат, а ако за всяка такава се дава болничен на майката... Все пак работодателите търсят хора, на които могат да разчитат, а не такива, на които само да плащат осигуровките и да им блокират работни места. Нали някой ще трябва да ви замества, докато сте в болничен, или ще се назначава такъв само докато не работите? За това се казва, че не се толерира, защото иначе масово ще се спекулира.

Ще ви разкажа с 2 изречения за нашата фирма – ами имаме си стари служители (млади, но от години работещи тук) – е, идваме на работа и подсмърчащи понякога, понякога кашлящи, понякога даже се вижда, че човекът не е добре. Да не мислите, че шефът е крокодил, който няма да ги пусне да си отидат вкъщи? Не, те самите „не се пускат”, знаят, че няма кой да ги замести, за да се свърши работата. Естествено, има и състояния, в които не може да се работи ефективно. Бяхме малко, станахме повече – т.е. назначиха по-нови кадри. Е, ами едната за един месец два пъти излезе в болничен – веднъж я болеше глава, другия път... й беше студено. За по 3 дни. Не че и болничен донесе – то и за толкова кратко оттегляне за работодателя много файда няма от болничен лист. Други двама решават от време на време, че имат разни работи да си свършват тук там и си пътуват до провинцията с по някой понеделник или петък покрай уикенда. Ми, като им дават – защо не!

Не, майките на малки деца пък въобще не са потърпевши във всички случаи – казвате, че са по-заинтересовани от обикновените неомъжени млади жени да не загубят работата си? Ами кажете ми по кой параграф можете лесно да уволните една майка на дете до 6 години? Не ми е известен такъв. Майка на малко дете може да си ходи или не ходи на работа и свободно да си спекулира с болнични.

Един въпрос към ПетяЛ – къде ги тез заплати по 100-200-250 лева в София? И като има такива, защо при нас хората се ослушват за начални заплати (първите 3 месеца) от минимум 400лева? И то нетни! Искате, за да не отсъствате, да ви гарантират високи заплати – а дали тогава ще дадете детето на детегледачка или пак ще е на градина и пак ще си ползвате голямата заплата? Или ще е изнудване от страна на работодателя, ако ви предложи такъв вариант в този случай!

Много от вас търсят перфектно фиксирано работно време, фиксирана ПЕРФЕКТНА заплата, но дали предлагат и те добри показатели? Защо работодателят да ги предлага, без да постави своите условия - перфектно владеене на чужд език и компютърна грамотност, опит в областта, свършена работа, а не пазене на офисния стол топъл!

# 114
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Офф... Като стана въпрос за заплати... Какво мислите за работа в офис, на компютър, от 9 до 18 ч. с почивни дни събота и неделя и заплата 350 лв? В момента няма с кого да се консултирам (мъжо е в командировка) newsm78
Не държа на повече пари, но работно време пак ме притеснява... а дали ще намеря по-добро е съмнително Rolling Eyes

# 115
  • Мнения: 2 757
NikiFin,


Ти май си човек, който не вижда по-далеч от носа си  newsm78. Случайно да си чувала за жени, които имат професия и имат стремеж за професионално развитие и изпитват удовлетворение от това??? Май не си!! И на всичкото отгоре,  hahahaСкъпа, са подкрепяни и мотивирани от мъжете си.

Само едно ще ти кажа Crossing Arms: в голяма заблуда си, че седенето в къщи като слугиня на датското си мъжле, което я изкарва... я не изкарва достатъчно, ще ти донесе нещо кой знае колко положително. Да не би да искаш детето ти да расте хванато за полата ти - хич не е от полза такова възпитание.Вземи и си признай, че си човек без всякаква амбиция и мотивация; не искаш да се доказваш на никого, защото не можеш и не умееш.

BTW: От постингите ти лъха жестоко отчаяние и злоба...

Поздрави на всички майчета, които имат някакви стремежи Hug  bouquet  bouquet

А на Niki - дано мъжа ти хареса "манджата"/цитирам те - тази дума не е в моя речник!!/ и те похвали - така ще си още по-удовлетворена от живота  bouquet

Чувала съм и съм пробвала много неща и съм стигнала до това, което ме устройва идеално. И животът ми не очаквам да ми носи повече положителни емоции от тези които вече ми е донесъл и продължава да ми носи, защото по-положителни не виждам как ще бъдат.
Иначе отдавна съм си признала, че имам достатъчно добро самочувствие и не ми е нужно да правя кариера за да се чувствам добре и удовлетворена от себе си и живота си. Като гледам имаш голям проблем с безпроблемния ми живот. В такъв случай едиснтвеното, което мога да те посъветвам е да не ми четеш постингите. За твое добро, не че нещо.... пък и няма да се излагаш със злобни излияния по мой адрес тук пред всички  Wink

Последна редакция: вт, 19 сеп 2006, 20:09 от NikiFin

# 116
  • Мнения: 504
Офф... Като стана въпрос за заплати... Какво мислите за работа в офис, на компютър, от 9 до 18 ч. с почивни дни събота и неделя и заплата 350 лв? В момента няма с кого да се консултирам (мъжо е в командировка) newsm78
Не държа на повече пари, но работно време пак ме притеснява... а дали ще намеря по-добро е съмнително Rolling Eyes
Не е лошо според мен, защото има вариант вероятно да си свършваш работата по- рано, ако е по силите ти и да можеш да си тръгваш. Но ако не е така - кофти.

А за заплатите в Сф - как няма да са такива, като за едно място на което ти би работил поне за 400 се редят още 10, които ще са съгласни и на 250 Thinking

# 117
  • Мнения: 1 381
Офф... Като стана въпрос за заплати... Какво мислите за работа в офис, на компютър, от 9 до 18 ч. с почивни дни събота и неделя и заплата 350 лв? В момента няма с кого да се консултирам (мъжо е в командировка) newsm78
Не държа на повече пари, но работно време пак ме притеснява... а дали ще намеря по-добро е съмнително Rolling Eyes
Ами ако теб е усторойва е добре. Като цяло мисля, че това е ниска заплата. Предпологам е тип секретарска/административна работа. Също е важно и дали ще те осигуряват на реална заплата.

# 118
  • Мнения: 2 757
Ти сериозно ли говориш/пишеш?!
Не, определено не чаткам подобна логика. И ще обясня набързо защо:
1. Всичко е въпрос на лично мнение, възприятие и амбиция. Да, мъжете са част от семейството и двамата партньори трябва да са равностойни във всичко (от домакинстването до работата и изкарването на пари).


Радвам се, че мъжът ти може да ражда деца, да ги кърми, става нощем като реват и ги дундурка, утешава, чете приказки и изобщо е добра майка. В нашето семейство за сега се справяме с една  Wink

Цитат
2. Аз не ходя на работа, за да си говоря с колегите и да им слушам лафовете. Работя, защото съм си поставила определени цели, учила съм за това (имам 1 специалност, 2 бакалавърски степени, 2 магистратури и сега искам да изкарам докторантура) - определено искам да си използвам знанията, а не просто да си държа дипломите в рамка. Обожавам работата си - интересна ми е, приятна ми е, всеки ден научавам нещо ново.


Е аз съм по-скоромна и няма да си изброявам титлите и да флудя темата излишно. И също като теб всеки ден научавам по нещо ново  Grinning

Цитат
3. Чрез работата ми се обогатявам, а и тя не ми е пречка почти постоянно да посещавам и допълнителни курсове. За мен това е обогатяването - да трупам опит и познания, които да използвам, доказвайки на себе си (не на някой друг) на какво съм способна. Може би съм работохолик, но ми доставяудоволствие (а и работата ми е такава, че съм достатъчно равностойна със шефовете си, за да им кажа кога нещо ме дразни или да си споделя претенциите). Че дори понякога намирам време и за козметик или фитнес.

Е... аз курсове не посещавам (освен езиков), но гледам да наваксвам с опита и познанията по други начини, като същевременно съм и близо до детето си. Като гледам колко ти е натоварена програма за него намираш ли време изобщо? И на мен ми доставя удоволствие това което правя  Wink
Цитат
4. Искам да възпитам децата ми също да са амбициозни и упорити и най-вече да постигнат нещо, а това определено няма да стане, виждайки ме как се въртя около печката (просто това не ми е достатъчно и няма да се уважавам ако се занимавам само с това).


На мен пък ми е приятно да готвя. И въпреки всичко не мога да кажа, че цял ден се въртя около печката - не готвя за цяла армия все пак  Laughing Планувам обаче един ден наистина да се въртя нон стоп около печката като готвач в собственият ми ресторант. И искрено се надявам да не възпитам децата си в лентяйство по този начин  Laughing

Цитат

5. За мен едно дете няма вече толкова голяма нужда от майка си, когато вече може да ходи, да говори, не трябва да се храни в устата или да му се сменя памперс. Тогава то има нужда от себеподобни (връстници), с които да общува. Претендирам, че съм грижовна майка и затова не искам да "връзвам" децата ми за себе си, нито си се представям някой ден как ще си стоя самичка вкъщи, те ще си имат семейства, а аз ще се чудя у коя да се натреса на гости, че да не умра от скука.


Да, добихме вече представа колко грижовна майка си. Типично за всички кариеристки, да опитват упорито да убедят и другите и себе си колко грижовни майки са, въпреки че едва намират време да ги целунат за лека нощ.

Цитат
6. Да, права си - въпрос на личен избор е дали да работиш или не. Аз съм го направила за себе си и се гордея с това.
7. Трудът като домакини - направо ме втриса от този израз. В нашето семейство няма мъжка и женска работа - всеки прави необходимото, за да ни е добре вкъщи (уютно, сготвено и чисто). Прислужниците също си "заслужават" парите за чистенето, проститутките - за секса и т.н. Е, не искам да се приравнявам с тях, нито да си изработвам по този начин парите.


В нашето пък има мъжка и женска работа и пак ни е уютно, сготвено и чисто  Wink Аз като прислужница  (на собствен ото ми семейство) си заслужавам парите и се чувствам прекрасно с това си поприще. Харесва ми да си работя за себе си и семейството си и разбира се нямам нищо против, че ти предпочиташ да работиш за други  Wink Съжалявам за ужаса, който изпитваш, когато си вършиш домакинската работа - добре, че не съм на твое място  #Crazy

Цитат
Да, ние сме едно семейство и имаме една каса (харчим общи пари), но и двамата даваме принос към нея (мъжът ми също работи на 2 места, а в момента кара втора специалност, за да може да "се продаде" още по-високо). Точно, защото никой не е длъжен да мисли за нашата реализация, ние го правим сами.

Съгласна съм - ние също сме си се изучили, реализирали и го правим чисто САМИ.

Цитат
А и за нас това е начин да си позволиммного неща, които нямаше да можем ако аз по цял ден пържех мекици, а той работеше само на едно място. Пък бих умряла от срам, ако аз цял ден се въртя от кълка на кълка, а той изнемогва. Всеки си има приоритети.
Съжалявам, ако на места съм по-остра, но ме хванаха дяволите, защото не мисля, че трябва да се оправдавам какво мисля, казвам, чувствам и най-вече за своя личен избор.

Пак напомням: темата беше друга, а не "Какво предпочитате да сте: домакиня или работещо момиче?". Между другото, някой не иска ли да пусне в Клюкарника една подобна тема с анкета (просто от любопитство).

Мекици не пържа, такова в къщи не ядем. Ако си вършиш домакинската работа ти гарантирам, че няма да ти остава време да се въртиш от кълка на кълка на кълка. И ще спестиш парите за чистачка на изнемогващия ти от работа мъж.
И друг път не ме край да пиша неща, които не са по темата  Grinning
Не разбрахме само като си учила толкова години и продължаваш да го правиш, кога ще дойде момента да работиш и да използваш дипломите си? Много ми приличаш на представителка от съсловието Вечни студенти  Wink

# 119
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Май няма да може да си тръгвам по-рано Thinking
Да, секретарска работа е. И да, заплатата е ниска Confused Но за по-добри заплати (4-500 лв. и нагоре) се явяват 15 човека и тогава моите 2 деца наистина се оказват проблем (както годините, в които съм била в майчинство и съм следвала и съответно не съм работила и опитът ми е по-малък)...
Все пак децата са си проблем за работодателите Tired

# 120
  • Мнения: 3 506
... Не, те самите „не се пускат”, знаят, че няма кой да ги замести, за да се свърши работата...

... Ами кажете ми по кой параграф можете лесно да уволните една майка на дете до 6 години? Не ми е известен такъв. Майка на малко дете може да си ходи или не ходи на работа и свободно да си спекулира с болнични.


Аз пак да попитам, че ми идват в повече тези излияния, тип директорски. Защо поставяш знак на равенство между майка на малко дете и безотговорност, респективно обратното - няма малко дете и човек е супер отговорен. Или може би майките на малки деца са глупави и не могат да си направят сметка, че детето им ще боледува и ще трябва да имат уреден резервен вариант? Или аз нещо не схващам  newsm78

Що се касае до уволнението, по принцип в България който не се е явил на трудово дело, той не го е спечелил. Това важи не само за майките с деца. Затова са изпитателните срокове. И колкото майката може да спекулира с болнични, толкова може и всеки друг.

Защо тогава трябва да има дискриминация?

# 121
  • Мнения: 2 757
Офф... Като стана въпрос за заплати... Какво мислите за работа в офис, на компютър, от 9 до 18 ч. с почивни дни събота и неделя и заплата 350 лв? В момента няма с кого да се консултирам (мъжо е в командировка) newsm78
Не държа на повече пари, но работно време пак ме притеснява... а дали ще намеря по-добро е съмнително Rolling Eyes

Ти си знаеш най-добре дали те устройва работното време и заплатата. Аз лично за тези пари при това работно време бих работила само ако животът ми зависи от тях. А и зависи колко е работата. Защото това, че е на комютър не значи, че е лесна - компютърът много изпива силиците. А и хемороиди може да хванеш от седене  Wink

# 122
  • Мнения: 2 013
Офф... Като стана въпрос за заплати... Какво мислите за работа в офис, на компютър, от 9 до 18 ч. с почивни дни събота и неделя и заплата 350 лв? В момента няма с кого да се консултирам (мъжо е в командировка) newsm78
Не държа на повече пари, но работно време пак ме притеснява... а дали ще намеря по-добро е съмнително Rolling Eyes

Ти си знаеш най-добре дали те устройва работното време и заплатата. Аз лично за тези пари при това работно време бих работила само ако животът ми зависи от тях. А и зависи колко е работата. Защото това, че е на комютър не значи, че е лесна - компютърът много изпива силиците. А и хемороиди може да хванеш от седене  Wink

от 9 до 18 си е точно 8-часов работен ден с един час обедна почивка. Иначе - парите са малко, поне за София, но - като няма - и за тези пари се работи.

# 123
  • Мнения: 4 965
НикиФин,
Всъщност децата ми са 2 (близначки) и винаги намирам време да ги целуна за лека нощ и не само това, а и да си играя с тях, да се разхождаме и т.н.
Мъжът ми (поне засега) не може да ражда деца, но наистина ги дундурка, става нощем, утешава ги и т.н. (всъщност, не приемам бащи, които не го правят и оставят всички грижи по децата на майката, а те само носят парите и питат дали днес са папкали и слушкали).
С домакинстването се справям, дори и туршии слагамЕ (заедно с мъжа ми), защото обичаме домашни кисели краставички. Не изпитвам ужас и ми е приятно, но не се вманиачавам.
И не съм вечна студентка. Работя вече почти от 10 г. (в момента на 3 места - е, от едното съм в майчинство точно в момента, а другите 2 от вкъщи и достатъчно си използвам дипломите - работя си по специалностите - нали няма да искаш да обяснявам публично какво точно и колко пари вземам). Никога не ми се е налагало да работя, защото родителите ми са имали средства да ме издържат (преди да се омъжа), но съм такъв човек - не искам да лежа на плещите на никого и искам да вляза в магазина и да си купя нещо за себе си с моите си пари, без да се съобразявам с нищо и никого.
И мъжът ми също не изнемогва от работа, а му е приятно да работи.
Че, представяш ли си, ние (горките кариеристи) дори имаме време да си почиваме и да ходим семейно през уикендите на вилата или на екскурзии.
Всъщност, спирам да ти отговарям и само пак повтарям - всеки си прави своя избор и си има свое мнение. Аз споделих моето, ти твоето и не е нужно да занимаваме хората с нашите спорове (за това съществуват Л.С., ако ти се занимава изобщо, защото аз и в момента работя и не ми е много до чат).

# 124
  • Мнения: 4 965
Офф... Като стана въпрос за заплати... Какво мислите за работа в офис, на компютър, от 9 до 18 ч. с почивни дни събота и неделя и заплата 350 лв? В момента няма с кого да се консултирам (мъжо е в командировка) newsm78
Не държа на повече пари, но работно време пак ме притеснява... а дали ще намеря по-добро е съмнително Rolling Eyes

Ти си знаеш най-добре дали те устройва работното време и заплатата. Аз лично за тези пари при това работно време бих работила само ако животът ми зависи от тях. А и зависи колко е работата. Защото това, че е на комютър не значи, че е лесна - компютърът много изпива силиците. А и хемороиди може да хванеш от седене  Wink

от 9 до 18 си е точно 8-часов работен ден с един час обедна почивка. Иначе - парите са малко, поне за София, но - като няма - и за тези пари се работи.

И аз мисля така. Работното време е добро - за офис това са стандартните часове.
Зависи точно от работата (би ли споделила каква е), но парите са по-скоро в долната граница. Зависи обаче дали ще имаш други екстри - по-голяма отпуска, служебна карта, премии и т.н.

# 125
  • Мнения: 1 547
... Не, те самите „не се пускат”, знаят, че няма кой да ги замести, за да се свърши работата...

... Ами кажете ми по кой параграф можете лесно да уволните една майка на дете до 6 години? Не ми е известен такъв. Майка на малко дете може да си ходи или не ходи на работа и свободно да си спекулира с болнични.


Аз пак да попитам, че ми идват в повече тези излияния, тип директорски. Защо поставяш знак на равенство между майка на малко дете и безотговорност, респективно обратното - няма малко дете и човек е супер отговорен. Или може би майките на малки деца са глупави и не могат да си направят сметка, че детето им ще боледува и ще трябва да имат уреден резервен вариант? Или аз нещо не схващам  newsm78

Що се касае до уволнението, по принцип в България който не се е явил на трудово дело, той не го е спечелил. Това важи не само за майките с деца. Затова са изпитателните срокове. И колкото майката може да спекулира с болнични, толкова може и всеки друг.

Защо тогава трябва да има дискриминация?

Валентина, искаш ли да ти кажа по кой параграф може много лесно да бъде уволнена майка на дете до 3 години? Работодателят само пише едно писмо до Главна инспекция по труда и тя веднага дава разрешението. Да не мислиш, че от кумува срама ще го спрат? Друг път. Инспекцията ама хич не се вълнува как се стичат нещата в частните фирми.

Да кажем, че съм доста запозната с въпроса и дори много ми се иска да отида на работа след като ми изтече 2те години платено майчинство само и само да ми връчат предизвестието, ама наизлезнаха приятни предложения за нова работа напоследък и за жалост няма да успея да се видя уволнена  Crazy

# 126
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Зависи точно от работата (би ли споделила каква е), но парите са по-скоро в долната граница. Зависи обаче дали ще имаш други екстри - по-голяма отпуска, служебна карта, премии и т.н.
Обадиха ми се утре да отида. За секретарска работа ставало въпрос. Премии и други екстри май няма. Мястото е на 30-40 мин. път от детската градина на децата... Сега се чудя заслужава ли си... май не Rolling Eyes

# 127
  • Мнения: 4 965
РЕНИ, доколкото съм запозната, заплатата на секретарка в един не особено голям офис наистина е между 300 и 450 лв. В държавната администрация за същата длъжност дават 250 лв. В големите фирми е повече, но там зависи от натовареността и задълженията. Ако не е много натоварено, май си заслужава поне на първо време.
Можеш поне да започнеш. Обикновено има пробен договор, който може да бъде прекратен и от двете страни по всяко време - т.е. така най-лесно ще прецениш дали си доволна или не.
Я кажи на лични за коя фирма става въпрос.

# 128
  • София
  • Мнения: 2 356
Зависи точно от работата (би ли споделила каква е), но парите са по-скоро в долната граница. Зависи обаче дали ще имаш други екстри - по-голяма отпуска, служебна карта, премии и т.н.
Обадиха ми се утре да отида. За секретарска работа ставало въпрос. Премии и други екстри май няма. Мястото е на 30-40 мин. път от детската градина на децата... Сега се чудя заслужава ли си... май не Rolling Eyes

Рени, малко са парите. И почти винаги няма да можеш да си тръгнеш точно в края на работното си време. Но пък ако смяташ, че работата ще е добра отправна точка за автобиографията ти, защо не. Можеш да растеш нагоре по- натам.
Успех   bouquet

# 129
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Фирмата е малка и дори не знам с какво се занимава. Няма шанс са развитие или повишение. В Бизнес парка има, но още не знам дали ще ми се обадят (пък и там има 6-месечен изпитателен срок)... Благодаря на всички за съветите (че съм малко дезориентирана с тия дълги майчинства).

# 130
  • София
  • Мнения: 2 356
Рени, не знам работила ли си преди майчинството, но ако не си, ще е добре да имаш някакъв стаж и после ще се преместиш в по- добра фирма. Не, че те агитирам, де. Дано вземеш най доброто решение. Късмет ти желая   bouquet

# 131
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Рени, не знам работила ли си преди майчинството, но ако не си, ще е добре да имаш някакъв стаж и после ще се преместиш в по- добра фирма. Не, че те агитирам, де. Дано вземеш най доброто решение. Късмет ти желая   bouquet
Права си. Работила съм, но никъде не фигурира. Благодаря ти!

# 132
  • Мнения: 3 405
Обадиха ми се утре да отида. За секретарска работа ставало въпрос. Премии и други екстри май няма. Мястото е на 30-40 мин. път от детската градина на децата... Сега се чудя заслужава ли си... май не Rolling Eyes

Заслужава си само, ако след пресмятане се окаже, че получената заплата надвишава разходите ( по детската градина, храна, дрехи и т.н), иначе е по-добре да си с децата.

# 133
  • Germany
  • Мнения: 1 262
Цитат
Чувала съм и съм пробвала много неща и съм стигнала до това, което ме устройва идеално. И животът ми не очаквам да ми носи повече положителни емоции от тези които вече ми е донесъл и продължава да ми носи, защото по-положителни не виждам как ще бъдат.
Иначе отдавна съм си признала, че имам достатъчно добро самочувствие и не ми е нужно да правя кариера за да се чувствам добре и удовлетворена от себе си и живота си. Като гледам имаш голям проблем с безпроблемния ми живот. В такъв случай едиснтвеното, което мога да те посъветвам е да не ми четеш постингите. За твое добро, не че нещо.... пък и няма да се излагаш със злобни излияния по мой адрес тук пред всички

Прекратявам спора с теб...явно говорим на различни езици и няма да се разберем.... thumbsup
Да продължим по темата: сподели в Дания има ли такъв проблем за жените с малки деца...интересно ще ми е, защото още нямам представа тук в ДЕ как стои въпроса.

Thanks  bouquet

# 134
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Ох, не знам вече... Голямата я записахме на балет и плуване (малката като порасне още малко и тя ще тренира нещо). Т.е. трябва да ги взимам от детската в 16 ч. и да ги водя на урок/тренировка. Ще се прибираме към 19-20 ч. Междувременно мъжа ми ще се е върнал от работа изморен и гладен... Какво работно време трябва да имам за да сколасвам?!
Идея нямам как се оправят работещите майки...  Confused
Докато напиша този пост отказах още две предложения заради работното време Rolling Eyes

# 135
  • Germany
  • Мнения: 1 262
Ох, не знам вече... Голямата я записахме на балет и плуване (малката като порасне още малко и тя ще тренира нещо). Т.е. трябва да ги взимам от детската в 16 ч. и да ги водя на урок/тренировка. Ще се прибираме към 19-20 ч. Междувременно мъжа ми ще се е върнал от работа изморен и гладен... Какво работно време трябва да имам за да сколасвам?!
Идея нямам как се оправят работещите майки...  Confused
Докато напиша този пост отказах още две предложения заради работното време Rolling Eyes

Ако няма близки, които са свободни да ти помагат ще ти трябва жена която да ти помага - но това разбира се е срещу заплащане...Аз когато работех имахме 2 жени които се сменяха и ни беше много спокойно. А и повечето ми приятелки практикуват така....Помисли за това.

Поздрави  bouquet

# 136
  • Мнения: 4 965
РЕНИ, като идея (ако уроците/тренировките са близо до градината и 1/2-1 час ти е достатъчен да се справиш с вземане от градена и водене), можеш да се разбереш с работодателя да си ползваш обедната почивка следобед и да се връщаш на работа, докато децата са на уроци (хем няма да се чудиш къде да обикаляш 1-2 ч., докато ги чакаш).
За вечеря можеш да купуваш разни полуготови или готови неща - вече във всеки хипермаркет има щандове с топли храни за вкъщи или можеш да готвиш от предната вечер или по-рано сутрин (ако нямаш проблем с ранното ставане). Вкусотийките ще останат за почивните дни.
Друг вариант е да търсиш работа на половин работен ден (на 4 часа), но при нея и стажът се отброява наполовина, а и заплащането е наполовина.
Вариант е да ти помага някой близък или да наемеш жена за вземането от градина - при тази програма тя няма да е пряко заета с децата и заплащането няма да е много високо.

# 137
  • София
  • Мнения: 2 901
... Не, те самите „не се пускат”, знаят, че няма кой да ги замести, за да се свърши работата...
... Ами кажете ми по кой параграф можете лесно да уволните една майка на дете до 6 години? Не ми е известен такъв. Майка на малко дете може да си ходи или не ходи на работа и свободно да си спекулира с болнични.
Аз пак да попитам, че ми идват в повече тези излияния, тип директорски. Защо поставяш знак на равенство между майка на малко дете и безотговорност, респективно обратното - няма малко дете и човек е супер отговорен. Или може би майките на малки деца са глупави и не могат да си направят сметка, че детето им ще боледува и ще трябва да имат уреден резервен вариант? Или аз нещо не схващам  newsm78
Що се касае до уволнението, по принцип в България който не се е явил на трудово дело, той не го е спечелил. Това важи не само за майките с деца. Затова са изпитателните срокове. И колкото майката може да спекулира с болнични, толкова може и всеки друг.
Защо тогава трябва да има дискриминация?

Maria.St , никъде не съм поставила знак за равенство между майка на малко дете и безотговорност. Обяснявам защо се чудите, че работодателите избират. Аз съм майка на малко дете и съм живият пример за лоялност към работодателя - работих до последният ден преди раждането, а преносвах 6ти ден, върнах се на работа месец и половина след това. Не съм излизала в болнични. Да, много ми се иска работният ми ден да не е 8-9 часов и да имам по-малко стрес, но и да вземам пак тези пари, които в 3 държавни предприятия да работя, няма да ми ги дават.

Само че, не мога и да си позволя да дам детето на ясла, защото утре ако е разболее, няма на кого да разчитам да ми го гледа, а всички знаем колко болести прекарват децата в тази възраст и колко често се случва да си остане майката вкъщи.

Много ти идват изказвания тип директорски - не, не съм директор, но не мислиш ли, че като се дипли една такава тема, трябва да се чуват и други гласове, освен всеобщия тон "оооох, леелее, защооо такаааа"

# 138
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Наемането на жена може да стане при добра заплата, иначе се обезмисля. По принцип е вариант (но в нашият случай е малко сложно- живеем в Симеоново, а децата ходят на ДГ в Младост).
Търсих и половин работен ден, но не успях да намеря. Може би трябва да продължа да търся...

AKILINA, ти къде се покри бе, жена- да не започна работа? Wink

# 139
  • София
  • Мнения: 2 901
Рени, не приемай тази работа! Ами тя е почти в пълен противовес на изискванията ти от преди това. Вярно, че човек сваля летвата, но ти май нямаш този лукс: ако работата е на 30-40 минути от детската градина и ако си тръгваш най-късно в 18:00 и няма задръствания и прочие, как ще успееш да вземаш децата от там навреме? Че и с тези допълнителни техни ангажименти?

Иначе заплатата... сега ще ме изядат с парцалите! Това е секретарско място, очевидно и чак такъв опит и умения не се изискват - какво да предложат? За София, за тези условия си е направо добра заплата. За мен е доста под минимума, но аз имам 9 години стаж, последните 8,5 от които не секретарски, перфектно владея език. Сигурно имаш време, не бързай, защото това решение ще ти тежи един не малък период (той може и да е няколко месеца, но ще ти се сторят далеч повече). Тази работа е добра само за автобиографията ти, но си помисли преди това... май по-горе каза, че официален стаж нямаш... Просто бих те посъветвала първо да си помислиш, какво ти се работи - ама така че истински да те удовлетворява. После ще се види през какви позиции ще трябва да се мине (от минималната, се очаква да е) за да я постигнеш до някоя друга година. Просто съветът ми е да не се гледа на това в краткосрочен план - животът се променя, не се знае утре какво ще ти сервира, не прави нещо ей така.

При нас се е случвало да идват хора и да са съгласни да работят за определени пари (които естествено можем да си позволим), но работата е била под нивото на последните позиции в автобиографията им и ние сме им отказвали.

# 140
  • Мнения: 3 506
... не мислиш ли, че като се дипли една такава тема, трябва да се чуват и други гласове, освен всеобщия тон "оооох, леелее, защооо такаааа"
Разбира се, но е хубаво подобни изказвания да са обосновани с реални аргументи, а не да са в стил "ах, вие там, дето само се оплаквате".


Рени, заплатата определено е по-скоро ниска. Работата си заслужава единствено да ти пооправи cv-то, ако имаш нужда, но можеш ли да си позволиш това работно време за тези пари. Щото ако започнеш и работиш месец-два, това ще прави още по-лошо впечатление...
И друго, възможност за развитие няма, а възможност за увеличение на заплатата след някой и друг месец?
Извинявай, дали си изпразни пощенската кутия, исках да те питам нещо по една друга тема?

# 141
  • София
  • Мнения: 2 901
Мария, какви точно реални аргументи очакваш да прочетеш  newsm78 И никъде не съм слагала всички майки под един знаменател, ок? Аз също съм майка и то на работа!

# 142
  • Мнения: 1 383
Ох, не знам вече... Голямата я записахме на балет и плуване (малката като порасне още малко и тя ще тренира нещо). Т.е. трябва да ги взимам от детската в 16 ч. и да ги водя на урок/тренировка. Ще се прибираме към 19-20 ч. Междувременно мъжа ми ще се е върнал от работа изморен и гладен... Какво работно време трябва да имам за да сколасвам?!
Идея нямам как се оправят работещите майки...  Confused
Докато напиша този пост отказах още две предложения заради работното време Rolling Eyes

Рени, аз точно това имах предвид по-горе. Нещо не ми се работи само заради идеята. Освен това тук, в Русе, не мога и да мечтая за заплата по-голяма от 300-400лв.  Понякога завиждам на жените, които изкарват 300лв, но тези пари са важни за семейния бюджет. Аз никога не мога да принеса съществено за нашия, и затова ми се струва егоистично да "ходя на работа". Като една приятелка, която със заплатата си не можеше да си покрива само такситата до работа и обядите, а в същото време нямаш кой да гледа болното и дете. Е, наработи се и тя 1 година... Знам, че звучи като оправдание, надявам се някой ден нещо да наклони везните в друга посока /положително, естествено/

# 143
  • Мнения: 504
Днес бях на едно интервю. Работното време беше до пет, но често се налагало да се остава след това. Като им казах, че имам дете отвърнаха, че се опитват да се съобразяват с майките, но все пак имало такива моменти. Работело се събота и неделя също. За парите - не споменаха точно, но има първоначален изпитателен срок, който не се заплаща изобщо /това не ме притеснява, защото има неща, които се научават през това време/.
Трябваше да ми се обадят следобяд, но не са. Явно са избрали друг човек. Това ме натъжи малко, но и изпитах облекчение - не искам в никакъв случай да съм некоректна и да започна, а после да се окаже, че не мога да оставам до нужния час. Казах им прямо, че няма кой друг да взема детето от ДГ, освен баща ми, на комуто не мога да възложа това постоянно.

Все още не съм започнала да търся активно /Карина тръва на ДГ от другата сряда/, а вече съм тъжна. Ще ми е и още по- трудно като току - що излюпена от университета, т.е. без стаж. В нашата професия заплатите са такива - 250-300лв, това за Сф. Съгласна съм да започна на такава, но да зная, че е стартова / а на мн места е постоянна/. Иначе какво остава  - пътни и храна - и за какво детето на ДГ? Cry
Голяма е дилемата - "за пари или по специалността"? То не че се е заринало с места по спец., де...

# 144
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Рени, не приемай тази работа!
Не я приех. Отказах по телефона без да ходя до офиса... Никакви предимства няма там.

Извинявай, дали си изпразни пощенската кутия, исках да те питам нещо по една друга тема?
Да.

# 145
  • Мнения: 281
AKILINA, ти къде се покри бе, жена- да не започна работа? Wink
Simple Smile Все още не. По цял ден съм по интервюта, а вечер съм толкова скапана че само ви чета постингите. И при мен нещата са почти като при теб. Чакам утре до обяд да ми се обадят от една фирма, чиито условия ме устройват, така че стискайте палци!
Иначе ми е жал да споделя с колко простотия и дискриминация се сблъсках!  Twisted Evil Дори днес след едното интервю излязох навън и се разревах! ooooh! Просто нервите ми вече не издържаха! И от 2 дни съм с такова главоболие, каквото през живота си не съм имала! Явно стреса ми идва в повече! Crazy Но аз съм упорита Laughing, и ще се справя!
Успех на всички в търсенето!
Стискам палци и пак ще докладвам!  Hug

# 146
# 147
  • Мнения: 281

Уви, не мога да се похваля- не се обадиха за работата, която ми хареса! Sad
Но в понеделник отново ще съм на първия ред на бойното поле!  Mr. Green
  bouquet

# 148
  • Linz
  • Мнения: 11 619

Уви, не мога да се похваля- не се обадиха за работата, която ми хареса! Sad
Но в понеделник отново ще съм на първия ред на бойното поле!  Mr. Green
  bouquet

Все ще се намери подходяща работа Peace И аз продължавам да търся.

# 149
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Толкова се радвам, че не мога да не се похваля- намерих това, което търсех Grinning Нямах надежда, че ще изберат точно мен, а то... работодателят ме е харесал веднага и второто интервю отпадна... от понеделник съм на работа bowuu
Колкото до децата- не ми направи проблем.
Успех на всички, които търсят- работа има и ще намерите Hug

# 150
  • София
  • Мнения: 6 999
РЕНИ, честито Simple Smile Дано си доволна от работата си.

Само от любопитство искам да попитам - с намалено работно време ли е работата? Намира ли се изобщо работа на половин работен ден в София?

# 151
  • Linz
  • Мнения: 11 619
РЕНИ, честито Simple Smile Дано си доволна от работата си.

Само от любопитство искам да попитам - с намалено работно време ли е работата? Намира ли се изобщо работа на половин работен ден в София?
Благодаря.
Не е с намалено работно време- от 9 до 18 ч. е. Намира се и на половин работен ден, но май не си заслужава... нито пътуването, нито заплатата (обикновено под 50%, отколкото за цял раб. ден), няма особени възможности за развитие, трудовия стаж е по-малък (а често е на граждански договор)...

# 152
  • Мнения: 2 013
Честито! Много успехи в новата работа ти желая.

# 153
  • Мнения: 5 370
РЕНИ, честито Simple Smile Дано си доволна от работата си.

Само от любопитство искам да попитам - с намалено работно време ли е работата? Намира ли се изобщо работа на половин работен ден в София?
Да, намира се , в бранша, в който аз работя-може и почасово, и фултайм, и половин работен ден.
На старото ми работно място имаше доста студенти точно поради тази причина.
Апропо, това, което аз работя, е много търсено и сравнително добре платено.....смятам аз.

# 154
  • Мнения: 105
След като ми свърши майчинството се записах на трудовата борса. Получавах 6 месеца парично обезщетение, за трудов стаж(4г.5м). през това време ходих на интервюта за работа, където и да отидех задават ми 3, 4въпроса и следващия е имате ли деца, ходи ли на градина, ако се разболее има ли кой да го гледа и т. н.. И НАКРАЯ КАТО СИ РЕШИТЕ ПРОБЛЕМА С ГЛЕДАНЕТО НА ДЕТЕТО се обадете(ако мястото е още свободно).  Но случих на работодател който ме взе на работа защото съм семейна(другите 2 момичета  бяха несемейни).

# 155
  • Мнения: 1 744
И аз още от сега се замислям как ще си търся работа с три деца. Планирам преди края на майчинството да запиша магистратура, искам и да си подобря английския, но за всичко това трябва и време и пари. А не знам как ще ги намеря.
Още когато бях с едно дете ме питаха по интервютата кой ще го гледа като е болно, а сега не ми се мисли. ooooh! В момента се водя на държавна работа, та ми пазят мястото. Но не се знае като се върна колко време ще ме държат, защото там всеки гледа да си набута своите хора. Да не говорим , че там заплатата ми е около 220 лв, т.е. работя за чест и слава, но поне трупам опит по специалността , което също е много важно.
Но надеждата умира последна. Дано всички имаме късмет. Надявам се влизането ни в ЕС да пооправи нещата.
Peace

Общи условия

Активация на акаунт