Малко трудна тема...за болеста рак - тема 5

  • 369 857
  • 6 648
  •   3
Отговори
# 2 085
  • Somewhere...over the rainbow - where troubles melt like lemon drops
  • Мнения: 2 672
Пет скенер може да се направи бързо в Панагюрище, в онкологията в Дървеница и вероятно в Пета градска.

И евентуално в Света Марина в Плевен, ако им се обясни какво е положението биха могли също да те вмъкнат.
Там се плаща 160 лв. за изотопа.

# 2 086
  • Мнения: 1 997
Jhbd, как с4а нещата при мъжа ти Hug
Много ми е трудно да говоря. Не са наред нещата. Преди седмица източиха от корема 4 л. Вода. Много му тежи отдавна. До последно казваха, че е малко и не изглежда като човек, който задържа вода. Бяха много изненадани от количеството. Два пъти ехограф, ретген и пак не искаха, че е малко. Направиха пункцията  заради  него и останаха изненадани.
Борим се и това е.

# 2 087
  • Мнения: 1 731
Jhbd, как с4а нещата при мъжа ти Hug
Много ми е трудно да говоря. Не са наред нещата. Преди седмица източиха от корема 4 л. Вода. Много му тежи отдавна. До последно казваха, че е малко и не изглежда като човек, който задържа вода. Бяха много изненадани от количеството. Два пъти ехограф, ретген и пак не искаха, че е малко. Направиха пункцията  заради  него и останаха изненадани.
Борим се и това е.
Той как е, освен че му тежи. Отпуснат ли е или стиска зъби и не показва. Не зная какво да кажа, за да ти дам кураж. Албумин наляха ли му?

Последна редакция: ср, 22 сеп 2021, 00:00 от dreamingfly

# 2 088
  • Мнения: 1 997
Да. Три дена му вливаха. Стиска зъби. Щом той си кара колата, значи държи.

# 2 089
  • Мнения: 10 616
Ох, много съжалявам за това развитие... А казват ли откъде идва тази вода?

# 2 090
  • Мнения: 1 997
От поне година се виждаше, но не и обръщаха внимание. Казваха, че е малко. Сега пак същото казваха , че няма причина да изпитва Такава  тежест. Друго не казват. Явно от белия дроб.

# 2 091
  • Мнения: 4 791
Viksito, според мен е неразумно да се започва лечение преди да е изяснено кой от двата процеса е метастатичен. Както няколко човека написаха - малко вероятно е колоректален карцином G1 с неголям размер да се прояви с разсейки. Тоест или този грейд не е верен, или метастазата не е от този първичен процес.

Сменете си лекуващия онколог. Не говори никак добре за него това, че Ви дава зор да започнете лечение без изяснена хистология. Не говори добре и, че не вижда разминаването между грейда и стадирането. Не говори добре и, че Ви подвежда за ПЕТ/СТ - на баща ми два от четирите ПЕТ скенера са правени в деня непосредствено преди системното лечение (в единия случай ХТ и ИТ, в другия - само ИТ).

ПЕТ/СТ би Ви бил полезен, защото ще отговори на въпроса дали находката в матката е онкологичен проблем или не е. Не ми е известно колоректалните карциноми да метастазират често там. Тоест, ако в матката има онкологичен проблем, то той може да е независим от този в дебелото черво. Онколог може да Ви издаде направление за ПЕТ (при добро желание).

Предвид кашата в момента - обърнете се към проф. Тимчева, например, за да си изясните следващите стъпки.

jhbd, стискам ви палци. Ако можем с нещо да помогнем - пиши.

# 2 092
  • Мнения: 161
Здравейте,пак имам нужда от вашата помощ, знам че тук мога да намеря реални отговори. На кратко аденокарцином в дебело черво, разсейки е десния лоб на черния дроб. Днес бях при аг онколог. Тя вижда нещо, но казва, че било отдавна там, или е миомен възел или нещо от дебелото черво. Единодушното мнение е, че при операция евентуално ще се махне и матката. Пусна ми пак кръв и урина за туморни маркери и каза пет скенер. Да, но онколога каза, че не могло сега да се пуска пет скенер, защото това щяло да ми отложи първата вливка, която е за 29.09. Бях в Аджибадем, срещу 4000 лв общо ще ми направят пет скенера и консултация с трима доктора там. Може да тръгна утре. Притесненията ми са в това дали наистина не се препоръчва пет скенер точно преди химиотерапия? И при положение, че онколога на препоръчва, аз в сряда трябва ли да му кажа, че съм го правила? Също така ме насочват към консултация с хирург, която ще е чак на 04.10. Защото можело да се наложи спешна операция. Всеки ден получавам различна информация. И вече съвсем се изплаших и обърках. Съжалявам, че ви досаждам, но се чувствам понякога безсилна.
Наистина е много объркващо. Ако има определено време, което трябва да мине след ПЕТ скенера, за да започнат химиотерапията, няма да помогне, ако скриеш, че си си правила ПЕТ скенер. То е за теб - на теб ще ти навреди, ако не спазиш препоръчителните срокове. Аз не мога да кажа дали трябва да се спази някакво време между двете, защото не ми се е налагало, но ти предлагам добре да го проучиш и тогава да решаваш.

Аз и друг път съм писала, че съм привърженик на оперативното лечение, защото радикално се  отстранява поне голяма част от проблема. Има си и рискове, много ясно.
На теб какво може да се наложи да оперират? Говорят ти за спешност - защо, какво очакват да се случи или да открият? Тези разсейки в черния дроб ще ги махат ли?

От това, което разбрах до момента, трябва да отстранят горната част на червото (цьокум), матката и десния лоб на черния дроб. На 02.09, когато го гледаха, видяха, че левия лоб е незасегнат. Първо искаха химио, за да може да намалеят лезиите и да изрежат възможно по-малко от дроба. Сега се притесняват, че ако химията не помогне, може да се увреди и левия дроб. Тогава вече няма да има какво да остане след рязане. А реално не знам и за този един месец дали вече не е обхванат и левия лоб. Имам материал от биопсия по време на колоноскопия. Би трябвало от болницата да са дали за хистология, но така и не ни дават резултат от нея. Щели да се водят от тази, която правихме в ИСУЛ, били най-добрите. На епикризата не пише нищо за размер на тумора, само данните от ИСУЛ. Просто доктора каза, че бил малък. Това, което се надявам да разбера от Пет скенера е дали имам нещо злокачествено в матката и какво точно става с дроба. Поне от там очаквам по-конкретна информация.

Последна редакция: ср, 22 сеп 2021, 07:20 от viksito

# 2 093
  • Мнения: 966
Ох, виксито, пълна каша е това, което пишеш. И това не говори добре нито за хирурзите, за които си писала, нито за онколозите.
Две биопсии ли имаш направени? И двете ли са от едно и също място на дебелото черво. Къде са правени първата и втората биопсия?
Няма причина от втората биопсия да не ти пуснат материала за хистология! Недопустимо е да ти отговорят, че ще вярват на първата! Длъжни са да пуснат нова, особено когато диагнозата ти все още не е 100% изяснена.
С кой хирург се консултира за операцията? Има няколко имена, които правят големи по обем операции, вкл. чернодробни резекции. Консултира ли се поне с един от тях?
Извинявай, че съм толкова рязка, не те познавам, но за да си победител в дадена битка, ти трябва добра стратегия. А при теб диагностиката дотук е хаос, опитват се да те лекуват на сляпо, така няма на имаш добър ефект. За да има добър ефект дадена системна терапия- химиотерапия, имунотерапия, лэчелечение, антибиотична терапия дори, не се стреля в тъмното, а се прави точно. Има множество препарати за ХТ, без точна диагноза как ще се разбере дали се стреля с правилните патрони?

# 2 094
  • София
  • Мнения: 1 180
Виксито, свекървата се консултира и със специалистите в Истанбулска клиника, мисля Анадолу. Там сме много доволни от организацията, правят абсолютно всички необходими изследвания, консултации с широк набор специалисти и изработват план за лечение напред във времето. Ние за жалост бяхме закъсняло, но като организация няма нищо общо от случващото се в България. Но там цените са сериозни и трябва да се мисли и за това. Защото не знам доколко техният план на лечение би бил приложим тук в България и дали се признава. А не да им го представиш и нашата онкокомисия да си реши друго.
Също като изследване изключително полезно при нас беше ЯМР, но свекървата беше с друго онкологично заболяване.

# 2 095
  • Мнения: 12 790

От това, което разбрах до момента, трябва да отстранят горната част на червото (цьокум), матката и десния лоб на черния дроб. На 02.09, когато го гледаха, видяха, че левия лоб е незасегнат. Първо искаха химио, за да може да намалеят лезиите и да изрежат възможно по-малко от дроба. Сега се притесняват, че ако химията не помогне, може да се увреди и левия дроб. Тогава вече няма да има какво да остане след рязане. А реално не знам и за този един месец дали вече не е обхванат и левия лоб. Имам материал от биопсия по време на колоноскопия. Би трябвало от болницата да са дали за хистология, но така и не ни дават резултат от нея. Щели да се водят от тази, която правихме в ИСУЛ, били най-добрите. На епикризата не пише нищо за размер на тумора, само данните от ИСУЛ. Просто доктора каза, че бил малък. Това, което се надявам да разбера от Пет скенера е дали имам нещо злокачествено в матката и какво точно става с дроба. Поне от там очаквам по-конкретна информация.
А защо са ти казали, че може да се наложи операция по спешност? Какво спешно състояние може да се развие?
Значи виж, ето погледни схема на черния дроб.
https://www.hepactive.org/article/ustroistvo-i-funkcii-na-cernia-drob
Виж десния колко е голям. Точно него ако ти отстранят, нали се сещаш левият колко е малък и колко трудно ще се справи. Доколкото ми е известно (не ми е правено, казано ми е от хирург), че като вариант, ако се наложи да се махне десния лоб, се прави предварителна операция, при която кръвоснабдяват левия лоб, той нараства и после по-добре се справя. НО същият този хирург ми каза, че в пъти е по-добре да се изрежат метастазите и дробът да остане, стига това да е възможно.
Колко броя метастази имаш?
Няма ли някакъв начин да се свържеш с професор Владов? Виж какъв е начинът и му занесете резултатите и снимките. Нека той да каже какво и как може да се направи. Все пак той е светилото за България. Той ще види къде са метастазите, има ли в близост до аорта и така нататък.
Цекум и матка наведнъж могат да се махнат, но едва ли със същата операция ще искат да махат и части от черен дроб. Моля те, виж говори и с други, ето препоръчаха д-р Тимчева, аз ти казвам за проф Владов - не лягай на масата ей така, без да си проучила из основи.

# 2 096
  • Мнения: 966
Операцията може да е по спешност, ако тумора в червото е голям и го запуши, водейки до стоп. Ако пък тумора е прораснал не навътре към червото, а навън към коремната кухина може да пробие червото и да доведе до перитонит. Пак е спешно състояние. Но чернодробната резекция в никакъв случай не се включва в тази спешност.
Една приятелка на майка ми беше диагностирана с тумор на дебелото черво, точно при неговото запушване. Още тогава имаше чернодробни метастази, не зная точно колко са били. Направиха и операцията на червото и отстраниха част от дебелото черво с тумора. След това мина курс от ХТ и на втори етап проф. Владов и направи резекция на черния дроб. Изкара още един курс ХТ и до днес е жива и здрава жената, вече е около 70годишна.

# 2 097
  • Мнения: 4 204
Вчера правихме скенер в началото на химиотерапията. За 2 мес след операцията има минимален прогрес на локално ниво, метастазите в черния дроб са без промяна. За толкова агресивен карцином е неочаквано приличен резултат. ако и химиотерапията даде някакъв ефект...
От описаната по-горе ситуация с чуденето кое е първичното огнище не разбрах нищо. Имам чувството, че нещо не е доизяснено и дори да е изяснено, то това не е  доразбрано. И да, трудно се намират хирурзи да се захванат с по-нетрадиционен тип операция, особено пък да решават според находката и на момента кое колко и как.

# 2 098
  • Мнения: 1 242

Извинявай, че съм толкова рязка, не те познавам, но за да си победител в дадена битка, ти трябва добра стратегия. А при теб диагностиката дотук е хаос, опитват се да те лекуват на сляпо, така няма на имаш добър ефект. За да има добър ефект дадена системна терапия- химиотерапия, имунотерапия, лэчелечение, антибиотична терапия дори, не се стреля в тъмното, а се прави точно. Има множество препарати за ХТ, без точна диагноза как ще се разбере дали се стреля с правилните патрони?

   Не знам къде е правила изследвания жената и при кой лекар е ходила, но според мен се възползват от объркването, паниката и стреса на пациентката... Покрай нашите близки всички сме го преживели този момент и всеки в един миг се е запитвал "А сега накъде?". Правилно те е посъветвала Боряна - успокой се, мисли трезво /доколкото е възможно/, логически преценяй всяка дума на лекар, търси второ мнение... Както казва народът "Два пъти мери, един път режи..." Да се успокоиш и да си подредиш нещата като правилна стратегия е изключително важно за теб в момента. Успех, мило момиче! И късмет!

# 2 099
  • Мнения: 1 030
Операцията по спешност би могла да бъде заради червото, което означава, че не е малък и може да се получи запушване или перитонит.
Виксито много объркана история, тези лекари не ми вдъхват доверие!
Ще ти кажа при нас как стана.
Мъжът ми се оплакваше от болки в корема, на кризи. Нито е отслабвал,  изследванията му бяха перфектни, та за тази диагноза изобщо не съм мислила.
Отидохме в Софиямед на преглед, при Пламен Петров . Човека само го пипна и се усъмни. Не ни каза веднага, думите му бяха, прилича на апендикс, но ще направим скенер и всички изследвания,  за да сме сигурни.
Направиха му скенер на коремни органи и бял дроб, пълни кръвни изследвания и след 3 часа вече се знаеше, че има тумор, къде е той ( цекум) и че подлежи на операция , тъй като разсейки не се видяха.
Това бе на 13 октомври миналата година.
На 15 му направиха колоноскопия, видяха го, взеха проба, на 19 октомври го оперираха лапароскопски, като ни предупредиха, че по план операцията ще е такава, но като го отворят и видят картинката от близо, ако нещо ги усъмни, ще преминат към отворена операция и ще режат каквото трябва.
Слава Богу,  не се наложи!
Хистологията от болницата излезе за 5 дни, на 13 ноември вече беше възстановен и започна химиотерапия.
Ние занесохме препаратите в Трансхеликс,  както ти казах, потвърди се хистологията от болницата и така.
Много познати казваха не бързайте, то всичко се прави за пари, и т.н.
Цял живот ще им бъда благодарна за бързата реакция, точното диагностициране и навременната помощ, те му спасиха живота, сега не се спира, работи, спортува.
При тази диагноза е много важно да отидеш при добри лекари, които ще се ориентират за какво точно става въпрос, за да се проведе най- адекватното лечение и да се изготви подходящия план ( операция, химия, таргентна, в каква последователност и т.н.)
Препоръчвам ги с две ръце.
Ако мога да ти помогна с информация , телефонни номера и каквото и да е, само ми кажи,  на среща съм!
Всичко ще се нареди, веднъж като започнеш да се лекуваш , ще се успокоиш, че правиш каквото трябва.

Общи условия

Активация на акаунт