Инсулинова резистентност и отслабване - Тема 34

  • 28 200
  • 729
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: 1 322
Единственото, което бих казала против подсладителите е, че поддържат влечението към сладки храни и десерти. Не са вредни, но не са и полезни. Не мисля, че влияят на кръвна захар и инсулин, но влияят на психиката и отношението към храната. В тоя смисъл - не, не са препоръчителна храна в нито един режим. Защо трябва да си купя пакет еритритол за 9 кинта, като мога да ги дам за един телешки джолан, примерно. Или да правя два часа режимна торта, за да си напълня корема с излишни неща. Ето затова се носят легенди, че това хранене е скъпо. Не, скъпи са заместителите на въглехидрати и захар. А може без тях.

# 181
  • Мнения: 27 171
Преди години и за стевията се твърдеше, че е супер полезна и т. н. Основните ми аргументи срещу еритритол при ИР е точно, че поддържат влечението/навика/зависимостта към сладко (при всеки е до различна степен, аз чак зависима от захар/сладко не съм била, макар да обичах- когато трябваше да мина на режим първото ми притеснение въобще не беше как ще живея без сладко). Има ги и другите фактори- цената, а и "естествеността" на продукта и т. н. Но всеки си преценява сам в крайна сметка дали ще си купи кило месо или кило еритритол. Blush
Сменям темата. Simple Smile Ето едно интересно видео за черния дроб:
https://youtu.be/l7KdLPN3pVM

# 182
  • Paris, France
  • Мнения: 13 860
Ох, мислех да се въздържа от коментари за еритритол, но реших, че е добре да споделя какво зная по въпроса. Човешкото тяло синтезира само еритритол от глюкоза. Изследвания показват, че макар и да не вдига КЗ и инсулин, еритритолът е фактор за натрупване на коремни мазнини. Това не се вижда на ОГТТ, но в дългосрочен план вреди. Вреди на слаби, здрави, не ИР, млади хора Доказано.

Researchers found that students who gained weight and abdominal fat over the course of the year had fifteenfold higher blood erythritol at the start of the year compared with their counterparts who were stable or lost weight and fat mass over the academic year - студентите, които са имали 15 пъти по-висока концентрация на еритритол в кръвта качили мазнини в корема, а останалите свалили или си останали със  същите мазнини. От:

https://news.cornell.edu/stories/2017/05/researchers-id-biomarke … n-fat-mass-growth

Ето го и проучването:

https://www.pnas.org/content/114/21/E4233.full?sid=0acb9e08-393a … a9a5-a74a70a4773d

При млади, здрави хора води до натрупване на коремна мазнина.

Темата е за отслабване с ИР, тоест в условия на вътрешни мазнини, висок инсулин, лептинова
резистентност недостиг на куп минерали и витамини, кисела среда.  В минали теми съм обяснявала биохимичните процеси, чрез които се дебелее от вкус на сладко. Пускала съм и линкове. Бях дала и примери с реални хора, които изглеждат пияни, защото сами произвеждат алкохолот глюкоза. Е, не сами, а бактериите им в червата.

Алкохолът товари черен дроб и подкислява. Преди само няколко поста пак писахме защо не бива да седим кисели, даже и аз писах. За черния дроб - вие си преценете. Няма как от тънките черва този алкохол да иде директно в пикочния мехур, те не са свързани и трябва да навлезе в кръв, да мине през черен дроб, бъбреци.

Алкохолиците и пушачите имат повишен риск от рак на пикочния мехур. Тоя еритритол няма ли да го дразни??????

Този неусвояем алкохол не може да се употреби от бактерии в червата, нито добри, нито лоши. От дадени бактерии имаме вопиюща нужда.

В резюме - еритролът (еритритол) вреди, предизвиквайки трупане на мазнини в корема, точно където не ги щем.

Мнението ми се базира на проучвания, а не мои измислици. Написах това, което написах в подкрепа на горката Елора, която безвъзмездно помага на новите без вече лично да е засегната с проблема

За протокола - не съм кетогенен хардлайнър и не съм против доживотно изключване на каквото и да било (ако не дава проблем).

Сега ще помоля Елора да сложи линк към проучването, което пуснах, в първия пост и с това да приключваме поредния спор.

Елора, сложи линк към проучването с моето резюме, а всеки да си прецени дали да яде еритритол

Последна редакция: сб, 12 дек 2020, 21:53 от Nevena Virolan

# 183
  • Мнения: 31 218

Изследването, което съм дала, освен, че е за диабетици, твърди и че ериТРИтолът (защото виждам, че го наричате "еритрол") не влияе и на инсулина, а не само на кръвната захар. "Serum glucose and insulin levels remained unchanged until a meal was taken (3 hr after erythritol administration) and then increased."
Да искате от някой да доказва каква е разликата между еритритол и стевия е меко казано странно при положение, че говорим за съвсем различни извлеци от различни растения. То е като да искате някой да ви докаже разликата между краставица и домат.
Благодаря, че ми дадохте свободата да направя някакъв измислен от Вас експеримент с натоварване с еритритол - ще пропусна Wink Изобщо няма да подхващам темата до колко резултатът от подобно натоварване при един, двама или петима човека, пишещи си във форум, би могло да бъде наречено "сериозно доказателство". И ако все пак държите да видите резултатите - направете го вие. Защото в моя пост аз твърдения не съм изказвала, че да Ви ги доказвам, но за сметка на това в няколко Ваши съм забелязвала "категорично" да твърдите, че еритритолът е неподходящ при ИР. Не знам и какво имате предвид с изказването за магазините, в които се продавал еритритол?! Такова нещо не съм пускала.
Информацията за фруктозата като цяло няма никакво отношение към еритритола. Иначе е полезна.
Предполагам, че само времето ще покаже дали еритритолът е вреден. Може и да сте права и в някакъв момент да излязат такива данни, но към момента поучителният и категоричен тон по спорен въпрос ми дойде в повече.
E, мисля, че Невена май го доказа.
Иначе си хапвай не ми пречиш.
Колкото до поучителния и категоричен тон, ще си го използвам когато и където си поискам.
Ако не ти допада, подминавай.
Колкото до експеримента.
Малко е нагличко да ме караш мен да го правя, не мислиш ли?
Ти си тази, която го консумира, не аз.
Защо ми е на мен да го правя, след като не го консумирам за да ти задоволя любопитството?

Мерси Невена. Запазвам линк към поста и ще редактирам скоро първия пост.
Я кажи сега за содата и лимона.
Не съм наясно много. Не неутрализира ли лимона содата? Като се смесят, пак ли алкализира.
Защото веднъж опитах да пия сода и ми беше малко тежко на стомаха.
Макар че мога пак да пробвам.

# 184
  • Paris, France
  • Мнения: 13 860
Да, сода - натриева, калиева, смесена с лимон дава цитрат и аскорбат (сол на аскорбинова киселина, сол на витамин Ц). Алкализира, да, но трябва да се внимава, защото натрия е антагонист на калий и магнезий, а много от нас сме в дефицит. Хора с високо кръвно, приемащи диуретици да се консултират с лекар.

Ст. Добри, 150мг цитрат е смешно количество. И магнезият е малко. Няма проблем да се пие доста повече магнезий и калий, защото излишъкът се изпикава (при нормални бъбреци). Трябват ти поне 200-300мг магнезий дневно, не цитрат. Цитрат ти трябва доста повече. Количество не мога да ти дам. Омръзна ми да пиша, че се приема според киселинност на урина. На един човек може изобщо да не му трябва цитрат, а друг да се нуждае от 10 грама дневно. Мерите pH  на урина и пиете. Урина с  pH  под 6 е урина на болен човек. Натоварва бъбреци, дразни пикочен мехур.

Цитратът изхвърля от кетоза, но ако сте стабилно в кетоза няма проблем. Дотогава сол за положителните натрий, калий, магнезий.

# 185
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 38 852
Благодаря, невена.

# 186
  • Мнения: X
С две думи Невена доказа, че елора лъже като твърди, че еритритола вдига инсулина. Невена, понеже си изчела цялата статия ще те помоля да кажеш по колко еритритол дневно са консумирали хората направили коремче. Повече от 20-30 грама дневно ли? Всеки ден ли са консумирали?  Благодаря предварително.

Последна редакция: нд, 13 дек 2020, 02:09 от Анонимен

# 187
  • Paris, France
  • Мнения: 13 860
С две думи Невена доказа, че елора лъже като твърди, че еритритола вдига инсулина. Невена, понеже си изчела цялата статия ще те помоля да кажеш по колко еритритол дневно са консумирали хората направили коремче. Повече от 20-30 грама дневно ли? Всеки ден ли са консумирали?  Благодаря предварително.

Елора не лъже, а обяснява, че консумацията на всякакви изкуствени подсладители влияе негативно в дългосрочен план на ИР, не непременно чрез повишаване на инсулин и КЗ.

Никакъв еритрол дневно не са пили участниците. Измерен е еритролът в началото и края на годината, измерен е гликиран хемоглобина, вътрешни мазнини и някакви други маркери. Еритролът в кръвта им е ендогенен - собствено производство.  Не са пили еритрол, но повишеното количество еритрол в началото и края на годината е показател за увеличаване на коремни мазнини. С времето тези мазнини ще вдигат инсулина, бавно, но сигурно.

Има изследвания върху собствено производство на алкохол. Auto-brewery syndromе се казва и също предизвиква ИР и диабет. ИР, диабет и мазен черен дроб предизвикват производство на алкохол в организма  и такива хора ходят замаяни, пияни и имат всички негативи на алкохолизма ако и да не пият. Клебсиелата предизвиква този синдром на автобирария и усложнява мазнина черен дроб към цироза. От това:

"There are certain clinical conditions such as type 2 diabetes mellitus and liver cirrhosis that have been identified to produce higher levels of endogenous ethanol.[4]  Recent research has also shown that Klebsiella bacteria can similarly ferment carbohydrates to alcohol in the gut, which can accelerate non-alcoholic fatty liver disease.[13]  Gut fermentation can occur in patients with short bowel syndrome after surgical resection because of fermentation of malabsorbed carbohydrates."

Тук:

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Auto-brewery_syndrome

Има купища проучвания по въпроса.

Тези хора не пият алкохол, така както студентите от проучването не са яли еритрол. И ендогенният и екзогенен еритрол в кръвта правят едно и също.

Има проучвания, намерете ги и ги прочетете. Аз ги намирам и поставям за поне трети или пети път в тези теми. Старите пишещи са.ми свидетели.

Еритролът, в дългосрочен план, прави това, което правят много видове мазнини. Ако изям половин кофа мас инсулинът ми няма да се вдигне. Ако ям мас всеки ден, по много, без нужните витамини, протеини, фибри, които са различни за всеки човек, след година ще се озова с по-лоши коремни мазнини, отколкото когато съм яла изокалорично ВХ. Даже в тази тема съм виждала резултати на качен инсулин по време на строго кето. Недоволна е ника на дамата, която ги пусна. Качване на тегло при консумация на излишни мазнини също вдига инсулин.

Аз еритрол не бих яла, макар че имам един пакет. Вкусът изобщо не ми харесва и не виждам смисъл да си го причинявам. Никого не убеждавам да не го яде, но на децата си давам захар, а не стевия или еритрол. Захар ям и аз като ми се яде (при ОГТТ в норма).

Има и психосоматични пътища за действие на сладкия вкус и даже мирис. Освен инсулин има и лептин, грелин, инкретини, които се задействат, но вече нямам нерви и сили да повтарям как, а и е дълго.

Глюкоза, еритрол, алкохол, ROS не е нужно да ги ядем за да ни вредят. Достатъчно ни е, че някои от нас ги произвеждаме. Защо да ги приемаме през устата и да се тровим допълнително?

Между обикновена, бяла захар или кафява избирам захарта без да се замисля. Нея мога да я изгоря с час ходене без даже инсулинът да усети, че тя е в кръвта ми. В момента ям всеки ден по 2-4 квадратчета черен шоколад. 90% е и е със захар. Това ядях и като слабеех и си слабееш добре. Е, за 10 дни го спрях. Не я ям всеки ден, естествено.

Много подсладители проучи, но стигнах до извода, че нито един не е подходящ при хиперинсулинемия, мазен черен дроб, коремни тлъстина, наднормено тегло. За диабетици, които не произвеждат инсулин, като тип 1, примерно, LADA, стевията е идеална.

Елора, можеш ли да сложиш линк към синдрома автобирария и за еритрола и с това да приключваме, че се изморих яко?

# 188
  • Мнения: X
“Абсолютно всички подсладители не вдигат кз, а вдигат инсулин. Без значение дали е стевиа, еритрол или друг подсладител.” “За пореден път.
Изследването, което доказва, че всички подсладители вдигат инсулина е на първа страница”. Познай кой е писал тези постове. Защо пишеш неистини? Отделно до момента няма доказателства, че прием на 30 грама еритритол дневно е вредно. В изследването, което си постнала също не се твърди такова нещо. Казва се, че еритритол се съдържа в някои плодове и, че се изработва от организма. Там пише: “Точното взаимодействие между повишените концентрации на еритритол в кръвта и развитието на наддаване на тегло и мастна маса все още не е изяснено, каза тя. Не е ясно дали ендогенният еритритол и / или излагането на храна допринася за връзката между еритритол и наддаване на тегло.” Надявам се този цитат също да бъде качен на първа страница.

Последна редакция: нд, 13 дек 2020, 04:33 от Анонимен

# 189
  • Мнения: 2 275
За изкуствените подсладители съм пас. Подвеждащо е, че няма калории, не влияе на КЗ и/или инсулин и лесно се отива към честа употреба, следователно поддържане желанието за сладко.
Аз лично, предпочитам 1-2 пъти на 1-2 месеца нещо любимо с истинска захар вместо ежедневно или едноседмично залъгване.
Мое мнение, не е задължително да ме опровергавате.
Минавам да споделя едно видео на доктор Берг (руска озвучка, оригинала на английски е в описанието) за похапванията, КЗ, инсулин.....
https://youtu.be/_HtXyz1gsvU

# 190
  • Мнения: 31 218
Блажени са вярващите Grinning
О помня, помня. И все още седя зад думите си, че е вреден и вдига инсулина.
По страшно и вредно е жалката реклама, която жалки хора правят за да си продават нещата. И страшно е как след сериозни проучвания продължава да твърди простотиите си. Напълно съзнателно разпространяваш информация сред хора със сериозни заболявания. А това вече освен грозно, малоумно е и престъпно.
И как въпреки, че се сложи линк, който доказва образуване на мазнини и вдигане на инсулин, същия човечец продължава да си защитава вредния продукт.
И все още не си доказъл, че лъжа.
Все още не си представил изследване с обременяване с глюкоза, което да докаже на какви ниво си, последстващо с обременяване с еритрол.
Когато ги представиш, ела пак да ме наречеш както си искаш.
Айде у лево.

# 191
  • Мнения: 939
Въпрос относно пиенето на вода с лимон имам. Колко лимон слагате в чаша вода?

# 192
  • Мнения: 31 218
Аз слагам половин лимон.  Но понякога половин лимон ми пуска много малко сок.

# 193
  • Мнения: 1 322
Въпрос относно пиенето на вода с лимон имам. Колко лимон слагате в чаша вода?
И аз половин лимон. Когато е малък и поизсъхнал - цял. После 1:1 студена и гореща вода.
Забелязвам, че в дните, когато съм пила ябълков оцет сутринта, изобщо не огладнявам след това до обяд. А с лимона по-трудно издържам.

# 194
  • Мнения: 31 218
Arwen Amarantha, колко оцет слагаш?
И с топла вода ли? На гладно, нали?

Общи условия

Активация на акаунт