Отговори
# 15
  • Мнения: 3 732
Таблицата от НСЧ не е съвсем вярна. Аз съм третия ред - комбинация на кафяво и синьо. На майка ми родителите са с кафяви очи, на баща ми - със сини. Назад в рода - не знам.
Моите очи са пъстри - зеленикаво - кафяви, променят се от светлината. В тях има несиметрично кафяви петънца. Понякога на слънце стават жълти.
На сестра ми са подобни, биещи към кафяво. Брат ми е с кафяви. За съжаление нито един от нас няма деца.

Последна редакция: нд, 10 яну 2021, 00:14 от Зуки Су

# 16
  • София
  • Мнения: 4 548
Моите очи бяха сини с малко жълтокафеникаво около зеницата. От две -три години има промяна. Сега са по-скоро зелени. Майка ми е със зелени, баща ми - сини. Брат ми е със зелени като майка ми. Сина ми също като по-малък беше със сини (баща му е със сини). Напоследък и неговите повече бият на зелено, но се влияят повече от дрехите, които облича.

# 17
  • Варна
  • Мнения: 854
Аз и ММ сме със зелени очи (леко пъстри), дъщеря ни е с тъмно кафеви (почти черни, като маслинки Blush  ). Познавам момиченце със сини очи, на което и двамата й родители са с кафеви.
Та, има шанс Stuck Out Tongue Winking Eye

# 18
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 856
При нас е точно хипотезата, която описва авторката. Аз съм със зелени очи, мъжът ми с кафеви (леко към зелено), синът със сини. Една от бабите ми и едната баба на мъжа ми, тоест прабаби на сина, са със сини очи. Той си се роди със сини, мислех, че с времето ще се променят, но не.

Последна редакция: нд, 10 яну 2021, 11:06 от AIDA_N

# 19
  • Мнения: 10 598
Аз ще отговоря на въпроса така: цели две роди сме с доминантен ген - кафеви очи и кестенява коса (с изключение - баща ми). Детето ни се ражда зеленооко. След изследване на снимков материал, разбирам, че детето прилича на пра-дядо си, не на дядо си. Т.е., дядото на мъжа ми бил рус, къдрокос и зеленоок. Баща ми е също светлоок, но сивоок. Всички други членове от двете роди са кестеняви с кафеви очи, без изключения. По логика трябваше да ни се роди дете с доминантен ген, а ни се роди дете с гена на пра-дядото и освен това с различна кръвна група.

# 20
  • Мнения: 10
При нас е точно хипотезата, която описва авторката. Аз съм със зелени очи, мъжът ми с кафеви (леко към зелено), синът със сини. Една от бабите ми и едната баба на мъжа ми, тоест прабаби на сина, са със сини очи. Той си се роди със сини, мислех, че с времето ще се променят, но не.
Интересно, значи има смисъл да се надяваме и ние. Понякога се случват чудеса и това не важи само за приказките. Wink В случай, че някой има житейски пример и с наследяване на син ген от пра-прабаба на детето от едната страна  и по-скорошен роднина от другата, тогава нека сподели, а и всички останали случаи винаги са добре дошли. Simple Smile
Аз ще отговоря на въпроса така: цели две роди сме с доминантен ген - кафеви очи и кестенява коса (с изключение - баща ми). Детето ни се ражда зеленооко. След изследване на снимков материал, разбирам, че детето прилича на пра-дядо си, не на дядо си. Т.е., дядото на мъжа ми бил рус, къдрокос и зеленоок. Баща ми е също светлоок, но сивоок. Всички други членове от двете роди са кестеняви с кафеви очи, без изключения. По логика трябваше да ни се роди дете с доминантен ген, а ни се роди дете с гена на пра-дядото и освен това с различна кръвна група.
Още едно чудо. Дано и в моя случай при едно от децата да се случи така, но рано или късно ще разберем. 🙏

Последна редакция: пн, 11 яну 2021, 15:20 от AnMary

# 21
  • Мнения: 10 598
Аз ще отговоря на въпроса така: цели две роди сме с доминантен ген - кафеви очи и кестенява коса (с изключение - баща ми). Детето ни се ражда зеленооко. След изследване на снимков материал, разбирам, че детето прилича на пра-дядо си, не на дядо си. Т.е., дядото на мъжа ми бил рус, къдрокос и зеленоок. Баща ми е също светлоок, но сивоок. Всички други членове от двете роди са кестеняви с кафеви очи, без изключения. По логика трябваше да ни се роди дете с доминантен ген, а ни се роди дете с гена на пра-дядото и освен това с различна кръвна група.
Още едно чудо. Дано и в моя случай при едно от децата да се случи така, но рано или късно ще разберем. 🙏
Да, педиатърката на детето (която му беше и неонатоложка в болницата) ни бъзикаше да не вземем да поискаме сега ДНА тест, че това си е нащо дете. Joy

# 22
  • Мнения: 12 000
Чудо ще е на двама родители с рецесивни гени (светлооки) да се роди тъмнооко дете. Вероятността за такова нещо е под 1%
На тъмнооки родители да се роди светлооко дете не е чудо, а 25% вероятност, ако в рода и на двамата някъде назад в поколенията има светлооки прародител. Просто рецесивният ген се предава без да се проявява докато не се комбинира с друг рецесивен.
На тъмнокожи двойки от африкански произход са се раждали бели деца без да са албиноси. Също така в Куба и другите американски държави, където е имало робство се срещат тъмнокожи деца с руси коси или сини очи. Това е наследство, което се проявява, когато има условия за това - и двамата родители да са носители на рецесивен ген, който да се комбинира с другия рецесивен.

# 23
  • Мнения: 10 598
Значи, викаш, и двамата да сме носители на рецесивен ген? Това значи ли, че и второто ще се "комбинира" по същия начин? Grinning

# 24
  • Мнения: 12 000
Зависи. Ако сте синеоки и двамата, значи някой от вас не е носител на доминантен ген.
Ти си наследила от баща си рецесивен ген, а от майка си - доминантен. Мъжът ти явно също носи в себе си рецесивния ген от пра дядо си. Гените са по двойки винаги - половината от майката (единия), половината от бащата (другия). Но се проявява доминантния. Т.е ти и мъжът ти сте с един доминантен и едни рецесивен. Възможните комбинации са 25% рецесивен + рецесивен, което се е случило при първото дете; 25 % вероятност доминантен + доминантен и 50% доминантен + рецесивен. С думи прости 1:4 вероятност и второто дете да е светлооко като първото и 3:4 вероятност да е с тъмни очи. Игра на природата каква комбинация ще се получи. Може да е русо пък с кафеви очи, може да е русо синеоко, може да е кестенява и кавявооко.

# 25
  • Мнения: 410
Целият ми род от страна на майка ми и баща ми са със сини или зелени очи. Само дядо ми от страна на баща ми е беше с черни очи. Баща ми е със сини очи,като баба ми. Майка ми е със сиво -зелени очи. Аз съм първата и съм със сиво-зелени очи,но не съм руса, нямаме с руси коси в родата. Сестра ми е с черни очи и черна коса,матова кожа. Взела всичко от единия дядо.... Но нейната дъщеря е със същия цвят като моите - сиво-зелени,бяла кожа и леко червеникава коса.... Моята дъщеря е руса , със сини очи. Мъжа ми е като сестра ми,носител на кафеви очи и тъмна коса,но неговия дядо е бил светъл,а баща му е със светли очи.... При нас доминантния се показва от време на време....

# 26
  • Варна
  • Мнения: 1 782
Баща ми синеок (неговите родители: майка синеока, баща с кафеви)
Майка ми зеленоока (майка и баща с кафеви очи)
и двамата с брат ми сме с кафеви очи и на двамата ни се родиха деца с кафеви, макар че снаха ми е със сини очи, а моят мъж е зеленоок (и има баба и дядо със сини)... така че комбинацията е непредивидма.
Впрочем, относно наследствеността, тя може да дойде 10 поколения назад и встрани. Мразя да си спомням, но когато се роди синът ми, имаше съмнения за генетично заболяване и съответно всички се опитваха да се сетят за хора в рода с проблеми. Тогава в МА ни "успокоиха", че няма как да проследим, защото може да е мноого назад във времето.

# 27
  • Мнения: 10
Относно отговорите до тук: Надежда винаги има, така че благодаря за подкрепата. 😊Един ден ще се разбере и как ще бъде и я моя случай.  При всички възможни комбинации раждането ще си е заслужавало, защото не външността е толкова важна, а по-скоро това как ще си възпиташ детето, какво ще постигне в живота и т.н.😀Така че каквото и да се случи, приемам го с отворени обятия. 🤗

# 28
  • Мнения: 4 808
Таблицата, пусната от НСЧ за мен не е вярна. Баща ми е със сини очи, майка ми с кафяви, а и двамата с брат ми сме със зелени очи. Мъжът ми е с пъстри,  майка му беше с кафяви очи, баща му със сини. Дъщеря ни е с пъстри очи като баща си, но синът ни е със сини, които явно е наследил от двамата дядовци.

# 29
  • Мнения: 3 307
Моят баща беше със сини очи, майка ми е с кафеви, а аз със зелени. Единственото зелонооко до колкото знам съм в родата. Ама мога ли да ги знам всички пра-пра. Интересна тема Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт