Отговори
# 30
  • Мнения: 10
Моят баща беше със сини очи, майка ми е с кафеви, а аз със зелени. Единственото зелонооко до колкото знам съм в родата. Ама мога ли да ги знам всички пра-пра. Интересна тема Simple Smile
Благодаря за така търсеното мнение. 😃 Изглежда ми все по-възможно да се случи нещо подобно.

Последна редакция: пн, 11 яну 2021, 20:27 от Hmmmm

# 31
  • Мнения: 5 563
Аз съм с тъмни очи, граничещи с черни и кестенява коса с много бледа бяла кожа, мъжът ми е със същия тип кожа, с черна коса и лешникови очи. Всички в семействата ни са с черти същите като нашите (тъмни очи и коса), единствено баща ми: той е рус със яркосини очи. Така е и синът ни: бял като снежинка, със сини очи и много светлоруса коса. 🌞
Случвало се е да се чудят на кого прилича с тези очи и коса, докато не видят баща ми. Всички чуденки изчезват тогава. 😀

# 32
  • Пловдив
  • Мнения: 14 384
Шанс има, доколкото знам, но ако държите на сини очи и все не става, ще опитвате ли до последно?

Цитат на: amy_nka
По логика трябваше да ни се роди дете с доминантен ген, а ни се роди дете с гена на пра-дядото и освен това с различна кръвна група.
Няма такава логика, напротив. Доминантното на доминантния ген е това, че АКО се предаде заедно с рецесивен, се изявява и "пречи" на изявата на рецесивния. Няма "логика", според която само доминантните гени се предават, обаче.
Моята дъщеря е със сиви очи, много светла кожа и коса, а не само аз и баща и, но и всички баби и дядовци сме с кафяви очи и тъмна коса. Едва между нейните прадядовци и прабаби има по-светли - тук някой светлоок, но тъмнокос, там някой русокос с кафяви очи. Освен това е с различна кърван група от нашите с баща и - тя е Б, ние и двамата сме АБ. Но "логиката" е напълно спазена - всеки от нас е носел рецесивни гени за цвят на кожа, очи и коса и тях и е предал. Също всеки от нас носи ген за кръвна група Б (така да се изразя) и и е предал него.

П.П. Твърди се, че по-голям брой гени участват в "определянето" на цвета, особено на кожата, и взаимодействията им са по-сложни, но опростено е така.

Последна редакция: вт, 12 яну 2021, 11:10 от Магдена

# 33
  • Мнения: 2 039
Какво значение има скакви очи ще е детето? Сега  нещо смешно:Моя колежка ,която етъмнокоса и тъмноока,със също тъмнокос и тъмноок съпруг.Баби и дядовци и те също.Ражда прекрасна естествено червенокоса и зеленоока дъщеря.Изпада в ужас и твърди ,че са и сменили бебето.Чак като идва родата на мъжа и носи снимка на едър червенокос и зеленоок прадядо.
Второто и дете и то със същата коса и очи,но вече беше подготвена.

# 34
  • Пловдив
  • Мнения: 370
Моите очи ги водят пъстри, но са си абсолютно жълти, майка ми имаше зелени очи, баща ми кафяви.  Мъжа ми е със сини,  голямото дете до 3 годишно беше с много сини очи, след това станаха ярко зелени като на майка ми. Малкото засега е със сини и се надявам да си останат такива. При мен роднини със сини очи няма, но при мъжа ми е само баба му, неговите родители са с кафяви.

Последна редакция: вт, 12 яну 2021, 21:27 от kamice

# 35
  • Мнения: 2 239
Много интересна тема. Изчетох я цялата.
Моята майка е със сини очи, при положение, че баба ми, дядо ми и леля ми са с кафяви. Но е възможно да е взела назад от поколенията.
Баща ми е с пъстри очи. Свекърва ми е с кафяви, свекър ми със стъклено сини.
Мъжът ми е с лешниково-кафяви очи, аз със сини.
Доколкото разбирам има вероятност детето ни да бъде със светли очи Thinking Тъй като имаме баба и дядо (на очакваното бебче) от двете страни със сини очи. Правилно ли разсъждавам?

# 36
  • Мнения: 10
Много интересна тема. Изчетох я цялата.
Моята майка е със сини очи, при положение, че баба ми, дядо ми и леля ми са с кафяви. Но е възможно да е взела назад от поколенията.
Баща ми е с пъстри очи. Свекърва ми е с кафяви, свекър ми със стъклено сини.
Мъжът ми е с лешниково-кафяви очи, аз със сини.
Доколкото разбирам има вероятност детето ни да бъде със светли очи Thinking Тъй като имаме баба и дядо (на очакваното бебче) от двете страни със сини очи. Правилно ли разсъждавам?
Да. Напълно е възможно да имате дете със сини очи. Дори и да не е при първото, до второто дете би трябвало този ген вече да се е проявил. Wink

# 37
  • Мнения: 1 130
Моите деца са така първото с кафеви, второто със сини.

# 38
  • София
  • Мнения: 12 632
Баба и дядо бяха с кафяви и пъстри очи съответно. Майка ми е със сини, аз и сестра ми също (баща ми е с пъстри). Сега, освен ако баба не се а заиграла някъде (при майка ми няма как, приликите с родата на баща ми са явни), значи може Joy Чувала съм, че сме имали прабаба със сини очи.

Мисля, че от зелени да излязат сини шансът е дори по-добър, защото имам някакъв смътен спомен, че синьото доминира зеленото.

# 39
  • Пловдив
  • Мнения: 14 384
Да, зеленото има малко повече "цвят" (меланин) от синьото и по-малко от кафявото.

# 40
  • София
  • Мнения: 4 884
От моя род само единия ми дядо е със сини очи, от рода на мъжа ми, едната му баба. Първото ни дете се роди със теменужено сини очи(ние и двамата родители с тъмно кафеви) , беше ми втръснало да обяснявам "на кого е с тия сини очи". Така се молех да му потъмнеят (сигурно ме мислите за луда, но не исках да са му сини). И, о чудо, точно на 3 годишна възраст, буквално за един месеца, станаха кафяви, по-светло кафяви от нашите, но все пак кафяви. С второто дете си викам няма как да се повтори тази история, но... Едното му е кафяво, другото синьо Grinning Разликата беше колосална като малък, но сега, вече на 2,5 години, доста се посмали. Различни са, но синьото вече не е така наситено и почна да потъмнява и да добива пъстри краски. Ще видим по-натам.




5 години разлика между двете снимки, на първата е на 2,8г.,на втората вече голям 7 годишен Grinning

Последна редакция: ср, 13 яну 2021, 23:04 от Buena esperanza

# 41
  • Варна
  • Мнения: 1 782
... Така се молех да му потъмнеят (сигурно ме мислите за луда, но не исках да са му сини).

Няма, няма да те помисля - аз никак не харесвам сини очи и си го казвах ясно като момиче, което беше причина за шеги вкъщи. Като се случеше да сме седнали на вечеря/обяд и аз да се изцепя, татко вдигаше ръка и казваше: Лишавам те от наследство! (като във Винету, онова - Аз казах!). А когато дойде ред да раждам първото ми дете, майка питаше - Е, ако сега се роди синеоко няма ли да го обичаш...

# 42
  • Мнения: 6 764
Мама е с тъмнокафяви очи, баща ми с пъстри. Аз и брат ми сме зеленооки. Имам баба по майчина линия със сини очи. Свекър ми и той е със сини очи. Та аз зеленооката, мъж ми с много тъмнокафяви очи, имаме дъщеря със същите очи по форма като моите, по цвят кафяви като на баща си 😂 Никога до сега не бях се замисляла, че и двама вероятно носим и светъл ген. При все това си мисля, че и второто ни дете ще е с тъмни очи, да видим 🙂

# 43
  • Мнения: 1 455
Много е интересна и чудата генетиката Simple Smile При очите (а и не само), освен доминантна-рецесивна експресия има и т.нар комулация ( натрупване) и взаимодействие. Най-общо, сините очи нямат пигмент, кафявите имат. Синият цвят се дължи на това, което се вижда в дъното на очната ябълка - ретината, а нюансите на синьото, от нейните възможни нюанси и тези на прозрачното тяло (стъкловидно тяло) пред нея. Поради това понякога някои сини очи изглеждат леко зеленикави или зелено, в зависимост от светлината. Кафявите очи е ясно, че имат пигмент в ириса и синята ретина зад него не се вижда. Тук идва въпроса колко пигмет се натрупва и къде - може да е равномерно, или в някои области. При ниски нива на кафявия пигмент , прозира ретината зад него и цвета изглежда зелен и също се променя от светъл до кафяв, в зависимост от светлината. Затова, понякога зеленоок човек, може да има дете с кафяви очи. Тук идва и комулацията (също се учи по биология в 10клас май беше). Заради нея е възможно и двама по-светли родители да имат по-тъмно дете, двама по-ниски - по-високо и т.н.
За конкретния въпрос на авторката - всичко е възможно, зависи какво ще се падне. Аз съм със синьо-сиви очи - точния цвят на прадядо ми по майчина линия откъм баща ѝ. Брат ми е със синьо-зелени очи - точния цвят на прабаба ни, по майчина линия откъм майка ѝ. Майка ми и нейните двама родители са с кафяви очи Simple Smile
Скрит текст:
Ето една примерна таблица за възможни варианти на цвета на кожата в третото поколение. Всички ние имаме такива алели - хора с изцяло чисти, еднакви алели на практика няма, затова примерното първо - бял и черен, е да се унагледи по-ясно какво се случва. Simple Smile 

Последна редакция: чт, 14 яну 2021, 13:42 от _di_di_

# 44
  • Мнения: 10
За конкретния въпрос на авторката - всичко е възможно, зависи какво ще се падне. Аз съм със синьо-сиви очи - точния цвят на прадядо ми по майчина линия откъм баща ѝ. Брат ми е със синьо-зелени очи - точния цвят на прабаба ни, по майчина линия откъм майка ѝ. Майка ми и нейните двама родители са с кафяви очи Simple Smile
Скрит текст:
Ето една примерна таблица за възможни варианти на цвета на кожата в третото поколение. Всички ние имаме такива алели - хора с изцяло чисти, еднакви алели на практика няма, затова примерното първо - бял и черен, е да се унагледи по-ясно какво се случва. Simple Smile 
Интересен е случая с теб и брат ти. Генетиката е изпълнена с изненади. Simple Smile Благодаря за таблицата, така ще ми е по-лесно да разтълкувам какво може да се случи и при мен. Много ми е любопитно какъв ще бъде резултата, но пък така или иначе ще го приема без възражения, дори и да не е сини или зелени очи 🤗

Общи условия

Активация на акаунт