Инвестиции - къде, как, какво?

  • 55 500
  • 755
  •   1
Отговори
# 135
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852

И всъщност имам много въпроси, но се притеснявам да не бъде разтълкувано като опит за обсебване на темата, затова на този етап ще ги сведа до два Simple Smile .
1) Преди да започна да правя каквото и да било, има ли конкретни критерии, по които мога да оценя каква е удачната за мен диверсификация на дадена инвестиция напр. 20% депозит/30% злато/40% консервативни взаимни фонодве/10% високорискови фонодве (или ETF и т.н. ) - стойностите ми са съвсем произволни.
2) Би ли могла да препоръчаш източници на информация по темата, които да ползвам за обучение - книги, сайтове и др.
И ако все пак накрая не мога да стигна до решение, има ли изобщо специалисти, към които мога да се обърна и да ми предложат конкретни варианти срещу заплщане на услугата.
Четох за т.нар. доверително управление, но доколкото разбрах, то касае суми над определен и доста висок праг, а моят случай не е такъв.

Ами тя темата нали е за това - който нещо иска да каже, да пита, да помогне, ако може.

Отзад напред, въпрос 2:

Според мен най-достъпните сайтове са тези:

1. https://www.justetf.com/de-en/academy/
2. https://www.investopedia.com
3. https://smartmoney.bg/category/lichni-finansi/

В първия има много обща информация за най-основни групи инвестиционни продукти, също и списък на предлаганите ЕТФ-и в Европа (заради регулацията отпреди няколко години за уж "защита" на инвеститорите, вече не можеш да купиш всичко като гражданин на ЕС).

Вторият е като библия - общо взето трудно ще ти хрумне някаква финансова тематика, която там да я няма. Понякога инфото е по-общо, понякога по-задълбочено. До ден днешен често се консултирам с този сайт.

Третият е български сайт, тръгна като блог, после човекът си направи и фирма. Той си е квалифициран / сертифициран финансов съветник, дава лични консултации, прави и обучения. Аз ти пратих тази част от сайта със статиите, които често засягат въпроси, от които всеки се вълнува. Може да се абонираш и за нюзлетър, идва веднъж седмично и реално е една статия седмично. Сайтът е на много достъпен език, всеки термин се обяснява и е на български. Самото ниво е базово, за базови познания, но той самият многократно споделя и какви са неговите инвестиционни позиции и как са разпределени. Коментарите също понякога са интересни.  Не съм го ползвала като съветник, нито за обучения и за тях не мога да дам лично мнение. Но статиите са безплатни, може да надникнеш, четат се за по макс. 5 минути.

-----------------

По първия въпрос:

Еднозначен отговор няма. Обикновено изборът на активи се променя през годините с идеята, че, грубо казано, на 25 можеш да рискуваш, но на 65 вече не, съотвено съветът най-общо е по-агресивно портфолио за по-млади хора, което с времето става по-консервативно. Това са много общи думи, защото в крайна сметка всеки има различен праг на риск. Бих казала, степента на риск е такава, каквато си готов да поемеш така, че да можеш да спиш спокойно. За един това са залози в Биткойн (съжалявам, за мен Биткойн си е чисто залагане, а не инвестиране, лично мнение), за друг са бондове на САЩ, Германия или Франция, давам ги просто като някакви примери на двата екстремума...

В крайна сметка, при всяко инвестиране има риск. Такова нещо като гарантирана печалба сигурно дава някой на хартия, и то ако я дава, то реално реализируемата при абс. аналогичен риск, ще е 5х по-висока (поне така бяха българските инвестиционни застраховки, които видях). Така ще бъде поне докато не се покачат лихвите по депозитите, но няма да навлизам в тази тема сега. С други думи, в каквото и да заложиш - рискуваш. Така погледнато, ходейки по улицата, също рискуваш, нали, ако съвсем профанизирам нещата. Но има инвестиции, при които ако разгледаш 3-5-годишни хоризонти, какъвто ти спомена, че оглеждаш/обмисляш, в 99% от случаите си бил на +. Т.е. исторически погледнато, реалният ти риск да загубиш би бил 1%...
Затова и казвам, няма 100% сигурност, но има доста варианти, при които имаш някакво средно ROI и можеш да спиш и спокойно. Не, че няма да има флуктуации през тези 3 години, ще има, но накрая ще си е заслужавало.

Тук въпросът е дали искаш максимално бързо да направиш печалба, което неминуемо изисква вложения с по-голям риск, дали искаш да държиш всичко в банка (като най-сигурно) или, както повечето хора, предпочиташ да си някъде по средата - с премерен риск и средна доходност. Понеже и трите групи хора ги има, няма и едно правило какво да е разпределението на инвестициите.

За ориентация, виж в гугъл примерно портфолиа по възраст, но имай предвид, че в голямата си част са доста консервативни, а напоследък излизат малко по различни мнения по тези въпроси по различните издания/статии.

Доверително управление предполагам се има предвид да дадеш парите си на фонд/човек, който да ги управлява вместо теб. Това биха били тези активно мениджвани фондове, за които писах по-рано. Обикновено са с по-високи такси, отколкото ако го правиш сам.

Относно финансов съветник, не мога да ти кажа какво е предлагането в България и дали са адекватни хората, също и от какви суми нагоре се хващат да те съветват. Считам, че приятел, който се занимава с инвестмънт или има малко по-висока финансова култура, чете и се интересува, ще може да ти даде адекватни съвети къде да гледаш, какво да търсиш и какви финансови цели да си поставиш, без да е официално про консултант. Моята професия е много далеч от финансово консултиране, например, но ако имаш желание, четеш и научаваш някакви неща. Не е нужно да знаеш всичко, за да започнеш. Човек се учи и с времето, и със самите инвестиции и няма дори инвестмънт банкърс, които да разбират от абсолютно всичко. Wink

Освен това, като ти гледам литературно насочения подпис и/или ако случайно си дочела дотук, с четене май няма да те уплаша. Simple Smile

# 136
  • инфантилно и разглезено хлапе
  • Мнения: 1 615
Още един съвет - на всяка цена стой надалеч и от всякакъв вид "доверително управление".
Това на практика е договор, с който предостъпваш пълното право на друго лице да се разпорежда както намери за добре с парите ти. Няма никаква гаранция, че тоя другия ще действа добросъвестно.  
Ако си спомняте, точно по такъв начин бяха откраднати милионите на футболиста Мартин Петров. Дал пълномощно на някаква овца, работеща в банка, да се разпорежда с парите му, и накрая май пи една студена вода с българското фалшиво пра(кри)восъдие. Банкстерите накрая май отказаха да му възстановят откраднатите пари.
 В страна като България, дори на банкерчетата вече не може да се има никакво доверие...Smiley
https://alarma.bg/2020/02/01/%D0%B8%D0%BD%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B … 1%87%D0%B8%D0%BB/

Последна редакция: ср, 24 фев 2021, 19:30 от BlueIce

# 137
  • Far away from here...
  • Мнения: 1 305
Доверителното управление така или иначе е неприложимо в моя случай, защото не разполагам с милиони (и в кръга на шегата - добре че е така, тъй като тогава съвсем нямаше да знам какво да ги правя 😄).
Страшно сте ми полезни с всичко написано, Chrissy, сърдечно благодаря, че отделяш толкова време и наистина го оценявам ❤!
С линковете ще се заема още утре и много се надявам с малки крачки да започна да се ограмотявам дотолкова, че в един момент да съм наясно какво правя и защо го правя. За съжаление нямам нито приятел, нито познат, който да ме консултира или помогне със съвет, затова и реших (срам, не срам 🙂) да пиша в темата.
По отношение на риска, днес пробвах да си направя профил в сайта на една банка и излезе, че съм консервативен тип 🙂. Аз съм на 42 г., имам още над 20 години до пенсия (каквато е твърде вероятно да няма, дори и мен да ме има все още 🙂) и със сигурност ще ми е доста трудно да определя какво би било оптималното ниво на риск за тази възраст и при моите дадености...Та, когато говорим за риск и инвестиционен хоризонт, трябва да преценя общата сума, която съм склонна да загубя за целия период, нали?
Ще потърся и различни портфолиа за ориентация, а какъв процент се приема
за приемлив в категорията “средна доходност”?

# 138
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Накратко от тел, дано утре успея повече:

- досега не съм срещала тест, в който все пак разумен човек да не излезе консервативен инвеститор. За експеримент може да опиташ да сложиш дори нелогични отг и ще видиш, че освен ако не пишеш, че си готов да си дадеш парите да се ползват за разпалка, винаги ще те изкарва консервативен инвеститор. За да се окаже, че си амбициозен, рисков или какъвто го наричат инвеститор в другата крайност, наистина нз какво тр да напише човек.

- сумата, която да загубиш не можеш да прецениш, защото никой не може да предвиди пазара. Няма една формула как да опр риска, банките си имат цели отдели, алгоритми и пр. да определят точно това. Търси по-скоро други параметри. Нарочно не ти казвам аз кои взимам, защото не съм сиг доколко моята методика е правилна (за моите инвестиции е, но със сиг не за всички, а го има и субективния елемент, който развиваш с времето), то така или иначе няма един верен отговор.

- какво се приема за средна доходност също е плаващо, бих изчакала и др да се включат, понеже иначе може да си водим диалога и на ЛС

И последно, огледай американските пенсионни калкулатори, там ще намериш идеи.

# 139
  • Мнения: 201
Средна доходност за мен е 3-4% на година за взаимен фонд с акции. Но такива фондове не са консервативни.
За съжаление не съм открила индекс фонд с ниска такса в България. Повечето фондове са с около 2% такса. Така че повече от 3-4% не смятам, че може да се очаква.
А за ниско рисков фонд с облигации бих очаквала доходност под 1%.

# 140
  • Sofia
  • Мнения: 2 466
Здравейте,

Имам интерес да повиша финансовата си култура и чета темата с интерес, но да призная мисля, че започвам от 0, затова моля да ме извините за дилетантските въпроси!

Правилно ли разбирам, че при средна доходност от 4% на година за взаимен фонд с акции при вложени 100 000 евро - доходността е 4000 евро, като от тази сума следва да се заделят такси за фонда.

Ако това е така излиза, че инвестицията в недвижим имот наистина може да се конкурира, като съразмерна доходност, защото дори при тези ниски наеми доходността от наеми приблизително същата.

Какъв е риска при инвестицията във взаимен фонд с акции. Физическото лице инвеститор какъв риск поема и съгласява ли се, че може след година вложените му средства могат да не донесат доходност и дори е загубил част от тях при неблагоприяни обстоятелства свързани с пазара, форда въобще икономическата ситуация.

Ще съм признателна за всякакви коментари. Не претендирам, че това разсъждение е вярно. Само се опитвам да се ориентирам.

# 141
  • Мнения: 40 800
Правилно ли разбирам, че при средна доходност от 4% на година за взаимен фонд с акции при вложени 100 000 евро - доходността е 4000 евро, като от тази сума следва да се заделят такси за фонда.

Какъв е риска при инвестицията във взаимен фонд с акции. Физическото лице инвеститор какъв риск поема и съгласява ли се, че може след година вложените му средства могат да не донесат доходност и дори е загубил част от тях при неблагоприяни обстоятелства свързани с пазара, форда въобще икономическата ситуация.


Не може да се обобщава. Повечето фондове, които аз знам,  си вземат своето и чак тогава обявяват доходност и тези 4% са нетни. И необлагаеми.

Не просто се съгласява, а по закон го карат да се подпише саморъчно, че знае и приема риска да загуби пари или да не спечели нищо. На фондовете им е забранено да обещават доходност.

# 142
  • Far away from here...
  • Мнения: 1 305
alegra, аз също съм съвсем начинаеща, но все пак ще споделя наученото до момента по отношение на въпроса ти за риска при инвестициите във взаимни фондове.

Поне тези, които аз разгледах, дават информация за средногодишна доходност от началото на предлагането, от началото на годината, за последните 1,3 и 5 години. В допълнение има още 2 коефициента: на стандартно отклонение и коефициент на Шарп. Стандартното отклонение показва каква е разликата в дохода, постигнат за всеки от разглежданите периоди, а коефициентът на Шарп - каква е доходността спрямо поетия риск за определен период от време. Така, ако сравняваш различни фондове, по-високите стойности на този коефициент показват по-ниска степен на риск, а по-високите стойности на стандартно отклонение са свързани с по-висока степен на риск.

Пример за фонд в акции:
Средногодишна доходност %
към 24 Фев 2021
1 месец   1.40
от началото на годината   3.78
1 година   4.38
3 години   2.58
5 години   2.38
от създаването на фонда   1.38
Коефициент на Шарп   0.38
Стандартно отклонение   16.9

Пример за ниско рисков фонд:
към 25 Фев 2021
1 месец   0.76
от началото на годината   1.55
1 година   4.21
3 години   2.67
5 години   2.77
от създаването на фонда   3.82
Коефициент на Шарп   1.21
Стандартно отклонение   3.19

Няма гаранция за доход.

# 143
  • инфантилно и разглезено хлапе
  • Мнения: 1 615


Правилно ли разбирам, че при средна доходност от 4% на година за взаимен фонд с акции при вложени 100 000 евро - доходността е 4000 евро, като от тази сума следва да се заделят такси за фонда.

Ако това е така излиза, че инвестицията в недвижим имот наистина може да се конкурира, като съразмерна доходност, защото дори при тези ниски наеми доходността от наеми приблизително същата.

Какъв е риска при инвестицията във взаимен фонд с акции. Физическото лице инвеститор какъв риск поема и съгласява ли се, че може след година вложените му средства могат да не донесат доходност и дори е загубил част от тях при неблагоприяни обстоятелства свързани с пазара, форда въобще икономическата ситуация.

Ще съм признателна за всякакви коментари. Не претендирам, че това разсъждение е вярно. Само се опитвам да се ориентирам.
4% годишно за фонд инвестиращ предимно в акции е нереалистично слаб резултат. Това трябва да е някой много смотан фонд. При възход на пазара, по-агресивните правят такава доходност за няколко дни, или за седмица...
Средна доходност в дългосрочен план трудно може да се определи, защото доходността на фондовете много зависи от пазар, от икономика, от политика, и още от един куп други фактори, които никой не може да предскаже.
Грубо ги групирам така
- консервативни ~ 2-4% годишна доходност
- балансирани ~ 5-9% годишна доходност
- рискови(акции) ~ 10-20%(в добри години и до 30-40% годишно може да стигнат)

Рисковете са, че печалбите не са гарантирани. Тези проценти могат да вървят както нагоре, така и надолу. Въпросът е дали даден човек психологически може да издържи продължително напрежение при флуктуации на пазара.
Примерно ако си инвестирал 200 хиляди, ще може ли да понесеш, ако един ден се събудиш и видиш, че вложението ти е с 20% спад (-40 000)...

Последна редакция: чт, 25 фев 2021, 11:39 от BlueIce

# 144
  • Мнения: 54
А някой може ли да изкаже мнение за един точно определен фонд?

Става въпрос за този фонд препоръчват ми го като балансирам към малко по-високодоходоносен:

https://www.schroders.com/bg/bg/professional-investor/funds/fund … 57291076/profile/

Доходоноста според вас как е и заслужава ли си риска?

# 145
  • Sofia
  • Мнения: 2 466

Рисковете са, че печалбите не са гарантирани. Тези проценти могат да вървят както нагоре, така и надолу.

ако един ден се събудиш и видиш, че вложението ти е с 20% спад (-40 000)...

Може ли уточнение относно риска.

Рискът е че печалбите не са гарантирани или рискът включва и вложението ?
тоест рискът е както при закупуването на акции на борсата или Фонда гарантира в някаква степен вложението?

Разбирам, че няма гаранция за доход. Има ли гаранция за вложението или то може също да бъде загубено цялото или отчасти при неблагоприятно стечение на обстоятелствата.

# 146
  • инфантилно и разглезено хлапе
  • Мнения: 1 615

Рисковете са, че печалбите не са гарантирани. Тези проценти могат да вървят както нагоре, така и надолу.

ако един ден се събудиш и видиш, че вложението ти е с 20% спад (-40 000)...

Може ли уточнение относно риска.

Рискът е че печалбите не са гарантирани или рискът включва и вложението ?
тоест рискът е както при закупуването на акции на борсата или Фонда гарантира в някаква степен вложението?

Разбирам, че няма гаранция за доход. Има ли гаранция за вложението или то може също да бъде загубено цялото или отчасти при неблагоприятно стечение на обстоятелствата.

С вложението си в някой фонд купуваш кошница от много активи, примерно различни акции+злато+недвижими имоти+индексни фондове и т.н по преценка на портфолио-мениджъра...
С инвестиция в пасивен индексен фонд пък си купуваш кошница от акциите на много компании включени в индекса...
На всички тези активи цените им непрекъснато се менят, следователно и съвкупната цена на вложението ти ще се променя непрекъснато. Може да имаш промяна в положителна посока(печалби), както и в отрицателна(загуби).
За да си загубиш напълно инвестицията, трябва всички активи, в които е инвестирал фонда да се занулят, което ми се струва съвсем нереално...
Да фалира фонд, и някой да избяга с активите, както фалират банки, също не изглежда вероятно, защото тези инвестиционни дружества са публични, публикуват периодични отчети и се контролират изкъсо от финансовите институции, и доколкото знам активите им се съхраняват в банки-депозитари.

Последна редакция: чт, 25 фев 2021, 14:08 от BlueIce

# 147
  • Мнения: 201

Рисковете са, че печалбите не са гарантирани. Тези проценти могат да вървят както нагоре, така и надолу.

ако един ден се събудиш и видиш, че вложението ти е с 20% спад (-40 000)...

Може ли уточнение относно риска.

Рискът е че печалбите не са гарантирани или рискът включва и вложението ?
тоест рискът е както при закупуването на акции на борсата или Фонда гарантира в някаква степен вложението?

Разбирам, че няма гаранция за доход. Има ли гаранция за вложението или то може също да бъде загубено цялото или отчасти при неблагоприятно стечение на обстоятелствата.

Рискуваш всичко. Няма гаранции, че ще си получиш вложението обратно. За разлика от депозитите няма никаква защитена сума.

# 148
  • Sofia
  • Мнения: 2 466
струва ми се много висок риск срещу много малка печалба. Това ме кара да си мисля, че да правиш сам портфолио с акции на борсата дори е по малко рисковано Simple Smile

# 149
  • София
  • Мнения: 16 015
струва ми се много висок риск срещу много малка печалба. Това ме кара да си мисля, че да правиш сам портфолио с акции на борсата дори е по малко рисковано Simple Smile
 
ъхъм, много правилно мислиш.
На борсата може да си търгуваш самостоятелно с прежалена от тебе сума. Сама ще решаваш в какво, кога и колко  да инвестираш. Има и друга положителна страна от самостоятелното инвестиране - може неограничено време безплатно  да ползваш демо версия, да се обучаваш и да пробваш там различни стратегии. Интересно е освен всичко друго.

Общи условия

Активация на акаунт