Етажната собственост - такава, каквато си я направим 8

  • 32 817
  • 777
  •   1
Отговори
# 360
  • Мнения: 68 345
За асансьора му писах подробно и напоително когато пита и първия път още.

За водата...аз мисля че е като тока.
Но отшват и питат, ще им кажат какво трябва.

# 361
  • Мнения: 1 031
За асансьора му писах подробно и напоително когато пита и първия път още.

За водата...аз мисля че е като тока.
Но отшват и питат, ще им кажат какво трябва.

за водата е тотално различно с индивидуалните партиди, в момента с това се борим и не успяваме поради липса на документи от някои собственици. Един да липсва, и за никой няма индивидуална партида

# 362
  • Мнения: 68 345
Не е ли водоснабден блока?
Ще погледна в наредбата..https://www.lex.bg/laws/ldoc/2135493123

чл. 17. (Изм. - ДВ, бр. 70 от 2019 г., в сила от 04.10.2019 г.) (1) В срок от 5 работни дни след въвеждане в експлоатация на строежа съгласно ЗУТ всички собственици на самостоятелни обекти, лично или чрез представител, подават заявление по образец на оператора за откриване на индивидуалните партиди на всички самостоятелни обекти в присъединения имот, които са водоснабдени и заявяват готовност за извършване на първи отчет на инсталираните индивидуални водомери. Собствениците на самостоятелни обекти могат да определят възложителя за свой представител по предходното изречение.
(2) Към заявлението по ал. 1 възложителят представя разрешението за ползване - за строежите от първа, втора и трета категория, съответно удостоверението за въвеждане в експлоатация - за строежите от четвърта и пета категория.

# 363
  • Мнения: 1 031
Не е ли водоснабден блока?
Ще погледна в наредбата..https://www.lex.bg/laws/ldoc/2135493123

чл. 17. (Изм. - ДВ, бр. 70 от 2019 г., в сила от 04.10.2019 г.) (1) В срок от 5 работни дни след въвеждане в експлоатация на строежа съгласно ЗУТ всички собственици на самостоятелни обекти, лично или чрез представител, подават заявление по образец на оператора за откриване на индивидуалните партиди на всички самостоятелни обекти в присъединения имот, които са водоснабдени и заявяват готовност за извършване на първи отчет на инсталираните индивидуални водомери. Собствениците на самостоятелни обекти могат да определят възложителя за свой представител по предходното изречение.
(2) Към заявлението по ал. 1 възложителят представя разрешението за ползване - за строежите от първа, втора и трета категория, съответно удостоверението за въвеждане в експлоатация - за строежите от четвърта и пета категория.

да, може да е лично, но трябва всички вкупом да се явят. Ако не е лично, с представител(най-често домоуправител). И в двата случая един човек да липсва, не се откриват индивидуални партиди.

# 364
  • Мнения: 68 345
Да, така е, съгласих се Simple Smile
Тегаво ми се види така...

# 365
  • Мнения: 22 867
аз пак да питам за драма в нашия блок
Скрит текст:
. Една съседка си е остъклила балкона, сложила е паркет и нещо си там, в момента и протекло по стената - това е реално стената отвън на блока, балкон тип лоджия. На всички ни тече - от сифоните, от вътрешните вдоосточни тръби - пълна щета е. Обаче тя накарала съседа си отгоре да излива кофи в сифона, не течало от там, и решила, че е от една пукнатина на 2 метра от мястото дето излиза водата. Такива пукнатини във фасадата пак има по целия блок. И сега е решила и извикала фирма за 500лв да замаже пукнатината и щото било спешен ремонт нямало нужда да се съобразява с каквото и да е и да го платим от касата. Тоя казус според вас, от опит и по закон, как трябва да се реши? Колко спешен е един теч на балкона? Може ли човек да си вика коя да е фирма на каквато и да е цена? Щото покрива ремонтираме и осъзнаваме как не можем голяма, скъпа и луксозна фирма да си вземем и в крайна сметка се обърнахме към едни дето им се вместваме в цената.

А защо не го решите на събрание? Не съм сигурна, че трябва да се приема всяко решение, щото някой решил, че е спешно. А, ако останалите не считат така?  Но и нямам време в момента да потърся в правилника как е.

# 366
  • Мнения: 68 345
Права е бабата.

Допълнителните разпоредби на ЗУЕС -

§1,т.8  "Необходим ремонт" е дейност за привеждане на сградата, на общи части, инсталации или части от тях в съответствие с нормативните изисквания за техническа пригодност на сградата и инсталациите, включително и покривите, с оглед отстраняване на създадени пречки или неудобства за нормалното използване на сградата и самостоятелните обекти в нея.
§1т.9. (предишна т. 8, доп. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) "Неотложен ремонт" е дейност за предотвратяване разрушаването на сградата, на нейни конструктивни елементи, общи части, инсталации или части от тях, както и за отстраняване на значителни повреди и деформации, водещи до опасност за живота и здравето на собствениците, ползвателите, обитателите и други лица, до нанасяне на увреждане на околната среда и на близкостоящи сгради.

чл.11(2) Общото събрание не може да откаже приемане на решение за извършване на разходи, които са необходими за поддържането или за възстановяването на общите части на сградата.

чл.48(5) За извършване на необходим ремонт на общи части на сградата се отпускат финансови средства незабавно с решение на управителния съвет (управителя). Общото събрание утвърждава направените разходи, които са удостоверени с платежни документи.
(6) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Всеки собственик може да извърши със собствени средства, материали и/или труд необходим ремонт на общи части на сградата без решение на общото събрание. Разходите за извършване на ремонта, направени от собственик за негова сметка, с решение на общото събрание се възстановяват или се прихващат от дължимите от него вноски по чл. 50 след представяне на документи, удостоверяващи плащанията.
(7) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Ако разходите, извършени от собственик, не бъдат възстановени по реда на ал. 6, той има право да предяви иск срещу останалите собственици.

# 367
  • Мнения: 1 031
Teta75 това е "необходим ремонт", да. Ама въпросът е редно ли е да извикаш сам най-скъпия майстор примерно? Щото са някакви, които за етаж над партер ще дойдат с вишка за 200лв - да замажат пукнатина.

# 368
  • Мнения: 13 679
Нещо не разбрах - на всички ви тече, но причината е на пърния етаж над партера?

# 369
  • с трима мъже :)
  • Мнения: 2 732
Здравейте. Хубава тема.
Не зная дали сте говорили това назад, но имам такъв казус:
В нашия вход НЕ се чисти. Нямаме чистачка. Има една жена, от първия етаж, която събира пари (касиерка), която казва, че остават около 40-50ст на месец от апартамент и тя чисти входа веднъж на месец, за тези пари. И пак са малко, всички можем да смятаме. Входът е панел, 8 ет, на етаж по 3 апартамента, на 1 етаж са 2 апартамента.

Как мога да накарам хората да започнем да събираме пари да се чисти поне два пъти в месеца? Аз чистих, чистих няколко месеца, но се отказах. Първо бях много болна с месеци, после се отдадох на работа, нямам време у нас да си изчистя качествено.

Домоуправителката каза да не повдигам тази тема, защото хората не искали и да чуят, едвам плащали за асансьор и за ток във входа. Ние сме 4 човека, у нас, децата ми са големи (14 и 17) - направо сме си 4 възрастни. Плащаме нещо като 13 лв на месец май. Това асансьор, ток и въпросните 50 ст, които остават от апартамент, както ми каза касиерката.

ИМа ли закон, който да принуди хората от входа да плащат за чистачка. То е смрад по стълбите - косми от кучетата, вълма, прах, засъхнала кал от мокрото време, ужас Sad

# 370
  • Мнения: 3 481
Пуснете жалба до общината, може и до ХЕИ, с мотив, че в условията на пандемия не се поддържа елементарна хигиена, да не говорим за дезинфекция.
Как са разпределени разходите във входа, на брой живущи или на апартамент. Една чистачка не оскъпява толкова, грубо по 10 лв на етаж на месец е за почистване един път в седмицата.

Последна редакция: пт, 11 юни 2021, 13:33 от DayInMay

# 371
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Относно чистачката:

При нас е решено да се плаща на чистачка - по 60 лв на месец, чистене веднъж седмично. 27 апартамента сме във входа, по 2,20 на апартамент се пада грубо.

Но и плащаме повече - досега имахме месечно по 2 лв на апартамент за ремонт, и по 4 лв на възрастен за режийни.

На последното събрание взехме решение да вдигнем таксата на ремонт драстично - на 10 лв. Сега ще видим дали ще можем да го направим, че на събранието бяха само 2/3 от живущите.

П.П. Моят съвет е да повдигнете темата на общо събрание на входа. Може да се окаже, че не сте само вие да се оплаквате, а просто останалите си мълчат. А домоуправителят се попипва.

# 372
  • Мнения: 68 345
Teta75 това е "необходим ремонт", да. Ама въпросът е редно ли е да извикаш сам най-скъпия майстор примерно? Щото са някакви, които за етаж над партер ще дойдат с вишка за 200лв - да замажат пукнатина.

И аз си мислих за някой с вишка. Ами изпреварете я, кажете й че ще дойде човек с вишка да замазва - няма ли да се съгласи?

Вероятно й е писнало да чака и е взела нещата в свои ръце. Така си мисля.

# 373
  • Мнения: 1 031
Teta75 това е "необходим ремонт", да. Ама въпросът е редно ли е да извикаш сам най-скъпия майстор примерно? Щото са някакви, които за етаж над партер ще дойдат с вишка за 200лв - да замажат пукнатина.

И аз си мислих за някой с вишка. Ами изпреварете я, кажете й че ще дойде човек с вишка да замазва - няма ли да се съгласи?

Вероятно й е писнало да чака и е взела нещата в свои ръце. Така си мисля.

не, не, аз не обясних добре сигурно - тя се оплака миналата седмица и веднага сама си е решила да дойдат едни с вишка, при положение, че има достъп със стълба. Според мен може наполовина да излезе този ремонт, нито път е неотложен. Затова се чудя как да я оборим тази жена

Нещо не разбрах - на всички ви тече, но причината е на пърния етаж над партера?

във всички балкони имаме течове и си живеем с тях - лошо е строителството - пукнатини, спукани сифони и т.н. Само тази жена изведнъж реши да ремонтира нейното за обща сметка, вероятно защото на балкона си е направила библиотека. Т.е. ремонтира ли се нейното, ще скочат всички, че искат - пък това ще са 20 000 лв сигурно...

# 374
  • Мнения: 13 488
Аз не разбирам само защо не си оправите блока? Имате течове навсякъде, ака нали е калпаво строителството и си живеете така. Тече, всичко тече......

Общи условия

Активация на акаунт