Борбата с рака - духовното оцеляване, физическото преодоляване - 70

  • 38 727
  • 742
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 409
Pure_nature, много съжалявам. Наистина много тежка е ситуацията при вас, а на теб много ти се е събрало. Не знам как да ти помогна, освен да те посъветвам да намериш някого, когото да използваш като отдушник - да му разказваш, да си поплачеш хубаво. Има отделна тема, в която пишат близките на болни от рак - "Малко трудна тема- за болестта рак" или нещо подобно е името. Там хората са в твоето положение и може би ще получиш по-адекватни съвети  за това как да говориш с майка ти и как ти самата да се справиш. Общуването със себеподобни помага. Прегръщам те и ти желая много сила и кураж🤗

# 166
  • Мнения: 2 288
Pure_nature, много съжалявам. Наистина много тежка е ситуацията при вас, а на теб много ти се е събрало. Не знам как да ти помогна, освен да те посъветвам да намериш някого, когото да използваш като отдушник - да му разказваш, да си поплачеш хубаво. Има отделна тема, в която пишат близките на болни от рак - "Малко трудна тема- за болестта рак" или нещо подобно е името. Там хората са в твоето положение и може би ще получиш по-адекватни съвети  за това как да говориш с майка ти и как ти самата да се справиш. Общуването със себеподобни помага. Прегръщам те и ти желая много сила и кураж🤗
Благодаря за идеята и куража, писах и в другата тема. Благодаря!
Желая ви всичко най-добро. Оставам при вас за опора и информация за мама.

# 167
  • Мнения: 1 408
Pure_nature, Hug
Много ти е тежко, ситуацията с един близък е тежка, а с двама... Може би ще ти прозвучи много грубо, но трябва да действаш като лекарите в Италия миналия март: помагаш на който има шанс да живее.
Баба ти за съжаление си отива, трябва да се стремите да изживее последните си дни достойно и спокойна, да се чувства обичана и да има подсигурени обезболяващи.
При майка ти положението може да бъде поставено под контрол: да си следва лечението, много подкрепа, ако трябва и към психолог се обърнете. Но тя трябва да е много силна, за да мине през това и да продължи напред.
Ако нямаш близък човек, на който да се жалиш, пиши тук. Трябва и ти да се разтоварваш психически, за да не гръмнеш!
Всички тук те разбираме и съ чувстваме безкрайно! Heart

# 168
  • Бургас
  • Мнения: 1 196
Pure_nature, много съжалявам, че се налага семейството ти да премине през това. Бъди близо до майка си, тя ще има нужда от това. Осигурете спокойствие на бабчето и нека, Господ бъде милостив към нея в последните и дни. Аз съм до някъде в положението на майка ти, с тази разлика, че моята майчица почина вече, светла й памет. Буквално се парализирах, когато разбрах диагнозата си и не успях нито да потъна в депресия заради моя рак, нито да изпитам пълната сила на мъката по загубата на майка си. Сега първичния страх за моя живот затихва, мотивацията да се боря е на 100%, но започнах вече силно да тъгувам за майка си ... така че бъди до майка си, ще преминете през изпитанието, в това няма съмнение, просто се опитай да го направиш по-лесно за нея Hug

Аз имам въпрос ... 6 дни след квадрантектомията с извадени 3 ЛВ, мястото започна да става по-чувствително. До сега бе изтръпнало сякаш и нямаше болки, но снощи трябваше да пия хапче за да мога да спя спокойно. Нормално ли е? Има някакво зачервяване, но то си е така от ден 1 ... не по-топла гърдата, нямам и Т. Сякаш очаквах по-добре да става, а не по-болезнено. Отделно имам стрелкащи болки под мишницата, предполагам заради вадените ЛВ ... но те са слабички и не ме притесняват.

# 169
  • Мнения: 400
Solace раздвижваш ли ръката? Трябва да се правят упражнения за да се раздвижва лимфата. На първата страница на темата има описани.
Милмич бързо оздравяване. Познати изкараха плевмонии след тая корона,но не съм запозната точно с лечението. Изпиха доста лекарства обаче.

# 170
  • Бургас
  • Мнения: 1 196
Не, никакви упражнения не правя. Хирурга ми каза да не вдигам по-тежко от чаша с вода и да ходя със стегнати сутиени ... това бяха насоките ... отивам да чета за упражнения Astonished
Въобще не мога да спазвам това за не-вдигане на тежко. Имам бебе на почти 5м .... как да я гледам без да я вдигам?!?!

Последна редакция: чт, 04 мар 2021, 17:01 от Solace

# 171
  • Варна
  • Мнения: 193
Моят хирург още на втория ден ми каза, че е изключително важно да започвам да раздвижвам ръката и в болничната стая правех упражнения с две малки бутилки от мин. вода. "Пълзях" с ръце по стената, докъдето мога, бях навила една хавлия на руло, хващах я за двата края и местех ръцете в различни позиции. На 5-ия ден имах "изпит" преди изписването - трябваше да си вдигна ръцете и да ги сключа над главата. А една жена в стаята пък знаеше друг пиниз - като за начало най-добре било да опиташ да си срешеш косата. Wink
В Интернет има много хубави пилатес упражнения с тояжка - много ми помогнаха.

# 172
  • Мнения: 1 408
Solace,
Ама как стегнати сутиени??? Нали ще притискат и пречат на лимфата?
Аз почти 3 месеца ходех със спортни мекички бюстиета, съвсем свободни. И професорът ми каза да забравя за стягащи сутиени и такива с банели.
Рени ти е писала за раздвижването на ръката. Жизнено важно е да го правиш, за да не се получи лимфедем.
И спях на гръб поне 3 месеца след операцията.
Много ми е тъжно като пишеш за майчето ти. Cry Прегръщам те!

# 173
  • Бургас
  • Мнения: 1 196
Тя ръката ми е доста подвижна ... мога да я вдигам над главата, а и както казах не съм спирала да я използвам - децата ми са малки и постоянно ги вдигам, сменям памперси (всеки с двугодишно знае каква борба е), преобличам и т.н. Под стегнати сутиени, по-скоро имах предвид ластични спортни сутиени, без банели или тънки подгръдни пояси, които да се впиват. Грешно се изразих - извинения.
Сега виждам, че се образува мека подутина под операцията ... да не е въпросния лимфедем .... утре отивам на консултация с хирурга и без това ми се полага един проследяващ преглед след операцията.

# 174
  • Мнения: 2 288
Solace, Sheli17, благодаря за подкрепата и силните думи.
Благодаря

# 175
  • Мнения: 400
Solace това пак е насъбрана лимфа но щом е около операцията най-вероятно ще ти я изтеглят със спринцовка. Има такива случаи не се притеснявай.
Лимфедемът се получава на ръката и затова са тези упражнения . Да не се подуе. Ти си с малко извадени лимфи така че всичко ще се оправи бързо.
Като почиваш вдигай ръката нагоре не я оставяй да виси надолу.

# 176
  • Мнения: 1 168
Момичета,
въпросът с лимфните възли винаги много ме е притеснявал. Преди операцията моят доктор каза, че ще извади два. В епикризата чета - 13.
Дали не става дума за два основни и още 11 по-малки в близост?

# 177
  • Мнения: 355
Lea lea, мисля че понякога махат повече, за да са сигурни, че са изчистили всичко.
 Solace, впечатляващо е, че толкова бързо след операцията, си вдигаш ръката над главата.
Pure_nature, много прегръдки! Жестоко е.. Просто се дръж 🤗

Моят план вече е ясен.   Доксетацел,  Карбоплатина, Херцептин и Парджета. Стероиди заради страничните ефекти на Доксетацела.
Днес започнах инжекциите Золадекс.

Др седмица две три ЯМРта, и евентуално следващата стартираме.
Нямам търпение да започва и да свършва. 18 седмици. На всеки 3 седмици вливаНия. Общо 6 вливания.

Не ме е страх. Някак все едно не става въпрос за мен. Превключила съм автопилот.

Лекарите казаха, че мога да си пия абсолютно вкички добавки и витамини, които вземам в момента. Тъй като са добре за моя вид рак, а и за имунитета. Явно защото са китайци, а те нали разбират от билки и добавки 🤣

# 178
  • Мнения: 1 168
Николче,
Същата схема имах и аз в началото, без Карбоплатината. Херцептина и Пержетата са така наречената таргетна терапия. Тази комбинация се води - бяла химия. От нея нямах позиви за повръщане. Simple Smile Стискам ти палци, леко да минават и бързо да се възстановяваш.

# 179
  • Мнения: 400
Аз не съм много наясно с тия лимфи. 3 извадени само имат хората ,на който им е правена сентинелна биопсия и ако най-близките не са заразени не пипат другите. Моите бяха 7 или 8 ,но не знам дали са само на първо ниво толкова или са всички намерени. Всеки има различен брой възли и не знам. Преди операцията сестрата беше казала, че вадят на първо ниво, ако има заразени тогава пипат другите.

Общи условия

Активация на акаунт