Предателство ли е старческият дом ?

  • 22 020
  • 405
  •   1
Отговори
# 345
  • София
  • Мнения: 19 143
Е, вие пък. В темата за свекървите колко време се дъвчеше, че "някакви тухли" са нищо работа...

Последна редакция: вт, 07 сеп 2021, 15:04 от Cuckoo

# 346
  • Мнения: 17 402
Затова никакво приписване. Който иска жилище, да си купи. Който си е купил, да си живее в него, а не да го "прехвърля".

И е тъй, и не е.  Никой пък не е длъжен да инвестира в наследствено жилище, без да е  уреден въпроса със собствеността, при повече от 1 наследник, щото все се налагат подобрения и пр. дейности. Случаят е частен и следва да се дискутира като такъв.

# 347
  • София
  • Мнения: 13 246
Е, вие пък. В темата за свекървите колко време се дъвчеше, че "някакви тухли" са нищо работа...
Преиначаваш темата. Там се "дъвчеше" съвсем различен казус.

# 348
  • Мнения: 12 627
Онези родители не бяха дарили единственото си жилище. Лично познавам жена, дарила на сина си апартамента и вилата. Аз не разбирам защо. Вилата той вече я продаде, а тя всъщност я ползваше, ходеше там. И с апартамента ще се разпореди по негово усмотрение, и после ще се питаме предателство ли е старческият дом.

# 349
  • София
  • Мнения: 19 143
Е, вие пък. В темата за свекървите колко време се дъвчеше, че "някакви тухли" са нищо работа...
Преиначаваш темата. Там се "дъвчеше" съвсем различен казус.
Различен, обаче бяха изказани подобни мнения.

# 350
  • Мнения: 40 315
Имам по-неприятен случай пред очите си. Майка приписа жилището си на единия си син с уговорката и тя да си живее там. Той се ожени и заедно със снахата я изгониха. Нямам думи, но това са фактите.

Точно затова на децата се оставя каквото остане след като си заминем, а не им се прехвърлят имоти и пари приживе. Те са млади, да работят и да се оправят, сами да си вадят хляба, пък ако после им падне малко тортичка (наследство), да и се радват като на приятна изненада.

И е тъй, и не е.  Никой пък не е длъжен да инвестира в наследствено жилище, без да е  уреден въпроса със собствеността, при повече от 1 наследник, щото все се налагат подобрения и пр. дейности. Случаят е частен и следва да се дискутира като такъв.

Така е, не е длъжен, кой е казал друго? Но според мен частен случай е деца да инвестират в твоя дом, в който си живееш, а те са другаде. Виж ако си ги приела да живеят при теб е съвсем нормално до допринасят с някакъв еквивалент на наем за жилище.

# 351
  • Мнения: 17 402
Наследствената маса невинаги е приятна изненада. Хич не бих се радвала на делби и разправии.

# 352
  • France
  • Мнения: 12 251
Затова не съм фен на тази българска традиция с предписването. Само проблеми.

Последна редакция: вт, 07 сеп 2021, 19:11 от Philomena

# 353
  • Мнения: 40 315
Наследствената маса невинаги е приятна изненада. Хич не бих се радвала на делби и разправии.

Че то делбата си става автоматично по закон. А разправиите и цирковете са въпрос на възпитание, селяндурите се бият с брадви за декар двор, ама за мен лично това изобщо не е фактор.

# 354
  • Мнения: 17 402
За теб не, за други - да. Коментирам обобщението, че не се приписвало на децата нищо. В момента даже,  стопанисвайки имот, който нито е лично мой, нито ще бъде, наблюдавам как наследник се е запънал като магаре и нито влага, нито се отказва. Няма селски боеве. Културно,  така. Остави ти тая работа с автоматичното.
Simple Smile

# 355
  • Мнения: 40 315
За теб не, за други - да. Коментирам обобщението, че не се приписвало на децата нищо.

Е, който приписва после да не плаче, ако го зарежат или даже изгонят, а той няма с какво да си плаща услугите, лекарствата и издръжката за живот. Хората са го казали - кой каквото сам си направи друг не може да му го направи.

# 356
  • Мнения: 17 402
С това пък ме подсещаш за една една четвърт, за която бившата свеки беше изпаднала в ужас, че ще се задърпам да я гоня от дома, който дори не притежавам😂. В България сме малко на двете крайности в това отношение, със замъглено съзнание се живее Simple Smile

# 357
  • Мнения: 8 173
С това пък ме подсещаш за една една четвърт, за която бившата свеки беше изпаднала в ужас, че ще се задърпам да я гоня от дома, който дори не притежавам😂. В България сме малко на двете крайности в това отношение, със замъглено съзнание се живее Simple Smile
Ами то хората не си възпитават децата, щото много рабоятя. После нямат пари за дом ама и децата не плащат, щото така са възпитани.

# 358
  • Мнения: 1 368
Имам по-неприятен случай пред очите си. Майка приписа жилището си на единия си син с уговорката и тя да си живее там. Той се ожени и заедно със снахата я изгониха. Нямам думи, но това са фактите.

Аз пък в момента наблюдавам такъв случай...Преди години майка приписва жилището и друго каквото имат с починалия ѝ вече мъж на сина си.На дъщеря си нищо не оставя.След време се омъжва повторно за друг мъж в друг град от когото има друг син.След време първият син умира.След вълната на ковида миналата година и другият син (ерген) също умира...Снахата (съпругата на първия) на когото е приписано всичко не иска да се грижи на нея.А и е трудно,защото възрастната вече жена живее далече в друг град.Тя има силна деменция и други болежки и е на 92г.
Та сега на кого ще паднат грижите за майката като само дъщерята е жива и е на десетки километри от нея,в трети град..Според думите ѝ навремето е била пренебрегната и брат ѝ е предпочетен за единствен наследник от майката до преди да се ожени за втория си мъж.
В някои места на страната по традиция само синовете се считат за наследници.Той носи фамилното име,той се счита за продължител на рода и т.н.За момичето нищо-то щяло да си намери мъж един ден и да се оправи все някак си...Интересен казус.

Дали ще се наеме сега дъщерята(68г) да пътува и отсяда в дома на майка си и втория ѝ съпруг,за да я гледа или ще я остави там с дядото сами да се гледат колкото и както могат.Едва ли би я взела при нея.Едно,че мъжа на майката ще трябва да стои там сам и друго,защото живее с мъжа си(има втори брак с един вдовец) в неговото жилище.Но то пък всъщност е приписано на синът му преди още да се оженят с нея и самия той се води само ползвател в него.Живеят в едната спалня само,ползват и кухнята...Така тя се чувства като на чуждо в него с никакъв принос там.Та камо ли сега и майка си да вземе да доведе.Но пък и само да я мисли....Абе истории разни.

Като е млад и здрав всеки е наперен,ама като дойде време да се опре на някой става една...

Последна редакция: вт, 14 сеп 2021, 01:01 от Zhani

# 359
  • France
  • Мнения: 12 251
Затова не е хубаво да се предписват разни имоти приживе. Още по-малко по такъв конфликтен начин.

Последна редакция: пн, 13 сеп 2021, 10:38 от Philomena

Общи условия

Активация на акаунт