Предателство ли е старческият дом ?

  • 22 183
  • 405
  •   1
Отговори
# 330
  • Мнения: 18 298
Въпрос е на късмет. Да сме способни да се грижим за себе си, докато сме живи, пък после бързо и лесно да си идем, това е. На много голяма възраст (към 100). Stuck Out Tongue Winking Eye Другото не си е работа, както и да го мислим...

# 331
  • Мнения: 544
Преди 3-4 години се интересувах за жена, която да живее при майка ми -казаха ми 1200 лв с осигурена самостоятелна стая и храна. За София  става дума. Пак тук в момента позната плаща 1200 лв за 8 часа.
 Аз, когато отсъствам, ползвам услугите на фирма - най-евтиният вариант е 340 лв за 4 седмици /не може за по-малко/ за 2 часа дневно /5 пъти седмично/.
Досега се справяме, като майка е трудноподвижна, но все пак през деня успява да стигне до тоалетната. Задължително трябва поне на обед да има човек. Основните ми усилия отиват, за да я раздвижвам, защото не ми се мисли какво ще правим, когато се залежи съвсем, но това време идва.  От същата фирма предлагат 2 посещения по 1.5 ч дневно, 7 дни в седмицата за 680лв/4 седмично.

# 332
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 292
В Испания е разпространено много гледането на възрастни хора в домовете им. Една жена, назначена на трудов договор, живее в дома на възрастния и се грижи за него. Според уговорките, един или два почивни дни в седмицата. Пак според уговорките, чисти, готви, поддържа всичко вкъщи и т.н. Заплатите са между 600 и 1000 евро като гледам обявите. Изключително много българки живеят "интерна"- пестят от наем и консумативи, както и от храна и транспорт.

# 333
  • Мнения: 7 264
Няколко жени гледаха свекърва ми в последните й месеци. Идваха за по няколко часа, носят й храна, поразчиствам, пооправят я. Тя си беше с ума и си ходеше до тоалетна. Беше почти сляпа. Ами откраднаха тия жени каквото са могли, дори часовника на мъжа ми, беше си го забравил при майка си.

# 334
  • Мнения: 1 463
Е, при многодетните майки старици все може многото деца да си разделят сумата по гледането. Аз съм единствено дете - цялата тежест върху мене пада.

# 335
  • Мнения: 2 039
Майка гледа и десет деца,десет деца не гледат една майка-народна поговорка.

# 336
  • София
  • Мнения: 986
Към Динчо - да, забърсвах и на двамата ми родители. .. Повече няма да се обяснявам.
За себе си не бих искала да тежа на децата си, когато настъпи времето ми . ..
Определено е и въпрос на късмет да намериш добър дом; но не бива и да анатемосваме хората, избрали този начин. Разбира се, че има и такива хора, които са захвърлили родителите си като ненужен товар, да не кажа друга дума ...
Просто смятам, че с нашето поколение идеята за социални, старчески домове и хосписи трябва да е нормално нещо, което от своя страна да повиши изискванията и да е според възможностите ни ... Тъжното е, че вероятно ще мине още мноого време, докато тези услуги станат на приемливо ниво.

# 337
  • София
  • Мнения: 19 249
Майка гледа и десет деца,десет деца не гледат една майка-народна поговорка.
Съвсем реална история - за изваждане на жена от доста кв. м ведомствено жилище на военните, което явно не е купено. Мъжът й бил военен, но е починал, имали 9 деца, вкл. едната й дъщеря живеела в съседно жилище. И от тези 9 деца няма кой да я приюти или да си разделят един наем на гарсониера.
https://dnesplus.bg/bulgaria/mo-za-izgonvaneto-ot-imot-na-vdovit … gi-nuzhdaeshti-se

Последна редакция: вт, 07 сеп 2021, 12:56 от Cuckoo

# 338
  • Мнения: 18 530
Затова човек не трябва да блее, а да се подсигури - поне дом за по-старите си години. Децата ще си хванат живота и кой знае на колко километра може да са от нас един ден.

Последна редакция: вт, 07 сеп 2021, 13:32 от _Bianka__

# 339
  • Мнения: 12 770
Затова човек не трябва да блее, а да се подсигури - поне дом за по-старите си години. Децата ще си хванат живота и кой знае на колко километра може да са от нас един ден.
Абсолютно. Да разчиташ, че до живот ще живееш във ведомствено жилище, или че децата ще се погрижат... пиши го бегало.
Това, че децата може да са на километри, за много от нас е факт. Има такива, които продават, де каквото имат тук и си купуват на запад нещо, за да са близо до децата. Знам за такива случаи. Но за да вземеш или не такова решение, трябва първо да имаш какво да продадеш, а не да си останал на милостта на този и онзи. Нищо, че този и онзи ти си ги отгледал.

# 340
  • София
  • Мнения: 19 249
Близка приятелка на нашите при 2 дъщери остана сама на село, с 2 бастуна едва се придвижва. Те живеят в Англия, не бих помислила, че ще се върнат тук само заради нея. Обаче буквално отгледаха с мъжа си и двама внуци - вече големи хора, които също не се мяркат, а са в България. За помощта в натура (буркани) и в брой изобщо да не говоря. А в селото няма кой да я гледа, дори срещу пари, само ц*ганки се навиват, не че вършат някаква съществена работа.

Последна редакция: вт, 07 сеп 2021, 15:02 от Cuckoo

# 341
  • Мнения: 18 530
Имам по-неприятен случай пред очите си. Майка приписа жилището си на единия си син с уговорката и тя да си живее там. Той се ожени и заедно със снахата я изгониха. Нямам думи, но това са фактите.

# 342
  • Мнения: 2 887
Имам по-неприятен случай пред очите си. Майка приписа жилището си на единия си син с уговорката и тя да си живее там. Той се ожени и заедно със снахата я изгониха. Нямам думи, но това са фактите.
Ето защо хората си запазват правото на ползване... Те фиктивна продажба ли са направили?

# 343
  • Мнения: 18 530
Не знам детайлите, но жената беше буквално изгонена, с багажа си. Младите си живеят доволно там. Ако не беше им приписвала нищо, това нямаше да й се случи. Апаратамента знам, че го е приписала на сина си, но янмам идея с какъв договор. Дори и с уговорка тя да си там да е било, ако са почнали яко тормоз, а тя не смее да си търси правата, ако е по-чувствителен човек - ето - "победели са" и си е станало тяхното.

# 344
  • Мнения: 12 770
Затова никакво приписване. Който иска жилище, да си купи. Който си е купил, да си живее в него, а не да го "прехвърля".

Общи условия

Активация на акаунт