Американски колеж - двадесет и втора тема

  • 49 453
  • 728
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 140
Да, имам имейл.

# 61
  • в белята
  • Мнения: 536
И аз имам мейл - отлагат изпита за 25.04.

# 62
  • София
  • Мнения: 284
Докато се рових в сайта получих мейла, не знам да се радвам ли, да рева ли. Съкращава се времето за подготовка върху преразказа за НВО 😶

# 63
  • софия
  • Мнения: 4 992
Докато се рових в сайта получих мейла, не знам да се радвам ли, да рева ли. Съкращава се времето за подготовка върху преразказа за НВО 😶
Защо? Какво го съкращава?

# 64
  • Мнения: 2 051
Моят син така или иначе не се прекършил с подготовката за АК , но приключваме с нея - каквото научил , научил и се съсредоточава за НВО. Накрая ще се получи :  " От двата стола - на земята" . Много се умори напоследък и виждам как мотивацията му пада вече значително.

# 65
  • софия
  • Мнения: 25 724
Ама то за изпита за Колежа няма какво специално да се готвят. Правят се тестове за време, но това е част от подготовката за НВО.
Каквото трябва да стане, ще стане. Новата дата е добра. След изборите е, ще бъде вече по-топло и силно се надявам, че всички вече ще бъдат ПО.

# 66
  • Мнения: 1 988
Записвам се и аз, защото темата ми харесва. Отдавна нямам дете в Колежа, а тазгодишната ми седмокласничка има други интереси.

# 67
  • София
  • Мнения: 2 768
Миии, то и моето ще кандидатства, но съм сигурна, че не знае кога е на изпит. И да сменят датата, изобщо няма да се усети. От 2 месеца някъде денонощно играе и гледа  шах. Това явно е новата мания! Училище, изпити- това е нещо, което принципно трябва да се претупа и да си гледа спокойно поредния стрийм на Хикару. Но пък може на есето нещо за шах да се падне. 😀

Сякаш за моя син пишеш, 1:1
Явно сме на гребена на модната вълна с шаха и с тоталното омаловажаване на всичко останало извън игрите..

# 68
  • София
  • Мнения: 284
Записвам се и аз, защото темата ми харесва. Отдавна нямам дете в Колежа, а тазгодишната ми седмокласничка има други интереси.
VAVA, а какви са твоите впечатления от Колежа? Как се чувстваше детето? Моята седмокласничка имаше голямо желание да влезе и беше много въодушевена, но сега не иска, защото щяло да й е много трудно, много се учело (то къде ли не се учи) и нямало да се справи. Затова ще ми е полезно твоето наблюдение 🙂

# 69
  • София
  • Мнения: 5 047
Записвам се и аз, защото темата ми харесва. Отдавна нямам дете в Колежа, а тазгодишната ми седмокласничка има други интереси.
VAVA, а какви са твоите впечатления от Колежа? Как се чувстваше детето? Моята седмокласничка имаше голямо желание да влезе и беше много въодушевена, но сега не иска, защото щяло да й е много трудно, много се учело (то къде ли не се учи) и нямало да се справи. Затова ще ми е полезно твоето наблюдение 🙂

Все пак е добре да се има предвид, че вече /без дванадесетокласниците/ се учи по новата програма на МОН.  Най-актуални биха били впечатления върху натоварването на родители на 11. класници,  защото техните деца са преминали през 9, 10 и привършват 11 клас по новата програма в АК.

# 70
  • софия
  • Мнения: 4 992
Предполагам, че след поста на Призма, диалога е преминал в лични съобщения.
За всички, които се интересуват, ето (не)кратък поглед от родител в горните класове:
Скрит текст:
Учи се. Не извънземно много като в училищните легенди, които плашат децата, защото оставят впечатлението, че след АК живот няма.
8ми клас е най-страхотното нешо, което може да се случи на един ученик.
9 -ти клас, родителите преди нас казваха, че ще е страшен, защото 8-ми бил едва ли не игра - вярно е - 8 ми клас имат много весели събития като деня на близнаците, пиажемн ден, ден на пролетта, да не говорим за първата  адаптвина седмица, в която разделени на групи ше трябва, например да изиграят как работи пералня. Имат интересни проекти, учат се да правят първите си видеодомашни, учат се на групови проекти - правила и разпределеяне на работа и отговорност в групата (не че до края няма скатавковци и всичковършещи). Първите им срещи с дебати, с обръщане на позиции на мениеята им и т.н все интересни неща...
Понеже в осми клас учат основно език, легендите казват, че в 9-ти ставало страшно, защото влизали тяхно височество "всички останали предмети". Вярно е - влизат, но не е страшно, защото огромното количество часове по език биват замествени от новте предмети. Тоест не е досегашния вариант ( много английски) плюс още толкова много предмети (новите - биология, химия, физика, география, история и т.н.), а е сваляне от плещите на едно и качване на друго нещо.
Десети клас, за моето хлапе, беше кошмара. Материалът съдържащ се преди в -9/10/11/12 клас сега се съдържа в 9 и 10. Дори част от него да е отпаднал, пак е много. Но това не е вина на колежа, а на милите радетели за образование МОН. Тоест предполага се, че ще е същото и в другите училища.
Сложното в колежа идва от стриктността на заданията. Имат срок за предаване на работата си (независимо дали проект, домашно, бърза анкета и тн.) и ако в този срок е казано 20,00 ч. вечерта, то това означава 20.00ч.
Много деца не го спазват и получават 0%. После като мине някакво време се сещат, че все пак оценката има значение и тя задължително включва броя непредадени задания, няма какво друго да се направи освен да се свършат всички ненаправени задания до този момент.И ето така става стоенето до 3 през ноща, за което се говори в легендите. Освен това има занижаване на процента според колко по0късно го предаваш (и тук има пролуки и учители, които не ядат проценти, тоест пък са нечестни спрямо стриктно предавалите през годината)
Ученето е стриктно, при нормална последоателна работа бих казала, че ще остава време за свободни занимания. Но както се вижда -  казвам да остава време за тях. А не първо да се правят свободните занимания, а после да се сещаме, че имаме много работа.
Моето хлапе няма време. Никакво. Поддържа си успеха и се занимава с няколкото неща, които много обича. Всъщност свободното време е "окупирано" от нещата, които много обича. Време като да излезе да се шляе безцелно по Витошка или просто няколко часов лаф , ей така, с прятели, не съм виждала да се случва. Обикновенно е планирано действие. Времето през седмицата е разчетено и е определено кога ще е времето с приятели. Онова свободно време, което обикновено децата имат през деня, както казах при моето хлапе е окупирано от интересите. Посещава външен курс свързан пак с хобитата. Иначе комуникацията през месинджър не спира.
Писания на задания в късните часове няма. Тук е мястото да кажа - да, знам не всики деца са такива. Обаче тази организация беше научена в 8 ми клас в колежа. В същото време има съученици, които през срока са "развей прах" и седмицата преди файнълите им се стъжнява живота и се започва едно висене до три през ноща, за да се наваксат всички непредадени задания. Тоест - вярно е,  това, което би се разминало в държавно училище, тук няма да се размине. Начина на съставяне на оценка обхваща няколко графи - като всяка може да бъде с оценка от 0 до 100 % и всяка има различен дял тежест в крайната оценка. Двойка имаш когато оценката ти е под 59,4 % .(според написаното на първа стр. в тази тема). Мисля, че сами можете да сметнете колко тъпо би било да не се предаде едно домашно Имам опит около себе си с ученици, които са с оценки 99-100% за академичните задания - тестове и куизове и плеснали по едни 0% за някое домашно.... Ми тъпо е. Един тефтер струва 10 лв. Просто навика за неглижиране на задания от предните училища трябва да се забрави.
Затова се чуват и негодованията на родители, според които децата в колежа биват ощетявани спрямо другите ученици от ДУ, защото ( и тук съм съгласна) отличната оценка е всъщност много различна на двете места.
Големият плюс е, че вече за пореден път чувам от родител на завършил колежанин, колко много се забелязват децата завършили колежа, и това според мен е заради навиците за учене и комуникация, овлядяни за времето вътре.
накратко - по новата програма, соред мен, най-тежък е 10 клас. После с профилите в 11 и 12 кл. става доста по-лесно, най-малкото защото преобладават любимите ти предмети.
Независимо от профила всички учат доп. мат, английски и български. За часове и сравнения с други училища не мога да помогна. Не ги следя толкова стриктно програмите. За мен единственото важно е било дали хлапето се чуства ок. Откъм академичност има потребители, които биха могли да са много полезни, дано имат време и желание да се включат.
Цялото това учене, освен че е ценно със знанията сами по себе си, е приятно възнагредо и от закуската с президента на колежа Simple Smile  (ако искате да знаете повече за нея, разгледайте фейса им)

# 71
  • София
  • Мнения: 140
Шапка ти свалям, Амели! Толкова усилия, за да презентираш Колежа. Изключително ценно, за родител като мен, който силно се колебае, а след отлагането на изпита, още повече между две училища, които за момента се спрягат за топ гимназии, макар и едното не чак толкова коментирано.
Моят младеж е, ако мога да цитирам потребителка от форума "енергоспестяващ се". Умен, но ако може с минимум усилия, максимум резултат. Та, затова най-вече се чудя, дали ще се справи с изискванията в Колежа.
Единственото, за което съм сигурна обаче е - никога повече "безплатно" училище.
С второто дете такава грешка няма да допусна.

# 72
  • София
  • Мнения: 1 754
щом сте ни чели тези с "енергоспестяващите" колежани, знаете и какво ни е мнението за това дали е било/е смислено за нашите деца, нали?

# 73
  • Мнения: 5 646
Много повече от смислено - безценно😀

# 74
  • софия
  • Мнения: 4 992
Е, не ми е било цел да го презентирам, просто някой попита и аз реших дс отговоря.
Ако тръгна да го презентирам ще изпиша много повече, ще разкажа случки и случки и изобщо ще се разбере колко много харесвам колежа. Въпреки критиките, които съм имала. Ама аз като съм ги имала съм ги и отнасяла където трябва Simple Smile
Хора, вижте, има всякакви деца в колежа-от енергоспестовни до участващи в състезания. Не забравяйте че тук може дс получите само малка информация. Ако наистина ще разчитате на форума за инфо си позволете да задавате всякакви въпроси. Така ние ще се постараем да ви отговорим и се предполага, че ще стигнете една идея по-близо до образа на училището.
Сега съм малко в движение, по-късно пак ще пиша.

Общи условия

Активация на акаунт