Първокласници- 2021/2022

  • 30 270
  • 715
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 1 606
Казаха ми, че са получили заповед и за всички първокласници ще има еднократна помощ от 300 лв, изплатена на 2 пъти, без да е обвързана с дохода.
Дали?...
Някак не ми се вярва ей така да тръгнат да дават пари без никакви условия и ограничения. Въпреки че, не би било зле.

Прието е още през март месец. Не бях сигурна заради смяната на правителството дали е в сила. Но щом в училищата са получили заповед, явно е в сила.
Понеже не получавам детски и подобни помощи обикновено пропускам такава информация.

# 106
  • Sofia
  • Мнения: 1 052
За тази година помощта за първолаците е без оглед на дохода, всеки може да се възползва. В сила е разпоредбата.

# 107
  • София
  • Мнения: 4 573
За тази година помощта за първолаците е без оглед на дохода, всеки може да се възползва. В сила е разпоредбата.
Стига човек да разбере Simple Smile
Аз не получавам детски, въпреки трите деца и изобщо не търся/проверявам за новини от такъв тип. Но ще взема да прочета.

# 108
  • Мнения: 1 606
За тази година помощта за първолаците е без оглед на дохода, всеки може да се възползва. В сила е разпоредбата.
Стига човек да разбере Simple Smile
Аз не получавам детски, въпреки трите деца и изобщо не търся/проверявам за новини от такъв тип. Но ще взема да прочета.

Точно за това споделих информацията. Аз също не получавам детски, даже не знам къде се намира социалното. Ще трябва да разпитам.

# 109
  • Sofia
  • Мнения: 1 052
Ето и текста в самия Закон за семейните понощи за деца:
Чл. 10а. (Нов - ДВ, бр. 69 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г.) (1) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 57 от 2015 г., в сила от 28.07.2015 г.) На семействата, чиито деца са записани в първи клас на държавно или общинско училище, се отпуска еднократна помощ за покриване част от разходите в началото на учебната година, когато децата живеят постоянно в страната и не са настанени за отглеждане извън семейството по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 104 от 2020 г., в сила от 01.01.2021 г.) Помощта по ал. 1 се отпуска независимо от дохода на семейството.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 21 от 2006 г., в сила от 01.01.2006 г., отм. - ДВ, бр. 57 от 2015 г., в сила от 28.07.2015 г., нова - ДВ, бр. 104 от 2020 г., в сила от 01.01.2021 г.) При условията на ал. 1 и 2 еднократната помощ се предоставя и на настойника/попечителя, който отглежда детето.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 21 от 2006 г., в сила от 01.01.2006 г., изм. - ДВ, бр. 54 от 2012 г., изм. - ДВ, бр. 57 от 2015 г., в сила от 28.07.2015 г., изм. - ДВ, бр. 104 от 2020 г., в сила от 01.01.2021 г.) При условията на ал. 1 и 2 еднократната помощ се предоставя и за деца, настанени в семейства на роднини и близки и приемни семейства по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето.
(5) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2015 г., в сила от 28.07.2015 г., изм. - ДВ, бр. 104 от 2020 г., в сила от 01.01.2021 г.) Размерът на еднократната помощ се определя ежегодно в закона за държавния бюджет на Република България за съответната година, но не по-малък от предходната година.
(6) (Нова - ДВ, бр. 35 от 2019 г., в сила от 31.07.2019 г.) Помощта по ал. 1 се изплаща на два пъти, като 50 на сто от нейния размер се изплаща след влизане в сила на заповедта за отпускането и, а остатъкът се изплаща в началото на втория учебен срок, ако детето продължава да посещава училище.

Размерът тази година е 300 лв.

# 110
  • Мнения: 12 341
Не знам до колко това разделяне на помощта ще принуди някои родители да не спират децата се от училище, ако проблемът е липсата на пари/ бедност.
Преди четири години си взех помощта на куп и успях да си покрия разходите - униформа, раница + ученически принадлежности, помагала. Втория срок разходът е вече минимален, най-вече закупуване на канцеларски материали, че.при.моето дете вървяха като топъл хляб, но в никакъв случай не са били на куп или някаква огромна сума.

# 111
  • София
  • Мнения: 1 678
Здравейте, много интересна информация, как и къде се подава молба за тази помощ?

# 112
  • Мнения: 12 341
След 15 юли вече ще можете да подадете в Социално подпомагане във Вашия район/ квартал.

# 113
  • Мнения: 111
Здравейте! И аз ще имам първокласничка тази година.Ще следя с интерес. .

# 114
  • Мнения: 476
Здравейте и от мен! С първолаче у дома ще сме тази година. Девойката е доста темпераментна, та ще видим как ще се потръгнат нещата..Надявам се да се сформира хубава група, че годинки ще откараме Simple Smile Купихте ли ранници? Към какви марки се насочихте? Херлиц заслужават ли си парите?

# 115
  • София
  • Мнения: 213
Относно раниците имам препоръки за Модан, Габол и Херлиц, но.не съм ги виждала на живо още. Малко се чудв дали си заслужава да се дават повече пари в начален курс. В нашето училищв раниците ще се взимат накрая нс седмицатс.

# 116
  • Sofia
  • Мнения: 1 052
Нашата родителска е на 01.07 и дано е максимално информативна. После смятам да се впуснем с първолака на пазар. На този етап ще избера раница среден клас главно защото имам съмнения как ще я пази.

# 117
  • Мнения: 12 341
Аз съм като гърмян заек - втори първокласник, че и при същата класна. Ситуацията ми е ясна, изискванията също.
Раницата съм решила коя марка ще е, само ми се щеше да не е най-големия размер, а момчешките май нямат по-малки.

# 118
  • София
  • Мнения: 213
А имате ли препоръки къде в София има магазин с по-голям избор от раници. Досега съм гледала само онлайн, а ми се иска да разгледам на живо.

# 119
  • София
  • Мнения: 3 524
На големия ми син раницата за 1-4 клас беше на Wenger, следващата - също, не е искал да е тематична (от игра или нещо подобно). От Кауфланд, много издържливи и бюджетни. Малкият, който ще е първокласник, пък е фен на Майнкрафт и раницата му е тематична Simple Smile Общото между изброените е подсиленият гръб и повече джобове, за да си държи отделно учебници, парички, а встрани -вода. Не съм гледала да е "марка", а да е удобна (гърба и дръжки) и практична (джобове).

Общи условия

Активация на акаунт