Мнения за гимназии в Пловдив

  • 35 294
  • 752
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 537
Доколкото ДЗИ отразяват нивото на училището, ето малко статистика от юли 2020 - ЕГ "Пловдив" и ЕГ "Иван Вазов" имат много близки резултати по БЕЛ и АЕ, с лек превес за английската, а по НЕ категорично английската е с 20 стотни нагоре. На втората матура се редят ЕГ "Пловдив", Търговската, Математическата, ЕГ "Иван Вазов". Разбира се, това отразява резултатите от изпитите, не атмосферата и т.н.

Интересно, че от Хуманитарната едва 5 са били ма матура по история. Явявали са се масово на второ ДЗИ по АЕ и Философия, а цели 20 човека са били на БЗО.

Може да си дръпнете всички резултати от ДЗИ от портала на правителството за публични данни и да си ги филтрирате и сортирате: https://data.egov.bg/data/resourceView/9b3480f2-1575-4bc5-8e6d-a579cc36a4e2
Сигурно ще има и за предходни години, не съм ровила още. Първата колона за всеки предмет е бр ученици, втората - среден успех. А, на сайта на Дидева https://dideva.alle.bg/ има 2-3 години назад в много удобен формат https://docs.google.com/spreadsheets/d/1Iy7ImfeiXTnhqN99bAastyir … dit#gid=856610087


Последна редакция: нд, 23 май 2021, 20:47 от marmotche

# 46
  • Мнения: 4 125
В тази таблица са класирани по резултата от БЕЛ, което е логично разбира се
На мен ми направи впечатление, че резултатът по английски на МГ е колкото на езиковите
Не знам дали говори добре за МГ, или зле за езиковите Rolling Eyes
То ни е далече още, но с матурите ли се кандидатства или университетите си имат свои изпити

# 47
  • Пловдив
  • Мнения: 9 703
The Invisible, от миналата година почти навсякъде се кандидатства с резултати от ДЗИ. Изключенията са малко, основно медицинските специалности, компютърните специалности в СУ, там, където се влиза с рисуване и подобни. В Техническия имаха изпити, но може да се кандидатства и с ДЗИ. Трябва да се следи информацията за всеки университет, те са автономни и сами определят начините за прием. 
Матурите по език до тази година са на ниво В2, което не е особено високо. Тези резултати за мен не говорят нищо конкретно. Моята дъщеря завърши МГ с ДЗИ по английски 5,98.
В МГ обаче има много какво да се желае по отношение на подготовката им по БЕЛ.

# 48
  • Мнения: 4 125
dundi73 логично е в МГ да не е на ниво българския , според мен и няма нужда
хубаво е да са грамотни, но все пак там са математически ориентирани деца
Ако в техническите университети не се кандидатства с матурата по БЕЛ ,мен лично не ми е важно
Според мен и след 7 клас не е правилно да се взима за математически гимназии, изпитът по български
Сбъркана ни е системата, но какво да се прави

# 49
  • Пловдив
  • Мнения: 9 703
Подготовката по български език трябва да е на ниво във всяко едно училище, а не да не правят разлика къде се пише И и къде Й. Куп лекари и юристи пишат безобразно. Да не говорим за чудесиите, които човек може да види по социалните мрежи. Ако не беше трагично, щеше да е много смешно.
В ТУ се кандидатства и с ДЗИ по български, умножен по коефициент.

Последна редакция: ср, 26 май 2021, 09:25 от dundi73

# 50
  • Мнения: 4 125
dundi73 то по всички предмети трябва е така, но истината е друга
Именно затова е и такава борбата за училищата
А относно грамотността,  ако до 7 клас не си се научил да пишеш грамотно, няма и да се научиш

# 51
  • Майничка
  • Мнения: 12 575
Матурите по език, до тази година включително, са дори В1, защото са еднакви за всички, независимо дали са за първи, втори, интензивно или разширено изучаван ЧЕ.

# 52
  • Пловдив
  • Мнения: 806
Синът ми е в ЕГ Пловдив с АЕ и втори НЕ. Изключително съм впечатлена от средата в която попадна. Той се промени много, стана по-отговорен и амбициозен. Не се оплаква от тези ФУЧ, защото учителите явно са атрактивни и на децата им е забавно. Питала съм го, дали не съжалява за избора си, отговора му е винаги един и същ. За него това е училището. Учат много и домашните им са доста, но се свиква.
Това са предметите които учат на чужд език в 9 клас
Интензивно изучаван чужд език: Английски език
Учебни предмети, изучавани на чужд /английски/ език :
 История и цивилизация, Биология и ЗО, Химия и ООС
11 клас имат право на 3 профилиращи предмета.
Профилиращи предмети: - АНГЛИЙСКИ ЕЗИК - НЕМСКИ ЕЗИК
 - ПРЕДМЕТ ПО ИЗБОР: Математика, Информатика, Информационни технологии, История и цивилизация,
Биология и здравно образование, Химия и опазване на околната среда

Това е сайта http://www.eg-plovdiv.com/bg/ и в него може да намерите подробна информация за всичко, учебни планове, седмична програма и т.н.

Последна редакция: чт, 27 май 2021, 18:53 от mrancho

# 53
  • Мнения: 1 600
Като казвате учат много,  доста домашни...
Има ли майка с дете било в Патриарха и после в ЕГ, интересно ми е съпоставка на в обема домашни например. Дали това, което е в 5-7 клас като натоварване в Патриарха може да се сравни с натоварването в езикова?

# 54
  • Пловдив
  • Мнения: 9 703
За езиковата не знам, но след 7 години в "Патриарх Евтимий", моята дъщеря се роди в МГ откъм натоварване и домашни.
От други деца съм чувала, че натоварването силно спада и в ЕГ пак в сравнение с гореспоменатото училище или пък с "Душо Хаджидеков". 

# 55
  • Пловдив
  • Мнения: 1 262
За натоварването в "Патриарха" - потвърждавам!!!!!! от впечатления 1-7 клас. Всеки преподавател смята, че неговия предмет е най-важен!
За нататък - не зная как е.

# 56
  • Пловдив
  • Мнения: 552
Аз мога да направя съпоставка между 5-7 кл. в Патриарха и Английската. Натоварването наистина спада доста. Но съм убедена, че зора, който видя в Патриарха й помага много в момента. Научена е да учи и да не неглижира нещата. Особено по математика в 8 клас чак се дразнеше на учителката, че не дава много домашни. Навик, може би.
В момента е 10 клас, не учат нищо на език. Само в 9 клас учеха Биология, Химия и История на английски.

# 57
  • София
  • Мнения: 1 533
Далече е още момента, но скоро попаднах на сайта им и ме заинтригува Националната гимназия за сценични и екранни изкуства.
Дали има някой с дете там? Или с отзиви от близки, приятели? На ниво ли е обучението ? Как се чувстват децата ?
Има ли деца идващи от други градове и съответно вариант за общежитие към гимназията?

# 58
  • Майничка
  • Мнения: 12 575
В Пловдив вариантите за общежитие в гимназия са само в общежитията на ЕГ Пловдив и ЕГ Иван Вазов. Спортното също има общежитие, но само за техни ученици.
Иначе познавам деца от тази гимназия - цветни, готини, но определено си трябва талант за там.

# 59
  • Пловдив
  • Мнения: 1 262
Цитат на: Jiema link=topic=1336010.msg42946881#msg42946881 date=1622812672

Има ли деца идващи от други градове и съответно вариант за общежитие към гимназията?
[/quote
Т.нар.художествени гимназии са краен брой в страната. От приложните изкуства-ако искате да е керамик-Троян, ако искате художествен текстил-Сливен, изящни изкуства-"Цанко Лавренов", сценични - това училище, за което говорите.
По мое време се влизаше много трудно 😀😀😀
Сега, доколкото зная, пак трябва много рисуване преди това и подготовка, но не е чак такъв наплива. Защото се завъдиха по градовете ПРОФИЛИРАНИ художествени паралелки в някое СУ.
Мен самата в Лавренов не ме приеха навремето, сценични не исках, и...учих в Сливен.
🤫
Сега, зная за дете от Варна, което живее на квартира в жилище до едни познати, за да учи в Сценичните кадри.
Така че-има от други градове. Общежитие - няма. Но ако на детето има афинитет, усет, рисува му се - защо не!
...за реализация след това? - дълга тема! - обстоятелства, шанс, амбиция...пътища разни.
...опасявам се, че не бях много полезна, но въпроса ви ме върна в моето детство и се разписах

Общи условия

Активация на акаунт