Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Мнения за неелитни училища след седми клас в София- Тема 4

• 47 071
  • 766
  •   1
Отговори
# 630
  • София

Едно дете от техния клас напусна в 10 клас и отиде в някакво СУ с паралелка история, че искало да кандидатства право.
              Тази година в софийски университет право,а и много други специалности се кандидатстваха с резултат от ДЗИ по :  БЕЛ,АЕ и всички други езици вкл японски,история и .... автоматично се взимаше най-високата оценка от тези ДЗИ-та умножена по 2 или 3 / в зависимост от специалността/ + успех от дипломата.
              Та не виждам смисъл от напускане в 10 клас за да учиш в паралелка с история,като можеш да влезеш с един от положените ДЗИ-та.Пример - на нашата кандидатка най-висок беше успеха от ДЗИ по АЕ и във всички избрани специалности в университета се класираше с резултата от ДЗИ по АЕ.

Тази година беше така, ама миналата беше друго, пък как ще е догодина....Миналата КСК в Лесото за ландшафтната искаха ДЗИ по природни/за моята е трудна работа/, тази година можеше и с ДЗИ по БЕЛ, чужд език, география и пр. А ходи си прави сметката какво ДЗИ да държиш.

# 631
Малее, и като станем 10ти клас, и като изпищим, че профилите, които ни предлагат, не са каквото искаме, ще стане страшно!

При нашия набор (2005)от самото начало си беше страшно. Децата влязоха навсякъде с 4 профила, някъде ги нямаше в ДПП, но се знаеха от сайта на училището.И се почна още от 7 клас "аз не ща химия", "аз не ща история" итн. и точно 3 и 4профил оказаха огромно влияние. За Варна става въпрос, все пак, ама ние сме си поначало "бамбашка", една паралелка в града нямаше с квоти, например.
Иначе кой ще ходи във ВУЗ и кой не, не вярвам да е най-фатално разграничението" профилирана/професионална.Да завършат 2003,ще видим.

# 632
  • София
Дидева, въпросът ми беше дали учениците от професионалните гимназии, като най-разбираем пример са ми ТУЕС/Джон Атанасов и НТБГ/НФСГ, имат право с оценката от задъжителния професионален ДЗИ да кандидатстват съответно в ТУ/СУ и в УНСС/ВИНС и др.? И за тези ясно ориентирани деца да нямат значение други неща като хорариуми и втори ДЗИ-та?
То всъщност този въпрос касае повече висшето образование, което на мен и моите близки ни е още много далечно по отношение на децата ни, но явно перспективата е да се наложи да мислим отдалеч и да насочваме децата отрано.

# 633

При нашия набор (2005)от самото начало си беше страшно. Децата влязоха навсякъде с 4 профила, някъде ги нямаше в ДПП, но се знаеха от сайта на училището.И се почна още от 7 клас "аз не ща химия", "аз не ща история" итн. и точно 3 и 4профил оказаха огромно влияние. За Варна става въпрос, все пак, ама ние сме си поначало "бамбашка", една паралелка в града нямаше с квоти, например.
Иначе кой ще ходи във ВУЗ и кой не, не вярвам да е най-фатално разграничението" профилирана/професионална.Да завършат 2003,ще видим.
                Ние точно по тази причина писахме само паралелки с профили,които иска.Сега  в 10 клас ще видим дали ще има промяна.

# 634
  • София
Сърдечни благодарности на Добри и Санака, за подробните обяснение. Постовете ви са много полезни

Аз не съм съгласна. Полезните постове са на Дидева. Другите са леко дезинформиращи.
Ще те помоля да посочиш поне един мой дезинформиращ пост. Дори не е необходимо да се ограничаваш само с тази тема.

# 635
  • София
Тая тема съвсем изгуби  смисъла, заложен в заглавието си.....

# 636
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
санака, остави. Simple Smile няма смисъл.
с нищо не съм излъгала или дезинформирала, но ако човек иска да се чувства прецакан и Господ не може да помогне.

# 637
  • European Union
Е, аз го направих точно преди две страници. Сега не ми се връща, но категорично изказано мнение, че професионалните гимназии са само за деца, които няма да продължат образованието си.
После се оказа, че било за университетите в чужбина. Което също не е вярно.
Т.е. лично мнение звучащо като факт.

# 638
четене му е майката! - казваше един наш писател. Wink

# 639
  • София
Е, аз го направих точно преди две страници. Сега не ми се връща, но категорично изказано мнение, че професионалните гимназии са само за деца, които няма да продължат образованието си.
После се оказа, че било за университетите в чужбина. Което също не е вярно.
Т.е. лично мнение звучащо като факт.
Явно не правиш разлика между мнение и факт. Не знам как ти звучи като факт мнение, за което изрично е казано в предхождащото го изречение, че е /самоцитирам се/ “въпрос на виждане”. Четенето с разбиране наистина е сериозен проблем.

# 640
пак да повторя - професионалните гимназии са 353 според НСИ, а тези, за които написаното от санака не се отнася са доста по-малко - лично аз се сещам за ТУЕС, Джон Атанасов, НТБГ, НФСГ, СГСАГ... сигурно има още... гимназията в Правец може би...

# 641
Професионалните паралелки не се изчерпват с професионалните гимназии. Такива има и в профилирани гимназии, и в средни училища. Първите, за които се сещам, са тези в  МГ "Акад. К. Попов"-Пловдив и  МГ "Д-р  П. Берон" - Варна, радващи се на забележителен интерес, ако съдим по приемните балове.

# 642
  • European Union
пак да повторя - професионалните гимназии са 353 според НСИ, а тези, за които написаното от санака не се отнася са доста по-малко - лично аз се сещам за ТУЕС, Джон Атанасов, НТБГ, НФСГ, СГСАГ... сигурно има още... гимназията в Правец може би...

Да, четене му е майката...

# 643
Здравейте, от РУО София град публикуваха свободните места за 4-то класиране. Ако искам детето ми да участва на 4-то класиране трябва да му изтегля документите от училището, в което е прието и то губи мястото си там? Ако и на 4-то класиране не го приемат в желаното училище може ли да се запише отново там където е прието първоначално?!

# 644
Всичко зависи от сроковете. 4 класиране вече не е централизирано. Ако изтеглите документите и подадете на другото място, може сроковете да се разминават и там, където сте освободили, да приключат по-рано с класирането и записването. Така че първо проверете добре сроковете, които училищата са обявили.

Общи условия

Активация на акаунт