Домашно кисело мляко

  • 6 507
  • 49
  •   1
Отговори
# 45
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
Вероятно 6 часа са много. Направете проби с 4 и 5 часа.
Обърнете внимание на използваната закваска, като имате предвид, че тя "остарява" ако квасите отново и отново с вашето мляко. Добре е да купувате периодично нова закваска или ново добро купешко мляко. Закваската "остарява" = променя се вида и активността на бактериите в продукта с всяко следващо подквасване, изражда се бактериалната култура и не може да се постигне желания резултат. индустриално закваските се подновяват с култивирани микробиални култури ежедневно или съобразно микроскопски проверки според вида на партидите.
Охлаждате ли веднага след края на подквасването? Веднага трябва да се постави в хладилник.

# 46
  • Мнения: 4
Всеки път със закваска от предишното. Като първата е от уж домашно кисело мляко, но купено от магазин...
От къде купувате качествена закваска? От био магазини?
Това значи ли леко топла да прибирам тенджерата в хладилника?
Много благодаря за полезното инфо! Hug

# 47
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
Аз наистина се опитвам да обясня индустриалния начин, тъй като макар и отдавна работих в мандра. Директно от термостатна топла камера при достигане на необходимата киселинност и стабилен коагулум се мести в хладилна камера на 4 гардуса. Това е по-добре за стабилен коагулум и точно да не изпуска цвик.
На една от снимките в темата 1 от дамите беше доволна от резултата, но за жалост от технологична гледна точка млякото не е добро.
Доброто мляко не трябва да стои на зрънца с отделен цвик. Трябва да има добър, лъскав равен срез при отгребване с лъжица. След отгребването може да се отдели малко количество цвик.
Киселото мляко е доста капризен продукт /по капризен от сирената/. Избира се много добра суровина, която не е оводнена и много важно не е от третирани с ветеринарни препарати животни. Мляко дори с минимални количества остатъчен антибиотик никога не може да се подкваси.
Качествената закваска е важна. От киселите млека на пазара често съм чела и чувала да се използва Елена.
Подходяща температура при подквасване и закваската се темперира, като се разрежда с малко от топлото мляко.
Заквасването трябва да е в чисти съдове,  аз например стъклените буркани съм ги изварявала с малко вода в микровълновата, за да съм сигурна, че са ок.
В чист буркан с добра закваска, добрия продукт може да издържи не отворен повече от месец в хладилник.

# 48
  • Мнения: 5 059
Едва ли часовете само са проблем. Аз си държа млякото по 8-10 часа , преди да го прибера в хладилник и вода до сега не ми се е отделяла. Не разбърквам предварително и киселото мляко , с което квася, а го слагам директно в бурканите с прясно мляко. Ползвам мляко от един и същ производител и кисело мляко, и сирене ми се получават без проблем.
 Закваска продават в био магазините, но е доста скъпа.

# 49
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 382
Млекаря който ми продава мляко, казва че кисело мляко не става при всеки. Първо за варене се използва само един съд, предназначен само за това. В началото квасих до камината завити буркани, сега във фурната. Дори температурата е на око -около 40° . Заквасвам в буркани, понякога слагам каймака, понякога не. Обикновено за 4 часа е готово, но ако го сложа вечерта, го вадя чак сутринта и си е супер. Понякога и на мен ми се получава цвиг, понякога не. Но забелязах, че за около 7месеца моята закваска отслабва. Тогава купувам 1 кисело мляко Елена 3,3% и заквасвам веднъж с него и тогава ни цвиг, нито друг проблем

Общи условия

Активация на акаунт