Прекратяване на договор с А1 за поставяне на антена на блока

  • 4 335
  • 112
  •   1
Отговори
  • Мнения: 202
Здравейте,  преди около година се взе решение на съвета, за поставяне на антена на нашия блок на А1. Договорът мисля се сключи преди 3-4 месеца. Днес започнаха да инсталират съоръжението и аз, разбира се, след дъжд качулка, започнах да чета темите и да осъзнавам как не е трябвало блока да сключва този договор. Въпросите ми са:
1. Вече е сключен договорът и днес започнаха да поставят антената, може ли да спра по някакъв начин процеса, преди да завършат инсталирането?
2. След като вече е поставена антената,  мога ли да унициирам прекратяване на договора? Някой опитвал ли е?
На 11, последен етаж сме и от скоро сме с бебче и наистина искам да поправя тази грешка.
Знам, че съм закъсняла, но търся опции за решаване на проблема.

Благодаря Ви предварително.

# 1
  • ☀️София / London🌂
  • Мнения: 3 439
Вие лично, или по-точно само вие няма какво да направите.
За да бъдат предприети каквито и да е действия е нужно свикване на ново събрание на входа, гласуване и промяна на предното решение с мнозинство.
Дори и да промените решението си, следва да се види какво точно пише в договора, който е сключен.
Най- вероятно има клауза за голяма неустойка, която ще трябва да платите.

# 2
  • Мнения: 4 018
Всичко, което ви интересува, е записано в договора. Как, кога, за колко време и колко пари. Прочетете го и се консултирайте с адвокат. Вероятността лично вие да го прекратите е 0, освен ако не притежавате големи суми за заплащане на неустойката за прекратяване на договора. Вероятността всички останали да се съгласят и да плащат части от неустойката е по-малка от 0.

# 3
  • Мнения: 46 553
Така е. Трябва да покриете неустойките и да имате подкрепата на входа, за което се съмнявам, предвид, че прясно, прясно са се съгласили.

П.П. Кой промени решението ви? Подозирам, че някой ви е подвел и наплашил. Нищо няма да стига до вас, спокойно.

# 4
  • Мнения: 588
Здравейте,  преди около година се взе решение на съвета, за поставяне на антена на нашия блок на А1. Договорът мисля се сключи преди 3-4 месеца. Днес започнаха да инсталират съоръжението и аз, разбира се, след дъжд качулка, започнах да чета темите и да осъзнавам как не е трябвало блока да сключва този договор. Въпросите ми са:
1. Вече е сключен договорът и днес започнаха да поставят антената, може ли да спра по някакъв начин процеса, преди да завършат инсталирането?
2. След като вече е поставена антената,  мога ли да унициирам прекратяване на договора? Някой опитвал ли е?
На 11, последен етаж сме и от скоро сме с бебче и наистина искам да поправя тази грешка.
Знам, че съм закъсняла, но търся опции за решаване на проблема.

Благодаря Ви предварително.
Огледайте се наоколо - по съседните блокове до вашия има ли антени на мобилни оператори?

# 5
  • Мнения: 41 273
Проектантите на антени не са идиоти и целта им не е да пържат живеещите под антената, а да насочват излъчването настрани към пространството около блока за да имат сигнал хората там. Затова и точно под антената може би е по-безопасно, отколкото ако в отсрещния блок има антена. А ако по някаква причина я махнат от над вас ще я сложат срещу вас, няма да остане без антена.
Иначе никой съсед няма да се съгласи, защото най-вероятно А1 плаща добри суми с които се покриват разходи на блока. А неустойката ще е сериозна.

# 6
  • Мнения: 68 939
Този тип договори са с дълъг срок. Не са едногодишни. Което означава, че ако искате в този момент да прекратите, то това ще се води предсрочно прекратяване, преди да е изтекъл срок и ще трябва да заплатите неустойка.

Безболезнено прекратяване е възможно само след изтичане срока на договора, когато той става безсрочен и може да се прекрати с едномесечно предизвестие. Ще трябва за целта да убедите съседите си.

Чела съм експертиза по дело точно за тези излъчвания, и вещото лице бе посочило, че сигналът се разпръсква настрани, а не надолу.
Не съм специалист, и не мога да коментирам.

# 7
  • Мнения: 13 090
Вярно е това за посоката, това са насочени антени и хич не им трябва точно под тях да покриват а настрани. Много повече би ви облъчила антена на отсрещния покрив, отколкото точно над главата ви.
А и все пак има норми за излъчваната мощност... на съвестта на една и друга фирма не разчитам особено, обаче ако го засилят повече ще започнат да си пречат едни на други и няма как да остане незабелязано, прекалено много са в градска среда.

# 8
  • Варна
  • Мнения: 5 303
И аз да кажа, че на последен етаж вие сте един вид под невидима шапка и се намирате на възможно най-безопасното място. Спете спокойно.

# 9
  • Мнения: 6 939
Педи години сложиха антена на съседен, перпендикулярен блок. Хора от нашия блок, в т.ч. и аз се оплаквахме от главоболие. Съмнявахме се в таи антена. Аз опитах да проверя, четох разни документи за изисквания, от които нищо не разбрах, обаждах се на някакъв контролен орган, вече не помня какъв беше. Обясниха ми, че тези вълни били безопасни, главоболието нямало как да е от това. Казаха същото, което казва и Didi168.

Последна редакция: вт, 17 авг 2021, 12:50 от Не се сърди, човече

# 10
  • инфантилно и разглезено хлапе
  • Мнения: 1 615
Вярно е това за посоката, това са насочени антени и хич не им трябва точно под тях да покриват а настрани.
На мобилните оператори антените не са насочени, насочените антени изглеждат така



Много повече би ви облъчила антена на отсрещния покрив, отколкото точно над главата ви.
А и все пак има норми за излъчваната мощност... на съвестта на една и друга фирма не разчитам особено, обаче ако го засилят повече ще започнат да си пречат едни на други и няма как да остане незабелязано, прекалено много са в градска среда.
Какво значение има дали е "под", или "над", все едно в блока под антената мобилните телефони нямат обхват...

Факт е, че излъчвателните станции на мобилните оператори бачкат на същите честоти като микровълновите печки.
Аз не вярвам, че е безопасно някаква тъпа антена да ти пържи мозъка на бавен огън 24/7, 365 дни в годината.
Но всеки има глава на раменете си, и е свободен да прави каквито иска експерименти със живота и здравето си.

# 11
  • Мнения: 41 273
И тези са насочени, не излъчват равномерно навсякъде в пространството. Само не са насочени в една точка, а в по-широка зона от около 120 градуса.
И никой не каза, че излъчването е полезно, а че баш под антената е най-добре. И ако се махне от твоя таван ще я сложат на отсрещния блок и ще е по-зле.

# 12
  • Мнения: 46 553
Аз не разбирам от тези неща, но мъжът ми е инженер и то точно със специалност коммуникации. Според него няма никаква опасност. Щом той спи спокойно и не се притеснява за детето си, хич и не задълбавам да меря знания със специалистите в тази област.

П.П. Имаме антена на блока с/у нас, която е точно с/у спалнята и детската. Имаме и върху нашия блок.

# 13
  • София
  • Мнения: 6 219
Аз се чудя без тези антени всъщност даваме ли си сметка колко по-сложно щеше да бъде писането в бг-мамма... или пък да се обадим на любимия/детето/мама/приятелка. А пък и добър обхват искаме... Ех, като си спомня времето, когато интернетът вървеше по телефона и за кратко, и беше скъп.

На авторката мога да ѝ препоръчам да се отърве бързо от всички електронни устройства у дома. Много са опасни.

# 14
  • Варна
  • Мнения: 5 303
Като нищо да спи с телефона под възглавницата си или на нощното шкафче - на 50 см от главата ѝ.

Абе направо да продава апартамента, че е нещо страшно!

# 15
  • Мнения: 588
Като нищо да спи с телефона под възглавницата си или на нощното шкафче - на 50 см от главата ѝ.

Абе направо да продава апартамента, че е нещо страшно!
Да, и да гасят рутерите(включително съседските), дето ги има във всеки апартамент вече, че напоследък започнаха да се множат и двубандовите рутери на 2.4 и 5GHz Simple Smile

# 16
  • Sofia
  • Мнения: 2 371
Интересни теории и конспирации, но най-лесно е да се замери силата на сигнала в mW и да се сравни с безопасните норми. Ако силата е извън нормите, то можете да поискате от съда да накара оператора да ги вкара в нормите (за тях това, ще е елементарно - да намалят мощността на излъчването).

По отношение на вълните, силата (енергията на лъчение) намалява квадратично с разстоянието, което означава, че сигнала на 20 метра от блока (в съседния) е намалял 20*20=400 пъти. Колко точно е намалял на няколко метра, в апартамента под анетаната не е ясно, тъй като бетонната плоча също намалява силата, но без да се замери е много трудно да се установи, кое е по-добре - дали да сте под антената или да сте в съседния блок.

Самите антени имат различна насоченост в пространството, но мога да предположа, че една такава антена има за цел максимално добро покритие, а не просто насоченост в една конкретна посока.

Фактор играе и отражението на излъчвания сигнал. Аз лично също бих подивял ако знам, че има голяма антена в близост до моя апартамент и със сигурност бих търсил първо измерване на силата и ако е извън препоръчваните норми вероятно бих сложил дебела стоманена ламарина на покрива, който да отразява директното лъчение.

# 17
  • Варна
  • Мнения: 5 303
Такава дебела стоманена ламарина дали би могла да влоши обхвата на телефоните на обитателите в блока?

# 18
  • Мнения: 41 273
Такава дебела стоманена ламарина дали би могла да влоши обхвата на телефоните на обитателите в блока?

Не, то и без това не отива много към тях, ще се свързват със съседните антени. Е, някакво минимално може и да има, ама според мен пренебрежимо.
За екраниране няма нужда от дебела ламарина, и тънка става, заземена. Но не знам дали няма да повлияе нещо на мълниезащитата, та затова да е добре заземена към мълниезащитното въже може би? Трябва да се обсъди със специалист.

# 19
  • инфантилно и разглезено хлапе
  • Мнения: 1 615

 Аз лично също бих подивял ако знам, че има голяма антена в близост до моя апартамент и със сигурност бих търсил първо измерване на силата и ако е извън препоръчваните норми вероятно бих сложил дебела стоманена ламарина на покрива, който да отразява директното лъчение.

С дебела стоманена ламарина е много скъпо и трудоемко.
Най-лесният вариант за защита е:



Обаче ако във въпросния апартамент ще пребивават и същества от мъжки пол, ще трябва да се мисли и за защита на частите им от тялото намиращи се на три педи под брадата.
Нещо от сорта на алуминиеви гащи...
За да не опече неусетно излъчването от антената репродуктивните органи на пребиваващите там... Smiley

# 20
  • Мнения: 69
На авторката мога да ѝ препоръчам да се отърве бързо от всички електронни устройства у дома. Много са опасни.
Като нищо да спи с телефона под възглавницата си или на нощното шкафче - на 50 см от главата ѝ.

Абе направо да продава апартамента, че е нещо страшно!
Да, и да гасят рутерите(включително съседските), дето ги има във всеки апартамент вече, че напоследък започнаха да се множат и двубандовите рутери на 2.4 и 5GHz Simple Smile
Като човек, чиято работа е свързана с темата, намирам иронията ви за твърде неуместна.
White tiger е права да се притеснява и да задава подобни въпроси. В алчния ни свят, налагащ икономически растеж на всяка цена, чувството ни за самосъхранение остава единствената спирачка пред ламтежа на корпорациите.

Проблемът е, че нито законодателите, нито регулаторите, нито потребителските организации са способни на съпротива срещу капитала. Нещо повече - готови са буквално за жълти стотинки да си затворят едното око, а ако е необходимо и двете. Нима не сте ставали свидетели на платени псевдонаучни изследвания, които защитаваха интереса на корпорациите и ни убеждаваха години наред, че няма проблем например с парабените или с алуминия в дезодорантите?

Впрочем, да си изключиш мобилните данни и рутера през нощта е въпрос на здравна култура.

Последна редакция: пт, 20 авг 2021, 18:09 от Royal Ranger

# 21
  • Варна
  • Мнения: 5 303
Или просто не си слагайте рутера в спалните. Нашият е в дневната на другия край на апартамента и не мисля, че ни "облъчва" повече от останалите 10 на съседите, които хващам като сигнал.

# 22
  • Sofia
  • Мнения: 2 371
Както написах по-горе, силата на сигнала, което означава енергията с която сте облъчвани намалява квадратично с разстоянието - физичен закон. Ако комшията ви е на 10 метра, то силата на сигнала намалява стократно. Както и да го гледаме е много добре, спрямо 50см от главата ви.

Един любопитен факт, китайските рутери, които са предвидени само за китайския пазар излъчват много повече тъй като там регулациите и изискванията са други. Така например в един рутер на Шаоми, има настройка "през стената", която е най-силната настройка и е повече от позволеното в Европа (с което имаш и доста по-добро покритие), на цената и на допълнително облъчване Simple Smile

Антената на оператор не е шега работа - без допълнителна паника, намерете подходящ инструмент (някой от монтажниците на операторите) да замери силата на сигнала, че никой не може да ти гарантира, че при такава мощност ще си в пълна безопасност.

Теоретично при тези честоти няма йонизация, но пък никой не ви гарантира, че няма някакви непознати квантови закони, които класическата физика не може да обясни.

# 23
  • Мнения: 971
Не приемам сериозно подигравките и според мен притесненията ви са основателни и не са прецедент. Смятам, че дори 1 собственик да е против поставянето на антена, то такава не би следвало да се монтира, тъй като няма категорични доказателства, че базовите станции са 100% безвредни за здравето на хората. До колкото знам, за да е валидно решението трябва да са присъствали собственици на >50% от идеалните части на сградата и да има разписан и входиран протокол от етажната собственост, която трябва да е юридическо лице, както и нотариално заверено съгласие на непосредствените съседи. Mоже да се обжалва решение на етажната собственост в 30-дневен срок от получаването му. Проблемът с покривите е, че всички съседи отказват да дават пари за ремонт, когато се наложи, а с охота се събират такси. Живущите в подпокривните пространства имат изключително право да решават какво ще се строи над тях и дали това би застрашило живота и имуществото им за разлика от етажната собственост. Утре някой може да реши там да се направи басейн, хеликоптерна площадка, заведение, соларна електроцентрала, радио кули и т.н. - всеки подобен строеж би могъл да наруши тяхното право на собственост и обитание, а при увреда трябва да е ясно разписано какво ще се случи. Съветвам ви да се консултирате с адвокат и да предложите на съседите си или мобилния оператор да ви изкупят апартамента, ако толкова държат антената да е над вашата глава..

https://rashkov.eu/%D0%B5%D1%82%D0%B0%D0%B6%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D … D0%BE%D1%81%D1%82

http://police.ba4ka.com/viewtopic.php?f=12&t=3018

https://www.moreto.net/novini.php?n=49034

https://www.marica.bg/plovdiv/gradat/bunt-v-trakiq-sreshu-antena

https://www.lex.bg/forum/viewtopic.php?t=48641

http://www.admincourt-pz.bg/dela/20120101/0061d812_449b0812.htm

https://www.етажнасобственост.bg/%D0%B2%D1%8A%D0%B7%D0%BC%D0%BE% … 0%BA%D0%BE%D0%BC/

Последна редакция: сб, 21 авг 2021, 10:24 от Не се сърди, човече

# 24
  • Варна
  • Мнения: 5 303
Интересно ако във всеки блок се намери някой, който да се обяви против антените, какво ще стане?  Ще има обхват само по междуградските пътища и покрай обществените сгради ли?

Аз съм против обикновения гражданин да има право на мнение по въпроси, по които не е компетентен. Има си специалисти. Както се доверявам на лекаря преди да ме оперира и на майстора, преди да му оставя колата си, така и в случая. Има си разрешени честоти, не е като да е дива Индия. В крайна сметка обществата функционират по този начин.

# 25
  • Мнения: 971
Това е ясно, трябва да се намери разумен компромис. Но не за сметка на здравето, правото на мнение и обитание. Смятам, че за малка България са много 3 телекома и морето от антени най-малкото загрозява градския пейзаж. Много често никой не ни пита за нищо и затова сме на това дередже. Трябва да се получава съгласие поне на онези, които са най близо до зоните на антените. Или да се поставят в междублоковите пространства, за да излъчват равномерно ниски нива.

Чудя се дали някой се замисля защо при всичките достижения на технологиите, съвременните хора стават все по-болни и как на малки острови като Икария има толкова много столетници?!?

Съмнявам се, че трудно ще се преборят постфактум с телекома/ЕС да махнат антената, но е добре да замерят стойностите преди и след поставянето и, като бебешкото легло се сложи в зоната с най-нисък интензитет. Нормите у нас са по-ниски от други държави, но по-високи от онези смятани за безопасни от асоциациите по строителна биология. Ако нещата не са добре, винаги може да излязат под наем и да продадат апартамента/купят нов.

Последна редакция: сб, 21 авг 2021, 10:37 от Пух

# 26
  • Мнения: 46 553
Чудя се дали някой се замисля защо при всичките достижения на технологиите, съвременните хора стават все по-болни и как на малки острови като Икария има толкова много столетници?!?
Наследствен фактор, вероятно.

Продължителността на живот в България и по света расте, като в градовете е по-висока, в сравнение със селата. Ако антените влият (аз не съм убедена в това), то действието им е положително.

# 27
  • Мнения: 6 939
Цитат
Аз съм против обикновения гражданин да има право на мнение по въпроси, по които не е компетентен.
А когато този обикновен гражданин е собственик на идеална част от покрива на сградата ( случая с антените), пак ли да му налагат държавнически решения?

# 28
  • Мнения: X
Впрочем, да си изключиш мобилните данни и рутера през нощта е въпрос на здравна култура.
Впрочем, наистина ли вярвате, че антената на WiFi рутера Ви може да Ви причини нещо?

Антената е онова бялото с надписа Rainsun
китайските рутери, които са предвидени само за китайския пазар излъчват много повече тъй като там регулациите и изискванията са други. Така например в един рутер на Шаоми, има настройка "през стената",
И двете не са твърдения са неверни. Първото е класическа заблуда, второто се нарича beamforming и не касае излъчваната енергия.

А Пух си е намерил нова тема...

# 29
  • инфантилно и разглезено хлапе
  • Мнения: 1 615
Чудя се дали някой се замисля защо при всичките достижения на технологиите, съвременните хора стават все по-болни и как на малки острови като Икария има толкова много столетници?!?
Ако антените влият (аз не съм убедена в това), то действието им е положително.
Точно тъй, не мога да не се съглася с логиката ти...  Направо се местИ да живееш до някоя антена на мобилен оператор. Електромагнитното излъчване хубаво ще ти "удължи" живота.


Продължителността на живот в България и по света расте, като в градовете е по-висока, в сравнение със селата.
Средната продължителност на живот расте, но максималната продължителност на живот намалява. Което е нещо съвсем различно.
Причината за увеличаване на средната продължителност на живот е намалената детска смъртност(в миналото не са имали антибиотици и лекарства)

Само че господинът над мен говори за максималната продължителност на живота, която в съвременния свят става все по-ниска и хората умират все по-млади...

# 30
  • Мнения: 6 939
BlueIce, има едно нещо, наречено чувство за хумор. Ама то няма как да се обясни.

# 31
  • Мнения: X
Електромагнитното излъчване хубаво ще ти "удължи" живота.
Но няма и да го скъси

# 32
  • Мнения: 46 553
Средната продължителност на живот расте, но максималната продължителност на живот намалява.
Може ли източник? За да сравним по години дали съвпада с използването на антените.

# 33
  • Мнения: 41 273
Това е ясно, трябва да се намери разумен компромис. Но не за сметка на здравето, правото на мнение и обитание. Смятам, че за малка България са много 3 телекома и морето от антени най-малкото загрозява градския пейзаж.
Помниш ли какви бяха цените на мобилните услуги когато имахме само един оператор? И какво стана с тези цени, когато се появи конкуренция? Специално този бранш май е уникален, защото тук конкуренцията наистина работи.

Чудя се дали някой се замисля защо при всичките достижения на технологиите, съвременните хора стават все по-болни и как на малки острови като Икария има толкова много столетници?!?
Средната продължителност на живота все пак расте непрекъснато, странно защо. И не знам защо си мислиш, че минали и по-миналия век всичко е било супер здравословно и екологично. Имаше една поредица по някой от природонаучните канали какви отрови и супер опасни неща са се ползвали, пили и яли през 19 век в Англия.

Съмнявам се, че трудно ще се преборят постфактум с телекома/ЕС да махнат антената, но е добре да замерят стойностите преди и след поставянето и, като бебешкото легло се сложи в зоната с най-нисък интензитет. Нормите у нас са по-ниски от други държави, но по-високи от онези смятани за безопасни от асоциациите по строителна биология. Ако нещата не са добре, винаги може да излязат под наем и да продадат апартамента/купят нов.
При всички случаи, освен ако не се намери незаконна клауза в договора, при прекратяване има голямо обезщетение. Питам кой ще го плати? А после и съседите евентуално имат право на претенции за пропуснати  ползи, ако заради нечии претенции се махне антената.

Средната продължителност на живот расте, но максималната продължителност на живот намалява. Което е нещо съвсем различно.
Причината за увеличаване на средната продължителност на живот е намалената детска смъртност(в миналото не са имали антибиотици и лекарства)

Ако това беше вярно и ръстът на средната продължителност се дължеше само на намалената детска смъртност нямаше пенсионните системи да се сриват;-) Има и друго - така нареченият параметър "средна продължителност на живота" не е статистически - не се вземат животите на всички умрели и не се намира средно аритметично. Този параметър се изчислява по друг начин (не ме питай как) и всъщност показва очакваната средна продължителност на живота за живеещите сега.

# 34
  • Sofia
  • Мнения: 2 371
Скрит текст:
Впрочем, да си изключиш мобилните данни и рутера през нощта е въпрос на здравна култура.
Впрочем, наистина ли вярвате, че антената на WiFi рутера Ви може да Ви причини нещо?

Антената е онова бялото с надписа Rainsun
китайските рутери, които са предвидени само за китайския пазар излъчват много повече тъй като там регулациите и изискванията са други. Така например в един рутер на Шаоми, има настройка "през стената",
И двете не са твърдения са неверни. Първото е класическа заблуда, второто се нарича beamforming и не касае излъчваната енергия.

А Пух си е намерил нова тема...
Въпросната чипантена се слага в много малки устройства без претенции за невероятно покритие, докато при рутерите се поставят външни антени, често по 4, 6, 8 бройки с които се прави много по-добро и насочено покритие според свързаните към рутера устройства.

В случая имам Xiaomi AX6000, който се предлага само в Китай и няма глобална версия, съответно това е един от рутерите с най-голямо реално/практическо покритие, видимост, която няма как да постигнеш с друг "европейски" рутер.

Става дума за енергията която се използва за да предаваш сигнала, в DD-WRT, това е TX power настройката и тя е лимитирана (както и изборите на канали и честоти) според регулациите на района. В Китай изискванията за максимална TX power, очевидно е по-висока и това е консистентно с други рутери. Въпросната настройка Through Wall я имам и не е лъжа.

Интересно е как така си говорите на изуст.

Както споменах по-горе, при тези честоти няма йонизация, което да предизвика клетъчни промени. Наблюдава се само потенциално локално затопляне, но пък има доказани случаи на чувствителност към електромагнитно лъчение, което не всеки понася добре.

Това, което пита по-горе друг потребител, какво може да направи един оператор, ако всеки откаже достъп до покривите си - може оператора да екранира покрива, с което да го направи безопасен, може да използва независими одитни компании които да следят за коректното изпълнение. В момента е като дива Индия.
И до днес на множество безжични устройства, макар и ниско ниво на излъчване, производителите пишат, че не носят никаква отговорност, ако се разболеете от използване на тези технологии. Т.е. производителя няма никаква сигурност и не желае да поеме финансова отговорност за техните продукти, което дава моралното право на потребителя да откаже да ги ползва.

# 35
  • Мнения: X
В Китай изискванията за максимална TX power, очевидно е по-висока и това е консистентно с други рутери. Въпросната настройка Through Wall я имам и не е лъжа.

Интересно е как така си говорите на изуст.
Откъде е очевидно? Това за максималната мощност в Китай? TX power в настройките в какво се измерва, и колко е във вашето рутерче, че превишава допустимите нива? Through Wall е точно beamforming за който са необходими поне две антени и наличието на 6 на рутера не означава, че предавана мощност е по-голяма. По подобен начин работят и MIMO каналите на клетъчните оператори, но това не подобрява покритието, а качеството на сигнала в точка съпоставено с обикновено излъчване.
Въпросната керамична антена в момента е през два бетонни панела и

това е положението. Мога да пусна едно на открито и да измеря нивата, но няма да има голяма разлика с обикновена антена, каквато може би не сте отваряли за да видите, че по същество не се различава особено много от тази
Толкова по въпроса за говоренето наизуст.

А, последно. Опитайте да опишете опитна постановка, която да докаже твърденията Ви за по-добро покритие на АХ6000 за китайски пазар и такова за европейски. За начало може да започнете с дефиниране на "по-добро покритие"

# 36
  • Мнения: 971
Няма да изхвърля телефона или лаптопа си, но си имам едно наум и разбирам позицията на госпожата. Интересно ми е тези високи и тежки мачти как устояват на поривите на вятъра и не разбиват ли покрива? Каквато и да е причината да не иска антена над апартамента си, следва да бъде уважена. Макар, че постфактум ще и струва доста усилия, пари, време, нерви, подигравки при неясен резултат - почти невъзможна мисия да се пребори с държавната администрация и мастодонта Close

Подобни статистики са неудобни за корпорациите и е трудно да се намерят. И пушенето беше рекламирано като полезно за здравето преди години. Бума на телекомите започва през 90-те години и продължава до днес. Има научни изследвания за рисковете от базовите станции. Случайно или не по същото време в САЩ се увеличават болните от Рак 2-3 пъти, докато нивата на тютюнопушене там са най-ниски от 50 години насам.





https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20662418/

Последна редакция: сб, 21 авг 2021, 15:17 от Пух

# 37
  • Мнения: 41 273
Каквато и да е причината да не иска антена над апартамента си, следва да бъде уважена. Макар, че постфактум ще и струва доста усилия, пари, време, нерви, подигравки при неясен резултат - почти невъзможна мисия Close

Пропускаш факта, че никой не е сложил антена в нейната собственост. Антената е на покрива, който е обща собственост и ако тя е под нея това си е характеристика на жилището. Друг е на север, трети е към булевард... Всяко жилище си има недостатъци и другите не са длъжни да ги отстраняват. След като всички други искат антена в общата част, антена ще има.

# 38
  • Sofia
  • Мнения: 2 371
Стига да не е вредна за здравето, все пак има и конституция, която стои над ОС на блока. А и изглежда, че тези антени не се монтират съвсем според закона и изисквания, а на принципа, ако мине номера и никой не се оплаче.

# 39
  • Мнения: 971
Важен момент е, че антената няма да бъде монтирана на партера или на фасадата, а над нейния апартамент. Пропускаш също така, че е купила апартамента без този недостатък. Покрива може да е обща част, но неможе всеки да прави каквото си реши - да го реже, да прави барбекюта или самоволно да си монтира съоръжения. Ако аз реша да сложа примерно видеонаблюдение на етажа ще питам съседите си дали са съгласни. В случая нея никой не я е питал или са я подвели да се подпише под протокол на ЕС. Ако е второто, смятам темата за приключена.

При подобни глобални решения според мен е нужно да има 100% единодушие на онези, които живеят непосредствено под и в зоната на насоченост на антената, според стриктни регулации извън закона за ЕС. Но удобно това не се прави. Даже май тихомълком промениха законите миналата година и вече не е нужно разрешение от агенцията за контрол на строителството за телекомите да поставят антени. Водихме в една друга тема монолог за вредите с дежурните застъпници на телекомите и прогреса.. ефекта е нулев. Oбикновенно човек се осъзнава твърде късно.

https://m.offnews.bg/news/Tehnologii_18759/Balgariia-predpriema- … iiata_723194.html

Последна редакция: сб, 21 авг 2021, 15:46 от Пух

# 40
  • Мнения: 41 273
Стига да не е вредна за здравето, все пак има и конституция, която стои над ОС на блока. А и изглежда, че тези антени не се монтират съвсем според закона и изисквания, а на принципа, ако мине номера и никой не се оплаче.

99% съм сигурна, че антените имат СЕ маркировка. От там нататък няма как да се обявят за опасни, освен ако се нарушат техническите предписания, а това се проверява лесно.

Пух, определено не ми надприказва с теб. Ако авторката иска нека ти повярва и да започва да се съди, свободна страна сме. А това какво според теб е нужно и 100% единодушие е смешно. И аз искам да не ми летят самолети над апартамента. Или вечер след 22 часа разрешената скорост за движение да е 30 км/ч за да е тихо. Някой да ме пита?

# 41
  • Мнения: 971
Щеше да е смешно, ако не е трагично Close

"Как да получите маркировката „CE"?

Като производител на продукта единствено вие носите отговорност, когато декларирате, че той отговаря на всички изисквания."

/ от сайта на Европеиския съюз /

"За съжаление липсва информация за потенциалните вреди на РВ-ЕМП."

/ от сайта на Европарламента /

Последна редакция: сб, 21 авг 2021, 16:23 от Пух

# 42
  • ☀️София / London🌂
  • Мнения: 3 439
100% единодушие Rolling Eyes но това е само в твоята глава и единствено според теб, според закона обаче е друго.
Да даваш съвети да се съди пък е връх на глупостта- подобно дело ще се влачи с години, няма как да го спечели и само ще влезе в огромни разходи и изхабени нерви. Но то е така, лесно е да се дава ъкъл когато няма ти да търпиш последствията от подобни глупави идеи.

# 43
  • Мнения: X
Ако аз реша да сложа примерно видеонаблюдение на етажа ще питам съседите си дали са съгласни.
Защо? Камерата излъчва нещо или и за подмяна на звънеца и лампата на етажа ще трябва да искам съгласие?

# 44
  • Мнения: 971
Да даваш съвети да се съди пък е връх на глупостта

Не ми слагаи думи, които несйм казал и чети внимателно. И все пак това е само форум - всеки има право на мнение, а решенията са си лични.

Никой не може да бъде сниман без негово съгласие. Но като цяло май въпроса е за компетентен по тези казуси юрист.

# 45
  • Мнения: X
И какво следва от това?
Табелка "В района се извърша видеонаблюдение" за какво служи?

# 46
  • Мнения: 41 273
Щеше да е смешно, ако не е трагично Close

"Как да получите маркировката „CE"?

Като производител на продукта единствено вие носите отговорност, когато декларирате, че той отговаря на всички изисквания."

/ от сайта на Европеиския съюз /

"За съжаление липсва информация за потенциалните вреди на РВ-ЕМП."

/ от сайта на Европарламента /

Да, ама знаеш ли какви са последиците ако излъжеш? Трябва да те уверя, че СЕ маркировката изобщо не е мижи да те лажем.

# 47
  • Sofia
  • Мнения: 2 371
Сигнала може да се усилва и намалява, като много зависи къде се намира антената. За места без хора наблизо силата може да е в пъти по-голяма с цел една клетка да покрие по-голяма територия.

Няма как една клетка да е настроена по един и същи начин тъй като зависи от много фактори и със сигурност инструкциите за техниците са да пестят клетки, което става като усилят сигнала.

Точно тук стои въпроса с контрола - в линка на Пух пише, че с новите разпоредби това ще се следи от акредитирани лаборатории. Аз бих казал, че всеки блок с таква клетка от време на време трябва сами да си замерват и да са сигурни, че всичко е в норма, защото това е положнието в България и нищо не трябва да се взима на доверие.

# 48
  • Мнения: 2 266
Авторката не е писала, че са взели решение без съгласието ѝ. Върнете се и прочетете. Преди година са решили, но сега я поставят и тя се е сетила да потърси информация. Нейните думи са "след дъжд - качулка".

# 49
  • Мнения: 6 911
И тези са насочени, не излъчват равномерно навсякъде в пространството. Само не са насочени в една точка, а в по-широка зона от около 120 градуса.
И никой не каза, че излъчването е полезно, а че баш под антената е най-добре. И ако се махне от твоя таван ще я сложат на отсрещния блок и ще е по-зле.
120 градуса по хоризонтала, по вертикала е 5-10 градуса.

# 50
  • Мнения: 41 273
И тези са насочени, не излъчват равномерно навсякъде в пространството. Само не са насочени в една точка, а в по-широка зона от около 120 градуса.
И никой не каза, че излъчването е полезно, а че баш под антената е най-добре. И ако се махне от твоя таван ще я сложат на отсрещния блок и ще е по-зле.
120 градуса по хоризонтала, по вертикала е 5-10 градуса.

Мдам, никой не го оспорва. Отделно казахме, че надолу не излъчват, а заради тези 120 градуса се слагат по три на мачта. Това беше уточнение, а и за мен лични "широк" е термин за описване в една равнина. Ако е за пространство няма да определя широк.

# 51
  • Варна
  • Мнения: 5 303
....Трябва да се получава съгласие поне на онези, които са най близо до зоните на антените.....


......Чудя се дали някой се замисля защо при всичките достижения на технологиите, съвременните хора стават все по-болни и как на малки острови като Икария има толкова много столетници?!? .......

Ти май още не си разбрала, че не близостта  до антената, а посоката е важна. Ако трябва да се получава съгласие от най-засегнатите, тези от последния етаж ще са последни в списъка. Като започнат да монтират антените по тротоарите, тогава се притеснявайте.

Ако не бяха всичките тия технологии, баба ти на 85 досега щеше да е умряла 3 пъти.



.......
А когато този обикновен гражданин е собственик на идеална част от покрива на сградата ( случая с антените), пак ли да му налагат държавнически решения?

Кой какво е наложил? Собствениците доброволно са подписали договор с А1, дори до колкото разбрах им се плаща за това.
Иначе да - докато живееш в дадена държава, си длъжен да се съобразяваш с всички държавнически решения. Като не ти харесва, слава богу живеем в отворен свят и си свободен да отидеш където ти харесва повече.

Последна редакция: нд, 22 авг 2021, 14:05 от Didi168

# 52
  • Мнения: 49
И какво следва от това?
Табелка "В района се извърша видеонаблюдение" за какво служи?

# 53
  • Мнения: 69
Аз съм против обикновения гражданин да има право на мнение по въпроси, по които не е компетентен. Има си специалисти. Както се доверявам на лекаря преди да ме оперира и на майстора, преди да му оставя колата си, така и в случая. Има си разрешени честоти, не е като да е дива Индия. В крайна сметка обществата функционират по този начин.
Добре казано, само че в България (а и не само при нас) регулаторните органи и техните "специалисти" по известни на всички нас причини не защитават обществения интерес, особено в частта на общественото здраве. Много отдавна не се доверявам безрезервно на първото лекарско мнение, а търся задължителнo поне още едно, дори и за банални неща. Не казвам, че всички са маскари, но за съжалиение злото е заразно. Корупционната нагласа в съчетание с немарливото отношение към задълженията развалят и малкото читави служители (не само здравните специалисти). А страшно много ми се иска да не бъде така и всеки камък да си тежи на мястото.

По отношение на регулаторните органи, които непрестанно се грижат за нас, ще припомням случая с убитото от токов удар до ВМА момче и глупавия коментар на някакъв "специалист", че момчето изтеглило късата клечка "защото обувките му били мокри"?

# 54
  • Мнения: 971
Съгласен съм с Royal Ranger. Меко казано е нетактично, недодялано и дори обидно, специалист да се изказва така за смъртта на едно невинно дете. Все обстоятелствата и жертвата са ни виновни, а не проява на небрежност, безхаберие, некомпетентност, мърлявщина, корупция, плоскомислие и т.н. от всички по веригата. Важни са технологичния прогрес и развитието бизнеса, а общественото здраве и безопасността остават на последно място. Не мислите ли че е много лесно човек днес да бъде подведен и истината за дадено нещо да остане в сянка при цялата тази медийна пропаганда и цензура? Конкретно за телекомите от зората си имаха доста нелоялни практики и продължават с някои от тях.

Ще цитирам проф. Марков: "електромагнитната радиация е геноцид спрямо децата ни".  Нещо повече, ЕС косвено признава за възможност да причинява рак и безплодие в изследването си за 5-джи. Дори стойности от 0.1 микровата на квадратен сантиметър могат да причинят неприятности като умора, главоболие, проблеми със съня (Sage & Pall). "Можем да изключим мобилните си телефони, но не можем да изключим клетъчната кула. Експозициите на клетъчната кула са непрекъснати ден и нощ. Много биологични ефекти са документирани с много ниска интензивност, сравнима с това, което хората могат да изпитат в рамките на 500 фута (150m) от клетъчната кула.". В този ред на мисли трябва да има легален начин договор да се прекрати без или с минимална неустойка, преди да е монтирана антената.

В държави от Африка и Азия са загрижени и имат нормативи за отстоянието на базовите станции от болници, училища и детски градини, а ние тук неглежираме проблема и се подиграваме на всеки дръзнал да се замисли. Кой определя колко близо е твърде близо при монтажа и гарантира за здравето на обитателите непосредствено под антените (диаграмата на насоченост не е строго хоризонтална или вертикална, а има отклонения)? Къде е гаранцията, че след като мине комисията нивата на излъчване ще останат тези от наредбата и има ли независима лаборатория, която може да бъде използвана за контрол? Така и немога да разбера всички онези хора, които подписват тези договори с надеждата някой да им боядиса входа или оправи вратата на блока за сметка на живущите на последните етажи и в кооперациите около тях..

pp:

Предполагам, че междувременно антената е поставена и няма да ви е до жалби и адвокати. Има възможност да се направи екраниране, но несъм специалист и незнам за фирма в България, която да се занимава с това. В една тема ми казаха, че би било глупаво, тъй като може да се получи ефекта на микровълновата, ако вътре в жилището има източник на излъчване (като рутер) или не е направено както трябва. Но в интернет има видеа, които показват, че може да се направи.

Ref.

https://translate.google.com/translate?hl=en&sl=auto&tl= … e-is-too-close%2F

https://www.bg-mamma.com/?topic=1242123.75

https://www.europarl.europa.eu/RegData/etudes/STUD/2021/690012/E … 021)690012_EN.pdf

https://translate.google.com/translate?hl=en&sl=auto&tl= … ers-at-schools%2F

https://duckduckgo.com/?q=emf+shield&ia=web

Последна редакция: пн, 23 авг 2021, 15:49 от Пух

# 55
  • Варна
  • Мнения: 5 303
Айде, айде... тия, които ги правят антените, да не би на друга планета да живеят? Деца, възрастни, специалисти, клошари... всички сме облъчени еднакво. От магнитни бури на слънцето също боли глава.

# 56
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Ужас, зачетох се малко в тази тема (тя е кратичка) и ми се струва, че създателите на фейк нюз и най-вече, опитите да се аргументират физични явления с псевдонаука, скрита зад привидно логично звучащи и добре подредени факти, взимат все по-големи мащаби. Все по-важно става критичното мислене...

П.С. Дано радетелите за постоянни замервания на всичко не замерят нивата на всякакви електромагнитни и други лъчения в произволен ден покрай Пирогов, че ей сега се юрнаха всички живущи да продават жилища...

# 57
  • Мнения: 6 939
Не разбирам от сигнали и антени, но сега съобщиха по новините, че самолетът на Харис се забавил, заради съмнения от т.нар. Хавански синдром - облъчване с микровълни. Това някак ми напомни за тази тема.
Потърсих информация и се ужасих. Разните облъчвания май не са така безопасни. Разбира се, явно има значение с какво, колко  и т.н. Но все пак....
Цитат
https://bntnews.bg/news/poseshtenieto-na-kamala-haris-vav-vietna … -1166764news.html
Причината е, че в Ханой разследват два случая на така наречения Хавански синдром. Засега не е ясно кои са засегнати. От екипа на Харис заявиха, че тя се чувства добре.
Синдромът причинява силно главоболие, световъртеж и нарушения в паметта. Предполага се, че е причиняван чрез насочване на микровълни.
За първи път синдромът е регистриран през 2016-а година в американското посолство в Хавана. Тогава 25 служители получиха тежки оплаквания. Синдромът е регистриран и в други американски дипломатически мисии по света.

Цитат
https://dariknews.bg/novini/sviat/podozirat-che-amerikanski-dipl … ikrovylni-2280903
Подозират, че американски дипломати в Германия станали жертва на атака с микровълни
Най-малко двама американски дипломати в Германия са проявили симптоми на т.нар. „Хавански синдром“, съобщава изданието The Wall Street Journal, цитирани от "Фокус".
Те вече са потърсили медицинска помощ.

През последните месеци дипломатите са изпитвали гадене, силно главоболие, болки в ушите, умора, безсъние и летаргия. Някои от тях дори не са били в състояние да работят, съобщава изданието.
Представители на САЩ посочиха, че подобни симптоми са наблюдавани при американския персонал в други европейски страни, без да поясняват в кои точно.
Разследват вероятно нападение с микровълни близо до Белия дом
През юли списание The New Yorker съобщи, че поне 20 американски държавни служители в австрийската столица са имали „необясними здравословни проблеми“ тази година. Източници на изданието не изключиха, че т. нар. атаки с възможно използване на „насочена енергия“ се превръщат в причина за неразположението на американски дипломати, разузнавачи и други служители. На свой ред директорът на ЦРУ Уилям Бърнс заяви, че не изключва Руската федерация да има връзка с „Хаванския сидром“ сред американските дипломати, но подчерта, че не иска да прави прибързани заключения.

Предишната администрация на Вашингтон твърдеше, че повече от 40 американски дипломати са пострадали в Хавана от ноември 2016 г. в резултат на някакво външно влияние, наречено „акустични атаки“. Властите на САЩ държаха Куба отговорна за тези инциденти.
Облъчване с микровълни са разболели американските дипломати в Куба и Китай
Хавана многократно отричаше участие в инцидентите с американски дипломати. През октомври 2017 г. кубински експерти също така заявиха, че САЩ биха могли да определят звуците от щурци или цикади за „акустични атаки“.

# 58
  • Мнения: 41 273
Мдам, наведе ме на мисълта никога да не си газифицирам къщата. Представяш ли си, четох как в концлагерите са убивали хора с газ. Не, не е за мен това да ми е у дома Grinning

# 59
  • Мнения: 6 939
Добре, че ни открехна, че и газът се разпространява чрез акустични, или друг тип вълни. Joy
Направо си в десетката по темата.
ПС Много добре си си подбрала ника - на всяка манджа - мерудия.

# 60
  • Мнения: 41 273
Не съм сигурна кой е мерудията при всеки случай, когато може да се каже нещо против ваксини, антени и какво ли не. Ти си абсолютен нихилист, пък аз съм била мерудия. Аз поне си го казвам с ника си.

# 61
  • Мнения: 971
Диорела, остави я ЧС.. оспами и моята тема за живота до базовите станции, но там вече са дискутирани военните разработки, както и здравните проблеми. В случая незнам с какво допринася осмиването и сравнението с газта. Смятам че е време да се включи авторката на темата и да ни даде повече информация какво е предприела, та да не пилим мозък излишно.

# 62
  • Мнения: 41 273
Е да, всичко което не е в тон с твоята теза е спам, така е най-лесно. Всъщност не само аз, а неколцина ти дадохме доста аргументи, но не бяха приети. Ето сега и отговорът на Диорела - газта не се разпространявала с вълни и затова примерът бил неуместен??? Всъщност примерът ми показва, че не можеш да сравняваш специално създадено оръжие с технология за домашна употреба, даже и да са на един принцип.  Но за да задоволя Диорела, и понеже ти ме подкани, ще дам друг пример. Според нея важното било да са вълни - няма проблем. Светлината се разпространява с вълни. И даже може да се направи оръжие (има лазерни оръжия), следователно по нейната логика и осветлението в дома е опасно, понеже е на същия принцип. Ма това там, че "дозата прави отровата" не е важно.
Иначе разбирам, че е дразнещо да пуснеш една партенка и да се намерят "мерудии" да ти я изкритикуват, но така е във форумите.

# 63
  • инфантилно и разглезено хлапе
  • Мнения: 1 615
Не разбирам от сигнали и антени, но сега съобщиха по новините, че самолетът на Харис се забавил, заради съмнения от т.нар. Хавански синдром - облъчване с микровълни.
Синдромът причинява силно главоболие, световъртеж и нарушения в паметта. Предполага се, че е причиняван чрез насочване на микровълни.
За първи път синдромът е регистриран през 2016-а година в американското посолство в Хавана. Тогава 25 служители получиха тежки оплаквания. Синдромът е регистриран и в други американски дипломатически мисии по света.

Дори самите неврони - клетките в тялото, които изграждат нервната тъкан много приличат на антена.


Който не вярва, че електромагнитните вълни влияят на организма си е негов проблем.
Ако бях на мястото на авторката на темата, щях да си бия камшика от това жилище.

# 64
  • Мнения: 971
Теза се подкрепя с аргументи, публикации, конструктивна критика. Но за съжаление виждам основно ирония, нонсенс и словесна агресия. Обясни моля в детайли за "СЕ маркировката", защо "под антената може би е по-безопасно" и защо общите части трябва да се отдават под наем с решение на 50% от собствениците, вместо всеки да си плаща и да се ползва ФРО, както е по закона за ЕС?

# 65
  • Мнения: 6 939
Скрит текст:
Е да, всичко което не е в тон с твоята теза е спам, така е най-лесно. Всъщност не само аз, а неколцина ти дадохме доста аргументи, но не бяха приети. Ето сега и отговорът на Диорела - газта не се разпространявала с вълни и затова примерът бил неуместен??? Всъщност примерът ми показва, че не можеш да сравняваш специално създадено оръжие с технология за домашна употреба, даже и да са на един принцип.
 Но за да задоволя Диорела, и понеже ти ме подкани, ще дам друг пример. Според нея важното било да са вълни - няма проблем.
Скрит текст:
Светлината се разпространява с вълни. И даже може да се направи оръжие (има лазерни оръжия), следователно по нейната логика и осветлението в дома е опасно, понеже е на същия принцип. Ма това там, че "дозата прави отровата" не е важно.
Иначе разбирам, че е дразнещо да пуснеш една партенка и да се намерят "мерудии" да ти я изкритикуват, но така е във форумите.

А ти от къде разбра от поста ми какво е важно според мен? Казах само, че информацията за Хаванския синдром, ми е напомнила за тази тема. Да, мисля, че вълните не са безопасни.
Ако ще си даваме неудачни примери, от любов към спама, ок, нека и за газ , за светлина, за земетресения и наводнения, за всичко което ти хрумне, да се коментира тук. Прави ми впечатление, че в няколко различни области на познанието се изказваш, с увереността на академик от световна величина и заклеймяваш всички други мнения. Хайде, поне се насочи към една сфера, не се разпилявай толкова.
Уважавам и приемам някои твои мнения, но не е нужно все да се заяждаш с всички и да опитваш да огрееш във всяка тема с компетентност по въпросите.

Последна редакция: ср, 25 авг 2021, 17:42 от Diorela

# 66
  • Мнения: X
защо "под антената може би е по-безопасно"
Google -> vertical plane cell tower antenna patterns.

# 67
  • Мнения: 41 273
Който не вярва, че електромагнитните вълни влияят на организма си е негов проблем.
Ако бях на мястото на авторката на темата, щях да си бия камшика от това жилище.

Никой не е казал, че не вярва. Казваме, че "дозата прави отровата" и ние плуваме в океан от електромагнитни лъчения - космически и изкуствени. И няма как човек да изплува извън този океан и ако конкретна технология не излъчва екстремни нива, то тя се размива в океана и няма защо да и се обръща внимание.

Прави ми впечатление, че в няколко различни области на познанието се изказваш, с увереността на академик от световна величина и заклеймяваш всички други мнения. Хайде, поне се насочи към една сфера, не се разпилявай толкова.

Съвсем нямам самочувствието на академик от световна величина и по всички теми, по които се изказвам, използвам обща култура (от природнонаучната област), логика и здрав разум. За форумна дискусия това е напълно достатъчно.

Теза се подкрепя с аргументи, публикации, конструктивна критика. Но за съжаление виждам основно ирония, нонсенс и словесна агресия. Обясни моля в детайли за "СЕ маркировката", защо "под антената може би е по-безопасно" и защо общите части трябва да се отдават под наем с решение на 50% от собствениците, вместо всеки да си плаща и да се ползва ФРО, както е по закона за ЕС?

- CE маркировката е форма на гаранция от страна на производителя, че неговото изделия отговаря на всички норми на ЕС за съответните изделия. Процесът на самосертифициране много прилича на ИСО9000 сертификацията и почти не се прави без специализирани отдели или външни консултанти. Наказанията за "менте" СЕ маркировка са сериозни глоби и даже затвор. Ето линк:
https://www.glazingvision.co.uk/blog/top-questions-on-ce-marking/
- Защо под антената е безопасно е въпрос на елементарна техническа грамотност и здрав разум - антената е създадена за да покрие със сигнал възможно най-широка област. По същество прилича на пръскачка за поливане на ливада (не въртяща се, а постоянна). Никой няма интерес водата да пръска нагоре като фонтан, или надолу в земята, нали? Затова се вземат мерки енергията да се разпространява в полезните направления. Ето малко картинки, показващи зоната на излъчване:
https://hardwarebg.com/forum/attachment.php?attachmentid=87651&a … &d=1487455771
https://hardwarebg.com/forum/attachment.php?attachmentid=87650&a … &d=1487455769
- Законът е такъв, че живеещите решават. И не виждам никаква логика в обратното. Не знам обаче какво е ФРО и какво искаш да кажеш под "всеки да си плаща".

Последна редакция: ср, 25 авг 2021, 18:21 от Черна станция

# 68
  • Мнения: 2 266
Ами сигурно в пустинята ще е безопасно. Давайте нататък. Явно само това е решението.

# 69
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
За Хавана синдрома честотите са съвсем други спрямо честотите, които ползват телефоните ни.

В смисъл, че няма нищо общо между едните и другите вълни като физиологични ефекти, освен, че се наричат и са (физично погледнато) вълни. То и светлината от видимия спектър е вълна и частица според вълново-корпускулярния дуализъм, но от слънцето, носещо ни светлина, не се оплакваме, нали...

# 70
  • Мнения: 971
Аха, значи и във вертикална посока излъчват базовите станции и не в строго направление, а според експерименталната диаграма на насоченост на антената. Основни свойства на радиовълните са отражение, пречупване, затихване, поглъщане, разсейване, дифракция, интерференция и др. Теоретично в сляпата зона човек е защитен, но практиката е нещо различно, особено ако се намираш в непосредствена близост до базовата станция. Трябва да се има в предвид също така, че ако сте в зона на радио-сянка, то клетъчният ви телефон ще изпраща в пъти повече енергия. Гледах преди много години филм на DW точно за болни и увредени хора под антените. Премерете, четете повече научна литература и мислете, а не се подавайте на дезинформация и медийни внушения.



Основните проучвания се правят върху топлинните въздействия при разговорите с телефон, но не и върху биологичните на мрежите и нейонизиращата радиация, възникващи от други аспекти на експозицията, като пиковите стойности и пулсирането, продължителността на експозицията и кумулативните ефекти. Въпреки, че има достатъчно изследвания, които показват повишен риск от ракови заболявания, безплодие и проблеми при бременни и малки деца, оксидативен стрес на ДНК ниво, промяна в нивата на серотонин и мелатонин и т.н. Затова още преди 10 години парламентарната асамблея към съвета на Европа прави апел да се намали излагането на електромагнитни полета. През годините стойностите смятани за безопасни се променяха, но те все още са далеч от препоръките на институтите по биологична безопасност и епидемиологичните проучвания. А през това време антените и операторите се умножиха, в това число и безжичните мрежи удома или в офиса. Едно на ръка е риска да се запали базовата станция или да загубите пари при продажба на апартамента си поради обезценяване, защото мнозина няма да поискат антена над апартамента си.

И така предвид всичко това, защо аз да ходя в пустинята, а не моите неблагоразумни съседи и управляващи прокарали лобистките закони? Ако хипотетично пусна индийци в апартамента си и всички от входа пропищят от тях ще е проблем, нали? Но ако всички от входа заплашват здравето на мен и моите близки, тогава не е?!? Ако това се случи на мен бих потърсил читав адвокат, който да спре поставянето на антената. Не мисля, че струва много.

Ref.

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0079610718301007

https://www.activistpost.com/2021/04/cell-tower-fire-on-apartmen … -malfunction.html

http://emfsafetynetwork.org/category/health-problems/page/15/

https://www.standartnews.com/balgariya-obshtestvo/kakva-e-vrzkat … orite-465940.html

https://www.cancer.org/cancer/cancer-causes/radiation-exposure/c … phone-towers.html

https://www.brightsandz.co/radiation-risks-cell-tower-building-roof/

https://www.99acres.com/articles/pros-and-cons-of-installing-a-m … our-property.html

http://it-takes-time.com/2015/09/22/health-effects-of-cell-towers/

https://manhattanneighbors.org/real-estate-survey-results-neighb … tys-desirability/

https://www.brightsandz.co/radiation-risks-cell-tower-building-roof/

Последна редакция: чт, 26 авг 2021, 16:37 от Пух

# 71
  • Мнения: 41 273
Адвокатът с удоволствие ще ти взема парите няколко години докато се съдите и още една добра сума накрая, когато загубиш. Успех.

Както пише и в твоите линкове точно под антената не си застрашен от нея, тогава за какво ще съдиш А1 да махне конкретно тази антена??? Това, че телефонът ти е в радиосянка излъчва повече не е проблем на тази конкретна антена, за която говорим. Ти и в гората да отидеш, където няма никакви антени, телефонът ти ще излъчва, защото ще търси клетка. Тогава май ще съдиш А1, че не е поставило антени и така кара телефона ти да излъчва? Wink  Но за да се успокоиш, точно в твоя апартамент хващаш сигнал не от кулата над теб, а от кулата на някой съседен блок. Или точно както казахме в началото - баш от това над главата си няма смисъл никой да се страхува, защото по-силно излъчване идва отстрани, не отгоре.

Последна редакция: чт, 26 авг 2021, 16:00 от Черна станция

# 72
  • Мнения: 971
Да, винаги е добре, когато натриеш носа на някой голям и правото и истината възтържествуват. Така следващият път ще си помислят дали да питат всички. Ти сама каза, че монопола не е нещо хубаво.

Смятам, че ако антената е над мен съм застрашен повече, отколкото ако е на известно разстояние срещу мен. Предполагам че маркетинга на телекомите е - по-добре антената да е над вас, отколкото срещу вас. Както казах може да има интерференция, отражение на силен сигнал и зоната на сянка да е много малка и да не покрива целият ти апартамент.. Ясно е, че не може да се пребориш с рутерите на съседите и останалите антени. Но това обикновенно е заварено положенние. Или съвсем нямаш никакви права за тях. Съгласен съм антените да се множат само при условие, че силата на излъчването и съответно рисковете за здравето намаляват пропорционално. Но е трудно да се предвиди дали ще стане точно така.

Другия вариант е да се помисли за защитна изолация - Google: emf shield, emf paint, emf mesh. Но определено няма да е евтино. В момента проучвам и скоро ще правя нещо подобно.

Последна редакция: чт, 26 авг 2021, 16:31 от Пух

# 73
  • Мнения: 41 273
Върни се към темата - тя не е за вредата от антените по принцип, а за опасенията на една съфорумка, че конкретната антена точно над нея и вреди. Сам разбра от изследванията си, че точно на нея тази антена не вреди, защото не излъчва право надолу. Отражения от тази антена също са малко вероятни, защото отраженията от съседната сграда ще са към по-долните етажи (прочети за законите за отраженията). И като цяло, както писахме в самото начало, антените наоколо ще излъчват към този апартамент много повече, отколкото тази антена на покрива над нейния апартамент. И от там няма смисъл да се притеснява и да се бори да я маха. Да не говорим, че едва ли ще успее, защото има съгласие на общото събрание (май и нейното) и в договора има неустойки. 

Докато пишех се сетих се за една аналогия. В една книга за войната съм чела за едни противопехотни скачащи мини - като се задейства не се взривява на място, като обикновените, а скача на 1,5 метра във въздуха и там избухва, като изпраща осколки във всички посоки и зоната на поражения много прилича на зоната на излъчване на антена. И когато войниците намерели такава мина и нямали време или оборудване за нормално обезвреждане знаеш ли какво правели? Сгушвали се плътно около нея във фетална поза и я задействали, тя скачала и поръсвала осколки навсякъде наоколо, но не и надолу върху войника. Баш като в случая на съфорумката - да си седи в апартамента под антената и да си свирка, защото наоколо е по-опасно.

# 74
  • Мнения: X
Аха, значи и във вертикална посока излъчват базовите станции и не в строго направление, а според експерименталната диаграма на насоченост на антената.
Последно? Каква теза защитавате? Антена на покрив на сграда облъчва хората под нея от повече от антена срещу сградата? Че вече се обърках окончателно...
Между другото - електромагнитна изолация е скъпоструващ ненужен лукс.

# 75
  • Мнения: 971
И двете облъчват над нормите смятани за биологично безопасни, но много по-вероятно е онази на покрива да има изключително вредно въздействие за живущите непосредствено под нея.

# 76
  • Мнения: 41 273
И двете облъчват над нормите смятани за биологично безопасни, но много по-вероятно е онази на покрива да има изключително вредно въздействие за живущите непосредствено под нея.

И защо??? Нали сам намери информация, че надолу не вреди?

# 77
  • Мнения: X
И двете облъчват над нормите смятани за биологично безопасни
Нормите които са признати за биологично безопасни не се надвишават от никое устройство. Никой не е задължен да се съобразява със "смятани" норми.
Полето под антената намалява пропорционално на вертикалния азимут по посока на насочването. На 90 градуса излъчването е почти нулево.
С вероятности се работи при хазарт.

# 78
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852

Смятам, че ако антената е над мен съм застрашен повече, отколкото ако е на известно разстояние срещу мен. Предполагам че маркетинга на телекомите е - по-добре антената да е над вас, отколкото срещу вас. Както казах може да има интерференция, отражение на силен сигнал и зоната на сянка да е много малка и да не покрива целият ти апартамент..
Моля ви, нека всеки се занимава с това, което знае и може.
Първо говорите с предположения за маркетингови стратегии - кой оператор ще се рекламира с това, че трябва да сложи базови станции и антени, за да се ползва услугата му? Вие разбирате ли изобщо смисъла на рекламата? Все едно да ви рекламирам хладилник и да ви кажа, че за него е необходимо да имате прокаран ток до дома си. Та и операторите - да кажат, че слагат антени, за да предлагат услугата си... Или да ви продавам кола и да кажа, че ще й сложа и масло в двигателя...Това са абсурдни неща, и са много, ама много далече от реклама и/или маркетинг.

Второ, каква интерференция, какви 5 лв? Говорите за един източник на вълни на покрива. С кого да се интерферира той? Със самия себе си ли? Изобщо знаете ли каква е дефиницията на интерференция в смисъла на физиката и какви са НДУ, за да се случи такава?

После, да има отражение на сигнал? Аха, добре. И какво следва от това. Рaзбира се, че постоянно се отразява нещо някъде. So what? И как влияе разстоянието на разпространението на една въкна във физиката знаете ли? А знаете ли законите за отражение на вълните, за да изчислите какъв процент се отразява, какъв се поглъща и , за да стигнем до вероятно вашата точка - колко от тях ще се върнат след отражение на зададено предварително място и с какъв интензитет? А сега ако кажете и в каква среда точно изчислихте това и как успяхте да създадете толкова точна симулация на обкръжаващата среда (няма изобщо да навлизам в детайли защо е важно), предполагам, че ще получите и висока научна награда.

Много ви моля, тези думички от физиката звучат сложно и носят някакъв смисъл, подлежат и на едни определени закони. Това, че ги нахвърляте в 5 реда текст, който ЗВУЧИ свързан, съвсем не прави аргументацията ви по-точна или по-научно издържана. Също така, да замерите у вас си някакви стойности на нещо си, дори незнаейки какво мерите и с какъв уред го правите, а после да цитирате бомбастични числа, които да стават за също толкова хващащи окото заглавия на жълт вестник, е не напълно безсмислено, то дори е вредно.

И какво ви носи това всяване на паника?

За щастие, физиката е точна наука и поне тя не подлежи на приумиците и интерпретациите на свободно разсъждаващите форумно-присъстващи частици в това колосално брауново движение от фейк нюз и паника, което се опитвате да създадете. Ако изобщо ме разбрахте какво казах....

# 79
  • Sofia
  • Мнения: 2 371
От диаграмите за вертикално разпространение се вижда, че има достатъчно лъчение и надолу, особено като се вземе предвид непосредствената близост на антената. Тя може да е само на 2-3м от тялотото ти докато спиш.

Все пак целта на тези антени е да имат добро приемане и предаване, за сметка на малките размери на телефона в джоба ви.

Човек не трябва да живее в паника и страх, но е доказано отново и отново, че човек трябва да остава мнителен и да държи изкъсо какво правят компаниите, да спазват най-добрите практики.

Това, че към дадения момент НЕ са известни вредни въздействия не означава, че липсват такива.

Преди 70+ години са рекламирали и продавали крем за лице с радиоактивен материал за подмладяване.
Елитните спортисти са рекламирали цигари тъй като подобряват спортните резултати.
Водопроводните тръби са правени от олово. Изобщо безумие до безумие, не се съмнявайте, че след 10 години ще стане ясно какви неща от ежедневието ни причиняват още беди и болести.

# 80
  • Мнения: X
че след 10 години ще стане ясно какви неща от ежедневието ни причиняват още беди и болести.
Любимото ми.
От кога се използват технологиите за безжични комуникации?

# 81
  • Sofia
  • Мнения: 2 371
Каква е връзката с цитираното? Дали е от 10, 20 или 30 години? Без значение за тезата ти, която тъй или иначе не разви.

Дългосрочните вреди може да настъпват и след 20 или 30 години и да не е очевидно. Пример: хеликобактерпилори - бактерия, която вероятно я е имало вечно и има нужда да работи в тялото поне 20 години преди да се появят симптоми и в последствие рак. Едва от 10на години се прилага лечение - преди това не се е считало за нужно - просто още една бактерия в тялото ти.

Не всяко нещо те убива веднага като силна отрова. Дори за последствията в Чернобил, на 100ци км от централата дълги години се е смятало, че няма връзка и отговорност, докато не се оказва, че един хубав вятър може да го отнесе на хиляди км.

Друг любим пример: безоловния бензин - колко години им трябваха за го наложат при това, при доказани вреди при децата от оловото? Минимум 50 години.

Т.е. в момента може да умират всеки ден стотици хора от облъчване и да се преписва на всякакви други неща - все пак вредителите са страшно много и е трудно да изолираш в дългосрочен план причинителя, за това е напълно възможно, както казах след 10, 15 или 20 години да се докаже, че 50 години сме понасяли какви ли не вредни виляния.

И последен пример - определени брандове "тефлон" също се оказа, че са отделяли силно канцерогенни вещества по време на готвене през последните 20-30 години, но отне много време да се "усетят" хората.

# 82
  • Мнения: X
Тефлонът отделя канцерогенни вещества ако се нагрее над 380 градуса Целзий! При такава температура съда с тефлоново покритие става неизползваем. Вие колко такива съда имате и колко от тях сте нагрявали над тази температура?
2002 година започва масовото използване на 2.4 GHz диапазон за комуникация. От тогава досега са минали 19 години и ако имаше някакви съществени влияния върху човека, вече трябваше да са забранени

Конкретизирайте и обосновете добре тезите си, преди да хвърляте твърдения напосоки. Понякога опонентът ви може да е една идея по-напред с материала.
И следващият път като шофирате си изолирайте колата от електромагнитни лъчения. Радарите на пътна полиция работят на 35GHz и лъчат на поне 5 вата

# 83
  • Sofia
  • Мнения: 2 371
Използвам референции - кратки връзки, които са достатъчни за достигане до реномирани източници, лесно откриваеми с Гугъл. Няма да копирам и пействам десетки странции. Безсмислено упражнение. Който иска да чете, който не минава напред.

За последен път отговарям на въпросите ви, тъй като изглежда като класическо тролене начина по който пишете.

Тефлона сам по себе си не го коментирам, а допълнителните вещества, използвани в производствения процес. Не всички брандове имат такъв проблем. Температурата е много по-ниска, примерно при PFOA. Освен това понеже се готви често се използват твърди и стържещи прибори, такива които нараняват покритието и е нужно да бъдат на 100% безопасни.

На тезата ви за 2002 и 2.4 GHz, както отбелязах вече и няма нужда да се повтарям излишно - не всичко вредено действа инстантно, не всичко се открива лесно, особено когато в средата има хиляди замърсители и потенциални вредители. Може да се открие случайно след 5 години, а може и с много услия след 50.

Същия силно заядлив и напълно безсмислен коментар и за радарите. Може да си го спестявате. Това, че дадено нещо се ползва не означава, че е полезно. По някога е необходимо. Хората се облъчват с радиация и когато ходят на рентген, но често това е животоспасяващо.

По някога опонента не е по-умен, а просто с по-ниски социални умения.

Последна редакция: чт, 26 авг 2021, 22:22 от julian

# 84
  • Мнения: 41 273
Това, че дадено нещо се ползва не означава, че е полезно. По някога е необходимо.
Именно. И мобилните комуникации са точно такова необходимо нещо. И затова докато не е доказана вреда, ще се ползват. Да искаш да се забранят, понеже след 50 години евентуално може да се открие, че са вредни, е нелепо.

# 85
  • Sofia
  • Мнения: 2 371
Разбира се, че съм про-новите технологии, науката. Нямам нищо против телекомуникациите. Не съм се отказал от здравеопазването. Ето бях и от първите 10% ваксинирани в България - т.е. бях и научно експериментално зайче в очите на мнозина.
Това, обаче не означава, придържайки се към темата, че сляпо трябва да се варва на богатите фирми, които нямат морал. Те не са социални, не работят в името на здравето и просперитета на хората. Имат изключително различни цели - да защитават интереса на сток холдърите.

Това се нарича - да бъдеш критичен и да поставяш под съмнение не само морала на компаниите, но и да подлагаш на съмнение и на установените порядки.

Галилей е бил един от тях - бил е убеден, че земята се върти, докато другите "учени", най-добрите за времето си, са вярвали, че земята е плоска. Така, че поне малко човек трябва да се съмнява и да поставя под съмнение дори "доказаните" неща.

# 86
  • Мнения: 41 273
Така е, но антените са тествани и одобрени, има изработени норми, а освен това и ние дадохме достатъчно примери, че не са опасни за живеещия под тях.

# 87
  • Мнения: 13 090
Не знам кой как си го представя това как антените били с по-силен сигнал че да имало покритие с по-малко... Нали се сещате че връзката е двупосочна и по-далеч отколкото сигналът от вашия телефон може да покрие, антената не върши работа за това. Т.е. приказките че сигналът от антените бил по-силен от нормите нещо не се връзват. Ако телефонът ви не може да излъчи и той толкова силен сигнал, пак няма да има нормална връзка между тях. Само че както се говори ей така на едро че операторите не спазват нормите, смятате ли че всички телефони дето се продават също не ги спазват и излъчват по-силно? Обаче са ви криви антените, а не телефоните дето всеки носи поне по един у себе си, ей  това не го разбирам.
Антените ги слагат на по-гъсто точно за да няма нужда от по-голяма излъчвана мощност, поне една от причините е това де. Друга от тях е че има доста сложно разпределение на честоти и още разни фактори, заради които няма как да стане както някой си представя да се вдига мощността гьотере... Няма кой да ги остави просто, те ще си пречат с други базови станции тогава. И на същия оператор, и на конкуренцията. Хайде сега си представете ако пречите на конкурентна фирма с това че сте нарушили норма, тая фирма колко време ще си мълчи и няма да ви предизвика проверки, дори и да не са се случили по друг повод такива?
Като искате по-малко облъчване върху себе си, изключвайте си домашния рутер докато спите, не си дръжте телефона нонстоп близо до тялото и с постоянно включени мобилни данни... и това е горе-долу каквото можете да направите. Освен ако не се преместите на някое много пусто място де, ама щом пишете в тоя форум очевидно не сте на място без интернет.

# 88
  • Мнения: X
Това се нарича - да бъдеш критичен и да поставяш под съмнение не само морала на компаниите, но и да подлагаш на съмнение и на установените порядки.
Това не е критика, а съчинения на свободна тема. Тези ваши твърдения и искания ми звучат горе долу по следния начин ( примерът  няма нищо общо с действителността )
Твърдение: Веществото а което е обработен латекса в презервативите може да доведе до тежки репродуктивни проблеми при жените и може да доведе до импотентност при мъжете
Разбира се няма никакво научно обосновано доказателство за това, нито се наблюдават някакви значителни последствия върху човешкият организъм. Но понеже не всичко действа инстантно и ефекта може да се появи и след 50 години трябва да се спре използването на презервативи и да се започнат много изследвания за да се докаже, че са безопасни.

Или нещо което има обосновка. По време на полет със самолет човешкият организъм е подложен на стократно по-високи дози радиация - 0.03 микро Sv на час срещу 5 до 10 микро Sv на час. Или толкова колкото е дозата в АЕЦ Козлодуй при нормално оперативно състояние на реакторите. Трябва ли да спрем всички полети заради потенциалната опасност или да забраним на бременни и майки с деца да пътуват или може би трябва да започнем кампания за допълнителни мерки от авиокомпаниите за да се намали това "вредно" влияние?

Антената излъчва! Да разбира се че излъчва и ако стоя на метър два в продължение на часове може и да ме стопли леко. Котлонът също излъчва даже на много по къси вълни, но не пречи да стоя на две метра защото е също толкова безопасно колкото и да стоя до антена вдигната на 10 метра нагоре.

# 89
  • Мнения: 971
Нима някой от вас е замервал под антена или знае какви са нормите считани за биологично безопасни? Според мен авторката има право да се притеснява. От кога имаме 4 и 5G, чували ли сте за принципа за предпазливост (precautionary principle) и знаете ли, че експозицията на радио и електромагнитни вълни се повишава непрекъснато, докато последиците за здравето все още са в процес на изследване? Ние пък ви казахме, че монетата има две страни и нейонизиращата радиация освен загряването има и биологични ефекти. Едва ли някой от тук присъстващите изобщо е експерт по биофизика и молекулярна биология и затова ви предлагам да прочетете 2-3 статии и след това да коментираме:

1. Биологични ефекти на не-йонизиращи електромагнитни полета: две страни на монетата:
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0079610718301007

2. Биофизически ефекти от радиочестотната електромагнитна радиация (RF-EMR) върху кръвните параметри, сперматозоидите, черния дроб, бъбреците и сърцето на албиносните плъхове:
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1018364717308789

3. Преглед на екологичните ефекти на радиочестотните електромагнитни полета (RF-EMF)
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0160412012002334

Последна редакция: пт, 27 авг 2021, 23:58 от Пух

# 90
  • Мнения: X
Ние пък ви казахме, че монетата има две страни и нейонизиращата радиация освен загряването има и биологични ефекти.
Може ли да ми представите научно доказателство на този цитат от Вашата статия
"For example, there are lots of publications indicating that EMF can induce apoptosis and DNA strand-breaks in cells"
Държа да наблегнете на indicating и  can induce apoptosis and DNA strand-breaks В кой научен труд има доказателства за болднатото?
btw: There are lots of publications indicating that lubricant used in condoms manufacturing can induce apoptosis and DNA strand-breaks in cells and also, can lead to reproductive problems in young women

Редактирате в движение.
Считани не е аргумент, а субективна преценка с която никой не е длъжен да се съобразява. Аз считам, че цената на бирата на пазара е много висока, ма кво от това?

Последна редакция: пт, 27 авг 2021, 20:19 от Анонимен

# 91
  • Мнения: 41 273
И как според вас може да се докаже, че нещо е безопасно, при презумпцията, че вредният ефект можело да се прояви след 100 години. Това веднага постулира, че трябва да се чака 100 години. А като минат може да се поискат 200...

Писахме достатъчно, темата не е за полета, вълни и облъчване по принцип, а за клетката над апартамента. Ако авторката смята след всичко написано, че има шансове - да действа. Желая и успех.

# 92
  • Sofia
  • Мнения: 2 371
Не знам кой как си го представя това как антените били с по-силен сигнал че да имало покритие с по-малко... Нали се сещате че връзката е двупосочна и по-далеч отколкото сигналът от вашия телефон може да покрие, антената не върши работа за това. Т.е. приказките че сигналът от антените бил по-силен от нормите нещо не се връзват. Ако телефонът ви не може да излъчи и той толкова силен сигнал, пак няма да има нормална връзка между тях.
Един телефон има множество ограничения:
- малък размер на тялото и малък размер на антената, плюс множество потенциални проблеми (като you hold it wrong syndrome на Apple устройствата)
- малка батерия и нужда от зареждане
- строги изисквания за максимални излъчвания и абсорбиране от тялото (SAR), с оглед на близостта на телефона до тялото.

Докато мобилната клетка може да излъчва, започвайки типично за 2G/3G/4G от 20W и достигне при най-големите 5G MIMO до към 120W. Разликата очевидно е брутална, тъй като телефона ти излъчва максимум 0.2W, като нормалните стойнити обикновено са много по-ниски. Може да е само 0.001W, ако сте близо до клетка.

Като цяло, когато сте далече от клетка, вашия телефон ви облъчва много повече, заради близостта на телефона до тялото ви, като силата на приетия сигнал е много по-ниска от тази на изпращания, но тук говорим за ситуацията когато мобилната клетка е изключително близо до вас.

Отделно, чувствителността на мобилната клетка е много по-голяма от тази в телефона ви. Изобщо тезата ви с реципрочността на силата и облъчването не е коректна.

# 93
  • инфантилно и разглезено хлапе
  • Мнения: 1 615

# 94
  • Мнения: 6 911
Докато мобилната клетка може да излъчва, започвайки типично за 2G/3G/4G от 20W и достигне при най-големите 5G MIMO до към 120W. Разликата очевидно е брутална, тъй като телефона ти излъчва максимум 0.2W, като нормалните стойнити обикновено са много по-ниски. Може да е само 0.001W, ако сте близо до клетка.
Някога служих на радиолокационна станция. Тя излъчваше с мощност над 200 kW пък оцеляхме някак си.

# 95
  • Мнения: 971
В момента телекомите имат добро покритие в София, интернета е добър - за какво са ни тези нови антени?

Според принципа за предпазливост не аз трябва да доказвам, че хипотетичната антена на блока на госпожата би могла да и навреди или каквото и да е друго. Но не е проблем да споделя още няколко линка. Ефектите върху здравето са все още във фаза проучвания, но има доста загрижени хора и притеснителна информация.

СЗО (Международна агенция за изследване на рака)  класифицира радио и електромагнитните полета като “Възможнo-канцерогенни за хората”.

Диаграма на неблагоприятните ефекти от нейонизиращото лъчение:


ref.

https://www.youtube.com/watch?v=SOhbKSe1ecQ

https://www.emf-portal.org/en/article/17612

https://www.wirelesseducationaction.org/wp-content/uploads/2018/ … 2018-6-11US3A.pdf

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1438463917308143

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S037842742030028X

https://www.osha.gov/radiofrequency-and-microwave-radiation/health-effects

Последна редакция: сб, 28 авг 2021, 01:28 от Пух

# 96
  • Мнения: 41 273
И 100 линка да дадеш, темата е за конкретния казус на авторката и дали има основания, от там и шанс да си махне антената. Аз на линкове повече не отговарям.

# 97
  • Мнения: X
Това му идва отвътре - да бъде месия и да громи лошите монополисти. Stuck Out Tongue Winking Eye
за какво са ни тези нови антени?
Уффф!
Сега! Знам, че ще е напразно, знам, че идеите ще останат неразбрани и че ще е дълго и само си губя времето, но днес сутринта съм малко мазохистично настроен.

Предисловие.
В България има наложени едни от най-рестриктивните пределни нива на излъчване в целия диапазон използван за клетъчни комуникации ( базовите станции на операторите ). Пределното ниво е забито на 0.1 вата на метър квадратен. За сравнение в Белгия нормата е 3 вата на метър квадратен, а останалите страни от ЕС са приели за пределни нивата на ICNIRP. Много се писа и за безотговорното поведение на операторите при строежа и спазването на нормите, но положението е горе долу следното:
- За всяка базова станция операторът е длъжен да внесе в МЗ един документ с изчисления за предполагаемата безопасна зона около станцията и МЗ трябва да одобри този документ преди оператора да получи разрешение за строеж.
- След приключване на строежа и преди пускане в експлоатация сертифицирана лаборатория прави измерване на пълна мощност. След това следват оперативни тестове по време на които лабораторията измерва нивата като включва всички предаватели в зоната - всички включва всички TV и радиопредаватели, домашни рутерчета, съседни базови станции... Всичко! А разрешение за ползване се издава само и единствено ако пределните нива не надвишават разрешените най-рестриктивни. Измервателните протоколи се входират и в МЗ и в съответната общинска администрация.
- След като базовата станция влезе в експлоатация местните служби на МЗ могат да правят контролни измервания по всяко време и без предупреждение и ако има отклонения от нормите могат да спрат незабавно базовата станция независимо от времето и мястото. Пускането обратно става само след като оператора отново докаже, че неговото съоръжение е в норми.

Технология.
Масова заблуда е, че базовата станция лъчи непрекъснато - като радио или телевизионна кула. Това обаче не е така. Базовите станции не работят с постоянна мощност и почти 99.99% от случаите не достигат максимално проектираната мощност. Онази върху която е правено измерването за зоната за безопасност. Базовата станция излъчва само в заетите от клиенти канали от една страна, а от друга колко излъчва зависи и от целта се гони. Примерно - станциите в градовете излъчват на много ниска мощност, докато тези по магистралите са на по-висока. Освен това операторите са силно заинтересовани антените да излъчват на минимална мощност. Странно нали? Обяснението е просто - консумираната електроенергия е един от най-големите оперативни разходи. Колкото по-малка мощност лъчиш, толкова по-малко енергия консумираш, толкова повече намаляват оперативните ти разходи.
Всеки клиент на оператора носи в себе си едно устройство наречено телефон. Ако не го използва, телефона не излъчва нищо, само слуша. Ако започне да се използва той ще излъчва с най-ниската възможна мощност на която базовата станция го чува. И сега забавната част. По-ниската мощност позволява по-малка зона на обслужване - това може да Ви изглежда като недостатък, но не е! Предимство е! Колкото е по-ниска е мощността толкова по-ниска сметка за ток получава оператора и всички телефони в зоната на обслужване ще работят на възможно най-ниската мощност. Освен всичко друго оператора ще може да преизползва честотите на каналите през по-малки разстояния и няма да плаща лицензи за честоти. Малко на брой клиенти в зоната позволява на оператора да угаси повече канали. Примерно след като централната част на град се поопразни след полунощ, базовите станции гасят над 80% от каналите си - няма нужда да хабят ток напразно и да го лъчат за тоя дето духа.
Нещо което малко хора разбират. Енергията която ви облъчва намалява пропорционално на квадрата на разстоянието до източника. Най-близкият източник е телефона. Мощността на базовата станция която достига до клиента е в стотици пъти по-ниска от тази която излъчва телефона. Ако базова станция и телефон излъчват на минимална мощност, защото клетките са на гъсто, то вие получавате по-ниска доза облъчване. Колкото по-нагъсто са антените, толкова по-ниско е облъчването. Странно а? Simple Smile

Към дамата с въпроса и антената. Няма място за притеснения! Вашият телефон ще ви облъчва повече от антената на покрива. Бебето ще получава по-голяма доза от бейбифона до креватчето, отколкото от антената на покрива. Тази антена ще ви носи само преидимства - финансови за общите части най-вече

# 98
  • Мнения: 13 090
Не знам кой как си го представя това как антените били с по-силен сигнал че да имало покритие с по-малко... Нали се сещате че връзката е двупосочна и по-далеч отколкото сигналът от вашия телефон може да покрие, антената не върши работа за това. Т.е. приказките че сигналът от антените бил по-силен от нормите нещо не се връзват. Ако телефонът ви не може да излъчи и той толкова силен сигнал, пак няма да има нормална връзка между тях.
Един телефон има множество ограничения:
- малък размер на тялото и малък размер на антената, плюс множество потенциални проблеми (като you hold it wrong syndrome на Apple устройствата)
- малка батерия и нужда от зареждане
- строги изисквания за максимални излъчвания и абсорбиране от тялото (SAR), с оглед на близостта на телефона до тялото.

Докато мобилната клетка може да излъчва, започвайки типично за 2G/3G/4G от 20W и достигне при най-големите 5G MIMO до към 120W. Разликата очевидно е брутална, тъй като телефона ти излъчва максимум 0.2W, като нормалните стойнити обикновено са много по-ниски. Може да е само 0.001W, ако сте близо до клетка.

Като цяло, когато сте далече от клетка, вашия телефон ви облъчва много повече, заради близостта на телефона до тялото ви, като силата на приетия сигнал е много по-ниска от тази на изпращания, но тук говорим за ситуацията когато мобилната клетка е изключително близо до вас.

Отделно, чувствителността на мобилната клетка е много по-голяма от тази в телефона ви. Изобщо тезата ви с реципрочността на силата и облъчването не е коректна.
Естествено че не съм имала предвид че трябва да излъчват еднаква мощност и базовата станция, и телефонът... такава глупост няма откъде да ми хрумне, това са съвсем различни устройства и да, чувствителността им е различна. Опитвах се да наблегна на това че няма как да се увеличи много обхватът само с "надуване" на мощността от базовите станции, че явно някои хора така си го представят. ОК, нея да кажем че я увеличи някой (споменах вече че и това не става току-така), но на телефона мощността си е с каквато са го произвели.
А и както е писал и колегата в горния пост, докато пиша аз, в градски условия по-голямата мощност не е предимство за оператора. Всяка такава базова станция си обслужва площта на нейната клетка, организацията им е доста по-сложна отколкото явно някой си представя ей тъй там антена да има. Пречат си, ако се вдигне мощността, не става току-така. Те не работят на точно една и съща честота, а са разместени, за да не си пречат съседните една на друга, казано най-просто. И ги редуват, така че през няколко могат да си ползват същата и не си влияят. И е внимателно изчислено какви мощности да не се надвишават, за да работи всичкото това нещо.
Броят антени понякога се увеличава не заради сила на сигнала, а заради по-гъсто разположени абонати, все пак една станция няма неограничени възможности за това колко абоната може да обслужва едновременно и да държи качество на услугата.

# 99
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Опасявам се, че това, което обяснихте в последните 2 поста, ще остане или неразбрано, или игнорирано от желаещите да тролват така просто.

Авторката, какво стана в крайна сметка?

# 100
  • Sofia
  • Мнения: 2 371
Пречат си, ако се вдигне мощността, не става току-така. Те не работят на точно една и съща честота, а са разместени, за да не си пречат съседните една на друга, казано най-просто. И ги редуват, така че през няколко могат да си ползват същата и не си влияят. И е внимателно изчислено какви мощности да не се надвишават, за да работи всичкото това нещо.
Никой не коментира колко ефективен е процеса по изграждане на покритиието и дали на 200 метра от клетката е безопасно. Т.е. не обсъждаме дали като цяло мобилните, безжични технологии са безопасни (което като цяло е така, на база наличната информация). Също така казуса не е колкото те облъчва телефона, радиостанцията или слънчевите изригвания. Изцяло казауса е непосредствената близост на клетката до жилищен апартамент и 24/7 живот в него. Това ми беше и първото предложение - да си замери, че клетката не излъчва в целия апартамент повече от допустимото, защото техниците ще оптимизират сигнала според нуждата от покритието и интерференцията с другите клетки, а не от гледна точка на безопасността и покритието, в апартаментите, в близост.

# 101
  • Мнения: 971
Аз пък немога да приема коментари с нестабилни аргументи на сляпо доверие, лепене на етикети и поне без един линк, но такива са приомите на войнстващата посредственост. Още веднъж ще изразя мнението си, че шанс да не се монтира или премахне антената има. Не е като да нямаме и закони. Но това трябва категорично да го каже юрист след споделяне на всички факти и обстоятелства. Без да съм такъв смятам, че са нарушени няколко параграфа от Конституцията на Република България и един добър адвокат може да напише обоснована жалба до телекома, да атакува решението на общото събрание и да защити правата на госпожата, ако се наложи и в съда.

Чл. 6.
(1) Всички хора се раждат свободни и равни по достойнство и права.

- Да, ама не - някои са по-равни или поне 50% от съкооператорите решили, че обитателите на апартаментите на последните етажи нямат право да не се съгласят с монтирането на антената. А правата на операторите са над правата на отделни хора от кооперацията.

(2) Всички граждани са равни пред закона. Не се допускат никакви ограничения на правата или привилегии, основани на раса, народност, етническа принадлежност, пол, произход, религия, образование, убеждения, политическа принадлежност, лично и обществено положение или имуществено състояние.

- Жената е убедена, че антената би навредила на здравето и семейството и, защото не вярва в безопасността на ЕМП и радиочестотните вълни.

Чл. 17.
(3) Частната собственост е неприкосновена.

- Да, но не и за базовата станция, която би обезценила апартамента и повишила хипотетичните рискове от съоръжението, застрашаващи физически апартамента и правото на обитание на семейството.

Чл. 29.
(2) Никой не може да бъде подлаган на медицински, научни или други опити без неговото доброволно писмено съгласие.

- Това относно принципа за предпазливост и навлизането на 4Г и 5Г, без технологиите да са доказано безвредни.

Чл. 45.
Гражданите имат право на жалби, предложения и петиции до държавните органи.

- Ако все пак се е подписала или е закъсняла с обжалването на решение на общо събрание на етажната собственост, законът и дава право да се жалва и дава предложения.

Чл. 56.
Всеки гражданин има право на защита, когато са нарушени или застрашени негови права или законни интереси. В държавните учреждения той може да се явява и със защитник.

- Тук се оставя възможност да се разглеждат други непредвидени казуси от общото право. Например как държавата би те защитила, ако хипотетично се разболееш от рак години след монтажа на базова станция или законния интерес да продадеш жилището си на справедлива пазарна цена в разумен срок.

Оставям и още един отворен въпрос: В закона за здравето, член 19 е упоменато, че държавните инспектори може по сигнал да вземат проби. Дали знаят как, разполагат с нужното оборудване и се отзовават многократно на сигнал от един и същ гражданин, без да предупреждават проверяваните?!?

# 102
  • Мнения: 41 273
Много бих искала да съм там и да гледам как адвокатът ще реагира като му прочетеш цялата тази мъдрост Simple Smile

# 103
  • Мнения: 1 884
Аз оценявам енергията с която Пух навлезе в темата, но авторката отдавна се загуби. Stuck Out Tongue Winking Eye

# 104
  • Sofia
  • Мнения: 2 371
Дано да е жива и здрава, че с А1 никога не знаеш.

# 105
  • Мнения: 1 495
Според принципа за предпазливост не аз трябва да доказвам, че хипотетичната антена на блока на госпожата би могла да и навреди или каквото и да е друго.
Как можеш да докажеш, че нещо не вреди? Докажи че сиренето не вреди? Не се ли прави точно обратното - откриваш какво точно и как вреди и така си правиш аргумента.

# 106
  • Мнения: 971
Много се извинявам, но тук не говорим за сирене.., а за околна среда и заплаха за човешкото здраве. Поне такива са страховете на авторката изразени в поста и, поради които държи да премахне антената. Предполагам, че след вълненията с раждането ще ни даде повече информация по казуса.

Принципа гласи, че: "Когато дадена дейност повдига заплахи за вреда на човешкото здраве или околната среда, трябва да се предприемат предпазни мерки, дори ако някои причинно-следствени взаимоотношения не са напълно установени научно." По-добра дефиниция в оригинал може да намерите на следните линкове:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15968832/

https://www.sciencedirect.com/topics/earth-and-planetary-science … tionary-principle

https://www.sehn.org/precautionary-principle-understanding-science-in-regulation

--
пп: Ако все пак ви интересува качеството на сиренето си отворете тема или прегледайте сайта на активни потребители бг.

https://www.google.bg/search?q=сирене+site%3Aaktivnipotrebiteli.bg

Последна редакция: ср, 01 сеп 2021, 23:03 от Пух

# 107
  • Мнения: 1 495
Много се извинявам, но тук не говорим за сирене.., а за околна среда и заплаха за човешкото здраве.
Виждам, че не ти е силата да вникваш в смисъла на прочетеното. Вероятно обяснява част от нагласите ти. Сиренето не е важно, можеш да го замениш с всеки продукт, услуга или технология от ежденевието си и да зададеш същият въпрос. Отговорът би бил очевиден (трудно), но явно за теб е по-важно да си проповядваш.

# 108
  • Мнения: 6 911
Иска да прилагаме принципа "Виновен до доказване на противното".

# 109
  • Мнения: 971
Вместо да повтаряш залепения етикет и да хейтиш се опитай ти да вникнеш или дадеш някакви факти в подкрепа на своята теза, която е? Един от начините за доказване дали нещо вреди или не е научният метод.

https://en.wikipedia.org/wiki/Scientific_method

# 110
  • Мнения: 41 273
И ти доказа ли по научния метод дали, у по-важното колко вреди? Ти си се закотвил на етап хипотеза и до там.

# 111
  • Мнения: X
Иска да прилагаме принципа "Виновен до доказване на противното".
Не точно! Прилага принцип който е превел с помощта на Гугъл транслейтър неправилно и понеже чете псевдонаучни сайтове си е създал грешна представа като цяло за процесите и рисковете.
Ти си се закотвил на етап хипотеза и до там.
Тц! Още е на запознаване с проблема. Дори не го е дефинирал като хората, а вече има доказани тези по въпроса.

# 112
  • Мнения: 81

На 11, последен етаж сме и от скоро сме с бебче и наистина искам да поправя тази грешка.
Знам, че съм закъсняла, но търся опции за решаване на проблема.

Благодаря Ви предварително.
Ъммм нали знаеш че когато си под антената излъчването от нея е незначително .По "опасно" е когато антената е на отсрещния блок

Общи условия

Активация на акаунт