Инвестиция в апартамент

  • 10 013
  • 192
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 491
с цел лесно отдаване под наем в кой квартал е ок-Студентски град ли, Младост ли?Как са там двустайните ?Бих дала и малко повече ,просто тея ги имам в кеш.В Пловдив имам ,да ви кажа там е трудно с даването -предлагането е много вече.

# 121
  • София
  • Мнения: 38 525
В Младост се продават, обаче са скъпи и освен това са на супер неудобни места новите блокове.
В Овча Купел също има студенти 😉
В Студентски има голяма конкуренция и лека мафия.
Препоръчвам да огледаш около всички спирки на метрото.

# 122
  • Мнения: 18 537
В Студентски град е добре за отдаване - далеч не са само студенти, има и работещи, има семейства, всякакви.

Ако Танграта чете, той да каже какви са цените.

Не знам как е в Пловдив, но виждам как е във Варна - ниски наеми, много по-честа смяна на наемателите, много по-различен... профил така да се изразя.

Успех с покупката!

# 123
  • Мнения: 491
В Пловдив е същото .Високи са колко ВМИ и то заради чуждестранните студенти.Наемите са към 600-650 за хубаво обзаведени двустайни ,а апартаментите там са към 1000-1200 евро на квадрат.Та затова се чудя дали в София да купя ,макар че как ще го дам под наем и как ще го ремонтирам още го мисля.

# 124
  • Мнения: 10 506
Имам познат от Пловдив дето отдава апартамент. Веднъж си говорихме и каза че си е доволен и не смята да го обърне в Софийски имот, празен не му бил, а пък иска да си го ползва след време за детето си, така че според мен и в Пловдив не е зле.

Според мен е безмислено да се чака още, мисля че няма да паднат цените на имотите, а цените на храната са толкова високи, че хората ще "си изядат" спестяванията образно казано. Зеленчуците и плодовете са в тавана.
Вчера сме оставили около 40 лева за плодове и зеленчуци, преди тая сума ни стигаше за 3 дена приготвяне на храна с месо.
Скрит текст:
За сумата съм купила праскови, кайсии, грозде, 3 млека, малко лук, тиквички, сини сливи, 1 лимон, люти чушлета, хляб. Изключение правят млеката и хляба.

Готови пари, бих ги вложила от страх да не ги загубя, виж да влизам в големи заеми, мисля че не бих. Нищо не е сигурно и не бих взела голям заем. Смисъл бих инвестирала в имот в зависимост от наличните ми средства. Ако имам 30 хиляди бих взела на морето, или някакво малко магазинно помещение, или гараж някъде, но не бих теглила още 50 хиляди например за да взема апартамент, бих заложила на сигурността.

Последна редакция: пн, 23 авг 2021, 18:34 от blackcat6

# 125
  • Мнения: 2 799
Погледни имот.бг както наеми така и 2ст с филтър ще ти излязат 2ст под 70к. Не е като да няма, просто вече хубави имоти се изчерпаха и тея на квито и пари да ги дават не си заслужават повечето. Може да следиш на зелено, ако ти се чака и рискува.

Иначе за наемите, в Сф също е пренаситено, погледни статистиките на имот.бг. Ст град трябва имота ти да има предимство пред останалите, за да се отдава прилично, но ти не познаваш града, което е кофти. Друго предимство е по-добро обзавеждане и локация. Но като цяло ако желаеш да инвестираш в Сф за наем, аз ако бях на твое място, бих изчакал октомври-ноенври, за да видиш дали хората се завръщат към столицата, защото имаше голям отлив и именно заради това наемите са 15-25% надолу.
Отделно, както казах, в имот.бг има статистики, ще видиш че в СтГрад наемите са много конкурентни и предлагането пречи за вдигане на цени по принцип.
Младост е добре, но там цените са лудост.

Иначе, попита в какво друго да ги инвестираш. Ако се интересуваш от акции, в момента алибаба е с 45% надолу заради скандали и е под реална себестойност на акция. Компанията е много стойностна.

# 126
  • Мнения: 491
Зависи кога сте говорили с него .Покрай Пловдив 2019 бяха луднали да отдават под наем с буукинг. Сега пазара е пълен с хубави  двустайни .Горя от личен опит -имам нов ,луксозен в центъра. В центъра на Пловдив квадрат е 1200 евро на зелено ,в София как са?

# 127
  • Мнения: 10 506
Че отдавна беше, отдавна, ама спомена, че на студентки го е отдавал и че било същото като в Сф, това защото коментирахме имотите в Студентски Simple Smile
Сега нямам представа как вървят цените на квадрат, на мен все ми се струват високи.

Последна редакция: пн, 23 авг 2021, 19:01 от blackcat6

# 128
  • Мнения: 481
Флорида е супер за зимните месеци. Има един град там който ми харесва доста и следя цените. Малко преди Ковид забраниха краткосрочни наеми като Еърбнб и понеже огромна част от къщите там се отдават краткосрочно, цените бяха започнали да падат. Ковид дойде и хора от сверните щати започнаха да купуват като луди. Има голям тренд хора от щати с по- високи данъци да се местят там понеже няма Флорида не облага доходите с данък. Преди ковид в районите които следях ако е можело да се купи нещо за 500-600 сега е много трудно да се намери сносна къща за под милион. Цените трудно ще се удвоят за 2-3 години ама предполагам че ще продължат да растат. Хора в Ню Йорк които правят по 250 К долара спестяват 2 хил долара на месец от данъци.
За тази къща в Созопол дето обсъждате тук, не изглежда зле и гледката е добра, ама доходността май не е по-добра от апартаменти в София с много по- малко усилие. Аз такова нещо бих купил само ако съм сигурен че ще се пенсионирам там. Особено ако живееш в чужбина е нямаш човек на място ще ти е много трудно. По- добре някъде в Испания където сезона е много по- дълъг, даже и ако трябва да вземеш ипотека за 100-200 хил евро отгоре. Даже за същите пари сигурно може да се купи апартамент в Барселона който да има пълна заетост за 100 евро на вечер.

# 129
  • Мнения: 18 537
В центъра на София скоро не съм чувала за строеж, така че за цени не мога да кажа. Но с мм гледахме на зелено на добро място в Гео Милев за 1 400-1 500, това края на миналата година. Тези дни във варненската тема обсъждахме предстоящ строеж на добър строител в кв. Чайка, даже не в центъра - до седмия етаж ателиета 1 500, от седмия до четиринадесетия етаж апартаменти - 2 000 евро. Така че 1 200 евро за центъра на Пловдив, ако наистина е добър център, не ме изненадват.

# 130
  • Мнения: 481
2000 евро за Чайка ми се струва абсурд. Това да не за чиста площ?

# 131
  • Мнения: 12 798
Пропуска се един много важен факт - човек трябва да е неотменно на място. Днес баща ми сподели как негов приятел 60+год, му казал че не издържал вече в София и заминал на село. Човека е бил рентиер на 10+ апартамента години наред, но е разпродал всичко, раздал е на синовете си (които не искали да се занимават) и се е оттеглил защото му било писнало от драми 30г. Та един бленува за имоти, други за вили, трети за спокойствие.
Бяхме под наем в един апартамент в Германия, сграда на 7 етажа на брега на Рейн. На партера Алди, нагоре все малки апартаменти, на покрива - басейн.
Собственичката сама си движеше делата и се изживяваше като голяма страдалка, защото работеше по половин ден, всеки работен ден. Предполагам, че наистина доста разправии е имала, та много ми е жал за такива горки страдалци!!!
Разбрах, че по-късно си купила и бензиностанция. Мани мани! Пази боже!

# 132
  • Мнения: 18 537
2000 евро за Чайка ми се струва абсурд. Това да не за чиста площ?

Напосоки хващам един - 59.98 кв. ЗП, 72.69 ЗП и ОЧ, според схемата на плащане - 135 500-117 800 €.

Друг - 88.53/107.30, 215 600-187 500 €

# 133
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 121
Вместо апартамент си купи няколко гаража в центъра, нямаш разход поддръжка по тях и винаги се търсят ако искаш да кешираш.

# 134
  • Мнения: 2 799
Набутала се е с тази бензиностанция. До 2030 год се очаква масово да минем на ел автомобили.

Общи условия

Активация на акаунт