Отговори
# 120
  • Мнения: 1 088
Е да, това е естествения развой на нещата, макар че има и изключения - един познат няма нищо собствено, но в момента търси две жилища едновременно, а на друг пък баща му търси тепърва първо жилище, въпреки че е на 50-60г.
Да не забравяме и групата купувачи, идващи от чужбина, голяма част от които по обясними причини все още не притежават нищо в БГ, но също целта им е да "паркират кеш".

# 121
  • Мнения: 1 962
Трябва да се отчита като фактор на жилищния пазар и присъствието на чужденците. Скоро не съм се ровил за данни, но преди 4 години по спомен около 130 000 чужденци имаха имоти в България.  Сега не знам каква е моментната снимка след Брекзит и отлива на руснаци от Черноморието.
Относно профила на купуващите с кредит: По данни на Bloomberg, типичният кредитополучател за жилищно финансиране в банките е семеен, на възраст до 35 години, с висше образование, среден доход от 2200 лв. и купува своя първи основен дом.
https://www.bloombergtv.bg/a/72-businessweek-ikonomika/96466-pre … i-imotniyat-pazar

# 122
  • Мнения: 124
Мaтeриaлитe пocкъпвaт, трудa нa мaйcтoритe пocкъпвa, пaрцeлитe пocкъпвaт и дoкумeнтaциятa зa cтрoeжи пocкъпнa, а има масово хора които тайно ce нaдявaт cлeд 2г. дa cи купят триcтaeн зa 50 000 Eврo в Coфия и най-накрая тоя прословут балон да се спука. Мoжe aмa нa 12-тa линия в Cлънчaкa над пътя за Варна...

# 123
  • Варна
  • Мнения: 14 539
Няма да се дигнат драстично цените.Направете си справка за последните 15г.

# 124
  • София
  • Мнения: 156
Мaтeриaлитe пocкъпвaт, трудa нa мaйcтoритe пocкъпвa, пaрцeлитe пocкъпвaт и дoкумeнтaциятa зa cтрoeжи пocкъпнa, а има масово хора които тайно ce нaдявaт cлeд 2г. дa cи купят триcтaeн зa 50 000 Eврo в Coфия и най-накрая тоя прословут балон да се спука. Мoжe aмa нa 12-тa линия в Cлънчaкa над пътя за Варна...

Аз въобще не се надявам да падат цени, просто искам да има малко повече опции. В момента аз не намирам това, което търся. Или ако излезе нещо се купува за часове и нямаш време дори да помислиш 1-2 дни. И не го търся за инвестиция, а за живеене. За сметка на това е пълно с празни и неизползваеми апаратаменти. Ето това е проблемът на сегашната ситуация - една част, и то може би голяма от хората на пазара не са там от реални жилищни нужди, а от това, че се чудят къде да паркират кеш или пък си мислят, че ще дойде някаква огромна инфлация и сега ще купят за жълти стотинки...

# 125
  • Мнения: 9 774
E, явно собствениците на тези "празни и неизползваеми" апартаменти не искат да продават. Въпреки високите цени. Такава е пазарната конюнктура.

# 126
  • Мнения: 222
Здравейте,

Интересувам се от покупка на апртамент по черноморието за лично ползване, но и отдаване за нощувки когато не се ползва.

За момента обмисляме Поморие, Созопол, Несебър. Предпочитаме южнито черноморие. Ние сме младо семейство с малко бебе, желаем да прекарваме части от лятото в морски град ако работатаго позволява. Също така родителите ни също биха го ползвали. Когато не се ползва да може да се отдава за да избива частично инвестицията. Не търсим първа линия, но на удобна локация близка както до хубав плаж, така и близо до пешеходна/крайбрежна зона, заведения, парк. Това общо взето се води стария град.

Плюсове и минуси на градовете които сме се спрели:
Поморие
Плюсове:  стария град е на пешеходно разстояние до крайбрежната зона, плажа и заведенията но е и тих. Идеален за деца. Плажа става.

Миниси: паркиране, риск да не може да се отдава защото не е на първа линия. 

Несебър
Плюсове: стария град е уникален. Идеален за деца.
Минуси: няма предлагане в стария град, плажа е надалеч. Цените са височки.

Созопол
Плюсове: хубава атмосфера в стария град
Минуси: цените в стария град са височки, а по-надолу има предлагане, но е далечко от центъра, но пък е близо до плажа. Проблемно паркиране. Пренаселено.

Как ви се струват на вас тези градове? Кой бихте избрали?  Бихте ли избрали друг град? Дали ще можем да го отдаваме частично ако не сме там? Може би чрез фирма или отдалечено чрез айрбнб и жена която да почиства?

Благодаря ви.

# 127
  • Мнения: 6 689
Ще ми е много интересно да чуя отговорите. Избива ли се изобщо нещо с това даване под наем или е само набутвация ...

# 128
  • София
  • Мнения: 156
E, явно собствениците на тези "празни и неизползваеми" апартаменти не искат да продават. Въпреки високите цени. Такава е пазарната конюнктура.

Така е. Пазарът е безпощаден към тези като нас. Simple Smile

# 129
  • София
  • Мнения: 5 119
Лятото в България е късо. Ако вие и родителите ви сте там сумарно месец и половина, то ви остава още толкова за отдаване. Дори да запълните това време на 100% си е както и да го гледаш месец и половина.
В планината по би работила схемата, защото там се почива и извън активния сезон.
НО ако имам парите готови, без кредит, бих.
Къде? Където намеря добро съотношение качество/цена. Предполагам Поморие, без да съм следил цените, е вероятно да са по-ниски от Созопол и Несебър. Те са достатъчно близо едно до друго за да прескачате всеки ден където пожелаете.

# 130
  • Мнения: 6 689
Аз ако отида някъде на почивка не се мяткам всеки ден на колата за да ида където поискам . Аз си стоя където искам . Т.е. компромиси в местоположението не бих допуснала. Все пак важно е за какво го взима. Поморие не е ли в същност доста ветровито? Не съм сигурна  обаче.

# 131
  • Мнения: 7 736
виж и 'Градина'
приятелка има там ателие в сграда като за хотел, когато не са там имат пълна заетост

# 132
  • София
  • Мнения: 2 391
Пълна заетост? Градина? Целогодишно ли?

Питам, защото регистрация в Airbnb или подобни за отдаване месец и половина лятото, не си струва разправията според мен. Регистрация, патент, ДДС регистрация, обслужваща фирма и т.н.

# 133
  • Мнения: 1 088
Така е, рентиерството е бизнес, и като всеки друг си има административен overhead. В България обаче тая представа малко трудно се възприема. Предполагам се дължи на традиционно високия процент хора със собствени жилища, всеки от които е потенциален микро-рентиер, поради което още от комунистическо време, когато нямаше понятие "бизнес", масово се дават жилища срещу наем "на ръка". Всъщност може би тогава не е имало и друг начин - като се замисля не знам какво е трябвало да направи човек по време на комунизма, ако иска добросъвестно да си декларира дохода от наем и да го обложи с данък. Ако някой има спомени от това време, да сподели.

Когато обаче в днешно време искаш да си отворен към глобалните пазари (чрез AirBnB, Booking.com или там каквито още има), да приемаш електронни плащания (което е нужно например ако искаш да се предплаща още по време на резервацията), и изобщо да си част от един дигитален процес на резервиране, нещата не минават толкова тънко.

По въпроса за ваканционния имот - бих купил такъв, включително и с кредит, не само с излишни пари, но бих го ползвал предимно или дори изцяло за собствени нужди, и дори да се реша да го давам под наем, не бих очаквал да си избия цялата цена. При избора бих използвал моите лични критерии, така че на мен и на мои близки да ми харесва и да ми е удобно (като локация, град, местност и т.н.). След като го купя и направя като за мене, ако случайно се окаже, че има пазар за даване под наем на това място, в случай че си заслужава времето и усилията, тогава бих го давал и под наем. Но на силно подбрана клиентела, и дългосрочно (например мин. резервация 10 дни), за да не става бардак.

Към ЛейдиЗи - след като го купувате за семейна почивка, аз не бих избрал за локация масовите туристически дестинации. Точно тия градове (Несебър, Созопол, Поморие) лятото са фулмакс с пияни туристи, лудница, движение... Цяла София, който не е в Гърция, се изсипва на южното черноморие, и най-вече точно в Созопол. Според мен за семеен ваканционен имот по-подходящи са не толкова "вървежните" места като Обзор, Бяла или още по на север. Все някога ще направят и Хемус, така че и до северното черноморие ще се стига за обозримо време.

# 134
  • Мнения: 9 774
Изберете това, което на вас ви харесва като локация. Нали идеята е вие и родителите да ваканЦувате, а наемът е допълващ елемент.

Общи условия

Активация на акаунт