Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Пазарът на недвижими имоти в България. Какво се случва реално. - Тема 57

• 4 265
  • 60
  •   3
Отговори
Заповядайте в новата тема! Моля, придържайте се към темата и избягвайте спама.

Последни теми :

ПОЛЕЗНИ ЛИНКОВЕ :

# 1
  • онче бонче бонбонче
От последното преброяване видях броя жители, но има ли някъде изнесен броя жилища, за София ми е интересно, че там всичко се търси, за провинцията е ясно че има излишък.

# 2
Според НСИ:
"Към 31.12.2020 г. в област София (столица) са регистрирани 615 197 жилища, което представлява 15.4% от жилищата в страната."

# 3
Slashy, ти много удобно пропусна мнението на потребителката, която писа, че са й предложили по- неизгодни условия в сравнение с тия на консултанта, в ЕДНА И СЪЩА банка

защото целта на. банковия служител е да ти вземе парите, а не да ти се прави на приятел с най- изгодни условия
и той дава изгодните условия на консултанта, защото там излиза на дитректно сравнение с други банки

и за рефинансирането не си прав
при рефинансиране от друга банка, подписваш по- изгодни условия от новата банка
и битката между банките е кой да ти прибере лихвите,
то е ясно, че основната сума ще си я изплатиш
рефинасирала съм потребителски, крайната сума падна от 8 на 6 хил

# 4
Simple Smile Колко бани искат хората с доходи над 4 000 лв., когато тръгнат да купуват жилище, какъвто дебат имаше в предишната тема - https://www.24chasa.bg/novini/article/10165713

# 5
Нормално е да искат повече бани (приблизително по една на всяка спалня), когато купуват голям имот тип многостаен или къща. Единствено минималният бюджет за "заможните" ми се видя доста нисичък.

Но пък ми направи впечатление, че % за търсещи отвът околовръстното и в центъра е почти еднакъв. Smirk

# 6
Herzen, сърце мое, не знам аз кое мнение съм пропуснал, но явно ти си пропуснала последните 5 мои мнения, защото многократно споменах точно ситуацията, когато за една банка условията през посредник са по-изгодни, отколкото директно. Прочети назад, да не се повтарям.
За рефинансирането също си чела по диагонала, защото изобщо не съм казвал това, което твърдиш. Естествено че няма логика новия кредит да е с по-лоши условия от стария - ако е така, просто няма да рефинансираш. Казах че условията, които поставя банката за предсрочно погасяване, си ги фиксирал когато си сключвал стария кредит, и не подлежат на промяна в момента на рефинансиране. Друг е въпросът, че откакто въведоха безплатно предсрочно погасяване за частни клиенти, този фактор вече не играе роля.

По темата за баните - според мен по една баня на всеки 2 спални е предостатъчно. Иначе се губи много място, което би могло да се ползва за... дрешници 😀 или кабинети.
Повече ме озадачава идеята за "бизнесмени" и "мениджъри" с 4000 лв. заплата. Има ли такива? 4000 е над средната заплата, но е много далеч от мениджърска, камо ли "бизнесменска". (Оставяме настрана, че бизнесменът не работи на заплата...)

# 7
Не на всеки идеята му е или-или. Явно има хора, които искат и могат да си позволят и достатъчно бани, и кабинет, и дрешници, и килер, и т.н. 

# 8
  • SF
Условията генерираха някои нови потребности в клиентите. Жилище, купено преди 5 години, може да се преустрои с мебели, но към новите  жилища, които сега се проектират, защо потребителите да нямат изискване за кабинет или дрешник?
Преди пандемията не съм и помисляла, че ще работя от дома си и голям приоритет за мене беше работата да ми е близо и удобно до дома. Сега приоритет стана домът да е удобен за работа.
Аз мога да работя и в хола, но има семейства с деца на различна възраст, двама родители, които работят в хола или в кухнята, където непрекъснато някой готви, приготвя сандвичи, кафета, яде, или влиза от скука, за да погледне хладилника.
На мене точно кабинет не ми трябва. Ако имах идея за огромен апартамент, щях и кабинет да оформя, но на този етап, не искам. Искам си обаче кифленския дрешник. Спалните са по 12-14 кв. м. Няма място за гардероб з всички палта, шлифери, якета и скиорски дрехи, събрани заедно с летните сутиено-блузчици, бански , други бански, още бански и кърпи за бански.
Не се критикувайте, а приемайте, че всеки си има нуждата и ползата от помещение, било то 2 отделни отдалечени една от друга спални, 2 отделни бани, 2 дрешника, кухненски килер, стая за йога, стая за работа, стая, която да комбинира за йога и за работа...

Аз търся апартамент:
1. ако спалнята ще е малка, с дрешник.
2. ако спалнята е голяма и има достатъчно място за гардероб и въздух, както и място за тоалетка, което ще се ползва и за работно бюро - може и без дрешник.
Но дрешникът побира повече, отколкото гардероб.
- в кутии мога да държа обувки в дрешника. В гардероба не ми е приятно.
Не смятам, че имам екстравагантни претенции, а най-нормалните за мене, водени от идеята ми за хигиена и удобство. И ще се радвам, ако попадна на такова жилище.

Последна редакция: сб, 11 сеп 2021, 09:41 от Esmee

# 9
В дрешника според мен се прашат дрехите, защото няма врати като в гардероб. Свикнала съм с гардероб и не ми липсва дрешник. Тоест не ми липсва толкова, че да сметна няколко квадрата по-голямата площ за разумен харч. Обувките си ги държа в кутии в надстройките (всичките ми гардероби са до тавана, даже и портмантото в антрето). Тоест гардеробите до тавана са рационалното решение, но иначе ако става дума за широка къща като в САЩ съм ОК и с дрешник. Същото е и с многото бани - чудесна идея е семейство с три деца да има три бани (родителска и две детски), но да не би децата да си ги мият? Това значи миене на три мивки, три кенефа, вани, душкабини... Аз съм мерси, ако може да се избегне.  Иначе кабинет си е задължително, ако се работи от вкъщи.

# 10
  • SF
Тези, които познавам с 3 бани, 3 дрешника, 3 тоалетни и 3 гаража, си имат и 3 домашни помощници, на които плащат 3 заплатки, за да им ги чистят.
Аз си представям как си имам дрешниче от 3 квадратни метра, което ще си подреждам сама. С кеф!
В дрешника ще има шкафове с врати и затворени, във фантазията ми еднакви, кутии за обувки, пълни с всякакви обувки - за планина и за море, за пек и за мраз, за делник и за празник.... Simple Smile

# 11
Здравейте! Някой да има впечатления от този инвеститор: https://buildest.net/%d0%b7%d0%b0-%d0%bd%d0%b0%d1%81/ ?
В момета строй комплект в Кръстова вада и за 8 месеца е излял първата плоча ... нещо ми се струва много бавно да върви и притеснително.... дал е по табела 2 години със срок от ян. начало на строителната работа, обадих се казаха, че вървели по план и че се очаквал акт 16 август 2023.... но просто аз виждам как за 6 месеца вече се вижда строеж при други инвеститори .... :/

# 12
Тези, които познавам с 3 бани, 3 дрешника, 3 тоалетни и 3 гаража, си имат и 3 домашни помощници, на които плащат 3 заплатки, за да им ги чистят.
Аз си представям как си имам дрешниче от 3 квадратни метра, което ще си подреждам сама. С кеф!
В дрешника ще има шкафове с врати и затворени, във фантазията ми еднакви, кутии за обувки, пълни с всякакви обувки - за планина и за море, за пек и за мраз, за делник и за празник.... Simple Smile

Тук идва и друг момент - не съм отраснала със слуги и не съм свикнала домашна помощница да ми подрежда гащите и пижамите. Искам да имам такова жилище, каквото да мога сама да си поддържам и подреждам.

В момета строй комплект в Кръстова вада и за 8 месеца е излял първата плоча ... нещо ми се струва много бавно да върви и притеснително.... дал е по табела 2 години със срок от ян. начало на строителната работа, обадих се казаха, че вървели по план и че се очаквал акт 16 август 2023.... но просто аз виждам как за 6 месеца вече се вижда строеж при други инвеститори .... :/

То достигането до първа плоча (кота нула) е ако не 1/2 то поне 1/3 от цялата работа - надолу има копане, укрепване на изкопа, основи, подземни гаражи и мазета, дренажи, ВиК, отопление... А преди това започване, строителна линия, разрешения и какво ли не. Та не може да се каже, че се бавят.

Последна редакция: сб, 11 сеп 2021, 11:29 от Черна станция

# 13
Slashy, ти много удобно пропусна мнението на потребителката, която писа, че са й предложили по- неизгодни условия в сравнение с тия на консултанта, в ЕДНА И СЪЩА банка

защото целта на. банковия служител е да ти вземе парите, а не да ти се прави на приятел с най- изгодни условия
и той дава изгодните условия на консултанта, защото там излиза на дитректно сравнение с други банки

и за рефинансирането не си прав
при рефинансиране от друга банка, подписваш по- изгодни условия от новата банка
и битката между банките е кой да ти прибере лихвите,
то е ясно, че основната сума ще си я изплатиш
рефинасирала съм потребителски, крайната сума падна от 8 на 6 хил
така е, новата банка ти дава по-добри условия при рефинансиране, иначе няма да започнеш процедура по преместване. В старата банка пък са ти взели голямата част от лихвата и не им пука за остатъка.

В примера с два кредита, (имаш стар и искаш нов за имот) и двамата, банков служител и финансов консултант-посредник,  ще те посъветват да изплатиш стария и да вземеш един голям. Това не във всички случаи обаче е по-изгодно.

# 14
Е сега ако кажете, че при рефинансиране трябва да изплатиш цялата лихва (за целия период) на първата банка и че лихвата НЕ се преизчислява към момента на рефинансирането, и ще се гръмна! Anguished

# 15
Апартаментите с две спални още по време на соца ги строяха с това, което сега се нарича баня и половина - т.е. баня с тоалетна и втора отделна тоалетна. Така че втората тоалетна нито е нещо небивало за тукашните територии, нито е някакъв лукс.
По-скоро с днешните масови икономии от всичко е направена крачка назад в това отношение.

# 16
# 17
Давам един глас ЗА кредитните посредници, тези, чиито услуги са безплатни за клиента. Нямах грам понятие що е ипотечен кредит, но реших да си купувам жилище. Посетих сама 2 банки, колкото да получа обща представа и вече бях почнала да ходя по огледи, когато една брокерка ми препоръча нейна позната кредитна посредничка. Направихме среща и останах много доволна от разясненията, изчисленията и малките детайли, за които нямах представа. Даде ми оферта от 4 банки, но в моя случай ми трябваха само тези, които дават максимален процент за панел. Уникредит наистина излизаше с 30лв на месец за 20 години по-скъпа, заради задължителната застраховка живот. Въпреки, че заплатата ми беше към тях, реших да си преместя заплатата в друга банка, за да получа по-добри условия. Изобщо не съжалявам и съм препоръчвала жената няколко пъти тук във форума. Един пример, в процеса на уточняване на оферта, се оказа, че ще ми трябва по-малък кредит от първоначално говореното. Посредничката вече ми беше казала, че получава комисионна, която е процент от взетия кредит. Дано не греша, но мисля, че ми беше казала 0,8%. В момента, в който се оказа, че ще взимам по-малък кредит, я питах проблем ли ще е, предвид че тя вече е очаквала по-висока комисионна. Тя остана искрено изненадана от въпроса ми и отговорът й беше, че клиентът е важно какво иска, другото няма значение. До края на сделката много ми помагаше с информация, която дори брокерът не ми беше дал. Наскоро пак й звънях, защото имах някои въпроси във връзка с рефинансиране и предсрочно погасяване. Сети се коя съм и пак ми даде много адекватни отговори. Информативно, в крайна сметка купих чрез съвсем друг брокер, така че препоръката на кредитен посредник от брокера, не е обвързващо.

# 18
Е сега ако кажете, че при рефинансиране трябва да изплатиш цялата лихва (за целия период) на първата банка и че лихвата НЕ се преизчислява към момента на рефинансирането, и ще се гръмна! Anguished

Не, че съм компетентна и имам опит, ама ако трябва да изплатя цялата лихва на старата банка преди да прехвърля в нова то си губи смисъла.Това е нонсенс - да изплатя цялата лихва, да преместя само главницата и в новата банка пак да ми начислят лихва??? Или не схващам за какво пишеш или е пълна идиотщина.

# 19
Не и ако новата банка не поеме глобата. Т.е. не знам със сигурност механизма, не съм го правила, но понеже мнго овърви не мисля че всички тези клиенти са такива маниаци на административните задължния та да си причинят подобно нещо за няма нищо.

# 20

Не, че съм компетентна и имам опит, ама ако трябва да изплатя цялата лихва на старата банка преди да прехвърля в нова то си губи смисъла.Това е нонсенс - да изплатя цялата лихва, да преместя само главницата и в новата банка пак да ми начислят лихва??? Или не схващам за какво пишеш или е пълна идиотщина.

ЧС, ето на това отговорих, болднатото по-специално, което може да се тълкува сякаш платените лихви са платени, нищо не можеш да направиш.

така е, новата банка ти дава по-добри условия при рефинансиране, иначе няма да започнеш процедура по преместване. В старата банка пък са ти взели голямата част от лихвата и не им пука за остатъка.

Знам, че банките така правят погасителния план, че в началото плащаш повече (предимно) лихви и малка част от главницата. Но това не значи, според мен, че ако тръгнеш да рефинансираш с друга банка, старата няма да ти преизчисли дължимата лихва само за периода, през който си бил техен клиент. Пак предполагам, че се прави преизчисление и платените суми до момента погасяват само дължимата лихва за периода, а останалото погасява главницата.

# 21
Здравейте, от три месеца активно търся апартамент и от известно време следя написаното във форума.Страхотни сте. Много идеи,съвети ,препоръки. То при тези цени-много си промених изискванията.Заменям квартал,квадратурата намалих,тухла няма да е.Но намерих една панелка,горе долу ме устройва като цена ,състояние,етаж.В понеделник се разбрахме да отида да капарирам-1000-2000 според брокерката,която е на купувача.А съответно става и моя. Моля ви за съвет,какво трябва да подпиша като давам стопкапарото,мога ли да изискам нотариалния акт,да видя как е там  като квадратура, да поискам предварително удостоверение за тежести?. И много ли тичане е да събереш документите за кредит,имам одобрение от банка за исканата сума ,около 1/3 от стойността на имота. За предварителен договор ми каза 10% от цената. До колко време се сключва и там за какво да внимавам.На всичко отгоре съм и със счупен крак, ако е много тичане да се отказвам засега ,а докато излекувам крака,току виж цените на жилищата паднали.Благодаря ви!

# 22
Щом ще купувате с кредит, банката трябва да направи оценка на имота и съответно да знаете до каква сума ще финансира. Съответно и банката ще си търси документите за имота: нотариален акт, тежести и т.н.
За капаро и предварителен договор обикновено са си такива цените: 1000 евро и 10%.
За времето докато оздравеете не мисля, че цените ще паднат. За това време даже и цената на олиото надали ще падне. Simple Smile
Това е моето скромно мнение, без претенции за изчерпателност.
Желая Ви бързо оздравяване и успех с покупката!

# 23
Благодаря, пошегувах се. Аз също мисля, че цените в кратък и дългосрочен план няма да паднат. Може да задържат в един момент.

# 24
  • SF
Препоръчайте ми, моля, сайт, от който да си търся обяви, а и да обявя моя имот за продажба. Може на лични, за да не нарушим някое правило.

# 25

ЧС, ето на това отговорих, болднатото по-специално, което може да се тълкува сякаш платените лихви са платени, нищо не можеш да направиш.

Знам, че банките така правят погасителния план, че в началото плащаш повече (предимно) лихви и малка част от главницата. Но това не значи, според мен, че ако тръгнеш да рефинансираш с друга банка, старата няма да ти преизчисли дължимата лихва само за периода, през който си бил техен клиент. Пак предполагам, че се прави преизчисление и платените суми до момента погасяват само дължимата лихва за периода, а останалото погасява главницата.
  В старата банка, каквото е платено, платено. Не може да си местят платени суми от главницата към лихвата и обратно. Получил си и някакви извлечения и имаш потвърждение, че си платил еди- колко си лихва и еди-колко си от главницата. 
При плащане на цялата останала част от главницата (рефинансиране с пари от др. банка), не дължиш лихви за бъдеще време. Но може да имаш такава  наказателна санкция от старата банка за предсрочното ти изплащане, което им покрива лихвата, която биха ти взели при нормални условия. Трябва да се проверите колко е.

# 26
E, поне е ясно, че правилно съм разбрала написаното от Пепина.

# 27
  • София
... а докато излекувам крака,току виж цените на жилищата паднали.Благодаря ви!

Съдейки по ръста от първото полугодие, бая време трябва да го лекувате този крак, докато паднат цените... Smirk
Сутринта попаднах на това по въпроса, ами очевидно трендът се задържа: https://money.bg/property/iskate-hubavo-zhilishte-v-sofiya-prigo … E6uSFHFRLvVUY1ZcQ

# 28
Казах го в кръга на шегата, ясно е вече на всички, че цените няма да паднат.
... а докато излекувам крака,току виж цените на жилищата паднали.Благодаря ви!

Съдейки по ръста от първото полугодие, бая време трябва да го лекувате този крак, докато паднат цените... Smirk
Сутринта попаднах на това по въпроса, ами очевидно трендът се задържа: https://money.bg/property/iskate-hubavo-zhilishte-v-sofiya-prigo … E6uSFHFRLvVUY1ZcQ

# 29
  • София
И аз се пошегувах, Ванвал Laughing

# 30
И аз се пошегувах, Ванвал Laughing
А не,затварям очите и днес давам стопкапаро.Дано ми е на късмет!

# 31
# 32
Много благодаря!
Преди 20 години купувах апартамент и забелязвам ,че сътношението от цената му към заплатата ми тогава е същото както сега.С разликата ,че и към стойноста на апартамента и на заплатата ми са добавени по 1 нула.

# 33
Ванвал, не ви се налага да тичате по институции, нали заради това сте наели агенция;Тя ще тича вместо вас;

# 34
Ванвал, не ви се налага да тичате по институции, нали заради това сте наели агенция;Тя ще тича вместо вас;
Да,само по чл 87 и семейно ми искат от банката,другото е от собственика.Дано се справя,с този счупен крак съм жалка гледка,ама дано се справя.Благодаря !

# 35
За Удостоверението по чл. 87 от ДОПК ако имате ПИК на НАП също може да бъде издадено (без да ходите до офис). А за удостоверението за семейно положение мисля, че също има опция за онлайн подаване, но само ако притежавате КЕП.

# 36
Благодаря Ви!Успях да ги взема и двете. Подписах предварителния договор. И приведох 10%.на продавача. Днес всичко беше ок. Да видим какво ме чака натам.
[/i]
За Удостоверението по чл. 87 от ДОПК ако имате ПИК на НАП също може да бъде издадено (без да ходите до офис). А за удостоверението за семейно положение мисля, че също има опция за онлайн подаване, но само ако притежавате КЕП.

# 37
Благодаря Ви!Успях да ги взема и двете. Подписах предварителния договор. И приведох 10%.на продавача. Днес всичко беше ок. Да видим какво ме чака натам.
[/i]

Страхотно, ванвал! Ще очакваме да ни държиш в течение и с каквото можем да помогнем! Relaxed

# 38
За продажба на имот нали се иска само нотариалния акт на настоящия собственик, без на предишни собственици или някакви други документи за предишни препродажби? Историята на имота си я проверява брокерът/адвокатът на купувача, нали?

# 39
Да, в интерес на купувача е да провери цялата история на имота, така че той/адвокат/брокер да си правят проверката. От продавача се изисква само да се легитимира като собственик с неговия си н.а.

Ванвал, леко да минава сделката, стискам палци!

# 40
  • София, Bulgaria
За продажба на имот нали се иска само нотариалния акт на настоящия собственик, без на предишни собственици или някакви други документи за предишни препродажби? Историята на имота си я проверява брокерът/адвокатът на купувача, нали?
Няма правила, ако ги имате налични, по-добре ги дайте. Няма защо да се губи време по архиви.
Когато сте в сделка, работите в екип. По подразбиране документи свързани с имота и продавача са отговорност на продавача. Един нотариален акт може да докаже безапелационно собствеността, но може и да не я докаже.  
В повечето случаи продавачите съдействат, ако не те, то техните брокери ходят до архива и изваждат всичко необходимо. Ако е много крив продавачът, то купувачът няма избор и сам си подготвя нещата.
По принцип купувачът всичко може да извади, дори и удостоверения за наследници и семейно на продавача, ако нотариусът му даде Писмо, че ги изисква. Но, защо да е така...

# 41
При моята продажба дадох моя н.а. и предходния. Това имах и това дадох. Оттам нататък моята брокерка си направи устата да ходя да вадя още по-предходния (първият документ за собственост), както и удостоверение за тежести, но я отрязах категорично. В предварителния договор аз декларирам и се подписвам, че няма тежести върху имота, това се изисква от мен по договор.
В края на крайщата брокерът на купувача си взима комисионната, за тези пари би трябвало да си свършат работата, като защитят интереса на клиента си и извадят всички документи, които ги интересуват. Да не говорим, че агенциите си имат служители в АВ, които им вършат работа с ваденето на старите документи за собственост, а не висят по опашки като редови гражданин.

Та моето мнение е, че ако имаш предходни документи - даваш ги, ако ги нямаш - брокерът на купувача или самият купувач да си ги вадят от архива.

# 42
Благодаря за отговорите. Мен ме интересуваше какво е задължен да предостави продавача от нотариалните актове, а иначе ако му се намира нещо екстра, да, защо да не го даде.
Иначе за сделката сте двете страни в кюпа, да, ама да търча да вадя нещо, което го нямам в момента, но което не ми е задължение да предоставя, за да пестя време на купувача ми се вижда малко прекалено Simple Smile

# 43
  • SF
Намерих брокер, който копира от сайтовете обяви и ми ги пуска на мейла. Не ми е удобен този начин на търсене. На ден преглеждам по 20-30 обяви, подбрани уж специално за мен. Обърквам се вече в това какво съм видяла, какво не. Не мога да отделя нищо и така я караме от месец. Явно това не е моят брокер.
Дайте други идеи как се работи с брокер, защото този начин може да е удобен за други клиенти, но не и за мен. Гледам, гледам и накрая ми се доспива, което значи, че интересът ми не е хванат.

# 44
  • София, Bulgaria
Въпросът мисля, че беше Купувач или Продавач има ангажимент за документи свързани с имота. А не, брокери или клиент.
Продавачът отговаря за документите, а купувачът за парите.
Това, че бил декларирал,  че имотът е чист и т.н....Отдавна, никой не го интересува, кой, какво декларира. Трябва да се докаже.
Не разбирам, защо на продавачите им става лошо, като им дадеш списък с документи...Искат да вземат пари, ами малко да се подготвят...Или ще чакат някой балама да го купи ей..така на дума.  

Време се пести не само за купувача, а и за продавача... Колко сте по-експедитивни, толкова по-бързо всичко ще приключи.
Имайте предвид, че Банката дава списък с изискуеми документи. Като ги разделя на: 1. Документи от Купувача и 2. Документи от Продавача.  
В 2 са описани и документи от историята на имота. В това число и УВТ, което пък обичайно се вади от купувача.

Последна редакция: ср, 15 сеп 2021, 09:57 от tomeva

# 45
Въпросът мисля, че беше Купувач или Продавач има ангажимент за документи свързани с имота. А не, брокери или клиент.
Продавачът отговаря за документите, а купувачът за парите.
Това, че бил декларирал,  че имотът е чист и т.н....Отдавна, никой не го интересува, кой, какво декларира. Трябва да се докаже.
Не разбирам, защо на продавачите им става лошо, като им дадеш списък с документи...Искат да вземат пари, ами малко да се подготвят...Или ще чакат някой балама да го купи ей..така на дума. 

Аз не смятам, че е задължение на продавача да представи друго освен своя документ за собственост. Била съм и от двете страни. Като продавач, каквото съм имала като документи, съм го дала - моят н.а. и предходният (който съм получила от моя продавач, направила съм си копие, което съм запазила, въпреки че не ми е задължение). Като купувач, съм проверила и събрала всички предходни н.а. (за имот с по-дълга история), копия от които също пазя, въпреки че не ми е задължение. Ако тръгна да продавам, ще ги дам на купувача, за да го улесня, а не да му се гадня - ходи да си ги вадиш сам. Но ако ги нямам - не смятам това за мое задължение. Ако купувачът смята, че това е мое задължение и държи да запише това в предварителния договор - няма да се съглася. Той да си преценява дали имаме сделка или не. Стандартно и в предварителния договор и в н.а. се декларира само, че няма тежести. Със съответните защитни клаузи за купувача. Щом не вярват - аз също не бих се доверила само на това като купувач, ходя аз или брокерът и вадя/вади всичко - и предходни н.а. и удостоверението за тежести. Това, че банката иска това от продавача, си е проблем на банката и на купувача, аз не съм страна по договора за кредит. Има документи, които купувачът не може да извади сам (примерно копие на удостоверение за отказ от наследство) -- там съм ОК, че продавачът трябва да си ги извади. Продавачът дава оригинал или заверено копие на документ за собственост, скица от кадастъра, данъчна оценка, разните там удостоверения от НАП и ЕСГРАОН, завещание да речем, и сигурно някакакви подобни специфични документи. Ангажирам се, и съм го направила, да отворя жилището на оценителя на банката, за да огледа.
Не е коректно да се твърди, че продавачът само чака да вземе парите. Защото обратното означава, че купувачът смята, че щом дава пари, няма да си мръдне пръста за друго, един вид - нА ти парите, айде сега да ми плеснеш всички документи, които поискам. И двете крайни позиции не са ми ОК, но да не бъркаме съдействието на добра воля и коректното отношение със задължения и груб натиск.

# 46
  • онче бонче бонбонче
В закона пише кой какъво дължи да показва по сделката, ако някой ви иска нещо различно му развейте държавен вестник.

Последна редакция: ср, 15 сеп 2021, 13:24 от Не се сърди, човече

# 47
  • София, Bulgaria
То пък един закон...страшна работа, толкова дупки има, че прилича на брюкселска дантела.
Тръгне ли Продавачът да се прави на интересен, после Купувачът ще му се прави на интересен и ще му развява държавен вестник...или ще вика: не знам..тя Банката се бави...,ами като се върна от морето ще наредя парите...сега не мога...и т.н.
Никой няма нужда от това...на кой Продавач му трябва притеснен Купувач...
Купувачът да не би да му е много хубаво да се разправя за всеки един документ..и да се бори с бюрокрация, щото нищо не е уредено в тази държава.

# 48
# 49
Наскоро попаднах на обява, че на Центъра на София, на Докторската, апартамент от 120кв. е близо 400,000 ЕВРО. Наемите пък са от 1,300лв + . Това нормално ли е според вас ?

# 50
НА центъра на София е нормално, да. Точно в тази част на центъра е само за доста заможни хора, меко казано. Там живееха (и още живеят) дипломати, бивши много големи партийни величия (Людмила Живкова с Батето Славков, само като пример) и така. Накратко, малцина могат да си позволят да купят или наемат жилище в този район.

# 51
  • онче бонче бонбонче
Наскоро попаднах на обява, че на Центъра на София, на Докторската, апартамент от 120кв. е близо 400,000 ЕВРО. Наемите пък са от 1,300лв + . Това нормално ли е според вас ?
Откакто се помня това е било едно от най-престижните места за живеене в столицата, а аз помня от доста отдавна Smile

# 52

ОК, ще кажа, че не е нормално и какво? Да почнем да се вайкаме като стари бабички, че доматите били безбожно поскъпнали? Цените са факт, тя и цената на газа в момента е ненормална, ама я ручаме. А цените на имотите отдавна нямат корелация с наемите.

# 53
Намерих брокер, който копира от сайтовете обяви и ми ги пуска на мейла. Не ми е удобен този начин на търсене. На ден преглеждам по 20-30 обяви, подбрани уж специално за мен. Обърквам се вече в това какво съм видяла, какво не. Не мога да отделя нищо и така я караме от месец. Явно това не е моят брокер.
Дайте други идеи как се работи с брокер, защото този начин може да е удобен за други клиенти, но не и за мен. Гледам, гледам и накрая ми се доспива, което значи, че интересът ми не е хванат.
Есме, аз съм изумена! Че тази дейност,  която извършва брокерът си е стандартна функционалност на имотите сайтове: задаваш си параметрите на търсене и се абонираш за нови обяви по мейл. Автоматизирана функция, няма нужда брокер/човек да ти го прави това ръчно, че и после да му плащаш хилядарките, ако случайно си закупиш имот, обявен там.

# 54
"София е трета в ЦИЕ по най-висок дял на празните офиси. В същото време столицата е трета в региона по най-голям обем нови модерни офис площи в процес на изграждане."
Източник:  https://www.investor.bg/bylgariia/451/a/sofiia-e-treta-v-cie-po- … ite-ofisi-335699/

# 55
  • онче бонче бонбонче
"София е трета в ЦИЕ по най-висок дял на празните офиси. В същото време столицата е трета в региона по най-голям обем нови модерни офис площи в процес на изграждане."
А по брой магазини не е ли същото и дори по-зле? За празните офиси не е много честно, защото тепърва ще се търсят, а и тепърва ще зе довършват, т.е. има перспектива, специалисти липсват, а икономиката се нуждае от такива и ще се внасят.

# 56
  • София
Какви са тия специалисти, които имат нужда от офис, а не от хоум офис?
Един куп чужди компании пратиха служителите си в къщи и освободиха огромни офис площи. Имам няколко приятелки, които ходят по график в офиса, защото им писна в къщи. За целта предварително си запазват бюро, защото има такива само за 1/4 от хората.

# 57
сега като им сложат да ходят в офиса само тествани, ваксинирани или оздравели още офиси ще се опразнят.  Май за големите компании правилата са общи за всичките им офиси?

# 58
  • София
Да, общи са в световен/европейски мащаб.

# 59
сега като им сложат да ходят в офиса само тествани, ваксинирани или оздравели още офиси ще се опразнят.  Май за големите компании правилата са общи за всичките им офиси?

На някои вече им сложиха. Не е работа, която може да се работи вкъщи и не съм чула някой да е напуснал.

Големите компании още са на ротация, с намален % присъствие или изцяло хоум. Но изобщо не виждам как това може да остане така и след 5-10 години.

# 60
Малко ме нямаше напоследък и сега наваксвам, та ще върна лентата малко назад:
Мандарин, тука препрочитам 5 пъти, мигам на парцали и не разбирам какво искаш да кажеш.

Какви преизчисления, какви 5 лв.
Основен и неизменен принцип при всеки кредит, без значение потребителски, ипотечен, овърдрафт/кредитна линия, малък, голям, кратък, дълъг, ... е че лихви се плащат само върху това, което дължиш (звучи логично?), или казано по-формално по остатъка от главницата. Също така лихви се плащат само за изминал период, няма такова понятие лихва в бъдещето. Тъй като обикновено вноските са месечни, се плаща лихва за изминалия месец, но хипотетично ако договориш вноска веднъж на 5 години, тогава ще плащаш лихва за изминалите 5 години, а не за 5 години напред.

Когато погасяваш предсрочно, без значение дали в комбинация с теглене на друг кредит (= рефинансиране) или просто си спечелил от тотото и имаш излишен кеш, погасяваш само това, което дължиш, т.е. остатъка от главницата, и не плащаш никакви лихви за бъдещето. Някой друг каза, че банките не ги вълнували оставащите лихви - вълнуват ги и още как. За банката вложеното време по един кредит е само в началото по обработката, после ако всичко върви нормално до края само прибира кинти. И ако ти по средата се откажеш, тя хем прибира по-малко кинти, хем й костваш допълнително време по предсрочното погасяване. То точно затова по традиция има "наказателна" такса за предсрочно погасяване, за да те демотивират да погасяваш предсрочно. И да, от 2016г. насам в България тези такси за крайни потребители са забранени при ипотечни кредити, освен в първата година, с което рефинансирането стана по-лесно и изгодно и така се създаде по-голяма конкуренция между банките. (Малка скоба - този таван на таксата предсрочно погасяване е специфичен за БГ и е доста "consumer friendly", в други държави далеч не е така, например в Германия едва след 10г. можеш да погасяваш "безплатно", и то с 6-месечно предизвестие.)

За погасителния план, банките не го правят нарочно с цел в началото да плащаш повече лихви, просто хората предпочитат да плащат равни месечни вноски. Тъй като всяко плащане погасява най-напред лихвите и каквото остане намалява главницата, е логично че при еднаква вноска с времето делът на лихвата ще намалява и този на главницата ще расте.
Иначе е много по-лесно да се смята погасителен план на равни вноски от главницата, и се получават кръгли числа. Например при кредит 120к за 20 год (= 240 месеца) това прави 500лв. всеки месец. Към това се добавя лихвата, например при 2,4% годишна лихва (= 0,2% на месец) първия месец ще платиш 0,2% върху 120к, което са 240 лв. Т.е. цялата вноска е общо 740лв. заедно с главницата. Втория месец вече ще дължиш на банката "само" 119 500лв. и лихвата върху тях е точно 239лв. И така за целия период от 20год. с всеки месец лихвата ще намалява с 1лв.  Последния месец ще платиш 500лв. главница плюс 1лв. лихва и с това кредитът приключва.

Просто и разбираемо, само че никой не иска да плаща много в началото и малко накрая, а точно обратното - ако имаше начин в началото да се плащат само лихви и след години да почнеш да плащаш главница, щеше да е най-добре.

Общи условия

Активация на акаунт