Етажна собственост – такава, каквато си я направим. Тема N9

  • 41 040
  • 939
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 402
Лелеле,това е доста пипкава и отнемаща време работа с доста изчисления и обикаляне по онституциите.Сега разбирам ,защо предните домоуправители не са събирали пари по Фонд Ремонтни дейности и когато е имало нужда от ремонти са разпределяли по равно за всеки апартамент.
По написаното значи и ,че изчисленията ми не са верни.Трябва да намеря първо топноте проценти от Служба геодезия или картография и тогава пак на ново да изчислявам.

# 16
  • Мнения: 6 268
Здравейте.Моята сага продължава.Имам нужда пак от помощ,ако може. Намерих % идеални части на всеки апартамент във входа по домовата книга както са си ги записали со ствениците..Най-малкия е 0,947%,по формулата (x/y1).y2, намерих колко пари трябва да плаща всеки апартамент за Фонд Ремонтни дейности.
     Обаче опитвам се да изчисля по тези проценти колко трябва да се доплати за ремонт на стойност 3400лв.,Но когато събера процентите първо,че не ми излизат 100% и второ като събера получените пари пак не излизат 3400лв.Някъде яко се оплитам.Може ли някой да ми помогне на лично,за да не наводнявам темата тук.

Сверете ги с данните в службата по кадастър както писа Teta. Онлайн ако ги има ще е най-лесно.
Няма как ако нямат 100% и Вие да получите сумата на 100%!
Ако всички данни са вписани вярно, то трябва да приравните Вашите % към 100%и така да смятате.

Последна редакция: ср, 29 сеп 2021, 16:01 от drago_2008

# 17
  • Мнения: 402
Всички 34 апартамента,без един имат написани % в домовата книга и както и да ги смятах общо ми излизат 47.232% за това си мисля ,че нещо яко греша.За едни и същи апартаменти например,  които са един над друг(стаи,тераси са еднакви),% идеални части са го написали различно според нотар.акт,който имат-2.16%,,1.962%,, 2.25%

# 18
  • Мнения: 68 372
И нашите са с такива разминавания...но не сме ги уеднаквявали...

# 19
  • Мнения: 6 268
Правилно са написани! Според етажа се увеличават и падат. Освен това едните при нас имат големи мазета или тавани и т.н. Намерете общите части само на този апартамент и приравнете към 100%. Ако станат 50% ид.ч. за целия вход е много лесно даже. Ап. 1 ще плати двойно на сумата, която му искате и т.н. и накрая ще получите 3400 лв.

# 20
  • София
  • Мнения: 654
Ако напишете 2 % и на трите дали няма да стане? И на общо събрание  ги прочетете и гласувайте на някакви закръглени цифри.

# 21
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Тета, (от миналата тема), съхранявам ги в папка в джоб. По-добре е от разпърпаната тетрадка от преди 100 години.

# 22
  • Мнения: 1 098
Здравейте! Пиша с един казус - оказва се, че общия ни водомер е разпределен към индивудуалните. Разбрах го този месец, но плащаме сериозни кубици - 3, 4, 9 (разгледах старите фактури). В същото време мивката долу беше даже спряна за няколко месеца. Съответно проверих водомера долу - 3,5 кубика, а всъщност сме платили 123. Имам теория, че не е изваден отделен абонатен номер и плащаме водата на едното ателие на партера. Ако е така, по какъв начин може да си търсим правата? Мисля, че отговорността е на Домоуправител (фирма в случая), които не вършат никаква работа.

# 23
  • Мнения: 4 200
Разликата между показанието на общия водомер и сбора от показанията на индивидуалните водомери винаги се отразява в индивидуалната фактура в колоната "от общ". При нас се получаваха + 1,2,3 кубика. Имаше едно време месеци с повече "от общ" от колкото индивидуалното ми потребление. Разпределението "от общ", до колкото зная, става пропорционално спрямо потребените индивидуални кубици. Голяма разлика се получава когато някой индивидуален потребител не е отчетен/подал данни. Тогава се получава двукратно плащане на водата - веднъж като разлика "от общ" и на следващия месец същото количество вода при отчитането на индивидуалния водомер на некоректния съсед.
Дано съм успяла да го обясня разбираемо...

# 24
  • Мнения: 1 098
Да, много благодаря, delia. Simple Smile Ние сме с дистанционно отчитане на водомерите и този общ разход е на повече кубици от личния ми водомер. Усетих се сега, когато имах кръгла сума за вода, но плащам повече от обичайното в интерес на истината. Много странна практика от ВиК, не ми се струва коректно, има ли как да се прекъсне това отчитане? Знаете ли? Така или иначе ще им звънна в понеделник. Може да са някаква част от кубика или половин месечно, но не разбирам логиката да се прави така. Още повече, че цената на кубик е висока.

# 25
  • Мнения: 4 200
Да, много благодаря, delia. Simple Smile Ние сме с дистанционно отчитане на водомерите и този общ разход е на повече кубици от личния ми водомер. Усетих се сега, когато имах кръгла сума за вода, но плащам повече от обичайното в интерес на истината. Много странна практика от ВиК, не ми се струва коректно, има ли как да се прекъсне това отчитане? Знаете ли? Така или иначе ще им звънна в понеделник. Може да са някаква част от кубика или половин месечно, но не разбирам логиката да се прави така. Още повече, че цената на кубик е висока.
Вижте в сайта на вашето ВиК дружество, в общите условия би трябвало да пише как се отчита и разпределя общия водомер...

# 26
  • София
  • Мнения: 4 573
Докато сте на темата с ВиК... Някой да знае какво значи " закрити услуги"...? В кооперация, в апартамент, живеят в него. Изискахме от софийска вода как разпределят разликите с общия водомер и на един апартамент пише това.

# 27
  • Мнения: 68 372
Необитаем е сигурно. Обадили са се на вик и са казали че не се живее, съответно не начисляват там, а пишат 0 консумация, в това мисло и 0 от разпределението на общата вода. Това си мисля.

# 28
  • София
  • Мнения: 4 573
teta 75, благодаря! Живеят хора, млади. Апартамент 300 кв. Водят девойки, явно ние им ги къпем 10 години. Голяма е разликата от общ и отчетени водомери. Лошото е, че сме с некадърници за домоуправител и борбата ще е трудна...

# 29
  • Мнения: 68 372
Бих написала второ писмо до ВИК, в което да попитам какви са тези закрити усруги, и бих написала че жилището е обитаемо. Също ако разликата между оцщ водомер, и сбор от инд.водомери, е повече от 20%, имате право на жалба и вик са длъжни да извършат такава проверка, по наредба 4. Изискайте такава проверка, писмено, с вх.номер, ако разликата е 20%.
Не чакайте на профито. Ти напиши писмото, мини да ти го подпишат съседи, и го входирай в дружеството..

Общи условия

Активация на акаунт