Документите Пандора и какво мислите по въпроса

  • 3 830
  • 88
  •   1
Отговори
  • Мнения: 6 166
След Панама, сега дойде и Пандора. Май "имам човек" не е толкова вървежно вече. "Имам журналист" или "имам хакер" май е по-голямо

# 1
  • Мнения: 650
Забавно е, че са разкрити имена само на източноевропейски, арабски и други от т.нар. трети свят политици. Единствено Тони Блеър (който иначе е социалист) фигурира в оповестените имена. Как пък ни един германски, френски, испански политик няма нищичко....

# 2
  • Мнения: 40 914
За сега е само реклама, да видим какво и дали изобщо ще бъде разкрито в детайли.  Иначе се разгласява една информация, която отдавна циркулира в обществото. Даже е чудно, че с а само двама.

# 3
  • Мнения: 11 566
Вчера в интервю с българският разследващ журналист ми се счу да казва, че българите са 150 или 170 / не помнел точната бройка/, от които двама са известни политици.
Не знам доколко Слави Тр. може да мине за политик, но отдавна се пише и за негови офшорки в медийното пространство.

# 4
  • Мнения: 40 914
Да имаш офшорка не е незаконно. Незаконно е да я ползваш за пране и укриване на доходи. Слави поне е си е бизнесмен и си има доходи. Но политиците официално нямат такива, а им е и забранено да имат бизнес. И вижте им декларациите - жив да ги ожали човек, най-заможните скътали по сто или двеста хилки...  Та на такъв като му лъснат офшорките с милионите вече е ясно, че става дума за корупция, укриване, пране...

# 5
  • Мнения: 6 893
Добре, какво стана с досиетата Панама? Май нищо, освен, че журналистите бяха наградени. Някакви последици, някой осъден, не съм чула. Може да е мой пропуск. https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%BE%D1%81%D0%B8%D0%B5%D1% … D0%B0%D0%BC%D0%B0

Сега Пандора щели да ги публикуват с години. Документите били терабайти.
https://www.dnevnik.bg/sviat/2021/10/03/4260824_zapochna_publiku … andora_-_milioni/
Цитат
Това е най-голямото до момента разследване на ICIJ, като консорциумът обещава публикациите да продължат в следващите години.
Да ги пуснат в социалните мрежи, що помощници ще се появят и разкриването няма да отнеме години.
Цитат
Част от документите са отпреди 50 години, но повечето са от периода между 1996 г. и 2020 г. Името Досиетата Пандора е избрано за проекта, защото продълава свършеното по Панамските досиета и Досиетата от Рая, (Panama and Paradise Papers), "а древният мит за кутията на Пандора все още предизвиква асоциации с изсипването на беди и злини върху човечеството".
Това е твърде дълъг период. по-добре да започнат от последните години, така би могло да има все пак някакъв ефект.
Цитат
Журналистическите репортажи разкриват, че САЩ, в частност, се превръщат във все по-привлекателна дестинация за укриване на богатство, въпреки че те и техните западни съюзници редовно осъждат по-малки страни затова, че позволяват приток на пари и активи, свързани с корупцията и престъпността, казват от ICIJ.
И какво правим сега с Магнитски? Може би трябва и Европа да си изработи един такъв закон срещу САЩ? Току виж се хванат повече далавери.

https://www.dnevnik.bg/bulgaria/2021/10/04/4261256_atanas_choban … _izliza_imeto_na/
Цитат
Първо трябва да проучим информацията от Досиетата "Пандора" и след това със сигурност ще има реакция. Това заявиха от Министерския съвет пред БНТ.

По-рано през деня пред БНР Чобанов каза, че масивите, добити от консорциума, става въпрос и за случаи, засягащи "пари, взети от българския данъкоплатец, и мисля, че ще надхвърлим милиард лева". Те не са свързани с български политици, но действията са под протекцията на "българския естаблишмънт", каза още Чобанов, без да навлезе в подробности. Над 200 лица, установени от България и започнали този офшорен бизнес, като някои от тях са с българско гражданство, фигурират според него в документите (в публикация на платформата му във "Фейсбук" по-рано пишеше "200 българи"). Част от тях имат "съвсем легитимен бизнес", вероятно направили офшорна фирма, за да "легитимират финансовите си потоци".
МС, докато ги проучат, колко ли години ще минат? И дали няма да ги "проучват", като започнат с неудобните на деня, а за своите хора да " не са ги проучили още".   Да не забравяме и, че в момента кабинетът е служебен . Дали и следващите ще имат желание за проучване, е под въпрос.

И Пеевски цъфнал там с недекларирани офшорки. Защо ли не сме изненадани?
В публикацията от вчера, 04.10.2021, пише, че за България ще започнат да излизат след 1ч в полунощ . https://bird.bg/ - това е платформата на българския журналист Атанас Чобанов.

Ами хайде, чакаме ги. Чакаме и бг органи да се задействат.
Но какъв ще е ефекта? И дали въобще ще има ефект, освен, гръмките новини? Дали ще успеят да възстановят поне част от средствата, с които сме ощетени всички ние?...

# 6
  • Мнения: 2 495
Oфшорките са създадени точно с цел да прикриват финансови потоци. Иначе, западняците периодически си обещават как схемата ще се промени, но разбираемо не я променят. Продължава да се използва една законна схема за неморални, криминални и подобни цели от хора с финансови възможности.
Българският партньор на това разследване е bird.bg. Снощи публикува разследването за Пеевски, което се оказа много постно. Въпросният си го отглеждахме в парламента с благословията на властимащите, а в Еропарламента  ДПС продъни ушите на евродепутатите как САЩ не са прави да го пишат грешник по Магнитски.
https://bird.bg/pandora-papers-peevski-1/

# 7
  • Мнения: 6 166
И канадски политик имаше сред имената. Американските, за тях тихо и кротко ще ги започнат, а ако са на власт, след като слязат, но президенти и тайкуните им за деца няма да бъдат пипани.

# 8
  • Мнения: 3 190
В Чехия за премиера Бабиш е излязла информация, че си купил имотчета във Франция за 16 млн. евро и не ги е декларирал. Предстоят избори тази седмица. Няма да му навредят разкритията според мен, електоратът му е твърд. Няма отърваване от тези креатури на тукашната Държавна сигурност.

Интересно и второто българско име кой ще е.

# 9
  • Тук и сега
  • Мнения: 445
Интересно и второто българско име кой ще е.
Кой, сигурно Б.Б или А.Д....

# 10
  • Мнения: 6 166
На мен ми е любопитно за какви пари става дума и от къде са дошли, защото разликата между богат и богат с пране е огромна.

# 11
  • Мнения: 6 893
Направо съм претръпнала към такава информация. Оповестяват неща и научаваме малко повече конкретика за неща, които всички ги знаем. Нищо друго не се случва. Няма и да се случи, като гледам световните имена. леко неудобство, че са им обявили имената публично, голяма работа.
А властващите по целия свят, нямат интерес да обявят офшорките за незаконни. Нали точно те се ползват от този механизъм.
У нас бяха много модерни преди 15, 20 години, всеки искаше да прави офшорка и доста направиха, повечето в Кипър.

Данните са само от 14 фирми за офшорни услуги. А още колко има по света, не ми се мисли.
Цитат
От ICIJ обясняват, че са се "сдобили" с близо 12 милиона поверителни финансови документи от 14 компании за офшорни услуги, създаващи и управляващи "кухи" фирми и тръстове в данъчни убежища.

В същото време, ЕС се гъбарка с черен списък на зоните. Как ги спря с тоя черен списък, не е истина.

# 12
  • Мнения: 2 495
При нас, със сигурност, нищо няма да се случи. Защото, ако са искали, до сега да са го направили. Ние сме една шепа хора и всичко се знае. Или поне, предостатъчно, за да се правят ревизии.

# 13
  • Мнения: 47 981
Ма какви ревизии. То толкова се знае,че се знае на кой не се пипа и проверява, моля ви. Нищо няма да стане. Ще се посмеем със звезди като Шакира, а с българите... абсолютно нищо. Кой ще предприеме нещо? Институции, прокуратурата, гражданите?

# 14
  • Мнения: 2 495
И аз мисля, че няма, но трябва. Аман от демагози като дойдат избори, а после са под шипковия храст.

# 15
  • Мнения: 14 633
Забавно е, че са разкрити имена само на източноевропейски, арабски и други от т.нар. трети свят политици. Единствено Тони Блеър (който иначе е социалист) фигурира в оповестените имена. Как пък ни един германски, френски, испански политик няма нищичко....
Да предимно такива изредиха+някакви африкански ръководители,за които не се съмняваме,че грабят и от свои и от чужди,западни помагачи.Иначе на простосмъртният европеец му се вменява вина за гладуващи,но развъждащите се с адски темпове,бедни африканци.Има и балъци,които се връзват. Joy
Не успях да чуя добре,късно се заслушах,а сега не ми се търси,но има и нидерландски политик. Smiling Imp Мисля,че на финансите.На всички в страната им свалят по сто кожи от гърба.Огромни данъци,такси,любимите им глоби,а той миличкият се спасявал от такива с офшорка.Много подлото в случая е,че тамошните политици,а и не само, го дават много почтенни,много принципни,много честни и всичко ''най-добро''.Айде ако е някой диктатор от третият свят-ок.Ако е източноевропеец,направо си е задължително.Виж западняк и особено нидерландец-''никога''.
Аз винаги съм адмирирала премиерът им не,защото ми е симпатичен,напротив,а защото си казваше,че страната ни е мафиотска и корумпирана.Време е да погледнат и своята,и да си признаят и вземат мерки,щом го играят честни.Рюте с охрана,пазят го от мафията.Защо не опазиха разследващият журналист,направил много разкрития срещу пране на пари и далавери на тлъсти бизнесмени?Разстреляха показно човека в центъра на красивата им столица това лято.
Действат какви ли не мафии:дрога,трафик на хора,перчачници,наци сборища.В уютните им тихи села,намират тонове амфетки в плевните на местните,силно консервативни християни.И като такива,някак несъвместимо с религията,ненавиждат чужденци.В кораб обурудван,звукоизолиран к-т със стол и уреди за жестоки издевателства,НО... българите не се грижели за циганите си.То и нидерландците не се грижат достатъчно за българските цигани там.Много е лесно само да се упреква.

# 16
  • Мнения: 6 166
Същите са и на запад. Просто са по-финни в краденето и не се набиват на очи пред плебеите.

# 17
  • Мнения: 18 551
Там има спечелени пари, които пак не можеш да влагаш дето ти падне и ти пада реномето ,като го направиш.
При нас и  трития свят са си крадени ,че нямаше време да се чисти, не можаха да ги изперат до сега.
Йорданците били подпомагани,  ние не сме ли с тези евро пари ,нали тях крадат, още нещо за укоряване и  разкриване пред света.Не напълно ,че ще пощурее западния данъкоплатец, като му кажат какво става с парите му., брекзит на куб ще стане.
То вица, че дето сме се присъединили сме го  развалили не е чак толкова виц.

# 18
  • Пловдив
  • Мнения: 23 672
Никога не съм се съмнявала, че мнозинството от световните лидери и политици са големи мошеници. От друга страна - идва някой и хвърля една неприятна информация, има агенции специализирани в черен пиар.

# 19
  • Мнения: 6 166
Кой визираш, Янтра?

Вчера загледах, има над 300 офшорни компании, които са от САЩ.

# 20
  • Мнения: 542
При нас в UK излязоха данни за бившия Азербайджански президент, който купил имоти чрез дъщеря си в Лондон на стойност не знам си колко милиона (не помня точната сума). Също и доста от донорите на сегашните управляващи са свързани с тия офшорки и дори искат от консерваторите да върнат даренията.
Имаше статия миналия ден, че Лондон е рай за пране на пари и че реално целта на Брекзит е да се избегнат европейски регулации.

# 21
  • Мнения: 12 770
Нямам нищо против да оповестяват неща за Делян Пеевски, но съм против да пишат "и още един политик". Разбирам за тези още към 200 българи - не политици да не могат да ги изброят поименно, но още единият политик? Как така Д.П. може, а г-н Неизвестен - не?

# 22
  • Мнения: 19 485
Пеевски бил извикан на разпит в ДАНС.

# 23
  • Мнения: 6 166
Като в Англия и в САЩ. Някои имена на някои политици и милиардери няма да стигнат до медиите. Все още за определена сума медиите си мълчат.

# 24
  • Пловдив
  • Мнения: 23 672
Никой поименно.

# 25
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 073
Тамън се чудех защо  пак побутват Панама след като тя беше полегнала в забвение, а то било друго, Пандора този път 🤣 Все тая, ще подуха малко вятър, ще попишат вестниците и до нова година ще се забрави и пак нищо.

# 26
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Тези са като предните,
-активно мероприятие
на нашите "партньори"
отвъд атлантика.

# 27
  • Мнения: 6 893
Доста бях изненадана, че Николай Младенов е другият бивш политик. Много народ направи офшорки, въпросът е в декларирането. Не зная за него знае ли се, дали е декларирал точно, или не?

# 28
  • Мнения: X
Доста бях изненадана, че Николай Младенов е другият бивш политик. Много народ направи офшорки, въпросът е в декларирането. Не зная за него знае ли се, дали е декларирал точно, или не?
Фирмата му никога не е упражнявала дейност, нито през нея са минавали парични потоци, само е плащана такса за поддръжка. Създадена е, след като е напуснал политиката в България. Не е сигурно дали е бил длъжен да я декларира в ООН, след като няма дейност. От 2018 не е активна.

# 29
  • Мнения: 6 893
Това всички го чухме, така каза по ТВ.  Но какво е реалното положение? За него питам. Има ли вече някакви коментари?
Той и Пеевски каза, че били дъщерни, декларирал фирмата -майка и дрън, дрън, дрън.

# 30
  • Мнения: X
Може и да не е дрън-дрън, в Търговския регистър сигурно всичко си пише.
Що се отнася до Младенов, едва ли ще чуем нещо повече, а каквито и коментари да има, те няма откъде да внесат допълнителна яснота, освен да се правят спекулации.
А и не виждам какво повече има да се коментира - фирмата не е послужила за печалба или укриване на доходи, а в крайна сметка това е от значение.

# 31
  • Пловдив
  • Мнения: 23 672
Е то и аз имам ЕООД. Дейност нула, издадени фактури за 5-те години откако го имам нула, отчетени разходи нула. Абе изобщо съм един мастит бизнесмен.

# 32
  • Мнения: 6 893
Цитат
в Търговския регистър сигурно всичко си пише.
Какъв Търговски регистър? Панама и Пандора се отнасят за офшорки, които не ги декларират, както и доходите от тях в държавата, в която живеят.
Скрит текст:
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D1%84%D1%88%D0%BE%D1%80%D0% … D0%BD%D0%B8%D1%8F
Цитат
Оригиналното и по-общо значение на термина е: компания, която е регистрирана извън юрисдикцията на територията, в която протичат основните ѝ стопански дейности. В този общ смисъл се използва и понятието нерезидентна компания: например канадска компания може да се разглежда като офшорна по отношение на нейните клиенти и дистрибутори на територията на САЩ.

Впоследствие в по-тесен смисъл с термина офшорна компания започват да се означават компании, регистрирани в т.нар. офшорни финансови центрове, или офшорни зони, които предлагат благоприятни условия като ниски или дори нулеви местни данъци и олекотен режим на регистрация. В това си значение терминът добива особено разпространение, като сполучливи метафори за зоните, които предлагат условия за регистрация на офшорни компании, са изразите „данъчен рай“ и „данъчен оазис“ (на английски: tax haven, „данъчен пристан“).

Класическите примери за офшорни зони са тропически острови като Бахамски острови, Сейшели, Вануату. Други държави, които не са класически офшорни юрисдикции, също предоставят възможността за създаване на предприятия, които при определени условия не се облагат с данъци, например Великобритания, Нова Зеландия, САЩ, Португалия, Австрия и Нидерландия.

Най-често целта за регистриране на офшорна компания е оптимизация на дължимите данъци. С помощта на една правилно структурирана офшорна компания също така могат да се постигнат следните предимства: защита на собственост, анонимност и конфиденциалност, оптимизация на разходи, облекчени изисквания на отчетност и ниско ниво на бюрокрация.

Държавите, предлагащи условия за регистрирането на предприятия с данъчни облекчения, от дълги години привличат международни инвеститори, както частни, така и юридически лица, като така тези данъци и такси не влизат в местните икономики, където предприятията основно оперират. Поради това, правителства и масмедии често се отнасят неблагосклонно към офшорните юрисдикции и предоставените от тях услуги.

Важно е обаче да се отбележи, че създаването и използването на своя офшорна компания е легално за гражданин на всяка държава.

# 33
  • Мнения: X
Joy
Понеже чета много диагонално, какво точно е обвинението към Пеевски и Младенов?

# 34
  • Мнения: 6 166
Към Младенов никакво не може да е, т.к. тази фирма е направена след като е бил депутат и не е била ползвана.

Към Пеевски също няма обвинение. Да имаш фирма в чужда страна или фирма в офшорна зона не е незаконно. Трябва да се види дали в тази фирма са постъпвали средства с недоказуем произход. Ако да, чак тогава има проблем.

В офшорки хора с власт крият пари, които са получили под масата. Като Канадският политик, който го цитираха или кралят на Йордания. Скриват ги такива пари в офшорки, за да може да си превърнат мръсните пари в чисти. Затова и после се купуват къщи и хотели в Лондон, например.

За краля на Йордания ми стана интересно. Защо никой не му е казал, че федералните ще си проследят дали някой не прави големи покупки докато изпращат помощи за страната. Особено ако тези покупки не са с офшорка в Делъуеър. Направо е - Ела, Кумчо, изяж ме.

Последна редакция: сб, 09 окт 2021, 16:16 от Елфичка

# 35
  • Мнения: 40 914
И двамата ни политици са в "хлъзгава" ситуация, не са закопчани без мърдане. По-скоро само ще отнесат гнева на общественото мнение.
Пеевски е регистрирал фирмата, на която е собственик. А тя вече е купила други фирми, но в декларацията дали се иска да се изброят всички фирми под негов пряк или косвен контрол, или само лично неговите не знам. Най-вероятно има дупка в закона и той е чист, като формално е декларирал какво притежава пряко.
С Младенов е още по-ясно - има май някакво формално нарушение с датите, но няма никакви операции с фирмата, тоест не може да се говори за пране на пари, укриване на данъци или друго. А да имаш офшорка не е незаконно. Остава евентуално формалното нарушение на правилата, да си решават в ООН.

# 36
  • Мнения: X
М! Аз съм директор и едноличен собственик на капитала на фирма, която притежава фирма собственик на 100% от капитала на друга фирма, която е собственик на 100% от капитала на друга фирма.
Аз ли съм собственик на третата фирма? Joy

И най-вече защо аджеба ме занимават с такива глупости?

Всяка прилика с действителни лица и събития е неволна!

# 37
  • Мнения: 9 013
Борисов публично призна че неговата фирма "Ипон" е имала офшорни сметки в Кипър през 90-те години,но "мъжкарски" прехвърли вината на Цветелина (оригинално име Цветанка Laughing) Бориславова,която по това време е била счетоводител на фирмата и той горкият не знаел тя какви ги върши... Yum

# 38
  • Мнения: 12 124
Към Младенов обвинението е, че като служител на ООН е длъжен да декларира фирмата, а той не го е направил и е продължил да плаща на адвокат за поддържането ѝ. Оправдава се, че е имал намерение да работи на свободна практика, когато са му предложили поста.

# 39
  • Мнения: X
Ами ООН да си го търси (ако въобще е нарушение), нас какво ни засяга? Никой не е ощетен, само той, че е плащал нещо, което не му е донесло нищо.

# 40
  • Мнения: 2 495
Oфшорните зони и въобще фирми/ сметки извън страната се правят точно за замитане на следи.Последното не е вярно за големи фирми с дейност в много държави и много собственици. Когато всичко се декларира, привидно финансово всичко е точно. Но остава най-важният факт, че точно собствениците, парите и връзките не са ясни. За да се установят, е необходим голям ресурс от всяка държава от проверяващи, време, желание, компетентност и комуникация с други държави, познаване на закони, и се разчита, че  точно  това няма да бъде направено и/или ще бъде максимално затруднено.
Младенов, какво точно е целял, ползвайки швейцарски консултанти за регистриране на фирма в данъчен рай. Ами, точно това- че ще получава едни пари, които желае да скрие и на които ще плаща мин, данъци.

# 41
  • Мнения: X
Какво е целял, е в сферата на предположенията. Важно е какво се е случило и какъв е реалният ефект.

# 42
  • Мнения: 9 013
Oфшорните зони и въобще фирми/ сметки извън страната се правят точно за замитане на следи.Последното не е вярно за големи фирми с дейност в много държави и много собственици. Когато всичко се декларира, привидно финансово всичко е точно. Но остава най-важният факт, че точно собствениците, парите и връзките не са ясни. За да се установят, е необходим голям ресурс от всяка държава от проверяващи, време, желание, компетентност и комуникация с други държави, познаване на закони, и се разчита, че  точно  това няма да бъде направено и/или ще бъде максимално затруднено.
Младенов, какво точно е целял, ползвайки швейцарски консултанти за регистриране на фирма в данъчен рай. Ами, точно това- че ще получава едни пари, които желае да скрие и на които ще плаща мин, данъци.
Хипотетично имате фирма в България и решавате да изнасяте част от печалбата в сметка в офшорна зона. Защо мислите,че българската държава не знае че вие сте собственик на фирмата,че имате еди-колко си печалба и че поддържате връзка с еди-кой си бизнесмен/фирма?!

# 43
  • Мнения: 6 893
М! Аз съм директор и едноличен собственик на капитала на фирма, която притежава фирма собственик на 100% от капитала на друга фирма, която е собственик на 100% от капитала на друга фирма.
Аз ли съм собственик на третата фирма? Joy

И най-вече защо аджеба ме занимават с такива глупости?

Всяка прилика с действителни лица и събития е неволна!
А аз ли съм собственик на тези свински черва? Simple Smile

Хипотетично. Ти си собственик на една офшорка, регистрирана в един данъчен рай. Тя има дъщерна фирма, която оперира в страната Х и реализира доста сериозни печалби. Ама печалбите отиват в данъчния рай, където и данъците са доста малки. А в страната Х, ти не си ги декларирал, щото никой не знае, че си собственик на офшорката- майка, а парите ти постъпват в някакви чужбински сметки, дето има разни банкови тайни и банката не дава информация на страната Х.  И да кажем, страната Х е ощетена с огромни суми, които, ако не беше действал с офшорката, а по нормалния начин, щеше да си ги платиш като поп.  Щеше да си платиш в страната Х и едни  суми, ако беше декларирал всичко, каквото си длъжен да декларираш. Ама ти не го правиш, щото е трудно да те уловят, че офшорките са малко анонимни, не се знае кои са собствениците, не се обявяват, както при нормалните фирми. ( Колкото можеш да разбереш от ТР, кои са собствениците на акциите на приносител в едно АД, примерно. Но там по-лесно се ловят, ако не декларират. )
А офшорката, да речем, не се занимава с нищо друго, освен да управлява дъщерната фирма, която печели яко в страната Х. И печалбите си ги пускаш в личния джоб като дивидент, защото офшорната зона е данъчен рай и ти плащаш съвсем малко за този тарикатлък.  В нормална държава щеше да си платиш доста данъци върху дивидента. Така, тези печалби престават да са фирмени, а стават твои лични пари и си ги внасяш в някоя швейцарска банка, да речем. А в страната Х, въпреки, че си бил длъжен по някаква причина, не си ги декларирал като доход, щото не могат да те хванат. Докато не се появят някакви си там журналисти, които да се докопат до документите, да направят връзката и да се пръкнат досиетата Панама или Пандора.
И още една малка подробност. Ти изнасяш от страната Х в офшорната зона и на други места, пари, добити в нея и в страната Х постепенно остават все по-малко пари, които се въртят в нея, ако няма от къде да влизат отвън едни други пари и да компенсират изнесените от теб.
А другото е, че чрез тези офшорки, лесно се перат и едни мръсни пари - от подкупи, наркотици и т.н.
Та така, доста народ има интерес да си регистрира офшорки и да се скрие зад тях.

Ето, затова ни занимават с такива глупости.

Малко грубо и по детски го обясних, но се надявам да е разбираемо защо гърмят тези скандали.

Последна редакция: нд, 10 окт 2021, 10:26 от Diorela

# 44
  • Мнения: X
Още преди Пандора гръмна скандалът със съвместното дружество на Елена Йончева и Цветан Василев, но тя се скри зад имунитета си и сега съди България защо я преследва.

# 45
  • Мнения: 9 013
Как ще изнесе печалбата през границата,когато по закон може да се носи в брой само до пет хиляди евро/долара? Над тази сума е длъжен да ги преведе по банков път.
Искам да кажа,че без съучастието на държавата (затваря си очите) е невъзможно да се прехвърлят пари в офшорна зона.

# 46
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Има си посредници.
Аз се рових в досиетата Панама миналата седмица и ето какво открих за тях:

копирам си мнението от друга тема



А този да не е управителя на БНБ?

за всичките 107 адреси от България, изтекли от досиетата Панама преди 5 години, има само неколцина посредници и ето ги



Айде, щюруш на офшорките  Simple Smile

Можеш да намериш адреси, телефони и дори да ги достъпнеш с Гугъл стрийт вю

Катерица и аз се чудя защо тези хора не се разследват
При условие, че още преди пет години са изтекли тези адреси, шите служби и НАП са умрели

Както виждате в линка, има адреси в Люлин, на Раковска, като се кликне се отварят свързаностите и всеки е с адреса си, може да се намери и провери

# 47
  • Мнения: 2 495
Deaf, aко имам фирма някъде извън страната и тя е в сложна, многостепенна  собственост, някой трябва да си седне на дъ-то и да проследява кой какво има. Много често, имената нищо не говорят да проверяващия, за да му привлекат вниманието. Освен това, офшорните зони не с всяка държава имат споразумения за обмяна на информация. Има банкова тайна. За да изпратиш запитване, трябва да е на съответния език, да е издържано като форма и да зачакаш някой да си свърши работата. И, като не отговорят от Американски Вирджински острови, какво прави проверяващият- ами, нищо не може да направи. Един Брендо, дето сам искаше тук да лежи, го пуснаха от украинския съд. Друг е въпросът, кога и какви документи са изпратени от тук.
Едно е да искаш- в БГ никой не иска
Второ е да можеш- изглежда цялата държава е импотентна
Трето и четвърто е да го направиш-  на практика, никой не го прави, защото е прекалено зает със собствените си далавери.

# 48
  • Мнения: 6 893
Още преди Пандора гръмна скандалът със съвместното дружество на Елена Йончева и Цветан Василев, но тя се скри зад имунитета си и сега съди България защо я преследва.
Става дума за офшорки. Фирмата, за която говориш, е регистрирана в българския ТР. Тя не е офшорка! Огромна разлика, така, че не я намесвай в тази тема. Офшорките не са регистрирани в нашия ТР. Моля те, прави разлика, не заблуждавай другите.
Може и да не е дрън-дрън, в Търговския регистър сигурно всичко си пише.
Скрит текст:
Що се отнася до Младенов, едва ли ще чуем нещо повече, а каквито и коментари да има, те няма откъде да внесат допълнителна яснота, освен да се правят спекулации.
А и не виждам какво повече има да се коментира - фирмата не е послужила за печалба или укриване на доходи, а в крайна сметка това е от значение.
------------------------

Ха ха, deaf, ама ти да не си представяш, че ги разнасят с чували, като в първите години на прехода?

# 49
  • Мнения: X
Да, съвместното дружество на Елена Йончева и Цветан Василев не е офшорка, което не съм и писала, но е собственост на офшорка. Иначе наистина няма връзка със списъка Пандора (което също споменах), т. е. може да се счита за офтопик в темата.

Асен Василев беше споменал, че е обявил офшорката си в ТР. Доколкото знам, собствениците на офшорни фирми са задължени да ги декларират в България. Може би не в ТР, може би в НАП? Понеже не съм точно запозната, затова и съм се изказала в "несигурно" наклонение. Ако някой го е изтълкувал различно, предполагам, че е проблем в разбирането.

# 50
  • Мнения: 6 893
Има офшорни фирми, в които обявеният собственик си е реалното лице, което си декларира. Там по правило няма проблем. Май такъв е случаят с Асен Василев, поне така разбирам от медиите.
С фирмата на Елена Йончева, там собственик на половината капитал е офшорна, а на другата половина е бг фирма. Твърди се, че прокуратурата била установила, че парите са с произход от КТБ, а Е. Йончева била знаела. Според мен, ако доказано, че е знаела, отдавна да е осъдена, най-малкото подведена под отговорност. По-скоро там подозирам поръчкова история, поради конфликта й  с ГЕРБ и ББ, заради разкрития.

Проблемните офшорки са, когато подставени лица са обявени като собственици/управители и въобще не може да се разбере кой е реалният собственик, който и не декларира тази собственост. През тях се правят далаверите. Може да се стигне донякъде в разкритията, в такива ситуации, както журналистите са се добрали до документите. Но не трябва да забравяме, че при по-голямата част от тях, са с реалните си собственици, а не с подставени лица.
Друг е въпросът, че трябва да се декларират и неработещите такива фирми. Те все са ги забравили, видиш ли, щото не работели.

Но без да сме видели документите, само можем да гадаем и да си чешем езиците.

# 51
  • Мнения: X

С фирмата на Елена Йончева, там собственик на половината капитал е офшорна, а на другата половина е бг фирма. Твърди се, че прокуратурата била установила, че парите са с произход от КТБ, а Е. Йончева била знаела. Според мен, ако доказано, че е знаела, отдавна да е осъдена, най-малкото подведена под отговорност. По-скоро там подозирам поръчкова история, поради конфликта й  с ГЕРБ и ББ, заради разкрития.
Не е бил половината капитал. Тя внесла 5000, Цветан Василев - над 300 000. И беше подведена под отговорност, но за неин късмет точно тогава влезе в европарламента и получи имунитет. Нещата определено не са чисти от нейна страна и политическата подкрепа, която получава, не променя това.

Какъв е проблемът с неработещите фирми? Нали при тях няма източване на капитал? Само дето собственикът плаща поддръжка.

# 52
  • Мнения: 6 893
Еее, стига, де. Проверявай първо, не пиши така.
Това е от Търговския регистър:
Цитат
"ОФРОУД" ООД - в ликвидация
ЕИК 202115512, състояние към дата: 10.10.2021г.
------------
19. Съдружници
„АВТОРСКА ТЕЛЕВИЗИЯ” ЕООД, ЕИК/ПИК 130692210, Държава: БЪЛГАРИЯ, Размер на дяловото участие: 5000 лв.

"ДАЛИЙ ТРЕЙДИНГ ЛИМИТИД", Идентификация 1631368, Чуждестранно юридическо лице, Държава: ВИРДЖИНСКИ О-ВИ(бр.), Размер на дяловото участие: 5000 лв.

Капитал
31. Размер
10000 лв.


32. Внесен капитал
10000 лева

В пресата може да пишат всичко. Имаше статии, че офшорката е давала заеми на фирми в Бг. За "Офроуд" съм срещала, че е срещу лихва от 5%. Това не е капитал на фирмата. Аз гледам само какво пише в ТР. Има и обявени ГФО в ТР, ако те интересува, разгледай си ги.

Елена Йончева беше купувала апаратура, беше снимала филми в най-горещите точки на света. Гледала съм как бягат под обстрел. Нормално е да си защити интереса, все пак си рискува живота с тези репортажи. Ако  беше виновна в нещо, нямаше да е член на европейската комисия по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи - LIBE. Поне така си мисля.

-----------------
Проблемът с неработещите фирми е тяхното деклариране, когато си задължен да го направиш. Най-малкото, за да се проследи дали е вярно, че са неработещи. А ако си "спестил" това деклариране, дали не си спестил и още неща?

Последна редакция: нд, 10 окт 2021, 12:33 от Diorela

# 53
  • Пловдив
  • Мнения: 23 672
А, спокойно може само така да си мислиш. Рискуването на живота за репортаж няма общо с това да си плащаш данъците.

# 54
  • Мнения: 6 893
А кой го твърди това, че Елена Йончева не е плащала данъците си?
Не съм й адвокат, нито съм симпатизант на  БСП. Просто не обичам да се твърдят неверни неща в стил ЕЖК , при положение, че могат да се направят справки.
И какво общо има Е.Йончева с досиетата Панама, или Пандора?
Хайде да се върнем към темата, става ли?

# 55
  • Пловдив
  • Мнения: 23 672
Аз признавам, че не мога да преценя дали Елена Йончева си е плащала или не си е плащала данъците и дали си е декларирала истинските доходи, или не ги е декларирала. Просто не знам.
Аз казвам, че това дали един човек е добър професионалист не го прави честен данъкоплатец.

# 56
  • Мнения: 6 893
Съгласна съм, аз също не зная. Но не съм и срещала някъде подобни твърдения за нея. Единственото твърдение, което съм чела е, че била знаела за произхода на парите, внесени от офшорката. Такива неща подлежат на доказване и предпочитам органите у нас да си вършат работата. Но не мога да приема да се твърдят неверни неща, които лесно могат да бъдат проверени  - например за капитала на фирмата.

# 57
  • Мнения: X
предпочитам органите у нас да си вършат работата.
Не могат, защото тя е с имунитет.
Скрит текст:
Доколкото разбрах, не става дума за дяловия капитал, а за пари, които след това са били вкарани  в сметки на общата фирма, управлявани от Елена Йончева. А това, че като оправдание е било използвано купуването на операторска техника, е съвсем друг въпрос. Така или иначе това разследване стигна в девета глуха, защото Нинова на времето събра 20000 лева от членовете на БСП да платят гаранцията на Елена Йончева и това ѝ даде възможност да се яви и да бъде избрана за евродепутат, с което се сложи  и край на възможността за разследване. За благодарност Йончева се обърна срещу Нинова и я обвини в какви ли не грехове. Политическата подкрепа за нея на европейско ниво има съвсем други основания и те не са в безупречната ѝ почтеност, а в политическата полза. Да не забравяме и личната връзка с г-н Станишев, който е шеф на ПЕС.
Наистина въпросът е офтопик, защото няма връзка с Пандора, поради което се извинявам, че го повдигнах. Връзката е единствено по линията на офшорните компании като цяло и ролята им в прането на пари.

Проверката за активността на офшорните фирми би трябвало да е достъпна. Поне за тази на Младенов е.
Така или иначе, става дума за дупка в законодателството, а не за незаконни дейности. В този случай не бих обвинила този, който яде баницата.

# 58
  • Мнения: 6 893
Имунитетите не са абсолютни, могат да се свалят по искане на разните органи. Вкл. и депутатските.
А капиталът е един вид, подлежи на вписване в ТР, както и дяловете от него.  Няма два вида капитал. Заемите, допълнителните парични вноски от съдружници и  разни други, не са част от капитала на дружеството. Понятието "дялов капитал" не съществува в ТЗ.

# 59
  • Мнения: X
Добре, това са технически подробности, не ми е специалност търговското право и не претендирам за еспертност.
Скрит текст:
Това не променя факта, че в тази фирма Цветан Василев е налял 300 000 лева в сметки, управлявани от Елена Йончева, че тези пари са с предполагаемо краден произход, и че е напълно възможно да са били "изпрани" чрез нейната техника и пътешествия. Има обосновано подозрение, имаше разследване, но то беше прекъснато и не му беше даден шанс.

Поискан е имунитетът ѝ, но нейните колеги я пазят и не го дават. Нещо повече, в момента ЕСПЧ ще гледа жалбата ѝ срещу България по ускорена процедура. Очевидно към днешна дата политическият вятър е в нейните платна, според мен защото е от правилната страна. Това не означава, че е изрядна. Ако беше, нямаше да се крие зад имунитета си, щеше сама да се откаже от него. Тя обаче предпочита да нападне държавата си с ясното съзнание, че при днешната политическа обстановка и своите връзки най-вероятно ще спечели.
Това е моят почит на историята и никого не задължавам с него. Във всеки случай ми се струва по-ощетяващ за България от кухата фирма на Николай Младенов.

# 60
  • Мнения: X
Oфшорните зони и въобще фирми/ сметки извън страната се правят точно за замитане на следи
Ми, не! Сметка друга държава е полезна по много причини. Фирма в офшорна зона също има предимства, особено ако дейността не в в страната на регистрация.

Хайде да ми обясните - Аз имам фирма със сметка в Белиз. Тази фирма Smith's scam Ltd е собственик на 100% от капитала на Мръсни финанси ЕООД.
Как ще изнеса парите в Белиз?

# 61
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Чрез посредници. Прехвърляш парите на някой с фирма
който ги предава на друга фирма, после на трета, пета и шеста ти ги прехвърля на сметката в Белиз

Не знам какви са банковите правила, ако са клонове на една и съша фирма, която плаща данъци в БГ и банковите сметки са на една и съща фирма...която има клон и в Белиз

Или с някакви материални неща

# 62
  • Мнения: X
Т.е. не знаете, но разпространявате твърдения, че двамата от документи са лоши защото са собственици на фирма в офшорна зона. И че изнасят пари от България без да плащат данъци!

Как се прехвърлят пари от фирма на фирма на фирма без това да стане известно на българските данъчни власти?

Колкото до банковите правила достатъчно е да имаш документи за произход на парите и да си платиш таксата за превода. И аз имам сметка в офшорна банка и редовно правя преводи към нея. Особено когато ми се налага да правя плащания други държави.

# 63
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Вече не може да се скрие нищо. Точно това обясняваше и Кольо Парамов

# 64
  • Мнения: X
Извинете за лаишкия въпрос, но какво разследват службите?

# 65
  • Мнения: 18 551
Извинете за лаишкия въпрос, но какво разследват службите?
Това ,което знаят ,но не са искали  да развалят.

# 66
# 67
  • Мнения: 2 495
Който иска да се занимава с политика ,трябва да е изряден. Не да се кълне как ще спре корупцията и ще събира данъци, а той самият да се ошумулява в някой  данъчен рай.
При ревизии излизат и доста други интересни подробности.
Наскоро се оказа, че някои големи фирми никога не са били ревизирани.
В интервюто на Парамов е обяснено колко капитали са излезнали от БГ.

# 68
  • Мнения: X
Тук включвате ли и Асен Василев?

# 69
  • Мнения: 2 495
Не съм чела за него.

# 70
  • Мнения: X
Не сте чела, че със сигурност на 4 март 2020 е бил директор и едноличен собственик на фирма регистрирана в Британските Вирджински острови? И че тази фирма е притежавала българско ЕООД?

Интересно!

# 71
  • Мнения: 6 166
Който иска да се занимава с политика ,трябва да е изряден.

Няма такъв филм - ни на запад, ни на изток, ни на север, ни на юг, а пък у нас хептен.

# 72
  • Мнения: 6 893
Mr. Smith, ще си признаеш всичко ти. Laughing
Цитат
Колкото до банковите правила достатъчно е да имаш документи за произход на парите
Я ни открехни, какви документи минават пред банките?  А проверяват ли и издателя?
За офшорните банки също ми стана интересно.

За  Асен Василев, казваш, бил  собственик и директор. Тези явните не са интересни. Кирил Петков обясни наскоро, че било заради китайски клиенти, които не искали фирмата да е бг, а той пък не искал да е китайска. Споразумели се за мястото на регистрация. Но АВ си бил декларирал и плащал всичко.
А дали е така, кой, КОЙ ще ни каже...

# 73
  • Мнения: X
Банките ги вълнуват само кешовите внасяния.

# 74
  • Мнения: 6 893
И аз така си мислех.
Ако някой вземе да позасече документите за произход на парите, да не излезе, че в Бг има няколко пъти повече доходи от реалните. Laughing

# 75
  • Мнения: X
Кешовите плащания без документи са проблем в целия свят.

# 76
  • Мнения: 9 013
Как ще купите кеш кола втора употреба за 10 000лв.,когато ограничението е 5 000лв.? И какво можете да купите с 5 000лв.? Кажи-речи нищо съществено. Само някой и друг хладилник,телевизор или почивка на морето.

# 77
  • Мнения: 6 893
А другите не са, така ли? Пишем един документ, че ти правя дарение, щото си ми помогнал много  и ето ти го основанието. Или ти връщам заем, или друга щуротия. И от кешово плащане, минава по банков път.

deaf, от тук 5 к, от там 5к, ще ги докараш, колкото са ти наличните и внасяш в банката. Нали доказваш произход.

# 78
  • Мнения: X
Как ще купите кеш кола втора употреба за 10 000лв.,когато ограничението е 5 000лв.?
Като слюча договор за покупко-продажба за 4999 лв но броя на ръка 10к.
Остатъка до 10 го връщам обратно на малки части в оборот или го внасям през банкомат в продължение на три месеца.

Дарение само до 5к - другото през банка

Когато става дума за големи средства в кеш се процедира мааалко по друг начин. През офшорна фирма може да си спестиш едни 10% корпоративен данък например, който да ти остане като оборотен капитал в банковата сметка или да ти даде един "заем" на който да плащаш "лихвите" за да си докараш печалбата до нулеви нива. И разни други такива...

# 79
  • Мнения: 9 013
Уфф,и преди сме коментирали тази тема! Няма как да купите/продадете нещо с мръсни пари над 5 000лв.,ако преди това не сте ги изпрали,тоест извършили престъпление. Което престъпление (пак казвам) може да стане само със съучастието на държавата,(данъчни,митничари и т.н.). Става дълга,широка и опасна...!

# 80
  • Мнения: 6 893
Не зная какво сте коментирали преди. На прима виста ми хрумва това. Продавам имот, официална цена 200к, реална по НА 110к. Заедно с купувача внасяме парите в моята сметка - той 110к, аз додавам останалите 90к, но всичко е от негово име и постъпва в моята сметка. Ето как си узаконявам още 90к. Колкото до документи за произход, той може и уж да е взел заем, разни други варианти.

Mr. Smith, дарение от X, Y, Z и т.н., не само едно. А и не пречи да се минат даренията през банка, ще се намери вариант.
Станаха ми интересни тези банкови въртележки при офшорките. Не съм икономист и не ги зная.

# 81
  • Мнения: 40 914
Не зная какво сте коментирали преди. На прима виста ми хрумва това. Продавам имот, официална цена 200к, реална по НА 110к. Заедно с купувача внасяме парите в моята сметка - той 110к, аз додавам останалите 90к, но всичко е от негово име и постъпва в моята сметка. Ето как си узаконявам още 90к. Колкото до документи за произход, той може и уж да е взел заем, разни други варианти.

Първо, така прецакваш него, защото той губи 90 000 бели пари и ако реши да си купи после кола вече на хартия няма с какво. И второ, в банката те карат да попълваш декларация от къде са парите, чии са... Той дали ще се навие да рискува?

# 82
  • Мнения: 6 893
Нали се сещаш, че купувача може да е изцяло подставено лице. Що фирми изпопродадоха така. При всяко положение купувача си го подбираш. А и доста хора подписват с лекота, щом парите не излизат от техния джоб. Ако знаеш колко вързани като поръчители на шефа си служители има и сега ги гонят тях за парите. Да се чудиш как са се подписали.

# 83
  • Мнения: 9 013
Не знам доколко е вярно,но таксата за да ти изперат пари е кожодерска - 70%! Тоест,ако дадете за "пране" 100лв.,ще ви вземат 70лв. от тях. И няма никаква сигурност,че някой прекрасен слънчев ден,някой данъчен заедно с полицаи няма да цъфне пред вратата на дома ви...

# 84
  • Мнения: X
Те затова са изпрани. Като цъфне данъчен всичко е точно.
Не е 70%. Такава може да е за кешова наличност в чували. За да препереш 100к ти ще загубиш макс 30на процента и още 5% ако тръгнеш да ги вадиш като дивидент.

Diorela. При дарение произхода на парите се доказва от дарителя. Дори и да му ги дам за да ми ги "дари" той пак ще трябва да докаже откъде ги има. Дори и да са под 5к

Говорим за офшорките. Още чакам някой да ми обясни как са изнесени от България 5миларда и нещо през офшорки, както твърди  онзи в едно интервю по телевизия.

Още едно допълниние. В България данъчните закони са такива, че ако правиш плащане за услуга например, 10% данък върху сумата се плаща от платеца. Данък при източника е по ЗКПО. Т.е. през сделки, лихви, наем, лицензи, франчайз, договори за управление или консултация не може да си спестиш данък в "данъчния рай" на BVI например Stuck Out Tongue Winking Eye

Последна редакция: пн, 11 окт 2021, 14:56 от Анонимен

# 85
  • Мнения: 40 914
Не знам доколко е вярно,но таксата за да ти изперат пари е кожодерска - 70%! Тоест,ако дадете за "пране" 100лв.,ще ви вземат 70лв. от тях. И няма никаква сигурност,че някой прекрасен слънчев ден,някой данъчен заедно с полицаи няма да цъфне пред вратата на дома ви...

Няма такава такса. Това може да е само таксата за изпиране на фалшиви банкноти и замяната с истински. Или прането на пари от наркотици, и пак е много.
Някога изпирането на пари с непрестъпен произход, просто с неплатени данъци, се движеше около 10%. Точно затова плоският данък от 10% направи безпредметно неплащането на данъци и вдигна приходите - щом ще ти струва все еднакво, по-добре да имаш поне легални пари.


Говорим за офшорките. Още чакам някой да ми обясни как са изнесени от България 5миларда и нещо през офшорки, както твърди  онзи в едно интервю по телевизия.


Пари се изнасят лесно - с официален банков превод срещу фактура за доставка или услуга. Естествено, сумата във фактурата може да е завишена. Също така брутният дълг на България е висок, защото всяка инвестиция в България се оформя като заем. Това дава право на местното юридическо лице да "върне" заема по всяко време. Също така може да се превеждат навън пари за лицензи, роялтита, печалба и всякакви трудно проследими причини. Това не е сложно.  А самото препиране се състои в това, че парите не отиват по сметката на Иван Петров, а по сметка на някаква анонимна офшорка. И после тази офшорка през втора и трета фирма инвестира в България  и няма никаква връзка с Иван Петров.
Прането на пари от престъпления (наркотици, проституция и т.н.) вече е по-сложно и често е свързано с физическо изнасяне на пари в куфари и кашони. Пак има начини.

Последна редакция: пн, 11 окт 2021, 16:55 от Черна станция

# 86
  • Мнения: 14 633
Шефа на най-голямата банка в Нидерландия се извинява, че без да иска създал таксов рай свързан с Пандора Simple Smile
Миличкия, целта не била да се крият данъци, а искрено да се инвестира в бизнеса на приятел, който винаги си плащал данъците.
https://nltimes.nl/2021/10/05/abn-amro-chair-apologizes-tax-have … m_medium=facebook
Каква ужасна грешка, от съвсем невинни намерения.И всичко това на фона на огромните данъци и всякакви такси,за които гонят всеки обикновен човек в кралство Нидерландия.Дебнат ги до дупка.Да,този шеф нито е първият,нито е последният мошеник на мнооого висок пост,с много власт и най-вече пари.Впечатлявам се,защото както вече писах,там го играят много принципни и честни.Не като ''крадливите'' източноевропейци,на които гледат като на потенциални мошеници.Това е страната,в която осъдиха хиляди чужденци да връщат детски надбавки.Взимали са им имущество,докарали са някои до просешка тояга.Хора са завеждали дела и неправомерно са ги губили.В отчаянието,че са без вина виновни и длъжници на ''честната и принципна'' държава и третирани като измамници,много хора са посегнали на живота си.И след сума ти години дела и разправии,изведнъж,ау ама те били сгрешили.Сега ще платят компенсации.И какво след целият тормоз от институции и колекторски фирми,как ще компенсират съсипаните човешки животи?Ама,дай ще го заметем под килима.Случват се грешки,нали?
И като гледам не Панама,не Пандора,всичко пак бързо,бързо ще се забрави.

# 87
  • Мнения: 6 166
За повечето страни -да. За САЩ тази информация дава достатъчно основание за разследване, а в САЩ който и да си чичко Сам си търси своето.

# 88
  • Пловдив
  • Мнения: 23 672
За повечето страни -да. За САЩ тази информация дава достатъчно основание за разследване, а в САЩ който и да си чичко Сам си търси своето.
Подхождай критично. И там не са чак толкова принцпни.

Общи условия

Активация на акаунт