С какво се отоплявате през зимата?

  • 13 492
  • 267
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 1 746
Да се включа и аз с личен опит. Твърдо за  климатик.Имам 3,но постоянно са включени 2. Марката е Mitsubishi electric /Има и друг вид Heavy industries, което е различна марка/.Има различни модели с различен COP. Живея в къща, с вътрешна изолация. Нямам газов уред и всички други уреди са на ток. Сметката миналата година през зимата беше около 150 лв. Била съм и с печка с дърва,но е голяма хамалогия.Убедена съм в различията между отделните марки,защото на съседите им се налагат техния Haier в студено време или да го размразяват или въобще не го пускат. Казват,че понякога им духа студено. Предполагам, че обръща посоката на въздуха, доколкото имам спомен от физиката. Топло и комфортно ни е.

# 91
  • Мнения: 14 793
В гарсониера с ТЕЦ две зими бях с ТЕЦ. Първата платих огромни сметки за топло, 800лв без малко за 5 месеца, като радиаторите 4 бр не бяха на мах. Втората - малко над 450, като работеха само 2 радиатора, отново не на мах. Това е ужасно скъпо според мен. Тази седмица се опитах да пусна радиаторите поне да ги обезвъздуша - ами постоянно се пълнят с въздух и ги обезвъздушавам на 2 чàса, иначе започват да шумят, все едно някой пикае в метална кофа. Лирата в банята се оказа напълно запушена и въобще не се пълни дори с вода, а не мога да я обезвъздуша. С този шум от радиатора в спалнята не мога да спя. Ами спрях ги всичките.
Жилището има един климатик, в момента съм го пуснала, а след разговор с хазяите ще вземат още един сега - те предложиха.
По принцип предпочитам отопление с парно, но в случая по-добре климатици. Освен че с парно ми е скъпо и освен постоянното обезвъздушаване през целия сезон, нямам контрол над консумираното (входът все още е на прогнозна сметка). Токът поне ще се вижда всеки месец 100 лв ли е, 250 лв ли е.

# 92
  • Мнения: 6 854
Нарциса, 450 лв/5 месеца прави по 90 лв. с 2 радиатора + топла вода. Защо мислиш, че с 2 климатика ще е по-евтино?  А сега и токът поскъпва.
Радиаторите с какви измервателни уреди са? Да няма много енергия в общи части, т.е. някой да краде активно?

# 93
  • Велики Преслав
  • Мнения: 4 717
Ами скъпо е. Хем се дават 90 лв хем казва че е хладно.

# 94
  • Мнения: 14 793
400 е последния сезон топло само за една стая, предишния сезон 770 също е само топло за 2 стаи. И двата сезона не са били на максимална степен радиаторите. Всъщност въобще не е евтино в сравнение с климатика. И чак лятото виждам какво струва изразходеното топло. С разпределители съм. По думите на съсед, има поне един апартамент, който краде.
За мен лично галимацията не си струва. Може би ако нямаше крадливи съседи, ако хората не си спираха радиаторите за цял ден, ако не идваше въздухът в моите радиатори да ми бумти и самите радиатори бяха в добро състояние и не искаха куфарче инструменти за обезвъздушаване - щеше да е ок на парно. Но при положение, че климатикът тук харчи 50 лв, а е стар китайски куча марка и вероятно яде повече ток от някой нов - то дали ще дам 90 лв средно за парно с всички проблеми, или 100 лв за работата на два климатика, които мога да настроя практически както ми скимне - по-добре климатиците.
Отделно, права си, че 90лв идва средномесечно за една стая. Но октомври докъм средата на ноември и от средата на март до края на сезона 'топлене' е силно казано. Т в стаята е 18° без отопление, водата в системата е с по-ниска температура също, самите радиатори са на 1-2/5, понякога даже ги спирам, ако напече слънце (юг-югозапад съм). Това значи, че реалният ми разход за отопление е само в наистина студените месеци и всъщност е много по-висок от това средно 90лв, и то без радиаторът да е на мах. Ми ако съм зиморничава и ги надуя на 5/5, сещаш се как ще хвръкне сметката.
Пак казвам, по принцип предпочитам парно, врътвам кранчето и не се занимавам, но в случая просто не става.
Ще видя как ще е на ток тази зима.

# 95
  • София
  • Мнения: 6 726
То това, че ги няма по-цял ден и си спират радиаторите не означава, че крадът 😁 Ние същи сме ги спирали особенно ако е достатъчно топло в апартамента или пък когато и двамата сме на работа.

# 96
  • Мнения: 14 793
То това, че ги няма по-цял ден и си спират радиаторите не означава, че крадът 😁
Някъде да съм казала такава глупост?

# 97
  • София
  • Мнения: 6 726
400 е последния сезон топло само за една стая, предишния сезон 770 също е само топло за 2 стаи. И двата сезона не са били на максимална степен радиаторите. Всъщност въобще не е евтино в сравнение с климатика. И чак лятото виждам какво струва изразходеното топло. С разпределители съм. По думите на съсед, има поне един апартамент, който краде.
За мен лично галимацията не си струва. Може би ако нямаше крадливи съседи, ако хората не си спираха радиаторите за цял ден, ако не идваше въздухът в моите радиатори да ми бумти и самите радиатори бяха в добро състояние и не искаха куфарче инструменти за обезвъздушаване - щеше да е ок на парно. Но при положение, че климатикът тук харчи 50 лв, а е стар китайски куча марка и вероятно яде повече ток от някой нов - то дали ще дам 90 лв средно за парно с всички проблеми, или 100 лв за работата на два климатика, които мога да настроя практически както ми скимне - по-добре климатиците.
Отделно, права си, че 90лв идва средномесечно за една стая. Но октомври докъм средата на ноември и от средата на март до края на сезона 'топлене' е силно казано. Т в стаята е 18° без отопление, водата в системата е с по-ниска температура също, самите радиатори са на 1-2/5, понякога даже ги спирам, ако напече слънце (юг-югозапад съм). Това значи, че реалният ми разход за отопление е само в наистина студените месеци и всъщност е много по-висок от това средно 90лв, и то без радиаторът да е на мах. Ми ако съм зиморничава и ги надуя на 5/5, сещаш се как ще хвръкне сметката.
Пак казвам, по принцип предпочитам парно, врътвам кранчето и не се занимавам, но в случая просто не става.
Ще видя как ще е на ток тази зима.
Явно не съм те разбрала, но все пак обясни какво значи хората да не си спират радиаторите по цял ден?

# 98
  • Мнения: 14 793
Пак питам, къде съм казала такава глупост?
Имаш ли някакво обяснение за постоянните въздушните тапи в обезвъздушените ми радиатори?

# 99
  • Мнения: 6 854
Когато бяхме на парно, сме проверявали и тествали. Най-ефективно е да се държат радиаторите на 3, без да се намаляват или изключват при излизане денем. После изразходват повече енергия да наваксат температурата и пак е студено. Сметките ни бяха нормални. Но съседите решиха, че било по-изгодно на климатици и спряха парното. В блока плъзнаха плесени и определено е по-студено и скъпо.

Последна редакция: пн, 18 окт 2021, 03:12 от Diorela

# 100
  • Велики Преслав
  • Мнения: 4 717
Нещо в мен ми казва, че всички в сградата го имат този проблем.

# 101
  • София
  • Мнения: 6 726
Явно съм ти го подчертала къде си го казала. Все пак не съм специалист, за да ти кажа къде ти е проблема. Има си хора за тая работа попитай какъв ще е най-оптималният вариант и какви препоръки имат, за не се получават тия въздушни тапи.

# 102
  • Мнения: 14 793
Нещо в мен ми казва, че всички в сградата го имат този проблем.
С обезвъздушаването?
Ако е с него - не, само аз го имам. Питала съм само трима съседи , де, но те не обезвъздушават. Но и аз два сезона подред успявах да пусна моите радиатори след пускането на парното, не съм сигурна дали играе роля. В родния ми град парното правеше такива тапи, когато се спре някой радиатор и после се пусне. Затова смятам, че и тук проблемът с тапите идва от това спиране и пускане, просто кръгът е по-голям. И като не си обезвъздушат радиаторите на 5ти етаж, аз имам проблем на последния етаж.
Явно съм ти го подчертала къде си го казала. Все пак не съм специалист, за да ти кажа къде ти е проблема. Има си хора за тая работа попитай какъв ще е най-оптималният вариант и какви препоръки имат, за не се получават тия въздушни тапи.
Запетайката е разделител при изброяване, а не знак за равенство, тъй че , да ме извиняваш, ясно си подчертала само как неправилно си ме разбрала. Тапите и кражбите са две различни неща.

# 103
  • София
  • Мнения: 6 726
Ясно ми е какво е! Въпроса е, че ти го представяш като проблем за високите сметки и качеството на отопление.

# 104
  • Мнения: 14 793
То това, че ги няма по-цял ден и си спират радиаторите не означава, че крадът 😁
Тоест тука не се опитваш да ми припишеш, че слагам знак за равенство, така ли?
И да, качеството на отопление включва липса на тапи, защото те пречат да се напълни радиаторът с вода и да грее. Тапите точно затова не повишават моята сметка, защото като не минава вода през радиатора, разпределителят не отчита. За сметката добре, ама за топлото и комфорта - хич.
Не мога да разбера какъв точно ти е проблемът, но ако си компетентна да ми обясниш къде не съм права - обясни. Достатъчно релефен мозък имам да разбера обясненията и да направя нещо за подобряване на ситуацията. Ама недочитане, заяжданки и емотиконки - айде нема нужда.

Общи условия

Активация на акаунт