Бездетна по избор

  • 7 457
  • 237
  •   1
Отговори
# 90
  • София
  • Мнения: 1 103
Чудесно решение, и без това планетата е пренаселена и изправена пред екокатастрофа. Ето ти още един аргумент, който можеш да използваш пред злобните лелички. Този път не егоистичен, а алтруистичен. Така изборът ти ще се приеме по-добре - един вид " Ето аз няма да се размножавам, за да има ресурс за вашите деца да живеят по-добре".

# 91
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 308
Честно казано, крайни егоисти, сребролюбци и нарциси наистина е по- добре да не създават деца.
Съвсем не е задължително всеки на тази земя да се въьпроизвежда, дори напротив.
Но това са избори, които се правят на зряла възраст, а нр когато току- що ди завършил гимназия и морето ти е до колене.

# 92
  • INFJ
  • Мнения: 9 639
Абе то и според мен едно толкова категорично решение, за нещо, което е естествено за всички живи същества, е свързано с някакви травми, но да не зачекваме тази тема. Авторката тъкмо излиза от пубертета, не може да се разчита, че ще мисли по същият начин след 15 години.

# 93
  • Мнения: 4 827
И защо мислиш , че като имаш деца няма шанс да останеш / да си отидеш сам?!
Житейски примери за хора без деца оставили голяма следа в историята има колкото искаш. Също и хора родили по няколко деца и умрели като скоти. И не , причината не е във възпитанието.

Последна редакция: пт, 26 ное 2021, 13:57 от ccvet

# 94
  • Мнения: 46 641
Аз лично поисках дете, когато открих човек, с когото искам да бъдем родители. Бях на 25 г., така че не мога да кажа, ако бях останала сама, дали с времето не би ми се приискало просто така. Като започна да наближавам 40, примерно и осъзная, че времето минава.
Прекалено си млада. На тази възраст и аз не мислех да деца. Не знаеш какво ти е подготвил животът.

Малко е странно, точно в бг мама да търсиш хора, които не желаят деца Simple Smile Хората, които са сигурни в избора си не изпитват нужда да се оправдават. Тези, които не са, повдигат въпроса, опитвайки се да убедят другите, че са прави. А всъщност се опитват да убедят себе си.

И защо мислиш , че като имаш деца няма шанс да останеш / да си отидеш сам?!
Житейски примери за хора оставили голяма следа в историята има колкото искаш. Също и хора родили по няколко деца и умрели като скоти. И не , причината не е във възпитанието.
Това е така. За мен е по-важно обаче как съм го изкарала този живот. Всяка наша роля ни обогатява по различен начин. Различни сме в ролята на деца на родителите си, в ролята на приятели, съседи, колеги и т.н., съответно и родители. Те не са взаимозаменяеми и носят различни емоции. Харесва ми, че съм опитала от всичко и съм се насладила максимално. Това никой не може да ми го отнеме, без значение какво ще се случи напред.

А дали хората без деца, умишлено останали без такива са наистина щастливи си знаят само те. Не всички са на върха на щастието, но обяснявайки колко са доволни от решението си се съхраняват психически. Нормално човешко действие.

# 95
  • София
  • Мнения: 35 332
Аз не съм коренно различна от 20 годишното ми аз, нямам трансформиращи катарзиси, каквото съм искала съм го получила. Каквото съм избягвала и сега бягам от него, само леко смекчих абсолютната категоричност относно другите.

Всички сме виждали всякакви истории за щастие и нещастие, такива, каквоти според нас е щастие и нещастие.
Никога не изпитвам съжаление, че някой останал без деца, както баба ми с тъга споделяше. Не питам и защо, не ме интересуват личните избори. Но и не желая да ме убеждават в тях на абсолютно ниско и първично ниво - стрии, целулит и увиснал бюст.
Как да има дискусия?

# 96
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 308
Познавам и аз един  бездетник на 50+. Живее с майка си и през тска ценното свободно време обича да се въргаля в леглото, или да виси в кръчмата.

# 97
  • Мнения: X
Глобални тенденции вървят все повече в посока, че много млади хора решават да нямат деца. Да, факторите са различни, някои не намират подходящ партньор, други нямат финансовата възможност, преследват кариера, или отлагат и после си свикват с този живот и не им се ще да го променят, т.нар егоисти - най-различни фактори.

Съгласна съм с авторката, че натискът от чужди хора наистина съществува. От родители, роднини - да речем, нормално. Чувам също често от приятелка с дете "а ти кога", след като на дълго и широко ми разказва колко точно е трудно и изморително гледането на нейното. Случи ми се шеф на работа да ми каже "ще видиш и ти скоро как е", при питане от любезност как са децата му.  Разбирам, че тези подмятания не са дълго мислени, планирани и хората не ги мислят повече след като са ги казали - предполагам това се визира като каже някой, че никого не го интересува. Но факт е че такива непоискани коментари са често срещани и всеки те "натиска" в тази посока. Аз съм почти на 30, нямам дете, и често други хора подмятат, убеждават, подпитват и тн. Не мисля че е съвсем нормално, особено ако в крайна сметка никого не го интересува чак толкова. Бих съпоставила до известна степен с хора с едно дете, които постоянно ги питат кога ще идва второто - не е работа на никого извън семейството.

# 98
  • Мнения: 6 375
След като прочетох мненията на авторката имам чувството, че нейните доводи не са нейни, а на гаджето, което не иска деца. И всъщност пуска темата тук не защото наистина търси други съмишленици, а за да провери какво мислят вече зрелите жени останали без деца. Във форум на зрели жени, останал без деца по свое желание няма да намери отговор на истинските въпроси, които я вълнуват. А именно какво ще изпусне, ако няма деца.
С други думи си сверява часовника, за да реши дали да жертва имането на дете в полза на голямата любов.
Обаче на 21г няма нищо спешно за решаване, освен ако гаджето, което не иска деца не е предложило брак и момичето се чуди дали да приеме брак с мъж който не иска деца и убеждава и нея, че и тя не иска.

# 99
  • Мнения: 4 827
Ms.Gorgeous дискусията трябва да  е кой и колко е толерантен , кой и колко отговорност поема в живота и кой и до колко е искрен в равносметката за живота си.

# 100
  • Мнения: 30 055
След като прочетох мненията на авторката имам чувството, че нейните доводи не са нейни, а на гасжето, което не иска деца. И всъщност пуска темата тук не защото наистина търси други съмишленици, а за да провери какво мислят вече зрелите жени останали без деца. С други думи си сверява часовника, за да реши дали да жертва имането на дете в полза на голямата любов.
Обаче на 21г няма нищо спешно за решаване, освен ако гаджето, което не иска деца не е предложило брак и момичето се чуди дали да приеме брак с мъж който не иска деца и убеждава и нея, че и тя не иска.

Съжалявам, но никоя любов не заслужава да жертваш това да бъдеш родител. Друг е въпросът, ако двойката има репродуктивни проблеми, обаче да заяви, че не иска дете поради друга причина.....миии, сори.

Последна редакция: пт, 26 ное 2021, 14:11 от Не се сърди, човече

# 101
  • София
  • Мнения: 13 749
Соул е права, че има много случаи, в които хората не могат да имат деца, но не се обясняват на околните и заявяват, че не желаят и толкова. Което много променя картинката.

# 102
  • Мнения: 30 055
Соул е права, че има много случаи, в които хората не могат да имат деца, но не се обясняват на околните и заявяват, че не желаят и толкова. Което много променя картинката.

Ако това е проблемът, търси се решение. Тогава наистина хората не се обясняват на другиге какво им е.

Но някой да ми заяви - не искам дете, понеже съм егоист и ще ми харчи парите, времето и не знам какво си......направоооо не искам и да коментирам.

# 103
  • София
  • Мнения: 1 001
Ми всички са ти дали много храна за размисъл.
За мен също е странно, че на такава крехка възраст въобще мислиш за имането или нямането на деца.
Четейки между редовете, не си категорична сякаш, търсиш себеподобни - защо?
Иначе щеше да си вържеш тръбите и хич да не отваряш тема и дума в майчински форум.
И още нещо - тепърва цял живот ще те притискат отвсякъде с непоискани мнения по всеки житейски въпрос, в това можеш да си абсолютно сигурна. Та да си знаеш, ако не е това, ще е друго.

# 104
  • Мнения: 15 356
Изчетох темата първите няколко страници.
Имам познати бездетни по избор,в 50те си години са вече.Но тези хора не са създадени да гледат деца ,а да бохемстват.Много хубаво семейство са ,готини са и върли купонджии,имат интересен живот.
На 21 решенията ми и визията за бъдещето изобщо не са били реални.И изобщо не се брой за бездетна,твърде рано е за такива генерализации.

Общи условия

Активация на акаунт