Инсулинова резистентност и отслабване с НВ-ВМХ, кето - Тема 45

  • 20 660
  • 748
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 2 275
Не е добра идея умишлено да увеличаваш мазнини. Лесно се минава в другата крайност. Достатъчно е месото да е с мазнина, да слагаш зехтин в салатите, маслини и авокадо, масло в яйцата, кожата на пилето.
Дали не си запълваш стомаха със зелении и малко да е основната храна?
На мен ми се случи лятото ( и още го помня, умрях от глад) изядох една шопска салата (малка) и не можах да си изям патешкото бутче. Два часа по-късно виех от глад.
Хапвай най-напред плътната храна месо, яйца, сирене, авокадо, маслини , а зеленото за свежест само да е. Магданоза на "песто".
И "десерт " сметана/ маскарпоне.
За по-сухи меса (кюфтета, руло,бяло пилешко) може гъби със сметана да добавиш.
Ще мине и това, само време трябва.

# 721
  • Мнения: 14 966
Мен кюфтаците ме засищат.
Но моите салати , ако въобще ям, са с домати, печени чушки и лук.
Докато се адаптирах, похапвах междинно тахани.
Не знам как ядете по една лъжица. То вярно нормата е ок. 30 грама на ден, но аз съм страшна ламя на тахани. Сега се заредих с лешников, бадемов и тиквен и само ги мисля, че са в шкафа ☹

# 722
  • София
  • Мнения: 17 283
Коки, аз така често имам глад за тестено, просто си го усещам. Много е тъпо и много неприятно чувство, разбирам те.
Разните кето хлебчета и питки не вършат работа като ме налегне такова нещо. Гледам тогава да ям повече месо, дори да не ми се яде особено, че да не мисля за хляб.

# 723
  • Мнения: 368
tania,  така ще направя. За песто си мислех с авокадо, магданоз и кориандър, то една комбинация ама ще я пробвам. Иначе на гуакамоле се канех да правя ама не му идва ред пък и не мога да намеря jalapeno
Tays, аз домати, чушки червени и лук започнах да не ползвам даже за ястия след като видях колко В съдържат. Тахах си купих и се изплаших че е лош и го забравих...

# 724
  • Мнения: 2 275
Нищо им няма на лук, чушка и домат. Ние без сурови чушка, лук, чесън и праз не сядаме на маса. То колко е, в една малка чинйка за свежест и пребиотик, а червената чушка е най-богата на витамин С. За лютивите да не говоря колко са полезни за метаболизма.
Става въпрос като за подправка, а не една тава печени чушки или печен лук.

# 725
  • Мнения: 14 966
tania,  така ще направя. За песто си мислех с авокадо, магданоз и кориандър, то една комбинация ама ще я пробвам. Иначе на гуакамоле се канех да правя ама не му идва ред пък и не мога да намеря jalapeno
Tays, аз домати, чушки червени и лук започнах да не ползвам даже за ястия след като видях колко В съдържат. Тахах си купих и се изплаших че е лош и го забравих...
Не си спомням твоя случай, а и не съм много компетентна да съветвам, но аз бях с 6,40  кз и гликиран 5, 70 юни, а след 5 месеца режим , без да броя въглехидрати, де , и с доста сирена, тахани, гкх беше 5, 20, кз 5,40. И имах подобрение в холестеролите.
За моя начин на живот, без гладуване и с тези чушки, домати, тахани, се бях подобрила.
При Елора , тя си хапва плодове,  но е отдавна на режима, а Азара пък примерно, е съвсем друг случай.

Миневра, какво каза докторът ?

# 726
  • Мнения: 368
Да , то по малко няма лошо ама аз нд мога да преценя колко малко е достатъчно или кога се прекалява..примерно много обичам салата с печени червени чушки, домат + лук, някоя марула..ама преди това го ядох по една купа за готвене...сега не знам даже и 3-4 лъжици от тази комбинация как ще се отрази...и си викам да свикна без тях..и без това все се притеснявам че надвишавам грамовете въглехидрати..
Бърди, точно глад за тесто! Може би е свързано с това че преди хляб със всичко си хапвах...и сега като няма ляб и питки и баници и принцески..

# 727
  • Мнения: 2 275
Ето нагледно моя чиния пост 372
https://m.bg-mamma.com/?topic=1032862.360
Но това е сега и след много години.
Сетих се за кашкавал с масло също върши работа при някои за глад.

# 728
  • Столичанин ама не в повече :D
  • Мнения: 1 993
Аз бих намалила плодовете и увеличила протеина. Много е важен за растежа на бебето.

От 400 грама ягоди на ден, 100 грама боровинки /не всеки ден/ един портокал и ябълка… колко да ги намаля. То остава единствено да ги изключа..
Би могла примерно да замениш ягодите с малини и къпини, портокала с грейпфрут, ябълката с киви, за моите разбирания не са много, но аз знам, че ир (както и всяко друго заболяване) не се предизвиква от въглехидратите, ами от възпаленията в организма, които се причиняват от хранене с неестествени храни, а не от протеини, мазнини или въглехидрати.
В началото някой друг имал ли е проблем с глада? Не знам какво се случва, уж не ям нищо, което да го "подбужда" ( или аз така си мисля), а съм гладна почти постоянно...гладна съм докато ям въобще, а след като се наям се чувствам наядена в смисъл на корема ми е пълен, но не и заситена и следователно още гладна..не знам какво се случва, нещо правя не както трабва ли..
Давам какво ядох тези дни последните -за закуска сега ми се осладиха яйца та 2 -3 яйца бъркани с малко масло, понякога слагам магданоз, маслини. Салата някаква мешана от марули , рукола, каквото има в миска по шепичка с малко зехтин. Понякога по резен- две домат.  За обяд и вечеря скоро ядох няколко дни рибена супа от скумрия без фидета мидета и картофи. Имаше доата зелении вътре в нея - спанак, пак някакви салати, и вода с подправки. Имаше нарязан морков колкото да се сгъсти ама него не го ядох. Също руло стефани ( лайма домашна, без хляб, с яйце, вътре яйце, кисели краставички без морков). Последно си направих крем супа от зелении отново ( броколи, спанак, салати, рукола) със зехтин. Без сметани, без млека( тя и затова може би стана като вода не като крем ама...). Имах и кисело зеле на фурна и месо със зелеви листа .
Освен това си направих един чипс от кейл ,четете листа къдрав кейл със зехтин и подправки и на фурна да хрупам от време на време, не съм го яла често, една чиния я дъвках една седмица. Не съм си брояла въглехидратите, не знам дали са до 50 гр дневно, може би ги надвишавам. Опитах се с едно приложение ама не ми се получи.
Освен чай тоест вода с пакетче друго не пия, днес едно кафе си направих , обикновено на Тчибо на зърненца за разтваряне без захар, само вода и малко бадемово мляко без захар( на опаковката пише 0гр въглехидрати).
Признавам че от към количество не се ограничавам, но аз и не ям особено много, дори мисля че не си приемам калориите за дена. Някои неща ям повече от други като киселото зеле на фурна, тази крем супа, но по една чиния/една купичка стандартна.
Може би киселото зеле е проблем? Но то нали е режимно?
Преди час ядох омлет с две яйца и сирене и салата домати, и сега отново ме гони глад, като се прибера вечерта най-вероятно ще ям и месо, а когато ям бобови си се нахранвам (и в следващите дни след празнично си почвам да си ги ям), според мен проблема ти се дължи в липсата на фибри, вкарай в храненето си сурови семена и ядки. Авокадото също е добър избор.

# 729
  • Мнения: 368
tania,  така ще направя. За песто си мислех с авокадо, магданоз и кориандър, то една комбинация ама ще я пробвам. Иначе на гуакамоле се канех да правя ама не му идва ред пък и не мога да намеря jalapeno
Tays, аз домати, чушки червени и лук започнах да не ползвам даже за ястия след като видях колко В съдържат. Тахах си купих и се изплаших че е лош и го забравих...
Не си спомням твоя случай, а и не съм много компетентна да съветвам, но аз бях с 6,40  кз и гликиран 5, 70 юни, а след 5 месеца режим , без да броя въглехидрати, де , и с доста сирена, тахани, гкх беше 5, 20, кз 5,40. И имах подобрение в холестеролите.
За моя начин на живот, без гладуване и с тези чушки, домати, тахани, се бях подобрила.
При Елора , тя си хапва плодове,  но е отдавна на режима, а Азара пък примерно, е съвсем друг случай.

Миневра, какво каза докторът ?
Аз бях с кз 5.88 , инсулина много висок. При огтт то респективно всичко високо. Мен още ме учудва разликата между това последно измерване където направих огтт и еднократно на кз и инсулин мо малко от месец преди това..тогава имах доста добри стойности - кз 4.8, инсулин 6.6 ..за сравнение след това ми беше 18. Сега ме е направо страх да отида пак да си пусна еднократни поне да видя какво се случва
jeremi, може би наистина липсват фибри, от ядките си позволявам по половин орех но не всеки ден. Бобови не заглеждам макар че ги обичам. В този ред яхния от зелен боб допуска ли се тук?

# 730
  • Мнения: 536
Не си спомням твоя случай, а и не съм много компетентна да съветвам, но аз бях с 6,40  кз и гликиран 5, 70 юни, а след 5 месеца режим , без да броя въглехидрати, де , и с доста сирена, тахани, гкх беше 5, 20, кз 5,40. И имах подобрение в холестеролите.
За моя начин на живот, без гладуване и с тези чушки, домати, тахани, се бях подобрила.
При Елора , тя си хапва плодове,  но е отдавна на режима, а Азара пък примерно, е съвсем друг случай.
Миневра, какво каза докторът ?
Мерси че питаш Тайс. От подобрението в изследванията е доволна, витамини даде /Д3 и Б12/ и кортизолът е зле /от преди Коледа намалих кафетата на 2, сега понякога и на 1/ няколко добавки за кортизола, които са основно за стрес и успокоение на нервите. Ашваганда, родиола и фосфатидилсерин... Повторение на кортизол след 3 месеца - през април каза + кортизол в урина + холестероли контролно. Захарта /5.2/ и инсулинът /8.8/ били добре.
Скрит текст:
На баба ти фърчилото.
Идеята за магданозено песто ми се върти в главата от известно време, но нямам чопър, счупи се.
Пробвах шотладските кюфтета /така ли се казваха, тези с яйцата вътре/, децата ги ядат. И на мен ми допадат. ММ ги прави.
Кето десерти не съм правила досега, скептична съм към такъв тип експерименти. Бих пробвала хлебчето с бадемово брашно, но наистина само веднъж в месеца. Ендото ме предупреди да не се увличам в това, сега като изчетох - много омеги 6 имало /по Невена Wink/.

Днес 6.1 сутринта, преди обяд 5.7, след обяд 6.2 или нещо подобно беше, а вчера съм яла доста малко и съвсем всичко режимно. Имам си обаче постоянен дразнител, от който не успявам да се абстрахирам. Напоследък съм адски нервна, да видим. Снощи към 10-11 беше спаднала до 5.1 КЗ. Още не мога да разбера дали не е свързано с кортизола, че сутрин ми е по-висок ... Каквото-такова, спазвам режима и това е. А може и от тъпите прегрешения по празниците с баниците, ама не мина ли доста време оттогава бре? Ето, хората ядат кашкавали, сирена, кисели млека, аз и това не ям, тахани уви също, плодовете спрях /позволявах си по едно киви от дъжд на вятър/ и не пада и не пада! Иде ми да се гръмна, но гледам да не се спичам, че от страх ще я вдигна.

Таня, признах те. Както съм гладна в момента, ммм ... А ферментиралия сок, шапка ти свалям, честно!
Не успявам едни пържоли да направя като хората напоследък, камо ли нещо друго. От няколко дни ММ готви, че всичко започна да ми става зле!

Какво им е на печените чушки, домат и лук? Аз от домата не се отказвам за нищо на света, една от основните храни ми е целогодишно, а особено през лятото. Как без домат? /Сега в момента много не ги ям, че са гадни, ръгам ги в зелениите основно, за цвят/.

Зелен боб доколкото знам да, що не?

Орехите май трябва да са повече, омега 3 взимам от тях, хапваме си ги вкъщи доволно. На домашните давам, че аз си купувам дроб от треска и оттам си взимам омега 3-то, но другите трима не ми ги ядат и те карат на орехи.

Доста рестриктивно го караш, от колко време си така?

Последна редакция: вт, 11 яну 2022, 19:07 от Минерва

# 731
  • Мнения: 14 966
Еми, добре е, зависи откъде си тръгнала.
Тенденция, нали така.
Аз затова не съм ходила още на доктор.
По колко капки Д3 ти изписа и какъв Б12.
От чисто любопитство питам.
Аз си жуля моите, самоназначени, а и К 2 през ден, защото пък четох противоречиви неща за дозировката.
Смятам най - рано април да ходя за нови изследвания

# 732
  • Мнения: 2 275
Мерси Минерва
Ще станат нещата и при теб, бързай бавно.
Гледах едно видео доктор Берг разказваше за негова пациентка 120-140кг (не помня точно) и един месец на кето и грам не свалила. Да, но жената инат и не се отказала за разлика от повечето хора и тръгнали нещата от втория месец.
Организма "поправя" най- напред важните за него неща и вероятно неговия приоритет се разминава с приоритета на нашия мозък. А когато и стрес, безсъние, хормони се намесят става трудно.
За печените чушки и лук писах не цяла тава, за гарнитурата говоря.
Нищо му няма и на зеления салатен фасул, той направо е един от най-тачените , заедно с краставиците. А колко е хубав с оцет,зехтин и чесън на салата. И топъл с бекон. Винаги имам под ръка пакет замразен.

# 733
  • Мнения: 12 796
Е вие се шегувате вече в тая тема...
Едната яла бистра чорбица, ама то към нея имало и зелена салатка, ама как тъй не се наяла?
Другият пък омлетченце от 2 (две) яйца. И той не се наял. Ами и аз не бих, хем мъжете уж от повече храна имате нужда. Ако не си някой дребосък висок не повече от мен и слаб чак да не хвърляш сянка, това не виждам как минава за основно хранене на възрастен мъж.
Салатата хубаво, аз също бих му добавила салата на омлета, ще има и шепа маслини даже в нея. А в него ще има там я сирене, я кашкавал, я гъби, я нещо друго каквото ми се намира. И то не в количество за украса само. Нито пък яйцата ще са само 2 броя, 3 слагам ако са големи, ако са дребни може и 4. Ако правя за двама души, яйцата там 6 или 7 общо. После в чиниите - по малко масло отгоре също слагам. След такъв обяд отивам на работа и си изкарвам цялата смяна, после се прибирам пеша и докато стигна вкъщи не съм приритала ами спокойно си правя нещо бързо за вечеря ако нямам готово.
Третата пък по кило плодове на ден и сигурно се очаква да кажем че е супер такъв режим, те не били много, направо нямало накъде по-малко.
То вярно че малко по диагонал четох, ама на 2-3 пъти поглеждах отгоре да видя в тая тема ли чета наистина...

# 734
  • Мнения: 2 570
И аз хлъцнах от количеството плодове. Не помня коя потребителка беше, но имаше и немалко фрешове и то с благословията на ендо! Вкарваш си чиста захар и после се чудиш на показателите. Плодовете невинаги са полезно нещо. Особено прекаляването с тях.

Общи условия

Активация на акаунт