Може ли да има любов без физическо привличане

  • 5 051
  • 90
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 863
Здравейте,
не съм сигурна дали темата е за този подфорум, но ще се радвам всеки, който желае да сподели мнение и опит.
Случвало ли ви се е да бъдете привлечени от някого и да не спирате да мислите и говорите за него само заради качествата, които притежава, но да не усещате никакво физическо привличане?
Според вас, това любов ли е или клони повече към приятелство?

# 1
  • София
  • Мнения: 62 595
Не е любов в смисъла на романтична любов. В романтичната любов има физическо привличане. Това, за което говориш е възхищение, каквото се изпитва към приятел, колега, личност, която дори може да не познаваш лично. Възхищавам се на качествата на доста хора, искам да мога някои неща да ги правя както тях, но не искам да са ми любовници.

# 2
  • Мнения: 5 242
Не мисля, че е възможно. Първо самата дума "привличане" според мен предполага физически аспект. Иначе е възможно физическото привличане да не е водещо, но все пак си го има.

# 3
  • Мнения: 18 299
Абе аз не мисля, че може да има любов без физическо привличане, обаче за да се види дали има, ако човекът ти е толкова приятен, може би трябва една... проба. Как ще е в леглото имам предвид. Може да те изненада. Другото са само предположения.

# 4
  • София
  • Мнения: 38 530
В смисъл някой мъж да ми харесва без да ми харесва? Е как да стане?
Може и да се правя, че само си общуваме интелектуално, но иначе все ще ми мине мисълта как ли ще е без дрехи. Или на него.

# 5
  • Мнения: 19 911
Платонична любов. Ако те устройва.

# 6
  • Мнения: 4 577
Случвало ми се е с човек, към когото не съм изпитвала първоначално физическо привличане, с развиващо се и задълбочаващо се приятелство, повече търсени интензивни контакти, споделяне, на по-късен етап да изпитам и силно физическо привличане.

# 7
  • Мнения: 18 299
Платонична любов. Ако те устройва.
Т. е. приятелство. Stuck Out Tongue Winking Eye Него няма да го устройва, него.

# 8
  • Мнения: 19 911
Не можеш да си представиш колко често мъжете ги устройва и общуване без секс, Лори. Но, да, това определено не е любов.
За приятелство между мъж и жена винаги съм с особено мнение. Го казва жената, която има основно мъже приятели.

# 9
  • Мнения: 18 299
Бази, имат вероятно надежди...
Или са само приятели и ги интересува друга/ други.

# 10
  • Мнения: 19 911
Това ясно.
Имам предвид друго. Няма как разговорите да минат на ниво жена-жена. И да коментираш супер съкровени изживявания или всичко, касаещо теб с мъж. Поне аз не мога. Някои неща са си само женски. Simple Smile

# 11
  • Агент под прикритие
  • Мнения: 11 589
Някои хора имат "способността" да си "създават" в главата представи за "перфектния/перфектната", което си е принципно гадже тип "Франкенщайн".
И докато едни търсят цялостно доближаване до този Франкенщайн (доколкото е възможно), други се задоволяват с парчета от Франкенщайна на определени етапи от живота си, а трети дори тия парчета ги реализират на практика с няколко човека едновременно.
Надявам се да не е второто или третото в случая...

# 12
  • Мнения: 5 242
Случвало ми се е с човек, към когото не съм изпитвала първоначално физическо привличане, с развиващо се и задълбочаващо се приятелство, повече търсени интензивни контакти, споделяне, на по-късен етап да изпитам и силно физическо привличане.

Нещо подобно изживявам и аз напоследък.
Съгласна съм и с мнението на Rockstar .

# 13
  • Мнения: 19 911
Франкенщайн е доктора. Не чудовището.

# 14
  • Мнения: 5 242
Сетих се още нещо. Човек може да е на етап, когато все още не осъзнава напълно или не си признава, но това не означава, че привличането го няма.

# 15
  • Мнения: 19 911
Началната химия няма ли я, обикновено после нещата с клизма стават.

# 16
  • Мнения: 6 154
В описания случай си мисля, че няма начин да няма и физическо привличане, но вероятно е неосъзнато или замаскирано. Няма как да се прехласваш по някой от противоположния пол без да има нещо такова. Иначе ясно може ли да има любов без физическо привличане, въпроса е излишен.

# 17
  • София
  • Мнения: 12 681
Не ми се е случвало. Не ме ли привлича мъжът физически, за нещо повече от приятелство и дума не може да става. При мен поне любовта минава през секса и съответно физическото привличане.

# 18
  • Мнения: 4 577
Началната химия няма ли я, обикновено после нещата с клизма стават.
Това означава ли, че всички непривлекателни физически хора са обречени да не бъдат обичани? Обикновено първоначалната химия не се случва с тези с наднормено тегло,  тежко акне, родилно петно на лицето, тънки устни и крив нос, както и хиляди други.

# 19
  • София
  • Мнения: 62 595
Неосъзнато може да е само при тийновете, които все още нямат осъзнаване на тези работи, нямат и опит. Веднъж човек придобие ли реален опит е дори много наясно кога как се чувства и какво иска.
Има един вариант, при който може и да няма физическо привличане, но да има любов, но то е по-скоро от типа преклонение, възхищение, отдаденост, нещо като последовател, почти като религиозните последователи.

# 20
  • Мнения: 19 911
Химията няма общо с красота по някакви шаблони. Случва се между всякакви хора.

# 21
  • Мнения: 4 577
Химията няма общо с красота по някакви шаблони. Случва се между всякакви хора.
Съгласна, но е възможно химията да
се разпали по-късно, на база на други качества и опознаване.

Последна редакция: нд, 26 дек 2021, 13:40 от TafTaf

# 22
  • Мнения: 5 242
В описания случай си мисля, че няма начин да няма и физическо привличане, но вероятно е неосъзнато или замаскирано. Няма как да се прехласваш по някой от противоположния пол без да има нещо такова.
Именно. Може по някаква причина да отричаш, да потискаш и т.н., но това не променя факта, че привличането го има.

По другия обсъждан въпрос, преди и аз не мислех, че е възможно да се влюбиш в човек, който първоначално не те е впечатлил с външност, но ми се случи.

# 23
  • София
  • Мнения: 38 530
Може, може. Начинът по който говори, чувство за хумор, други качества е възможно да те накарат да не мислиш за някои физически "недостатъци".

# 24
  • Мнения: 18 299
Е, хумор, хумор, ама като трябва да си легнат, да не стане трагикомично... Grinning

# 25
  • София
  • Мнения: 38 530
Е това не може да се види на пръв поглед.

# 26
  • Мнения: 5 242
Може, може. Начинът по който говори, чувство за хумор, други качества е възможно да те накарат да не мислиш за някои физически "недостатъци".
Така е. Въпросният мъж значително се различава от типа външност, който принципно ме привлича. Даже нямам ясен спомен за първото впечатление. Може би съм си помислила, че е симпатичен, но нищо повече. След това, при по-чести контакти, започнах да му обръщам по-голямо внимание и да забелязвам у него неща, които наистина ми харесват. Сега някой може да си каже, че тези неща само си ги въобразявзм, за да има за какво да се хвана, че проектирам върху него чувства поради липса или недостъпност на друг обект... Не.

# 27
  • Мнения: 8 889
Сигурно може, хора всякакви.
При мен е невъзможно, ако няма физическо привличане, а това го разбирам почти веднага. Другото е приятелство и толкова.

# 28
  • Мнения: 18 299
О, и аз съм като Бел. Имам нужда от време, за да "видя" някого. Това при положение, че сме се запознали не да кажем на уредена среща (та да се гледаме отначало харесваме ли се като мъж и жена), а в някакъв друг контекст. Това защото нямам навика да гледам на всеки срещнат мъж като на обект, дори когато съм сингъл, и да си "търся" мъж. Та преценка първоначално не се извършва (защото такава мисъл тоя става ли, не става ли за мен) изобщо не ме занимава)... после внезапно нещо може да ми прищрака и да си отворя очите и да "видя" някой като мъж. В хода на комуникацията. И не се знае след колко време може да стане това.
Абе заспала работа. Joy

Последна редакция: нд, 26 дек 2021, 11:41 от Lorelada

# 29
  • София
  • Мнения: 35 116
За мен едното без другото не е любов.
Възбуден интерес, който в зависимост от обстоятелствата може да прерасне в любов.

# 30
  • Мнения: 5 242
Като се замисля, в моя случай и други фактори са важни. Срещнах въпросния мъж в период, в който умишлено не допусках никого до себе си. Бях много наранена и бях решила да не допускам да се случи отново. С времето този мъж, без да всъщност да е полагал особени усилия, ме накара да поискам да му се доверя. Така че привличането може и да го е имало от самото начало, но аз не съм искала да го видя

# 31
  • София
  • Мнения: 38 530
А обратното може ли? 😜

# 32
  • Мнения: 2 575
Ако говорим за фрапантни и очевидни физ.недостатъци, и това те отблъсква, не. Ако от пръв поглед не те е привлякъл, с незабележителна външност, но опознавайки го, откриеш черти, които ти харесват - тогава може и да се появи нещо подобно на любов  Wink Но става бавно, в началото не си даваш сметка.
Ако пък и в интимен аспект те изненада много приятно, тогава си в кърпа вързана Smile
Но е по-добре да има физ.привличане. Защото с времето връзката може и да загрубее или да се заличат приятните гъдели. Тогава ще ти дотежи.

# 33
  • Мнения: 5 820
Ако го няма онова физическо привличане, онази химия, която ме тегли и не мога да устоя на един мъж, няма как да се създаде връзка. Няма как да прерасне в любов. Така е при мене.  Виждам го само като приятел.

    Редки са случаите, когато човек започва да гледа с други очи на някого, ако го няма това физическо привличане. При мене не се случвало подобно нещо. Няма ли я тази химия, още когато съм го срещнала за първи път, няма никакъв шанс да стигне до мене, колкото и усилия да полага. Възприемам го като приятел и до тук всичко приключва.

# 34
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 126
Според вас, това любов ли е или клони повече към приятелство?
Каква е разликата, не може да имаш връзка с човек преди да й се залепи точния етикет ли? Thinking

# 35
  • София
  • Мнения: 2 136
Възприемам любовта като духовна връзка между две души. Любовта е доверие, сигурност и уважение, а физическите облаги не трябва да се разглеждат като превес, а като евентуален бонус към качествата на човек.

# 36
  • София
  • Мнения: 35 116
Всеки си бае квот си знае.

Пита се, дали може да си влюбен в някого без сексуално влечение.

# 37
  • Мнения: 1 582

Случвало ли ви се е да бъдете привлечени от някого и да не спирате да мислите и говорите за него само заради качествата, които притежава, но да не усещате никакво физическо привличане?

Никога не ми се е случвало.
По-скоро обратното - силно сексуално привличане без почти никакви допирни точки иначе.
За мен и в двата случая връзката е с обречен край. Но, може би, без химията между двамата краят да идва по-бързо.
Вероятно колкото хора, толкова и отговори.

# 38
  • Мнения: 377
Абе аз не мисля, че може да има любов без физическо привличане, обаче за да се види дали има, ако човекът ти е толкова приятен, може би трябва една... проба. Как ще е в леглото имам предвид. Може да те изненада. Другото са само предположения.

Точно така е. Око да види.. не се сещам как би продължила поговорката в случая Simple Smile

# 39
  • Мнения: 4 955
В младостта си, помислих, че може. Той бе влюбен в мен, на третата година познанство и аз усетих трепет. Но не би. Любовта е сбор от всичко. И я срещаш със силно привличане, което е физическо, а колкото повече опознаваш характера..Някак си все по-топло и силно става! Поне при мен така се случи.
Нараних един за да се втурна и изживея онова, което въпреки края, наричам любов!

# 40
  • София
  • Мнения: 38 530
Ох, така е много тегаво - да се опиташ да харесаш мъж, тъй като е влюбен в теб. Ами...не става.

# 41
  • Мнения: 4 955
Не, аз си мислих, че го харесвам..Не е било да се самонавивам!
И после разбрах разликата..

# 42
  • Мнения: 6 154
Всъщност има много връзки започнали от приятелства. Попадал съм на много такива истории покрай моята, изглежда по начало в такива приятелства или прехласвания като на авторката стои физическо привличане, което не се осъзнава в началото или пък се проявява по-късно. Така че не може да се отговори съвсем еднозначно на така поставения въпрос. Поне според мен.

# 43
  • София
  • Мнения: 35 116
За любов ставало дума, ама не е.

# 44
  • София
  • Мнения: 38 530
Знам ги аз тия "приятели" - до първата бутилка вино. 😜 И после падат дрехи и задръжки.

# 45
  • INFJ
  • Мнения: 9 367
На мен ми звучи сякаш и физическото привличане не е далеч.

# 46
  • Мнения: 2 155
На времето казваха - "Мъжете обичат с очите, жените с ушите". Но еманципацията е смляла явно това отдавна.
Теорията "Като я няма физиката - да тий ба химията" е за млади хора. Но я си представете, че като прескочите една определена възраст вече ги няма плочките, косата може да е отишла на кино, глътнатите кореми са набрали височина, сутиена е по-голям приятел, дупето се забелязва от доста по-голямо разстояние... а вие търсите сродната душа. И започва да ви е приятна компанията на някой. Не сте влюбени,  уж не сте влюбени, но се прибирате и вече нямате търпение кога ще го срещнете пак. Щрак - шибания въпрос - какво е това?

# 47
  • София
  • Мнения: 62 595
Представяме си го. Обичайно хората се настройват да избират партньор, който прилича на тях като параметри на тяло, хубост, ум и т.н. Затова като ги няма плочките при единия, обикновено ги няма и при другия. При двойките, които са дълго заедно, те все още се помнят повече с параметрите от младините си и са свикнали един с друг, промените са станали бавно.
Така или иначе със или без плочки, ако го няма физическото привличане, няма особено значение отсреща човекът дали е гений или много добър или всякакви други душевни неща.

# 48
  • Мнения: 18 299
Може би си права, Анди, но обикновено хората си надценяват параметрите на тялото, хубостта и ума, затова се получават и някои разминавания от сорта "Защо да не може 40-годишна жена с 30-годишен мъж, какъв е проблема?" Stuck Out Tongue Closed Eyes

# 49
  • Мнения: 12 406
Да бъдеш влюбен без да изпитваш физическо привличане не мисля, че е възможно. Когато си влюбен, физическото, секса, целувките са естествен израз на любовта и имаш нужда от тях, за да ги излееш тия бълбукащи емоции.

Да срещнеш някого, който те е впечатлил първо с характера/интелекта си и впоследствие да започне физическото привличане е напълно възможно.
На мен ми се случи точно такова нещо, не беше нито любов, нито привличане от пръв поглед. Нормален симпатичен мъж, който обаче имаше впечатляващ интелект, забележително чувство за хумор и много общи с мен неща. Доста време бях убедена, че го харесвам само като човек, докато накрая и влюбването, и физическото привличане ми отнесоха главата. В случая съм съгласна с rf22, предполагам, че винаги го е имало, но не съм го осъзнавала в началото.

# 50
  • Мнения: 19 911
Всичко може, хубостта / ума е в очите на гледащия. Зависи кой как гледа и вижда, а не някакви външни критерии.

# 51
  • Сф
  • Мнения: 10 668
Не мога да разбера точно въпроса. За да те впечатли някой като качества ,трябва първо общуване извън стандартно. Което , само по себе си показва някакъв интерес от една от двете страни. И вече става ясно, докъде ще стигнат нещата. Знам подобен случай. Еднократна среща по работа. Аз знам за мъжа,че не е бил впечатлен от външен вид или изобщо да е имал нещо наум или забелязал жената. Но тя започна да му пише по тел. Не помня вече какво , някакви романтични стихчета ли, абе нищо особено. Понеже бяхме заедно в работата и той споделяше и се чудеше. От всичко това, на него му стана любопитно и я покани на среща и тн . И стана голяма любов и се ожениха.Тя беше съвсем обикновена, а той човек с много контакти и възможности и естествено много жени всякакви можеше да има. Просто така се случи, само с писане в началото. Много странно беше за всички ,които познаваме мъжа.Това направо като съдба- пепеляшка с принца. Обаче без физическо  привличане не стават тия работи. Всеки може да излезе на среща и единия и другия преценяват и или има продължение или няма .Няма как да се влюбиш в някой само по качества, що народ има качества, ехе!! Ама не се впечатляваме от всеки., нали?

# 52
  • Мнения: 1 582
Бях чела някъде, че жените преценяват мъжа в първите 30 сек на запознанството си - дали става или не за продължител на рода.
Аз съм за теорията, че не сме чак толкова по-различни от приматите, останалото са социални норми и правила. Така че дали осъзнато или не, физиката си е важна.
Сега, за кои години, не се наемам да кажа. Още съм на 35, за по натам - не знам, може би Абуто е прав.

# 53
  • София
  • Мнения: 38 530
Едно пиленце ми каза, че и на 45 е същото. Първа среща - горе-долу хубав, обаче студен като лед. Няма химия. Няма нищо.

# 54
  • Мнения: 377
Може би си права, Анди, но обикновено хората си надценяват параметрите на тялото, хубостта и ума, затова се получават и някои разминавания от сорта "Защо да не може 40-годишна жена с 30-годишен мъж, какъв е проблема?" Stuck Out Tongue Closed Eyes

Всъщност комбинацията е много удачна, може би не точно за пламенна любов (а защо пък не), но като съчетание е чудесна

# 55
  • Мнения: 18 299
Кой каквото го влече... Simple Smile

# 56
  • Мнения: 8 889
Всичко може, хубостта / ума е в очите на гледащия. Зависи кой как гледа и вижда, а не някакви външни критерии.
.
Точно така, не знам защо всички се хванаха за плочките, че и с подигравателен тон.
Никога не съм се притеснявала, че ще ме помислят за повърхностна защото харесвам атлетични тела и никога не съм изпитвала физическо привличане към мъж с корем, наднормено тегло и т.н. След като мога да полагам грижи за собственото си тяло, очаквам същото от партньора. А мантрата, че след 20 години всички ще сме стари - това е ходът на живота, затова трябва да се наслаждаваме на някои неща сега, на други по-нататък.

# 57
  • София
  • Мнения: 38 530
В различни периоди от живота си съм си падала по различни физически характеристики, независимо от моята възраст и независимо от някаква обща естетика. Въпросът е, че мен са ме привличали физически.

# 58
  • Мнения: 4 955
Бях чела някъде, че жените преценяват мъжа в първите 30 сек на запознанството си - дали става или не за продължител на рода.
Аз съм за теорията, че не сме чак толкова по-различни от приматите, останалото са социални норми и правила. Така че дали осъзнато или не, физиката си е важна.
Сега, за кои години, не се наемам да кажа. Още съм на 35, за по натам - не знам, може би Абуто е прав.

Аз това съм го чувала само от мъже, когато са ме кандърдисвали!
Де да бяхме ясновидки:)
Общо взето откликваме според настроението си и понякога се случва някоя да каже "Голяма съм глупачка"Simple Smile

# 59
  • Мнения: 19 911
В различни периоди от живота си съм си падала по различни физически характеристики, независимо от моята възраст и независимо от някаква обща естетика. Въпросът е, че мен са ме привличали физически.
Точно така. Всичко е в собствените ни глави.

# 60
  • Мнения: 162
На мен ми се е случвало подобно нещо и бих казала, че не е влюбване, а по-скоро обич и е най-чистото чувство!Да виждаш човек отвъд физиката и отвъд всичко, в което се влюбваме като по правило.Отвъд повърхностното, отвъд разбиранията за нормалната любов.В моя случай въпросният човек не беше никак привлекателен и беше по-възрастен от мен, но обожавах да прекарвам време с него и да си говорим с часове, това ме изпълваше и ми даваше много енергия да правя нещата, които обичам.

# 61
  • София
  • Мнения: 863
Благодаря на всички за отговорите!
Въпросът ми е породен от това, че имам доста приятели и познати мъже, но след общуване с тях не се чувствам толкова заредена и окрилена и т.н., както от общуване с въпросния човек макар, че с него сякаш сме от различни светове. Красив е, но не усещам физическо привличане. Може би не е много хубаво, но често се улавям, че го ревнувам от други момичета. Нещо, което не ми се случва с приятели. Grinning
Вероятно наистина е назряваща любов или обич. Просто не ми се е случвало да се влюбя в някого без той физически да ме привлича.

# 62
  • Мнения: 5 242
Чувстваш се добре с него и го ревнуваш от други, но той не те привлича? Прочети отново внимателно какво си написала и ще си отговориш сама на въпроса категорично и веднъж завинаги.

# 63
  • София
  • Мнения: 38 530
Майка ми казва "Човек най-добре лъже себе си".
Аз така имах една връзка, за която пък се лъжех, че е само физическа, докато не се разделихме и почувствах ясно, че е било много повече.

# 64
  • Мнения: 6 154
И когато той изчезне или се хване с друга, ще изпиташ и физическото и всичко останало в комплекта. Обикновено така става в живота....

# 65
  • София
  • Мнения: 35 116
Въпрос на време е да поискаш пълния пакет.

# 66
  • Мнения: 339
Мен пък не могат да ме привлекат физически красиви мъже. Това лято се запознах с един изключително красив мъж - хубаво тяло, черти на лицето, сини очи и т.н. Не беше лош събеседник, имаше за какво да си говорим в няколкото спонтанни срещи. Той прояви интерес към мен, но аз се дръпнах. Такива сладникави типове не са ми по вкуса.
В същото време имала съм връзки с мъже, които са започнали като обикновено приятелство. При тях обаче съм видяла качества, заради които впоследствие се влюбих и не ми пукаше дали имат увиснало коремче или крив нос.
Имала съм и “връзки” с мъже, към които съм изпитвала още от началото физическо привличане. Не случайно обаче поставих връзки в кавички, защото то това си беше само креватна гимнастика. Може би при мен е било малшанс, но тези мъже се оказваха пълни мухльовци по моя стандарт и нещата приключваха много бързо.
Може би идеалният вариант е да срещнеш човек, който те привлича физически, а след това да откриеш у него, всичко, което си представяш, че теябва да притежава един мъж/жена, за да сте заедно. Не знам обаче колко са късметлиите, които са намерили партньора си по този начин.

# 67
  • Мнения: 2 155
... Красив е, но не усещам физическо привличане. Може би не е много хубаво, но често се улавям, че го ревнувам от други момичета. Нещо, което не ми се случва с приятели. Grinning
И сега следващия пост... "Три дена се изкъртихме от секс, не мога да си седна на задника. Но още не чувствам физическо привличане".

# 68
  • Мнения: 4 955
Благодаря на всички за отговорите!
Въпросът ми е породен от това, че имам доста приятели и познати мъже, но след общуване с тях не се чувствам толкова заредена и окрилена и т.н., както от общуване с въпросния човек макар, че с него сякаш сме от различни светове. Красив е, но не усещам физическо привличане. Може би не е много хубаво, но често се улавям, че го ревнувам от други момичета. Нещо, което не ми се случва с приятели. Grinning
Вероятно наистина е назряваща любов или обич. Просто не ми се е случвало да се влюбя в някого без той физически да ме привлича.

Може самата ти да си си наложила "програма, кое как трябва да е" , а сега усещаш.. въпреки себе си.
Така или иначе, ако нещо има да се случва, то се случва..Позволяваме му, когато имаме желание.

# 69
  • Мнения: 776
Предполагам, че става дума за (сравнително) млади хора (под 60) и за потенциална романтична връзка. В този случай не разбирам въпроса. Аз мога да се възхищавам на умствените или други способности на много хора, но да не ги виждам като романтични партньори. 

Понятията за физическа красота са наистина субективни. И, разбира се, единствено на базата на физическо привличане според мен връзка не се гради. Но при млади и здрави хора, заедно с преценката на общи ценности,  духовна култура, и интелект, физическото привличане е част от пакета.

А тук въпросът не е дали единствено физическите атрибути са важни, а че авторката не изпитва привличане. Насила хубост не става.








# 70
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 126
И сега следващия пост... "Три дена се изкъртихме от секс, не мога да си седна на задника. Но още не чувствам физическо привличане".
Точно така е с уредите за вибриращ масаж, защо да не е и възможно с човек Wink

# 71
  • Мнения: 2 155
Точно така е с уредите за вибриращ масаж, защо да не е и възможно с човек Wink
Де да знам аз... Тея уреди могат ли да се ревнуват?

# 72
  • Мнения: 2 926
Отговарям директно на въпроса: Не.
Това не е любов. Поне е така за мен.

# 73
  • Мнения: 1 306
Случвало ли ви се е да бъдете привлечени от някого и да не спирате да мислите и говорите за него само заради качествата, които притежава, но да не усещате никакво физическо привличане?
Според вас, това любов ли е или клони повече към приятелство?
Клони към използвачество. Гледаш някой дебел с Мерцедес - никак не те привлича, обаче ти се иска да сте приятели заради "качествата", които притежава. Може да не е дебел с Мерцедес, а стар и плешив, но главен директор. Пак доста удобен и привличащ.

# 74
  • Мнения: 775
Нека не забравяме, че за някой друг е възможно точно онова, което за нас е невъзможно и направо немислимо.

Така, че несъмнено има и хора, които могат да бъдат привлечени сексуално и от такива, които за някой друг са грозни и дебели. Независимо от притежаваните от тях коли, имоти и т.н. Темата не е за користолюбците, все пак. Има примери за истинска любов към инвалиди и недъгави.

Та отговора е ДА, съществува любов без физическо привличане.

# 75
  • Мнения: 12 797
Здравейте,
не съм сигурна дали темата е за този подфорум, но ще се радвам всеки, който желае да сподели мнение и опит.
Случвало ли ви се е да бъдете привлечени от някого и да не спирате да мислите и говорите за него само заради качествата, които притежава, но да не усещате никакво физическо привличане?
Според вас, това любов ли е или клони повече към приятелство?
Случвало ми се е да бъда привлечена от някого по този начин, без физическия елемент, от самия човек, от това, което говори или прави и това е точно приятелство. Приятно ми е да съм с някого, да си говорим или даже само да мисля за този човек, но без грам романтика. Какво друго, приятелство е по дифиниция. Другото включва секс или желание за секс.

# 76
  • София
  • Мнения: 12 681
Нека не забравяме, че за някой друг е възможно точно онова, което за нас е невъзможно и направо немислимо.

Така, че несъмнено има и хора, които могат да бъдат привлечени сексуално и от такива, които за някой друг са грозни и дебели. Независимо от притежаваните от тях коли, имоти и т.н. Темата не е за користолюбците, все пак. Има примери за истинска любов към инвалиди и недъгави.

Та отговора е ДА, съществува любов без физическо привличане.

От такива, които за друг са грозни и дебели, да, несъмнено. Ама може ли човек да бъде привлечен от някого, който за него самия е грозен и дебел? То това е въпросът, иначе ясно, че физически привлекателното има и субективни елементи.

# 77
  • Мнения: 12 797
В мнението на Номадски има противоречие. Нали казахме, че в тази любов няма физическо привличане, няма ги флуидите, пеперудите, страстта и копнежа, тоест всичките тези неща, които СА физическо / сексуално привличане.
Ако някой е сексуално привлечен от когото и да е, било грозен, дебел или прекрасен, значи има физическото привличане. Това е тавталогия.

# 78
  • София
  • Мнения: 38 530
Пак уточняваме, че говорим за любов между жена и мъж на една и съща възраст без физическо привличане. Хммм. Пак го премислям и пак ми се струва невъзможно. Освен ако нещо не са наред физически или мозъчно - да са им отстранени някакви органи, жлези, части от мозъка, да са много възрастни...

# 79
  • Мнения: 377
Пак уточняваме, че говорим за любов между жена и мъж на една и съща възраст без физическо привличане. Хммм. Пак го премислям и пак ми се струва невъзможно. Освен ако нещо не са наред физически или мозъчно - да са им отстранени някакви органи, жлези, части от мозъка, да са много възрастни...
И аз мисля така, любов без секс ми се струва твърде стерилно за една връзка

# 80
  • Мнения: 339
Пак уточняваме, че говорим за любов между жена и мъж на една и съща възраст без физическо привличане. Хммм. Пак го премислям и пак ми се струва невъзможно. Освен ако нещо не са наред физически или мозъчно - да са им отстранени някакви органи, жлези, части от мозъка, да са много възрастни...
И аз мисля така, любов без секс ми се струва твърде стерилно за една връзка
Ааа, на теб може да ти се струва стерилно, но аз имах един ухажор, с който излизахме 4 месеца. Той твърдеше, че много ме харесва и обича, но било рано за секс. И накрая му бих шута. Сега като чета тази тема се замислям може пък и наистина да е бил влюбен 😂

# 81
  • София
  • Мнения: 38 530
Тоя е бил куку. И аз така имах един, с който излизахме към 2 месеца. Заведения, а-у купон. Обаче живее с техните и не смее да покани мацка, щото майка му го пази като орлица. Пак твърдеше, че много влюбен. И накрая ми заяви, че ме зарязва, щото аз не съм го обичала! 🤣🤣 Платонично, нали...

# 82
  • Мнения: 339
Тоя е бил куку. И аз така имах един, с който излизахме към 2 месеца. Заведения, а-у купон. Обаче живее с техните и не смее да покани мацка, щото майка му го пази като орлица. Пак твърдеше, че много влюбен. И накрая ми заяви, че ме зарязва, щото аз не съм го обичала! 🤣🤣 Платонично, нали...
Добре де, интересно ми е какви са тези хора. Очевидно не го правят от някакво възхищение и др. подобни чувства, които се разискваха по-рано в темата. Защото иначе можеше да си остане 1 приятелство. Имах един колега, който непрекъснато ме сваляше. Аз много си го харесвам и обичам обаче само като приятел и си му го казах директно. Той не се разсърди, а ми заяви, че също много ме цени като приятелка и сме си такива вече доста години.
Въпросът е каква е причината да излизаш с 1 човек, да си губиш времето с него, ако не го възприемаш като партньор за секс и/или приятел. Честно казано аз след онази “връзка”, за която разказах в предния пост, се чувствах употрбена, но и така не разбрах с каква цел.

# 83
  • Мнения: 4 577
Нека не забравяме, че за някой друг е възможно точно онова, което за нас е невъзможно и направо немислимо.

Така, че несъмнено има и хора, които могат да бъдат привлечени сексуално и от такива, които за някой друг са грозни и дебели. Независимо от притежаваните от тях коли, имоти и т.н. Темата не е за користолюбците, все пак. Има примери за истинска любов към инвалиди и недъгави.

Та отговора е ДА, съществува любов без физическо привличане.

От такива, които за друг са грозни и дебели, да, несъмнено. Ама може ли човек да бъде привлечен от някого, който за него самия е грозен и дебел? То това е въпросът, иначе ясно, че физически привлекателното има и субективни елементи.
Моята "голяма любов" е с около 10 см по-нисък от мен и може би го забелязах като мъж след около година ежедневни интензивни контакти. Никога преди или след него не съм възприемала като сексуален обект по-нисък от мен мъж (а аз не съм с ръст на баскетболистка,  просто той е доста дребен).
Мога да дам и следния пример за промяна на възприятията. Имах колега с ужасни белези от акне, който се ожени за друга наша колежка с нелоша външност и аз като цяло много се чудех как тя го хареса. Понеже с годините си станахме доста близки семейно, с времето някак и аз престанах да забелязвам акнето му и сега ми се вижда симпатичен, а не отблъскващ, въпреки, че даже е направил бирено коремче и  оплешивял  за повече от 15 години. Не че изпитвам физическо привличане, но определено с опознаването му като характер и приятелството изобщо не забелязвам вече дефектите във външния му вид, както е началото.

# 84
  • Мнения: 12 797
Както излизаш с приятелка, така можеш да излизаш и с мъж, без да ви влече да правите секс. Просто две приятелки, лафче, приятно време заедно. Варум нихт.

# 85
  • Мнения: 2 926
Височината за мен не е проблем. Може да е висок и противен, и обратното нисък, но привлекателен.
И пак повтарям: За да има любов трябва да има физическо, сексуално привличане. Другото не е любов ами Салвейшън арми или Майка Тереза, или каквото там ви харесва. Аз не съм нито едно от гореописаните.

# 86
  • Мнения: 4 577
Ами аз мога да бъда привлечена сексуално от човек, който обективно оценявам като непривлекателен. Идва "химията" по-късно, заради свежо чувство за хумор, остър ум и нарастващо желание да прекарваш повече време с него. Естествено, това не се случва с всеки, който харесвам като човек. Имам много приятели мъже, които никога не са били в моите очи нещо различно от това, даже и някои много привлекателни според моите критерии. Липсвали са им някакви други качества, че да ги считам за потенциални партньори или просто интуитивно и необяснимо никога не съм ги възприемала така.

# 87
  • Мнения: 775
А мислех, че табутата и предразсъдъците вече са паднали. Както виждам, все още живее вярата, че има нещо сбъркано в хората, които могат да бъдат привлечени сексуално от общоприето грозни представители на другия, или на собствения си пол. И непременно се търси корист, ако някой общопризнато красив е в любовна (брачна и т.н.) връзка с някой общопризнато грозен. Ами това е твърде далече от истината и примери могат да бъдат дадени много - и сред публичните личности, и сред обикновените хора.

Разделят се и започват да се мразят двойки от прекрасни представители на единия и други пол. При това, никой от тях не е станал по-грозен през времето, докато са били заедно. Значи сексуалното привличане се е оказало не толкова важно за да поддържа любовта им. Не ли?

# 88
  • Sofia
  • Мнения: 6 947
Естествено,  че може да има любов  без сексуално влечение. Ако субекта не ви е роднина, нарича се приятелство. Любовта има различни проявления,  не винаги е еротична.

# 89
  • Мнения: 377
Естествено,  че може да има любов  без сексуално влечение. Ако субекта не ви е роднина, нарича се приятелство. Любовта има различни проявления,  не винаги е еротична.

Любовта към приятел не е е любов, а е приятелство, именно за това има и различна дума на всякакви езици.
Обич има между роднини, но едва ли има предвид това авторката.
Извън посочените случаи няма любов без привличане, честно е да се каже

# 90
  • Мнения: 244
Обичта към приятел е едно и тя може да включва описаното от авторката възхищение. Но без силно физическо привличане, това за мен не е любов в пълния смисъл на думата. Може да е привързаност, навик дори - с течение на годините, прекарани заедно, но не и Любов.
"Химията" между двама души е в основата на всяка една здрава връзка, след което идват останалите чувства и близост. Без въпросната химия е повече от вероятно отношенията да са обречени на провал.
Както гласи един цитат: "Малко е да сте мъж и жена. Трябва още да станете приятели и любовници, за да не ги търсите после поотделно..."

Общи условия

Активация на акаунт