Отговори
  • Мнения: 771
Привличат ли се противоположностите? Или сходствата събират хората?

Живеем във времена, в които разделението между хората става все по-видно. Какво се случва, обаче, в семейните отношения? Възможно ли е да бъдем с някого, само защото го обичаме, а всъщност да имаме фундаментални различия? Може ли да оцелее такава връзка? Например един да е политически ляв, а друг десен. Единият да е свръх религиозен, а другия атеист. Единият металист, а другият чалгар? Единият да иска да обиколи света, а другият да мрази да пътува? И т.н…

Интересува ме лично Вашият опит. Въпросът не е философски. Как е във Вашите отношения?

Аз лично не мога да съм с човек, който е различен. Познавам, обаче, такива семейства. Раздяла, отлагана във времето ли е това? Ежедневни нерви и компромиси? Или любовта, а може би и страстта побеждават всичко?

Последна редакция: ср, 12 яну 2022, 19:21 от Королева

# 1
  • София
  • Мнения: 38 620
Не. И сега да се запозная с някого ще искам да имаме общи теми около култура и работа, за които да си говорим.
Примерно 7-8 общи неща и 2-3 различни.
Но аз знам какво търся, и ако имаме фундаментални различия, отпада.

Последна редакция: ср, 12 яну 2022, 21:20 от Rockstar

# 2
  • Мнения: X
За какви партньори говорим? За секс партньорите и другарчета няма проблем - всеки си гледа живота и се виждат за секс. Ако имаш предвид да сте заедно 24/7, да делите приятели и хобита и да нямате свободно време един от друг - по-скоро не.

# 3
  • Мнения: 1 350
Зависи какви точно са различията. Всеки човек има различна представа за това какво е най-важното в една връзка и ако по тези точки е на едно мнение с партньора, няма значение дали в други отношения са на противоположно мнение. Няма как двама човека да имат напълно еднакъв мироглед, просто всеки за себе си трябва да прецени с какво може да направи компромис и с какво - не. Познавам много такива щастливи двойки, в повечето случаи се допълват.

Пък и би било скучно да сме еднакви. С мъжът ми имаме доста различия и често водим интересни дискусии. Но за най-важните ни цели в живота сме на едно мнение.

# 4
  • Мнения: 2 039
Ако тава въпрос за брак и дълготрайно съжителство,по основните въпроси трябва да има ако не единомислие,то поне съгласие.

# 5
  • Мнения: 2 591
Коренно различни след време, омръзване, изчерпване, вече не могат да се дишат. Души близнаци също ще е скука. В генералните линии трябва да са близки по характер.

# 6
  • София
  • Мнения: 7 997
Няма как партньорът ми в живота да е диаметрално противоположен като възприятия за света, ценностна система и т.н. и да сме заедно. Все пак трябва да има и друга спойка между двамата, освен секса.

# 7
  • Мнения: 3 021
Еднакви ценности и фундаментални разбирания за живота, за да са стабилни и щастливи отношенията.
Разлики може да има в по-малки като мащаб и дълбочина неща, дори е хубаво да има - за да можеш да откриваш различни гледни точки, интереси, перспективи през партньора си.

# 8
  • Мнения: 5 288
Вече са го писали преди мен, ако е за трайни отношения, не става без сходство във възгледите по основни върпоси. Иначе може всякакъв човек да те привлече, първоналчалното привличане предшества опознаването и преценяването на потенциалния партньор и е (почти) изцяло на физическо ниво.
Мен например може да ме привличат ярки личности, общителни, дейни, амбициозни...но само да не са ми в къщата. Те са всичко, което аз не съм, затова са ми интересни, осъзнавам го. Не бих издържала дълго с такъв човек. Нито аз ще направя компромис със себе си, за да заприличам поне малко на него, нито пък той, предполагам.

# 9
  • София
  • Мнения: 1 255
Зависи от хората и приоритетите им. Ние с половинката имахме различни виждания за: религия, брак, политически възгледи, секс, свободно време, почивки, спорт, филми, книги 😁. Така като ги изброявам изглежда зле, но не ни пречи въобще. Първите 4 уеднаквихме, а останалите неща просто приемаме и не са проблем за никого от нас. Заедно сме 10 години вече. Имаме и сходства в: образование, работа, някои хобита. Явно сме по-скоро изключение. Но мога да кажа, че се допълваме чудесно. Стига да не пречи на самия човек различното в другия, не е проблем. Ние се обичаме такива каквито сме и никой не иска да променя другия.

# 10
  • Мнения: 41 245
Много пъти съм писала - успешната връзка е между равни/подобни/сходни - по социален статус, образование, религия, възпитание и прочее. Ако той обича шкембе чорба, а ти не я понасяш, това се преживява. Но ако имате непримирими разлики си е рецепта за лошо развитие.

# 11
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 298
Много пъти съм писала - успешната връзка е между равни/подобни/сходни - по социален статус, образование, религия, възпитание и прочее. Ако той обича шкембе чорба, а ти не я понасяш, това се преживява. Но ако имате непримирими разлики си е рецепта за лошо развитие.

И аз така мисля.

# 12
  • INFJ
  • Мнения: 9 414
За мен, 'фундаментални различия' означава разлика в ценностните системи, разбиранията за връзка, съществуването или не на емпатия, емоционалност, осъзнатост... И отговарям с не.

# 13
  • София
  • Мнения: 38 620
И аз си представям нещо такова. Например единият да иска сериозна връзка и семейство, другият - приятно изкарване и секс. Или единият да е лед, другият - по-емоционален, емпатичен.

# 14
  • SF
  • Мнения: 21 282
Зависи от интелигентността на хората във връзката и от начина, по който приемат или пък не приемат различията помежду им.
Има толкова успешни смесени блакове, в които партньорите са от различни религии, култури, семейства. Та те дори говорят на различни езици, а между тях има обич и разбирателство.
От друга страна, ако интелектът е нисък, дори и еднакво нисък и у двамата, може да стане непоносимо зле (циганета, живели къща до къща - същата музика, същите традиции, същото възпитание, еднакви ценности, а от сутрин до вечер само гонене и скандали, а може и бой).

Общи условия

Активация на акаунт