Кандидатстване с рисуване след седми клас - тема 8

  • 38 214
  • 850
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 260
Здравейте!
Смятате ли, че ако запиша дъщеря си на курсове по рисуване от лятната ваканция след 6 клас, има шанс да се подготви за приемен изпит с рисуване? Не се е занимавала с това до сега. Обича да рисува, но нищо повече. Иска да учи компютърна графика, анимация и т.н. Предварително благодаря за отговорите!

# 31
  • Пловдив
  • Мнения: 1 044
bubara, аз точно така направих. Записах го от 6 клас в школата към самото училище. За две години се научи. Преди това дори не можеше да рисува.

# 32
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 303
Моята започна в 7 клас. Един път седмично бяха курсовете. Влезе си на първо класиране по първо желание. У дома друг рисуващ няма, за да помага.

# 33
  • Мнения: 8 850
И аз лятната ваканция я записах. Ходи един път седмично по 4 часа.

# 34
  • Мнения: 262
Здравейте!
Смятате ли, че ако запиша дъщеря си на курсове по рисуване от лятната ваканция след 6 клас, има шанс да се подготви за приемен изпит с рисуване? Не се е занимавала с това до сега. Обича да рисува, но нищо повече. Иска да учи компютърна графика, анимация и т.н. Предварително благодаря за отговорите!

Да, има достатъчно време да се подготви Simple Smile
Повечето деца започват тогава, дори има деца, които започват в средата на седми клас и пак влизат (последното е по-скоро случайност и не е препоръчително.)
Важното е да е сериозна и да не се откаже в началото.

# 35
  • София
  • Мнения: 260
Много благодаря на всички ви! Flowers HibiscusРазбрах, че в квартала има "пенсионирана" художничка, ако мога така да се изразя, и мислех да я заведа там. Но сега се замислям, че явно трябва да проверя към училищата, към които има интерес... Знаете ли дали има някакви летни курсове към училищата - св. Лука, Приложното и т.н.? Ще проверя! Разгледах и различни арт школи, но някакси не съм убедена, коя точно трябва да избера...Sad, а и дали школа е по-подходящия вариант за АБСОЛЮТНО начинаеща тинейджърка..

Последна редакция: пт, 18 мар 2022, 00:38 от bubara

# 36
  • Мнения: 8 850
Според мен школа е по-добрият вариант. Обменят опит, следи се  нивото, децата се дърпат едно друго.
Ако решиш, пиши ми  ще ти пратя дъщеря ми къде ходи.

# 37
  • София
  • Мнения: 96
Дъщеря ми ходи на уроци от средата на октомври 2021г. В група са и учителката е преподавател в НГПИ. Посещава веднъж седмично по 4 часа. Рисунките на корицата на темата са нейни от уроците.
Препоръчвам да учат в група, защото когато обсъждат рисунките, децата се учат и от грешките на другите.

# 38
  • София
  • Мнения: 353
Здравейте,
 не съм влизала във форума от години, но търсенето на инфо за училищата, в които се кандидатства с рисуване ме доведе пак тук.
 Синът ми рисува от малък и ходи на рисуване в Културен дом Средец. Решението какво и как да рисува винаги е било негово, а преподавателката му помага с насоки и съвети. Ходи веднъж седмично по 2 астрономически часа.
 Вкъщи рисува и на графичен таблет и си прави анимации. В училище като му е скучно си рисува по тетрадките и с течение на времето сглоби цял комикс.
 След възстановяване на присъствените занимания в началото на годината започна да се готви за кандидатстване. Реши главната цел да са училищата към МК и се готви конкретно за този изпит - графична композиция. Вероятно ще се яви и на проверка на способностите, за да се пробва и в училищата с профил Изобразително изкуства към МОН, понеже трябва и резервен вариант да има за всеки случай.
 Избрал е три специалности от НГПИ - Пространствен дизайн, Рекламна графика и Дърворезба.
 От НУИИ му харесва само Илюстрация и оформление на книгата и от НПГПФ естествено Компютърна анимация и Графичен дизайн.
 За НПГПФ позната на мъжа ми му е споделила, че по общообразователните предмети не им дават много зор и моят синковец е във възторг. Четох из старите теми, че организацията им куца и не развивали много добре потенциала на децата. Inanna, твоето мнение ще ми е много ценно също.
 Мама_Вили, много благодаря за споделеното инфо за отворени врати. Аз уж разглеждах сайтовете на училищата и ги следя във ФБ, но не го бях видяла. Надявам се и в другите училища да организират. Дебна и за дати за консултации...
 Следя сайтовете и страниците във ФБ на училищата, надявам се да не пропусна
 Старите теми ми бяха много полезни, благодаря на всички за споделеното.

Това, което мога да споделя като конкретен опит от НПГПФ, е свързано почти изцяло с реакциите и впечатленията на моето дете. Поради това съществува известна липса на обективност Simple Smile
Той попадна на точното място за него. Много си харесва училището, специалността и голяма част от съучениците и учителите.
По отношение на общообразователните предмети имаме много добри впечатления от учителите по история, философия, БЕЛ, английски език. Госпожата по математика е спокойна и си държи на предмета, а тази по химия е доста серт Simple Smile. Повечето преподаватели по принцип са сериозни, взискателни към учениците и в никакъв случай не може да се каже, че неглижират обучението. Специалните предмети са интересни и полезни - живопис, компютърна графика, рисуване, фотография, предпечатна подготовка. Учат също ЗБУТ (само първия срок на осми клас) и предприемачество. Очаква се в следващите години да имат история на изкуството, компютърна анимация, интелектуална собственост... Много зависи и каква е основната специалност.
Имат различни извънкласни дейности - включват ги в създаването на училищния вестник (не само с рисунки, но и с текстове), в различни вътрешни телевизионни предавания (фотография и видеотехника), изготвяни от учениците от горните класове, в национални и международни изложби и конкурси. В края на учебната година всички училища по изкуствата участват в голям конкурс/биенале, провеждано в София.
Държат ги доста строго по отношение на дисциплината и поведението в клас и в междучасията. Имахме родителски срещи на тази тема поради поведението на няколко деца от класа. Училището и класният ръководител изпробваха различни варианти за справяне със ситуацията и засега нещата са под контрол.
Имайте предвид, че политиката за изграждане на класовете е свързана с комбинирането на две специалности от различни направления - графичен дизайн и фотография, компютърна анимация и библиотекознание, компютърна графика и полиграфия и пр. Не съм убедена, че това е най-добрият подход, защото едните деца са с рисуване и са влезли с висок бал и голямо желание да учат в подобно училище, докато част от тези (не всички!!!), кандидатствали с изпит по БЕЛ, са попаднали по-скоро случайно там. Проблемите с дисциплината в голяма степен бяха породени именно от това разминаване в мотивацията на децата от отделните специалности в класа.
Изградена е приятелска атмосфера между новите ученици от осмите класове и тези от по-горните випуски. По-големите ученици помагат на малките, насочват ги, окуражават ги. Наричат ги "зайци" в началото, но на шега Simple Smile Това е изключително важно и носи един голям плюс на училището. 
Училището е с реновирана сграда и добра материална база. Изключение прави салонът по физическо, където тече продължителен ремонт.
Организацията наистина е тромава, бавно се случват нещата, трудно се намира информация, но засега това е единствената отрицателна характеристика на училището.
Подчертавам, че споделеното е на база впечатленията ни към момента. Ще видим каква ще бъде ситуацията в развитие.

Голям чаршаф стана, но дано съм била полезна Simple Smile

# 39
  • София
  • Мнения: 1 513
Inanna, благодаря за по-подробните впечатления. Ако е удобно да задам още няколко въпроса - ако решите, че не е много по темата, може отговор и на лс. Тъй като на сайта на училището не намирам много подробна информция - има ли къде да се видят учебните планове по класове? С колко часа е застъпен чуждия език, от 9ти клас учи ли се втори ЧЕ, кой? Като цяло какъв е хорариума за 8 клас? От колко почват сутрин и има ли смени ?

# 40
  • Мнения: 32
Здравейте! Каква е разликата между изпита по изобразително от НВО и тези вътрешните провеждани в самите училища в които ще се кандидатства? Бяха ми казали, че в тези към МК се рисува натюрморт, а на НВО избираш между декоративна или фигурална композиция. Днес господина по рисуване казал на сина ми, че на НВО-то се избира между натюрморт и фигурална композиция.

# 41
  • Мнения: 262
Изпитът за проверка на способностите се провежда от МОН, ето горе-долу критериите:
https://www.pgts.info/index.php/priem/60-materiali-za-izpita-po- … -02-06-2016g.html
(Това е линк към някакво училище, но изпитът за проверка на способностите е такъв навсякъде). Само темите са различни.
Изпитите в училищата към МК се провеждат отделно във всяко училище на МК - рисуват се предмети от натура с черен материал - (молив) - виж рисунките на заглавието на темата, те са точно като за изпита към МК.
Виж коментарите към първата страница на тази тема, някой беше пуснал изискванията за изпита за проверка на способностите.
НВО по рисуване и проверка на способностите е едно и също.

Последна редакция: пн, 21 мар 2022, 19:50 от Paper moon

# 42
  • София
  • Мнения: 725
В 51во сега ще почват подготвителни всяка сряда . В сайта им има инфо.

Може ли линк към този курс?

# 43
  • София
  • Мнения: 96
В 51во сега ще почват подготвителни всяка сряда . В сайта им има инфо.

Може ли линк към този курс?

Записването за курсовете беше до 25.02.2022 г
https://www.facebook.com/art.51.SU/photos/a.139617082851890/1738228499657399/

# 44
  • Мнения: 40
Преподавателят по ИИ в училището на дъщеря ми е предложил на децата, които желаят да предоставят свои рисунки, като им е казал, че ще ги показва някъде и ако ги харесали, можело да има бонус точки към точките от изпита за кандидатстване. Има ли такова нещо и какво точно или аз или децата нещо не сме разбрали от препредаването един на друг? Може би става дума за някакъв конкурс, но никъде не намерих подобна информация.

Общи условия

Активация на акаунт