Всичко за етеричните масла -тема 2

  • 29 906
  • 315
  •   1
Отговори
# 195
  • Мнения: 449
Глицеринът изсушавал кожата, особено ако е по-голямо количество в даден продукт. А в кремовете на Алтея е на второ място в списъка със съставките (явно е доста евтина суровина). Аз лично не ползвам козметика с глицерин, избягвам го и в разни добавки, сиропи и т.н., защото оказвал негативно влияние и на чревната флора.

Да, видях за розата. Не поръчах нищо в края на краищата, не ми остана време вчера.

Глицеринът не изсушава, точно обратното  . Помага влагата да се задържи.
Това е вярно само ако е до 2% в продуктите. Над 2 % действа точно обратното-изсмуква влагата с изключение ако живеете във влажен климат.. Има много писано по този въпрос в Интернет.

# 196
  • София
  • Мнения: 229
Възможно е да е вярно, аз не съм попадала на такава информация.
Хилауроновата киселина работи по сходен начин, за това е добре да се комбинира с овлажняващи съставки.

# 197
  • Мнения: 1 164
Здравейте, искам са пробвам няколко масла за лицето ми/шипка,лимон,морков,нар), коя марка бихте ми препоръчали от българските масла и ако може някакви съвети как да ги ползвам?

# 198
  • София
  • Мнения: 229
Маслото от лимон е фоточувствително, а ако не се лъжа и това от шипка. Бих ползвала вечер, а през деня слънцезащита. Аз лично не съм фен на аромата на шипката. По отношение на ползите най-добре е да прочетете за различните масла при какъв тип кожа/проблем са най-подходящи. В сайта на Алтея органикс има описание за доста масла.

# 199
  • Мнения: X
Има и дестилирано масло от лимон и от всички останали цитруси. Те не правят кожата чувствителна към светлина. Маслото от шипки е доста мазно, бих го смесила с друго. Ползвам рецепти от книги и сайтове, но и си крада идеи за смесване от разни производители. Grinning Зоя имат немалко комбинации за лице например. Като за начало направо бих си купила готово. Wooden spoon също имат някакви…
(От морков има и етерично от семената, хубаво е да се уточнява за кое става въпрос.)

# 200
  • София
  • Мнения: 891
Здравейте, искам са пробвам няколко масла за лицето ми/шипка,лимон,морков,нар), коя марка бихте ми препоръчали от българските масла и ако може някакви съвети как да ги ползвам?

Най добре е първо да уточните каъв тип кожа имате и какво искате да постигнете

Например шипково и маслото от нар са много мазни масла, подходящи за суха, зряла кожа.

ЕМ от лимон е за мазна кожа - намалява производството на себум. Най добре е да търсите таква без фурокумарин. ЕМ от Citrus aurantium ssp aurantium има същия ефект, но без опасност от фоточувствителност, като също можете да го използвате да за дифузване при стрес и силна превъзбуда/нервност. 

Ако искате anti-age ефект- използвайте
ЕМ  дърво ХО или гераниум, много е популярно също и ЕМ от хеликрисиум

# 201
  • Мнения: 1 164
Да със суха кожа съм на лицето, петна от бременността и поява на първи бръчки:).Също имам и червени петна по челото, не са пъпки нещо като изприщване  изглежда.
Маслото от морков кое е по добре да се използва, това от семена какъв ефект има?
Мислех да използвам липидно масло с ЕМ от безсмъртниче за нанасяне сутрин и масло от шипка с ЕМ от морков за вечерта.
Примерно на 20мл базово масло колко етерично се слагат?

ЕМ  дърво ХО ,за какво е добре да се ползва ?

Последна редакция: вт, 27 дек 2022, 17:31 от ~Artemis~

# 202
  • София
  • Мнения: 891
Да със суха кожа съм на лицето, петна от бременността и поява на първи бръчки:).Също имам и червени петна по челото, не са пъпки нещо като изприщване  изглежда.
Маслото от морков кое е по добре да се използва, това от семена какъв ефект има?
Мислех да използвам липидно масло с ЕМ от безсмъртниче за нанасяне сутрин и масло от шипка с ЕМ от морков за вечерта.
Примерно на 20мл базово масло колко етерично се слагат?

ЕМ  дърво ХО ,за какво е добре да се ползва ?

Щом имаш суха кожа, мазните масла ще ти се отразят добре.
Приятелка със суха кожа, за която приготвям кремове обожава маслото от нар и маслото от шипка.
Аз бих добавила и малко масло от карите към сместта, може би около 20 %. Също е мазно масло, твърдо на стайна температура (разтопявам на водна баня и към него прибавям течните масла). Помага много за възстановяване на кожната бариера, така че водата да остава в кожата.

За сухата кожа е добре да има и хидратация - или преди маслата да се нанася серум с хиалуронова киселина, който хидратира или маслата да се добавят към хидратиращ крем.

За червените петна - бизаболол (съставка, която успокоява раздразнена кожа), базово масло от овес (това не знам дали не е въпросното липидно масло)

За лице е добре етеричните масла да не са повече от 2 % - тоест 6 капки общо за 10 мл/12 капки за 20 мл

Ето повече информация за ЕМ от дърво ХО
https://arometera.bg/en/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B4%D1%83%D0%BA%D1% … 0%BC%D0%BB-detail

Опитвай и дерзай, и после да споделиш.

# 203
  • Мнения: 1 164
Pkrassimira Много благодаря за напътствията.
Поръчах вече някои неща от aroma zone., ще споделя как се справям
А лесно ли е и как се прави домашен крем.
Сега ползвам един и съм много доволна.Би било чудесно, ако мога да си забъркам  сама и кремче, но не намерих нищо подходящо в нета...
Бих искала да е нежно,леко и хидратиращо.Simple Smile

# 204
  • София
  • Мнения: 891
Pkrassimira Много благодаря за напътствията.
Поръчах вече някои неща от aroma zone., ще споделя как се справям
А лесно ли е и как се прави домашен крем.
Сега ползвам един и съм много доволна.Би било чудесно, ако мога да си забъркам  сама и кремче, но не намерих нищо подходящо в нета...
Бих искала да е нежно,леко и хидратиращо.Simple Smile

Крем в който се смесват водна част и масла си е виж пилотаж, към който трябва да се добавя задължително консервант, защото много бързо се разваля - в рамките на 1-2 месеца.

Поради тази причина ежедневната ми грижа е в 2 стъпки:

1) За хидратация ползвам алое вера гел и хиалуронова киселина.
В арома зона има два вида  хиалуронова киселина:
тази на прах, която около 1 грам разтварям в 120-150 мл флорална вода + към нея добавям гел от алое вера
https://www.aroma-zone.com/info/fiche-technique/actif-cosmetique … onique-aroma-zone - държа в хладилник в стъклено шише с пулверизатор

Или този готов серум, към който може да добавите гел от алое вера
https://www.aroma-zone.com/info/fiche-technique/serum-concentre- … onique-aroma-zone

Към тази стъпка може да се добавят всякакви водоразтворими добавки - например екстракт от краставица (за друго не се сещам в момента)
https://www.aroma-zone.com/info/fiche-technique/extrait-concombre-bio-aroma-zone

2) Използвам масла според типа кожа (моята е мазна и харесвам смес от жожоба и сквалан, които попиват бързо) и към тази база могат да се добавят етеричните масла, които са мастно разтворими.

Ето и някои готови интересни смеси
https://www.aroma-zone.com/info/fiche-technique/elixir-floral-dh … yse-italienne-bio - маслен екстракт от безсмъртниче - anti-age

Серум с бакучиол (алтернатива на ретинола)
https://www.aroma-zone.com/info/fiche-technique/serum-concentre- … uchiol-aroma-zone
Ето и информация на български
https://arometera.bg/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B4%D1%83%D0%BA%D1%82% … 0%BE%D0%BB-detail

https://www.aroma-zone.com/info/fiche-technique/huile-visage-pre … se-bio-aroma-zone - смес от базови масла за лице - Череша, малина, нар, хибискус и морски зърнастец..., което си е доста тежко и е супер за суха кожа

==================================
Борили сте цистит с ЕМ, ето две рецепти, които намерих в нета, мисля да опитам втората, тъй като имам всичко, без ЕМ САРО
Първата не е подходяща за бременни и деца под 6 години
15 к ЕМ от планинска чубрица (Satureia montana)
30 к ЕМ Саро (Cinnamosma fragrans)
50 к ЕМ Палмароза (Cymbopogon martinii)
50 к ЕМ Мащерка Линалол (Thymus vulgaris L. linaloliferum)
100 капки (5 мл) базово масло от черен кимион (Nigella sativa)
Нанесете 3 капки от сместа, 3 пъти на ден в долната част на корема, в продължение на 7-10 дни

И по-лека смес, която може да се ползва и при бременни след първите 3 месеца
5 к ЕМ от чаено дърво (Melaleuca alternifolia)
5 к ЕМ Саро (Cinnamosma fragrans)
5 к ЕМ Лимонов евкалипт (Eucalyptus citriodora)
5 к ЕМ от горчив портокал (Citrus aurantium ssp aurantium)
50 капки (5 мл) базово масло от лешник
Нанесете 3 капки от сместа, 4 пъти на ден в долната част на корема, в продължение на 5 дни

Рецептите са взети от тази статия
https://www.compagnie-des-sens.fr/cystite-huiles-essentielles/

# 205
  • София
  • Мнения: 1 832
Съвместими ли са ЕМ с химиотерапия? Ако да, какви да са?
За честа задна хрема на дете на 9 години какви масла ще ми репоръчате за дифузер?

# 206
  • София
  • Мнения: 891
Съвместими ли са ЕМ с химиотерапия? Ако да, какви да са?
За честа задна хрема на дете на 9 години какви масла ще ми репоръчате за дифузер?

Добре е да избягвате използването на ЕМ едновременно с химиотерапията - от една страна ЕМ могат да утежнят понасянето на химиото, защото има такива, които при по продължителна употреба са токсични за черния дроб/бъбреците. Също така при химио (или поне при някои медикаменти), кожата става фоточувствителна и може допълнително да усложните ситуацията, ако нанасяте върху кожата.
Правилото при прием на всякакви добавки, билки и медикаменти, да се консултирате с лекуващия онколог, тъй като не знаете какви взаимодействия могат да се получат.  Примерно за това и не се препоръчва консумацията на грейпфрут и нар, защото пък може силно да намали въздействието на химията и да я обезмисли.


За задната хрема Равинсара, Чаено дърво, Евкалипт, промивки със солен разтвор.

# 207
  • Мнения: 17 407
Редица онколози не приемат ролята и мястото на ЕМ в онкологиията, защото е нож с две остриета и масово се препоръчват и назначават от некомпетентни лица. Аромахимиотерапията е цяла наука, съветвам да се търсят специалисти в областта (доказан опит и широка лекарска практика, в т.ч и клинична/медицинска ароматерапия) и индивидуален подход. Не “протоколи” от уста на ухо.

# 208
  • София
  • Мнения: 891
Редица онколози не приемат ролята и мястото на ЕМ в онкологиията, защото е нож с две остриета и масово се препоръчват и назначават от некомпетентни лица. Аромахимиотерапията е цяла наука, съветвам да се търсят специалисти в областта (доказан опит и широка лекарска практика, в т.ч и клинична/медицинска ароматерапия) и индивидуален подход. Не “протоколи” от уста на ухо.

Само ако можете и да насочите в коя страна и конкретна болница  да ги търсим тези специалисти, защото в БГ съм сигурна, че не съществуват, дори и за Европа не съм сигурна дали някъде има доказани протоколи, по които се лекуват пациенти от рак с ЕМ
Доколкото съм запозната, не твърдя че познанията ми са изчерпателни, изследванията са все още на етап - in vitro - тоест извадени ракови клетки, които се третират директно на лекарството/съответното ЕМ, и не са преминали към етап какво е действието им, когато се употребяват върху човек директно.
Също така има значение какъв вид е рака - има такива които са хормоно зависими, има първични тумори в ЦНС (мозък), и лекасрствата не преминават кръвно мозъчната бариера.
Темата е необятна

# 209
  • Мнения: 17 407
Ароматерапия в болница - абсурд! Основно лечение на рак с ЕМ - пак абсурд!
Ароматерапия се практикува легално в Бг в рамката на конкретна наредба. Перорална ароматерапия - само от лекар. Потърсете, пък сигурно ще откриете.
Wink

Общи условия

Активация на акаунт