Православието като начин на живот - 9

  • 39 073
  • 672
  •   1
Отговори
# 405
  • София
  • Мнения: 7 880
Аз се пренасям тук от другата тема. Според вас, ако човек пости и се стреми към духовно смирение по време на постите, но ако се храни с веганска храна, това омаловажава ли постите? Тоест, ако яде тофу, бадемово мляко и т..н вегански храни, които са като заместители на месото, а не традиционните български постни храни като примерно леща, боб и т.н.
Коригирам мнението си поради объркване на темата!

Последна редакция: пт, 17 мар 2023, 22:17 от дядо хаджия

# 406
  • Мнения: 5 774
Joy  Моля? Тук е за рецепти, така ли!? Вие май вече не четете даже и къде пишете!

# 407
  • София
  • Мнения: 7 880
Joy  Моля? Тук е за рецепти, така ли!? Вие май вече не четете даже и къде пишете!
Ами като пиша на сто места, така ще стане. Grinning
Приятна дискусия!

# 408
  • София
  • Мнения: 6 182
Като виден лакомник винаги съм се чуствала виновна по темата и съм си сменяла становището... Може би след някоя и друга година пак ще го променя.
В момента мисля, че по време на пости би било добре много, много да не се мисли за храната и стомаха. Идеалния вариан би бил - хапваш нещо постно просто, за да  залъжеш глада без да мислиш тофу ли е или праз лук. Да, ама ние не сме идеални, а не сме и монаси. Един го болят червата от целулоза, друг няма пари за зарзават, трети готви за цялото семейство и съобразява покупките и менюто си с тях. И мисля, че когато някой е решил да направи жертва и да се лиши от нещо в божието име, колкото и малко да е това нещо, не сме ние тези, които ще даваме оценка и ще омаловажаваме жертвата. Да не говорим, че с критиката си можем да предизвикаме постещия да се откаже. А ако мога да се пошегувам: От БПЦ не са издали рецептурник, нали?

# 409
  • Мнения: 5 012
Рецептурник няма, но има книжка с рецепти, ако утре я намеря ще я снимам.

# 410
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 122
Смисълът на постите е да се лишиш от нещо, а не да нагъваш традиционна храна и това ще е верният отговор до момента в който синодът не издаде пълен списък на разрешени и забранени храни.

# 411
  • София
  • Мнения: 7 880
Смисълът на постите е да се лишиш от нещо, а не да нагъваш традиционна храна и това ще е верният отговор до момента в който синодът не издаде пълен списък на разрешени и забранени храни.
Светият Синод много хубаво си го е написал в Типика на БПЦ и няма нужда да издава списъци с разрешени и забранени храни. Между другото болните постят само с благословията на свещеник и то при строго индивидуален определен ред.

# 412
  • Мнения: 5 774
Аз мисля, че точно защото фокусът е на смирението и молитвата, не пречи човек да яде спагети с тофу след като това реално е постно. Ясно, че нашите баби не са яли киноа, но днес тези неща присъстват, ако не в традиционната кухня, то поне в супермаркета. И доста вегански рецепти ни улесняват, защото дават идеи.
Да не говорим, че за доста хора постно е без месо, но не и без млечни, случвало ми се е няколко пъти да питам в място за бързо хранене дали имат постно и те ми викат "да, имаме и ми показват миш маш със сирене или крем супа с мляко ".  Преди време не знаех за този полезен требник и по време на пости просто спирах да ям месо, яйца и млечни през цялото време. Та явно съм си веганствала..

# 413
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 122
Светият Синод много хубаво си го е написал в Типика на БПЦ и няма нужда да издава списъци с разрешени и забранени храни.
Какво е написал?

# 414
  • София
  • Мнения: 7 880
Светият Синод много хубаво си го е написал в Типика на БПЦ и няма нужда да издава списъци с разрешени и забранени храни.
Какво е написал?
Поне десет пъти тук и в другата тема съм качвал фотокопие от текста. Поразровете се малко и ще го намерите. В другата тема в по старите броеве текста е копиран едно към едно в лицевия пост. Ето тук е написано всичко за постите от гледна точка на въздържанието от храна. Да напомня обаче, че това е само част от поста, защото той е въздържание и от много други неща и по усилен молитвен режим.

По отношение на тофуто и соевите продукти - това си е нормална храна в Азия и не е създадена специално за постещите християни да заместват животинските продукти. В Азия хората от монголоидната раса не могат да разграждат кравето мляко и затова го избягват. Така се е появило соевото мляко и съответните му продукти. Даже се твърди, че тези храни са създадени точно за бедните хора. То и чиата в южна Америка е било храна предимно на бедното население, ама сега е храна за снобите.

Последна редакция: сб, 18 мар 2023, 05:12 от дядо хаджия

# 415
  • София
  • Мнения: 6 182
Кое е по-постно: халва размачкана с маргарин и намазана на дебела филия бял хляб или босилек пасиран в зехтин и намазан върху филийка пълнозърнест хляб със емена Joy
Привържениците на традиционната храна, често много внимават да не ядат нездравословна такава.
Може да съм го споменавала, извинявам се ако се повтарям, един свещеник ми беше разказвал за някакъв атонски монах, който по време на пости си топял филията хляб в морската вода, за да станела по-неприятна на вкус. Ами ако целта е храната да ти е гадна за ММ тофуто е по гадно от боба. Не съм сигурна обаче дали само това е целта. Когато сме гладни и сух хлебец да хапнем сме благодарни на Господ, че сме го получили.
Има го обаче и другото - нали истински добрият христианин се разпознавал именно в трудни моменти, той продължава да "благоухае", да е мил, добър и отзивчив въпреки трудностите. Ако трябва да се затрудним мъничко посредством лишение и глад и да видим колко ще издържим да сме добрички на гладно, то нека дозата ни е правилно предвидена. Защото да не ядеш сирене, но да "ядеш" половинката си всяка сутрин - не е ОК нали?
Не бих препоръчала на никой неофит да се хвърли на сурови лишения и гадна храна. Нека подвига да е съобразен със силите ни. Нека опитваме да предизвикваме себе си, но да и да си преценяваме мярката.

Скрит текст:
За да е съвсем нагледно с пример. Ако не си пия кафето сутрин с мляко, в последствие имам сериозни болезнени чревни проблеми. Какъв избор имам? Да се откажа да постя? Да постя, но да имам такива болки в последствие, че да се дразня на хората около себе си и да съм нервна денонощно? Да пия растителна алтернатива на млякото - решава ми всички проблеми. Избрала съм соевото мляко пред бадемово или лешниково именно като моят опит за смирение - нека е най-нездравословното и евтиното стига да ми помага. Ако стигна до етап от живота си, в който мога карам без подобна алтернатива и да съм мила и добра, а за болките да казвам: "Благодаря ти Боже за изпитанието!" или "Слава на Бога за тези болки, защото знам, че много по-големи заслужавам", ами тогава би следвало да карам без соево мляко. Уви засега съм далеч от този етап, но опитвам по ден-два - резултатите са разочароващи.

# 416
  • София
  • Мнения: 7 880
Колко много думички изписани на халос и без абсолютно никакъв смисъл.

# 417
  • Мнения: 2 885
Това ми попадна в интернет.
  https://bg.gottamentor.com/this-time-year-its-actually-to … -best-lent-quotes
Публикувам го тук и като имам време ще го прочета.


Да напомня обаче, че това е само част от поста, защото той е въздържание и от много други неща и по усилен молитвен режим.

Колко много думички изписани на халос и без абсолютно никакъв смисъл.

Мисля че вие току- що си нарушихте поста. Защото какъв смисъл има да се лишаваме от животинска храна, а пък да обиждаме другите? За мен пък написаното има смисъл и даже натиснах бутона за харесване.

# 418
  • София
  • Мнения: 7 880
Колко много думички изписани на халос и без абсолютно никакъв смисъл.
Мисля че вие току- що си нарушихте поста. Защото какъв смисъл има да се лишаваме от животинска храна, а пък да обиждаме другите? За мен пък написаното има смисъл и даже натиснах бутона за харесване.
Никого те съм обидил, изразявам си мнението. Оставете на изповедника ми да прецени какво съм нарушил и какво не.

# 419
  • София
  • Мнения: 6 182
Няма лошо - нека има и критика, и смирение Heart Дядо хаджия е прав.

Общи условия

Активация на акаунт