Православието като начин на живот - 9

  • 40 992
  • 705
  •   2
Отговори
# 600
  • Пловдив
  • Мнения: 2 420
Бог да прости и упокои душата на Патриарх Неофит! Hands Pray
България загуби истински духовен наставник. Кротък, смирен, благ и сърдечен човек.

# 601
  • Мнения: 499
Бог да прости Патриарх Неофит !Светъл път на душата му !Вечна му памет !

# 602
  • Мнения: 214
Бог да прости патриарх Неофит!

Може ли да се ходи на гробищата през първата седмица на Великия пост?
Не става въпрос за панихида или раздаване. Просто за преливане на гроба и наглеждане на посадени цветя.

# 603
  • София
  • Мнения: 6 201
Бог да прости патриарх Неофит!

Може ли да се ходи на гробищата през първата седмица на Великия пост?
Не става въпрос за панихида или раздаване. Просто за преливане на гроба и наглеждане на посадени цветя.

Бог на прости патриарх Неофит!

Може да се ходи доколкото аз знам.
Хора умират и през тези дни и биват опяни в църква, после погребани, като свещеника продължава ритуала и при полагането в гроба, т.е. и свещеници ходят на гробища в този период. Доколкото знам панахида за 3-тия, 9-тия и 40-тия ден също се правят почти през цялата година с малки изключения. Единствено помен не се прави.

# 604
  • София
  • Мнения: 7 957
Тази вечер в полунощ най-вероятно ще съобщят за смъртта на Патриарха. Ще има специално изявление на Светия синод в полунощ. Предварително съобщиха че здравето на Патриарха ни, рязко се е влошило. Бог да го прости
Не още вчера ранния следобед почнаха да се носят сериозни слухове.

# 605
  • Мнения: 2 908
Патриархът почина и го погребаха доста помпозно. То не бяха гвардейци, то не бяха БТРи, то не беше чудо. Защо се прави всичко това, след като противоречи на скромността на християнската вяра?
Не знам защо, но имам чувството че следващият ни патриарх ще бъде приет с резерви от хората.

# 606
  • София
  • Мнения: 7 957
Патриархът почина и го погребаха доста помпозно. То не бяха гвардейци, то не бяха БТРи, то не беше чудо. Защо се прави всичко това, след като противоречи на скромността на християнската вяра?
Не знам защо, но имам чувството че следващият ни патриарх ще бъде приет с резерви от хората.
Патриархът извън църковната част беше погребан по държавни протокол, защото заема високо място в този протокол. Скромността е в православието, а не в светската част и затова няма никакво противоречие, най-малкото защото една ли патриарх Неофит (Бог да го прости!) е и поискал тези почести, макар повече от всички днес да ги заслужава. За следващия патриарх, нека видим кой е и тогава ще стане ясно дали хората ще го приемат с резерви или не. Сега предлагам да се подготвим за спасителните Велики пости, които почват в понеделник.

Последна редакция: сб, 16 мар 2024, 17:50 от дядо хаджия

# 607
  • Пловдив
  • Мнения: 2 420
Вчера слушах Киселова, която каза, че Патриархът е 5 в йерархията на Репулика България след президент, председател на НС, мин.председател и вицепрезидент.
За мен няма нищо лошо страната да изпрати с обич, почест, респект и уважение Патриарх Неофит (Бог да го прости!), не само заради поста, но и заради личността му.

# 608
  • Мнения: 2 908
На мен пък ми е интерсно кой ще бъде новият патриарх. Ще следя медиите с интерес.

https://www.marica.bg/balgariq/obshtestvo/rusko-lobi-sreshtu-dqd … slednik-na-neofit

Последна редакция: нд, 17 мар 2024, 07:07 от Mia Rulana

# 609
  • Мнения: 499
Простете! Простено!

# 610
  • София
  • Мнения: 7 957

За огромно мое съжаление за пръв път тази година с жена ми се прощавам само мислено, защото там горе на небето Бог им прощава!

# 611
  • Мнения: 2 908
Лек и спасителен пост на всички!
Публикувам откъс от обръщението на пловдивския митрополит по случай вълненията около патриаршеския престол:

“Нямаше как това тържество на вярата да не доведе княза на този свят до ярост. Още пред отворения ковчег на Негово Светейшество започнаха медийните интриги и инсинуации около наследяването на българския патриаршески престол. ”

Тази критика на митрополита към медиите я приемам и към себе си. Защото аз също доста се вълнувах кой ще бъде новият патриарх. А тялото на стария още не беше изстинало, дет се вика. Голям грях! Дядо хаджия отново се оказа прав. Наистина сега не му е времето за подобни мисли и дебати.
Публикувам линк към цялото слово
https://www.plovdiv24.bg/novini/plovdiv/Mitropolit-Nikolai-ofici … -patriarh-2045004.

Аз лично през тези пости ще се фокусирам върху себе си. Ще загърбя малко окръжаващия ме свят, той никога няма да се промени. Ще обърна внимание на себе си и на семейството ми.
Разкайвам се за деянието си!

Последна редакция: вт, 19 мар 2024, 05:49 от Mia Rulana

# 612
  • Мнения: 6
Привет! Бих искала да ви попитам - кога се изповядвате и взимате причастие - задължително ли в края на поста? Когато ми се е случвало да посещавам служба в неделя от първата седмица на поста, виждам, че много от миряните се причастяват тогава. Ако нямам възможност да спазвам целия пост или не мога да се изповядам и причастя през последната седмица от него, възможно ли е това да се случи през първата седмица на Великия пост?

# 613
  • София
  • Мнения: 6 201
Възможно е. Но се разберете със свещеника, за да е сигурно. Или поне питайте клисарите или където продават свещи - те ще са наясно.
Много миряни се пречистяват още в събота на Тодоровден. Някои свещеници изискват пост без олио преди причастие. Други искат изповедта да е същия ден преди службата (или по време на службата ако има втори изповедник) последвана от разрешителна молитва. Но поради големият брой изповядващи се именно след първата седмица, има и свещеници, на които е по-удобно и предпочитат изповедите да стават предната вечер.
 Срещала съм свещеник, който смяташе, че на Тодоровден е недопустимо да не хапнеш олио, защото е празник, но в същото време не допускаше причастие без 3-4 дни пост без растителна мазнина. Та по тази негова логика той допускаше причастници в първата неделя само по изключение и без да са потребявали олио. Подчертавам "негова" защото при други са се спазвали други правила.

Принципно причастие може и дори е редно да се взима на всяка литургия, стига да си подготвен.

# 614
  • Мнения: 6
Възможно е. Но се разберете със свещеника, за да е сигурно. Или поне питайте клисарите или където продават свещи - те ще са наясно.
Много миряни се пречистяват още в събота на Тодоровден. Някои свещеници изискват пост без олио преди причастие. Други искат изповедта да е същия ден преди службата (или по време на службата ако има втори изповедник) последвана от разрешителна молитва. Но поради големият брой изповядващи се именно след първата седмица, има и свещеници, на които е по-удобно и предпочитат изповедите да стават предната вечер.
 Срещала съм свещеник, който смяташе, че на Тодоровден е недопустимо да не хапнеш олио, защото е празник, но в същото време не допускаше причастие без 3-4 дни пост без растителна мазнина. Та по тази негова логика той допускаше причастници в първата неделя само по изключение и без да са потребявали олио. Подчертавам "негова" защото при други са се спазвали други правила.

Принципно причастие може и дори е редно да се взима на всяка литургия, стига да си подготвен.

Много благодаря за отговора! Просто винаги ми прави впечатление, че в нашия храм рядко има причастяващи се през годината и че те са особено много в първата седмица от поста (Велик или Рождественски).
Задължително ще се уговоря и със свещеника, няма как, просто той е много зает и затова за по-общи неща предпочитам да попитам и вас.

Общи условия

Активация на акаунт