Проблем ли е връзката с помак?

  • 10 678
  • 107
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 15 055
А на мен малко ми се струва като да дава нишани, че няма намерение да остарее с авторката. Или, другия вариант, родителите му да са много против и той да дава нишани, че ще правят проблеми - психически подготвя авторката.

# 31
  • Мнения: 18 732
Здравейте!Какво ви е мнението по този въпрос,смятате ли,че в бъдеще фактът,че момчето,с което се занимаваме е такъв?Той се притеснява,че родителите ми няма да приемат този факт добре...
Той за нейните родители притеснен. Струва ми се ,че е наясно с нагласите, които и тук се показаха, неверието към него като помак и  очаква и от родителите и същото. Та да го води при своите да се разбере накрая кой кого приема и не приема. Ако те я укоряват и не го приемат резултатът  е същия , който предричате.
 Да си видят родителите ,да говорят как ще живеят от сега, деца ,религии, всичко. Ако се разберат, стигнат до едно, какъв им е проблемът.

# 32
  • Мнения: 513
Те момичета са си го казали... Зависи от човека. Поговорете какво очаква той най-вече от религиозна гледна точка...
Мога да ти дам примери с най-различни развръзки. За известно време бях съквартирантка с едно момиче от Чепинци, Смолянско. Мюсюлманка беше с турско име. Нейните приятелки бяха мюсюлманки, имаше и с български имена.
Тя си се омъжи за помак, мюсюлманин с българско име. Религиозни са спазват си мюсюлманските обичаните, но не до крайност. Както казва опосум в следващия коментар: беше си по купоните, алкохол,цигари... Студентски живот.  Не знам дали е останала девствена, но беше някак по-патриархална. Сигурна бях, че ще си вземе мъж от нейната общност
Едното момиче се омъжи за християнин някъде от Северна България - семействата им нямат проблеми, децата не са въведени нито в една от двете вери - празнуват и двата типа празници със семействата си. Живеят си в София.
Другото си се омъжи и тя за помак. Религиозни са много. Тя ходи със забрадка...
Последната от компанията се омъжи за помак, но се разведе бързо. Гледа си сама детето. Роднините й я гледат на криво и я одумват, с изключение на родителите й, които я подкрепят.

Последна редакция: сб, 05 мар 2022, 14:11 от ira_t

# 33
  • Мнения: 2 654
По принцип религията няма значение в една връзка... освен ако единият или двамата не е религиозен. Тогава вече става най-важното нещо.
Така че, за мен най-определящо в тази връзка е, дали мъжът е религиозен, а не дали е помак. И дали авторката и семейството ѝ са религиозни.
Имам приятели, които за 11 години нито са стъпвали в църква, нито са водили децата си, нито са ги учили на нещо свързано с религията. Празниците са традции, предимно свързани с ядене. При това положение няма и поводи за дрязги.
Обаче, ако единият е религиозен, дори в началото да не го прави, после ще почне да натиска другия да участва.
Виждала съм религиозна християнка, която уж не я дразнеше, че мъжът ѝ не е оцърковен, уж му даваше време той да си реши, обаче на практика си му намекваше и натискаше. Човекът накрая се предаде и се кръсти.
Като отбелязвам, че спазването на празниците не е проблем, дори ходенето на църква или джамия от хора с различна религия, ако е само традиция или за палене на свещичка.
Говоря за истинска религиозност. Там оправия няма, ще трябва голямо съобразяване и компромиси, особено ако има деца.
Авторката направо да пита приятеля си дали е религиозен и как смята да празнуват празниците и един ден да си възпитват децата. И най-вече дали би я карал да си сменя религията.
И дали свекървата е религиозна, да не я четем след време в темата за свекървите.
Иначе аз съм била съквартирантка в университета с помакини, нормални момичета. Едната яко алкохол, купони и момчета, но до завършването не спа с никого, т.е. остана си девствена.
Така че, на пръв поглед имаме повече общо, отколкото различно - Родина, език, образование, обаче малките камъчета обръщат колата.
Повечето българи са християни, но нито са вярващи, нито религиозни. Имат предразсъдъци, но лесно можеш да ги преодолееш с нормално поведение.  За да се притеснява, че родителите на приятелката му няма да го харесат, значи има нещо в него или семейството му, което е притеснително.
Denislava, по-добре сега поговорете на тема традиции и религия, когато нещата не са се задълбочили и ако наистина проличи, че ще има напрежение, не знам дали има смисъл да се мъчите.
Чужд език и кухня се учат, но морални ценности и религиозни виждания трудно се променят.
Другото, което може да направите, ако проблемите са само от родителска страна, е да заминете за чужбина и там да си живеете спокойно живота така както си го искате.

# 34
  • Пловдив
  • Мнения: 14 768
Етаа, твоят мъж като небългарин ли се определя?

# 35
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 321
Да,проблем е особено,ако ти не си помакиня и мислиш за по-сериозни отношения.
Различен манталитет..различно възпитание.

# 36
  • Мнения: 5 847
В групата ми при следване на висше образование имаше 4-5 туркини. Те си държаха на религията и имаха едно особено мислене. Обикновено само те се дружаха и предпочитаха в обкръжението им да има турци. Омъжиха се за турци. Те не се смятаха, че бяха българи, въпреки че бяха родени в България. Никога не честваха нашите български християнски празници. Дори се обиждаха, когато някой ги нарече българи. Предпочитаха да говорят на турски език.

    От моите колеги туркини, само с 1 туркиня се сближих. Бяхме най-добри приятели или поне аз я смятах за най-добра приятелка, а тя мене-не. Сега сме само близки познати. Приятелите й мъже, с които имаше връзка, бяха всички мюсюлмани. Тя също така се смята за туркиня и се омъжи за турчин. Не присъствах на сватбата й. Може би да не е искала да има българи на сватбата й. И аз не знам. Обкръжението й постоянно имаше турци. Когато имах фейсбук профил, рових из приятелския й списък, и видях, че повечето й приятели бяха турци. Искаше винаги да говори на турски. Също се обижда, когато я нарекох българка. Един път й казах, че е родена в България, и затова е българка. Тя се обиди и каза, че не е българка, а туркиня. И в личната карта й пише, че е от турски произход. Повече не съм повдигала темата и избягвам да говоря върху такива теми с нея. Също не говоря и с нея за религия. Силно религиозна е. За нея Бог е един, това е Аллах.

    Всички са ви дали адекватни отговори. Няма какво да допълня. Лично аз не бих се обвързала с човек от различна религия. Радвам се, че съм християнка, макар да не съм вярваща. Никога не бих си сменила религията си.

# 37
  • Пловдив
  • Мнения: 14 768
Турците не са етнически българи очевидно. Помаците за разлика от тях говорят български език и са от чисто български произход. Някои се определят като етнически българи, други - не. Затова питам. Не питам за мюсюлманите изобщо, не питам за турците, нито за арабите, нито за пакистанците.

В личните карти не пише нищо за етнически произход.

Последна редакция: сб, 05 мар 2022, 18:37 от Магдена

# 38
  • Мнения: 15 055
Значи родителите ти са същите като помаците, турците и ромите, но... понеже са 'наши' - е приеливо за теб.
Има разлика между гражданство, етнос и религия, много добре се знае кое кое е и да се смесват в реплика към някого, който не е от 'нашите' е демонстративна и умишлена обида.

# 39
  • Мнения: 861
Виждам, че повечето имате някакви идеалистични представи....Помаците не приемат българи за евентуални снахи, зетьове и т.н. поне на 95%. И турци много много не искат, но поради факта, че са от една вяра, ги приемат една идея по-лесно. За мен помаците не са етнически българи, поради омесването си с турците. Малка група са и е много трудно да намерят партньор сред своите, но за повечето е важно да го направят. Говорят на родопски диалект, независимо в кой край на България живеят, както знаем, доста е различен от българския, но все пак е български ( вкъщи, разбира се, навън си говорят български) Имат много различно възпитание и мислене, които за нас са странни; родово, патриархално общество,  индивидът е силно повлиян и подчинен на по-старите, религията обикновено си я изповядват и си спазват мюсюлманските традиции.
Имам две приятелки помакини и много наблюдения, познавам и семействата им и обществото им в два различни града. Едната се ожени за турчин, по-малкото зло, но все пак под въпрос... Другата се ожени за българин, имаше драми. А...имах и зет помак, който беше приет на нож, много беше тегаво. Снахата също не беше мечтаната снаха за свекърва си. В крайна сметка се разведоха, просто два различни свята, направили белята.
На теория изглежда не много сложно, но на практика не е много добра идея.

# 40
  • Пловдив
  • Мнения: 14 768
Как така родопският диалект хем е много различен от българския (българския език? българския диалект?), хем все пак е български? Wink

По другите засегнати въпроси не съм добре осведомена, но това силно ме впечатли.

# 41
  • Мнения: 861
Просто казвам, че си говорят на техния диалект, който в голямата си част е неразбираем ( за мен и много други хора).  Но чист български език....няма как да е. (както някой по-нагоре беше казал). Чист български език е това, на което си пишем в момента.

# 42
  • Варна
  • Мнения: 1 472
Просто казвам, че си говорят на техния диалект, който в голямата си част е неразбираем ( за мен и много други хора).  Но чист български език....няма как да е. (както някой по-нагоре беше казал). Чист български език е това, на което си пишем в момента.
А християните, които говорят на родопски диалект и те ли са помаци!? 🤣🤣🤣 Помаци има не само в Родопите и определено не говорят на родопски диалект. Интересно ми е какво ще кажеш за врачанският диалект, сигурно са само християни. 🤣🤣🤣

# 43
  • Пловдив
  • Мнения: 14 768
Сигурно няма как един диалект да е чист български, щом казваш.

# 44
  • В големите очи на малчо, а географски - София.
  • Мнения: 7 103
Просто казвам, че си говорят на техния диалект, който в голямата си част е неразбираем ( за мен и много други хора).  Но чист български език....няма как да е. (както някой по-нагоре беше казал). Чист български език е това, на което си пишем в момента.
А християните, които говорят на родопски диалект и те ли са помаци!? 🤣🤣🤣 Помаци има не само в Родопите и определено не говорят на родопски диалект. Интересно ми е какво ще кажеш за врачанският диалект, сигурно са само християни. 🤣🤣🤣
Ами в Северозападна България хората са християни. Не особено вярващи, но се женят с църковен брак, кръщават си децата, повечето с голям купон. Даже и циганите се пишат с български имена, не с турски, като в други части на страната.

Общи условия

Активация на акаунт