Синдром на раздразненото дебело черво тема 2

  • 107 006
  • 1 741
  •   1
Отговори
# 1 350
  • София
  • Мнения: 2 364
Lili, минути след спазмите при разстройството дойде и блокажът. (Обикновено ми се е случвало след прием на неподходяща храна). При движението на червата някое от срастванията се закача или усуква и се получава чревна непроходимост.  При мен има ескалираща остра болка, спиране на движението на червата (никакъв шум) и блокиране на газовете, независимо дали съм права, легнала или свита. В остри фази болката става толков нетърпима, че се започва и повръщане. Научила съм се да разбирам кога е само чревен спазъм и кога запушване. При блокаж не чакам нещата съвсем да се влошат, а веднага моля някой от домашните да ми сложи инжекция с но-шпа и бусколизин. Дуспаталин също взимам, но не винаги помага. Това не се случва често, слава Богу. Но общо 7 пъти през последните 30 години се е стигало до болница със системи, понякога и сонда през носа. Оправят ме за няколко часа и си ме изпращат вкъщи да се долекувам сама.
Описаното от теб много наподобява на моето положение в момента. Има някаква вяла чревна проходимост, но нищо общо с нормалните движения на червата. И газовете и храната просто се процеждат някак без активна перисталтика.

Последна редакция: нд, 07 яну 2024, 01:25 от Skiorche

# 1 351
  • Мнения: 918
Скиорче, при мен има "спиране на движението на червата (никакъв шум) и блокиране на газовете, независимо дали съм права, легнала или свита". Болки - от разпъването. Усещане за пълнота и притискане на стомаха от коремния "балон" - оттам съм имала и гадене също.

# 1 352
  • Мнения: 1 789
И аз съм с операция от апандисит почти пред спукване е бил, но е овладян. Казвали са ми, че имам прераствания на дебелото черво и десния яйчник когато имам болки в тази част. Забелязала съм, че зимата стават по-интензивни. Но никога не са ли казвали какво да вземам за тях. Сега отново ги усещам като имам повече газове. Може би раздува червото и дърпа яйчника, но боде и пари.

# 1 353
  • Мнения: 2 602
Намесвам  се, тъй като и аз съм с чревна непроходимост. Диетата при нас изключва фибри,
"Защо трябва да се намали приемът на фибри

Фибрите са частта от растението, която хората не могат да усвояват. Те преминава през червата в по-голямата си част неразградени, придавайки обем на изпражненията.


https://www.puls.bg/dieti-c-22/dieta-s-nisk-priem-na-fibri-pri-c … khodimost-n-49464


Когато имам кризи аз минавам само на попара, и кашави храни/ пюрета от позволените продукти. Супички и чайове и така с дни.

# 1 354
  • София
  • Мнения: 2 364
Усещане за пълнота и притискане на стомаха от коремния "балон" - оттам съм имала и гадене също.
При блокирането не винаги е толкова подут корема. Може ниско долу да е по-мек, а ако блокажът е по-високо да се издува над него. Болката е ужасно силна, но не е като да си се надул като балон от газове.
Ти как се оправяш когато си в описаната от теб ситуация?

# 1 355
  • Мнения: 130
Скиорче,правих колоноскопия и гастроскопия началото на октомври.След нея разбрах за вътрешните хемороиди.Мен ме беше страх тогава от самото пречистване,но мина много леко.А самата процедура нищо не разбрах от нея,с упойка беше,нито болки,нито помня нещо.След това се чувствах много добре.

# 1 356
  • Мнения: 918
Усещане за пълнота и притискане на стомаха от коремния "балон" - оттам съм имала и гадене също.
При блокирането не винаги е толкова подут корема. Може ниско долу да е по-мек, а ако блокажът е по-високо да се издува над него. Болката е ужасно силна, но не е като да си се надул като балон от газове.
Ти как се оправяш когато си в описаната от теб ситуация?
Никак... Това, което го предизвиква като храна, е свързано и с репродуктивен проблем, който ми е много по-важен. Реално съм почти постоянно подута. Подуването е симетрично винаги, с големина на топка. За апандисит не съм оперирана.
Аз "блокаж" го разбирах като липса на перисталтика...

# 1 357
  • Мнения: 233
Скиорче,правих колоноскопия и гастроскопия началото на октомври.След нея разбрах за вътрешните хемороиди.Мен ме беше страх тогава от самото пречистване,но мина много леко.А самата процедура нищо не разбрах от нея,с упойка беше,нито болки,нито помня нещо.След това се чувствах много добре.

При кой лекар правихте колоноскопията ?

# 1 358
  • Мнения: 54 816
При мен блокажът беше непроходимост. Не се повлия от спазмолитици, три дни ме мъчиха. И назогастрална сонда имах, заради повръщането. Много ми беше тежка втората операция.

# 1 359
  • Мнения: 213
Скиорче,правих колоноскопия и гастроскопия началото на октомври.След нея разбрах за вътрешните хемороиди.Мен ме беше страх тогава от самото пречистване,но мина много леко.А самата процедура нищо не разбрах от нея,с упойка беше,нито болки,нито помня нещо.След това се чувствах много добре.
А тези вътрешни хемороиди , създават ли Ви проблем и как ги лекувате? Питам Ви, защото и аз септември месец
правих колоноскопия и на мен ми откриха вътрешни хемороиди от втора група и аз като се успокоих , че не е      най-лошото , започнах да си пия по мако вино с ядки.И като ми се възпали г..а още не мога да се оправя напълно.
Проблема ми , че не отивам на проктолог за да каже сега хемороиди ли са или фисура.

# 1 360
  • Мнения: 332
Много е гадно когато се получи блокаж, или дори стопиране на перисталтиката поради някаква причина.
Нямам много опит с това и не мога да дам много съвети, но... това, което знам със сигурност че помага е много течности. Хранителни течности - бульон със сол, айрян със сол, плодов сок, разредено смути, прясно мляко с подправки (златно мляко), такива неща. И цял ден дъвчене на дъвки, дъвки, дъвки и смучене на бонбони. Всичко, което може да заблуди тялото, че се случва някакво хранене и да предизвика перисталтика.
В ютюб наскоро попаднах на едно клипче, в което се разказва как една току-що родила майка има проблеми с тотално липсваща перисталтика (което е нормално след секцио) и съпругът и, който е гастроентеролог и дава да издъвче по една дъвка на всеки 30 мин. И така цял ден... и накрая успява да си рестартира перисталтиката. В тези дъвки има и някакви подсладители, които имат разхлабващ ефект ако се взимат в по-голямо количество, така че може би и това е допринесло. Знам ли...
Успех!

# 1 361
  • Мнения: 918
bloombug, по-нагоре явно говорят за запушване на червото в даден участък, а спирането на перисталтиката е следствие от него.
При мен се случва без такава причина. Водата и дъвките ми повлияват много интересно. Пия вода - и след малко усещам още по-голямо налягане (издуване) ниско долу в корема. А водата е горе, в стомаха. С дъвките става същото, там дори няма нищо и в стомаха, но тялото се заблуждава, че има и става реагиране в червата. Но вместо перисталтика - още по-голямо издуване. Прясното мляко и подсладители в голямо количество = допълнително газове. Случвало се е да имам дори диария, но тя да е била "блокирана" нагоре от газове. Така че течностите при мен влошават нещата. Те са за омекотяване на съдържимото в червата, а аз нямам нужда от такова нещо, не се дължи на това запека ми (наричам запек продължителното време без дефекация, но реално не е точно запек).

# 1 362
  • Мнения: 130
Скиорче,правих колоноскопия и гастроскопия началото на октомври.След нея разбрах за вътрешните хемороиди.Мен ме беше страх тогава от самото пречистване,но мина много леко.А самата процедура нищо не разбрах от нея,с упойка беше,нито болки,нито помня нещо.След това се чувствах много добре.
А тези вътрешни хемороиди , създават ли Ви проблем и как ги лекувате? Питам Ви, защото и аз септември месец
правих колоноскопия и на мен ми откриха вътрешни хемороиди от втора група и аз като се успокоих , че не е      най-лошото , започнах да си пия по мако вино с ядки.И като ми се възпали г..а още не мога да се оправя напълно.
Проблема ми , че не отивам на проктолог за да каже сега хемороиди ли са или фисура.
Единствено кръв при избърсване.Болки или парене,нз и аз какво причиняват,не съм имала.
Бяха ми изписали цикатридина,но не съм прилагала.

# 1 363
  • Мнения: 54 816
При хемороиди трябва да се пият венотоници. Детралекс или Троксевазин.

# 1 364
  • Мнения: 213
При хемороиди трябва да се пият венотоници. Детралекс или Троксевазин.
В момента пия една тинктура на хеморрел на билкова основа , ако не подейства , ще взема Детралекс и трябва диета.
Благодаря!

Общи условия

Активация на акаунт