Синдром на раздразненото дебело черво тема 2

  • 108 808
  • 1 768
  •   3
Отговори
# 705
  • Мнения: 439
Lady Vi би ли споделила какви медикаманти ти изписа?
Дуфалак, ПроКомбо и нещо с Т, трябва да видя, как точно му беше името.

# 706
  • Мнения: X
Изследването за кандида признава ли се от лекарите? Или е като с това за непоносимостите /никой не може да каже доказва ли органичен проблем, или не/.

# 707
  • Мнения: X
Ето за какво подуване става въпрос при мен:
Скрит текст:

Усещане за налягане и разпъване на кожата, твърдо като камък. Абсолютно всеки ден, вече три години...

# 708
  • Мнения: 1 262
А проверявали ли сте за Хеликобактер?

# 709
  • Мнения: X
Всичко съм проверявала...
Киселини или рефлукс нямам. Само това издуване като топка в долната част, което се случва много бързо и е все едно въздух, но не са газове реално, т. к. или нямам такива, или ако имам - след освобождаването им, подуването си стои. След ходене по голяма нужда - също.

# 710
  • Мнения: 319
Ето за какво подуване става въпрос при мен:
Скрит текст:

Усещане за налягане и разпъване на кожата, твърдо като камък. Абсолютно всеки ден, вече три години...

Извинете за глупавия въпрос,но правила ли сте скенер или ямр на вътрешни органи
Не искам да вкарвам филми ,но ако не сте ви съветвам

# 711
  • Мнения: X
Не. Иначе на прегледи и оглеждане с ехографи десет пъти и едно и също - нямало нищо. За "филма" - Проблемът е от над 3 години, не е прогресирал, няма други симптоми, "лошите" неща могат ли да чакат толкова време (мисля, че не, но не е риторичен въпрос)...

# 712
  • Мнения: 379
На гинеколог ходили ли сте? Да видят яйчниците. Понякога такова издуване има при кисти.

# 713
  • Мнения: X
Многократно и на гинеколог. И на вътрешни болести. Нищо...

# 714
  • София
  • Мнения: 1 303
Анонимен, това е типичен СРЧ. Аз не докарвам чак такава напреднала бременност, но съм питала лекар на ултразвук дали се вижда подуване и тя ми каза, че се вижда в дебелото черво. Аз мислех, че е в стомах или тънко черво. Би трябвало да може да ти кажат къде точно е, ако отидеш на ултразвук в това състояние.
Аз имам проблем със стомаха и дванадесетопръстника и вероятно тънките черва, и когато съм в епизод, ми се активира СРЧ.

# 715
  • Мнения: 11 778
Аз го докарвам. Може би повече.
Изпадала съм в сконфузни ситуации.
На ехография докторът казва- пълно с газове в червата.
Сутрин понякога има лек спад. И още с първата чаша вода- същата история.
Бях с нормално тегло, когато започнах да се подувам преди 15-16 г
Понеже съм пълна сега, сваляла съм макс 15 кг, откакто съм с корем, но самият корем винаги си е голям и изпъкнал.

# 716
  • Мнения: 332
С такова подуване, особено ако е твърдо, аз ви съветвам да си направите скенер с контраст или ямр с контраст на корем и малък таз, за да може ако има нещо анатомично което не е в ред да се види. Също е добре да направите колоноскопия, за да проверите за стесняване на червото някъде (при дивертикулит се получава, характерно е ако имате запек). Аз наизуст говоря нали, не съм лекар, но съм изненадана, че не са ви пратили на някакви по-задълбочени проверки. С ехографа ще се види в червата точно нищо. Реално може да има много и всякакви причини за такова подуване (включително и гинекологични) но ако години вече го имате и не се влияе от храна/спорт,трябва да го проверите. Аз поне бих.
Ще ви даде спокойствие и насоки как да се лекувате.
Съществува и т.нар. пареза на червата (има по- леки и по-тежки форми) което води до много бавно изпразване на дебелото черво. Нещо такова и на скенер не би се видяло, пък камо ли на ехограф. В по-развитите държави има специални клиники, в които правят изследвания, с които се вижда с какво темпо храната минава през различните части - стомах, черва, дебело черво и т.н. Тук сме малко назад, но все пак вие сама трябва да настоявате за някакви по-обстойни проверки и да сте адвокат за здравето си.

# 717
  • София
  • Мнения: 1 303
Аз съм почти слаба и подуването е още по-отчетливо и грозно.
Водата е нещото, което ми докарва най-много газове в стомаха. Не броя газирани и бира, но тях не ги консумирам сега.

Времето за изпразване на червата, transit time, може да се направи и в домашни условия. Изяждаш някакъв маркер - 1 чаша царевица, или червено цвекло (има и други, потърсете в гугъл) и следиш кога ще се появи в тоалетната. Не съм го правила, но знам, че съм на границата на разтройство, без да е много силно изразено.

Един доктор ми обясни механизма на подуването. Стените на червата получават импулси (от стрес или от нещо от храната), които предизвикват микро спазми и заключват количество газ, и като се освободят всички малки джобчета, се получава подуването. Съветът му беше да намаля фибрите и да ходя на йога. По-късно открих, че имам гастрит и дуоденит и язви и сега се опитвам да ги лекувам. При мен те влияят на червата. При друг ще е нещо друго.

# 718
  • Мнения: X
Безкрайно благодаря на всички за всичко споделено и информация Heart Decoration
Silver cloud, аз нямам съмнение за стомах, т. к. той е доста по-нагоре, а това е възможно в най-долната част. Газове са се виждали на ехограф, но казват "всеки човек има газове понякога, от някоя храна е и т. н." и дотам. Нищо че и само вода да пия не минава. А и раздуването става до няколко минути след каквито и да е течности/храна. Понякога и без, без причина...
Merelenda, а усещане за разтягане до крайност има ли? А твърдост на пипане?
bloombug, почти сигурна съм, че почти нямам перисталтика, запекът е безконечен при мен, минимум средно около три дни по-късно се проявяват цветни храни, а изхожданията ми са съвсем "малко по малко", колкото да не се спукат червата. Единствено тройна доза сена може да промени нещо, но не я ползвам, защото знам колко е вредна.
Дори и да знам, че е "пареза на червата" - причината може ли да се открие? Лечение? Досега друго, освен "повече фибри и течности" не получавам. А фибрите ми действат точно влошаващо.
Това усещане за пренапомпена топка, която нося, не можах грам да свикна, просто не го понасям и това е. Стоя примерно до бюро, плот и т. н. и не мога да преценя колко да се приближа, т. к. корема ми стърчи. Но най-вече към самото усещане за разпънатост имам непоносимост...

# 719
  • Мнения: 10 325
Аз чак такова видимо раздуване нямам, но усещането е същото. Без значение какво ще ям или пия, до 15-20 мин се издувам. А най-тъпото е че когато фаствам по 24ч, в края на последния час, корема ми е доста издут. КОе го издува, след като освен една вода и един чай да е преминал през него. И то не повече от 2литра да речем за целия ден.

Аз съм си правила такъв тест за времето което преминава храната през стомаха. Излезе че имам 14% забавяне. Те и така го бяха написали резултата, че и доктор не разбра какво са искали да кажат. Но в общи линии това ми излезе. Изследвания стотици и на края само да чуеш че всичко ти е наред.

Ето ми го изследването. Изрових го:

Radiopharmaceutical: 1 mCi Tc 99m sulfur colloid.
 
The solid phase test meal consisted of the radioisotope cooked with 118
ml egg substitute, served with 2 slices of white bread, 30 g jam, and
120 ml of water.
 
Time     %Retention      Normal Maximum
1 hour         82                           90
2 hour         45                           60
4 hour         14                           10
 
Retention of greater than 90% at 4 hours is considered abnormal.
 
IMPRESSION: Borderline abnormal gastric emptying study with 14% retention at 4 hours.

Последна редакция: пн, 30 яну 2023, 18:09 от vici75

Общи условия

Активация на акаунт