Дистанцирани отношения с близка приятелка

  • 5 245
  • 87
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: X
Така е, сама съм си виновна, че ми отне много време да си отворя очите… старите приятелства често се идеализират. И като се почне и с втикетите най-добри приятелки…  доооста време да разграничиш думите от действията. Освен че бяхме и три и това се набиваше. Аз съм слаба в това да се правя на непукист, когато някой ме дразни. Просто не желая да слушам как се опитват да се изтъкват за моя сметка, затова просто избягвам тези ситуации. В същото време, поканена съм на кръщене, не на гости да си ходя когато поискам. Още мисля и ще мине време докато реша как да постъпя. Исках просто да споделя, благодаря за съветите ви

# 76
  • София
  • Мнения: 13 150
В случая мисля как да си уважа приятелката в чужбина, без да става драма. Не искам да й правя цирк заради онази. Как я държа… тя се обажда, когато иска нещо, аз не я търся. Познаваме се от малки, знаем си родителите, братята, сестрите. Каква друга дистанция да сложа, освен като не я търся и не я считам за част от живота си. В случая имаме колективна покана в чужбина с няколко дни престой, не е като да скочиш на парти в съседния блок, ослушвайки се кой кога дошъл.

Като се обажда, вдигаш ли? Явно да, щом знаеш толкова подробности какво се случва в живота й. Че и я изслушваш.

Блокираш я отвсякъде, на никакви опити за комуникация не откликваш. Планираш си заминаването при приятелката все едно тази не съществува. Ако и тя отиде и се опита да ти търси сметка, двигаш рамене, казваш, че си доста заета, и се отдалечаваш от нея. Всеки опит за цирк го приемаш с безразличие и се оттегляш. Такива хора нямат граници. Ти трябва да ги поставиш, и то категорично. Обясненията са безсмислени, просто режеш.

# 77
  • Мнения: 2 015
Защо не питаш човека дали е склонен да организира транспорт и за нея, ако да, настрой се, че тя ще е с вас. Докато пътувате просто не разговаряй с нея, отговаряй кратко и ясно без да разказваш и се обърни да говориш с шофьора или който е с вас.
Иначе кажи, че имаш работа "извини се" и,че не можеш да помогнеш.

# 78
  • Мнения: X
До скоро нещата бяха в прилични граници, и без това живее в друг град и рядко говорим. Знаехме си я, говорила съм преди години с нея, за онази простотия с 200те лева (не й говорих няколко месеца тогава), за това че я няма като приятелка, а само като изпадне в нужда. Ок, поела си живота, аз моя. Но напоследък става все по-безочлива. Миналата година цяло лято седя при родителите си с децата, мъжа й в техния си град да бачка, говореше ми за финансовите им проблеми. Станах малко по-директна и й казах, че мъжът й е прав, да почва най-накрая работа, какво е това майчинство 8 години… заведе ме да ми покаже къде си пръска джобните за джунджурийки… отнесе се безцеремонно с мен на рожденния ден на щерка й, почна пак да ми се фука какви парцалки майка й й купила. Да ми пробутва един разведен с дете в разгара на семейни драми да ме нахендря. Пореден опит да ми натякне, че свестни мъже не били останали и съм била закъсняла. Да ми праща изневиделица иронични валентинки (никога преди това женска приятелка не ме е поздравявала за свети валентин, затова не схванах шегата…). А обичайното да не ме пита аз как съм или изобщо да чуе нещо свързано с мен, в началото го приписвах, че е заета с децата, но не ми се струва нормално пораснали деца да не откъсва поглед от тях и да ги дундурка до степен да изключва и прекъсва събеседника си, стана ми ясно, че това й е похват да не ме слуша, да ме прекъсне и да продължи да говори за себе си. Друго ми стана ясно, че явно вече има търкания с мъжа си, но по някаква причина я е срам да си каже, и вместо това си вири носа с глупости и ми набива на мен канчето. А иначе в единия момент ми се оплаче, че останала без приятели, в следващия момент само седмица по-късно се прави на много заета, като отново ме прекъсва на телефона, уж че видяла приятели на улицата, или качва снимки с някакви все различни хора… иди разбери. Аз по своя инициатива не я търся, защото отдавна ми е писнало да играя педиатър, фамилен терапевт или финансов консултант. Но напоследък взе вече доста рязко да ми влиза с включванията си и леко поизбеснях. Та, надявам се да не деля самолет с нея.

# 79
  • Мнения: 837
Zabraven profil, малко звучиш така, сякаш тя контролира вашите отношения. Уж ти си я разкараха, ама тя ти звъни, ти помниш всяк подробност от личния й живот. Защо комуникираш с нея? Кръщенето не е дошло още, а ти вече се напрягаш. Няма смисъл в такъв случай да ходиш. Малко по-уверено около такива хора. Тази е толкова елементарна, че си мисли, че я изслушваш защото си много възхитена от нейното съществуване. А ти защо й обръщаш толкова внимание, било то и негативно не е наша работа, но може би за себе си трябва да разбереш.

# 80
  • Мнения: X
Точно това се опитвам и аз да разбера, защо толкова много се ядосвам, това наистина хаби енергия. Но без да прехвърлям отговорност, тя доста умее да влиза под кожата на хората. С други хора доста по-добре държа граници. Като добавим и че не съм злопаметна и като мине време до следващото обаждане, ставам по-благосклонна. Това, което каза - че тя контролира отношенията - ми беше много полезно. Макар че не е очевидно, на практика така излиза.

# 81
  • София
  • Мнения: 2 108
Понякога задържаме "приятел", защото не усещаме, че имаме друг истински, нещо като заместител. Но както и в любовта, по-добре сам, отколкото зле придружен. Прекрасно е истинското приятелство, когато двама души са заедно и в добро, и в лошо, без единия да демонстрира по-голямо его от другия, но не всеки има късмет в живота си да срещне такава сродна душа.

# 82
  • Мнения: 2 015
Все пак от малки се познавате, трудно се зарязват такива отношения, роля играе навика и познатото. Може би все пак тя има нещо с което да те задържа.  Много хора са така, отсрещния може да е истински боклук, но въпреки това са на първо място.

# 83
  • София
  • Мнения: 13 150
Винаги ми се е струвало, че хора в такива ситуации, чакат другият да се промени или осъзнае (с тяхна "помощ"), а то първо няма как да стане, второ те точно с вниманието, което му отделят, позволяват да продължава все така, защото го захранват. Все се очаква нормалнатата реакция да дойде, ама като насреща не стои нормален, няма откъде.

# 84
  • Мнения: 837
Точно това се опитвам и аз да разбера, защо толкова много се ядосвам, това наистина хаби енергия. Но без да прехвърлям отговорност, тя доста умее да влиза под кожата на хората. С други хора доста по-добре държа граници. Като добавим и че не съм злопаметна и като мине време до следващото обаждане, ставам по-благосклонна. Това, което каза - че тя контролира отношенията - ми беше много полезно. Макар че не е очевидно, на практика така излиза.

Аз мога да ти кажа, защо аз поддържах такива отношения - подсъзнателно усещах доминацията и всеки път при нова комуникация си обещавах, че този път аз ще изляза едни гърди напред. Никога не се случи, защото токсичните хора са празен съд - нищо не влиза, нищо не излиза. Тя се хранеше с моята енергия. Най-доброто за теб е просто да забравиш за нея. Забрави и да говориш за нея, да мислиш за нея и най-вече с нея. Тя никога няма да разбере, че те е третирала тъпо, тази битка също я забрави.

# 85
  • Мнения: 12 953
Винаги ми се е струвало, че хора в такива ситуации, чакат другият да се промени или осъзнае (с тяхна "помощ"), а то първо няма как да стане, второ те точно с вниманието, което му отделят, позволяват да продължава все така, защото го захранват. Все се очаква нормалнатата реакция да дойде, ама като насреща не стои нормален, няма откъде.
Точно това е!

# 86
  • Мнения: X
Благодаря ви за съветите! Уау, аз в моите очи описвах замазване на личните проблеми чрез набиване на другите хора, и обикновен детински егоцентризъм, а вие дори това го нарекохте токсичност… явно наистина е така. И аз всеки път при конфронтация с нея си казвам, този път ще си пъча гърдите и няма да излизам капо. Наистина баш като енергиен вампир ми дрйства. Не си въобразявам, че ще я променям, или ще се боря да й показвам колко тъпо се е отнесла. Не съм такъв тип човек. Истината е, че многогодишното ни познанство и едва ли не изтастнахме заедно, си казва думата. Аз такива неща изобщо не допускам с други хора.

# 87
  • София
  • Мнения: 1 001
Zabraven Profil Значи е време да срежеш пъпната връв с приятелката от детинство / много години ...
И да се фокусираш напълно върху празника на другата ти приятелка, драмите ги остави тук ... По принцип ако нямаше още чувства към първата, нямаше да я отразиш просто, като далечна позната - здравей-здрасти щеше да е ..
И не е ок, да пренасяш проблема ви върху третата страна, тя няма отношение, а я въвличаш във вашите отношения директно, като малките деца ...
И още нещо - енергийните вампири надушват слабостта отдалеч, чист инстинкт е. Затова могат и да изглеждат обаятелни, а всъщност са открили ахилеса в отсрещния.
Към авторката - мисля си, че ако си истински приятел с някого, ще изясниш нещата помежду ви, които тежат на отношенията, наместо да се чудиш какво става ...

Общи условия

Активация на акаунт