Защо се чувствам така?

  • 3 033
  • 49
  •   1
Отговори
  • Мнения: 29
Добро утро! Пиша тук,защото имам нужда да споделя с някой,който не ме познава.
Чувства се много объркана и не знам какво да правя. Бих казала,че страдам от перфекционизъм. Искам абсолютно всичкобда е перфектно ( осъзнавам,че е не възможно ),но когато не е перфектно изпитвам страшен душевен дискомфорт. Примерно искам да започна да се храня здравословно,но трябва да е понеделник,освен това трябва да е 1,3,5,7 число и така нататък. Другото,което е много се тормозя когато не знам елементарни неща,примерно,че не мога да смятам бързо на ум,не знам някои географски неща и неща от историята на България. Футболен фен съм и също така се тормозя,че не мога да запомня на кой футболист на каква позиция и така си отлагам във времето,просто защото не е перфектно. Искам да знам всичко иначе не мога да започна от нулата да свърша нещо. Как да се справя.

# 1
  • Мнения: 3 323
Психолог или психиатър. Онлайн няма кой да ти помогне.

# 2
  • Мнения: 1 993
Тези неща се преодоляват с много постоянство и воля. Щом си футболен фен може да започнеш оттам да тренираш паметта - почваш първо с любими футболисти, четеш информация за тях, кой как е започнал да се занимава с това и разни истории, така се запомня по-лесно. За другите сфери може  да играеш triviador game-  нещо като Стани богат. Чети повече и гледай документални филми.
Важно и да намериш повече хобита, или да се ангажираш с задачи, за да нямаш време да мислиш как не знаеш или не можеш нещо.
Разбира се, няма лошо да говориш с психолог, да чуеш друга гледна точка.

# 3
  • Мнения: 29
Тези неща се преодоляват с много постоянство и воля. Щом си футболен фен може да започнеш оттам да тренираш паметта - почваш първо с любими футболисти, четеш информация за тях, кой как е започнал да се занимава с това и разни истории, така се запомня по-лесно. За другите сфери може  да играеш triviador game-  нещо като Стани богат. Чети повече и гледай документални филми.
Важно и да намериш повече хобита, или да се ангажираш с задачи, за да нямаш време да мислиш как не знаеш или не можеш нещо.
Разбира се, няма лошо да говориш с психолог, да чуеш друга гледна точка.
Благодаря за идеята, мисля,че мога и на един лист да запиша кой на каква позиция играе и да се опитвам да ги запомня. 💡

# 4
  • Мнения: 5 820
Веднага пратихте човека на психолог или психотерапевт. Някои хора просто си страдат от перфекционизъм. Това лошо ли е? Някои хора искат да знаят повече и това се нарича любознателност.

# 5
  • Мнения: 194
И аз съм на мнение, че трябва да посетиш психолог или психиатър. Това, което даваш като примери не е перфекционизъм, поне по начина по който го описваш. Перфекционизъм е, когато например готвиш ястие и искаш да е някакво идеално, красиво, като шедьовър. Нещата да се случват и правят по твоя начин, да се изпипват детайли.  Да започваш хранителен режим само в понеделник или на точно число не е перфекционизъм. Малко ми прилича на ритуали, които ако не ги спазиш и ти създава тревожност. Прекалено много се съдиш, че не можеш да запомниш някакви имена? С какво ги свързваш и защо ти е необходимо, какво ще ти даде това? Говори с психолог, той ще ти помогне да се справиш с тези модели, които си изградил, за да се освободиш от тях. Според мен по-важно е да се освободиш от нуждата да учиш всички имена и номера на футболисти, отколкото да ги напишеш на лист и да ги научиш най-накрая.

# 6
  • Мнения: 5 820
И за какво е нужно да знаете всички номера и имена на футболистите? Странна работа.

     Мога да кажа, че искам всичко да е перфектно. Но не мисля, че трябва да посещавам психолог или психотерапевт. Мисля, че при мене е в нормални граници. Майка ми е същата. Еее, вярно е, че ми носи излишна тревожност и ядове, че не става така, както аз искам. Също ме губи и доста време. Но работя върху този мой перфекционизъм малко да го преодолея.

# 7
  • Мнения: 8 243
Веднага пратихте човека на психолог или психотерапевт. Някои хора просто си страдат от перфекционизъм. Това лошо ли е? Някои хора искат да знаят повече и това се нарича любознателност.
Ами първо думата думата страдам, чудесно определя проблема перфекционизъм.
А иначе :
Натраплив стремеж към съвършенство; непрекъсната натраплива нужда, която подтиква човека с чувство за малоценност да се стреми към привидно съвършенство и да го държи в по-слабо или по-силно състояние на тревожност.

В клиничната литература склонността на човек да бъде перфектен на всяка цена се оказва свързана с дълъг списък от заболявания и затруднения — сред тях попадат депресивните състояния и тревожността (дори при децата), социалното тревожно разстройство, обсесивно-компулсивното разстройство, хранителните разстройства, посттравматичното стресово разстройство и други.

# 8
  • Мнения: 5 820
Добре. Съгласна съм с аргументите ви. Ако не се справи сам, да потърси тогава медицинска помощ, която да му помогне да се справи с този проблем.

# 9
  • Мнения: 4 699
Преди ИСКАШ е ТРЯБВА - да прецениш, да почетеш, да понаучиш , да се постараеш, да потърпиш и т.н.
Преди години и аз исках всичко да ми е под конец , но живота ме научи , че не е необходимо всичко да е перфектно, за да се  живее прекрасно.
Нищо страшно няма от среща със специалист 👍само ползи.

# 10
  • Мнения: 25 615
Веднага пратихте човека на психолог или психотерапевт. Някои хора просто си страдат от перфекционизъм. Това лошо ли е? Някои хора искат да знаят повече и това се нарича любознателност.

Това нейното не е перфекционизъм, нито любознателност.
Чист мързел е и търсене на оправдания.

# 11
  • Мнения: 3 323
Живяла съм с такова чудо - ад е. Ако всичко не е подредено както в болния му мозък и шамари може са ядеш.
Имат нужда от помощ, но не я търсят защото в болните си мозъци са здрави.

# 12
  • Мнения: 5 820
Живяла съм с такова чудо - ад е. Ако всичко не е подредено както в болния му мозък и шамари може са ядеш.
Имат нужда от помощ, но не я търсят защото в болните си мозъци са здрави.

     Може би сте права. Когато човек си мисли, че е здрав, той не търси помощ.

# 13
  • Мнения: 29
Радвам се,че има хора,които не са изпитвали някаква нужда всичко да е перфектно. И не не е от мързел,просто все едно нещо ме спира. Просто искам всичко да е перфектно,да знам всичко. Питахте ме за футболистите,ами много обичам футбола и харесвам,затова имам нужда да ги знам на коя позиция играе определен футболист, опитвам се да ги запомня но ми е трудно и всеки път се обвинявам

# 14
  • Мнения: 12 780
Това определено е психическо отклонение. Иди на психолог. Чак за психиатър не си.
Перфекционизъм е друго. Ти се блокираш от някакви маниакални състояния.

# 15
  • Мнения: 29
Това определено е психическо отклонение. Иди на психолог. Чак за психиатър не си.
Перфекционизъм е друго. Ти се блокираш от някакви маниакални състояния.
Пратих го на Детелина Стаменова от  "Попитай специалист",нямам средствата за психолог или психиатър сега.

# 16
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 880
За мен не е перфекционизъм описаното. Перфекционистът го прави перфектно и не се съмнява в своята перфектност. Тук имаме някаква неудовлетвореност, отчаяние и гняв към себе си. Без да съм специалист разбира се, затова по-добре да посетите такъв, за да си изясните за какво става въпрос, какъв е проблемът и как да бъде разрешен.

# 17
  • Мнения: 2 622
Обсесивно компулсивно разстройство или ОКР накратко. На това ми прилича твоя перфекционизъм. Потърси психолог ако тая маниакалност те притеснява. Иначе много хора са така, споко.

# 18
  • Мнения: 29
За мен не е перфекционизъм описаното. Перфекционистът го прави перфектно и не се съмнява в своята перфектност. Тук имаме някаква неудовлетвореност, отчаяние и гняв към себе си. Без да съм специалист разбира се, затова по-добре да посетите такъв, за да си изясните за какво става въпрос, какъв е проблемът и как да бъде разрешен.
Здравей. Бих казала,че е така. Имам страшно недоволство от самата себе си,ниско самочувствие,сама се унижавам. Казавам си коло съм грозна,тъпа,че не струвам и всякакви обиди към самата мен. Да си призная изпитвам завист към братовчедка ми,защото живее в чужбина и ходи на футболни мачове,а аз няма как да ходя. Осъзнавам,че не е хубаво чувство да се завижда и че няма смисъл,но не мога да се оттърва от чувството. Страх ме е,че ще си намери гадже футболист,а аз ще си остана сама... И аз не знам какво да правя със себе си вече.

# 19
  • Мнения: 5 820
За мен не е перфекционизъм описаното. Перфекционистът го прави перфектно и не се съмнява в своята перфектност. Тук имаме някаква неудовлетвореност, отчаяние и гняв към себе си. Без да съм специалист разбира се, затова по-добре да посетите такъв, за да си изясните за какво става въпрос, какъв е проблемът и как да бъде разрешен.
Здравей. Бих казала,че е така. Имам страшно недоволство от самата себе си,ниско самочувствие,сама се унижавам. Казавам си коло съм грозна,тъпа,че не струвам и всякакви обиди към самата мен. Да си призная изпитвам завист към братовчедка ми,защото живее в чужбина и ходи на футболни мачове,а аз няма как да ходя. Осъзнавам,че не е хубаво чувство да се завижда и че няма смисъл,но не мога да се оттърва от чувството. Страх ме е,че ще си намери гадже футболист,а аз ще си остана сама... И аз не знам какво да правя със себе си вече.

      Тези емоции не са обичайни. Наистина се нуждаете от психолог или психотерапевт. Явно всичко това идва от детството ви и оттам идва тази ниска самооценка и самочувствие към самата вас. Не можете да го преодолеете сама, освен специалист да ви помогне. Или пък самата среда и близки, които ви заобикалят, ви карат да изпитвате такива емоции към самата вас. Ако можете, откъснете от тази среда и близки, които ви влияят негативно. Понякога е невъзможно просто да се откъснем.

# 20
  • Мнения: 54 435
Намери си повече работа, тогава няма да имаш време да се стремиш към такива неща. Не бих ги нарекла перфекционизъм. Това с футболистите специално.

# 21
  • Мнения: 29
Здравейте. Опитвам се да си намеря някаква работа,да ми е зает мозъкът,но не мога,както казах се тормозя,че не знам нищо и това ме спира във всички сфери в живота. Плюс завистта става страшно...

# 22
  • Мнения: 5 820
Здравейте. Опитвам се да си намеря някаква работа,да ми е зает мозъкът,но не мога,както казах се тормозя,че не знам нищо и това ме спира във всички сфери в живота. Плюс завистта става страшно...

    Как не знаете нищо? Просто не предполагате колко много знаете. Вие се подценявате сама.

# 23
  • Мнения: 1 993
Събери се с хора, с които може да играеш футбол

# 24
  • Мнения: 29
Здравейте. Сега ще ви дам прост пример какво се случва в ума ми.
Решавам,че ще си напиша целите за месеца и годината,НО се сещам, че не знам нещо по определена тема или както казах с футболистите,случва се и с други неща,примерно география или история и започвам да се тормозя и то много и всичко отива на вятъра... Чувствам един дискомфорт душевно

# 25
  • Мнения: 5 820
Здравейте. Сега ще ви дам прост пример какво се случва в ума ми.
Решавам,че ще си напиша целите за месеца и годината,НО се сещам, че не знам нещо по определена тема или както казах с футболистите,случва се и с други неща,примерно география или история и започвам да се тормозя и то много и всичко отива на вятъра... Чувствам един дискомфорт душевно

     Като нещо не знаете относно нещо, ще потърсите информация. Ако не можете да запомните тази информация, я напишете върху някакъв лист или тетрадка. После я прочетете няколко пъти, а останалите дни правете преговори по един път. Не се тормозете за подобни неща. Животът е много кратък. Може би сте подложена на голям стрес. В моя живот съм подложена на голям стрес и усещам, че започвам да не мога да запомням доста неща.

# 26
  • Мнения: 258
Кое му е перфектното да започнеш диета на определена дата?

# 27
  • Мнения: 12 780
Никой не може да надскочи себе си. Не знам какви точно цели се каниш да записваш, но започни от малки цели, реалистични и съвсем изпълними.
Например, ако си ученичка, по програмата да седнеш и да си научиш за утре. Да си оправиш стаята.
А не - да научиш английски за три месеца или да се ожениш за футболист.
Ако ще спазваш диета, не я мисли, а я започни незабавно, от тази секунда.
Така ще се убедиш, че можеш да направиш, каквото искаш и ще ти потръгне.
Обаче - малки стъпки!!!

# 28
  • Мнения: 66
На мен ми прилича на обсесивно разстройство,но най-добре да те види специалист.

# 29
  • Мнения: 309
Живяла съм с такова чудо - ад е. Ако всичко не е подредено както в болния му мозък и шамари може са ядеш.
Имат нужда от помощ, но не я търсят защото в болните си мозъци са здрави.
Точно това щях да напиша и аз, виждат че имам проблем, но помощ не търсят.
Как да не е проблем за мем си е, ми жена му утре у други ден сигурно едвали ще го търпи така.

# 30
  • Мнения: 50
Какви психолози, какви психиатри? Авторката е с наивни и елементарни разсъждения. Предполагам, че е скучаеща в къщи ученичка и си измисля проблеми.

# 31
  • Мнения: 25 615
По-скоро се забавлява, пускайки пързалки.

# 32
  • Мнения: 29
Здравейте. Изобщо не се забавлявам, на мен не ми е забавно,имам проблем и го осъзнавам и затова питам. Жалко,че има хора,които си мислят,че съм пуснала тази история за забавление.. Просто търся съвети. Приятен ден и не бъдете толкова лоши. Доброто се възнаграждава! ❤

# 33
  • Мнения: 1 993
Много напомняш на една авторка Ammyy, ако не си нея може да влезеш в нейните теми да прочетеш някои от съветите.

# 34
  • Мнения: 29
Много напомняш на една авторка Ammyy, ако не си нея може да влезеш в нейните теми да прочетеш някои от съветите.
Ако е удобно може ли линк? Благодаря.

# 35
  • Мнения: 68
И аз мисля,че прилича на ОКР и натрапливи мисли.Потърсете психолог и ако трябва психиатър,ТЕС терапевт или каквото решите,това не е точно перфикционизъм вашето.Особено това с цифрите..

# 36
  • Мнения: 29
Здравейте. Страдам от хирзутизъм и не ми се живее. Знам,човек не трябва да се отчайва,а да се бори,но аз нямам сили. Всичко,което правя,все едно няма смисъл. Не мога да се зарадвам истински,не мога да живея пълноценно... Страня от хората, не искам да се запознавам с никой,в собствена черупка съм и не излизам от нея. ( а вътрешно толкова много искам да имам приятели,да се разхождам..... ) Не знам какво да правя със себе си.

# 37
  • Мнения: 58
Фотоепилацията не може ли да помогне?

# 38
  • Мнения: 29
Фотоепилацията не може ли да помогне?
Пробвах на лице - 5 процедури,нямаше ефект.

# 39
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
На какво се дължи ?
Знаеш ли?

# 40
  • Мнения: 1
Здравейте. Страдам от хирзутизъм и не ми се живее. Знам,човек не трябва да се отчайва,а да се бори,но аз нямам сили. Всичко,което правя,все едно няма смисъл. Не мога да се зарадвам истински,не мога да живея пълноценно... Страня от хората, не искам да се запознавам с никой,в собствена черупка съм и не излизам от нея. ( а вътрешно толкова много искам да имам приятели,да се разхождам..... ) Не знам какво да правя със себе си.
Не е срамно да се свържеш с психотерапевт, проучи в интернет за някой добър в твоя град, приготви си 50-60лв за сеанс (или както се води) и директно към него. Иначе всички изпадаме в такива моменти, дали било то депресия или някакъв вид бърнаут. Опитай се да видиш хубавата страна на нещата, каквито и да са те.
Има един много хубав цитат, не помня на кой беше \"Може да нямаш едно, но със сигурност имаш нещо\". Помисли над него Simple Smile
Или пък прегърни дърво... не знам :Д Между другото е доста приятно, пробвах веднъж и е някак отпускащо... но гледай да не те видят, защото ще те помислят за откачалка хаха.

Иначе гаранция има някакви процедури за проблема ти, потърси, дори и в чужбина

# 41
  • Мнения: 1 574
Отиди на добър ендокринолог и после на добър козметик. Хирзутизма се появява при проблем с хормоните и това се лекува, а докато се излекуваш има начини да се обезкосмяваш /не с трайна епилация, защото докато има проблем тя няма да даде добър ефект/. И въобще космите не са драма заради която да изпадаш в депресия, затова са различните видове епилации, да ни отървават от тях.

# 42
  • Мнения: 29
На какво се дължи ?
Знаеш ли?
Здравей. Ходих преди време на ендокринолог и ми установиха инсулинова резистентност,пия метфогамма. Бях отслабнала близо 40 кг. Но съм с много слаба психика и подигравките ме съсипваха и хапвах за да се успокоявам,макар и да осъзнавах,че е вредно,сега правя същото,заради космите. После съжалявам у дори искам да го повърна за да ми олекне душевно... И така един кръговрат и едно потъване на долу. Пратиха ме на гинеколог и каза,че има поликизтозни яйчници - не ми предписаха нищо за тях. Слава Богу цикълът ми е редовен.

# 43
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Ами иди при личния си лекар и настоявай да ти назначат адекватни изследвания и лечение.
Това е много важно.
Защо трябва да бъдеш нещастна?
Предполагам си чела много ,но все пак

# 44
  • Мнения: 29
Ами иди при личния си лекар и настоявай да ти назначат адекватни изследвания и лечение.
Това е много важно.
Защо трябва да бъдеш нещастна?
Предполагам си чела много ,но все пак
Честно да кажа,страх ме е да отида при лекуващата ми лекарка. Страх ме е от това,че не отслабвам и че ще ми се кара. Все отлагам отново да започна промяна.

# 45
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
На колко си години?
Работиш ли, учиш ли?
Родителите ти живи ли са?
Имам чувството, че не окосмяването е истинския проблем, а нещо друго.

Лекар няма право да ти се кара.
Негова работа е да ти назначи изследвания, да се опита да те диагностицира правилно и да проведе ефективно лечение

Това си ти, твоето тяло, твоят избор, твоят живот




# 46
  • Мнения: 29
На колко си години?
Работиш ли, учиш ли?
Родителите ти живи ли са?
Имам чувството, че не окосмяването е истинския проблем, а нещо друго.

Лекар няма право да ти се кара.
Негова работа е да ти назначи изследвания, да се опита да те диагностицира правилно и да проведе ефективно лечение

Това си ти, твоето тяло, твоят избор, твоят живот





На 19 съм, и да слава Богу живи са. Не работя и не уча,а много искам и да работя и да уча "Маркетинг", мечтая,мечтая и като се сетя за тези косми,повярвайте ми идва ми да се самоубия. Много ме е страх,че няма никой да ме хареса,че няма да имам деца... Проблемът е че смата аз се мразя... И БЛАГОДАРЯ на всеки,който се опитва да ми помогне оценявам го. Другото,което е,че ме е срам да споделям какво чувствам,какво харесвам. Как да се справя?

# 47
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
ех, тии,
ми то всичко е пред теб

Я не се втренчвай в тези косми

Това са само някакви косми
Разбирам, че стандарта за женска красота е прекалено изкривен и женското окосмяване е почти тема табу, но да не ти пука от ограничени хора
Има едно момиче на което не му пука, а и не е само едно, на което му е омръзнало да се епилира и бръсне и се забавлява с начина, по който изглежда.

Спортувай, спазвай диета, учи, слушай музика, обичай себе си и се грижи за себе си и всичко ще бъде наред
Търси приятели и се обичай. Но иди и на лекар и настоявай да ти даде направления за изследванията по- нагоре

Виж тук има група за съпорт за това състояние, което е международна, май, но не съм член и не виждам какво си пишат момичетата. Влез в нея, комуникирай, споделяй
А тези звезди са се сблъсквали с проблема Поликистозни яйчници и разказват как са се борили и справили с него

Може дори да пробваш да направиш такава група за български момичета или да се присъединиш ,ако съществува...

Всичко ще бъде наред, можеш да бъдеш почти каквато си пожелаеш
само трябва да се постараеш и да вярваш в себе си
Успех ти пожелавам!

И друго, считам, че дори най- големите красавици имат периоди, в които се чувтсват или са се чувствали грозни и отблъскващи. На повечето модели са им се подигравали в училище. Така, че има такива периоди от живота, в които просто се чувстваш жалък, какво да се прави. Ще трябва да го пребориш, бори се за щастието си със самата себе си

# 48
  • Мнения: 29
ех, тии,
ми то всичко е пред теб

Я не се втренчвай в тези косми

Това са само някакви косми
Разбирам, че стандарта за женска красота е прекалено изкривен и женското окосмяване е почти тема табу, но да не ти пука от ограничени хора
Има едно момиче на което не му пука, а и не е само едно, на което му е омръзнало да се епилира и бръсне и се забавлява с начина, по който изглежда.

Спортувай, спазвай диета, учи, слушай музика, обичай себе си и се грижи за себе си и всичко ще бъде наред
Търси приятели и се обичай. Но иди и на лекар и настоявай да ти даде направления за изследванията по- нагоре

Виж тук има група за съпорт за това състояние, което е международна, май, но не съм член и не виждам какво си пишат момичетата. Влез в нея, комуникирай, споделяй
А тези звезди са се сблъсквали с проблема Поликистозни яйчници и разказват как са се борили и справили с него

Може дори да пробваш да направиш такава група за български момичета или да се присъединиш ,ако съществува...

Всичко ще бъде наред, можеш да бъдеш почти каквато си пожелаеш
само трябва да се постараеш и да вярваш в себе си
Успех ти пожелавам!

И друго, считам, че дори най- големите красавици имат периоди, в които се чувтсват или са се чувствали грозни и отблъскващи. На повечето модели са им се подигравали в училище. Така, че има такива периоди от живота, в които просто се чувстваш жалък, какво да се прави. Ще трябва да го пребориш, бори се за щастието си със самата себе си
МНОГО,АМА МНОГО ТИ БЛАГОДАРЯ!!! РАДВАМ СЕ,ЧЕ ВСЕ ОЩЕ ИМА ХОРА КАТО ТЕБ! ❤ БЪДИ ЗДРАВА И МНОГО ЩАСТЛИВА!

# 49
  • Мнения: 4 699
И физичното и психичното ти състояние е хормонален проблем на 99% съм убедена от това , което пишеш .
Уреди си прием при добър ендокринолог , който да открие проблема и да регулира хормоните и всичко ще си дойде на мястото.Късмет🍀

Общи условия

Активация на акаунт