Защо се чувствам така?

  • 2 933
  • 49
  •   1
Отговори
  • Мнения: 29
Добро утро! Пиша тук,защото имам нужда да споделя с някой,който не ме познава.
Чувства се много объркана и не знам какво да правя. Бих казала,че страдам от перфекционизъм. Искам абсолютно всичкобда е перфектно ( осъзнавам,че е не възможно ),но когато не е перфектно изпитвам страшен душевен дискомфорт. Примерно искам да започна да се храня здравословно,но трябва да е понеделник,освен това трябва да е 1,3,5,7 число и така нататък. Другото,което е много се тормозя когато не знам елементарни неща,примерно,че не мога да смятам бързо на ум,не знам някои географски неща и неща от историята на България. Футболен фен съм и също така се тормозя,че не мога да запомня на кой футболист на каква позиция и така си отлагам във времето,просто защото не е перфектно. Искам да знам всичко иначе не мога да започна от нулата да свърша нещо. Как да се справя.

# 1
  • Мнения: 3 178
Психолог или психиатър. Онлайн няма кой да ти помогне.

# 2
  • Мнения: 1 983
Тези неща се преодоляват с много постоянство и воля. Щом си футболен фен може да започнеш оттам да тренираш паметта - почваш първо с любими футболисти, четеш информация за тях, кой как е започнал да се занимава с това и разни истории, така се запомня по-лесно. За другите сфери може  да играеш triviador game-  нещо като Стани богат. Чети повече и гледай документални филми.
Важно и да намериш повече хобита, или да се ангажираш с задачи, за да нямаш време да мислиш как не знаеш или не можеш нещо.
Разбира се, няма лошо да говориш с психолог, да чуеш друга гледна точка.

# 3
  • Мнения: 29
Тези неща се преодоляват с много постоянство и воля. Щом си футболен фен може да започнеш оттам да тренираш паметта - почваш първо с любими футболисти, четеш информация за тях, кой как е започнал да се занимава с това и разни истории, така се запомня по-лесно. За другите сфери може  да играеш triviador game-  нещо като Стани богат. Чети повече и гледай документални филми.
Важно и да намериш повече хобита, или да се ангажираш с задачи, за да нямаш време да мислиш как не знаеш или не можеш нещо.
Разбира се, няма лошо да говориш с психолог, да чуеш друга гледна точка.
Благодаря за идеята, мисля,че мога и на един лист да запиша кой на каква позиция играе и да се опитвам да ги запомня. 💡

# 4
  • Мнения: 5 819
Веднага пратихте човека на психолог или психотерапевт. Някои хора просто си страдат от перфекционизъм. Това лошо ли е? Някои хора искат да знаят повече и това се нарича любознателност.

# 5
  • Мнения: 193
И аз съм на мнение, че трябва да посетиш психолог или психиатър. Това, което даваш като примери не е перфекционизъм, поне по начина по който го описваш. Перфекционизъм е, когато например готвиш ястие и искаш да е някакво идеално, красиво, като шедьовър. Нещата да се случват и правят по твоя начин, да се изпипват детайли.  Да започваш хранителен режим само в понеделник или на точно число не е перфекционизъм. Малко ми прилича на ритуали, които ако не ги спазиш и ти създава тревожност. Прекалено много се съдиш, че не можеш да запомниш някакви имена? С какво ги свързваш и защо ти е необходимо, какво ще ти даде това? Говори с психолог, той ще ти помогне да се справиш с тези модели, които си изградил, за да се освободиш от тях. Според мен по-важно е да се освободиш от нуждата да учиш всички имена и номера на футболисти, отколкото да ги напишеш на лист и да ги научиш най-накрая.

# 6
  • Мнения: 5 819
И за какво е нужно да знаете всички номера и имена на футболистите? Странна работа.

     Мога да кажа, че искам всичко да е перфектно. Но не мисля, че трябва да посещавам психолог или психотерапевт. Мисля, че при мене е в нормални граници. Майка ми е същата. Еее, вярно е, че ми носи излишна тревожност и ядове, че не става така, както аз искам. Също ме губи и доста време. Но работя върху този мой перфекционизъм малко да го преодолея.

# 7
  • Мнения: 8 170
Веднага пратихте човека на психолог или психотерапевт. Някои хора просто си страдат от перфекционизъм. Това лошо ли е? Някои хора искат да знаят повече и това се нарича любознателност.
Ами първо думата думата страдам, чудесно определя проблема перфекционизъм.
А иначе :
Натраплив стремеж към съвършенство; непрекъсната натраплива нужда, която подтиква човека с чувство за малоценност да се стреми към привидно съвършенство и да го държи в по-слабо или по-силно състояние на тревожност.

В клиничната литература склонността на човек да бъде перфектен на всяка цена се оказва свързана с дълъг списък от заболявания и затруднения — сред тях попадат депресивните състояния и тревожността (дори при децата), социалното тревожно разстройство, обсесивно-компулсивното разстройство, хранителните разстройства, посттравматичното стресово разстройство и други.

# 8
  • Мнения: 5 819
Добре. Съгласна съм с аргументите ви. Ако не се справи сам, да потърси тогава медицинска помощ, която да му помогне да се справи с този проблем.

# 9
  • Мнения: 4 590
Преди ИСКАШ е ТРЯБВА - да прецениш, да почетеш, да понаучиш , да се постараеш, да потърпиш и т.н.
Преди години и аз исках всичко да ми е под конец , но живота ме научи , че не е необходимо всичко да е перфектно, за да се  живее прекрасно.
Нищо страшно няма от среща със специалист 👍само ползи.

# 10
  • Мнения: 25 441
Веднага пратихте човека на психолог или психотерапевт. Някои хора просто си страдат от перфекционизъм. Това лошо ли е? Някои хора искат да знаят повече и това се нарича любознателност.

Това нейното не е перфекционизъм, нито любознателност.
Чист мързел е и търсене на оправдания.

# 11
  • Мнения: 3 178
Живяла съм с такова чудо - ад е. Ако всичко не е подредено както в болния му мозък и шамари може са ядеш.
Имат нужда от помощ, но не я търсят защото в болните си мозъци са здрави.

# 12
  • Мнения: 5 819
Живяла съм с такова чудо - ад е. Ако всичко не е подредено както в болния му мозък и шамари може са ядеш.
Имат нужда от помощ, но не я търсят защото в болните си мозъци са здрави.

     Може би сте права. Когато човек си мисли, че е здрав, той не търси помощ.

# 13
  • Мнения: 29
Радвам се,че има хора,които не са изпитвали някаква нужда всичко да е перфектно. И не не е от мързел,просто все едно нещо ме спира. Просто искам всичко да е перфектно,да знам всичко. Питахте ме за футболистите,ами много обичам футбола и харесвам,затова имам нужда да ги знам на коя позиция играе определен футболист, опитвам се да ги запомня но ми е трудно и всеки път се обвинявам

# 14
  • Мнения: 12 622
Това определено е психическо отклонение. Иди на психолог. Чак за психиатър не си.
Перфекционизъм е друго. Ти се блокираш от някакви маниакални състояния.

Общи условия

Активация на акаунт