Юридически казус с наследяване

  • 4 744
  • 104
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 886

Значи, имам аз дете/деца, имам 2-3 апартамента и 2-3 коли, женя се за някакъв без нищо, пуквам и наш мъж наследява имотите и колите ми наравно с децата ми?

Да разбира се, щом ти е съпруг. А него ще го наследят неговите близки, твоите деца не са му никакви.
Но в обратният случай, децата ти ще имат дял от неговоите чрез теб. Може да направиш завещание, но така че да е спазена запазената му част. Иначе ще го обори. Няма начин да обезнаследиш съпруг/а.
Дано темата да е полезна, защото много народ масово не разбира смисълът на брака като юридически акт.

Последна редакция: чт, 07 апр 2022, 14:39 от xxxxx

# 31
  • Мнения: 2 576
Много благодаря за отговорите и за дискусията, мили дами! Много ми беше интересно!
За жалост интересното не значи справедливо Wink

# 32
  • Мнения: 909
Само общото движимо и недвижимо имущество се дели, спрямо починалият съпруг.
Това не е вярно. Цялото наследство на починалия съпруг се дели между преживелия и децата на починалия - всеки от тях получава равен дял.
Това не е вярно. Татко почина, след 6 години почина майка му, къщата беше нейна, наследници на къщата сме аз и сестра ми, майка не получава нищо, което е наследство на баща ми. Получава само нещата, които са били на негово име.

# 33
  • Мнения: 9 365
Когато баба ви е починала, наследството е от нея за внуците, не от баща ви. Баща ви няма наследство от майка си, защото е починал преди нея.

# 34
  • София
  • Мнения: 13 217
Деси, наследяването става по ред на откриване на наследството, а не по роднински ред.
Майка ти е наследила бащата ти след смъртта му. Няма как обаче майка ти да наследи баба ти, защото тя е починала след баща ти.
Наследници са само преживелите роднини. Наследство със задна дата няма.

Пепа, правото е справедливо, но тази справедливост невинаги съвпада с моралните убеждения.

# 35
  • Мнения: 4 577
Другите са го написали, но и аз да добавя. Ако бабата на Деси беше починала първа и баща й е единствен син, то само той щеше да я наследи. След неговата смърт майката на Деси, тя самата и сестра й щяха да имат по 1/3 от къщата.

# 36
  • Мнения: 12 797
Може да се обезнаследи съпруга или съпругата, ако има предбрачен договор. Или брачен.
Имаше описан интересен казус тук в БГ мама. Родители купуват на сина си апартамент. Той се жени, ражда му се дете и скоро след това този син умира. От гледна точка на родителите, апартаментът трябва да остане за неговото дете, защото нали те са го купили.

Да, но не - тази жена се омъжва втори път, и не само, че живее с мъжа си в така придобития апартамент заедно с нейното и впоследствие с природени деца, но и след нейната смърт наследници наред с внучето са нейния мъж и общите им деца, като целият този народ няма нищо общо с дядото и бабата, които са си дали парите за апартамент на сина и биха искали да обезпечат внучето си с жилище.

# 37
  • Мнения: 886
Да, и ако майка и се бе омъжила в последствие, новия съпруг ще наследи 1/3 от дела на майката, т.е 1/9. Ако обаче бабата бе прехвърлила къщата на сина си докато е жив  възмездо /с покупко-продажба, срещу гледане/, то майка и щеше да получи своя дял от СИО и отделно да наследи първия съпруг наравно с децата си. Тогава вторият наследява 1/3 от целия дял на майката. Няма никакво значение, че е от бабата от бащина страна, важен е редът на откриване на наследство.

Последна редакция: чт, 07 апр 2022, 16:28 от xxxxx

# 38
  • Мнения: 909
Когато баба ви е починала, наследството е от нея за внуците, не от баща ви. Баща ви няма наследство от майка си, защото е починал преди нея.
А защо в удостоверението за наследници на баба ми основен наследник се води татко, и после сме изброени ние като 1.1 майка, 1.2 кака и 1.3 аз? Защо го водят още наследник на майка си, а не пишат само внуците?  За това и така отговорих.

# 39
  • Мнения: 12 797
Той пак си е наследник, но на удостоверението би трябвало да пише - починал. И от там нататък се разсъждава.
Но и да не пише, пак е починал.

# 40
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 920
Не, не е наследник. Няма как да го пише в удостоверението за наследници на майка му. Че и съпругата му... все едно и тя е наследник на бабата. Няма как да е написано така....

# 41
  • Мнения: 12 797
...Изтривам, имаше лични данни.

Последна редакция: чт, 07 апр 2022, 16:41 от Uncommon

# 42
  • Мнения: 2 576
Да, но не - тази жена се омъжва втори път, и не само, че живее с мъжа си в така придобития апартамент заедно с нейното и впоследствие с природени деца, но и след нейната смърт наследници наред с внучето са нейния мъж и общите им деца, като целият този народ няма нищо общо с дядото и бабата, които са си дали парите за апартамент на сина и биха искали да обезпечат внучето си с жилище.
За тази "справедливост" говорех. Какво общо имат тука моралните убеждения.

# 43
  • Мнения: 886
Може да се обезнаследи съпруга или съпругата, ако има предбрачен договор. Или брачен.
Ами в  България има брачни договори, които са валидни в часта си, която не противоречат на останалите закони. А има и запазени части. Т. е никой не ти пречи да си сключиш такъв договор, ако много държиш, но да очакваш че преживелия съпруг няма да го обори, ако наследството е симпатично...Grin

За другото- да, много случаи има такива. Аз познавам и баба която бе изгонена от снахата от триетажната къща която построи и почна да живее по познати и роднини, защото приписа къщата на сина си и той почина.
И много други реални случаи. Само в този форум колко различни казуси са споделяни. Но който не иска да дели с чужди хора, максимално си изпипва нещата документално. Разбира се не е възможно да се обхванат всички опции.

Последна редакция: чт, 07 апр 2022, 16:54 от xxxxx

# 44
  • Мнения: 909
Не, не е наследник. Няма как да го пише в удостоверението за наследници на майка му. Че и съпругата му... все едно и тя е наследник на бабата. Няма как да е написано така....
Моя грешка, извинявам се, майка я няма.
Скрит текст:

Общи условия

Активация на акаунт