Синдром на спасителката

  • 10 369
  • 71
  •   1
Отговори
  • Мнения: 158
Здравейте, не мога да се побера в кожата си вече, и ще задам някои въпроси, на които нямам отговор.
Какво кара една жена да избира все мъже с проблеми? Дали с финансови, дали наркомани, дали с тежък живот, дали с труден характер, или всичко накуп най-добре.
Тъй като говоря за себе си, минавам в 1во лице.
Защо когато срещна такъв мъж, автоматично ми влиза под кожата още от здравей?
Защо си мисля, че като се раздам на макс и отвъд, отсрещния автоматично ще ме уважава, пък дори и от задължение да ме уважава, понеже му спасявам задника?
Защо се влюбвам като идиотка в такива мъже и се поставям на мястото им и приемам всякакво неприемливо поведение, защото нали .. лош ден не прави лош човек?
Защо тези мъже накрая ме приемат като изтривалка и колкото повече ги разбирам и приемам и искам да са добре, накрая ме намразват?
Чувствам се тъпа и жалка, зарязаха ме преди дни с мотива "не мога да те понасям, не си виновна с нищо, но не мога" и това не е за първи път.
Усещам как ми се качват на главата, усещам всеки един момент в който трябва да кажа "Не!", но накрая пак казвам "Добре, както искаш".
Сама не мога да се понасям, нямам такъв пример в семейството, това поведение се прояви първо с бившия ми приятел, страх ме беше, че ако не му угодя ще ме замени с друга, но това че угаждах не го спираше, де. Разделих се с него много трудно и си казах, че с другия няма да се държа така, но пак го правя! Като хипнотизирана .. каквото иска мъжът! 10 мин след като съм дала каквото се е искало си казвам "защо бе човек, защо .. пак ще ти се качат на главата", но вече съм го направила .. борят се в мен тезата, че за близки хора се прави всичко, и вътрешно недоволство, че трябва да правя нещо, за да ме обичат, иначе няма да ме обичат ...
За капак много се привързвам към хората. Допусна ли някой, после все е края на света. Родителите ми не са ме лишавали от внимание, имах си чудесно детство.
Вероятно темата е по-скоро за психолог, и ще посетя такъв този месец, но ми се ще да знам има ли други като мен, които да са успели да си помогнат сами и как?
Не съм на себе си просто, мисля, че полудявам прогресивно вече.

# 1
  • Варна
  • Мнения: 14 547
Накратко, имаш ниска самооценка и критерии.
Ролята на мед.сестра, спасител или отдушник има егоистичен подтекст. Обгрижвайки или толерирайки чужди пороци, очакваш възнаграждение и реципрочност. Оттам идва и разочарованието ти от неблагодарността.
Проблемът е в липсата на споделени емоции и отношения. Влюбваш се първосигнално или преекспонираш отношенията. После се сблъскваш с апатия и илюзията за връзка. Тези мъже, са имали различни емоции и планове от твоите.

Последна редакция: нд, 10 апр 2022, 15:41 от Viviana91

# 2
  • Мнения: X
Има - дъщеря ми. Побърквах се от яд и притеснение, защото и тя не е имала такъв пример. За мен се държеше като мекотело без грам самоуважение. Обаче казваше, че е била щастлива... и затова искала и за другите същото... Междувременно такъв идиот и ни окраде, друг  я тормози.. последния имаше проблемно семейство, но беше мек характер - ей това я отказа от него, щото лесно го въртеше на пръста си и си даде сметка, че тя е била същата.  Мина, вече е омъжена за "нормален".
Обаче тия истории се разиграваха м-у 15-19 й година. Дано не си много по-голяма, някак си не е нормално да не си се поучила от опита си.

# 3
  • Мнения: 19 932
Твърде емпатична си, чувствителна.
Имаш нужда да даваш обич, грижа.
Обикновено при хора, които са били приемани, обичани като деца, после е съвсем нормално да дават същото и като възрастни. Да са мили, заинтересовани, загрижени, внимателни към другите.
Обаче, ядец. Често се оказва, че насреща си имат хора, които са пълни с проблеми, комплекси, невъзможност да изразяват чувства, да създават взаимоотношения. Обикновено вината не е в теб.
Твоята вина е предимно пред теб самата. Че трябва да се научиш да се дистанцираш, когато усетиш, че не ти отвръщат със същото или поне не го оценяват по някакъв начин.

Има вариант и да си просто твърде мекушава с хората / мъжете отделно. Или страх от изоставяне.
Като начало пробвай да казваш "не" в по-формални ситуации (на работа, на продавач консултанти), за да добиеш увереност. После го приложи и в отношения с близки, роднини, приятели. И чак тогава в емоционални връзки с мъже.

# 4
  • Мнения: 24 367
Често правим за другите това, от което самите ние се нуждаем.
Замисли се. Имаш ли нужда на теб да ти помагат, теб да те спасят от самата себе си!
Била съм в ролята на Майка Тереза и разбирам за какво говориш. Но не си струва да си толкова състрадателна към всички. Малцина ще го оценят, а и малцина заслужават. Непоискано добро и аз се уча да не правя.
Добре е професионалист да разчепка на какво се дължи тази твоя черта.
Успех!

# 5
  • София
  • Мнения: 28 613
Лош семеен модел. Може би.

# 6
  • Мнения: 164
Имаш ниско самочувствие и нереалистични представи от рода на това , че можеш да се явиш като човека , променил към по-добро живота на един мъж. Мъжете , с които си била не са искали никаква промяна и твоето поведение ги е отблъсквало. Не бива една жена да прави абсолютно всичко ,което поиска мъжът. Тя трябва да е загадъчна , самоуверена. Такива " меки " жени умеят да отблъскват мъжете,естествено не трябва и да се преминава в другата крайност,която има същия пагубен ефект.

# 7
  • Мнения: 158
Твърдяха, че го искаха, и единият, и другият. На 27 съм, имала съм 2 връзки в живота си, едната 10 год, другата 1 и половина.
Чувала съм много пъти как съм ангел, добър човек, точно това им липсвало .. единия(10 год) дори не се извиняваше в прав текст като му кажа, че ме е засегнал, а другият на раздяла ми наговори 7473 обидни неща и каза, че такива като мен цял живот ги тъпчели идиоти като него.

# 8
  • Мнения: 2 052
Жените по принцип от малки сме учени да не казваме директно не, да избягваме конфронтация, да не "усложняваме ситуацията" със собствено мнение или някакви лични потребности. Така израстват жени, у които е вменено, че за да бъдат обичани, трябва да бъдат удобни.
Инстинктът да се нагодиш към нечии нужди, да обгрижиш и спомогнеш нечие израстване е майчински инстинкт към дете. Ако се приложи спрямо партньора се стига до парадокса, че на него никога не му е достатъчно угодено, жената никога не се е раздала достатъчно, неговото отношение е перманентно критично. И вместо жената да смени подхода, тя решава, че не се старае достатъчно и се пренатяга още повече, а неговите критики не спират. Тази спирала е пагубна за връзката и за нормалните отношения.

# 9
  • Мнения: 19 932
Когато не могат да ти импонират / отговорят на емоционалното състояние, обикновено това ги кара да се чувстват още по-зле и стават садисти.
Може да е поради липса на капацитет, лични проблеми, невъзможност да обичат и отвръщат със същото, и още куп варианти един човек да се държи като аки. Може да е съзнателно, обикновено е несъзнателен процес и признак на безпомощност от собствената им емоционална немощ.

# 10
  • Варна
  • Мнения: 14 547
Purr, кой беше инициатор във връзките ти? При някои жени, желанието за сериозна връзка замъглява ясната преценка. Хората не са с еднакъв темперамент и цели. Прибързването и преекспонирането на емоции се приема като натиск, досада или опит за контрол.

# 11
  • Мнения: 158
Purr, кой беше инициатор във връзките ти? При някои жени, желанието за сериозна връзка замъглява ясната преценка. Хората не са с еднакъв темперамент и цели. Прибързването и преекспонирането на емоции се приема като натиск, досада или опит за контрол.
Мъжете и при двете.

# 12
  • Мнения: 12 799
Аз не си обяснявам какво прави човека такъв, че да не смята, че има за какво да бъде обичан. Виждала съм го при малко момиченце, носеше играчки да подарява на децата в детската градина, защото "иначе защо ще си играят с мен?" Същата идея - да купиш обич.
Казваш, че си била обичана като малка, но някъде там има нещо, което те е направила такава.
Ако ти самата не се харесваш достатъчно, няма да очакваш и другите просто ей така да те харесат заради това, което си, затова толкова се стараеш да заслужиш по друг начин обичта им.
Само психотерапевт може да ти помогне, не ми се вярва сама да се справиш.

# 13
  • Мнения: 1 979
Както вече са ти написали, става дума за начина, по който възприемаш себе си. Изобщо не осъзнаваш и оценящ добрите качества, които имаш - приемаш ги за даденост. Така става и с мъжете покрай теб, приемат те за даденост и я един момент им писва от (предполагам) липсата на инициативност и вечното ти съгласие с всичко в комплект със страхът от промяна.
Почни да цениш себе си, погрижи се за себе си, поглези се с нещо, запиши се на курс на който винаги си искала, но не си намирала време, отиди на масаж, излизай с приятелки - ходете на вино с рисуване, на танци, на йога. Направи шопинг и обнови не гардероба, а визията си - пробвай неща, които до момента не си имала смелост и си купи това, което ти стои добре, дори в момента да не се чувстваш комфортно в него.
Активно търси промяна и казвай НЕ на старите неща.

Психологът ще помогне, но трябва сама да си помогнеш. Докато не почнеш ти самата да се цениш, никой няма да те оцени.

Тези неща ти ги казвам от позицията на човек, който е бил в сходна ситуация.

Спаси себе си първо Wink

(На 27 има такава криза и е обичайна за повечето хора, ще отмине и всичко ще е наред, но трябва да работиш по въпроса, ако не на 30 ще ти се стовари с двойна сила същият проблем)

П.с. За съжаление, най- вероятно само си мислиш, че детството ти е било щастливо. Може би не е имало някакви големи скандали, караници и като цяло негативни емоции, но по разказаното звучи сякаш се е налагало да се бориш за вниманието на вашите, да получиш одобрението им и затова в момента продължаваш по добре познатия модел и се стараеш да угодиш на мъжете.

Последна редакция: нд, 10 апр 2022, 17:16 от sd.ad

# 14
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 152
Чувствам се тъпа и жалка
Ами работи за подобряване на самочувствието. Щом досега си намерила няколко мъже, значи нещата не са чак толкова зле. Вдигни имиджа малко, вдигни критериите и се цели в по-горната ябълка. И си развий от пръста идеята, че хората непрекъснато искат някой да им помага, остави ги да си живеят по своя начин.

# 15
  • Варна
  • Мнения: 14 547
Възможно е да  попада на активни манипулатори
Purr, има полезен съвет да се научиш да казваш не. Дай си ясни граници за безкомпромисност. Обида, лъжа, подигравка и т.н.
Понякога, идеалните семейства дават илюзорни аналогии за другите. Съветвам те да опознаваш сериозно мъжете, преди емоц.обвързване. Никога няма да имаш хармонични отношения с хора, от проблемни семейства. Там девиациите се преплитат с пороци и жажда за компенсации. Появява се и завист към чужди успехи, качества или връзки. Отнася се не само за интимен партньор, но и за приятелския кръг.
Родител насилник, алкохолик или агресор е достатъчен повод да се оттеглиш. Моделът се копира, дори косвено.

Последна редакция: нд, 10 апр 2022, 17:21 от Viviana91

# 16
  • София
  • Мнения: 7 993
Когато на човек му се случват едни и същи неща, които създават дискомфорт, това означава единствено, че не си е научил урока.
Един от фундаменталните уроци е да поставяш граници, да казваш "Не" и да не се съгласяваш, ако не те устройва. Във връзките ми никога не ми е било приоритет да ме смятат за душица, а да ме считат за фактор, с който да се съобразяват.

# 17
  • София
  • Мнения: 12 690
Прочети за trauma bonding. Вероятно пренасяш някакъв модел от детството си. Например, ако постоянно е трябвало да спасяваш и оправдаваш някой от родителите си за поведението им, сега го правиш и с половинките. Търсиш и намираш такива, защото за теб това е позната схема, която ти носи един вид сигурност, понеже си свикнала с нея.

# 18
  • Мнения: 771
Не знам дали темата е за психолог. Би била, ако наистина лошите избори са плод на ниска оценка или някакъв емоционален дифицит.

Дифицитът може и да е друг тип. Ти какво имаш да предложиш? Трябва да сме здраво стъпили на земята и да осъзнаем, че не можем да имаме всеки и обикновено се събираме с хора на нашето ниво. За да станеш гадже с някой наркоман (по твой пример), ти трябва да го срещнеш някъде. Да имате общи теми, еднакво схващане за живота.

Ти каква си? Като личност, като професия? Социален статус? Под “давам много” какво имаш предвид? Надявам се не “сервирам мусаката точно навреме” или “давам му от минималната да я изиграе на машинки”.

Или иначе казано:
Когато обърнеш внимание на себе си, ще привлечеш по-качествени мъже.

# 19
  • Мнения: X
Твърде емпатична си, чувствителна.
Имаш нужда да даваш обич, грижа.
Обикновено при хора, които са били приемани, обичани като деца, после е съвсем нормално да дават същото и като възрастни. Да са мили, заинтересовани, загрижени, внимателни към другите.
Обаче, ядец. Често се оказва, че насреща си имат хора, които са пълни с проблеми, комплекси, невъзможност да изразяват чувства, да създават взаимоотношения. Обикновено вината не е в теб.
Твоята вина е предимно пред теб самата. Че трябва да се научиш да се дистанцираш, когато усетиш, че не ти отвръщат със същото или поне не го оценяват по някакъв начин.

Има вариант и да си просто твърде мекушава с хората / мъжете отделно. Или страх от изоставяне.
Като начало пробвай да казваш "не" в по-формални ситуации (на работа, на продавач консултанти), за да добиеш увереност. После го приложи и в отношения с близки, роднини, приятели. И чак тогава в емоционални връзки с мъже.

Много съм съгласна и това мнение много резонира с моето възприятие - защото и на мен ми се е случвало 1-2 пъти да ме хлъзнат в миналото такива мъже, и бях много сериозно лапнала въдицата. Един особено. Почти не се познавахме, макар че го намирах голям симпатяга. Е седим си и той реши да си излее душата - преди известно време колко му било зле, мислел за самоубийство и прочее. Всяка нормална жена тук щеше да се откаже. Ама не и аз. Аз си казах - Горкият, не мога да си представя колко му е тежко, за да му мине през ума такова нещо.

Голяма грешка, беше един обикновен объркан мъж без посока в живота, не знаещ какво иска, посещаващ 2 (!) психиатъра, по едно време беше и на тежки антидепресанти. Доникъде не стигна тази история, излишно е да казвам, и по-добре, че не стигна. Но честно да ти кажа, тогава с пълна сила осъзнах, че проблемът е в мен, не в него. В крайна сметка особено в началото на някакви отношения, а нашите с него никога не прерастнаха във връзка, човек трябва да приоритизира себе си. Но и аз го имам този проблем, чудя се дали не е силен незадоволен майчински инстинкт. При мен се изразява точно в силната потребност да се грижа за някого, за да му е добре.

Не съм имала проблемно детство, родителите ми много се обичат и подкрепят и смятам, че имам здравословна връзка с баща си, та не вярвам затова да съм се хващала на такива въдици. Като се осъзнах се оправиха нещата.

Помни обаче едно - винаги е по-лесно да убиеш нещо такова в зародиш, отколкото като вече си лапнала по някой. Трябва дисциплина, за да се прилага това систематично, когато забележиш подобни тенденции.

Последна редакция: нд, 10 апр 2022, 19:18 от Анонимен

# 20
  • София
  • Мнения: 62 595
Страх от отхвърляне. Страх от самотата. Желание да те харесват на всяка цена.
Сама трябва да се справиш - един път ще устоиш, друг път няма. Важното е да вкараш малко дебелокожие.

# 21
  • Боса по асфалта вървя си ...
  • Мнения: 20 839
Работата по темата е много дълъг процес. Казвам ти го от личен опит. Първо трябва да дефинираш какво те тласка към такива мъже. Обикновено е травма от детството. Не е задължително да са много лоши родители...може да са и твърде добри. Като темата едва ли се заключва само до мъжете. Вероятно по същия свит и отстъпчив начин реагираш и към колеги, познати, близки.

Проблемите на хората не са твой проблем, особено щом не са ти искали помощта. Те на първо място не смятат, че имат проблеми. Те си живеят в хармония с девиациите, че даже и печелят от това. Не желаят да се променят. Ти защо се буташ? Смяташ, че си единствената и уникалната, която с любов и отношение ще ги излекува и след това ще си живеете в мир, любов и хармония?! НЕ, НЯМА !!! Това са едни енергийни вампири, който само смучат. А ти си донор. И както грубичко и отрезвяващо обичам да казвам - "Недей да ровиш в л@йн0то, мислейки че там нейде е скрит диамант"

# 22
  • Мнения: 158
Хубав въпрос прочетох - какво реално предлагам и коя съм аз, и къде ги намирам тези хора.
Намирам ги на работа или в общи компании. Покрай бившия завързах много познанства с годините от най-разнообразни типажи.
Коя съм аз - обикновен човек, нямам висше, но си работя от преди пълнолетие, на ръководен пост съм в голяма фирма, родителите ми са ми дали жилище, което си ремонтирах и живея сама отскоро. Като човек се смятам за широкоскроена, видяла съм много и мога да разбера всичко, ако ми се даде адекватно обяснение. Не съм лаладжийка, по-обрана съм вече, но имам какво да кажа.
Този проблем с прекаленото допускане го имам само с мъжете ... с други хора не.

# 23
  • Мнения: 19 932
Проблемът на откритите и чувствителни хора. Няма нищо, ще с енаучиш.
Не си ти лошата.
Просто повечето хора са ужасно объркани и неадекватни.

# 24
  • София
  • Мнения: 35 132
Вътрешно себеусещане, че не заслужаваш по- добро.
С две думи - ниска самооценка, нулева критичност и “спасителна роля” като по- дълбок дефицит.

Оправи себе си, после другите.

# 25
  • Боса по асфалта вървя си ...
  • Мнения: 20 839
Коя съм аз - обикновен човек, нямам висше, но си работя от преди пълнолетие, на ръководен пост съм в голяма фирма, родителите ми са ми дали жилище, което си ремонтирах и живея сама отскоро.
Виж се само с кои думи започваш да описваш себе си.

Като човек се смятам за широкоскроена, видяла съм много и мога да разбера всичко, ако ми се даде адекватно обяснение.
И защо ти е нужно да разбираш всичко и всички? Позатвори малко това широкото. Вярно, че за всеки има място под слънцето, но защо всички да са изсипани в твоя периметър и да им влизаш в положение?!

# 26
  • Мнения: X
Много миличка и добричка звучиш.

Но както Джулая казва, каквото ти е болднала в текста, звучиш без самочувствие. Висшето образование няма нищо общо с природната интелигентност. Повечето специалности може и едно магаре да ги завърши ако го вържеш в библиотеката. Аз съм следвала в елитни университети и мога да ти гарантиран, че и в специалностите с висок бал влизат покъртителни идиоти. И завършват. Висшето никога не ми е било критерий за интелигентност.

# 27
  • Мнения: 19 932
Ма не е нужно всички да са разбиващи със самочувствие кучки в тоз живот. Има и чувствителни хора. За жалост, обикновено прецакват сами себе си. Няма нищо лошо да не си нахална самонадеяна пробивачка с лакти. Лошото е да не можеш да поставяш граници на болнавите личности.

# 28
  • София
  • Мнения: 35 132
Аз като изключително емоционален и чувствителен човек не съм тръгвала да спасявам всеки утепляк с проблеми.

Страня от тях, да бъдем честни. Че са едни червееви дупки, дето завличат всичко след себе си.

Трябва трезва, не емоционална преценка.
Той пие, лъже, залага и прочие простотии и не, никой не му е виновен, сам си е виновен.
Насила спасител не се става, само, ако някой поиска осъзната помощ и е готов да я приеме.

Последна редакция: нд, 10 апр 2022, 21:56 от Ms.Gorgeous

# 29
  • София
  • Мнения: 17 778
Моето предположение - не ти се е налагало да се бориш в живота си и малко като от саксия. От там идват част от проблемите и съсредоточаването във връзките да пеосъществуват на всяка цена, ако допуснем, че не си имала кофти детство.

Преввод: ако трябваше да съвместяваш ръководен пост и следване, да спиш по 5ч на денонощие и да треперкаш при всяка криза дали ще си на работа, за да си изплатип ипотеката, нямаше да имаш енергия да угаждаш на всеки мухльо. И да ги мислиш толкова тия връзки как ще стане и какво, и как да го направиш.

# 30
  • Мнения: 771
За някой мухльо всяка има време, ако иска. Само, че всичко е приключило с думи от негова страна, че не може да я понася. Не знаем другата гледна точка.

# 31
  • Мнения: 6 715
Такива проблеми имат момичетата от добри семейства. Били са обичани и обгрижвани и не знаят как да оцеляват.

# 32
  • Мнения: 12 473
Докато не се превърнеш в най-важния си човек, все ще повтарящ уроците.

# 33
  • Мнения: 158
Моето предположение - не ти се е налагало да се бориш в живота си и малко като от саксия. От там идват част от проблемите и съсредоточаването във връзките да пеосъществуват на всяка цена, ако допуснем, че не си имала кофти детство.

Преввод: ако трябваше да съвместяваш ръководен пост и следване, да спиш по 5ч на денонощие и да треперкаш при всяка криза дали ще си на работа, за да си изплатип ипотеката, нямаше да имаш енергия да угаждаш на всеки мухльо. И да ги мислиш толкова тия връзки как ще стане и какво, и как да го направиш.
Всъщност налагало ми се е да се боря с живота, затова и работя от 16-годишна. Мама я съкратиха от работа тогава и останахме 4 човека на 1 заплата. Отделно, както казах, съм видяла доста и през годините след това. 70% от времето с бившия домакинството издържах аз и от моята камбанария си беше борба. Работих каквото има, че да се издържаме и все не стигаха. Жилището, в което съм сега е с ипотека и се старая да помагам и там, освен сметките. И да не бях в него, щях да съм на квартира. Не мисля, че съм расла в саксия като цяло, знам кое колко и какво струва, но да - има хора и с по-тежки обстоятелства покрай себе си. Аз се справям все още и винаги имам време и ресурс за някой, когото съм сметнала за важен.

Королева,
аз също не я знам за съжаление. Не можел да ме понася, да ме гледа в очите, не знаел защо е така. Изпускал се е след като ми сподели нещо, че не е трябвало и че неговите проблеми не са мои проблеми. Лошото е, че вече ми е споделил и аз, знаейки, че имам каквото трябва, го правя приоритет решаването на въпроса му. После ех благодаря, какво щях да правя без теб не знам, и накрая - не те понасям.

# 34
  • София
  • Мнения: 35 132
Малко повече се натискаш да вземеш всичко на плещите си, а не трябва.
Трябва да се научиш на искам, не мога и какво щях да правя без теб. Без злоупотреби, чисто женско глезене.

# 35
  • Мнения: 31 774
Авторке, има нормалните хора се учат от грешките си, ама ти нещо не искаш. Изключително  глупаво поведение.
Каква е тази мания да угаждаш до степен, че да станеш изтривалка, не знам.
Че и да спасяваш.
Ще срещна аз наркоман и ей сега ще седна да се влюба, че и да го спасявам. Да не съм луда.
Определено ти трябва психолог, щом сама не можеш да разбереш елементарните си грешки.
Трябва за себе си да се грижиш. На себе си да угаждаш. Животът си  е твой, живееш го заради себе си, а не заради някой друг.

# 36
  • Мнения: 1 574
Четох до там, че си на 27 и имаш две сериозни връзки с общо 12 години. Тоест си във връзка още от 14, 15 годишна и си прекарала 10 години с един мъж. За мен проблемите ти тръгват от там, а втория път просто си побързала да намериш някой огледален образ на първия. Поживей малко сама, придобий малко самочувствие че можеш да се оправяш и без мъж и по-реална оценка за себе си и ще започнеш да харесваш друг тип мъже.

# 37
  • Мнения: 14 880
Да си гледан в саксия не значи да си Брус Уейн. Както и да си се борил в живота не значи дълго досие и 10 зависимости.
Аз също смятам, че имаш нереални виждания за другите. У вас е имало подкрепа и когато прилагаш този модел навън, всъщност те използват.
Ти просто не си осъзнала, че хората, освен добри и подкрепящи, са и гадняри и използвачи. Докато не го осъзнаеш, ще настъпваш все една и съща мотика.

# 38
  • Мнения: 12 799
Мда, същото щях да напиша, като Горджъс. И аз съм крайно чувствителна, обаче това не ме прави спасителка на хора, които за нищо не стават. Че да не съм им майка! Даже и майката има ограничена роля. Няма общо чувствителността.

Предлагам като начало да си развиеш инстинкт за самосъхранение. Ако видиш пробита лодка, не се качвай, за да й запушваш пробойните. Стой си на брега по-добре, ако не виждаш читава лодка наблизо.

# 39
  • Мнения: 11 364
Има една книга Радикална прошка. Купи си я и я прочети. Ако я осмислиш и намериш отговорите на нещата, които изживяваш ще приключиш с тези терзания.
Защо избираш такива хора няма как да знаем, но един тета терапевт /препоръчвам и да е психолог/ може да ти помогне нещата да се подобрят.

# 40
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 287
Аз мисля,че ти липсва самочувствие и имаш твърде ниски критерии при избора на мъж.Вдигни летвата.
Не смяташ ли,че заслужаваш свестен мъж,с който се чувстваш обичана,щастлива и спокойна?Да можеш да разчиташ на него,а не да те дърпа надолу.
Стой на страна от мъже със зависимости-наркомани,алкохолици,комарджии...
Подбирай си средата0в какви хора общуваш,с кого излизаш..не допускай всякакви до себе си..
Не се опитвай да спасяваш никого.Ти не си майка Тереза.Не си длъжна да си пропиляваш най-хубавите години.
Гледай мъжът да е стабилен,да е възпитан,да те уважава,да няма зависимости,да не е насилник,да работи.
Хубаво е да сте от еднаква социална среда.Да не е някой пропаднал.
Не позволявай млад,здрав мъж да живее на гърба ти.
Не си длъжна да го издържаш.
И е хубаво ти самата да имаш някакви спестявания.

Свестните мъже не са се свършили.
Ако имаш нужда да обгрижваш някого -вземи си куче.
Но си намери сериозен партньор,който се справя сам и няма нужда от спасителка да го дондурка.

# 41
  • Мнения: 164
Това е мъжът около,когото се чувстваш глупаво ли?

# 42
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Отношенията с баща си премисли

Или връзката на майка ти и баща ти

Може би наистина, като малка ти се е струвало, че все го нападат и трябва да го защитиш

...спекулирам си

# 43
  • Бургас
  • Мнения: 6 341
Има една книга Радикална прошка. Купи си я и я прочети. Ако я осмислиш и намериш отговорите на нещата, които изживяваш ще приключиш с тези терзания.
Защо избираш такива хора няма как да знаем, но един тета терапевт /препоръчвам и да е психолог/ може да ти помогне нещата да се подобрят.

+ книгите /стари са, не знам дали се продават/- "Жените, които обичат твърде много", "Любовта-какво не знаем за нея", "Има ли щастлива любов".Първите две дават обяснение защо жените се насочват към проблемни партньори, които искат да спасят.
+съвета на Роузи

# 44
  • Мнения: 4 350
Психотерапевт!
Не психолог!
Има един мъж тук в "Специалистите говорят" - Людмил Стефанов.
Много добър специалист, който помага, знам от опит. И ако прочетеш малко отговорите му, ще се увериш, че е точен и разумен човек. Неговата методология е различна от на повечето психотерапевти.
Пожелавам ти успех!
Знам че може да се оправи това поведение! Виждала съм го 🌺

# 45
  • Мнения: 766
Мило момиче, Purr, изглежда, че си много стойностен човек, можеш и даваш много. Имаш - даваш. Такива, които нямат лесно се привличат към такива, които имат.
Не е в теб проблема, не е и в мъжете.
Можеш да извадиш човек от калта, но калта от човека не можеш. Това, второто, човек сам трябва да си го направи.
Много е трудно човек да се научи на правилни взаимодействия с човека до себе си - да взема и да дава, да поема отговорност и да прехвърля отговорност върху другия.
Човек цял живот се учи.

# 46
  • Мнения: 1 752
Привет и от мен! Доста е изписано по темата, много добри съвети е получила авторката.
На мен, ми прави впечатление, че има развити сензори по отношение на познати и приятели и такива не спасява, а поема капризите на мъже-любими. Преди време, бях чела, че при момичетата от добри и сплотени семейства, се получава такова нещо, като желание да излекуват някой друг, който не е получил обич и топлина. Това е от една страна. От друга, също ми звучиш като дама, която се съмнява в женското у себе си. Може би, смяташ че можеш да привлечеш мъж и да го задържиш, само ако му угаждаш? Изобщо не е така, често пъти такъв екземпляр само ще го утешиш и той ще те намрази, даже нещо повече-ще потърси друга, пред която  да се покаже вече излекуван и прероден от старите си проблеми.
Работи върху себе си и самочувствието си и се стопирай в "добрините", които сърцето ти напира да правиш. Оттам насетне, вярвам, че ще попаднеш на нормален и здравомислещ мъж.

# 47
  • Мнения: 14
Както са ти написали в друг коментар, задай въпроса си в Онлайн консултации с Людмил Стефанов. Мисля, че ще ти бъде полезно.
Напомняш ми на две мои приятелки. Едната специално се държи като майка и учителка с партньорите си, поне такова е моето виждане. Това според мен отблъсква мъжете, както и жените, разбира се. Постоянно да те поучават кое как и да не ти дадат шанс да правиш това, което искаш. Не казвам, че това се отнася за теб, просто пример.

# 48
  • София
  • Мнения: 12 160
Намери си загрижена половинка и всичко ще бъде наред. Ако трябва си води "счетоводство" в началото колкото и да е смешно. Аз го попитах как е, а той мен попита ли ме?
Иначе всички хора си имаме проблеми, но повечето не се хвърлят да помагат и като се съберат по двойки са си ок. Твоят вид е по-малко разпространен, затова изчакай и се привързвай като видиш, че човека е като теб.

# 49
  • Мнения: 2 926
Ох, никак не ме бива това да го правя! Помагала съм на мъж в незавидно положение, не е като без хич.
Ама го изтраях точно 3 непълни месеца. В момента, в който го усетих, че ми се качва на главата го изритах с огромно облекчение. А да речеш, че съм без опит, не съм. Просто женската мекота е винаги в конфронтация с чисто мъжките ми качества. Защо мъжете са доста по-успешни от нас, запитвала ли си се? Защото взимат решенията с главата си, напълно лишени от емоции. Ето това е! Когато някой те усети, че си уязвима благодарение на твоите емоции, го използва за своя лична изгода.

# 50
  • Мнения: 10 012
Здравейте, не мога да се побера в кожата си вече, и ще задам някои въпроси, на които нямам отговор.
Какво кара една жена да избира все мъже с проблеми? Дали с финансови, дали наркомани, дали с тежък живот, дали с труден характер, или всичко накуп най-добре.
Тъй като говоря за себе си, минавам в 1во лице.
Защо когато срещна такъв мъж, автоматично ми влиза под кожата още от здравей?
Защо си мисля, че като се раздам на макс и отвъд, отсрещния автоматично ще ме уважава, пък дори и от задължение да ме уважава, понеже му спасявам задника?
Защо се влюбвам като идиотка в такива мъже и се поставям на мястото им и приемам всякакво неприемливо поведение, защото нали .. лош ден не прави лош човек?
Защо тези мъже накрая ме приемат като изтривалка и колкото повече ги разбирам и приемам и искам да са добре, накрая ме намразват?
Чувствам се тъпа и жалка, зарязаха ме преди дни с мотива "не мога да те понасям, не си виновна с нищо, но не мога" и това не е за първи път.
Усещам как ми се качват на главата, усещам всеки един момент в който трябва да кажа "Не!", но накрая пак казвам "Добре, както искаш".
.................................................... .. борят се в мен тезата, че за близки хора се прави всичко, и вътрешно недоволство, че трябва да правя нещо, за да ме обичат, иначе няма да ме обичат ...
За капак много се привързвам към хората. Допусна ли някой, после все е края на света. Родителите ми не са ме лишавали от внимание, имах си чудесно детство.
Вероятно темата е по-скоро за психолог, и ще посетя такъв този месец, но ми се ще да знам има ли други като мен, които да са успели да си помогнат сами и как?
Не съм на себе си просто, мисля, че полудявам прогресивно вече.

Без да съм психолог виждам проблем с границите, и вероятно не осъзнаваш, че си дресирана да не регистрираш нуждите си. Може би не си и "дресирана" нарочно, при тежкия финансов период сте оцелявали, и нещо се е случило там.
За близки хора се прави много, не всичко. А приятелят не е отсян достатъчно за да стигне до категория близък. Той е чужд, и потенциален паразит (щом е наркоман, алкохолик, и прочее).
Не е нормално да не бягаш с 200 от такива мъже. Освен ако не обичаш да ровиш в кал и гадости.
Има такива хора. Търсят черното, трошат си главите, после реват някой да ги спасява, за да ги дръпнат при тях в бездната.

# 51
  • Мнения: 14
Здравейте, не мога да се побера в кожата си вече, и ще задам някои въпроси, на които нямам отговор.
Какво кара една жена да избира все мъже с проблеми? Дали с финансови, дали наркомани, дали с тежък живот, дали с труден характер, или всичко накуп най-добре.
Тъй като говоря за себе си, минавам в 1во лице.
Защо когато срещна такъв мъж, автоматично ми влиза под кожата още от здравей?
Защо си мисля, че като се раздам на макс и отвъд, отсрещния автоматично ще ме уважава, пък дори и от задължение да ме уважава, понеже му спасявам задника?
Защо се влюбвам като идиотка в такива мъже и се поставям на мястото им и приемам всякакво неприемливо поведение, защото нали .. лош ден не прави лош човек?
Защо тези мъже накрая ме приемат като изтривалка и колкото повече ги разбирам и приемам и искам да са добре, накрая ме намразват?
Чувствам се тъпа и жалка, зарязаха ме преди дни с мотива "не мога да те понасям, не си виновна с нищо, но не мога" и това не е за първи път.
Усещам как ми се качват на главата, усещам всеки един момент в който трябва да кажа "Не!", но накрая пак казвам "Добре, както искаш".
Сама не мога да се понасям, нямам такъв пример в семейството, това поведение се прояви първо с бившия ми приятел, страх ме беше, че ако не му угодя ще ме замени с друга, но това че угаждах не го спираше, де. Разделих се с него много трудно и си казах, че с другия няма да се държа така, но пак го правя! Като хипнотизирана .. каквото иска мъжът! 10 мин след като съм дала каквото се е искало си казвам "защо бе човек, защо .. пак ще ти се качат на главата", но вече съм го направила .. борят се в мен тезата, че за близки хора се прави всичко, и вътрешно недоволство, че трябва да правя нещо, за да ме обичат, иначе няма да ме обичат ...
За капак много се привързвам към хората. Допусна ли някой, после все е края на света. Родителите ми не са ме лишавали от внимание, имах си чудесно детство.
Вероятно темата е по-скоро за психолог, и ще посетя такъв този месец, но ми се ще да знам има ли други като мен, които да са успели да си помогнат сами и как?
Не съм на себе си просто, мисля, че полудявам прогресивно вече.


Отговарям веднага, прочети това веднага, спешно !!  -  Жените които обичат твърде много / Робин  Норууд
Жалко че не ми попадна 15 г по-рано

# 52
  • Мнения: 5 820
Бях абсолютна същата като Вас до преди 2-3 години. Правих се на спасителка, за да може някой да ме обича, но винаги се оказвах много лоша и злобна. Привързвах се към хората много бързо и ги слагах на пиедестал. Само те имаха значение, но не и аз. Но нещо се случи вътре в мене и започнах да се оценявам повече. Родила съм се сама на този свят и сама ще си отида от този свят. Защо трябва да помагам на хора, които не заслужават? Защо да не си гледам моя живот, който е единствен?! Мога утре да умра. На кой ще му пука за мене, че съм си отишла от този свят? На никого. Всички ни заравят в студената и тъмна земя и там нищо не чувстваме и усещаме. Не живея живота на някой друг повече. Не търпя никой и веднага го режа, като нещо ме дразни в него. Не се правя на спасителка повече. Когато един човек е в калта, той си избрал да бъде там. Когато някой е лайно, колкото и да го парфюмираш, той си остава такова.

# 53
  • Мнения: 1 033
Ето го проблема. Ти си била на около 15г, когато си тръгнала с първият. Тоест ти не си била с други, не си видяла добро отношение. Мухльото е видял, че си мека и просто си те е "научил" да му играеш по свирката. С другият същото. Нищо ти няма, ти си един стойностен човек, добър човек, и на твоята улица ще изгрее слънце.

# 54
  • Мнения: 1 811
Затова момичетата трябва да се възпитават в известна доза здрав егоизъм.
Добре е да си човечен и да помагаш,но всяко нещо си има граница.

# 55
  • Агент под прикритие
  • Мнения: 11 589
Ето го проблема. Ти си била на около 15г, когато си тръгнала с първият. Тоест ти не си била с други, не си видяла добро отношение. Мухльото е видял, че си мека и просто си те е "научил" да му играеш по свирката. С другият същото. Нищо ти няма, ти си един стойностен човек, добър човек, и на твоята улица ще изгрее слънце.
Той може и да е бил мухльо, но "синдрома на белия рицар" не се разпространява чрез мухльовците.
Иначе продължавай да твърдиш, че няма нищо. Ако не успееш да убедиш другите, поне може да убедиш себе си...

# 56
  • Мнения: 18 301
Може ли някой конкретен пример как ги спасяваш тия мъже?
Какво например правиш за тях? Заинтригувах се.

# 57
  • Мнения: 562
Не си ли виждала автомеханик с пет избушени таралясника в двора и ни един не е в движение? Човекът види на някой тротоар opel без джанти, преден десен калник и капак на багажника липсва. И си вика колко му е ще взема едни джанти втора употреба, капаци и калници в моргата има, и те така от съжаление вземете вложи пестин кинта в това желязо. Чак като го вкара в двора си установява какви проблеми има по мотор,  ходова част и компютри и защо никой не се е занимавал да му спретне едни джанти капак и калник.
И момичето така, мъжко момиче е, автомеханик по душа.

# 58
  • Мнения: 18 301
Е, абстрактно е така. За какво точно спасяване иде реч, какви действия се предприемат?

# 59
  • София
  • Мнения: 35 132
Ходи се по гъз, търси се от пиле мляко, кюта се, оправдава се, поема се, приема се всяка изцепка, щото “то/той” има нужда от помощ.
Чик- ачик съм го виждала, даже и тук.

# 60
  • Мнения: 18 301
А, не - очаквам повече при термин "спасяване" - той остава бездомен, тя го приютява, нуждае се от лечение - тя го плаща, такива.
А не просто гадже му е, вайка се за проблемите му и поради това той е спасен.

# 61
  • Мнения: 158
Ходи се по гъз, търси се от пиле мляко, кюта се, оправдава се, поема се, приема се всяка изцепка, щото “то/той” има нужда от помощ.
Чик- ачик съм го виждала, даже и тук.
Lorelada, засилих се да пиша, но реално отговорът е точно този.
Виждам човека, че е крив - не го занимавам. Държи ми гаден тон в кривотията си - не му се сърдя, знам че е от яд за други неща. Останал е без работа - цепя залъка си с него с месеци, докато си намери нова. Напуска и нея - добре, само спокойно, ще се оправим. Общи приятели започват да ми заострят вниманието, че мъжът ми му изтърва края, да го "стягам", а аз им казвам да си гледат работата, това че е от месеци без работа няма да ме накара да му бия шута. Какъвто и проблем да има, първата ми реакция е "Какво мога да направя, за да улесня човека?". Изслушвам, не съдя, казвам ако смятам, че греши, но тона на разговора е "добре, станалото станало, не си лош човек затова, дай да мислим как да го оправим".
Това е валидно и за двамата мъже, с които бях.

Мъжът с когото имах по-кратка връзка, в негов безработен период разбрах, че има проблем с хазарта. Поне 3 пъти ми е споделял когато е набутвал парите за сметки. Че и борчове към други хора имал, търсели го. Живееше с майка си, тя разбрала за липсващите пари и той дойде да нощува при мен. Плака, страда, съжалява, обиждаше се сам ... Плащах му сметките и оправях борчовете, пък той щял да ми върне всичко. Казвах му да не се тормози сега и за това, да гледа да си намери работа и да се стабилизира, това е по-важно.

Като по-малка пък, с бившия, бях готова да ходя в районното да се застъпвам за него, защото .. също не е лош човек, направил е глупост, но предисторията на тази глупост го оправдава в моите очи.

Това са просто примери. Цялостното ми поведение е "не се притеснявай, аз съм тук, и всичко да е срещу теб аз ще съм тук и ще се разчекна за да си добре". Не знам защо ми идва така отвътре.

# 62
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Или е модел, който си видяла в семейството и подсъзнателно го прилагаш, или си възпитавана така.

Пиши в темата на психотерапевта, може да ти даде насоки по какво да работиш.

# 63
  • Бургас
  • Мнения: 6 341
Ходи се по гъз, търси се от пиле мляко, кюта се, оправдава се, поема се, приема се всяка изцепка, щото “то/той” има нужда от помощ.
Чик- ачик съм го виждала, даже и тук.
Lorelada, засилих се да пиша, но реално отговорът е точно този.
Виждам човека, че е крив - не го занимавам. Държи ми гаден тон в кривотията си - не му се сърдя, знам че е от яд за други неща. Останал е без работа - цепя залъка си с него с месеци, докато си намери нова. Напуска и нея - добре, само спокойно, ще се оправим. Общи приятели започват да ми заострят вниманието, че мъжът ми му изтърва края, да го "стягам", а аз им казвам да си гледат работата, това че е от месеци без работа няма да ме накара да му бия шута. Какъвто и проблем да има, първата ми реакция е "Какво мога да направя, за да улесня човека?". Изслушвам, не съдя, казвам ако смятам, че греши, но тона на разговора е "добре, станалото станало, не си лош човек затова, дай да мислим как да го оправим".
Това е валидно и за двамата мъже, с които бях.

Мъжът с когото имах по-кратка връзка, в негов безработен период разбрах, че има проблем с хазарта. Поне 3 пъти ми е споделял когато е набутвал парите за сметки. Че и борчове към други хора имал, търсели го. Живееше с майка си, тя разбрала за липсващите пари и той дойде да нощува при мен. Плака, страда, съжалява, обиждаше се сам ... Плащах му сметките и оправях борчовете, пък той щял да ми върне всичко. Казвах му да не се тормози сега и за това, да гледа да си намери работа и да се стабилизира, това е по-важно.

Като по-малка пък, с бившия, бях готова да ходя в районното да се застъпвам за него, защото .. също не е лош човек, направил е глупост, но предисторията на тази глупост го оправдава в моите очи.

Това са просто примери. Цялостното ми поведение е "не се притеснявай, аз съм тук, и всичко да е срещу теб аз ще съм тук и ще се разчекна за да си добре". Не знам защо ми идва така отвътре.

Идва така, защото искаш да бъдеш обичана, нужна, ценна,но  понеже по някаква причина не си получила внимание, признание и безусловна обич смяташ, че трябва да си я заслужиш и си готова да даваш, спасяваш само за да бъдеш поне малко нужна и важна за някой.Пародията е, че те  почти никога не го оценяват, не са благодарни, даже злоупотребяват и не ти дават, това, което търсиш, защото самите те не знаят какво е това.

# 64
  • Мнения: 6 160
Само да добавя, ако възлюбения нуждаещ се от спасяване се занимава с други жени, тва е щото са чувствителни и ще им нарани егото ако ги отреже.

# 65
  • Мнения: 18 301
Аз не съм забелязала мъжете да искат да са спасявани и обгрижвани. Аз също съм си грижовна и се изкушавам да пробвам да решавам нечии проблеми - в резултат на това той ми каза, че имам склонност към "свръхпротекция" и ми забрани всякакви такива прояви. Sweat Smile
Та по-скоро спасителката може да си внушава, че прави нещо полезно, ама на практика то не е нужно за насрещния.

# 66
  • София
  • Мнения: 35 132
Синдрома ни е загнезден и на жени и на мъже. То, не е точно синдром, а проекция на възпитание, приемственост, доброта, емпатия, малко любов и сме цъфнали и вързали.
Обаче, всичко това трябва да е с разум, че съм виждала достатъчно неразумност.

Лори, има вярност в поста ти, но е с обратен знак - зорлем да спасяваш някой, който не иск да бъде спасяван. Пак от някаква криворазбрана протекция, лично съм го изпитвала.

# 67
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 383
Другият път, когато много ти се поиска да се грижиш за някого - вземи си куче! Поне ще те обича, ще е вярно и благодарно .
Не знам ниско самочувствие ли е, семеен модел ли, или имаш много силно развит майчински инстинкт. Но каквото и да е, на 27г трябва да си обичана, обгрижвана и уважавана, а не да си майка Тереза за някакви лекета . Обичай се повече, уважавай се! Тогава и мъжът до теб ще го прави.

# 68
  • Мнения: 7
Бях същата до преди няколко години. Просто бях магнит за такива хора ли и аз не знам вече. Почти всички мъже около мен бях точно такива, каквито ги описваш и аз автоматично влизах в режим ''спасителката'' и буквално забравях, че аз съществувам и единствената ми цел беше да бъда полезна на този човек без той да е поискал такава помощ от мен! И в един момент аз се почувствах използвана (не, че някой ми е виновен), изтощена и си казах повече и пръста няма да си мръдна, за който и да е! Но истината е, че явно аз обичам проблемите, ако един ден няма такъв, си мисля, че нещо не е наред Grinning Та след известна пауза срещнах ''нормален'' човек, който си има работа, хобита, без пороци и тн. Не бях особено привлечена от него, беше ми скучно защото нищо вълнуващо не се случваше, но пък този човек беше много грижовен и мил към мен. Правеше всичко възможно да ме спечели, на първо време станахме добри приятели, които могат да си споделят доста лични неща. И това започна да ми харесва, неусетно почнах да изпитвам нещо към него... Лошото беше, че когато той направи първата крачка и сподели своите чувства към мен и аз също, той се промени... Вече не му бях толкова интересна и той се промени, вече не беше същият човек. Каза, че съм се тревожела за глупави неща, понеже аз анализирах всяко негово действие в търсене на знак, че съм единствена в живота му, за да съм сигурна дали биха могли да се задълбочат нашите отношения. Той не искал някаква грижовна, защото нали си имал майка за това... В крайна сметка не можех да съм мила и грижовна, да не го разпитвам за абсолютно нищо, да си стоя до него за пред компанията и тн... Тогава аз не бях себе си и реших да си поставя някакви граници. От тук нататък аз спирам да се раздавам, не позволявам на другите да ме използват или пък да кажат аз как трябва да се държа защото те така искат. Дълго време бях сама и не допуснах никого и този период ми се отрази много добре, успях да обърна внимание на себе си и семейството си. Започнах да се развивам, да си имам хоби и качествени хора около мен. Но трябваше да мина през всичко това за да открия себе си. Съветвам те да се отдалечиш от токсични хора и да се фокусираш над собствения живот.

# 69
  • Мнения: 14
Здравейте, не мога да се побера в кожата си вече, и ще задам някои въпроси, на които нямам отговор.
Какво кара една жена да избира все мъже с проблеми? Дали с финансови, дали наркомани, дали с тежък живот, дали с труден характер, или всичко накуп най-добре.
Тъй като говоря за себе си, минавам в 1во лице.
Защо когато срещна такъв мъж, автоматично ми влиза под кожата още от здравей?
Защо си мисля, че като се раздам на макс и отвъд, отсрещния автоматично ще ме уважава, пък дори и от задължение да ме уважава, понеже му спасявам задника?
Защо се влюбвам като идиотка в такива мъже и се поставям на мястото им и приемам всякакво неприемливо поведение, защото нали .. лош ден не прави лош човек?
Защо тези мъже накрая ме приемат като изтривалка и колкото повече ги разбирам и приемам и искам да са добре, накрая ме намразват?
Чувствам се тъпа и жалка, зарязаха ме преди дни с мотива "не мога да те понасям, не си виновна с нищо, но не мога" и това не е за първи път.
Усещам как ми се качват на главата, усещам всеки един момент в който трябва да кажа "Не!", но накрая пак казвам "Добре, както искаш".
Сама не мога да се понасям, нямам такъв пример в семейството, това поведение се прояви първо с бившия ми приятел, страх ме беше, че ако не му угодя ще ме замени с друга, но това че угаждах не го спираше, де. Разделих се с него много трудно и си казах, че с другия няма да се държа така, но пак го правя! Като хипнотизирана .. каквото иска мъжът! 10 мин след като съм дала каквото се е искало си казвам "защо бе човек, защо .. пак ще ти се качат на главата", но вече съм го направила .. борят се в мен тезата, че за близки хора се прави всичко, и вътрешно недоволство, че трябва да правя нещо, за да ме обичат, иначе няма да ме обичат ...
За капак много се привързвам към хората. Допусна ли някой, после все е края на света. Родителите ми не са ме лишавали от внимание, имах си чудесно детство.
Вероятно темата е по-скоро за психолог, и ще посетя такъв този месец, но ми се ще да знам има ли други като мен, които да са успели да си помогнат сами и как?
Не съм на себе си просто, мисля, че полудявам прогресивно вече.


Виж мила, много си сладка, но така не се прави и го знам от личен опит, едва сега ще научиш, че почти всички хора са задници 😄 без извинение. Може би имаш нужда да бъдеш обичана и си мислиш, че ако даваш ще получиш същото, но не е съвсем така. Именно заради това оставаш разочарована, защото имаш твърде големи очаквания от хора който очевидно няма как да отговарят на тях🙂 Не го приемай лично, но поработи върху себе си. Прави това което обичаш и използвай енергията си да правиш неща за себе си и след време когато си готова твоят човек ще те потърси, той няма да е като другите, защото грижейки се за себе си ти поставяш стандарт🤗
Престани да си мислиш, че когато си в връзка си най-пълноценна, това далеч не е така. Също така прекарвай повече време с ваще, така ще направиш по-ценни спомени отколкото с някое гадже 😉

# 70
  • Мнения: 1 080
Защото мислиш грешно. "Помагайки "на някого не би трябвало да очакваш нищо.  Повечето хора ще са ти по- благодарни и няма да те приемат за изтривалка ако сама не се подлагаш, т.е. по- добре им искай пари или ги карай да ти вършат услуги преди да им помогнеш.

# 71
  • Мнения: 4
Моето предположение - не ти се е налагало да се бориш в живота си и малко като от саксия. От там идват част от проблемите и съсредоточаването във връзките да пеосъществуват на всяка цена, ако допуснем, че не си имала кофти детство.

Преввод: ако трябваше да съвместяваш ръководен пост и следване, да спиш по 5ч на денонощие и да треперкаш при всяка криза дали ще си на работа, за да си изплатип ипотеката, нямаше да имаш енергия да угаждаш на всеки мухльо. И да ги мислиш толкова тия връзки как ще стане и какво, и как да го направиш.

И помогна ли ѝ с нещо след тази констатация, гарнирана със самореклама?

Общи условия

Активация на акаунт