Да сменим името на гр. Пазарджик

  • 4 842
  • 81
  •   1
Отговори
# 75
  • Пловдив
  • Мнения: 14 207
Вярно - как обясняваш на чужденец името на град Дупница /ако приемем, че не произлиза да речем от "дупка", а от нещо друго - признавам си, че не съм ровил за информация по въпроса/? ...
Твърди се, че от "дъб" произлиза. От "дупе" във всеки случай не е. Wink

# 76
  • София
  • Мнения: 19 143
И за Дървеница мисля, че идва от "дърво", но ударението е избягало не където трябва

# 77
  • София
  • Мнения: 13 243
Татар Пазар, окол начал, яве на мир, гьор мусал

# 78
  • Мнения: 3 703
Като че ли е време да сменим Дупница на Дъбница, за Пазарджик не съм сигурна. Не ме радват предложенията дотук, можете и по-добре.😁

# 79
  • Мнения: 478

- Още по-неприятно за изписване на латиница и за четене / произнасяне от чужденци. Това гарантира на града вечен неуспех и в туризма, докато други градове виждат постоянен ръст в интереса и посещаемостта. Все пак имиджа е важен.


Така е, само името пречи на Пазарджик да стане магнит за туристи. Интересно обаче защо скоропоговорки като Gstaad, Reykjavik и дори една Копривщица бъкат от посетители целогодишно?

Иначе по темата за турцизмите, повечето такива в българския всъщност са персийски думи (напр. рахат, файда, зандан, механа, байряк, табиет, перде, берекет, акъл, душманин, рушвет, дувар, гефгир, бохча, тайфа). Така че и турският не е каквото беше Wink

P.S. Дори “пазар” е с персийски произход: от перс. بازر „тържище“ през тур. pazar.

Последна редакция: пт, 29 юли 2022, 22:06 от Clare

# 80
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 38 930
чанта е чанта и в Египет Wink

да се включа и за Дупница. преди няколко години имаше предложение в знак на почит към местния фолк славей (забравих ѝ името) Дупница да се прекръсти на Цицница Wink

# 81
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 114
Дупница идва от "дупчест", но за да не разваляме магията на това звучно име, нека споменем, че по някое време наричали селището Дупеница. И нека жителите на това градче бъдат благодатни, че "е"- то е отпаднало, иначе си звучи баш като Assville  🤭

Общи условия

Активация на акаунт