Изследване на ХОРМОНИ – 25 (тема за взаимопомощ и мнения върху резултати)

  • 43 432
  • 740
  •   1
Отговори
# 675
  • Мнения: 79
Скрит текст:
Здравейте, на 23 май след положителен домашен тест за бременност си пуснах кръвен- резултатът беше 318. Днес(след 48ч) стойността е 824, но понеже имам проблеми с щитовидната жлеза пуснах и ТСХ и ФТ4, според вас как са резултатите?
Скрит текст:
Здравей! ... и тихичко, Честито!
Ако преди изследването си пила медикамента за ЩЖ - възможно е да е от това.
Повтори ги и трите (ТСХ, Т3 и Т4) и се консултирай с лекар. В началото на бременността, ЩЖ често се "държи неадекватно" и може да има такива моментни отклонения. ТСХ в момента показва Хиперфункция, но тъй като Т4 е добре ( дори е малко нисък) , може да е лабор. грешка, инцидент и т.н., така че не бързай да се притесняваш.
И просто съвет - на 2-3 седмици е добре да следиш тези хормони... още повече, че при теб явно ЩЖ е доста неспокойна.
Ще чакам да споделиш, какво е мнението на лекаря.
Посети Ендокринолог, от клиника по репр. медицина.
Здравейте!
Искам да ви попитам за моя резултат от изследването на прогестерон 21ден.
Скрит текст:
Имах два положителни тестове за овулация.
Чудя се обаче дали прогестеронът не е малко нисък за забременяване? Започнахме и ние вече да мислим за бебче.



По принцип имам редовен цикъл, но понякога 2-3-4 дни по-рано започва зацапване. Бях пила дуфастон, но не помогна, а друг лекар ми каза, че всичко е наред, просто такъв ми е организма.
Много трудно вече вярвам на лекари Sad
Здравей!
Прогестеронът е нисък, дори не е сигурно дали е имало О.... ако е изследван точно да 7-ми ден след предполагаемата О.... ако не е - не може да му се вярва, т.е. не е ясно какво точно се случва.
Тестът за О. показва пика на ЛХ, но О. настъпва 12 до 48 часа след този пик. ... или, има едни почти 2 дни, възможно отклонение от пика на Прогестерона.
Приемът на Дуфастон, само попълва и поддържа оптимални нивата на Прогестерон, грубо казано.
И такова нещо като такъв ти е организма - няма... просто на лекаря не му се търси причината за по-ниските нива на Прогестерона... а нивата са ниски, ако има проблем с О., некачествени яйцеклетки, проблем с функцията на ЖТ ( което синтезира този прогестерон), високи нива на някои хормони, които потискат синтеза на Прогестерон и т.н. ( Пролактин, ТСХ, Андрогени и т.н.)
При по-ниски нива на Прогестерон може да се зачене, но винаги има един риск за износване, в различна степен, при различните момичета - зависи от това, какви са техните проблеми и комбинацията от такива проблеми ( един може да е с високи нива на Пролактин, друг да е с висок Пролактин и ИР, трети с висок Андростендион и Пролактин и т.н. ... + различни дефицити - ето ти и различни случаи.
Правилният подход, преди зачеване е, да се търси причината за тези по-ниски нивата на Прогестерон и тя да се коригира/лекува/контролира + подпомагане синтеза на Прогестерон ( напр. с витамини, минерали, ЕМК и т.н.), а не само да се допълват неговите нива(кол-ва), защото по този начин риска си остава ( за бременната, за бебето, за самата бременност).

[
Скрит текст:
quote author=Zoya216 link=topic=1473112.msg46484733#msg46484733 date=1685031502]
Момичета, цикъла ми закъснява, а искам да започна подготовка за ЗЕТ. Какви хормони да изследвам ?
Скрит текст:
За втори път ми се случва ,като цяло нещата се объркаха след слагане на лутинус инжекция , за започване подготовка за зет, но се разболях и  спрях циклопрогиновата, но после цикъла дойде нормално. Сега никакъв го няма.
[/quote]
По-добре да те видят на УЗ и лекаря да прецени кои хормони да се изследват ... защото, хормоните само ще предположат, какво се случва, но пак ще трябва УЗ преглед ( за да се потвърди или отхвърли това).
След като М. закъснява, т.е. тези които са на 3-ти ден от МЦ и които показват, донякъде, как ще се "развие" МЦ, няма как да се изследват.?! ... - не могат да се изследват.
[/quote]
Здравей и много благодаря за отговора. Преди време имах висок пролактин, може и сега да е същата работа. В понеделник отивам на лекар, за да задействаме изследванията. По-добре от началото, особено щом имам подозрения, а не да се чудя защо не се получава следващите месеци. Благодаря още веднъж!

Последна редакция: сб, 27 май 2023, 13:11 от purple_heart

# 676
  • Мнения: 1 708
purple_heart
Ако имаш възможност, коригирай публикацията си и я сложи в скрит текст или поне част от нея - темата става тромава за четене с тези дълги цитати Simple Smile

# 677
  • Мнения: 1 735
Здравей Денис с базед съм и съм бременна в 5г.с...още преди да забременея от 1т тирозол минах на половин т пропицил ,защото тсх ми беше 2.7...за месец и половина тсх падна на 0.2,т4 беше 22,а т3 10...минах на 1т. Пропицил и след 14 дни тсх беше паднало още на 0.03,т4 е 20,а т3 8...когато разбрах,че съм бременна отидох на АГ и той ми каза да си пия само по 1т неофолик мета на ден,но когато отидох на ендокринолога той ми изписа сто витамина и то в големи дози според мен ..пропицила го направихме по 1 и 1/2...каза същото като това,което си написала няколко поста по нагоре,че щитовидната понякога се държи неадекватно в началото и ще се кротне..и че го е страх да започна по-големи дози пропицил за да не започне разрушаване на жлезата...каза да сменя фолиевата с доза 5мг на ден,изписа ми и б12 1000 по 1т. Под езика на ден,витамин д по 5 капки на ден,без витамин к2...каза,че за тази доза не ми трябва к2.. изписа ми и витамин Е 400 единици,което е над 250мг...въпросът ми е според теб не е ли рано още да започвам витамини и то в такива големи дози...не е ли опасно...фолиева 5мг и витамин е по 250мг?както и б12 1000 всеки ден по 1т...от малък град съм...най скоро след 15 дни има часове за другаде...няма кой друг да попитам...първа много желана и чакана  бременност ми е и много се притеснявам,затова те моля за коментар и съвет.Имам изследвани б12,витамин Д и фолиева киселина 2 месеца преди да забременея,като когато съм ги изследвала не съм пила никакви добавки над месец преди това...витамин б12 ми беше около 400,витамин д на долна граница,а фолиевата киселина на горна граница..изследвах и желязо и хемоглобин,когато разбрах,че съм бременна...хемоглобина беше 132,а желязото 16.5...Благодаря предварително.

# 678
  • Мнения: 116
Здравейте, на 23 май след положителен домашен тест за бременност си пуснах кръвен- резултатът беше 318. Днес(след 48ч) стойността е 824, но понеже имам проблеми с щитовидната жлеза пуснах и ТСХ и ФТ4, според вас как са резултатите?
Скрит текст:
Здравей! ... и тихичко, Честито!
Ако преди изследването си пила медикамента за ЩЖ - възможно е да е от това.
Повтори ги и трите (ТСХ, Т3 и Т4) и се консултирай с лекар. В началото на бременността, ЩЖ често се "държи неадекватно" и може да има такива моментни отклонения. ТСХ в момента показва Хиперфункция, но тъй като Т4 е добре ( дори е малко нисък) , може да е лабор. грешка, инцидент и т.н., така че не бързай да се притесняваш.
И просто съвет - на 2-3 седмици е добре да следиш тези хормони... още повече, че при теб явно ЩЖ е доста неспокойна.
Ще чакам да споделиш, какво е мнението на лекаря.
Посети Ендокринолог, от клиника по репр. медицина.

Благодаря🤗
По принцип приемам Еутирокс 25 - Чух се с ендокриноложката ми и тя каза, че ако не бях бременна при тези стойности направо би ми спряла хапчето😁 каза, че според нея дозата ми идва висока и съответно да направя почивка 5дни и да намаля дозата наполовина. След един месец да си пусна изследванията пак и да отида да видим как се движи хормонът. Дано всичко е наред 😊

# 679
  • София
  • Мнения: 35 945
Скрит текст:
Здравейте, на 23 май след положителен домашен тест за бременност си пуснах кръвен- резултатът беше 318. Днес(след 48ч) стойността е 824, но понеже имам проблеми с щитовидната жлеза пуснах и ТСХ и ФТ4, според вас как са резултатите?
Скрит текст:
Здравей! ... и тихичко, Честито!
Ако преди изследването си пила медикамента за ЩЖ - възможно е да е от това.
Повтори ги и трите (ТСХ, Т3 и Т4) и се консултирай с лекар. В началото на бременността, ЩЖ често се "държи неадекватно" и може да има такива моментни отклонения. ТСХ в момента показва Хиперфункция, но тъй като Т4 е добре ( дори е малко нисък) , може да е лабор. грешка, инцидент и т.н., така че не бързай да се притесняваш.
И просто съвет - на 2-3 седмици е добре да следиш тези хормони... още повече, че при теб явно ЩЖ е доста неспокойна.
Ще чакам да споделиш, какво е мнението на лекаря.
Посети Ендокринолог, от клиника по репр. медицина.

Благодаря🤗
По принцип приемам Еутирокс 25 - Чух се с ендокриноложката ми и тя каза, че ако не бях бременна при тези стойности направо би ми спряла хапчето😁 каза, че според нея дозата ми идва висока и съответно да направя почивка 5дни и да намаля дозата наполовина. След един месец да си пусна изследванията пак и да отида да видим как се движи хормонът. Дано всичко е наред 😊

Ще чакам да споделиш какво се случва... но, според мен, 1 месец е много време за изчакване, защото може да е и нещо моментно или да е дори лабор. грешка?!(и този резултат, да не е обективен)
В началото на бременността, хормона е много важен за нормалното развитие на ембриона. Ако не ти е проблем (финансов) следи го по-често ( на 10-на дни) . Пускай задължително и трите - ТСХ, Т3 и Т4

Иначе, браво на лекарката ти, добра е.


Здравей Денис с базед съм и съм бременна в 5г.с...още преди да забременея от 1т тирозол минах на половин т
Скрит текст:
пропицил ,защото тсх ми беше 2.7...за месец и половина тсх падна на 0.2,т4 беше 22,а т3 10...минах на 1т. Пропицил и след 14 дни тсх беше паднало още на 0.03,т4 е 20,а т3 8...когато разбрах,че съм бременна отидох на АГ и той ми каза да си пия само по 1т неофолик мета на ден,но когато отидох на ендокринолога той ми изписа сто витамина и то в големи дози според мен ..пропицила го направихме по 1 и 1/2...каза същото като това,което си написала няколко поста по нагоре,че щитовидната понякога се държи неадекватно в началото и ще се кротне..и че го е страх да започна по-големи дози пропицил за да не започне разрушаване на жлезата...каза да сменя фолиевата с доза 5мг на ден,изписа ми и б12 1000 по 1т. Под езика на ден,витамин д по 5 капки на ден,без витамин к2...каза,че за тази доза не ми трябва к2.. изписа ми и витамин Е 400 единици,което е над 250мг...въпросът ми е според теб не е ли рано още да започвам витамини и то в такива големи дози...не е ли опасно...фолиева 5мг и витамин е по 250мг?както и б12 1000 всеки ден по 1т...от малък град съм...най скоро след 15 дни има часове за другаде...няма кой друг да попитам...първа много желана и чакана  бременност ми е и много се притеснявам,затова те моля за коментар и съвет.Имам изследвани б12,витамин Д и фолиева киселина 2 месеца преди да забременея,като когато съм ги изследвала не съм пила никакви добавки над месец преди това...витамин б12 ми беше около 400,витамин д на долна граница,а фолиевата киселина на горна граница..изследвах и желязо и хемоглобин,когато разбрах,че съм бременна...хемоглобина беше 132,а желязото 16.5...Благодаря предварително.
Здравей!
Да, точно така реагира, и то много често, ЩЖ, ... когато има проблем с нея и при бременност ...и да, трябва време докато се поуспокои. Подходът на лекаря, в случая, е много важен,... но аз, в такива случаи, съвети не мога да давам. Все пак лекарят е този, който те следи и само той може да предположи, при какви дози, как се очаква да реагира ЩЖ. Моят съвет е единствено дозите за корекция да са ниски, а не от 50 на 100мкг. напр. ... т.е. да се "минава" пред ниски дози за няколко дни.
За витамините и минералите - ако имаш дефицити - трябва да се попълнят.
В12 трябва да е на горна граница. Вит. Д - над 50ng/ml, ФК на горна граница, В6 на горна граница, Феритин над 100 ... да няма дефицит на цинк, мед и селен...
К2 - дали да се приема или не, зависи от дефицита на вит.Д и това дали имаш или не генетична мутация (тромбофилия) - ако имаш, се прави консултация с генетик... защото мненията по този въпрос, на различните лекари и на база различните състояние ( комбинация от генет. мутации), са различни. По този въпрос,  също се въздържам от коментар.
Ако ФК е на горна граница е Ок., трябва да приемаш само 400мкг метилирана ФК... максимума е до 800мкг ( колкото се съдържа в някои МВ за бременни)... но 5гр. е страшно много
Желязо и Хемоглобин - не са достатъчни... трябва да се пуска целия т.н. железен панел.

Последна редакция: вт, 30 май 2023, 07:16 от denis©

# 680
  • Мнения: 116
Скрит текст:
Здравейте, на 23 май след положителен домашен тест за бременност си пуснах кръвен- резултатът беше 318. Днес(след 48ч) стойността е 824, но понеже имам проблеми с щитовидната жлеза пуснах и ТСХ и ФТ4, според вас как са резултатите?
Скрит текст:
Здравей! ... и тихичко, Честито!
Ако преди изследването си пила медикамента за ЩЖ - възможно е да е от това.
Повтори ги и трите (ТСХ, Т3 и Т4) и се консултирай с лекар. В началото на бременността, ЩЖ често се "държи неадекватно" и може да има такива моментни отклонения. ТСХ в момента показва Хиперфункция, но тъй като Т4 е добре ( дори е малко нисък) , може да е лабор. грешка, инцидент и т.н., така че не бързай да се притесняваш.
И просто съвет - на 2-3 седмици е добре да следиш тези хормони... още повече, че при теб явно ЩЖ е доста неспокойна.
Ще чакам да споделиш, какво е мнението на лекаря.
Посети Ендокринолог, от клиника по репр. медицина.

Благодаря🤗
По принцип приемам Еутирокс 25 - Чух се с ендокриноложката ми и тя каза, че ако не бях бременна при тези стойности направо би ми спряла хапчето😁 каза, че според нея дозата ми идва висока и съответно да направя почивка 5дни и да намаля дозата наполовина. След един месец да си пусна изследванията пак и да отида да видим как се движи хормонът. Дано всичко е наред 😊

Ще чакам да споделиш какво се случва... но, според мен, 1 месец е много време за изчакване, защото може да е и нещо моментно или да е дори лабор. грешка?!(и този резултат, да не е обективен)
В началото на бременността, хормона е много важен за нормалното развитие на ембриона. Ако не ти е проблем (финансов) следи го по-често ( на 10-на дни) . Пускай задължително и трите - ТСХ, Т3 и Т4

Иначе, браво на лекарката ти, добра е.



Благодаря ти, ще послушам съвета ти да го пускам по-често!

# 681
  • Мнения: 63



здравейте, може ли мнение за тези резултати?

# 682
  • София
  • Мнения: 35 945
Скрит текст:
здравейте, може ли мнение за тези резултати?
Здравей!
ЛХ е висок и показва, че си с ПКЯ ( проявена или не - вижда се на УЗ).
За ПКЯ си има причината и тя се търси и лекува.

# 683
  • Мнения: 63
Скрит текст:
здравейте, може ли мнение за тези резултати?
Здравей!
ЛХ е висок и показва, че си с ПКЯ ( проявена или не - вижда се на УЗ).
За ПКЯ си има причината и тя се търси и лекува.

на две мнения съм ходила на преглед никой не вижда, че съм с ПКЯ


Извинявай, но реф. стойности не показват ли, че ЛХ е в норма?

Последна редакция: ср, 31 май 2023, 18:50 от adrenalinaa

# 684
  • София
  • Мнения: 35 945
Скрит текст:
здравейте, може ли мнение за тези резултати?
Здравей!
ЛХ е висок и показва, че си с ПКЯ ( проявена или не - вижда се на УЗ).
За ПКЯ си има причината и тя се търси и лекува.

на две мнения съм ходила на преглед никой не вижда, че съм с ПКЯ
Това е по-добрия вариант, а си и все още малка Simple Smile
Просто си го имай предвид  - само това мога да кажа.

ПП.
Предполагам са правени на 3 ден от МЦ... защото, тези два хормона, се изследват тогава, но все пак, възможно е и да не е така... но, моя коментар е, ако са изследвани тогава.
Редно е, това да се споменава, когато се иска коментар.

# 685
  • Мнения: 63
Скрит текст:
здравейте, може ли мнение за тези резултати?
Здравей!
ЛХ е висок и показва, че си с ПКЯ ( проявена или не - вижда се на УЗ).
За ПКЯ си има причината и тя се търси и лекува.

на две мнения съм ходила на преглед никой не вижда, че съм с ПКЯ
Това е по-добрия вариант, а си и все още малка Simple Smile
Просто си го имай предвид  - само това мога да кажа.

Ами важно ми е работим за бебе макар и два месеца, нещо ме накара да се проверя по този начин след като доктори не виждат проблем в яйчниците и матката ми. Явно трябва трето мнение вече с готови кръвни изследвания.

# 686
  • Мнения: 7
Здравей, Денис! Това са моите изследвания на 3 ден от МЦ на 32г
Изследванията на щитовидната жлеза са от преди няколко месеца.
На какво би се дължало нередовната менструация?

# 687
  • София
  • Мнения: 35 945
Здравей, Денис! Това са моите изследвания на 3 ден от МЦ на 32г
Скрит текст:
Изследванията на щитовидната жлеза са от преди няколко месеца.
На какво би се дължало нередовната менструация?
Здравей!
Добре са, като цяло.
АМХ е доста висок... дано не е "скрита засега" ПКЯ?! Провери Инхибин В - той е по-обективен... или провери и двата на 3 ден от МЦ ( тълкуват се най-точно/вярно/обективно).
Т4 е малко нисък ( показва Хипофункция на ЩЖ)... ако си на терапия, дозата малко може да се увеличи - консултирай се с лекар. Ако не си на терапия - просто си го имай предвид... при бременност Хипофункцията се проявява много бързо, а отнема доста време докато се нормализират хормоните ( чрез терапията).

# 688
  • Мнения: 7
Може ли да се пусне сега на 6 ден от МЦ или да изчакам следваща менструация да бъдат в един ден?


Здравей, Денис! Това са моите изследвания на 3 ден от МЦ на 32г
Скрит текст:
Изследванията на щитовидната жлеза са от преди няколко месеца.
На какво би се дължало нередовната менструация?
Здравей!
Добре са, като цяло.
АМХ е доста висок... дано не е "скрита засега" ПКЯ?! Провери Инхибин В - той е по-обективен... или провери и двата на 3 ден от МЦ ( тълкуват се най-точно/вярно/обективно).
Т4 е малко нисък ( показва Хипофункция на ЩЖ)... ако си на терапия, дозата малко може да се увеличи - консултирай се с лекар. Ако не си на терапия - просто си го имай предвид... при бременност Хипофункцията се проявява много бързо, а отнема доста време докато се нормализират хормоните ( чрез терапията).

# 689
  • Мнения: 1 735
Здравей Денис.
За железния панел се пускаше желязо,жск,феритни,трансферин и хемоглобин нали...б12 няма смисъл да пускам защото сега взимам по 1 т . 1000 под езика всеки ден...и фолиева пия...така,че и нея ще пропусна...ендокринолога иска да проверим стойностите на витамин д без да прекъсвам приема от 5 капки на ден...така няма ли да е фалшив резултата?

Общи условия

Активация на акаунт