Университети в Германия и други държави с немски език- тема 19

  • 52 811
  • 747
  •   1
Отговори
# 75
  • където и да е,само да не съм сама
  • Мнения: 587
Русалке, тук ме разби....
Та тя е пътувала откъде ли не!?
Гледам околните на Аахен /знаеш😉/ и повечето полети са ранни. Редовно дъщеря ми, а и не само тя се оплаква от нередовни автобуси и влакове.
Та как, аджеба, да хване сутришен полет, като трябва поне два часа пограно да е на летището?
Явно може, малката Русалка го е доказала, но с този транспорт нищо не може да пресметне...

# 76
  • София
  • Мнения: 18 380
Нищо изненадващо няма в тези скитания при нея. Франкфурт, Баден- Баден, Щутгарт са й близко.  През Меминген/Мюнхен е летяла при доста изгодни билети на фона на тези в близките градове (въпреки влака в добавка). Всичко  останало е винаги съчетавано с гостувания при едната или другата й сестра. В  Нюрнберг летището е на  има-няма половин час с градски транспорт от дома на голямата ми девойка , а Кьолн, Дюселдорф, Дортмунд, Айндховен са близки до Аахен Simple Smile От тези около Аахен само  Шерлероа в Белгия не е уважила..

ПП
Скрит текст:
Спомних си  за една  случка около празниците преди две-три години. Събраха се двете  малки да летят от Франкфурт насам с  престой във Виена. Заради лоши метереологични условия самолетът от Виена не кацна тук и го пренасочиха за  Белград. Но при уталожване на нещата  вместо да го върнат насам, австрийците си го "прибраха" във Виена, хаха.. А по Коледа е мираж да си намериш директен полет да се прибереш. И все пак с обиколка през Европа се прибраха.. Франкфурт- Виена- София (недопуснат да кацне)- Белград - Виена - Цюрих- Белград - София.. 7 полета един след друг  в рамките на  по-малко от 24 часа, като последният и с някакво раздрънкано малко самолетче на  сръбските ни съседи..  А във Виена за цифром и словом  няколко часа ги бяха настанили в 5 звезден хотел безплатно, по незнайно какви причини в две отделни стаи въпреки споделеното, че са сестри.. Бяха намазали и с шведската маса преди полета до Цюрих. Емоции да има само. Моите  моми са си лудички, та  обърнаха драмата за мен в купон за тях.... А голямата ми девойка е още по-зле, летя за Сеул през Доха в момент, в който Южна Корея беше на второ място по заболевамост от Ковид след Китай. Отиваме на Терминал 2 да я изпращам, той празен буквално.. Бях я подучила да каже, че лети само за Доха, ама те попитаха веднага за следваща дестинация.. И трябваше да заснеме човек физиономията им при думата Сеул. Сега ми е смешно, ама  тогава ми идваше да я удуша за ината.. Само седмица-две по-късно Германия  беше изпреварила вече Корея  по всички показатели -  заразени, починали, та ми се репчеше  девойката колко правилно решение е взела..

Последна редакция: сб, 05 ное 2022, 18:23 от пенсионирана русалка

# 77
  • където и да е,само да не съм сама
  • Мнения: 587
а Кьолн, Дюселдорф, Дортмунд, Айндховен са близки до Аахен Simple Smile
Трябва да си променя представите за разстоянията, но явно това ще стане с времето.
Нали съм още заек🤣🤣🤣

# 78
  • София
  • Мнения: 18 380
Добре, нека да е относително близко, макар че  Кьолн си е направо близко. Сещам се за едно дете от темата  (и се усмихвам в същия  момент Heart), пътуващо чат-пат натам за бг партита.  Останалите два  немски града просто са в същата провинция, до тях ще пътува дъщеря ти със студентската карта безплатно (без шътъла, разбира се). А от Айндховен  доста деца в Аахен пътуват,  пак  е покрит пътят, но донякъде, май до Хеерлен, вече съм забравила, после си доплащат. Simple Smile Ще я "светнат" по-големите, спокойно.

# 79
  • Мнения: 53
  Сещам се за поне 3-4 случая с дъщеря ми за изпуснати полети или проблеми при придвижване до летището поради с влаковете. Нейна приятелка наскоро плати 100 евро до летището в Кьолн защото дойче бан просто й пратиха мейл, че влаковете отпадат на тази дата. Тя си приложи мейла и сметката от таксито за да й възстановят разходите, но не съм питала има ли резултат. Последният случай е от септември прибирахме се от Берлин аз със самолет за София, тя с влак към Кьолн. Билета бяхме взели поне 2 седмици по-рано. Докато чаках на летището тя ми се обади, че са обявили авария и в цяла северна Германия няма влакове. Та такива работи с немските железници.

# 80
  • София
  • Мнения: 3 614
Дори за ранни полети има вариант. Моят е тръгвал към 2-3ч.от Аахен за да хване полет от Кьолн или Дортмунд. Макар, че са били от 8ч . От Шарлероа се прибира веднъж с полет в 06ч., та там си отвися от 22ч на летището, че нямаха по-късен транспорт. За щастие, до сега не е имал изпуснат полет заради влаковете, но негов приятел от Хайделберг редовно си пати.

Последна редакция: нд, 06 ное 2022, 10:06 от liani

# 81
  • Мнения: 56
Понеже следя Мюнхенския ст. съюз, попаднах на отворено писмо, призоваващо за билет за градски транспорт от 29 евро за студенти. Доколкото разбрам /с гугъл преводач/ за цяла Германия. Дано да стане...https://www.semesterticket-muenchen.de/media/2022/10/2022-10-21- … r-Studierende.pdf

# 82
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Силни съмнения имам да се случи нещо подобно. Сега се готви 49-евровият месечен билет за Nahverkehr за цяла Германия за всички, който вероятно ще се въведе от 01.03.2023. Дори там се водят разговори обаче как да се случи това точно и кой да плати сметката...

# 83
  • София
  • Мнения: 18 380
Чета нагоре и си казвам, че явно моите са късметлийки. Нито една от трите нито веднъж не е изпускала полет заради неуредици с влакове/ Фликсбус. Явно се презастраховат и си купуват билети за по-ранна връзка, че при проблем да могат да реагират. Пък  ако няма такъв, висят малко повече на летището.

# 84
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Тъкмо щях да кажа, че още като студентка избягвах дойче бан, винаги гледах да взема фликсбус или други автобуси. Само ако никакъв друг вариант не е имало, тогава влак.

# 85
  • Мнения: 598
И моят син много се нерви на отменените влакове. Много често му се случва да чака следващ и той отменен и следващ. За радост като се връща. Той също е в Аахен, когато взима полет от Дортмунд пътува вечерта и стои на летището за по сигурно. Хич не му се иска и го избягва, но сега също си купи за прибиране. Бяха много по евтини. Оплаква се също и за автобусите в Аахен, някои път минават по друг маршрут , отменят автобуси и т.н. Та немската точност май е само мираж. Глобиха го във влака , защото картата не отчела, че е заредена. Оказа се проблем с картата, издадоха му бележка, че той не е виновен и е редовен. Чака близо 5 месеца да му отменят глобата.

# 86
  • Мнения: 53
Миналата година  бяха в 8ч сутринта на гарата в Аахен,  а самолетът излиташе в 15ч от Дортмунд  .Пътят до Аахен до Дортмунд би трябвало да отнема 2 часа. И го изпуснаха. Отменени влакове, чакаха в някакво поле във влака около час и половина и т.н. Бяха 4 деца , наложи се хотел за една нощувка , на другия ден нови билети и така. Тази Коледа също ще се прибират със сутрешен полет от Дортмунд. И смятат да тръгнат още предишната вечер и да чакат през нощта на летището. И иначе като чуя да кажат - ей я къде е Германия на два часа път, и си викам не е баш така винаги.

# 87
  • Мнения: 266
Записвам се с бъдещ кандидат-студент. Желаната специалност към момента е Maschinenbau. И тук възниква въпросът за стажа преди кандидатстването - предвид относителната липса на такава индустрия в България, според опита до момента, какъв тип фирми биха отговорили на изискванията на университетите?

# 88
  • София
  • Мнения: 673
Знаете ли защо няма полети от Кьолн за София и обратно?
Или аз нещо се обърках ?! Най-скорошният полет е за 1.12.?!
По отношение на "немската" точност - все още си е на сравнително добро ниво. Мисля, че след ковида има закъснения и ремонти, но преди това ми се струва, че цепеше секундата.

# 89
  • На планетата Земя
  • Мнения: 6 358
Ryanair имат и сега полети от/за Кьолн.

Общи условия

Активация на акаунт