🌷ИСТАНБУЛ🌷 [тема 60]

  • 59 172
  • 837
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 7 876
Веве😍, благодаря, дано пак не забравя това- макар и на финала красиви снимки си направила , а и клиповете в ИГ са впечатляващи.

Много благодаря!
И още един въпрос - безплатният транспорт в Деня на Републиката за всички ли е или само за турски граждани?
За всички е валидно (докато не измислят нещо ново 😟 ) .
Два пъти попадах на празнични дни и с Истанбулкарт си пътувахме без пари, че даже и до Принцовите острови стигнахме. 😉 😜

# 31
  • София
  • Мнения: 563
Я да се наместя аз пак тук Heart. Включвам се спорадично, но това не означава, че не ви следя из късо Grinning
Тази сутрин с влака се прибрахме, 4 мънички кратички дни изкарахме там. Слагам в скрит текст да не досаждам.
Скрит текст:
Накратко - петък вечер влака, събота сутрин Мармарай, метнахме багажа в хотела и бързо към Топкапъ (420 лири/човек с харема, 320 само палата, аудио гайд срещу оставени паспорти). Към 10 сколасахме, защото как се пропуска закуска, на която са те поканили.. Нямаше хора, влязохме откъм археологическия музей. Вътре - приказка. Очарована съм! И смея да твърдя, че ми хареса много повече от Версай! и има много повече какво да се види. То не са кухни, то не са сервизи, то не са павилиони, то не са гледки, тавани, орнаменти... Съвет - дори да влезете от този вход, подкарайте палата от началото - главния вход, че ние малко наобратно го гледахме, започнахме с харема, не че е болка де.
Следобеден Истиклял, балък екмек със сок от туршия тоз път - ммм, ашуре, после надолу към морето, Каракьой крайбрежната, купихме и кафе отстрани магазинчето на Пазара на подправките, вечеря както си му е реда кебапи, айряни и в леглото.
Неделя сутрин - Йеребатан (190 лири/човек). Отново към 9:30 - 10 сколасахме, нямаше много хора, а и опашката вървеше много бързо. Има си отделна линия за онлайн билети, там си нямаше никой. Трябва да кажа, че не съм кой знае колко впечатлена, ММ не спря да мрънка е това ли е, ма много задушно тука. Ма сега - отишли сме, миналия път пропуснахме, този път вече нямаше как Simple Smile Следобед - Ускудар. То баири, то чудо, докато намерим този Кузгунджук вола ни се отели. Нооо пък в крайна сметка се оказа, че сме се изкачили до моста чак, парк Nakkastepe и там хапнахме в някакъв ресторант - Bridge restaurant с вълшебна гледка. А каква целувка ядох в Кузгунджук - колкото юмрука ми и вътре с цели бадеми, лешници. Народ, красиви къщи, набутахме се и на бостана да погледаме Grinning. Бях гледала по 24 Kitchen, мисля, как всеки можело да си наеме градинка и да си я обработва и отглежда каквото си иска в нея. Обратно в европейската част, вечерен Султанахмет.
Понеделник - Принцовите острови. Отидохме за Турйол в 9:40, оказа се, че то било само за уикенда, в работни дни първото корабче е 10:40. Час и 40 време пътувахме, 35 лири/човек. Там пак катерихме баири, огледахме къщите, богата работа, разходка по крайбрежната улица. Съжалявам ли че отидох - не, ще отида ли пак - ми не. За мен е да отидеш, да видиш и толкоз. Вечерен Истиклял, навалица, пълнени картофи и мина и този ден.
Вторник - последен ден Sad Още от сутринта замрънках кога ще се върнем пак. Бяхме гледали в едно предаване за някаква стара локумджийница Altan Sekerleme, в която сами си правели от край време локума, та я намерихме, купихме локум, разбира се, после на бозичка. Дълга разходка из Лалели, успяхме и да се изкатерим за обяд в 'котешкия ресторант', ММ не спря да пита ама къде са котките Grinning, хапнахме на корем, почерпиха ни чайче с десерта, мъжо отсече - ма от къде бг-мамма ги знаят тези места бреее. После лежерно по цяяялата крайбрежна улица Кенеди, видяхме и малката света София, Гюлхане, още малко Султанахмет на изпроводяк и времето свърши. Така и не стигнахме до похваления ресторант до Галата, още толкова много остана необходено и неизгледано Sad
И се сещам да кажа - градските тоалетни, които са по 1 лира с турникет, могат да се ползват и с истанбулкарт, пак е по лиричка
Чудех се дали миналия път не ми е харесал толкова много Истанбул, защото все съм искала да отида, защото е нов град, първо пътуване след края на безкрайната пандемия.. Но не! Влю-бе-на съм! Наистина, както беше писал някой тук - там и кръвно се нормализира, и главоболие се маха и свръхсили идват да правиш по над 30 хил крачки на ден и да не се уморяваш и да не мирясваш...
Просто приказка! Взех няколко парфюмчета, джезвенце, няколко писани подложки за чаши, снимки, и на котки, в стремежа си да си донеса мъничко, частичка от Истанбул да ме топли зимата вкъщи, но истината е, че просто трябва да си там Heart Искам ли да живея там? - не. Но да кажете и сега тръгвам, само 3 минути да си нахвърлям багажа.

Последна редакция: ср, 26 окт 2022, 12:33 от roasted_pumpkin

# 32
  • Мнения: 1 522
Аз пък да си довърша вчерашния мини разказ с оплакване🙂
Не успях да намеря онази уличка, която започва от към моста Галата и продават маслини, туршия, сирене, подправки и т.н. Там мисля беше и онази Стара бозаджийница... ами нещо се замотах и не успях.

И другото, на спирка Йеникъпъ със зор се оправих в метрото за да хвана М1 за Таксим.

# 33
  • Sofia
  • Мнения: 1 386
Щом си стигнала, значи си се справила Sunglasses А и на Йеникапъ има цели три линии (даже 4), та си е чок зор и калабалък.
През Таксим обаче минава М2.
Иначе тая "уличка" да не е просто мястото покрай западната стена на Египетския?
Ако е от др. страна на Галата, в Каракьой не я знам.  

Значи такава чудна есен да е и така да не мога да си открадна няколко дни за Истанбул... мн ме е яд.

# 34
  • Част от тайното общество на К.О.Т.К.И.-те
  • Мнения: 2 581
На кулата Галата няма специално шоу обявено, просто вечер я осветяват. Когато ние бяхме свършваше едното, почваше другото. Откакто се стъмни до 23:00 със сигурност продължаваше, зимата не  зная как е.



Истанбулкарт е валидна 3 години от последното използване.

# 35
  • Варна
  • Мнения: 495
За всички , като мен (мазохисти)  Expressionless, които все още минават през ГКПП Малко Търново. Замисля се нещо хубаво, но да видим кога ще стане.

https://www.flagman.bg/article/278507

# 36
  • Мнения: 1 522
Да М2 отива до Таксим😃, абе повъртях се там, като пумпал и накрая се наложи да попитам един левент. Бяхме на правилният перон, ама да съм сигурна аз.

# 37
  • Мнения: 513
Здравейте!
Ако някой си е купувал онлайн билети за Топкапъ, би ли ми казал от кой сайт?

# 38
  • Мнения: 33
Веве да питам с коя компания се поразходи из Босфора?

# 39
  • Мнения: 1 522
Веве да питам с коя компания се поразходи из Босфора?

Турйол(май така се пише😃)  Абе има още неща дето не са ми ясни в този Истанбул, но всеки следващ път отивам все по-подготвена и значеща.
Във връзка с КППМалко Търново и проблемите с него, трафика е вече не търпим. Преди тръгвахме за Одрин към 5.00 сутринта, сега се тръгва в 1.30-2.00 часа заради границата. Тревожи ме това, че тръгванията от Варна ще намалеят(което пък ще покачи крайната цена) без значение дали става дума за почивки, Истанбул или Одрин.

# 40
  • Мнения: 419
По отношение на границата, и при нас беше страшно. Бяхме в 7 на нея минахме към 10 май, нз точно но в 12 си бяхме на мястото в Истанбул. Толкова хора посока Турция, луда работа, ако е за един пазар. Не мисля че е чак толкова евтино, та да си заслужава такова чакане  и лудница. Все пак, нз Аз на Одрин не съм ходила от 3 г. Връщаха коли от 3 то гише на 2 ро - проверката за багажника. Та беше едно страшно задръстване и маневриране 😂, пререждане.

# 41
  • Варна и...духом на Босфора
  • Мнения: 2 456
Печена тиквичке!❤️
Четири,ама дни!😆
Кратички,ама цветни като картички💜🥰🥰
Тъй де,амчи как
Мъжа ти прозрял истината -"Котките Знаят сичкУ!
Подай малко снимчици като можеш,и от Кенеди джаадеси,

# 42
  • Пазарджик
  • Мнения: 1 060
Момичета, до клото разбрах ако ползваме Мармаря трябва да ми върнт някаква съма. Това на гише ли става или направо във картата?
Ние утре пътуваме, ще минаваме Капитан Андреево към 12:00 дано да няма много хора, че детето ще откачи.

# 43
  • Мнения: 3 922
Момичета, до клото разбрах ако ползваме Мармаря трябва да ми върнт някаква съма. Това на гише ли става или направо във картата?
Ние утре пътуваме, ще минаваме Капитан Андреево към 12:00 дано да няма много хора, че детето ще откачи.
Трябва да чекирате картата на изхода на автомат. Тогава системата връща сума и веднага виждате на екрана колко ви е салдото по картата. Ще гледате другите излизащи къде я поставят.

# 44
  • Мнения: 513
Ще си повторя въпроса от вчера, пък дано някой ми отговори.
Билети за Топкапъ дали се продават онлайн, и ако да, кой е сайта?
Не искам Музеум пас, само за двореца.
Благодаря предварително!

Общи условия

Активация на акаунт