Нашите сладки ЮЛЧЕТА 2021 - тема 2

  • 4 817
  • 139
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 073
Добре дошли в нашата тема
[/color][/size]
 

"Да видиш чудото на живота през очите на едно дете означава да изпиташ най-голямото удоволствие на света." - Хорас Браун



Полезна книга:


Списък на мами Юли 2021:
[/color]
[/i][/size]

1. Iva34 - термин: 02.07.2021 пол: момиче - гр. Варна
2. Eli91 - термин: 11.07.2021 пол: момиче
3. Sunshine9104 - термин: 06.07.2021 гр. София
4. bibonss - термин: 03.07.2021  пол: момиче  - гр. София
5. Alexandrova 17 -термин:23.07.2021 пол: момче гр. София
6. CinnanonBun - термин: 08.07.2021 пол: момче гр. София
7. Vanq Ivanova 681615 - термин: 10.07.2021 пол: момиче гр. Плевен
8. berezinna 3 - термин: 27.07.2021 пол: момче гр. София
9. бърборанче - термин: 30.07.2021 пол: момиче
10. Lorsy - термин: 03.07.2021 пол: момиче
11. SummerStorm- термин: 04.07.2021 пол: момче гр. Шумен
12. Flowergirl07 - термин: 25.07.2021 гр. Русе
13. bebe1107 - термин: 11.07.2021пол: момче гр. Велико Търново
14. Усмивка 07 - термин: 10.07.2021 пол :момиче   гр. Шумен
15. Nana7 - термин: 27.07.2021 пол: момче гр. Благоевград
16. Danni - термин: 19.07.2021  пол: момче гр. Ихтиман
17. 4ehal4e - термин: 06.07.2021 пол: момиче
18. mary_123 - термин 02.07.2021 пол: момче
19. einhorn_bg - термин 06.07.2021 пол: момче гр. София
20. DelUnic01 - термин: 15.07.2021 гр. Пловдив
21. Бенчита - термин: 16.07.2021 пол: момиче  гр. София
22. MonikaT- термин: 13.07.2021 пол: момче гр. Уелингборо (UK)
23. Marielavalentinova - термин: 21.07.2021 пол: момиче гр. Нова Загора
24. Lettie - термин: 27.07.2021 пол:  момче  гр. София
25 Kari88 - термин 07.07.2021 пол: момиче  гр. София
26. veni280 - термин: 15.07.2021 пол:  момиче  гр. София
27. Mary92 - термин 15.07.2021 пол: момче гр. Варна
28. Vasilena Nikolova - термин: 30.07.2021
29. Mom_01 - термин: 01.08.2021 пол:  момче
30. Лило - термин 01.07.2021 пол: момиче гр. София
31. LaLa Land - термин: 06.07.2021 пол: момиче гр. София
32. JJDILAH - термин 12.07.2021 пол: момиче
33. nansi.nansi - термин: 28.07.2021 пол: момиче
34. healthy1 - термин: 07.07.2021 пол: момче
35. Mery_18 - термин: 13.07.2021 пол: момче
36. Галина Русева 688189 - термин: 25.07.2021 гр. Сливен
37. Xristy - термин 24.07.2021 пол: момче гр. Бургас
38. deevine - термин 01.07.2021 гр. Бургас
39. Mimi Asenova - термин: 11.07.2021 пол: момиче
40. besnata ioana - термин : 06.07.2021 пол: момче гр. Благоевград
41. princess_anomis - термин: 08.07. 2021 пол: момиче
42. MJ. Watson - термин 07.07.2021 пол:момче гр. София
43. diandraaa - термин 09.07.2021 пол:  момче  гр. София
44. Cvetelina Petrova 681522 термин 25.07.2021 пол: момиче  гр. Враца
45. Kaq365 термин 16.07.2021 пол: момче гр. Шумен
46. iwan0wa - термин 22.07.2021 пол: момче гр. Плевен
47. MSY92 - термин 17.07.2021 пол: момиче
48. Ronniee - термин 24.07.2021 пол: момиче гр. София
49. Ива Попова 643445 - термин 01.07.2021 пол:  момиче  гр. София
50. h0ney3 - термин 19.07, пол: момче
51. Sequinn - термин 17.07 пол:момче , гр. София
52. Vili_95 - термин 25.07 пол: момиче , гр. Кърджали
53. Magggi880 - термин 22.07, пол:момче , гр. Добрич
54. BANDITA - 06.07,  момиче


Стари теми:
https://bg-mam.ma/t/1371627

Последна редакция: сб, 12 ное 2022, 23:21 от Лиилоо

# 1
  • Мнения: 177
Благодарим Лило за новата тема! 😘🥰🍀 Между другото имам я тази книга от лятото,но съм прочела само 20 страници 😅 нямам време

# 2
  • Мнения: 1 073
Не мога да се оправя с шрифта, не знам защо ми излиза толкова зле 🥲, но нямам нерви вече 🤣. Между другото, прочети я,наистина много си заслужава, толкова неща за детството и родителите си осъзнаваш, че даже малко ти трябва време да осмислиш 😋

# 3
  • Мнения: 1 033
Цопвам в новата тема,много сте ми полезни.
По темата за агресията, шегата настрана, но това е наистина сериозен проблем. И аз мисля, че децата са го видели от някъде,при нас например го е видяла от баба си. Когато ни няма за по 1ч баба ѝ си позволявала да я пошляпва. За сега успешно я отучваме, но точно там е работата, че трябва да се отучват докато е време. Сега е прекрасна възраст. За съжаление има родители, които както и някой споменахте седят, пият си кафето, пушат си и не им дреме. И аз пуша, цигарата ми не пада от устата, но не допускам изобщо да удари друго дете. Ставаме и си тръгваме, нещо като наказание, че така не се прави. За другите родители няма какво да направим, можем само да ги "посъветваме", но не мисля че ще помогне.

# 4
  • Мнения: 337
А аз мисля, че това е период през който минава всяко дете😊 така изразяват недоволствотл си и ще е така до като не проговорят. Нашата работа е, да пренасочваме енергията им. Никой вкъщи не бие или хвърля. Не мисля, че някой от моя кръг си позволява да си удря децата, нито ми изглеждат на хора които ще търпят агресия вкъщи. Но поведението и реакцията  на децата е еднакво, когато са ядосани. Не смятам за лоши толкова мънички деца при проява на такова поведение , но ако са над една определена възраст въпроса вече е друг.
Моля, ако не е проблем да ме добавите в началния списък. гр Бургас, 27.07.21г - момче

# 5
  • Мнения: 80
Дъщеря ми имаше период преди месец , в който от радост удряше едно нейно наборче. Е отмина. Не си представям как някой ще удари, дори и лекичко тези малки деца. Срамота.

Това което мен ме дразни е , че напоследък излизаме с една кола за бутане с крачета. Другите майки не изкарват никакви играчки на децата си, съответно колата е гръбната от всички и моето дете стои и гледа другите деца как й карат колата. Супер е дразнещо , всеки път едно и също.

# 6
  • Мнения: 1 073
Ние на разходка пълнихме количката с играчки точно заради това, че децата взимат всичко, има и случаи,  в които сме ходили и без и дъщеря ми заглежда други играчки, особено сега като сме без количка, просто няма къде да мъкна, понякога бутвам в чантата, ама вече съм като вол.
За агресията…. Казвала съм вече, никое дете не е лошо, има периоди, в които, особено когато са невербални, децата бият. Това се случва при 90% от тях. Аз гледам да не съм толкова критична, родителя може да не е видял, може вече да е на предела на възможностите си, може да не знае как да реагира, може да е опитал всичко или какво казвате просто да не му пука особено, но някак си не вярвам, че повечето са такива. Най- често като отидат в ясла или градина това се появява като комуникация между малките.
Има го и този момент, че често възрастните реагират с една много дразнеща за мен реплика като се ударят някъде “ооо, няма нищо, дай ще го набия” и удрят я стола, я предмета или пода, който ги е “ударил”. И така децата възприемат за нормално да посягат щом усетят дискомфорт за нещо.
За мен агресията към дете, дали вербална с крясъци или физическа е недопустима, най-малкото помня колко ми е било гадно, обидно и стресиращо това нещо като съм била малка.
Друг е момента, че за всяка от нас детето е най-милинкото и най-сладичкото. И аз изпитвам вътрешна неприязъм към детето, което удря моето, но дали е редно да му креснем на на “бияча”, дали не е по-добре да поговорим нормално? Дали не е добре да изместим фокуса другаде? Не знам, темата е сложна, аз сега доста съм се фокусирала над психическото детско развитие и травмите от детството и за това и ви препоръчах тази книга, наистина си заслужава много.
Деликатен въпрос е всичко. Неща, които на нас се виждам нищожни, за мъничетата са грандиозни и е възможно да са отпечатък до живот.
Не че не приемам, че ще правя грешки и то големи, просто се надявам да направя такива, че комплексите на детето ми да са мъъъъъничко по-малко от моите 🤣

# 7
  • Мнения: 182
Нашият втори син мина през такъв период на "радване" чрез налагане. За щастие мина, понеже  се бях притеснила доста. С много обяснения, любов и грижи.
За нехайството на някои родители няма да коментирам, това се превръща в глобален проблем, за съжаление. Много е притеснително, наистина.
Сладките приказки, гледането на телефона, пушенето, за жалост изместват центъра на важност и пораждат проблем в бъдеще на техните деца. Същите тези родители, когато децата им са в институция детска градина и училище, създават много неприятни ситуации, разчитайки Някой друг да свърши Тяхната работа. Ами, не... Мерси!

# 8
  • Мнения: 298
Момичета вашите деца хвърлят ли храна на пода?
Правя на синът си филийки за закуска, откакто стана на годинка,режа на парченца за да може да яде с ръчички и хапва с удоволствие първите няколко хапки и започва да хвърля на земята.
Всеки път обеснявай,че храната не се хвърля,тя е за ядене и тн.,но ефект нулев.Спрях да предлагам за месец ,с идеята че този период  ще премине.
Ами вмомента яде филийка и пак хвърля по земята.
Кога преминава ,на година и пет месеца ще стане скоро??

# 9
  • Мнения: 80
Хвърля да. Започне ли да хвърля,  взимам чинията и я свалям от стола. Казвам й защо съм я свалила и отново й давам чинията след 20тина минути,  тогава вече не хвърля. Не съм намерила друг начин да се справя с хвърлянето, а без кръст останах да мета, бърша и чистя след нея.

# 10
  • Мнения: 1 122
Кажете за тези филийки с какво ги правите да правя и аз. Моята Ина много обича хляб, дори, като не иска да си яде храната и започне да вика, взимам малко хлебец и се правя че дробя в купичката, и тя, нали още не разбира много-много, си изяжда почти всичко.

# 11
  • Мнения: 331
Моето момче много обича филийки с яйце и сирене, запечена филийка с кашкавал или намазана с крема сирене. Той също първо си хапва с апетит и по някое време започва да хвърля по земята Tired Face Дано да мине скоро този период

# 12
  • Мнения: 80
Какво мислите за родителите и бабите/дядовците , които крещят на децата постоянно, шляпват ги през ръце и уста ?
Покрай мен има 2 3 крещящи майки и баби и много се напрягам. Не искам детето да слуша крясъци и обиди по адрес на децата. Чудя се дали попива от това държание,  въпреки че не е насочено върху нея ?

# 13
  • Мнения: 1 073
Моето мнение е, че това е много лошо и вероятно попива. Дечицата са гъби и всичко, което виждат им се отразява. Дори ако друго дете удари вашето, то може да копира след време това действие. Тук е въпроса, чрез игри и говорене да се каже, че това не е хубаво. Ние примерно играем много с плюшено мече и разиграваме сценки, примерно едното мече удря другото и дъщеря ми трябва да го успокои и обяснявам, че това е много тъжно, лошо и не трябва да наранява. Така и процедирам с гърнето, често слагаме мечо на гърне да ака, даваме му да яде, приспиваме и какво ли не. При нас има ефект. Нея много я бият по площадките, случвало се е и тя да посегне, но е било веднъж и веднага започнахме да говорим, после се извиняваше на детето. Признавам, че на мен ми е трудно да реагирам, когато я ударят. Тя доста плаче, успокоявам я, но не знам какво да направя за да не се озлоби, да не започне да я е страх, но тя основно повтаря агресията върху мен и така - игрите помагат, които казах, поне в нашия случай.

# 14
  • Мнения: 298
Аз правя филийки с яйце и сирене,с кайма(купувам от една месарница и е топ),с крема сирене,пастет (от Лидл),лютеница и сирене,с кашкавал запечени.
Аз също не съм ОК с това детето да се пошляпва.Моят син отскоро започна да посяга да удря други деца(не знам от къде е видял).Случва се защото по-големите деца му вземат играчките,направо му ги дърпат от ръцете и той започва да крещи и посяга да удари.
Разбира се аз обеснявам,че не трябва така да се прави,но се налага да обесня и на другото дете,че първо трябва да пита дали може,тъй като майките си пушат цигарите и си лафят.
Според мен това е период,тъй като децата все още не могат да говорят за да си кажат.
Понякога посяга и мен да ме удари,но му казвам се че мама се гали и му показвам как.

Забелязала съм обаче ,че момченцата повече посягат,хвърлят храна ,си блъскат играчките в земята и са повече по грубата моторика.
В нашата компания са предимно момченца и всичките се държат все още като бебета.А момиченцата са светлинни години пред тях,даже две от тях вече говорят доста и доста думички им се разбират.

# 15
  • Мнения: 318
Здравейте на всички.Аз за сега пу-пу,проблеми с агресия нямам.Нито са проявявали такава към моето мишле,нито тя към другите.Имам проблем с храненето обаче… не знам защото все още я кърмя по N пъти на денонощие или просто е злояда :/ Вися на печката всеки ден,манджички,кремчета и всичко за 3-5-10 лъжички.Месо обича,риба,яйца… Мами,моля за съвети.

# 16
  • Мнения: 182
Здравейте!
Моето питане е към кърмещите майки.
Нашият малък кашпазанчо е силно пристрастено кърмаче. Само като ме види и се започва 😃. Обаче започна да ми става много досадно и тегаво,защото зъбките ми правят малко поразийки.
Болезнено ми е вече, в същото време ме е жал да го отбия. Всички ми казват, че е голям и да приключвам,но още не е дошъл този момент.
Как е при вас? Докога смятате да кърмите?

# 17
  • Мнения: 1 033
Какво мислите за родителите и бабите/дядовците , които крещят на децата постоянно, шляпват ги през ръце и уста ?
Покрай мен има 2 3 крещящи майки и баби и много се напрягам. Не искам детето да слуша крясъци и обиди по адрес на децата. Чудя се дали попива от това държание,  въпреки че не е насочено върху нея ?

Мисля, че е недопустимо. Нашето дете както споменах, постоянно ни посяга поради тази причина. Баба ѝ постоянно и крещи защо пипала това, защо пипала онова крещи все едно я колят, чак аз се стреснах. Също и посяга. Направих забележка, повторих, потретих. Сега вече идва времето, в което ще вдигна скандал и ще я изхвърля, а може и аз да и посегна. За съжаление тези хора не разбират от добра дума.

# 18
  • Мнения: 1 073
Доротея, според мен кърменето е много лично решение, правете го докогато вие сметнете за добре, децата могат да бъдат кърмени много дълго време, може и да приключи рано. Това си го преценява всеки сам за себе си. Ако мислите, че е време и вече ви идва в повече, действайте, има група във фейсбук за лесно отбиване, мисля, че и така си се казва. Там ще ви дадат много хубави съвети. Пък ако не се чувствате напълно готова, действайте си без напрежение. Детето ще се води по вас, да, вероятно с драми, нооо тялото и болката да си ваши, решенията взимате вие ❤ Успех.

# 19
  • Мнения: 231
Много е лошо бабите да се намесват във възпитанието… Моята свекърва не живее с нас и се виждаме само в събота и пак супер много досажда. Постоянно сравнява моето дете с други на неговата възраст. Кое колко яло, спало, колко думи казва, колко тежи, че били ходели от много време вече… и супер много ме изнервя.. Моята майка пък е другата крайност всичко му позволява само и само да не крещи и да плаче. И не могат да разберат, че от действията им има последствия.. Омръзна ми вече да се разправям с тях и за това и им го давам в краен случай да го гледат, когато много ми се налага.
Според мен говорете с вашата свекърва. Тя нейните деца ги е изгледала както е смятала за добре, и вие не сте съгласна да удря и крещи на детето. Ако не се пплучи потърсете съдействие от мъжа ви. Много са нагли..

Какво мислите за родителите и бабите/дядовците , които крещят на децата постоянно, шляпват ги през ръце и уста ?
Покрай мен има 2 3 крещящи майки и баби и много се напрягам. Не искам детето да слуша крясъци и обиди по адрес на децата. Чудя се дали попива от това държание,  въпреки че не е насочено върху нея ?

Мисля, че е недопустимо. Нашето дете както споменах, постоянно ни посяга поради тази причина. Баба ѝ постоянно и крещи защо пипала това, защо пипала онова крещи все едно я колят, чак аз се стреснах. Също и посяга. Направих забележка, повторих, потретих. Сега вече идва времето, в което ще вдигна скандал и ще я изхвърля, а може и аз да и посегна. За съжаление тези хора не разбират от добра дума.

# 20
  • Мнения: 182
Здравейте, мами!
Как са вашите слънчица?
Здрави ли са? Мъничкото е с температура вече 6 дни. Доста е, знам. Вирусът е бил такъв, ако продължи ще пие антибиотик, а изобщо не искам 😢Едва днес спадна температурата. Всичко е чисто, само лека кашлица и хрема. Такова упорито нещо за първи път ми се случва. Ту спада и после отново 38°.

# 21
  • Мнения: 337
Май не е добре 6 дни да държи температура. В смисъл, че би трябвало да пие антибиотик след като не пада от противотемпературни лекарства. Разбирам притесненията относно антибиотика, но понякога неговата употреба е наложащо... Иначе моя, слава богу е добре.

# 22
  • Мнения: 27
Ние 3ти ден сме с температура . Днес сутринта беше 39.3!!
Повлиява се от бебешки парацетамол и ибупрофен. Сополи много, 'с лопата да ги ринеш '. Кашлица би имала,но не знае как да кашля,милата и само хърка от гърлото.
Чакаме GP,то да я прегледа ,да видиме гърдичките чисти ли са.

# 23
  • Мнения: 331
Момичета, искам да взема на детето чинийка с разделения и вакуумно дъно. Обаче се чудя дали да купя бамбукова или силиконова. Вие какви използвате? Моля за мнения

# 24
  • Мнения: 90
Момичета, искам да взема на детето чинийка с разделения и вакуумно дъно. Обаче се чудя дали да купя бамбукова или силиконова. Вие какви използвате? Моля за мнения
Аз взех тази, обаче без проблем си я отлепя от таблата на столчето за хранене, мия на ръка и сякаш има остатъчен аромат от някои храни.

# 25
  • Мнения: 1 033
Има ли някой злояд "бебок", сред вас. Аз вече съм на предела сутрин спря да закусва, на обяд иска само супа топчета. Общо взето всеки ден супа топчета и пиле с ориз яде, друго отказва, вечер ни държи до 01:00-02:00. Незнам ще полудея. Незнам какво да и давам вече.

# 26
  • Мнения: 318
Има ли някой злояд "бебок", сред вас. Аз вече съм на предела сутрин спря да закусва, на обяд иска само супа топчета. Общо взето всеки ден супа топчета и пиле с ориз яде, друго отказва, вечер ни държи до 01:00-02:00. Незнам ще полудея. Незнам какво да и давам вече.

Мхм…

# 27
  • Мнения: 182
Големият ми син беше много злояд. Беше се научил(по наша вина) да яде супер незравословна храна и категорично отказваше друга. Вечно се хранене с песни и телефон. Коренно сменихме навиците и покупките, даже и отбягвахме парковете, за да не види чипсове и солети. Много време ни отне, докато започне да се храни добре.
Малкия сега след МПР не се храни кой знае колко добре, но категорично не гледа телевизия и телефони, за да яде.
Много е неприятно детето да не яде. Съчувствам ви.

Последна редакция: пт, 25 ное 2022, 18:49 от Doroteq567

# 28
  • Мнения: 337
Слава богу нямам този проблем. Яде си кухнята, яде от нашата храна и заспива сам в 19,30 ч. Събужда се в 7 сутринта. Но е доста буен 😁 и определено проявява характер.

# 29
  • Мнения: 27
Какво е МПР?
И ние сме злояди...още ядеме пюрирана храна и пред телевизора на рекламите....

# 30
  • Мнения: 231
Мами, вашите педиатри проверяваха ли на някои от първите прегледи юздичката под езика  на бебето ?
Защото на моето дете не са я проверявали, въпреки, че имахме проблем с кърменето.
А една приятелка, която е завършила логопедия, вчера ми каза, че според нея му е къса. И може да му попречи и при изговарянето на някои звуци. На следващия преглед при педиатъра ще питам.. Сега се притесних…

# 31
  • Мнения: 80
На дъщеря ми юздичката е къса.
Водихме я на УНГ доктор миналия месец. Ще се коригира оперативно като навърши 3г и стане 15кг.

# 32
  • Мнения: 271
На моето консултант по кърмене ми каза, че е къса, когато беше на два месеца. Според нея можело да се коригира от само себе си, сега и на мен ми се върти в главата дали не трябва да се провери отново и от кого. На мястото на което живея зъболекарите правят тази корекция, ако знаех че в България и УНГ може да го провери щях да съм решила вече въпроса. Интересно ми е само защо се чака до 3г и 15 кг, обясниха ли? Защото аз съм чувала, че ако не проблем с ученето, то тогава след годинката се прави и няма смисъл да се чака.

# 33
  • Мнения: 182
МПР е ваксината за морбили, паротит и рубеола.

# 34
  • Мнения: 231
До сега го карах да ми показва как прави кончето и се забелязва, че е къса. Не започва точно от върха на езика, както е в снимките в интернет, а от малко по-навътре. От вчера го мисля, и много се разстройвам, защото 2 месеца се мъчих да го кърмя и той не успя да засуче хубаво и само се изнервяше. Още два се цедях като луда и кърмата ми спря. А много исках да кърмя. И сега ако се окажe, че това е бил проблема, и нашия педиатър както обикновенно не е забелязал… не знам…

Моля ако някой вече е бил да я цепнат да каже къде, при кой и дали сте доволни. Че тази седмица имаме път към София и искам да го заведа, ако успея някъде да запиша час.

# 35
  • Мнения: 80
Чака се да стане 15кг детето,  което е около 3г възраст,  за да може да се упои.

Няма как да е будна докато се реже юздичката. Ако бяхме хванали проблема докато беше съвсем малка , щяхме да си спестим това чакане.

Последна редакция: нд, 27 ное 2022, 04:31 от burboranche

# 36
  • до най-прекрасния мъж
  • Мнения: 10 774
Дъщеря ми като беше много малка, изглеждаше така, вече едно е ужасно къса, даже все едно нямаше юздичка. Скоро става на 1 г и си е съвсем нормална. Нямам идея дали наистина е била къса. Докато стигнем до педиатър, така или иначе кърмата ми спря. Но никой никога не я е проверявал.

# 37
  • Мнения: 231
Мами /от София/. Има ли някъде детски център, кът или нещо такова, където можеш да си оставиш детето за няколко часа ? Гледах в мол парадайс има няколко, но пише, че от 1 до 3 години са с придружител. Искаме да напазаруваме за Коледа, а с детето е невъзможно. 😁

# 38
  • Мнения: 182
Случвало ли се е на вашите слънчица, когато се изнервят да бутат, хвърлят?
Забелязах, че, когато нещо не е наред има подобни постъпки, притесних се!

# 39
  • Мнения: 80
Да. Как иначе ще покаже,  че не й харесва нещо.

# 40
  • Мнения: 1 073
Разбира се, че е нормално, не са способни да контролират емоциите си, още повече, че не говорят и, както казва Бърборанче, трябва някак да покажат. Моята хвърля и започва да крещи колкото силно може. Тук идва нашата задача да им обясним какво изпитват и да разясним ситуацията. Примерно : " Знам, че си ядосан/а, но този нож може да те нарани и да изпиташ болка, искаш ли да ти дам да подредиш продуктите. Ще ми помогнеш ли? " " Не можеш да вземеш тази играчка сега защото детето я използва, искаш ли да отидем да видим ето тази катерушка, сигурно е много сложно да се покатериш, хайде да опитаме." Пък ако пристъпа на ярост е прекалено голяма, лично аз я оставям на се навика и после ѝ обяснявам, че е нормално да се ядоса, но не винаги получаваме това, което искаме, защото еди какво си, зависи от ситуацията.
Това всъщност е хубав процес в развитието на детето, защото го учи на емоционална интелигентност. Просто трябва да говорим и да обясняваме забраните си.

# 41
  • Мнения: 182
Благодаря, момичета!  Радвам се, че получавам наистина прекрасни отговори!
Приятен ден и бъдете здрави! ❤️

# 42
  • Мнения: 74
Мами /от София/. Има ли някъде детски център, кът или нещо такова, където можеш да си оставиш детето за няколко часа ? Гледах в мол парадайс има няколко, но пише, че от 1 до 3 години са с придружител. Искаме да напазаруваме за Коледа, а с детето е невъзможно. 😁

Здравейте! И аз се присъединявам към питането на дамата. Имам близнаци- две момчета на 1.4 години и в студеното време разходките ни са ограничени до минимум, съответно вкъщи заниманията им омръзват.
Търся място с детски кът, дори да е с придружител, но на повечето места имат изискване детето да е над 3 години.
Благодаря предварително!

# 43
  • Мнения: 1 073
Ние ходим в Стюърд литъл кафе детски център, когато е много гадно времето за излизане. Много е приятно, играеш с детето, пиеш кафенце или нещо друго, срещаш се с приятели, общуваш с майки и децата лудеят. Но за почасова грижа не мога да препоръчам нищо.

# 44
  • Мнения: 90
Здравейте!
Голям детски център е Sweet Kids. Децата под 3 години са с придружител, посещавали сме го веднъж и тогава видях, че вътре имаше деца с аниматор. Не зная дали аниматор може да се ангажира с по-малки дечица, под 3 г., но евентуално може да проверите. Детският център е до заведението Sweet. Намират се до зала Фестивална.

# 45
  • Мнения: 231
Има няколко статии в интернет на майки инфлуенсърки и дават идеи за такива места. Кафета, ресторанти, градини с обособен детски кът. Някои места изглеждат доста добре. За София това си е голямо предимство. Да има такива места, в които да се мушнеш в лошото време. При нас, в малкия град, няма… и стоим постоянно вкъщи или обикаляме по баби, приятелки да минава времето Grinning  нямам търпение пак да е пролет/лято..

Явно няма да намеря гледачница на детето и ще си бъде с нас.. при мисълта, че трябва да влезем в джъмбо косата ми се изправя Grinning той в лидъл едва издържа 20 мин..

# 46
  • Мнения: 1 073
Ето ти една бизнес идея 😝
Абе да си призная беше ми попаднала някаква реклама на почасова занималня и за най- малките, докато търсех ясла за дъщеря ми. Ще се опитам да я намеря, но просто нямам отзиви за нея и не знам. Ако намеря ще ти пиша на лично 🙂

# 47
  • Мнения: 231
Супер, много ще съм благодарна. И да не намеря няма проблем, поне ще е забава. А били ли сте в музейко ? Има ли интересни неща за малките или е за по-големи дечица ?

# 48
  • Мнения: 1 073
Оооо, има, има, малката се побърка от кеф, има бебешки кът там, но и нещата за големите са много интересни както за най- малките така и за нас 😄. Ние с ММ щяхме да се изядем кой да тича след детето, кой да експериментира, хахаха

# 49
  • Мнения: 109
Здравейте, включвам се в въпрос, вашите юлчета говорят ли вече и какви думички казват?

# 50
  • Мнения: 337
Моето казваШе мама, баба, тата, айде, ам ам, да, не и изведнъж само ръмжене и сочене и ЪЪъ ъъъъъъъ. Но пък разбира абсолютно всичко което му кажа и помоля да направи. И аз се чудя, имам ли основание за притеснения!?

# 51
  • Мнения: 1 033
Моята казва само Ам ам, дай, на, и "уа" за вода. И аз се притеснявам.

# 52
  • Мнения: 177
Според мен по-важно е да разбират какво им говорим,например като кажеш подай ми топката да вземе и да я подаде и така нататък. Всяко дете се развива различно и според мен това че ме ви говорят не значи,че не разбират. Моя приятелка сега беше водила детето й на 18 месеца на консултация и педиатъра е казал,че вече трябва да прави изречения поне с 2,3думи 🤷🏽♀

# 53
  • Мнения: 80
Детето ми доста си говори,  но на нейния си език. Казва няколко думички и толкова.
Като гледам покрай мен как повечето деца около нас дума не обелват, въобще не се притеснявам.
Виждам че разбира , изпълнява елементарни команди , посочва предмет като го назова- това ми е достатъчно.

# 54
  • Мнения: 177
Детето ми доста си говори,  но на нейния си език. Казва няколко думички и толкова.
Като гледам покрай мен как повечето деца около нас дума не обелват, въобще не се притеснявам.
Виждам че разбира , изпълнява елементарни команди , посочва предмет като го назова- това ми е достатъчно.
Именно! За това говоря. Няма място за притеснение. И мойто говори много,но почти нищо не разбирам какък наскоро разбрах,че е камък гол-топка и така на неговия си език

# 55
  • Мнения: 1 073
Всяко бебе се развива различно, това сме го казвали многократно, много зависи от хиляди неща - игрите, полезното време с родителя, телевизия, различните езици, фината моторика и просто самото темпо на детето. Наистина някои бебета на година и половина вече сглобяват изречения. Аз водя моята дребосъчка на занималня и там ни дават много съвети за игри стимулиращи фината моторика и говора, много е интересно, ако имате желание мога да дам идеи. Малката се забавлява страшно, от както ходи доста думи използва, вече казва много просто изречения от две думи "бау бау ела", " баба иде" само да кажа че вече върви към 18 месеца, защото нали се роди по-раничко. Но дължа този прогрес основно на занималнята, нито съм някаква свръх вглабена майка, даже бих казала, че често съм супер изморена и пълноценното ни време леко куца. Изпитвам голяма вина, ноооо просто не мога, особено сега, когато две седмици беше болна и главата ми гръмна да мисля какви ли не занимания. Шапка свалям на всички дами тук, които изкарват и втората година майчинство плътно с детето, машини сте!

# 56
  • Мнения: 337
Ще се радвам на идеи 😁 аз прекарвам времето си ежеминутно с него. Никой никога не ми го е гледал за час. Говоря постоянно, играем си, песнички гледа не всеки ден и най много за 30 минути. Явно не е достатъчно. Не говори и това е на една година и четири месеца е.

# 57
  • Мнения: 90
Лиилоо, къде водиш малката (може и на ЛС)?

# 58
  • Мнения: 298
Моето детенце е на 1,5г.вече,има 5-6  думи които казва и разбирам,всичко друго е на бебешки и по цял ден повтаря едно и също.От около седмица започна да ми отговаря с "Да" и "Не" като го питам нещо,но не всеки път.
Мисля ,че на този етап е по-важно да ни разбират какво говорим и да изпълняват прости команди.
Мен повече ме притеснява,че почти с нищо не се заиграва,как ще я развиваме тази финна моторика не знам.По цял ден само се катери по мебелите и докато се обърна вече е на стола прав и скача и ми се изправя косата.Също така много харесва да бута количките и да отваря шкафове и да вади разни неща.

# 59
  • Мнения: 723
Лиило, искам да те помоля да споделиш коя е занималнята, която посещавате, ако е в София и ако ти е удобно и имаш време да споделиш някой от упражненията, които ви дават 🙂

# 60
  • Мнения: 1 073
Ще пиша на лично за занималнята, че искам просто да запазя някаква анонимност във форума, не с вас, защото повечето се знаем от фб групата, но като цяло с форума 😄.
Повечето игри тренират фината моторика примерно:
Взимате играчка животно, от тези фигурките, увивате го в ластичета и детето трябва да започне да ги маха.
Много любима игра е тази с пъзелите, които са с дръжки, на животни (дървени с формички да се слага фигурките) омотавате фигурите в алуминиево фолио, детето трябва да си обели "изненадата" после да каже как казва животното и да го сложи на конкретното място на дъската. Може и с играчки животни и рисунки на същите върху лист. Обикновено аз ѝ рисувам на листа и я карам да слага животните върху конкретните рисунки, които отговорят на фигурите. И всеки път ги карате да назовават животинките
Друго много хубаво занимание е рисуването с пръсти. Сега специално аз ѝ рисувам елха, която после тя украсява с боички и пръсти. Взех и шарено тиксо, различни видове и ги ползвахме за герлянди на рисуваната елха. Рисувам ѝ плодове, слънчице и тя трябва да ги оцветява.
Друга много полезна игра е сортирането. Ние събирахме орехи и камъчета, капачки от тези смутита на хипп, бобчета и всяко от тези неща го изсипваме в тенджера и тя трябва да ги разпредели в бурканчета.
Друга игра е орехи примерно в едно бурканче да ги премести в друго с помощта само на лъжичка.
Игра с карти, в Ориндж книжарницата продават много готини карти със ситуации, подавам ѝ 4 карти и тя трябва да ми каже на коя карта има дадена ситуация Пример: "ще ми покажеш ли къде баща си играе с детето на топка" и с много говорене започвам да я питам, "какво е това?", сочейки топката, тя или ми показва какво правим с топка като рита с краче, или ме гледа умно 😄 и аз започвам да обяснявам : голяма топка, жълта топка. Важното е, като учите думички с децата да ги описвате: жълт жираф, висок жираф, кафява маймуна, игрива маймуна.
Дано съм описала що годе разбираемо, че ме викат в момента 😄

# 61
  • Мнения: 337
А аз се мислих за добра майка що годе... Ми като прочетох това, направо ми иде да се гръмна 🙄 Лиилоо поздравления. Може ли да кажеш от къде черпиш тези идеи 😁

# 62
  • Мнения: 1 073
Еее, не така, аз не го казвам с тази цел. Тука всичките сме прекрасни майки, пък и имайте предвид, че аз съм я пратила на занималня и при баби, мога да ида на отдъхна някво време и после да заредя за занимания с малката. Когато съм по 24 часа с нея имам чувството, че мозъка ми изтича от ушите. За това все казвам евала на всеки, които е постоянно с малките. Иначе идеите са от занималнята, там си имаме брутални учителки, такива игри мислят, че ми скриват шапката, а аз после правя някакви разновидности.

# 63
  • Мнения: 271
Ще пиша на лично за занималнята, че искам просто да запазя някаква анонимност във форума, не с вас, защото повечето се знаем от фб групата, но като цяло с форума 😄.
Повечето игри тренират фината моторика примерно:
Взимате играчка животно, от тези фигурките, увивате го в ластичета и детето трябва да започне да ги маха.
Много любима игра е тази с пъзелите, които са с дръжки, на животни (дървени с формички да се слага фигурките) омотавате фигурите в алуминиево фолио, детето трябва да си обели "изненадата" после да каже как казва животното и да го сложи на конкретното място на дъската. Може и с играчки животни и рисунки на същите върху лист. Обикновено аз ѝ рисувам на листа и я карам да слага животните върху конкретните рисунки, които отговорят на фигурите. И всеки път ги карате да назовават животинките
Друго много хубаво занимание е рисуването с пръсти. Сега специално аз ѝ рисувам елха, която после тя украсява с боички и пръсти. Взех и шарено тиксо, различни видове и ги ползвахме за герлянди на рисуваната елха. Рисувам ѝ плодове, слънчице и тя трябва да ги оцветява.
Друга много полезна игра е сортирането. Ние събирахме орехи и камъчета, капачки от тези смутита на хипп, бобчета и всяко от тези неща го изсипваме в тенджера и тя трябва да ги разпредели в бурканчета.
Друга игра е орехи примерно в едно бурканче да ги премести в друго с помощта само на лъжичка.
Игра с карти, в Ориндж книжарницата продават много готини карти със ситуации, подавам ѝ 4 карти и тя трябва да ми каже на коя карта има дадена ситуация Пример: "ще ми покажеш ли къде баща си играе с детето на топка" и с много говорене започвам да я питам, "какво е това?", сочейки топката, тя или ми показва какво правим с топка като рита с краче, или ме гледа умно 😄 и аз започвам да обяснявам : голяма топка, жълта топка. Важното е, като учите думички с децата да ги описвате: жълт жираф, висок жираф, кафява маймуна, игрива маймуна.
Дано съм описала що годе разбираемо, че ме викат в момента 😄

 Много полезна информация. С какво оцветява? Аз използвах различни варианти -моливи, пастели и какво ли не, но всичко завършва в устата. Той и не стои много на едно място и му взимам нещата от ръцете, за да не тича с остри предмети. Така заниманията се превръщат в драма и приключват набързо. С фолио не съм пробвала, но и това ще трябва да вадя от устата със сигурност.

# 64
  • Мнения: 1 073
Уф, това е малко сложно, при нас мина що годе периода с лапането на всичко и доста рядко си пъха в устата, за това и си позволявам да използвам толкова малки предмети като бобчета и тн. Пастелите я оставих да ги яде, предадох се и накрая спря сама. Давам и да рисува с водни бои с ръце. Четката много я лапа, нея я ползваме за рисуване с вода само на тези книжки де се боядисват сами с водичка. Иначе давам всичко, моливи, фулмастри, боя, пастели. Купих и една вълшебна гъба от ДМ и с нея чистя дивана после от творчеството ѝ, стени също чисти.. Също любимо занимание е да лепи стикери, купувам най- евтините от близката книжарница и почва купона, лицето ми е в животни, цветя, дрехи, стени, дивани, мебели и животните ни също. 😄, столчето ѝ за хранене е с нов дизайн. Тези две седмици, в които си бяхме у дома, защото беше болна се отрази доста зле на дома ни, ноооо ще го оправим това. Предала съм се, че известно време няма да е идеална чистота у дома 😬

# 65
  • Мнения: 177
Може ли някой да каже как се казва фб групата?

# 66
  • Мнения: 90
Сетих се за този ресурс за проговарянето:
https://parentacademy.bg/online-courses/sladki-dumi/

# 67
  • Мнения: 1 033
Може ли някой да каже как се казва фб групата?

+1 За фб групата.
Ние почти на нищо не си играем, всичко и при нас приключва в устата, а сме големи на 1.5г моми за женене 😂.
Обича да играе с топката само с баща си, с мен не иска направо изпада в истерия, когато взема топката. Имам чувство, че не ме харесва особенно и иска да не и досаждам 😃. Имаме едни карти с животни, преди казваше как правят доста животни, но напоследък и писна и прави само вълка и кончето, каквото и да я питам тя отговаря с вълк и конче, а не е да неможе. Друга игра е да затваря кутии и шишетата си, направо полудява от кеф 😃 неможах да намеря кутии, и "измайсторих" от клечки за уши ги облепих с цветно тиксо отварям всички (около 20бр) и тя минава и ги затваря по цветове. Купих и бебе с шише, уж да го бута с количка, че бях чела някъде да им взимаме неща за бутане. Научи се да "приспива" бебето, но твърдо отказва да го храни и тя му лапа шишето 😃

# 68
  • Мнения: 105
Мами, вашите педиатри проверяваха ли на някои от първите прегледи юздичката под езика  на бебето ?
Защото на моето дете не са я проверявали, въпреки, че имахме проблем с кърменето.
А една приятелка, която е завършила логопедия, вчера ми каза, че според нея му е къса. И може да му попречи и при изговарянето на някои звуци. На следващия преглед при педиатъра ще питам.. Сега се притесних…
Нашето момче е с къса юздичка. Каза ми го педиатъра на един от първите прегледи " изчакайте да порасне малко 5 6 месеца"( пълни глупости... В Майчин дом Мутафова ги реже на 40дневни бебета... Толкова ме е яд)
 Кърмих го до 9тия месец, да в началото беше малко трудно, но после нямаше проблем. Водихме го на лицево челюстен хирург доц. Георгиев в денталния факултет във Варна, беше на 2месеца. Той ни каза щом суче няма проблем, дори не ми позволи да го събудя. Около годинката решихме отново да го посетим, искахме преглед да види колко е скъсена и да ни посъветва. Прегледа го, каза "не е за рязане, на дъщеря ми беше и по къса и не сме я коригирали и няма никакви затруднения, ако дойдете трети път вече може и да ви взема парите за операцията 😅".
Детето трябвало да е над 10кг заради пълната упойка.

# 69
  • Мнения: 231
Здравейте, издирвам декатлонската синя шейна с коланите, но я няма вече в сайта Frowning1 прегледах базар, олх, фейсбук, но няма. Някаква идея къде мога да намеря ? Или да ми препоръчате някаква шейна със закопчаване Blush

# 70
  • Мнения: 182
Здравейте, момичета!
Как сте?
Ние със синковците минахме през грипа, силно се надявам да е минало всичко, че беше кошмарно.
Надявам се сте здравички всички 😉.
Искам да попитам дали има още кърмещи майки? Аз съм от тях, като съм свела до минимум кърменията и съм махнала асоциациите за сън. До едно на ден е. Искам процесът да е плавен.
Влезнахте ли във форма? Аз съм още наникъде. Иска ми се да мога да си нося дрехите от М размер, но не ми се получава сякаш. Може и от кърменето да е.
Вие влезнахте ли във форма след отбиването?
Приятен ден! Здрава година от мен!

# 71
  • Мнения: 1 122
И ние всички бяхме болни. Някакъв ужас беше и съм повече от доволна, че свърши
Малката започна с хрема, после два дни  39 температура, която  много трудно бутахме, после кашля една седмица. Щях да полудея. Аз не кърмя, на петия месец свърши кърменето при нас, но като се разболя, не искаше да яде, а аз гледах течности да приема и давах повече мляко. Сега много си го търси, все вика "Маако, мааако". Закусва си сутрин нормално, после на обяд предлагам готвено, но вечер яде мляко, респективно, не е сита и през нощта ми се буди пак за мляко. Ще оправим нещата някакси.

Иначе аз съм дебела. Оня ден поръчах дрехи за повод, всичко L-размер и са ми баш по мярка. Обезсърчена съм. Преди лапароскопията и ковида бях 36-ти размер, сега 42... Плаче ми се, а нямам време нито за спорт, нито за диета. Че аз едвам се справям с най-задължителните неща, а още не съм тръгнала на работа дори. Кога да правя специални балансирани рецепти?!

# 72
  • Мнения: 182
Не искам да се качвам на кантара, депресираната се, но при всички положения съм към 15+.
Аз свалям, качвам... Преди изключвах само хляба и нещата се получаваха. Трудно е сега. Лошото е, че не се харесвам в огледалото, а съм гладна. Воля и търпение. Само това цял живот... Идва ми и на мен повече. Както и да е. Ще се оправим 🤗

# 73
  • Мнения: 263
Здравейте! От много време не съм писала тук, влезнали сме в една рутина от която няма мърдане, а май и не ми се иска, защото само режим ме спасява да организирам нещата и да не полудея.. Очаквам кандидатстване за ясла, макар да нямам особени надежди за прием. За килограмите не ми се говори изобщо.. Изключвам тесто, сладко, после пак започвам, изгубила съм воля нещо сериозно.

# 74
  • Мнения: 1 122
Оф, като ви слушам, направо не ви вярвам Joy

Аз, където и да ида, по паркове, градинки, молове и т.н., навсякъде оглеждам несъзнателно майки на деца на възрастта на нашите  - все ми се струва, че аз съм сред най-дебелите. Или преувеличавате за килограмите, или всички мами-дебеланки са се изпокрили и само аз обикалям напред-назад по всякъде. Joy

# 75
  • Мнения: 182
Иска ми се да отида на йога, фитнес, хора, но няма, няма кой да ни помага.
 Всичко ще мине. Времето е депресивно и се чудим и маем какъв кусур да си открием. 😄
Интересното е, че винаги след време си се смея на мрънканиците ми и все си викам колко проста съм била, та да се къхаря за глупости.

# 76
  • Мнения: 105
С риск да прочета " суха кучка" 😂 аз съм другата крайност, кантара показва често 45кг мърдам до 47 и няма и няма качване повече. Не е никак приятно да ходиш като чучало и стари познати да те питат " да не си болна от нещо иди на лекар 😒
И ние минахме надявам се през грипа и това седене вкъщи ме напряга много. Първо че е студено сега, а и във Варна е доста ветровито. Често докато стане следобед от сън и закуси вече е тъмно. Сега за разнообразие излиза някакъв обрив, който никой не знае от какво е. Вмомента съм в две състояния - чистене и готвене тъй като спряхме кухнята временно. Ще закача снимка ако някой има представа от какво може да е да ми сподели. Другата седмица сме на алерголог, но мисля че няма да минем без тест.

# 77
  • Мнения: 182
Да дам от моите килца? На мен ми задават въпрос, още ли кърмиш? Стига си кърмила, че виж, още не можеш да влезнеш във форма! 😊 Да се чувствате добре е важно!
Тези пъпчици наистина са интересни. Пожелавам ви докато отидете на лекар да са изчезнали!

# 78
  • Мнения: 177
Може ли майките,които вече са пуснали децата на ясла да споделят малко повече за това за колко време свикнаха? Колко пъти ги оставяхте само до обяд? Спят ли там? Вечер как сте с режима? С желание ли се случват нещата? Боледуват ли? Ние от другия месец живи и здрави тръгваме,та на мене ми е много притеснено! Махнахме бибата поне,че моят беше много пристрастен! Колкото до килограмите моят синковец не ме оставя да кача и един килограм 😅 само търчим на някъде,просто за секунда не сяда. Забременях 48,влязох да раждам 68,сега съм 49-50,но определено и 48 да бях не изглеждам по същия начин. Влизам си в дрехите,но не ми стоят,както преди да забременея! Кажете как сте със зъбите,че нас ни мъчат едни кътници и няма пробиване вече 2ри месец е кошмар?

# 79
  • Мнения: 267
Здравейте и от мен! ☺️
Mari92, на мен ми прилича на ухапване от насекомо това, дали е възможно?!
Да ви споделя и аз за килограмите... Края на Юли ходихме на море с приятели. Когато си облякох банския и се погледнах в огледалото ми се дорева.. Знаех, че имам да свалям, ама не очаквах точно това да видя 😄 Ужас! Това беше събитието, което ме мотивира да започна да правя нещо по въпроса. Започнах да ограничавам храната, броя калориите (все още го правя иначе се отпускам много) с едно приложение. Следобяд, когато зверчето заспи си отделям 30мин. и правя едни 20 минутни тренировки на Румяна Илиева с по 5 мин. разгряване и разтягане. Има ефект, свалих си излишните килограми и се чувствам доста добре.
Кърменето го спряхме около годинката. Той накрая просто се приспиваше и реших, че е време.. въпреки, че ми беше мъчно (лекичко).
За яслата и на мен ми е интересно, мисля че вече му е време, вкъщи сме повечето време само двамата и той направо пощурява. Там поне ще има с кого да играе. Може и на гърне да се научи да ходи, защото на мен категорично ми отказва да го използва. Сяда и нищо не прави, после в памперса. Но и на мен ми е притеснено, как се оправят тези хора с толкова малки деца на едно място... Хранене, рев, приспиване..

# 80
  • Мнения: 182
Бихте ли споделили приложението?

# 81
  • Мнения: 267
Бихте ли споделили приложението?
Калориен калкулатор се казва с червена ябълка, но предполагам и всеки друг ще върши работа.

Последна редакция: пт, 03 фев 2023, 22:42 от SummerStorm

# 82
  • Мнения: 231
Аз миналото лято свалих доста кг, но сега зимата пак си ги качих. Та сега съм колкото си забременях-61… А искам да сваля 5-6кг. Не мога да си закопчая дънките. Чувствам се дебела и грозна и смятам първо да направя житния режим и после да изключа малко по малко вредните храни. Че лятото пак ще ме е срам да облека рокля Grinning
Моя син го записах за септември в яслената групичка в детската градина. До тогава ще си се гледаме. Как магнахте бибата ? И моя е много пристрастен. През деня я крия и не я давам изобщо. Но стане ли време за съм си я търси. Пробвах на няколко пъти да не я давам. Издържам 20 мин рев и пак я давам 😁 може би трябва да съм по-стриктна.
С гърнето също нямаме никакъв успех. Даже спрях да го слагам. Сяда за 1 секунда и става и тръгва на някъде. Пробвах с книжки, играчки, песни, говоря му много какво и как се прави, но не. Не иска.

# 83
  • Мнения: 337
И ние нямаме успех ни с гърне ни с биба. Пробвах всички известни за мен методи, но нямам успех. И не говори....само елементарни неща, като основно е Не не не!

# 84
  • Мнения: 80
Дъщеря ми последните два месеца постоянно беше с биба- денем и нощем. Изкара 16тия зъб и просто я скрих и повече не съм давала. Голям тормоз беше както за мен , така и за нея. Тя реве, аз с нея.
Всичко отмина за една седмица. Вече 3та седмица е без биберон. Времето за заспиване се увеличи, вече не си ляга в 20:30 вечер , но не съжалявам.

# 85
  • Мнения: 231
Предполагам ужас ще е и при нас да му я махна. Той си играе с рингчето на бибата и така се приспива. И ме притеснява това, че и сега заспива трудно (ако на обяд е станал след 15:30-16:00 вечер ляга след 22:30). Представям си ако тръгна да я махам сигурно ще си размеши режима тотално… събирам още малко смелост и ще направя опит Grin
А вашите деца с какви играчни най-много играят ?
Тъй като ще е много студено тези седмици и ще сме си повече вкъщи искам да му сменя играчките с нови, защото с абсолютно нищо не си играе. Само тича, скача, мята се по дивани, столове и свят ми се завива 5-6 часа да се гоним 😁

# 86
  • Мнения: 8
Моето мнение е, че това е много лошо и вероятно попива. Дечицата са гъби и всичко, което виждат им се отразява. Дори ако друго дете удари вашето, то може да копира след време това действие. Тук е въпроса, чрез игри и говорене да се каже, че това не е хубаво. Ние примерно играем много с плюшено мече и разиграваме сценки, примерно едното мече удря другото и дъщеря ми трябва да го успокои и обяснявам, че това е много тъжно, лошо и не трябва да наранява. Така и процедирам с гърнето, често слагаме мечо на гърне да ака, даваме му да яде, приспиваме и какво ли не. При нас има ефект. Нея много я бият по площадките, случвало се е и тя да посегне, но е било веднъж и веднага започнахме да говорим, после се извиняваше на детето. Признавам, че на мен ми е трудно да реагирам, когато я ударят. Тя доста плаче, успокоявам я, но не знам какво да направя за да не се озлоби, да не започне да я е страх, но тя основно повтаря агресията върху мен и така - игрите помагат, които казах, поне в нашия случай.
Здравейте!
 Късно коментирам, но казвате, че "много я бият по площадките"??? Къде се случва това, кой град и район?

# 87
  • Мнения: 1 033
Здравейте, момичета! Отдавна не съм влизала да чета и ние сме още с биба, просто нямам сили да я махна, вечер и без това седи до 02:00-03:00, просто се провалих, като родител нямам сили вече 😭😭. Немога да оправя пустият режим. Тормози ме и че не говори, казва само "ам, ам", "уа" за вода, "ка" за топка, "каши", че се качва на дивана и "не", но не-то по-скоро го "изръмжава". Толкова ми е притеснено и ме е страх. Вашите говолят ли вече?

# 88
  • Мнения: 263
Здравейте, момичета! Отдавна не съм влизала да чета и ние сме още с биба, просто нямам сили да я махна, вечер и без това седи до 02:00-03:00, просто се провалих, като родител нямам сили вече 😭😭. Немога да оправя пустият режим. Тормози ме и че не говори, казва само "ам, ам", "уа" за вода, "ка" за топка, "каши", че се качва на дивана и "не", но не-то по-скоро го "изръмжава". Толкова ми е притеснено и ме е страх. Вашите говолят ли вече?

“Говоренето” на тази възраст е много широко понятие, което е индивидуално за всяко дете.. гледа ли телефон или детски? Четете ли книжки? Моят господин постоянно повтаря всичко, говори доста, гледа песнички по 10-15 минути на ден- признавам си, когато стане много напечено, но пък книжките са му на 1 място и компенсираме доста.
Тази биба вече не знам какво ще я правим.. през деня не я търси, но стане ли време за сън си я иска. Опитвала съм с “няма я”, “хайде да я дадем на бебето” и подобни, но изпада в страшна истерия.

# 89
  • Мнения: 271
Здравейте, момичета! Отдавна не съм влизала да чета и ние сме още с биба, просто нямам сили да я махна, вечер и без това седи до 02:00-03:00, просто се провалих, като родител нямам сили вече 😭😭. Немога да оправя пустият режим. Тормози ме и че не говори, казва само "ам, ам", "уа" за вода, "ка" за топка, "каши", че се качва на дивана и "не", но не-то по-скоро го "изръмжава". Толкова ми е притеснено и ме е страх. Вашите говолят ли вече?

Ако е така всяка вечер - защо не потърсите консултант по сън?
Честно казано, ако зависеше от мен, моето сигурно още щях да го приспивам на ръце обикаляйки. Имаше период, в който имаше регрес, но по стечение на обстоятелствата баща му го приспива 5 дена за дневния сън- и почна пак да заспива без драми.

Сега, ако пак навлезе в период, в които с мен не заспива с часове, пращам баща му за няколко дни и влиза пак в ритъм. Там няма драми, децата са много интуитивни и знаят къде минава номера. Понеже аз не мога да съм твърда с него, това е решението. Не си представяйте, че не го приспивам, за да плаче на друг, той просто с него не плаче и заспива бързо.

# 90
  • Мнения: 1 033
Потърсихме. Казва, слагайте я да спи от 12 до 14:00 на обяд, вечер в 21:00 то хубаво, но като не заспива, как. Вече съм се предала от както се роди е така, всяка Божа вечер. На предела на силите си съм, гледам я сама 24/7 ад е.

# 91
  • Мнения: 231
Лелее, искрено ви съжалявам….
Моето дете заспива в 11 или в лошия случай в 12. От няколко дни на обяд го будя по-рано и премести заспиването в 10, което ме устройва.
Но при вас 2-3 е доста лошо Hushed сутрин в колко се събужда, след като си е легнал толкова късно ? Пробвайте да го вдигате в 6:30-7 на обяд да спи час и половина макс 2 и може би ще си измести вечерното заспиване…

# 92
  • Мнения: 1 033
Сутрин, то немога да го нарека и сутрин. Става в 12:00 на обяд, опитах да я вдигам по-рано, рев, пищене, истерия, заспиване отново. Вместо да става по-лесно ми става все по-трудно, изтървах му края.

# 93
  • Мнения: 80
Защо не пробваш през 2-3 дни да я будиш с 15 минути по- рано?
Ще имаш резултат за около месец.

# 94
  • Мнения: 1 033
Защо не пробваш през 2-3 дни да я будиш с 15 минути по- рано?
Ще имаш резултат за около месец.

Пробвах, но беше същата истерия. Не съм настоявала, опитах за 3,4дни. Но ще се взема в ръце и ще започна да настоявам, иначе не се живее...

# 95
  • Мнения: 78
Дано имаш успех ... Аз също имам юлче, той си спи да кажем нормално от 8 и 30 вечер до 6 и 30 сутринта , буди се доста за вода през нощта,  но вече свикнах,  мисълта ми е друга... Както аз,така и ти и предполагам всяка майка,много обичаме децата си, но не позволявай както се казва да ти се качва на главата. Това е много натрупана умора за теб и така няма как да си пълноценна майка и жена. Дори и в началото да има истерии, опитай да си по твърда , излизайте навън сутрин , ако трябва пускай и малко песнички, или нещо което знаеш че обича и ще я зарадва или разсее. Аз също обожавам сина си и го прегръщам, целувам, радвам му се постоянно, но за неща, които знам че не трябва, не са правилни или има опасност да се нарани или нещо подобно съм твърда, включително повишавам и доста тон, то си зависи и от детето разбира се. Но все пак дано успееш лека полека да се справите и поне да се премести сънят от 11 до 9 сутринта да кажем, стискам палци 😊🍀

Последна редакция: вт, 28 мар 2023, 14:31 от Kaq369

# 96
  • Мнения: 1 033
Дано имаш успех ... Аз също имам кюлче, той си спи да кажем нормално от 8 и 30 вечер до 6 и 30 сутринта , буди се доста за вода през нощта,  но вече свикнах,  мисълта ми е друга... Както аз така и ти и предполагам всяка майка много обичаме децата си, но не позволявай както се казва да ти се качва на главата. Това е много натрупана умора за теб и така няма как да си пълноценна майка и жена. Дори и в началото да има истерии, опитай да си по твърда , излизайте навън сутрин , ако трябва пускай и малко песнички, или нещо което знаеш че обича и ще я зарадва или разсее. Аз също обожавам сина си и го прегръщам, целувам, радвам му се постоянно, но за неща, които знам че не трябва, не са правилни или има опасност да се нарани или нещо подобно съм твърда, включително повишавам и доста тон, то си зависи и от детето разбира се. Но все пак дано успееш лека полека да се справите и поне да се премести сънят от 11 до 9 сутринта да кажем, стискам палци 😊🍀

 Много ти благодаря, постът ти е много мотивиращ. Точно това направи- качи ми се на главата. Бях ви споменала в миналата тема още, че не съм се ресала, а косата ми е почти до кръста. Все още не съм го направила.... чак ми минава през ъкъла, че ще хвана въшки😂😂

# 97
  • Хасково
  • Мнения: 439
Несериозна и ние имахме период, в които заспиваше след 23,30 и сутрин ставаше към 11. А заспиването беше около час. Вече обмислях да се обърна към консултант, но реших да дам последен шанс. Та започнах с 15 мин по-рано на всеки 2-3дни да го будя. Съответно се измества и обедния сън. Също ако спи повече от 16,30 отново будя, освен ако няма да наваксва. В момента става към 9 и заспива около 22. За около месец затвърдихме този режим и мога да кажа, че детето е много по-спокойно и наспано, мен също ме устройва като часове. А относно дългото приспиване, поне при нас идваше от липсата на достатъчно физическа умора след следобедния сън. От както почнахме да излизаме след 5, вече заспива за около 20-30м. Също създадохме и ритуал. Четем 10 мин книжки, 10 мин песни(все още го кърмя првз това време) и след това го гушкам докато заспи.

# 98
  • Мнения: 231
Несериозна пробвай един два дни да я оставиш без обеден сън. Например щом става в 12 към 8 я сложи за нощен сън. Нямам идея дали ще проработи, аз така бих направила 😁 ние в 9:30 излизаме и в 12 го прибирам, обядва и лягаме. Гледам да спи до 16:00 макс, за да си легне навреме и вечерта. Като спи много на обяд също се събужда и много кисел и четох, че многото спане също може да ги изнерви. Тя реално си взима нужния сън просто не е в нормалните часове. Което пък най-много влияе на теб.. не знам пробвай сама няколко седмици да издърпаш спанетата, ако не се справиш има много добри консултанти. Аз от “мамо, спи ми се” съм много доволна.

# 99
  • Мнения: 93
Вашите деца тръшкат ли се? Аз с моето дете без количка абсурд да изляза. Тръгваме на разходка ( към детската площадка, която е на 2 минути от нас), но детето решава, че иска да тръгва в другата посока. Обяснявам с равен и спокоен тон всеки път, но всичко завършва с тръшкане на земята и истеричен рев, сякаш  съм му направила нещо. Абсолютно всеки път е това. Не го "лигавя", нито пък съм прекалено строга, но просто няма как да му позволя да ходи към улицата, на която минават коли постоянно.

# 100
  • Мнения: 1 033
Тръшка се постоянно, още при ставането нещо се ядосва и започва. По улиците беше започнала да дава ръка и няколко пъти излязохме успешно без количка. Сега пак започна, не дава ръка, тръшка се, реве, пищи... хората ни зяпат...

# 101
  • Мнения: 337
Същата работа и при нас. Винаги в обратната посока. Като не става на неговата, не просто реве ами ляга на земята 😬

# 102
  • Мнения: 80
Тръшка се много рядко.
С количката излизам изключително рядко, даже забравям за нея.
Излизаме с тротинетка, кола за бутане,  количка с бебе или просто на безцелна разходка. Оставям я тя да ме води , но като кажа спри , ела или върни се ме слуша.

При нея нова фаза е да не си дава нещата на другите деца и да крещи " моето , моето " 😀

# 103
  • Мнения: 93
Той още не говори, но виждам, че разбира и то доста, но този инат, направо ми гаси тока. 😀😀😀 Опитвам се да го разсея с нещо друго като реши да се тръшне за нещо, но не става... Надявам се да мине по-бързо този период.

Кандидатствате ли за ясла в момента?

# 104
  • Мнения: 337
Аз кандидатствах, но в район не по местоживеене... Става въпрос за Бургас, та стискам палци да го приемат

# 105
  • Мнения: 93
Пожелавам на теб и на всички успех! И аз се надявам да го приемат, защото не знам как ще смогна.

# 106
  • Мнения: 231
Явно навлизаме в терибъл ту 😁 и при нас е същото от доста време вече. Постоянно се реве за нещо. Ядосва се. Хвърля. Разхвърля. Не слуша. И най-големия проблем имам с храненето. Не мога да се оправя. По два часа го гоня с лъжицата. Преди си хапваше всичко до последната лъжица, постоянно ядеше хляб и гледаше в нашите чинии. Сега нищо подобно. Нищо не иска и го лъжа със сирене и кашкавал в храната, за да хапне. А хапне ли вдигам купон до небето 😥 иначе на яслена група в градината го пускам от септември. Започвам вече да се замислям дали да не е и по-рано. Стопява ми лагерите Grinning

# 107
  • Мнения: 267
При нас е същото... рев, тръшкане и пищене за всяко нещо, което не му хареса. Много ме изморява. Ще кандидатстваме за яслена група. Мисля си, че ще го приемат и ми е много притеснено. Казаха, че при тях няма срок на адаптация и ходене по 2 часа в началото.. Водиш го първия ден сутринта и си го вземаш вечерта. Направо ми се реве като си помисля какво е в главата на едно дете, което до сега е прекарвало почти цялото си време с майка си и изведнъж се озовава на непознато място с непознати хора за неизвестен период от време... 🥺 Да не говорим, че той не говори много, не ходи на гърне, не яде сам..

# 108
  • Мнения: 1 122
Спокойно, на всичко от изброените накрая неща ще го научат в градината. Може да е малко шок първите няколко дни, но децата обичат деца, после няма да иска да се прибира вкъщи. Нито гладно ще го оставят, нито напишкано, те са педагози, знаят какво искат децата. Моята Ина говори много, но е много инатлива, нон-стоп иска нещо и ако не го получи до две секунди започва да плаче с една физиономия, сякаш страшна мъка изпитва. Жал да ти е да я гледаш. Миналият ден повтаря "шлекааааа, шлека, шлекааааа", пищи и реве, вдигнах я, викам спокойно покажи ми какво искаш, не те разбирам. То се оказа "солетка".

# 109
  • Мнения: 105
Ще кандидатствам сега във Варна на 2.05 отваря системата и ще чакам. Сърцето ми се свива като се замисля, че няма да сме скачени съдове ден и нощ. И при нас е голяма драма тръшкане рев, опитвам се да се владея, но все по често крещя и после толкова ми е гузно. Казвам си пък нали някак трябва да ги вкарваме в пътя тези деца, много против съм високия тон или шамарите, но вече често не се владея слава богу само с тона ръцете още си ги въздържам. Всичко си разбират и често предизвикват за да видят реакцията, едни малки робовладелци са 😅

# 110
  • Мнения: 93
Ами моето от събота насам спря да ме тегли така, както ви обясних. Надявам се да забрави за това и вече да се разхождаме наистина 😀 Явно трябваше да ви се оплача, за да стане чудото 😀😀😀
 Сега новата мания е да взима ключовете от вкъщи и да "отключва" и " заключва" вратите. Вземат ли му се става страшно просто. А относно тръгването на ясла, силно се надявам да го приемат и да тръгне и да общува с дечица, защото около нас няма много дечица. За майчето, което се притеснява, че детенцето е още с памперс и не се храни самичко- моето е по същия начин, но дори и ненаучени да ги пратим, то те ги учат на гърне, а относно храненето съм чувала че учителките предпочитат те да ги хранят. Всичко ще е наред! 🙂

# 111
  • Мнения: 231
Hands Hand хеей, как сте ?
Тръгнаха ли децата на градина ?
На моето днес му беше първия ден и ми звъннаха в 12 да го взема, че много плаче.
Четем книжки, обяснявам, взимаме братовчед му от същата градина… как да му помогна да свикне по-лесно ?
От сутринта плаче и заспа в 15:00 часа… и на сън дори плаче.

# 112
  • Мнения: 1 122
Няма ли период на адаптация? В тази ясла, в която е приета дъщеря ми (в септемврийските групи) първо стоят по 1ч, после - по 2, после до обед и чак на втората седмица се правят опити да спи в яслата.

# 113
  • Мнения: 1 073
Здравейтеее,
Надявам се всички да сте добре и да не сте луднали много от прекрасния период около и след 2 годишна възраст. 🤣 При нас е диктатура от страна на малката, няма дреха, храна, лъжица, която да се използва ако не е одобрена преди това от шефа.
За градината, малката ходи от както е на година и 3 месеца, имаше си половин месец адаптация, в която ходеше за по 2 последователни дни по час, два после половин ден, после пък увеличихме дните и така докато не почнеше да ми се сърди, че я взимам. Гледката пред градината беше все едно учителката е майката, а аз гадната леличка, която иска да я вземе. Та, нормална е тази реакция. Трябва им време да осъзнаят тази промяна и е толкова хубаво после ❤ ако детето ходи с кеф, а ти имаш свободата да не си 24/7 с детето, връща се човекът в теб.
П.П.: честито за всички нови попълнения в групата, братчета и сестрички, браво за смелостта да имате породени деца, силни сте 😛.

# 114
  • Мнения: 1 033
Аз приключих с ясли/градини, не става работата. 24/7 съм с детето, не просто не издържам психически, а вече тотално полудях, мисля че съм луда- има моменти, в които треперя от нерви, но запазвам самообладание пред детето. Няма изгледи и да работя, просто не можем на я оставим никъде, при никого. Изпада в истерия, тръшка се, дере се, хапе, рита.. Ние ли се провалихме, детето ли ни е взело най-лошото... Съдба, ще търпим...

# 115
  • Мнения: 1 073
Несериозна, ако си от София пиши ми да ти препоръчам едно местенце ❤ сила за теб. Много е тежко това, психически е адски изтощаващо Sad

# 116
  • Мнения: 1 033
От София съм, но живеем в Стара Загора. Да, изтощаващо е. Отделно и родителите ми вечно знаят най-добре, та и от тях съвети търпя. Пък лятото отидохме на море заедно, за 1 час не гледаха детето, а си гледаха кефа, иначе са най-най. Толкова ме е яд...

# 117
  • Мнения: 231
В нашата градина предпочитат от началото да остава там да спи и след това да го взимам. Първия ден ми звъннаха в 12. Следващите три дни беше заспал и го взимах направо в 3 като го събудят. Иначе вечер едваа издържа до 9:30 и ляга. А преди си лягаше в 12 Close
Започва да посвиква. Казаха, че за 5 дни там е супер. Щом е започнал и да яде. Иначе така плаче като го оставям, че днес вече няма глас изобщо… Вчера сутринта докато го подавах на учителката я изрита в корема и ми стана супер неудобно, и тя казва оо, спокойно, свикнали сме Grinning
Иначе Несериозна, моето е същото. Голям инат, само реве и се тръшка, вечер глед градина е ужасен. По 3 часа реве докато накрая заспи. Много е изнервен, стресиран и уморен от тази градина. Но от друга страна си играе по-спокойно, казва много нови думи от там, говори ми за другите деца..У нас си беше свикнал да си спи до 17:00 часа и да си прави каквото си иска. Там няма кой да го остави. И по-добре. Пробвай да го пускаш на градина месец-два-три колкото време му трябва и ще свикне. Големи са вече и са големи манипулатори.

# 118
  • Мнения: 1 033
След последният ми опит едва не си глътна езика, от рев. Когато реве, като магаре започва да дърпа навътре и нямам сили, страх ме е, няма да мога да го преживея. Реве, пищи, скубе се, започва да хълца някак си навътре чак посинява, още няма 2г, а вече ни командва.. не ми се мисли на 16,17г 😅🤣🤐 Ще ни трепе...🤣

# 119
  • Мнения: 93
Моето дете не се класира за държавна градина, но от септември все пак ще посещава частна такава. Не съм наясно там как стоят нещата с адаптацията, предполагам няма да е нещо по-различно от другите детски заведения. Надявам се да мине плавно адаптацията, въпреки че от малък като чуе друго дете да плаче изпада и той в истерия, не искам да си представям какво ще бъде ако още 10-15 дечица плачат, сигурно ще се побърка и ми се къса сърцето при тази мисъл. От гледна точка на гледане от друг възрастен няма проблем, закача се, комуникира с хората по негов си бебешки начин и не се притеснявам толкова.

# 120
  • Мнения: 105
Здравейте, момичета. Към тези чиито деца вече са на ясла, какво давате за имунитет? Попитах педиатърката отговора беше " все тая", което не ме и изненада изписа ми Резиста кидс, но ми се искаше да започна нещо преди да тръгне на ясла. До сега си боледува често от хрема и няколко пъти гърло не винаги придружени с температура. Но тези сополи са си често и отива по 2 седмици и отгоре. Та не искам да си представям колко ще посещава ясла и колко ще е вкъщи, а и двамата с баща му сме работещи( аз още в майчинство), но разболее ли се няма да има на кого да разчитаме да го гледа.

# 121
  • Мнения: 1 073
Аз давам биозин кидс, то е едно много вкусно сиропче. От както започнах да давам  боледуванията спряха, нооооооо по принцип не е много хубаво да се дава дълго време, може да започнете месец преди яслата.

# 122
  • Мнения: 105
Аз давам биозин кидс, то е едно много вкусно сиропче. От както започнах да давам  боледуванията спряха, нооооооо по принцип не е много хубаво да се дава дълго време, може да започнете месец преди яслата.
Давала съм когато е болен. По някаква схема ли го давате. За Резиста ми каза 2 месеца давам 1 почивка, не съм много сигурна, но мисля 2 пъти по 5мл.

# 123
  • Мнения: 271
Аз давам Самбукол. Наблюдавам, че кара и по-леко всичко от него. Избягвам да давам през цялото време, на почивки го давам.

Сега почнах и рибено масло, подходящо от 1 год възраст.

# 124
  • Мнения: 337
Рожденните дни наближават, да са ни здрави дечицата. Бързо минаха тези две годинки, поне за мен. Ако има мами от Бургас, ще се радвам на препоръки за аниматори и сладкарница където могат да ми изработят торта по мой модел и да не е Захаро

# 125
  • Мнения: 1 033
Здравейте, момичета. Ето днес и нашата госпожица става на 2г, а безсънието и умората продължават, също така не говори. Препоръчайте ми консултант по сън и логопед, вече съм на ръба и не издържам, а имам спекулация, че плаче, мрънка, тръшка се и не спи поради тази причина, че не може да говори и да каже какво иска.

# 126
  • Мнения: 93
Здравейте, момичета. Ето днес и нашата госпожица става на 2г, а безсънието и умората продължават, също така не говори. Препоръчайте ми консултант по сън и логопед, вече съм на ръба и не издържам, а имам спекулация, че плаче, мрънка, тръшка се и не спи поради тази причина, че не може да говори и да каже какво иска.

Да ти е жива и здрава! Казва ли някакви думички или изобщо не говори?

# 127
  • Мнения: 1 122
И моята малка кукла днес става на 2! Тя много говори, но това не пречи да мрънка и да се тръшка постоянно. За мен е рано на две години да търсите логопед. Децата последните години проговарят доста късно. Знам за случаи на 4-5 години започват да говорят. При нас ранното проговаряне го отдавам на това, че първата година живеехме в къщата на нашите, а там е голям калабълък и всеки се занимаваше с нея. Иначе и детски ѝ пускам, и я оставям и сама да си играе, вече съм сама, няма кой да ми върши работата и не мога да бъда активно ангажирана само с нея на 100%.

Да са ни здравички! Това пожелавам! Heart

# 128
  • Мнения: 1 033
Казва само тати, ам ам, уа за вода, ка за топка и миби за бибата.

# 129
  • Мнения: 93
Казва само тати, ам ам, уа за вода, ка за топка и миби за бибата.

Моето дете е по същия начин, не мисля че има нещо притеснително. Аз мисля да пробвам отново с четене на книжки, въпреки че ги дърпа от мен и има вече няколко пострадали страници. Ще проговорят, скоро ще ни се иска да млъкнат за малко поне 😆😆🤣

# 130
  • Мнения: 80
Консултацията с логопед би била полезна за вас , за да ви кажат как да развивате детето. Не е излишно според мен.
Дъщеря ми говори много, но точно с говоренето започна налагането за всичко. Започна да повтаря всичко каквото чуе и напоследък постоянно ми казва " не, марш" , което много ме ядосва.

Но вече са големи, не са бебета. Няма памперси , няма биберони, не се гушка така както преди😀

# 131
  • Мнения: 1 033
При нас е ад, иска да я разнасяме, като новородено 🤣. Вечер не спи и това е, мисля да не е объркала деня с ноща, но дали на тази възраст е възможно. Вечер се буди, ако изобщо заспи в 00:00-01:00 и ляга в 07:30. После спим до 16ч, няма как да я будя, просто защото и аз немога да се събудя. Вече съм толкова уморена, че просто съм се пуснала по течениено и не ми пука за нищо

# 132
  • Мнения: 80
С този режим въобще не знам как се оправяте.
Теоретично как се започва ясла , работа и такива неща като се спи до 16ч следобед.

# 133
  • Мнения: 1 033
С работа поне нямам проблем, инфлуенсър съм, но се чувстваме, като парцали. От 2 дни я будим в 9ч, на обяд спи от 13:00 до 14-14:30, вечер ляга в 22ч и в 00:00 е укокорена. Айде пак до 07:30. Направо е ужас, не знам къде толкова сбъркахме... Отделно и носенето на 15кг. Живеем ден за ден, вече дори не помня от кога не сме яли готвено, готви се набързо само за нея, за нас нямаме сили.

# 134
  • Мнения: 1 073
Изобщо не съм съгласна, че е рано за логопед и, че е нормално дете на 4-5 да проговори! Това е много неправилно! По принцип на 2 да не говори особено много не е притеснително, ноооо и не е излишно да се направи една консултация. Децата първо трупат пасивен речник и често проговарят внезапно, но все пак.
За гигантската регресия към 2 години… то си е   Терористичен период.
Момичета, аз пък да кажа, на връх втория рожден ден на моята маймунка разбрахме, че съм бременна 👀 на всички майки тук, които са вече с второ дете с малка разлика бих казала, машини сте! Чувствам се като пребит слон страдащ от непрестанна морска болест 😒. Знам, че е период, амаааа, стискам палци всичко все пак да е наред, че и ни изненада.
Поздрави от повръщащата аз 😂
П.П.: Несериозна ако си от София ми пиши да ти дам контакт на слухово-речев рехабилитатор, моето дете ходи при нея.

# 135
  • Мнения: 93
Изобщо не съм съгласна, че е рано за логопед и, че е нормално дете на 4-5 да проговори! Това е много неправилно! По принцип на 2 да не говори особено много не е притеснително, ноооо и не е излишно да се направи една консултация. Децата първо трупат пасивен речник и често проговарят внезапно, но все пак.
За гигантската регресия към 2 години… то си е   Терористичен период.
Момичета, аз пък да кажа, на връх втория рожден ден на моята маймунка разбрахме, че съм бременна 👀 на всички майки тук, които са вече с второ дете с малка разлика бих казала, машини сте! Чувствам се като пребит слон страдащ от непрестанна морска болест 😒. Знам, че е период, амаааа, стискам палци всичко все пак да е наред, че и ни изненада.
Поздрави от повръщащата аз 😂
П.П.: Несериозна ако си от София ми пиши да ти дам контакт на слухово-речев рехабилитатор, моето дете ходи при нея.

Честита радост!

# 136
  • Мнения: 271
Лилло, честито!

И аз подкрепям винаги консултации и помощ за всеки случай. И сина ми не говори много, ако бях в БГ със сигурност щях да се консултирам по мое желание. Чета и темата за трудно проговаряне и се уча от съветите. Да, много от децата проговарят внезапно и късно, но не виждам защо трябва да се чака, ако процеса може да се подпомогне.

Същото и с консултанта по сън, не пречи да се опита. В крайна сметка, ако не проработи нищо не се губи, освен пари, но плюсовете може да се повече.

# 137
  • Мнения: 182
Лилло, честита радост!
Лекичка бременност с приказно бебче!

Няма да ти  е лесно, но ще бъде страхотно!
Много добър изказ имаш,  а и отговорите, които публикуваш са много значими и винаги точни!
Весело лято

# 138
  • Мнения: 1 033
Честито, вие сте герои! Мен страшно много ме е страх от това, какво остава за второ?🤣 Понякога, като и чуя гласчето в 02-03ч през ноща, тръпки ме побиват.

# 139
  • Мнения: 1 122
Честито Лилло, до термин малкото ще е станало достатъчно голямо, че да разбира повече и да е, ако не в голяма помощ, то поне няма да е толкова буйно, колкото сигурно е в този период.
Ние сме на почивка на Рупите и ресторантът ни е до басейна. Познайте как вечеряме?! Редуваме се с моя мъж да я разхождаме да не цопне във водата и непрекъснато слушаме "Аде, 'дата, Аде, 'дата, малка липка аз". Не можем да я оставим нито за секунда без надзор от половин метър дистанция. Да е здравичка, но е много палава. Аз много искам второ, но септември се връщам на работа и ще трябва да поработя около година преди да започнем опити, за да мога да взема редовното майчинство. Ние сме нормални работещи хора, не сме бизнесмени и парите са ни важни много.

Общи условия

Активация на акаунт