Избор/Мнение за комбинирана пералня със сушилня?! №4

  • 25 339
  • 776
  •   1
Отговори
# 75
  • гр. Варна
  • Мнения: 88
Ами защото не ми се вижда нормално по цял ден да пера и суша 4-5 кг дрехи. А пък замърсени, колко да са замърсени, все пак ги сменяме почти всеки ден. Всеки сам да си прецени, за мен е така, за друг друго.

# 76
  • Мнения: 198
А защо на замърсени дрехи скъсявате времето? На мен лично дългите програми не ми пречат.
На 30 С за 30 минути пускам само тези, които съм купила току що, даже и на 40С.
защото нямам някакви кой знае каквои замърсени дрехи, дрехи носени половин или един ден не ги считам за толкова замърсени.
На 40 градуса пера само бяло, рядко на 50 или 60. Цветното задължително на 30

@milenski67, кое е копчето за съкращаване на времето че не откривам в ръководството?

# 77
  • гр. Варна
  • Мнения: 88
8.7 Запаметяване на време
С тази опция може да намалите
продължителността на програмата.
• Ако прането Ви е нормално или
леко замърсено, може да съкратите
програмата за изпиране. Докоснете
този бутон веднъж, за да намалите
продължителността.
• В случай на малко количество
пране, натиснете този бутон два
пъти, за да зададете много
бързата програма.
Продължителността на програмата се
променя на дисплея.
Когато този бутон е активиран,
светлинният индикатор над него
светва

Така са го кръстили - Запаметяване на време
Вижте в ръководството къде се намира. Символът е едно часовниче с >>

# 78
  • Мнения: 371
И така, вчера ходих до Техномаркета, момчетата ми пуснаха АЕГ-то и наистина няма нито кратка програма нито можеш много да намалиш времето чрез температурата. Май най-ниското, което успяхме да смъкнем беше на 30 градуса, 2 часа и нещо. Това за моите разбирания е прекалено, свикнала съм на 35мин на 30 градуса.
Показваха някакъв Самсунг, LG, ама нещо им нямам много вяра на тези марки точно за перални.
За Бош казаха- ооо, не.
Гледах и едно Miele, по-евтиното от двете ама барабана ми се стори прекалено малък, а уж е за 8кг.
Половинката иска Миле, че били по-надежни.
Дори и да купя отделни и някак да шумоизолирам сушилнята в шкаф, че освен в трапезария/хол няма другаде къде, или в мазето(ама ще ходя нагоре надолу по етажите с тежки влажни дрехи, което не ми оферта), май пак към Miele ще се насоча, а по-нормалния като цена вариант е пак за 8кг.
И дилемата е пълна....
Някой има ли тази Миле, да сподели колко време суши и как се държи с мъховете:
https://shop.miele.bg/peralni-sushilni-gladachni-sistemi/11568310-1.html
Аз ползвам тази Миле, за памук първоначално дава 2 м и 40 Мин сушене, но си ги скъсява на около 1 час, като суша хавлии има мъхчета по гумата, които избърсвам ако са малко, има програма 9 Мин изплакване на мъхове. Дрехите не са на 100 % сухи поне според мен и ги слагам за около час до влагоабсорбатора.

# 79
  • Мнения: 13 932
Как ви се изпират препаратите при толкова кратки праграми? Когато реша, че искам бързо и си намеря нещо супер кратко винаги ми остава препарат и пускам допълнителни изплаквания, а не слагам много.
Иначе програмите обичайно са дълги и на мен не ми ги намалява съществено.

# 80
  • Мнения: 11 624
Как ви се изпират препаратите при толкова кратки праграми? Когато реша, че искам бързо и си намеря нещо супер кратко винаги ми остава препарат и пускам допълнителни изплаквания, а не слагам много.
Иначе програмите обичайно са дълги и на мен не ми ги намалява съществено.
Той не само, че не се изплаква, ами и не успява да се разтвори, активира и изпере за 15-20 мин пране. Другото е плакнене. Демек-хабене на препарат, вода и ток.

# 81
  • Мнения: 198
На 30 градуса за 35 мин си се изпира перфектно. До сега не съм имала случай на неразтворен или неизплакнат препарат или прах за пране. Дрехите са чистички и ухаят добре. Пера така от над 10 години с тази комбинирана пералня на Електролукс. Преди това с горението пак на някаква програма за под час съм прала и не съм имала проблеми

# 82
  • Варна
  • Мнения: 7 702
Най-късата програма на стария Аристон беше 1.30/пране/. на Електролукса най-късата,която ползвам е 1.57 на 60гр. памук с 3 натискания за намаляне на времето и допълнително плакнене. Ако намаля още веднъж не се изплакват дрехите и остава пяна тъй,че за мен това е минимума. В общи линии ползвам две програми памък и синтетика чат пат,но и на синтетиката не ми харесва плакненето.

# 83
  • Мнения: 2
Здравейте!
Включвам се и аз с молба за съвет! Трябва да се оборудвам и аз с едно "комби", понеже ми омръзна да влача ежедневно сушилки напред-назад... Изчетох повечето от 4-те теми и намерих много полезна информация, която ме насочи. Бюджетът ми е до 2000лв. Нямам място да разположа два уреда. Също и АЕГ 9 при мен не става - разполагам с височина 86.5 см. под кухненски плот. Набелязала съм няколко модела:

https://brosbg.com/aeg-l7wben69s-product-21483

https://nai-izgodno.bg/edra-byala-tehnika/peralni/peralnya-ss-su … ctrolux-ew7wn369s

https://www.technopolis.bg/bg/Peralni-s%C3%A0s-Sushilni/Peralnya … EW7W361S/p/688373

https://techmart.bg/%D0%9F%D0%B5%D1%80%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D1%8F%2 … g%20WD70T4046EELE

За Samsung намерих малко мнения тук, но от друга страна имаше позитивни мнения в emag и др. сайтове и се чудех дали не е вариант /стига да си изкара гаранцията безаварийно, а и така или иначе нямам опция за AEG 9/. Разглеждах и Bosch-овете, понеже съм фен на марката, но не намерих много мнения като цяло.

Ще съм благодарна, ако ме посъветвате за по-горните модели или да ми препоръчате някой друг.

Последна редакция: пт, 06 яну 2023, 08:18 от lubache

# 84
  • Мнения: 104
Как ви се изпират препаратите при толкова кратки праграми? Когато реша, че искам бързо и си намеря нещо супер кратко винаги ми остава препарат и пускам допълнителни изплаквания, а не слагам много.
Иначе програмите обичайно са дълги и на мен не ми ги намалява съществено.
Той не само, че не се изплаква, ами и не успява да се разтвори, активира и изпере за 15-20 мин пране. Другото е плакнене. Демек-хабене на препарат, вода и ток.
Праховете за перални съдържат в химическите си формули препарати за забавяне на действието и се активират след 12-15.мин.
35м.програма е жив ужас, ами центрофугиране поне 6м.ами време за пълнене/ изпомпване.

# 85
  • Мнения: 544
Такива кратки програми следва да се ползват само с течен препарат. Поне в упътването на нашата пералня си пише да е така като максималната доза да е 20мл препарат. Според мене дори когато се ползва автодозирането самата пералня си изчислява и е под 20мл.

# 86
  • Мнения: 104
Такива кратки програми следва да се ползват само с течен препарат. Поне в упътването на нашата пералня си пише да е така като максималната доза да е 20мл препарат. Според мене дори когато се ползва автодозирането самата пералня си изчислява и е под 20мл.
Така е, но има и още нещо.Забавянето се налага за да има време водата поне малко да се затопли.С напълно студена вода, активиран препарат и интензивно движение на барабана дрехите може да се засекат.Докато преди да се затопли водата и препарата се активира движението не е толкова интензивно
Вярно на такива програми се перат съвсем леко замърсени дрехи, но все пак има риск.Конкретните решения вече са строго специфични.

# 87
  • Мнения: 544
При течните има ли активиране...то те са си смесени с вода още при приготвянето. Мисля че пеи тях няма и това е една от причини на кратки програми да пишат да се ползват само течни.

# 88
  • Мнения: 2 961
Какви са тези препарати   за забавяне на действието ????? Какви са тези глупости !?Според вас кой нормален производител ще се стреми към това , ами няма да направи препарат , разтварящ се бързо и напълно , а ще го прави със """забавено""" действие !?
Съставките , имащи нужда от въпросните 10-15 минути се наричат ензими /като протеаза , маназа , целулаза ,
амилаза , пектиназа и други/ . Времето е необходимо за да се загрее до максимум 40С , да си разтвори препарата и чак след това да се нагрее до по-висока температура /напр.60С /, тъй като над 40С някои ензими стават неактивни.
Това дори вече почти не е необходимо , тъй като повечето сегашни качествени  перилни препарати съдържат различни вариации на ензимите си /например няколко вида целулаза ,маназа и т.н./  , което дава възможност да се нагрява директно без необходимостта от това време.
Marsian , до някаква степен течните перилни препарати се  разтварят по-бързо , тъй като 65-75% от съдържанието им е вода /течно в-во/ , а на праховете е натриев сулфат и други /сухи в-ва / , но при праховете изплакването е по-лесно , тъй като течните перилни препарати съдържат по-голямо количество ПАВ / повърхностно активни в-ва/  . Това не се отнася за компактни прахове със съдържание на над 30% зеолити , но такива в България почти няма . Този въпрос е доста дълъг и може да се намери много информация в интернет , но всичко според мен е относително . Всеки си решава дали да ползва течни перилни препарати или прахове на кратки програми , но аз лично не препоръчвам изобщо да се използват кратки програми.

# 89
  • Мнения: 40 924
Не знам дали се изплакват по-лесно. Аз се отказах от праховете и минах на течни препарати именно защото ми писна да намирам неизплакнати остатъци по някои тъмни дрехи. Откакто съм с течен Ариел (преди бях пак на Ариел, но прах) проблеми нямам.

Общи условия

Активация на акаунт