БАЗЕДОВА БОЛЕСТ - тема 14

  • 24 615
  • 703
  •   1
Отговори
# 555
  • Мнения: 11 778
Потенето е ужасно. Имала съм случаи с поводи, в които се събираме компания, и жените направени, гримирани, а от мен буквално се лее вода. Мокра коса, лице, всичко. Последният такъв повод- лятото, хладна вечер... отиваме на РД. За миг помислих, че трябва да се оправя малко визуално, ама се отказах.
10 мин пеш до заведението и влизам там и все едно някой ме заля с кофа вода.
Жената на рожденика ми вика- Май ти е много топло 😁

Чаят от маточина с лавандула много ми помага за нощното потене. Понеже се събуждах плувнала в пот, особено глава и деколте, с чая се успокоиха нещата.
На приливи и отливи е, но зимата в топло помещение не издържам. Ставам цялата червена. Вирея на 18 до 20 градуса. Спя на температура около 15.

Хайде дано се размърдат тези хормони.
Щях да ти казвам вчера, вземи го пусни това Тсх в друга лаборатория. Ей така, за справка. Едно време се изследвахме все в една и съща, за да проследяваме уж с максимална точност терапията, но вземи провери и в друга лаборатория само Тсх.
В Omed сайта има ваучери. Може да вземеш, да ти излезе по-евтино, ако така и така пускаш и в твоята лаборатория.
Аз така като се усъмних и ходих в две, една след друга, да направя една засечка на изследванията.

# 556
  • Мнения: 872
Здравейте, от днес вече спрях кортикостероида. След последните изследвания пих 5 дни по 2 пропицила и 12 дни по 1,5. Днес пуснах изследвания и на 5-ти съм на доктор. Общо пропицил съм пила точно месец. На 5-ти съм на доктор, може би вече съм за комбинирана терапия.

# 557
  • Мнения: 11 778
Докторът ще каже.
Важното е, че има движение на хормоните.

# 558
  • Мнения: 114
Тъй като Базедовата болест е хронично заболяване с дълга продължителност и в повечето случаи за цял живот, полагат ли ни се някакви безплатни прегледи при специалист или безплатни изследвания или каквото и да е било друго. Знам че хора боледуващи от други хронични заболявания имат някои безплатни неща. При Базедовата болест има ли такива?
Сега например, всеки месец трябва да правя изследвания за да се установи дали лечението помага. Имам ли право да искам всеки месец безплатно направление за изследвания от ЛЛ?

# 559
  • Мнения: 11 778
Виж инфото към края на първия пост в темата.
Може да има промени, но трябва да се прочетат в сайта на НЗОК.

# 560
  • Мнения: 114
Благодаря Мереленда, ще го погледна сега.
А някой може ли да ми каже какъв е проблема с хиперфункцията на жлезата и пиенето на прахчета против настинка от сорта на Фервекс, Тайлолхот, Терафлу и т.н.... В листовките им на всички пише изрично да не се пият при хиперфункция на ЩЖ. Настинал съм нещо в момента, значи не мога да пия тези прахчета. Ако изпия едно, две какво ще стане. Каква е връзката между тези прахчета и жлезата?

# 561
  • София
  • Мнения: 12 786
Благодаря Мереленда, ще го погледна сега.
А някой може ли да ми каже какъв е проблема с хиперфункцията на жлезата и пиенето на прахчета против настинка от сорта на Фервекс, Тайлолхот, Терафлу и т.н.... В листовките им на всички пише изрично да не се пият при хиперфункция на ЩЖ. Настинал съм нещо в момента, значи не мога да пия тези прахчета. Ако изпия едно, две какво ще стане. Каква е връзката между тези прахчета и жлезата?
За самата жлеза не знам, но си тия тежки лекарства не бих пила нищо, което доказано трови черния дроб. Парацетамола е особено токсичен за черния дроб, затова и на тези прахчета си пише никога да не се пият повече от три дни. При хиперфункция имаш супер метаболизъм, предполага се, че това се отразява и на приеманите лекарства, т.е. е по-лесно да се усвоят и да те отровят.
При мен след 30 дни Тирозол 3Х2 Алат ми е 4-5 единици над нормата това без други лекарства, алкохол и тн. Начев по телефона намали дозата на 2х2, но тези дни ще ходя при него да видим по-сериозно нещата. ФТ3 и ФТ4 са влезли в норма, бяха 4-6 пъти отгоре. ТСХ очаквано не мърда от 0,005.

# 562
  • Мнения: 11 778
Освен че товарят черния дроб и те, лично мен ме "разхлопват". Сърцебиене и ускоряване на пулса. Малко като в хипер се чувствам.
Понякога пия, като е кофти положението с грип, вирус.

# 563
  • Мнения: 114
При мен след 30 дни Тирозол 3Х2 Алат ми е 4-5 единици над нормата това без други лекарства, алкохол и тн. Начев по телефона намали дозата на 2х2, но тези дни ще ходя при него да видим по-сериозно нещата. ФТ3 и ФТ4 са влезли в норма, бяха 4-6 пъти отгоре. ТСХ очаквано не мърда от 0,005.
Трябва да изпаднеш в хипофункция за да мръдне ТСХ нагоре. При мен първия месец ФТ3 и ФТ4 влязоха в норма, но ТСХ мръдна малко нагоре чак като ФТ4 и ФТ3 паднаха под нормата. Тази седмица и аз ще ходя при доктора за контрол на изследванията за третия месец. За черния дроб и ясно - и при мен скочиха АСАТ и АЛАТ първия месец. Сега пия силимарин и с понижаване на дозата чернодробните ензими паднаха малко, но наистина си се товари черния дроб.

# 564
  • Мнения: 1 976
Darvo12, аз като съм болна и бях на Пропицил(дори и сега така правя), вземам цинк, Синулан дио форте и в носа пръскам Грип Вис-обикновено ми е достатъчно. Прахчетата никога не са ми помагали....А Алат при мен беше отишъл до 80🧐....

# 565
  • Мнения: 814
Бях писала преди време. Бременна съм и преди месец открихме ниското тсх, от там и малко разместени други хормони. След втората контрола при Начев смени Пропицила с Метизол, тсх е скочило малко от 0,005 на 0,007, а фт3 и 4 са влезли в норма. Чернодробните с ами добре. Като цяло преди да започна да пия лекарствата се чувствах много нервна и нямах никакъв сън. Сега съм малко по-спокойна и вече и съня се подобрява. Не знам дали е възможно толкова скоро да почувствам видим ефект. Пиша повече, за да попитам какво е състоянието на косата ви? С предната бременност имах много хубава коса, като родих лек косопад , който се регулира и сега от както разбрах, че съм бременна, което съвпада и с разбърканите хормони долу-горе косата ми е ужасна. За нея не бих се оплаквала, каквото-такова само да съм здрава, но повече пиша, за д ами споделите и да зная има ли смисъл сега да пробвам др козметика, някоя домашна маска и нещо друго дали ще се подобри? Дали и от лекарствата ще се подобри, или да си чакам и надявам в някакъв момент да не изглежда така изтощена?
Следващият месец като съм на контрола ще проследим ТРАК и ще мина и фетална ехокардиография за бебето, за да видим и с него всичко да е наред ❤. 
Има ли нещо конкретно в храненето за което внимавате, както и което с е отразява добре при Базед? Че с тази бременност и с гестационен диабет ме диагностицира ендокринолога и съм на диета. С нея успявам да си регулирам КЗ като избягвам тестено, мазно и сладко.

# 566
  • Мнения: 799
Мама Лиса, желязото и феритина как са?

# 567
  • Мнения: 814
Желязото ми е 16, феритин не съм изследвала, ще пусна следващия път.

# 568
  • Мнения: 378
Здравейте!След като получих рецидив ,една година след спирането на метизола реших да се подложа на операция.Аптил го получих ,започна лечение с метизол и юни влезнах на операция при доц.Сечанов с тсх0 и подтиснати фт3 и 4
След операцията доцента каза ,че чак след шестият месец щр започне да мърда тсх ,защоъо какъо всички знаем ъой реагира по-бавно.Назначиха ми 75мг хормон.До тук добре първите 5-6 месеца се чувствах прекрасно,фт4 отиде на 20 още първият месец.Окъомври обаче запиочнаха екстасистоли за кратко и след консултация с докъор намалих дозата постепенно на 50.Януари за първи път тсх беше мръднало на 0.07 а фт4 беше 13.90,реших да всигна на 62.5,защото явно 75 ми е много ,50 малко,обаче от миналият месец това птрскачане започна и не е спирало до днес,в покой ли съм се започва.Ходих два пъти на кардиолог ,започнах деанксид по 1т.защоъо мислех че може да е от нервно напрежение,на кардиолога всичко беше натед но не хванаха пррскачанията затова днес съм с холтер.Преди седмица се върнах на 50мг.хормон и вчера изследвах отново тсх е паднало на 0.03 а фт4 се е покачило на 16.90.Мисля да продълца на тази доза за да може тсх да стигне поне долна граница.Вече вдигнах ръце от тези ендокринолози.Казвам му на сечанов за прескачанеъо не било оъ жлрзата,да ходя ли на кардиолог-не ,още си млада.Да ама то еече не се издържа.Странно ми е защо цели 5 месеца нямах такива оплаквания,като тсх през цялото време беше 0
Добавям ,че съм с частично премахната жлеза

# 569
  • Мнения: 1 976
Аз също имам прескачания преди/по време на цикъл ...Искам да кажа,че хормони но не само щитовидни....

Общи условия

Активация на акаунт