Самота при младите

  • 2 790
  • 34
  •   1
Отговори
  • Пловдив
  • Мнения: 13
Здравейте!
Ще се опитам да бъда кратка и се надявам цялото това нещо да не излезе прекалено дълго.
Момиче съм на 26г. от град Пловдив. Не изглеждам зле, нито ми има нещо, средна работа. Страдам от тревожност, а в миналото ми от 14г. възраст до началото на 20-те ми години страдах от социална фобия с която се борех, като приемах и антидепресанти до преди 4 месеца. Като по-млада съм  опитвала да ги спра но не ми се получаваше. През живота ми съм посещавала 3 психолога и 1 психиатър който ме следи от 14 годишна. Първият терапевт беше на 14 год. и той установи какво всъщност е социалната ми фобия, помогна ми да я разбера и осъзная, да я приема и да се опитам да я преодолея. Прекратих след няколко месеца тъй като идвам и от бедно семейство и нямах финансова възможност. На 21 отново потърсих терапевт след смъртта на баща ми, защото мислех, че вината е моя и не съм направила всичко необходимо да го спася заради соц. фобия. Исках и да изчистя остатъците от нея. След няколко сеанса, терапевтката ми ме остави по телефона като каза, че е много заета, защото е преподавател и в Пу и мислила. "че сме изчистили нещата". На 23 потърсих друга, отново да изчистя остатъците от соц, фобия защото исках да се чувствам пълноценен човек и да не се притеснявам от нищо. Тя ми каза, че нямам соц. фобия, психиатърката ми също. Прекратих след половин година заради пандемията, защото останах без работа. Като имахме напредък.Миналата ходина отново потъсих последната ми терапевтка, защото тези остатъци от соц. фобия ме карат да се чувствам самотна. Заради всичко това което са пожънали остатъците до момента. Отново тя ми каза, че нямам соц. фобия, психиатърката също, че много мисля, прекалено много. Прекратих този път аз сама срещите ми с последната психоложка, защото тя самата не си вършеше работата както трябва и просто не ни се получаваше (20 мин. да говориш за себе си и своя личен живот малко ми се вижда прекалено) и че няма смисъл кара ме да се чувствам по-зле. Разбира се пак нищо не беше напразно като терапия имаше напредък.
 Но от известно време чувствам самота. Не искам да описвам самото чувство защото е ужасно, кара ме да не се чувствам пълноценна. Кара ме да се чувствам по-малко човек, по-малко достойна за комуникация с хора, завързване на приятелства въобще за харесване. Срам ме е от това чувство и че го изпитвам. Причнините за тази самота са, че аз винаги през живота ми съм имала 1 най-близка, най-добра приятелка да я наречем Инна. От детската градина, през училище до 22г. когато тя явно е започнала да се чувства самотна спрямо романтичните връзки и започна да излиза по гаджета и ме заряза с едно, после с второ. Второто и стана и мъж, ние си оправихме отношенията 4 години по-късно тя живее в София със своя 3год. син и мъжа си, а плановете ни не са били такива де, ние щяхме да завършим и заживеем заедно на квартира Simple Smile Simple Smile, но знам, че нещата никога не вървят по план. Поддържаме връзка, но отношенията ни не са толкова близки колкото може би ми се иска.След нея търсих друга която да я замести няколко месеца по-късно се появи тя на тогавашната ми работа. Станахме си близки, но след 2 год. и тя ме остави за момче което я третира като боклук и в момента е в Англия. Просто винаги през живота ми съм имала поне 2  приятелки като едната ми е била най-близка. Като изключим 8 клас когато Инна реши да напусне нашето училище и аз останах сама аутсайдер, защото преди това ние двете си бяхме аутсайдерите на класа. По-тихи и по-скромни. Тя не обичаше да общува с другите в класа и аз така малко покрай нея. 8 клас не говорих с никой, не ставах от чина само до тоалетна, чувствах нейната постъпка като предателство и се чувствах страшно самотна. Всеки ден се прибирах с плач вкъщи, съучениците ми се подиграваха, че не мога да говоря, дърпаха ме за косата, а аз исках да умра. Буквално. От там педагогически съветник, психиатър и хоп диагнозата "соц. фобия".
 Сега съм на 26 и няма никой толкова близък приятел до мен. А като знам какво е и какво е чувството да имаш там най-близък човек липсата е ужасна. Сега най-близък човек е сестра ми, но гледам да не и досаждам много, все пак това са различни отношения. А и аз трябва да съм за пример. След смъртта на баща ми трябваше да остана вкъщи и да се грижа за майка тя е по болест пенсионер, сестра ми която е 4 год, по-малка и брат ми който също е пенсионер по болест (ментални проблеми) 5 год. по малък. Гледах да се грижа за тях, да изкарвам достатъчно пари за вкъщи. Отказах се да се изнеса на квартира или да замина за някъде. От тогава чувствам и тази обща тревожност, че ако стане нещо аз отговарям, аз съм главата на семейството, а сега тревожност, че съм изпуснала много от живота и младините си и че продължавам да изпускам  много и тъпча на едно място.
 На 26 с една близка приятелка която е 10год, по-голяма от мен виждаме се поне 1 път на 2-3 седмици, 2 под въпрос ей така за пълнеж и това е. Най тъжното знаете ли кое е. На 26 съм девствена и не съм била във връзка, нито на среща, нито нищо. Не мога да общувам с тях, не знам как. Истината е, че изпитвам страх от тях, а ирационалният страх е знак за фобия, избягващото поведение също. Психиатърката ми ми каза, явно нямам соц. фобия , а фобия от мъже. Забавно нали.., а работата ми изисква да работя с клиенти мъже, защото предлагам мъжка мода. По принцип тук има и предистория за това ми поведение, но не искам да разтягам подробности.
 И всъщност това което ме е много страх да призная е, че явно в голяма част чувството ми за самота се дължи и на факта, че няма никой до мен, като приятел, партньор или просто за интимни отношения. Та вижте, че аз с приятелките ми съм се държала все едно, че сме във връзка. Не знам. Да потърся ли отново психолог?
 Една позната ми каза, след оплакване че не си харесвам работата и че вече след 2 год. ми е скучна и искам нещо по-различно, нещо към което да чувствам принадлежност или призвание, че ми трябва мъж. Секс. Психиатърката ми каза същото. Според нея на мен трябва да ми се забрани да ходя на терапия:) Явно имало такива хора Simple Smile на които им действа зле. Пак ми каза, че много мисля и, че трябва да отида на среща. Всеки към който се обърна ми казва това като решение на проблема ми със самотата.
 А приятели, а новите готини и позитивни сингъл хора с който искам да се запозная. Може и да не са иснгъл, но как създавате нови приятелства след като не сте вече в университет и работите с 3ма човека на работа. Как го правитве? Когато искате да проемите соц, кръг около себе си и искате да го разширите.  Колко приятели имате, колко често излизате? Любопитно ми е да знам за да се линчувам по-късно.

# 1
  • Мнения: X
Здравей!
Мисля, че прекалено строго съдиш хората около себе си. Приятелството не означава да нямаш семейство или гадже. Приятелките ти са тръгнали по своя път, което е съвсем нормално и това не бива да е пречка за вашите отношения. По-скоро промяната в локацията - София, Англия, ясно е, че по-трудно се виждате.

В периода между 20 и 35 повечето хора се ориентират към сериозни връзки, деца, сватби и това не означава, че зарязват приятелите си. Напротив, споделят с тях прекрасните мигове на сватби, излизат с децата си в парка, правят рождени дни на малките и животът започва да тече по друг начин.

Каквито и приятели да срещаш, на тези години ще е така рано или късно. Това не означава, че те изоставят.

Работното място е идеална среда за нови контакти, ако си в голяма фирма. В малка е по-сложно, едни и същи хора всеки ден. Аз лично винаги на работа съм си намирала приятели, с които поддържам връзка и след като вече напусна. Имам доста останали контакти и дори ако нямах мъж, сигурно щях да мога да си намеря чрез познанствата от работа.

Можеш да запишеш курс по нещо, магистратура или спорт. Преди години се преместих при мм и в този квартал нямах никакви познати. Започнах да ходя на женски спорт (в група) и се запознах с много момичета и млади жени. Треньорката прави по два лагера - зимен и летен. Идеална възможност за приятно прекарано време с готини хора. (Да не мислиш, че сме някакви луди спортисти, тренираме за удоволствие).

Според мен много се вглъбяваш и това е напълно излишно. Гледай по-широко на живота. Ще срещнеш любовта, когато допуснеш това да се случи. Сигурна съм, че имаш ухажори, но не ги отразяваш и после ги отказваш.

# 2
  • Мнения: 10 349
Не ти е лек животът и не прави грешката да се жертваш за семейството си. Помагай, грижи се за тях, но имай и твоето лично време.
Според мен, прекалено много се вживяваш в отношенията си с приятелките. Гледай по-лежерно на нещата и не се впрягай толкова за приятелки. Старай се да имаш повече, тогава няма да изживяваш толкова драматично нещата. Как да ги намериш - набележи си някоя, която ти се струва симпатична от обкръжението ти - например съседка, колежка, ако щеш и продавачка в някой магазин, от който пазаруваш често. Заговаряй се с тях, търси общи интереси. Като се заговорите няколко пъти, може да седнете и на кафе. Но не бъди прекалено настоятелна, не настоявай за чести срещи.
Горе долу, по същият начин можеш да процедираш и с мъжете. Имаш най-важното - чрез работата си имаш възможност да осъществяваш контакти. Щом се занимаваш с мъжка мода - не знам дали работиш в магазин или в ателие, но имаш възможността да ги заговориш без да изглеждаш нахална. Направи комплимент колко хубаво му стои дрехата, дай съвет - и ще имаш контакт. Може пет души да не ти обърнат внимание, но в някой момент все ще имаш успех. Засмей се, кажи нещо забавно и ще ти се получи. Само не прави грешката на неопитните - не се захващай с женен мъж, защото ще имаш тежки моменти.

# 3
  • Мнения: 1 522
Според мен наистина ти трябва секс. Може би трябва да пробваш и с мъже и с жени, защото според мен не си много дефинирана в това отношение. Но нямай някакви големи очаквания в началото. Хубаво е да има 2-3-4 връзки и след това ако може да си намериш някой за постоянно. Но не се връзвай с първия срещнат (е може и той да е човека, не е нужно насила да го гониш), не бъди нийди. Но почни да правиш секс и да общуваш сексуално-любовно. Почни с мъже според мен. Регистрирай се в някой сайт и си ти.

И да - очакваш от приятелките си да са ти партньори. А те си имат собствено семейство и е нормално като се грижат за дете да не могат да са нонстоп с теб.

# 4
  • Мнения: 12
...

Последна редакция: пн, 27 фев 2023, 17:03 от грух

# 5
  • Мнения: 190
Според мен е нужен или много добър специалист, който да навлезе навътре в проблема, защото със сигурност е по-дълбок от просто социална фобия или страх от мъже, или сама да опознаеш и да се потопиш в страховете си и да анализираш нещата (което е трудно, защото често не можем да видим за себе си това, което другите могат). Според мен проблема се корени още в детство, и най вече в сформирания характер (може да прочетеш за типовете характер и да се опиташ да се при познаеш). Оттам идват нещата.  Но и без терапевт, ако можеш да останеш сама със себе си, и да ти е хубаво, да не се чувстваш сама, но явно усещаш вътрешна празнина, която е причина да усещаш нещата по този начин. Границата е тънка, защото сме социални същества и не трябва да сме по сами, в същото време е нужно и да можем да бъдем, но не да усещаш липса на "нещо", а да усещаш себе си, че не си сама, да ти е хубаво, да ти е "пълно". Тук имам усещането за празно, за липса, за тягостност, сякаш дори сама оставяш себе си, когато ти е гадно. И за мъжете, от кое те е страх, в какво се корени този страх от тях? Нещо изниква в теб в този момент, което е ключ и е нужно да го видиш и усетиш и да се преработи. Чувството ти за самота според мен идва далеч по назад, дори още преди да си стоиш мълчаливо на чина. Наистина си нямаме на идея колко неща са ни още дори в утробно развитие, или от предците ни, камо ли от нашето детство.. Сигурна съм че нещата са наслоени, и тук само може да гадаем, а наистина добър терапевт би бил от помощ. Нужно е да се влезе надълбоко. Социална фобия ми звучи като да е в плитчините на проблема.

# 6
  • Мнения: 3 277
Имах подобна на теб приятелка с която спрях контакт заради сходно на твоето поведение.
Ако искаш да запазиш приятелите си не ги задушавай, а им дай лично пространство. Другото което е няма как да очакваш от омъжена жена с малко дете, че ще може да се държи отново като свободен електрон. За да спреш да задушаваш приятелките си може би вярно едно гадже би помогнало.

# 7
  • Мнения: 248
На тези години логично е приятелките да не са приоритет, а изграждането на семейство. Всяка от тях е изградила свое и си е поела по пътя, а ти още  "циклиш" ненужно над тях и ги мислиш. Остави това настрана, излез и ти с гадже и току- виж животът ти поеме в съвсем нова посока. Освен това, когато си семеен и особено с деца, те ти стават най - важни, останалото - доколкото успееш да си организираш времето. И сама ще го разбереш, като станеш майка. Та, хващай едно гадже и не го мисли чак толкоз този живот. Най- много да решиш проблема със самотата. Съдбата помага на смелите, нали знаеш. Никога няма гаранция  за тези неща- кой какъв ще се окаже , но  пробвай поне да имаш връзка, дай си шанс !

# 8
  • Мнения: 6 258
Правилно са ти казали психолозите - прекалено много го мислиш. Дълбаеш още и още и още, което е и в последното ти изречение(лично мен то ме потресе най-много) - “ Любопитно ми е да знам за да се линчувам по-късно.
Обсебваща си и не разграничаваш приятелство от “собственост”, мисля че над това трябва да поработиш и да разбереш къде е границата.

# 9
  • Мнения: 12 720
Според мен нямаш социална фобия, а си стеснителна и ти липсва практика в общуването.
Много е добре, че работиш точно в магазин за мъжка мода, защото това е чудесно място за общуване с противоположния пол, макар и само по повод дрехи. Така се отпускаш и се упражняваш да не се притесняваш, което именно трябва да е целта ти.

Бих те посъветвала да се запишеш на курс по народни танци, ако ти харесват. Защото там не трябва да имаш партньор, както е при другите танци, хем е двигателна активност, а и се запознаваш контактуваш с мъже и жени. От там може да започне някое приятелство.
Другото място, за което се сещам, е планината. Стига да си в добра физическа кондиция, може да започнеш да излизаш с някоя група или с планински водач. И отново - контакти, приятелства.
А ако не си в добра форма, започни да тичаш или да тренираш във фитнес зала, или да ходиш на плуване. Това - не заради контактите, а защото млад човек трябва да развие физиката си и да се грижи за здравето си.

А за семейното ти положение, наистина, трябва ли да се грижиш за брат ти и сестра ти като глава на семейството? Едно е да помагаш, но според мен се натоварваш прекалено много. Щом си на 26, значи те са на 21 и 22, тоест пълнолетни. Брат ти може ли да работи или си седи вкъщи? Сестра ти поне би трябвало да може да се грижи сама за себе си, или не е така?

# 10
  • Мнения: 18 471
Пише, че всички, за които се грижи, са с някаква степен на умствена изостаналост. Предполагам, че отговорността тя да е единственият отговорен възрастен в семейството, е смазваща и пречи на постигането на стабилност и увереност. Не знам какво да посъветвам, освен да продължава да търси правилния психолог\психотерапевт и да започне поне леки физически натоварвания.

# 11
  • Мнения: 3 277
Пише, че брат й взема пенсия някаква. Майката и тя. Значи финансово могат да се оправят. Авторката обаче ги използва удобно като оправдание да не се изнесе от там и да си хване живота в ръце.

# 12
  • Мнения: 3 277
Как ще има и връзка в тая среда?
Самата тя пише, че бидейки "глава на семейството" си е пропиляла младините.
Явно това да дундурка цялото семейство вместо да излиза и се запознава с други хора много помага.
В началото на темата писах, че имам подобна на нея приятелка.
Там обаче няма как да й се помогне.
Седи на 35+ прилепена до мама и без никакъв социален живот. Сакън да не спре потока на пари.
Кой по дяволите е видял крава да бозае от теле?

# 13
  • Мнения: 10 349
Явно, че този случай е по-сложен. Тя не пише, че семейството й пречи, а че изпитва страх от мъжете. Има достатъчно контакти, за да може да започне връзка, но си има някаква бариера, която я спира.

# 14
  • Мнения: 3 277
Е да то никой който живее доброволно след 25 години при родителите си не го смята това.
И аз ще имам страх ако му кажа в каква констилация живея, че той от ужас да не вземе да избяга.

Общи условия

Активация на акаунт