Дилемата на съвременната жена: кариера или семейство

  • 8 848
  • 309
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 12 337
но тогава би трябвало да важи и за пенсионирани вече и достатъчно активно баби и дядовци , които поемат "неплатен труд" децата , за да могат двамата им родители да правят кариера, да работят на пълен раб. ден и да взимат повече пари . По логиката на готвачката-майка то защо очакването е младите да помогнат в замяна с пари или нещо, но не можеш да го обложиш и отаксиш, вместо да включим възрастните помагачи в общественото подпомагане и не вземем да им индексираме пенсиите ... ?
Не можем да решим всички уравнения Simple Smile
Важно е всички да са добре и се радвам ако всички взимат хубава пенсия. Споря теоретично, защото подпомагането от страна на обществото не е даденост и не е право, а е благодат .

То уравнението е едно - оценката на неплатения труд в семейството и домакинството, независимо кой го полага. Но със сигурност няма да го решим ние.

# 241
  • Мнения: 106
Скрит текст:
Нали никой не мисли, че социалните програми за подпомагане на раждаемостта са от добро сърце?
сърцето на кого и с чии пари?
ти с голямото си сърце иди и дай на някоя майка по избор.
Vapor не съм много сигурна в което пишеш. Значи обществото подкрепя семейството с деца, децата , дава майчински , детски, безплатно здравеопазване на децата, пари за гадини и усилища и пр. и пр. ... добре. В това време жената стои в къщи, мъжа и прави кариера ... и не може една пенсионна застраховка да и плати , пак се чака на обществото да издържа жена му ??? Защо ?

Моите мисли са по-скоро в посока защо ако жената /или полагащият неплатен труд в семейството/ реално има такъв голям принос за БВП, този принос не се отчита и защо не се заплаща. Просто гледам на това като неплатен труд, а не като на безделие за сметка на обществото. И не ми се струва, че сегашният начин този труд да не е остойностен и регламентиран  е справедлив към онези хора, които го полагат.

Аз повече го гледам така - ако мъжа има безплатно въртене на домакиството и пести пари от помощници в домакинството , мама-такси за разкарване на децата  и толкова много неща - то защо нейния труд да е неплатен? Той се калкулира в активи на семейството. Вместо мъжа сам да работи и да плаща 1 здравна застраховка за всички в семейството , да му се полага по-удобна данъчна класа, да се касират всички придобивки за деца, да е се плаща за помощ в домакинство - домакин или домакиня , за транспорт занимални и гледачки за децата  ...

Точно този пример се използва често в дебатите за неплатения труд. Ако мъжът се ожени за готвачката си/чистачката си, БВП автоматично намалява, защото спира да й плаща. И той реално спира й да плаща, спира осигурителния й стаж, при различни законодателства при развод нещата са различни. Накратко, губи финансова независимост.

И пак, "семейство"  не са само двама души с деца, може да е един човек с дете, може да са двама с четирима възрастни родители, и изобщо всякакви схеми. И не става дума само за България или само за Европа. Наистина мисля, че въпросът е сложен и това, че в момента е решен по този начин, не означава, че той е най-справедливият или че не подлежи на промяна.

И семейство от 1 човек също е семейство.
По твойта логика обществото трябва да му плаща за това, че СИ чисти дома, готви СИ, ходи на пазар и тн.

# 242
  • Пловдив
  • Мнения: 14 735
Цитат
Аз повече го гледам така - ако мъжа има безплатно въртене на домакиството и пести пари от помощници в домакинството , мама-такси за разкарване на децата  и толкова много неща - то защо нейния труд да е неплатен? Той се калкулира в активи на семейството. Вместо мъжа сам да работи и да плаща 1 здравна застраховка за всички в семейството , да му се полага по-удобна данъчна класа, да се касират всички придобивки за деца, да е се плаща за помощ в домакинство - домакин или домакиня , за транспорт занимални и гледачки за децата  ... то тези спестени пари се натрупват в по-хубави неща за всички в семейството , вкл. за жената , децата и , мъжа и , къщата и , колата и .... и какво е неплатено? Платено е , но  по друг начин.
Това е така, разбира се. Проблем няма в наличие/липса на текущо "плащане", особено ако жената не е ограничавана откъм лични разходи. Проблемът е, че няма гаранция за в бъдеще, а шансовете на жената след развод или смърт на мъжа да намери доход (работа) са ниски.
Мисля, че никой не защитава тезата обществото да поеме това "плащане", май говорите за различни неща.

# 243
  • София
  • Мнения: 17 350
Ако обществото поема финансово грижите за децата, следва да има и право да взима решения за тях, а семейството да изпълнява.
Защото с повечето права идват и повечето задължения.

Ами то донякъде го има и сега това - детска градина може да ползваш, ако детето има всички ваксини; детските се спират при еди колко си неизвинени отсъствия на учениците. Това са все решения за децата, които държавата взима срещу това, че помага финансово.

# 244
  • Мнения: 141
За да ползваш платено майчинство, трябва да имаш, както трудов стаж, така и трудов договор към момента на раждането.  Или раждаш и чакаш на мъжа? Ако е второто, много ясно, че ще е нищожна помощ. По темата е, защото касае работещите майки, които не са нещо невиждано в наши дни.

Е да, в държавните ясли и градини няма места за всички(основно в София), но държавата компенсира с част от сумата за частна детска градина, а дали изобщо можеш да си я позволиш е друг въпрос. Държавни училища има достатъчно. Същото е и с пенсиите, никога не си работил следователно, получаваш социална пенсия. Парите, за която идват от работещите на трудов договор.

Може и в днешно време да има такива семейства(в миналото е било норма), в които жената върши всичко вкъщи гледа децата, готви, чисти, а мъжа само ходи на работа и изкарва парите за издръжка на семейството, без да участва в домакинската работа. Не омаловажавам факта, че домакинстването е работа. Но с какво е повече от платената такава, че домакините да получават същото от обществото като работещите жени, които и домакинстват?


Бърди, с ваксините  е така, аз детски не съм взимала. Всъщност до миналата година освен еднократната помощ за живо родено дете, взех помощ за осмокласничката, защото вече не е обвързана с дохода. Ако реша да се върна по-рано на работа, ще взимам освен заплата, а и половината от майчинството за втората година. Моят избор е да не го правя.

# 245
  • София
  • Мнения: 13 576
Така е, но при по-голямо заплащане, изискванията ще са повече.
Държавата ще определя за колко точно деца ще ти отпусне средства, какво да учат тези деца и какво да работят, за да върнат инвестицията, къде да живеят, с кого да живеят. И т.н.

# 246
  • Мнения: 6 927
.. Проблем няма в наличие/липса на текущо "плащане", особено ако жената не е ограничавана откъм лични разходи. ...
По-скоро на липсващи вноски
..   Проблемът е, че няма гаранция за в бъдеще, а шансовете на жената след развод или смърт на мъжа да намери доход (работа) са ниски...
За нищо няма гаранция.  Всички котио учат в университета имат ли гаранция за добра работа и блестяща кариера в областта ? То тогава обществото може да гарантира всеки един от раждането му , пътя му на живот  съществуването му ... но това не беше ли комунизъм ?

# 247
  • Пловдив
  • Мнения: 14 735
Няма гаранция за нищо, ама едно е теоретичен риск от безработица или, не дай боже, инвалидизация, друг е рискът при финансова зависимост от съпруг, макар и не тиранин, и 50 ли бяха процента разводи в дългосрочен план. Wink

# 248
  • Мнения: 6 927
И това не е регулирано в семейното законодателство и делбите при разводите ?
А че не са и внасяни вноски за осигуровки и пр. си е вече проспуск както Vapor написа. Би било добе да се оправи.  Не би ли трябвало да се делят  и вноските на мъжа като придобивки при развод ?
А ако и двамата нямат нищо си отиват на социал.
В същност това са само приказки. Не ние решаваме тези правила. Дано са добре измислени и правилно осъвременявани.

# 249
  • Пловдив
  • Мнения: 14 735
Не делбите, бъдещият приход.

# 250
  • Мнения: 6 927
Не може обществото да застрахова бъдещи приходи срещу всеки трус. Ако не може легално да получи вноски и за жената заради домакинска работа , то може само да препоръча на семейството да подсигурява частно жената за подобни случаи. Друго не виждам какво може да се направи, но според мен да си решават тези проблеми отговорните за това.

# 251
  • София
  • Мнения: 13 576
Няма забрана жената да бъде осигурявана в доброволен пенсионен фонд. Как обаче си представяте законово да се задължава семейството да взима определени решения, които може да не ги устройват?

# 252
  • Мнения: 9 326
В Обединените Арабски Емирства по закон всяка арабска жена получава от съпруга си 5кг. злато,(там не жената върви със зестра,а мъжът и се отплаща затова,че ще се сдобие с добра жена). Yum През годините златото се увеличава като се дарява още за всяко от децата...

# 253
  • Мнения: 6 927
точно това си мсилих да е - по взаимно съгласие и взаимен план - кой прави кариера,  кой стои в къщи или на миниджоб, за чии осигуровки отиват част от доходите , какъв план да се направи да са и двамата един ден според заслуженото и ... оценката на заслуженото в семейството и според семейството.  Но разбира се никой никого не може да задължи за нищо, освен този с декларирания доход.
Но вече май взехме да въртим много едно и също. Ако някой има добре идея е добре Simple Smile

Аз си спомням преди много години едни познати, едно алжирско семейство , ми разказваха че при тях жената се купува в злато и това злато се дава само на нея и тя може да си го съхрани както иска и това и е осигуровката ако един ден остане сама и няма друг доход може да си го продаде и да живее от него. Simple Smile

deaf паралелно сме писали .

# 254
  • София
  • Мнения: 19 360
В Обединените Арабски Емирства по закон всяка арабска жена получава от съпруга си 5кг. злато,(там не жената върви със зестра,а мъжът и се отплаща затова,че ще се сдобие с добра жена). Yum През годините златото се увеличава като се дарява още за всяко от децата...
Това като добър пример ли се дава?

Общи условия

Активация на акаунт